u A ADI ZLJ'C DA pi HD nAAK LI Iwl w DA O D ILjNkii# Nankau-pas gedeeltelijk door de Japanners bezet Chineezen op den terugtocht Twee Japansche regimenten ingesloten De incidenten in de Turksche wateren. belangrijkste Geurmakeri]. Groot aantal diefstallen van rijwielplaatjes. De aanranding te Santpoort opgehelderd. 55e JAARGANG No. 16618 Verschijnt dagelijks, Felialve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V*. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering' voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50—-, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S, Do lapansche troepen hebben den Nankau-pas niet volkomen bezet, naar Havas uit Peiping meldt, doch het gros der Chi- neesche troepen is op den terugtocht naar het Westen, achtervolgd door Japansche vliegtuigen. In de buurt van Liang Sjiang hebben de Chineesche troepen zich genesteld op de heuvelen, welke den Westelijken oever van de rivier Lioeliho beheerschen. Zij bieden verwoeden tegenstand en vertragen den Japanschen opmarsch ten zeerste. De Japansche troepen zetten hun „zuiveringsactie" in de buurt van Peiping en Tientsin voort. Zij achtervolgen ongeregelde Chineesche troepen. Te Peiping wordt onafgebroken het geknetter van de machine geweren en het gedonder der kanonnen gehoord. Uit Sjanghai, 26 Aug.: De vijandelijkheden blijven vandaag voornamelijk beperkt tot de omgeving van Ljoeho aan de Yangtse, uit wel ke richting hevig kanonvuur wordt gehoord. De Japansche vliegtuigen hebben hun aan vallen geconcentreerd op de spoorwegen van Sjanghai naar Hangtsj.au en Sjanghai naar Nanking. De woordvoerder van het Japansche leger verklaarde, dat de Japansche troepen regelmatig oprukken van de drie punten uit, waar zij aan land gegaan zijn, t.w. Woesoeng, Ljoeho en Tsjapoe, zonder veel tegenstand te ontmoeten. Twee nota's der Turksche regeering. ANKARA, 26 Augustus (Havas- A.N.P.). Het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft op 24 Augustus den diplomatieken mis sies twee nota's laten overhandi gen: een ten aanzien van de in den grond boring van Spaansche schepen in de zeeëngte, de an dere ten aanzien van verdenkin gen, welke gerezen zijn over de mogelijke aanwezigheid van een buitenlandsche duikboot in de Zee van Marmora. De eerste nota kondigt de opening aan van een oficieel onderzoek, welks resultaat later aan de diplomatieke missies zal worden me degedeeld. Het betreft de torpedeering van het Spaansche schip Armuro op 18 Juli in de Turksche wateren. De tweede nota rapporteert, dat een eenheid der Turksche vloot op 19 Augustus bij het eiland Marmora in de zee van dien naam aanwijzin gen heeft gekregen, welke reden ge ven tot de onderstelling, dat zich in die buurt 'n buitenlandsche duikboot ophoudt. De Turksche regeering heeft door watervliegtuigen twee ver kenningsvluchten, welke zonder re sultaten bleven, laten uitvoeren. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken meent te weten, dat indien de aanwezigheid van een duikboot zou worden waargenomen Turksche mi-' litaire strijdkrachten van dezen oor logsbodem, welke de zee-engten-con- ventie en de regelen van het inter nationale recht heeft geschonden, zouden eischen zich over te geven. In geval de bevelhebber zou weigeren hieraan gevolg te geven, zou zijn schip worden aangehouden even tueel worden vernietigd. China bereid Britsck voorstel te aanvaarden. Ttiret Chineesche ministerie van bui- -J-JJL tenlandsche zaken, aldus seint Reuter uit Nanking, heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Ctfieesche regeering de Britsche voorstellen in zake de staking der vijandelijkheden in de zone van Sjanghai zal aanvaar den, mits Japan evenzoo handelt. De Japansche marine-autoriteiten te Sjang hai zijn van meening, dat, hoewel de buiten landsche schepen niet kunnen worden in be slag genomen, vastgehouden of gedwongen terug te keeren, zij, na de instelling der blok kade door Japan, thans onderworpen zijn aan de controle der Japansche marine, welke aan boord een onderzoek zal kunnen instellen om de juiste nationaliteit vast te stellen. Actie van Chineesche professoren. 