NI N Lohmann wereldkampioen der stayers. Ook Schön rijdt een prachtige race. Severgnini stelt teleur. Onze Indische Luchtpostbrief. V R IJ D A G 27 AUGUSTUS 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 WIELRIJDEN. fa een prachtigen strijd, welke de laatste jaren nimmer meer tijdens de wereldkampioen schappen is voorgekomen, is de Duitsche stayer Lohmann er in ge slaagd den titel van wereldkampioen der stayers te behalen, waarmede in derdaad de beste renner van het veld gewonnen heeft. Het is van begin tot einde een strijd geweest tusschen de beide Duitschers Lohmann en Schön eenerzijds en de beide Franschen Wambst en Terreau en de Belg Meuleman anderzijds, ter wijl de Italiaan Severgnini niet in vorm was en herhaaldelijk, voorname lijk in het tweede gedeelte van de 100 K.M., van het zadel afkwam. De loting was zoo uitgevallen, dat Wambst en Terreau vooraan lagen, gevolgd door Loh mann en Schön, terwijl Severgnini en Meule man het veld sloten. Het eerste gedeelte van dezen 100 K.M.-wed- strijd heeft Schön storm geloopen tegen Terreau en Wambst. Wat Schön gepresteerd heeft grenst aan het ongelooflijke. Regel matig joeg hij de beide Franschen op, en als een aanval van den Duitscher was afgesla gen, kwam hij regelma tig na drie of vier ron den gerust te hebben terug. Wat een kracht, wat een snelheid, maar vooral wat een moed Schön. heeft de Duitsche kampioen, die toch pas een jaar achter den motor is, getoond. Zestig kilometer lang bleven Wambst en Terreau den kop houden met de beide Duit schers steeds op de derde en vierde plaats. Zevenentachtig ronden voor het einde werd het groote offensief ingezet. Lohmann profiteert. In een flits schoot Lohmann, die Schön het zware werk had laten opknappen, voorbij Ter reau en Wambst. Zoo was de stand na 70 K.M.: Lohmann, Terreau, Wambst, Schön, Severgnini, Meule man. In de nog volgende 30 K.M. toonde Loh mann, dat hij de eerste plaats volkomen waard was. Severgnini had, evenals Meuleman, reeds een lap gekregen en ook Wambst moest spoedig buigen. Zoo ging de strijd alleen nog tusschen Lohmann, Schön en Terreau. De laatste hield goed vol, hij profiteerde van een onoplettendheid van den gangmaker van Schön om juist twee ronden voor het einde de tweede plaats af te snoepen van Schön. De poging van de Franschen en Meuleman. door afspraken tegen de Duitschers den strijd te winnen, was niet gelukt, de bom was precies verkeerd gesprongen. Lohmann en Schön, die beiden een levendig karakter aan den strijd BOKSEN. Joe Louis—Tommy Farr uitgesteld Tot Maandag a.s. De bokswedstrijd om het wereldkampioen schap in het zwaargewicht tusschen den ti telhouder Joe Louis en den Éngelschen uit dager Tommy Farr, die hedennacht te New York zou worden gehouden, moest wegens den hevigen regenval tot Maandag' 30 Augus tus a.s. worden uitgesteld. Zoo wordt de beslissing in het wereldkam pioenschap alle gewichten dan weer eenige dagen uitgesteld. Laten we hopen dat er niet een nieuwe kink in den kabel komt en van dit uitstel geen afstel komt. Er is over dezen strijd al rumoer genoeg ge weest in de bokswereld en-het wordt nu wel eens tijd dat men het sullen met den wereld kampioenstitel laat varen en wat meer aan dacht aan de sportieve zijde van de kwestie gaat schenken. Dat het publiek zich ook niet meer beet laat nemen blijkt uit dit uitstel wel duide lijk. Immers niet alleen het slechte weer, doch ook en wel voornamelijk de geringe pu blieke opkomst zijn debet aan deze verschui ving. Vele insiders hebben promotor Mike Jacobs indertijd gewaarschuwd dat een titel gevecht