STEGEMAN'S H.D -Vertelling Nieuwe Uitgaven TREFFERS V R TT D A G 27 AUGUSTUS 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 8 Een, die zijn taak volbracht heeft. Het stoomgemaal „De Cruquius' in ruste. Wild slaan de huizenhooge golven tegen de Zuidelijke dijken van de Haarlemmermeer. Zwarte wolken hebben den hemel totaal ver duisterd. De snijdende wind 'blaast het schuim van de golven ver over den weg in het omringende land. Langs den weg hoopen de dorpelingen zich samen in angstige af wachting, of wéér hun landen overspoeld zullen worden door het meedoogenlooze water. Zal de dijk het houden?Dit is het beeld, dat de Haarlemmermeer in een storm- achtigen winternacht in het begin van de negentiende eeuw biedt. Maar het water wordt bedwongen door onze groote Hollanders. De namen van hen, die deze plannen uitwerkten komen nog voor in de namen van de stoomgemalen, zooals Jan Adriaansz. Leeghwater, die reeds in de zeventiende eeuw plannen maakte, om die groote plas in land te veranderen. Zoo ook Cruquius, die honderd jaar later tezamen met Noppen en Bolstra een plan indiende tot droogmaking. Tenslotte werd ook nog een plan ingediend van baron van Lynden van Hemmen. Wat een werk het gekost heeft, tot een goede oplossing te komen een meer met een uitgestrektheid van ruim 18000 H.A. met de toenmaals primitieve hulpmiddelen droog te leggen, blijkt wel uit het aantal jaren dat noodig is geweest (ruim 200!!) om tot een uitvoerbaar plan te komen. De le "Juni 1852 was het meer droog en de grootsche onderneming volbracht. Waar eerst het water golfde, kwamen thans vrucht bare kleigronden voor landbouw beschikbaar. Ongeveer 90 jaar heeft de Cruquius haar dienst gedaan. Thans ligt zij stil, slechts nog als monument tot nagedachtenis aan de prestaties van ons voorgeslacht. En werkelijk, wanneer wij de Cruquius bezoeken en we kij ken vanaf het dak over het omliggende land schap, dat zich in al haar schoonheid en af wisseling voor ons oog ontrolt, dan zijn wij dankbaar, dat dit overblijfsel van een vorige eeuw voor ons bewaard is gebleven, dank zij het Kon. Instituut voor ingenieurs, dat ge bouw met machines en omliggend terrein door aankoop voor den slooper heeft be waard. In het Westen zien we de stad Haarlem als een silhouet tegen de lucht afgeteekend. ter wijl in het Oosten het uitzicht over de Haar lemmermeer een aanblik biedt van een echt- Hollandsch polderlandschap. Reeds bij het betreden van het gebouw komen wij onder den indruk van de mach tige machinerieën, die daar nog staan, als zijn zij eerst gisteren stilgezet, en die schij nen te wachten, om het werk weer te her vatten. Het is een vreemde gewaarwording. Nu heerscht er volmaakte rust, maar vroeger moet het hier een geruisch en een lawaai zijn geweest, v/ant het is geen kleinigheid om zoo'n groote machine in werking te stel len. De machtige, kunnen we ze niet het best betitelen met „vangarmen?", houden ons als het ware een oogenblik „vast". De machine, die ovor ons staat, zij blink en zij fonkelt, al is zij eerst gisteren gemaakt. En toch is die machine dood. Nooit zal hij meer het werk fcunnen verrichten, waarvoor zij gebouwd werd. Zij staat eenzaam in haar „huis", slechts weinigen gaan erheen, om haar te bezichtigen. Het jammer. Het is jammer, dat zoo'n prachtig werk, als deze machine toch is, zoo eenzaam daar staat en slechts door leerlin gen en leeraren van scholen, die een excur sie naar het gemaal maken, bekeken wordt. Zeer zeker, het zal niet mee vallen voor