'inje Chineesche bladen melden, dat profes- soren van de universiteit van Peiping een tegen de Kwo Min Tang gerichte organisatie hebben gesticht. Zij bepleiten een samenwer king der Aziatische rassen. De prefectuur van politie heeft 150 agen ten ontslagen, die er van beschuldigd worden de Kwo Min Tang te hebben begunstigd. Er is een onderzoek ingesteld naar blauwhemden en communisten, die zich in de binnenstad moe ten schuil houden. Voorts heeft men de bevol king den eisch gesteld alle wapens in te le veren. TJ an Chineesche zijde te Sjanghai wordt medegedeeld, dat vannacht geen enkele beslissende slag schijnt geleverd te zijn, doch dat hevige gevechten voortduren in de buurt van Woesoeng, Lioeho en Lotien tegen de on langs ontscheepte Japansche troepen. Twee regimenten Japanners zouden te Lo tien zijn ingesloten, te Lioeho zouden evenwel belangrijke effectieven aan land zijn gegaan. Toch acht men de Chineesche versterkingen voldoende om het hoofd te hunnen bieden aan den toestand. Men verwacht belangrijke gevechten. TUTet departement van buitenlandsche zaken -"-■"-te Tokio heeft inzake de afkondiging dei- blokkade tegen Chineesche schepen, volgens het D.N.B. een officieele verklaring gepubli ceerd. Hierin wordt gezegd, dat de blokkade tegen de Chineesche schepen uitsluitend wordt verricht, om het conflict met China snel tot een oplossing te brengen. Japan hoopt, dat de blokkade de regeering van Nanking zal bren gen tot een herziening van haar anti-Ja- pansch standpunt. De blokkade wil in geen geval de rechten van derden kwetsen of ver storen. AANBESTEDING VAN GROND EN STRAAT WERKEN. "s-GRAVENHAGE, 26 Augustus. De Rijks waterstaat heeft heden aanbesteed het uit voeren van grond- en straatwerken tot ver betering van den Rijksweg van Loosduinen naar Naaldwijk, tusschen K.M. 7,919 en K.M. 10,208, in de gemeente Monster, met bijkomen de werken. Laagste inschrijver was J. Beenen te Haar lem voor f 46.800. Tuberculose en de School. Keuring van onderwijzend personeel. Ingevolge de „wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmette lijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs" van 7 December 1934 werden in het tweede kwartaal 1937 op het Consulta tiebureau der vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem gekeurd of herkeurd: 17 personen werkzaam bij het voorbereidend L.O.; 37 personen werkzaam bij het L.O. en U.L.O.; 3 personen werkzaam bij het Middel baar- en Voorbereidend Hooger onderwijs en 4 personen werkzaam aan andere inrichtingen van onderwijs. Bovendien wei-den gekeurd 2 leerling-bakers en 2 personen werkzaam in een vacantie- kolonie. In totaal dus 65 personen, van wie 59 de ge wone verklaring ontvingen en 6 een voorwaar delijke verklaring. Naar de inspecteur voor de volks gezondheid in Noord-Holland meedeelt is het personeel der lagere scholen in Haarlem thans bijna geheel onder zocht, zoodat in den loop van het derde kwartaal dit onderzoek wel ge reed zal komen. IhOe let is geen nieuws, wanneer wij u vertellen, dat een „Groentje" in Haar lem's Dagblad succes heeft. Maar omdat zij vooral in uw belang is, wagen wij het, deze oude waarheid nog eens te herhalen. De aanranding te Santpoort blijkt ge schied te zijn door een verpleegde uit het Prov. Ziekenhuis; hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. 1 Te Haarlem worden veel rijwielplaatjes gestolen. 1 Wie zal den heer Kuiper in den Haar- lemschen raad opvolgen? De Turksche regeering heeft zekerheid, dat er een duikboot van buitenlandsche nationaliteit in de Zee van Marmora verblijft. 1 De Japansche troepen hebben den Nan kau-pas niet volledig bezet. 1 De olifanten van Sarassani hebben giste ren te Rotterdam groote consternatie teweeg gebracht. 3 Een brand te Sevenum heeft groote schade aangericht. 3 Franco's troepen zijn gisteren Santander binnengerukt. 