in Engeland meer belangstelling zou trekken dan in de Vereenigde Staten het geval zou zijn. En het ziet er naar uit, dat deze voorspelling volkomen bewaarheid zal worden. Voor het eerst sinds langen tijd is het weer een Engelschman die een aanval op den titel waagt en al zijn de kansen van Farr niet best, de officieele noteering is 41 ten gunste van Louis, toch is alleen het feit, dat een Engelschman een kans maakte voldoende om, vooral door de populaire bladen, kolom- menlange beschouwingen aan de match te wijden. In den breedte wordt uitgesponnen hoe goed Farr wel is voor zijn familie, met welk meisje hij zal gaan trouwen en dergelijke wereldschqkkende gebeurtenissen meer. In- tusschen zit Max Schmeling en waarachtig niet als „lachende" derde te wachten op zijn kans. Een kans die we veel grooter achten dan van Farr. Farr beschikt namelijk niet over een zoodanige krachtige aanvalsstoot dat hij Louis, die zooals bekend, weinig in- CRsseeren kan en wiens verdediging niet zijn sterkste punt is, nock out kan slaan. Schme ling heeft die harde stoot wel en daarom schijnt het ons toe dat na den wedsgtrijd' Louis,Farr op Maandagavond, die door Louis gewonnen zal worden, Schmeling in een even tueel titelgevecht tegen Louis de beste kan sen heeft. Als tenminste ondertusschen niet een nieuwe candidaat is opgedoken. POSTDUIVEN. DE LUCHTBODE. Wedvlucht van Neuville. Afstand 211 K.M. G. Sprokkreeff 1 5 7 11; P. G. Kramer 2 4 14, J. F. Koedijk 3 6 8: J. J. Lasschuit 9, J. v. d. Reep 10, B. C. v. d. Meer 12, H. v. d. Broek 13. A. Groen 15. Wedvlucht van Mons. Afstand 248 K.M. H. Lasschuit 1, G. Sprokkreeff 2 7. F, v. Kleef 3 6. B. C. v. d. Meer 4 8, J. F. Koedijk 5 9, P. G. Kramer 10, J. J. Lasschuit 11. hadden gegeven, hadden zich de besten ge toond. En beiden hadden, wat voor de tegen woordige stayerij het belangrijkste is, de sport doen zegevieren. En het sportieve Deensche publiek, dat in grooten getale was opgekomen, wist dit in alle opzichten te waardeeren, dat bleek duidelijk uit het enthousiast applaus, dat beide Duit schers na afloop ontvingen. In een wedstrijd over 25 K.M. werd onze landgenoot Snoek derde. De uitslagen luidden: Voorwedstrijd over 25 K.M. achter motoren: 1. Wanzenried (Zwitserland) 21 min. 46 3/5 sec., 2. Grant (Engeland) op 50 meter. 3. Snoek (Nederland) op 150 meter, 4. Bovet (Italië) op 300 meter. Om het wereldkampioenschap achter moto ren over 100 K.M.: 1. en wereldkampioen: Walter Lohmann (Duitschland) 1 uur 35 min. 25 sec., 2. Ernest Terreau (Frankrijk) op 100 meter, 3. Adolf Schön (Duitschland) op 180 meter, 4. Severgnini (Italië) op twee ronden, 5. Wambst (Frankrijk) eveneens op twee ron den, 6. Meuiemans (België) op drie ronden. CRICKET. Na spannentlen strijd met S. C. H. C. De wedstrijd van de Bootleggers tegen de Stichtsche had een zeer sportief en spannend verloop. De Éngelschen gaven hun slow- bowler Gaddby rust voor den wedstrijd tegen H. C. C. Mc Intosh had last van een onwil lige spier en kon niet zijn gewone snelheid ontwikkelen. Het bowlen was aan beide zij den zwak. S. C. H. C. begon met 1968 te ma ken, waarvan Loveband met een zeer goede 57 topscorer werd. Ook de innings van Hooft Graafland was een goede, Ingelse speelde on getwijfeld het beste cricket. Dé Kessler sloot om 3 3/4 uur en gaf den Bootleggers 21/4 uur tijd om de runs te ma ken. De Éngelschen beantwoordden de spor tieve geste op de juiste manier. Downing, die in de voorafgaande wedstrijden reeds een goeden indruk maakte, scoorde een voortref felijke 93. Onder groote spanning kwam het einde. In