Het Chineesch-Japansch conflict. HET HOOGSTE RECHT FEUILLETON Naar het Amerikaansch van MILDRED DANNING. (NadnJk verboden.) 1) I. ZONLICHT. Rechter Kent zat aan het ontbijt, met zijn krant gesteund tegen den glimmenden zil veren koffiepot, die wie weet hoe lang in de familie was geweest, Alles in de kamer, het donker mahoniehouten ameublement, de donker houten vloer, de witte wanden, de witte gordijnen en het tafellinnen, het ge poetste zilver op het buffet en op de tafel, schenen in stijl te zijn met de kaarsrechte fi guur van den ouden jurist. Zijn kleeding, zwart en vlekkeloos, was aan de ellebogen een beetje glimmend. Zijn stijve witte hemd en staande boord met breede, witte punten wa ren, ofschoon aan de randen een weinig ver sleten, even smetteloos. Het fijne, eenigszins leelijke maar vriendelijke gezicht van denman was omgeven door een krans van zilverwit haar. Maar men zou niet den indruk hebben gekregen, dat de rechter zich aan zijn omge ving aangepast had, eerder dat de onweer staanbare kracht van zijn persoonlijkheid, zijn omgeving had beïnvloed. De rechter had zijn krant eens doorgekeken en zijn ontbijt aangebroken, toen er in de plechtstatige, rust van de kamer verandering kwam, door het binnentreden van zijn zoon Jackson. Toen gaf de vriendelijke glans, die in zijn doordringende grijze oogen kwam, de eerste aanwijzing van de hoedanigheden, waardoor de menschen van hem hielden. Jackson was een alleszins goed uitziende jongeman. Zijn gezicht vertoonde denzelfden standvastigen trek en oprechten blik van zijn vader, ook het idealisme en 'n zekere gevoe ligheid, waar men tegelijkertijd ook van houdt. Het verried zuiverheid van hart en boven dien drukte Jackson's gezicht een hoedanig heid uit, die zijn vader miste. Men zag met één oogopslag dat Rechter Kent een recht schapen maar ook onverbiddelijk man was; Jackson's vriendelijke mond daarentegen ge tuigde van verdraagzaamheid, goede kame raadschap en de neiging om iedereen en alles slechts van de beste zijde te zien. De rechter, zelf, te oud en te weinig plooibaar om zijn on verzettelijk karakter nog te veranderen, er kende en bewonderde heimelijk toch deze eigenschappen in zijn zoon. Toen Jackson de eetkamer binnen trad, legde zijn vader de krant neer met een haast, die verried dat hij alleen uit tijdverdrijf aan 't lezen was tot de komst van zijn zoon. „En", zei hij, „wat is 't program voor van daag, mijn jongen?" Jackson ging in zijn stoel zitten en maakte aanstalten om op zijn ontbijt aan te vallen. „Goeien morgen vader", antwoordde hij. „Ik ben net uit geweest, naar Jack's huisje. De oude baas wilde mij zijn nieuw kleinkind laten zien en voor ik het eigenlijk- wist hielp ik hem een handje met zijn werk. De rechter lachte barsch. „Hm. Hij is de luiste neger in den wijden omtrek". „Dat weet ik; hebt u van ochtend zit ting?" „Heb je hem geld gegeven?" hield de rech ter aan. „Niet de moeite waard, vader. Gaat u?" „Naar de rechtzaal? Ja, maar je zult mijn negers ongelukkig maken, Jackson" De jongeman lachte als antwoord, en na 'n korte pauze, ging de rechter voort. „Ja, er is altijd iemand, die iets op zijn ge weten heeft. Ga jij soms ook die richting uit? Jackson zag vlug op. „Waarom?" vroeg hij. „Het is niet moeilijk te gissen waar jij heen gaat!" Vader en zoon glimlachten even tegen elkaar, de eene 'n beetje geamuseerd, de an der 'n weinig in verlegenheid gebracht. „Ja", antwoordde hij eenigszins onbeholpen. „Ik loop met u op". De rechter werd ernstig. „Hoe staat 't met je examen mijn jongen? Je zult toch niet zak ken? Ben je daar zeker van?" „Zoo zeker als iemand van een examen kan wezen, vader. Gisteravond heb ik voor 't laatst nog eens alles de revue laten passeeren." „Mooi", sprak de vader. „Een beetje rust zal je vandaag geen kwaad doen. Maar. tusschen 'twee haakjes, hoe staat het met je financiën? Ik veronderstel dat je geld noodig hebt voor je uitstapjes vanavond?" „Ik ben er ook bang voor, ik heb geen rooie cent. Ik was al van plan om u er vanochtend om te vragen." „En 't beetje, dat je hebt, besteed je aan luie negers hè?" „Kom vader, zoo moet u niet praten", klonk het lachend. „Ik weet ook een en ander van u. Bij voorbeeld van die mand met eten die u op Sarah Cron's stoep liet zetten, toen Johnny Cron in de gevangenis zat?" „Wie vertelde je dat?" vroeg de rechter on gerust. „Dat komt er niet op aan. Ik weet 't. En ook „Wel, wel," onderbrak de rechter gemelijk. „Hoeveel heb je noodig?" Jackson lachte en staarde naar zijn vader, waarop de rechter hem met een gefronst voor hoofd, maar tegelijkertijd met een glans van toegenegenheid in zijn oogen, aankeek. „Ik