een leek, om iets van dit ingewikkelde product van Engelsche en Nederlandsche ingenieurs te begrijpen. Maar begrijpen alle menschen eigenlijk de werking, van, om nu maar een Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. ingez. Med.) alledaagsch product te noemen, van een auto? Wij gelooven het niet. Zij accepteeren het. En zoo zullen ze ook de machine van de Cruquius accepteeren. Al mag dan de heer Korvaan zijn best doen, om het de belangstellenden zoo duide lijk mogelijk te maken, wij betwijfelen, of het hem ook inderdaad gelukken zal. De Cruquius staat eenzaam een verlaten aan den Ringvaart. De menschen passeeren hem, eigenlijk zonder precies te weten, dat zij, die van hèn in de Haarlemmermeer wonen, eigenlijk slechts aan dit gebouw, aan de machine, die daarin staat, danken, dat zij in diezelfde Haarlemmermeer kunnen wo nen! Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan der Mohr kann gehen TEGEN AUTO GEREDEN. Hedenmorgen omstreeks kwart voor tien fietste een 30-jarige dame uit Haarlem over de Groote Markt, van de Zijlstraat naar de Riviervischmarkt. Uit de Groote Houtstraat kwam een auto, die zeer langzaam reed. De wielrijdster ver leende de auto echter geen voorrang, zoodat zij tegen den linkerzijde van den wagen bot ste. Zij kwam te vallen en kreeg een hoofd wonde. Zij werd bij de fa. Vermeulen binnen gedragen. Na door O. D. behandeld te zijn, is zij per ziekenauto naar het St. Elisabeths- gasthuis vervoerd. Nader vernemen wij, dat de dame een lichte hersenschudding had be komen. Haar toestand is niet ernstig. NOG EEN GROOT WESPENNEST. Onlangs maakten wij melding van het vin den van een groot wespennest. Naar men ons mededeelt is thans op het buiten „Boschbeek" van den heer F. B. Gut- mann aan den Clipperweg te Heemstede, een nog grooter nest gevonden, dat niet min der dan 30 c.M. lang en ongeveer 20 c.M. breed is. „CAECILIA" EN „INTER NOS" NAAR VALKENBURG. Zondag a.s. 29 Augustus vertrekt het Man nenkoor „Caecilia" in drie autocars naar Valkenburg, waar het deelneemt aan het Internationale Zangconcours in de supe rieure afdeeling. Ook het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos" gaat als deelnemer aan den wedstrijd mede. Beide ensembles staan onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf. UITBREIDING WONINGINRICHTING J. CHRISTIAANS De N.V. Woninginrichting J. Christiaans in het Julianapark heeft een uitbreiding onder gaan. Bij de perceelen 58 en 60 in het Juliana park (Haarlem-N.) is perceel no. 62 getrok ken en ook dóórgetrokken naar de Java- straat, zoodat de firma nu de beschikking heeft over 1000 M2. verkoopruimte. Het ge deelte gelijkvloers is meer speciaal bestemd voor slaapkamer-ameublementen, Engelsche ledikanten, zijden en wollen dekens, matten enz., terwijl op de bovenverdieping nog toon- kamers zijn. Dit nieuwe gedeelte van de zaak ziet er keurig uit en aan voorraden ontbreekt het natuurlijk niet. De verlichting is ook uitste kend Vele bloemstukken getuigden Donderdag middag van de belangstelling der relaties van de firma voor deze uitbreiding. Zij nog vermeld, dat nu het filiaal in de Amsterdamstraat 41 is opgeheven; de winkel aan de Westergracht blijft bestaan. Aanvullend Vreemdelingeii- verkeerswerk. Afdeeling van den B. B. T. B. B. A. opgericht. Te dezer stede werd een afdeeling opge richt van den Ned. Amateurgidsenbond, B. B.T.B.A. (Bond ter behartiging der toeristi sche belangen van buitenlandsche automo bilisten). Tot wnd. conüul werd benoemd de