de laatste over moesten er nog 5 runs zijn voor de overwinning. Met den laatsten bal te bowlen was de stand gelijk. Toen de bal uit de handen van den bowler was en naast het wicket zat, liepen de bats-men een zeer gewaagde bye. Moore had gemakkelijk run out kunnen gaan doch de fielder wierp den bal naar het verkeerde wicket en de Bootleggers wonnen deze sportieven strijd met 6 wickets. S. C. H. C.: Mr. P. C. Labouchère c. Austin b. Downing 5; H. van Duyn l.b.w. b. Moore 18; A. W. Loveband c. Downing b. Wisdom 57; Jhr. F. Hooft Graofland b. Downing 55; D. Ingelse not out 43; F. Bouvy c. Richardson b. NOORDERBAD - ZANDVOORT. Zaterdag 28 Aug. 8 uur, Stemming Attracties KONINGINNEDAG 31 AUG.: nam. 2 uur: ZWEM- en HINDERNISWEDSTRIJDEN voor GASTEN. Als intermezzo OERKOMISCHE WATERPANTOMIME. NAM. 8 UUR GROOT KONINGINNEDAGBAL. 2 Orkesten. Div. Attracties. Fakkelpromenade. (Adv. Ingez. Med.) Mc Intosh 0; H. v. d. Bijl b. Mc Intosh 2; Th. W. Mundt st. Austin b. Mc Intosh 5; Mr. J. H. H. Kessler b. Wisdom 2; P. Dix not out 6; L. Hupkes did not bat; G. Birnie did not bat; extra's 3. Totaal 1968. K. Downing 250; A. Mc. Intosh 342; E. M. Wisdom 2—68; K. B. Moore 1—19; F. Ri chardson 014. Bootleggers: A. Mc. Intosh c. Mundt b. Birnie 17; G. Scott c. Hooft Graafland b. Labouchère 27; K. Downing c. Bijl b. Labou- chère 93; E. M, Wisdom c. Birnie b. Labou chère 30; G. Pike c. v. Duyn b. Birnie 11; J. C. Lynn not out 9; K. B. Moore not out 6; extra's 4. Totaal 1975. G. Birnie 2—54; H. v. d. Bijl 0—67; P. Dix 017; Mr. P. C. Labouchère 355. CRICKET IN ENGELAND. Yorkshire en Middlesex bevinden zich op den derden dag (Vrijdag) vrijwel in een ge lijkwaardige positie. Yorkshire scoorde 457. waarna Verity met den bal prachtig werk deed door Sussex voor 198 (Verity 880) aan den kant te zetten; 2de innings van Sussex 45—0. Middlesex beantwoordde het goede totaal van Notts (316) op een wijze kampioenen waardig. Middlesex scoorde niet minder dan 552, waarvan 527 runs op den 2den dag, dank zij Price, Hendren en Compton die allen een century scoorden. De beide candidaten voor het kampioen schap moeten dus de tegenpartij op den der den dag voor de 2de maal uit zien te krijgen met een voorsprong van een dikke 200 runs. Hampshire 371 sloeg Northants 105 en 133 dat nog steeds op de eerste overwinning wacht met innings. Somerset 248 en 112 tegen Wor cestershire 127 en 69—4. Derbyshire 213 en 2208 tegen Leicestershire 108 en 2051 (Prentice 119). Essex 275 en 2199 tegen Lancashire 108. HONKBAL. HET PROGRRAMMA. Het programma voor deze week vermeld o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag; Promotie-degradatie: Quick—R. Zondag- Kampioenschap 2e klasse B: Haar lem II—E.D.O. n. Interland-wedstrijdNederland—Belgie. Het is dus wel een belangrijk weekend voor verscheidene honkballers en hun aanhang. Van het meeste belang is natuurlijk de inter land-ontmoeting, die Zondagmiddag op het terrein van E.D.O. in het Noorder Sportpark plaats vindt. De in het voorjaar in Antwerpen gespeelde wedstrijd is door de onzen gewon nen, waardoor de helft van den achterstand is ingehaald. Van de zeven ontmoetingen heeft België er nu vier en Nederland drie ge wonnen. zoodat met een overwinning der Nederlanders de balans precies in evenwicht zal zijn. Wij zijn echter van een overwinning nog niet zeker. Dat de Hollanders in Antwerpen gemakkelijk wonnen was vooral te danken aan de vele fouten die toen in het Belgische veldwerk werden gemaakt. Als die fouten dezen keer achterwege blijven is de kans dat de punten mee naar Antwerpen gaan, zeer