4 De Japansche vïce-admiraal Hasegawa heeft de blokkade van de Chineesche kust afgekondigd. 4 De Haarlemsche raadsleden krijgen pre sentiegeld voor het bijwonen van com missievergaderingen. 6 Bij de restauratie van de vleeschlial te Haarlem mogen vakbekwame werklie den te werk gesteld worden. 6 ARTIKELEN, ENZ. Tijdgenooten; Negus 3 J. B. Schuil: Zwitserland en het hotel plan. 4 H. D. Vertelling; Het gelukkige voorgevoel. 6 Voor de Vrouw 10 Van onzen Zwitserschen correspondent: Het Volkenbondsbureau Nansen 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9 (Tegen een man, die een jeug digen kantoorbediende f 500 liet betalen voor een filiaal van een parfumeriezaak en daarna met het geld verdween, is een gevangenis straf van 2 jaar en 3 maanden geëi'scht). Als je kantoorbediende bent En je carrière graag wilt maken, Met werklijk of vermeend talent, Dan droom je graag van eigen zaken. Dan kan het op een kwaden dag, Als je in kranten zit te speuren, Gebeuren dat je 't luchtbeeld zag, Hoe j' in parfumerie kunt geuren. Je leest daar van een groote zaak, Die houders vraagt van filialen, Je voelt je toekomst in den maak Al moet je eerst een som betalen. Je spreekt een zeer gewichtig man, Die zijn parfum zoo weet te mengen, Dat je geen lucht krijgt van zijn plan En hem je goede geld komt brengen. Je voelt in droomen op z'n minst, Een zoete geur je neus al streelen, Je geestesoog ziet groote winst, Je droomt van ware „luchf'kasteelen. Totdat je toekomstvizioen Opeens beweegt langs andre lijnen, Doordat de man, die wel zou doen, Niet anders doet dan stil verdwijnen. Dan treft j' opeens de kwade geur Van iemand die je tracht te fnuiken, En dan begin je, naast odeur Die snel vervliegt, ook lont te ruiken. Er was terecht een luchtje an Het zaakje, naar je nu zou blijken, De geurmaker had slechts het plan, Zich op je kosten te verrijken. Als je kantoorbediende bent, En niet je daden wilt berouwen, Laat dan een man dien je niet kent, Geen „iuchtkasteelen" voor je bouwen. De heer C. P. van Ginkel gaat heen Sinds 1933 secretaris-generaal van het Departement van Defensie. 'S-GRAVENHAGE, 26 Augustus. De secretaris-generaal van het depar tement van defensie, de heer C. P. van Ginkel heeft, na 48 dienstjaren, tegen 1 October a.s. zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Omtrent zijn opvolger zal dezer dagen worden beslist. DE VLUCHT VOOR HET OORLOGSGEWELD. Inwoners van Sjanghai verlaten met huisraad beladen de door de Japanners bestookte stad. De meeste gevallen in de binnenstad. Georganiseerde bende aan het werk? De Haarlemsche rijwieldieven schij nen op het oogenblik hun aandacht - hoofdzakelijk te concentreeren op de nieuwe rijwielplaatjes, en gisteren werden niet minder dan achttien plaatjes en drie fietsen ontvreemd. De rijwieldieven hebben gisteren, voor namelijk ook dank zij de onvoorzichtigheid van het publiek, een goeden slag geslagen. Niet minder dan elf personen kwamen aangifte doen van de vermissing van hun rijwiel, dat zij eenigen tijd onbeheerd hadden laten staan. Deze rijwielen werden, op een drietal na, in den loop van den dag op de meest uiteenlig- gende plaatsen weer teruggevonden, zij het zonder de waardevolle, koperen belastingkwi tanties. Drie rijwielen werden in het geheel niet terug gevonden, terwijl men van twee rij wielen de plaatjes onmiddellijk verwijderde en de karretjes liet staan. Het feit, dat de meeste dezer diefstallen in de omgeving Zijlstraat, Nieuwe Groenmarkt en Nassaulaan, in het algemeen in de onmiddel lijke omgeving van de Groote Markt gepleegd werden, doet het vermoeden rijzen, dat het hier geen afzonderlijke gevallen betreft, doch dat een min of meer georganiseerde bende aan het werk is. Het spreekt wel van zelf, dat de politie alles in het werk stelt, om den dief of dieven te achterhalen. Daarom is het ook zaak, dat men zoodra men zijn rijwiel mist, zich onmiddellijk met de politie in verbinding stelt, zoodat deze onmiddellijk haar maatregelen kan nemen. Verder zou het verstandig