heer Martin Langereis, Pijlslaan 130, tot vice-con sul de heer Bob Leupen, Gasthuisvest 1. al hier. De B.B.T.B.B.A. werd in 1933 te Utrecht op gericht door een aantal studeerende jonge lui en stelt zich ten doel door het verleenen van hulp aan buitenlandsche automobilis ten het 'vreemdelingenverkeer te bevorderen. Dit hulpverleenen bestaat in hoofdzaak uit het rondleiden van buitenlanders, zelfs groo te trips door Nederland worden gemaakt, maar ook worden kleinere diensten, als het brengen naar hotels etc., verricht. Door de werkende leden, die grootendeels bestaan uit middelbare scholieren en stu denten wordt daarvoor nooit eenige gelde lijke vergoeding aangenomen. Zij leeren ech ter spelenderwijze hun talen spreken, ma ken connecties in het buitenland en leven te midden van een internationaal toerisme, het geen bijzonder interessant is. Wordt een buitenlandsch automobilist in één der af deelingen geholpen, dan krijgt hij een oranje transparantje, met de woorden B.B.T.B.BA.rTourist-Service-Nederland, op zijn voorruit, zoodat andere afdeelingen we ten dat hii geholpen wenscht te worden. Opmerking verdient het feit dat deze maand de 5000ste automobilist, een Zuid- Afrikaan uit Pretoria, geholpen werd sedert het bestaan der vereeniging. Deze 5000 kwa men uit 70 verschillende landen van alle we- relddeelen. Zij, die nadere inlichtingen wenschen, kun nen zich wenden tot de bovengenoemde adressen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937. Progr. I. Hilversum II. Progr. n. Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.05 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Fransch Brussel. 4.20 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 6.20 Londen Regional. 7.40 Deutsch- landsender. 8.20 Fransch Brussel. 8.35 Lon den Regional. 9.35 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Fransch Brussel. 10.50 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. WERKEN VAN G. VELDHEER GEëXPOSEERD. Ter gelegenheid van den 80en verjaardag van den beeldhouwer, den heer G. Veldheer, op Zondag 29 Augustus a.s., zijn van heden af tot Vrijdag 3 September enkele van zijn werken te zien in de étalage van den kunst handel Reeker, Wagenweg. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst,te 7.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. j Middagdienst te V/2 uur. Avonddienst te 8.40 uur. Werkdagen Ochtenddienst: Zondag: aanvang der Se- liedot te 7 uur. Andere dagen te 6V2 uur. Middagdienst: Zondag te V/2 uur. Middag- en Avonddienst te 7.15 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12\'2 uur. Werkddagen na de middag- en avonddienst Talmoed Torah, alsmede de Middag- en Avonddienst op de Werkdagen vindt plaats in het Gemeentegebouw L. Wijngaardstraat 14. De Middagdienst op Zondag en de overige diensten worden gehouden ter Synagoge L. Begijnestraat 11. Oranjevereeniging Haarlem- Noord. Weer een „Oranje-Ronde" op 31 Augustus. In het belang van een welslagen der a.s. Oranjefeesten heeft de Oranjevereeniging Haarlem-Noord het plan opgevat om als hoofdnummer voor den Koninginnedag in het Noordelijk stadsdeel met zijn pl.m. 70,000 be woners een groote wielerwedstrijd te doen ver rijden bij het Noordelijk Sportpark. Onder den naam „Oranje-Ronde" heeft deze reeds eenige bekéndheid verkregen, waartoe het succes van verleden jaar zeker heeft bijgedragen. Voor de winnaars bij deze ronde zou het bestuur gaarne flinke prijzen beschikbaar stellen ter aanmoediging en belooning in de