weet het niet", zei hij. „Kunt u mij vijftig dollar geven? Ik moet daar een week blijven, weet u en de terugreis kost vijf en twintig dollars." „Dan zal ik er zestig van maken", hernam de rechter. „Ik wou dat ik je meer geven kon. Maar ,,'t Beetje dat u hebt, gaat naar luie negers, hè vader?" en Jackson lachte, totdat de strak ke trek op het gezicht van den rechter, zich oploste in een glimlach. „Jack, ik wilde dat ik je een groote toelage kon geven." „Ik wou ook dat u 't kon, vader." „Ik weet, dat je 't kalm aan moet doen op college". „Wat voor verschil maakt dat?" vroeg Jack son. „Ik geef toe. dat ik wel meer geld zou willen hebben, maar dat doet niets ter zake, maar wat er wel op aan komt" en hierbij werd Jackson's gezicht ernstig en vertoonde een merkwaardige gelijkenis met den ouden heer, tot wien hij sprak. „Wat er wel op aan komt, is het feit, dat u zich zelf te gronde richt. Schud nou niet met uw hoofd, vader, dat helpt niets. Zoodra u iemand veroordeelt, tot wat hij rijkelijk verdient, begint u al uit te rekenen, hoe u zijn vrouw zoudt, kunnen helpen, zonder ontdekt te worden," De rechter stond haastig op. „Maak je over mij maar niet ongerust, mijn jongen", weerde hij af, „Ik heb alles wat ik noodig heb", „En wat u hun niet geeft, dat krijg ik, hè?" zei Jackson. De rechter liep om de tafel heen en liet zijn hand op den schouder van zijn zoon rusten. „Ik wilde dat ik meer kon doen, werkelijk, dat wilde ik", besloot hij. Jackson greep voor 'n oogenblik de hand op zijn schouder en stond toen ook op. „Komt er- niet opaan", verklaarde hij. „Als ik geld noo dig heb, zal ik 't wel ergens zien te krijgen. Ik weet veel te goed, hoe u moet bezuinigen, om mij college te kunnen laten loopen". Gezamenlijk wandelden zij naar de deur, terwijl de hand van den rechter steeds op zijn zoon's schouder rustte. „We zullen er niet verder ovec spreken. Doe je examen en kom terug, klaar voor de balie en ik ik zal blij zijn je hier te hebben". Jackson lachte. „Ik weet", verklaarde hij, „dat u er alles op gezet hebt, om mij op der tigjarigen leeftijd, procureur-generaal te ma ken." „Neen", antwoordde de rechter droogjes. „Ik vraag of verwacht, dat niet, maar als je te gen dien tijd een goed advocaat bent, wel dan ben je toch al een uitzondering op den regel.i' Zij gingen samen naar buiten, en daalden het mooie pad af, met z'n geurende randen van duizendschoon en ploxen, naar het witte houten hek en kwamen zoo op den door de zon gebakken, stoffigen weg, De lucht was frisch, want het was nauwe lijks negen uur. Maar de droomerige stilte van een heeten zomerdag, omvatte de kleine zuide lijke stad reeds in haar betoovering. Aan beide zijden van den weg strekten zich lange rijen van ahorn- en accaciaboomen, wit van het stof. uit naar het centrum van Har- risville en het marktplein, waar het witte rechtsgebouw stond. Ergens langs den weg, deed een sprinkhaan, zijn schril en slaperig protest hooren tegen de stilte en rechts, uit de verte, klonk het eentonige en weemoedige lied van een zingende neger, die aan het werk was, tot hen door. 't Was alles hier vredig en rustig en stemde goed overeen met de harten van vader en'zoon, terwijl zij naast elkaar voortstapten op het- trottoir, naar het ge rechtshof. Jackson gluurde een moment naar zijn va der. Er was een scherpe rimpel tusschen zijn breede wenkbrauwen. „Vader, ik heb me een beetje geërgerd over Lloyd Fairfax", begon hij. ,jk ook", antwoordde de rechter. „Hij is een nietsnut en een deugniet." 'Wordt vervolgd.) Te Ede werd Woensdag in de openlucht-vergaderplaats het traditioneele Heidefeest gevierd, waarvan hierboven een tweetal interessante snapshots Gouda krijgt een nieuw station. De afbraak der oude lokalen i in verband hiermede ingezet - Ook het laatste gereedgekomen gedeelte van het nieuwe kanaal Groningen IJsselmeer zal met ingang van 1 September voor zoover dit door de provincie Groningen loopt, voor de scheepvaart worden vrijgegeven Midden in het gebied van den hardnekkigen strijd te Sjanghai. Japansche marine troepen bestoken achter een barricade in de straten der stad de Chineesche strijdkrachten Het Grieksche s.s. „Possidon", dat op den Nieuwen Waterweg in aanvaring is geweest met het m.s. JJssel is naar Rotterdam gesleept, waar de schade voorloopig hersteld werd Ter gelegenheid van den grooten landbouw-feestdag, welke Woensdag te Purmerend is gehouden, vonden in den middag internationale hard draverijen plaats. Een tweetal deelnemers in actie Zwaar werk voor ,Het hijschen van ieders jeugdige handen, het zeil is niet werk

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5