zijn, zijn rijwiel zoo min mogelijk aan het gevaar van diefstal bloot te stellen, want al is dit niet steeds mogelijk, toch wordt er vaak allerzonderlingst met de karretjes omgesprongen. Een zeer brutaal staaltje, dat waarschijnlijk geen verband met de andere gevallen houdt, hebben de dieven in Heemstede uitgehaald. Daar werden, in een garage aan de Johan de Wittlaan van niet minder dan acht fietsen de plaatjes ontvreemd. Zoo begeerig waren de dieven, dat ze zelfs een plaatje van het jaar 1934-'35 meenamen. Het woord is aan Een Chineesch spreekwoord De wetenschap beoefenen en de menschen niet bemin nen is een fakkel aansteken en de oogen sluiten. Verpleegde uit het Prov. Ziekenhuis te Zwolle gearresteerd. Volledige bekentenis afgelegd. Dank zij de activiteit van de Zwolsche politie, is men er gis teren in geslaagd, den laffen dader van de afschuwelijke mis handeling in den Neethof te Sant poort, in Zwolle te arresteeren. Het vermoeden, dat het hier den sinds Zondag verdwenen ver pleegde van het Provinciaal Zie kenhuis, den 37-jarigen C. F., betrof, is hiermede beves tigd en de dader heeft, na een aanvankelijke hardnekkige ontkenning, tenslotte een volle dige bekentenis afgelegd. Zoodra gisteren het signalement bij de Zwolsche politie bekend was, heeft de waar nemend commissaris, de heer Lettink, zijn menschen aan het werk gezet. Onmiddellijk naar wij bij informatie bij de Zwolsche po litie vernamen, werden de verschillende ho tels en logementen afgezocht en inspecteur Banning had daarbij het geluk, in een der volkslogementen een man aan te treffen, wiens uiterlijk geheel klopte met het ver spreide signalement. De inspecteur aarzel de dan ook niet tot arrestatie over te gaan. hoewel de man zich hierover zeer verbaasd toonde en een geheel anderen naam opgaf. Op het bureau kreeg men al dade lijk sterke aanwijzingen tegen den arrestant, aangezien zijn kleeren verschillende bloedsporen vertoon den. Onmiddellijk werd de arrestant door com missaris Lettink in verhoor genomen, waar bij hij aanvankelijk halsstarrig bleef ontken nen, iets met de mishandeling uitstaande te hebben. Doch toen de commissaris hem ten slotte met een groot aantal vragen in het nauw had gebracht en de arrestant zich her haaldelijk tegensprak, viel hij eindelijk door den mand en legde een volledige bekentenis af. Hij vertelde, hoe hij het knaapje had mee gelokt en mishandeld. Daarna is hij gaan zwerven en in Uitgeest terecht gekomen. Daar heeft hij een fiets gestolen, waarmede hij zich naar Amersfoort heeft begeven, waar hij den nacht heeft doorgebracht, waarna hij zijn zwerftocht heeft voortgezet en ten slotte in Zwolle is beland De dader toonde zich weinig onder den indruk, doch scheen het afschuwelijke van zijn daad nauwelijks te beseffen. F. zou vandaag naar Velsen worden over gebracht, voor het verdere onderzoek. OVERTREDING VAN HET UNIFORM- VERBOD? De politie heeft gisteravond een proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van art. 435 a W. v. S. (het zgn. uniform- en vlaggen- verbod), bij een optocht van de A. J. C., waar in een blauwe vlag met het Roode Valken embleem werd meegevoerd. Het proces-ver- baal dat als een zgn. proef-proces-verbaal moet worden beschouwd werd opgemaakt tegen den drager van de vlag en den voorzit ter der afdeeling Haarlem van de A. J. C. VOETGANGSTER AANGEREDEN. Woensdagmorgen om kwart over zeven wil de een 74-jarige voetgangster op den hoe* Jansstraat-Riviervischmarkt den rijweg over steken. Zij weifelde evenwel en dit werd haar noodlottig, daar zij werd aangereden door een motorrijder, afkomstig uit Alkmaar. De dame viel op den grond en kreeg een gapende wonde aan het achterhoofd. Na door D. te zijn behandeld, werd zij naar de Mafiastichting overgebracht, waar zij ter observatie is opge nomen. Er is geen onmiddellijk levensgevaar aanwezig. Tegen den motorrijder, die met een te groo te snelheid heeft gereden, werd deswege pro ces-verbaal opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1