verschillende klassementen. Meer dan 100 mededingers hebben zich doen inschrijven. Evenwel ontbreken ten eenenmale de mid delen tot aankoop dier prijzen en tot dekking der algemeene onkosten. Als een buitengewone maatregel zal daarom een huiscollecte op Zaterdag 28 Augustus wor den georganisteerd en zijn bijzondere aan vragen om financieele hulp uitgezonden. Daarenboven zal op den avond vóór Konin ginnedag een massale zang- en muziekavond worden gegeven met een uitvoering van „Hol lands Glorie" voor mannenkoor en orkest, onder leiding van den heer Jan Booda, op geluisterd door de Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap" op het E. D. O.- terrein Vader leesl niel aan tafel als er Stegeman's leverpastei op de boterham is. Die fijne, zuivere smaak, daar moet hij met volle aandacht van ge nieten. STEGEMAN's LEVERPASTEI is .al net zoo'n tractatie als Stegeman's leverkaas en Sach- sische leverworst. Bovendien is ze voordeelig: boter en vleesch tegelijkl ln -winkels met ons raambiljet (Adv. Ingez. Med.) Het porseleinen beeldje. Bij mijn terugkeer in'het pension „Bella" ontdekte ik tusschen de vele vreemde ge zichten, het sympathieke gelaat van den heer Kooymans. Reeds het vorige jaar had ik kennis met hem gemaakt. Wij hadden samen veel gewandeld en ge- philisopeerd, kortom ik had hem leeren ken nen als een bescheiden vriendelijk mensch. Ook nu brachten wij weer heel wat uurtjes in eikaars gezelschap zoek, en op den laat- sten avond na afloop van het dinér, stelde hij voor nog een wandeling langs het strand te maken. Ik stemde onmiddellijk toe. Wij liepen langs den boulevard. Het was een verrukkelijken zachten avond. De bijna onbewogen zee weerspiegelde in parelgrijze tinten den betrokken hemel. Plotseling bra ken de wolken uiteen en in een weelde van goud-roode kleuren zagen wij de zon onder gaan. Het was zóó mooi, dat wij ons bijna gelijktijdig op een bank lieten neervallen. Aan den horizon gleed een visschersschuit als een sprookjesschip door den lichten ne vel. Onmerkbaar daalde de brandende zon neschijf lager, totdat er nog slechts een dunne gele boog zichtbaar was. Al dien tijd hadden mijn vriend en ik gèen woord gesproken. Nu echter zag ik hem van terzijde aan. Hij zat voorover de armen steunend op de knieën, de handen voor het gezicht. „Hoe prachtig", zei ik zachtjes, „om nooit weer te vergeten". Hij zuchtte, het klonk als een snik. ..Om nooit weer te vergeten", zei hij pein zend. „Dat heb ik nog eenmaal hooren zeg gen. Ook een schitterende zonsondergang, met het verschil dat ik jong was en naast mij zat het liefste meisje dat ik ooit heb ge kend. We hadden illusies Typisch dat het allemaal heel anders is uitgekomen dan ik toen dacht.en nog wel door een onbenullig klein voorwerp, een porseleinen beeldje. Daar dacht ik aan. Het schemerende licht, de stilte om ons heen, er ontstond een sfeer van intimiteif waarin het gesprek gemakkelijk vertrouwe lijk wordt. ..Een porseleinen beeldje?" ..Ja, ik zal je die geschiedenis eens vertel len" ..Zooals ik zei, zat naast mij een meis je, knap, met donkerbruin golvend haar en blauwe oogen. Kleine krulletjes dansten in haar hals, als ze lachte had ze kuiltjes in haar wangen. Wij zaten hand in hand en genoten van het heerlijk schouwspel, ik wist hoeveel ze van schoonheid hield Ik was verliefdof. dat woord diüdt niet den juisten toestand aan waarin ik verkeer de; het ging veel dieper. Ik voelde dat dit de eenige vrouw was die ooit in mijn leven zou kunnen beteekenen. Ik had geen ouders meer en toen ik haar leerde kennen, kon ik mij het leven zonder haar niet meer voorst-J1 en. Ik werkte op een importkantoor en i"d, gezien mijn leef tijd, een vrij goede positie. Mijn vooruit zichten stonden niet slecht, wij maakten plannen voor de toekomst In de stad teruggekeerd, maakten wij lange wandelingen, bekeken de etalages dei- kunstzaken en bezochten vaak een tentoon stelling van schilder- of beeldhouwwerken. Toen, op een zekeren dag ontdekte ze het porseleinen beeldje. „Nu heb ik iets gevondenzóó mooi, dat ik het bijna zou wenschen te bezitten", zei ze. Zij bracht mij naar een winkel van antiquiteiten en wees in de uitstalkast naar een Japansch figuurtje van ivoorkleurig por selein. Het was werkelijk prachtig. „Zal ik eens informeeren naar den prijs?", vroeg ik bereidwillig. Ze lachte mij harte lijk uit. „Maar beste jongen dat is veel te duur", riep ze vroolijk. Ondanks haar tegenstribbelen ging ik d?n winkel binnen en vroeg naar den prijs. Met een effen ge zicht noemde de bediende het bedrag, 1200 gulden. Ik had het graag voor haar gekocht, maar op dat moment- bezat ik slechts 200 gulden en met schrik rekende ik uit, dat ik zelfs bij de allergrootste zuinigheid zoo'n bedrag niet binnen het jaar bijelkaar zou kunnen krijgen. En dan liep het sparen voor ons toekomstig huweiljk natuurlijk heelemaal mis. „Trek er je maar niets van aan", zei ze luchtig. „Zoolang het in de étalage staat, kunnen wij er zoo vaak naar kijken als we willen". Inderdaad gingen wij vaak naar het beeldje kijken, het werd een vaste wandeling. Op een zekeren dag was het beeldje ver dwenen, het was precies alsof wij iets van ons persoonlijk bezit kwijt waren. Ze sprak er met geen woord over, maar ik las duide lijk de teleurstelling van haar gezich af. Wij kwamen nog eenige keeren terughet beeldje was en bleef verdwenen. Zonder dat ze het wist ging ik opnieuw den winkel binnen en vroeg of dat porselein beeldje verkocht was. Neen Het was alleen verplaatst en stond nu achter in den win kel. Toen vond er iets eigenaardigs met mij plaats. Het beeldje liet mij geen rust meer, ik droomde er 's nachts van. en piekerde er overdag over. Het werd een obsessie. Ik wilde het in mijn bezit hebben om het haar te kunnen geven. Zoo sterk werd dien drang, dat ik mijzelf vergat enhet geld uit de kassa haalde van mijn patroon. Nog nooit had ik haar zoo gelukkig ge zien als toen ik haar het kostbare beeldje gaf. Ze had tranen in haar oogen en drukte haar mooie roode lippen op het koude por selein. Ik vertelde dat ik door een gelukkig fortuintje in staat was gesteld het voor haar te kunnen koopen. En zij geloofde Natuurlijk werd mijn daad ontdekt. Op dat moment, terwijl ik tegenover mijn patroon zat, besefte ik pas, wat ik had gedaan. „Ik kan het haast niet gelooven", sprak hij met een gebroken stem. „Ik stelde zoo'n groot vertrouwen in'je.... vertel mij toch waarom heb je dat gedaan". Dat zie je, kon ik niet verdragen. Zijn vriendelijke oogen doorzochten mijn ziel. Wanneer hij met de politie had gedreigd, was ik niet zóó onder indruk geweest als nu. Snikkend vertelde ik de geheele geschiede nishij viel mij geen enkele maal in de redealleen zijn oogen vroegen Denk niet dat ik er maar zoo gemakke lijk afkwam. Hij besloot mij voor drie jaar naar een post in Borneo over te plaatsen. En ik ging. Hij stelde haar persoonlijk op de hoogte van mijn vertrek, vertelde dat het noodzakelijk was voor de vorming van mijn toekomstige positie. We waren immers nog jong en drie jaren spoedig voorbij. Ze mocht de ware oorzaak van mijn vertrek niet weten Hoe ik den eersten tijd doorgekomen ben kan ik niet vertellen. Alleen de gedachte aan haar deed mij in leven blijven. Zoo ging het eerste jaar voorbij. Wij schreven elkaar vele en lange brieven, gaandeweg werd haar post minder. Op een goeden, of laat ik liever zeggen, op een kwaden dag kwam de slag. Ze schreef, dat ze den laatsten tijd meer en meer tot de overtuiging was gekomen, dat het toch niet de ware gevoelens bij haar waren geweest, het speet haar erg maar ze zou liever van een verdere correspondentie afzien. De cadeaux wilde zij natuurlijk niet ,vin haar bezit houden Zoo kwam het beeldje terug in mijn een zaamheid. Ik waA wanhopig Toen het weer op mijn tafel stond, zoo broos en fijn kon ik den aanblik niet langer verdragen En opeens, in dollen woedegreep ik hel beeten verbrijzelde met één slag het fijne porseleinen beeldje.... zooals het een maal al mijn illusies had vernietigd... K. RAUWERDA. £KUNST EN lETIEIM^ MUZIEK CONCERT DER H. O. V. De reeks der zomerconcerten van dit jaar heeft in het concert van 26 Aug. een afsluiting gevonden, die in meer dan één opzicht ver heugend mocht heeten. Vooreerst dan was de zaal tot de laatste plaats uitverkocht ik ver nam dat men zelfs nog meerdere adspirant- bezoekers wegens plaatsgebrek heeft moeten afwijzen! ten tweede bood de uitvoering een hernieuwe gelegenheid om te bewijzen welk een fijnvoelend en bekwaam kunstenaar ons orkest in zijn eersten concertmeester Hans Byvanck bezit. Verscheidene hoofdwerken uit de litteratuur voor viool en orkest hebben we hem tijdens zijn concertmeesterschap hooren vertolken: in al deze reproducties toonde hij voorname opvatting van zijn roeping, een wijze van spelen, die wars van elk effectbejag bleef. Dat die ondanks het feit dat Byvanck geen groote toon ontwikkelt en geen laaiend temperament tot uiting brengt, toch bij de hoorders warme waardeering heeft gevonden, bewijst de stormloop die plaats vond naar dit laatste concert. Intusschen werd die groote belangstelling voor den schrijver van dit verslag nadeelig. Door onvoorziene omstandigheden buiten mijn wil kwam ik iets te laat. Omdat in de zaal .alle plaatsen bezet waren kon ik het con cert slechts volgen in de solistenkamer met een openstaande deur. Daar zit men achter de hout blazers, ver van de strijkers en van den solist af, en dat daar van eenig klankevenwicht geen sprake kan zijn, zal ieder wel terstond begrij pen. Daarentegen leverde mijn noodgedwon gen plaats het voordeel dat ik den dirigent Marinus Adam frontaal in actie kon zien en ik heb me kunnen overtuigen met welk een warmte en bezieling hij het orkest leidt. Wer den al zijn aanduidingen, die ook in zijn ge laatsexpressie vaak te lezen zijn, stipt opge volgd, dan kon het samenspel vaak nog heel wat winnen. Nu hoorden we nog wel eens in- dividueele haastigheden of onachtzaamheden, die bij nauwkeuriger volgen van de leiding vermeden hadden kunnen worden. Om op de uitvoering der werken terug te komen: een frissche vertolking van Mozart's „Don Giovanni"-Ouverture opende den avond. Beethoven's Vioolconcert, in dezelfde toonsoort als de Ouverture geschreven, volgde. Over dit werk, dat volgens het oordeel der meesten nog altijd de hoogste plaats onder de vioolconcer ten inneemt, behoeft men niets meer te schrij ven: ieder geregeld concertbezoeker kent het haast noot voor noot en ondergaat toch telkens weer de machtige indrukken en de bekoring der soms bovenaardsche schoonheid. Het sloeg dan ook reeds bij de eerste uitvoering (23 Dec. 1806) in, hoewel de solist Franz Clement het nagenoeg onvoorbereid van het blad moest spelen, wijl Beethoven, zooals meermalen voor kwam. niet tijdig met het werk klaar was. Een dergelijke auditie zou in onze dagen wel een onmogelijkheid zijn en elkè violist, die zich aan de vertolking waagt, heeft vergelij kingen met de allergrootsten te duchten. Byvanck speelde het waardig en nobel en de cadenzen van Joachim die hij invlocht werkten mede om zijn uitnemende violistische kwali teiten te toonen. Zijn succes was dan ook enorm. Een even groote geestdrift heeft Adam's weergave der Vijfde Symphonie verwerkt, Er waren kleine vlekjes in de uitvoering, maar het geheel overtuigde door de gezonde en in telligente opvatting. Hiermede zijn de zomerconcerten voor dit jaar ten einde. Mogen de a.s. winterconcerten een even groote belangstelling trekken als dit laatste zomerconcert! K. DE JONG. Bij den Zoeklicht-Boekhandel te Zeist ver scheen een werkje van Johannes de Heer: „Verborgenheden Gods en hare Openbaring". Wat de Schrift zegt omtrent de verborgenheid van het Evangelie, van de Gemeente van Christus, van Israëls herstel enz. Ch. Carno-Barlen schreef een boekje over „Ontstaan en ontwikkeling van het Wet telijk Dierenrecht in Nederland", dat werd uit gegeven door dc Stichting tot Wettelijke rege ling van Dierenrecht. In dit boek heeft de schrijver een keus gemaakt uit artikelen van leeken en juristen over bovengenoemd onder werp. Ook de geschiedenis der Stichting tot Wettelijke regeling van het Dierenrecht in Nederland wordt in het kort beschreven. De bekende journalist D. Hans schreef een „Parade der Politieke Partijen", een korte schets van het partijwezen in Nederland. De uitgever C. J. Terwee te Putten gaf dit zeer in teressante werk uit. Bij de firma J. Noordwijn en Zoon te Go- rinchem verschenen het eerste en tweede deel van „So lautet der Neuzeitliche Geschafts- bricf" een uitermate practisch leerboek, zoo wel voor school als voor de praktijk, voor de studie van Duitsche handelscorrespondentie. De heer J. J. Kenter en Dr. Drs. II. Pradel schreven met medewerking van Drs. C. L. Spits deze overzichtelijke boekjes. Van de hand van Mr. Ph. de Vries, advocaat te 's-Gravenhage, verscheen „De Pachtwet", een handboek voor Studie en Practijk. Het boek, dat bij de N.H. Haagsche Drukkerij en Uitgeversmaatschappij werd uitgegeven, geeft een duidelijke uiteenzetting van de Pachtwet. Vooral de voorbeelden achter in het boek werken zeer verhelderend. Bij de uitgevers W. J. Thieme en Cie. te Zutphen verscheen: „De verzorging van zie ken in eigen omgeving". Mevrouw J. G. ter Meulen-Kobus, de schrijfster van dit nuttige boekje, schrijft in haar voorwoord: „Het doel van dit boekje is nu, de verzorgers der zie ken enkele aanwijzingen te geven, opdat zij weten, hoe zij in vele gevallen moeten han delen". Ongetwijfeld is de schrijfster er in ge slaagd haar doel te bereiken. Een aanbevelens waardig boek! Dit zijn de succesvolle kleine ADVER - TENTIëN ln het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen. Toch zijn „TREFFERS" voordeelig I 8 CENT PER WOORD en voor betrekkigzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFf'ER plaatsen beteekent slagen1 Bijkantoor HANDELSBLAD - Haarlem (WENSING'S Alg. Advert. Bureau) rEMPEI.IERSSTRAAT 32 Telcf. 1020Ü (Adv. ingez. Med

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6