groot. Een spannenden strijd verwachten we echter wel. Zaterdagmiddag speelt R.C.H., als kampioen van de tweede klasse A, haar eersten promo tie-wedstrijd. De tegenpartij is Quick, de on derste der eerste klasse.. R.C.H. heeft een goede kans dezen eersten wedstrijd te winnen. Deze wedstrijd vindt plaats op het Ajaxter- rein te Amsterdam en vangt aan om half vier. Zondagmorgen moet eveneens in het Noorder Sportpark, nog beslist worden wie zich kampioen van de tweede klasse B mag noe men. Gegadigden zijn Haarlem II en E.D.O. II, die met eenzelfden puntenaantal eindigden. De winnaar van dezen wedstrijd dingt met R.C.H. meer naar een plaats in de eerste klasse. Echter moet voordat aan de promotie-com petitie wordt deelgenomen, verklaard worden dat inderdaad het voornemen bestaat volgend seizoen in de eerste klasse uit te komen. Nu De Mon in Haarlem I is opgesteld, dus niet meer voor het tweede zal kunnen werpen, geven wij E.D.O. II de meeste kans. Dan zal Haarlem II dus de tweede plaats bezetten en pas deel kunnen nemen aan de promotie competitie als E.D.O. II verklaart niet te willen promoveeren. IN ELK GEZIN EEN DOOSJE WITTE KRUIS POEDERS ATHLETIEK. Archie San Romani verbetert het wereldrecord 2000 M. Tijdens de gisteravond te Helsingfors ge houden internationale atletiekwedstrijden slaagde de bekende Amerikaansche athleet Archie San Romani er in het wereldrecord over 2000 Meter hardloopen te verbeteren en te brengen op 5 min. 16,7 sec. Het oude, officieel erkende wereldrecord stond sedert 2 Juli 1931 op naam van den Franschen athleet Jules Ladoumèque met een tijd van 5 min. 21,8 sec. gevestigd te Pa rijs. Echter hebben twee athleten deze pres tatie reeds verbeterd, hoewel hun tijden nog niet als wereldrecords zijn erkend. De Hongaar Szabo liep op 4 October 1936 te Boedapest de 2000 meter in 5 min. 20.4 sec., terwijl de Zweed John Henry Jonsson op 2 Juli j.l. te Stockholm dezen afstand aflegde in 5 min. 18.4 sec. Op de tweede plaats achter den nieuwen wereldrecordhouder op de 2000 M. eindigde de Fin Maeki in den tend van 5 min. 18,2 sec. eveneens dus een betere tijd dan die van La doumèque, Szabo en Jonsson. Hij vestigde hiermede een nieuw Finsch record. De overige uitslagen van deze wedstrijden luidden: 100 yards: Avellan (Finland), 10 sec. (nieuw Finsch record). 300 M.: 1. Roy Mallott (V.S.) 35 sec. 110 M. horden: 1. Staley (V.S.) 14.3 sec. Hoogspringen: 1. Meivin Walker (V.S.) 2.04 Meter. De Volkenbondsconferentie voor de landelijke hygiëne en de drie demonen der malaria. Twee rubberresidenten aan het woord. Coöpe ratie en de bank zonder rente. - Japansche export gilden. Litteraire faculteit en inheemsche militie Onze Indische correspondent schrijft ons d.d. 18 Augustus uit Batavia: A de Volkenbondsconferentie te Ban doeng over de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen is thans wederom een bijeenkomst van groot internationaal belang, van den Volkenbond uitgaande, in deze koele berg- stad gehouden, nl. die ter bevordering van de landelijke hygiëne in het Verre Oosten. Juist op het gebied van hygiëne en de toe passing van de Westersche geneeskunde in het Oosten staat men voor een bijzonder moeilijke taak. Eensdeels zal door onwetend heid en vooroordeelen een goed bedoelde raadgeving nog geenszins steeds in goede aarde vallen, andersdeels moet een globale preventieve hygiënische zorg in deze ge westen een van de voorwaarden zijn, die mag gesteld worden om ook op dit onderdeel aan de Oostersche volken de voordeelen van onze beschaving te brengen. Tenslotte komt daarbij de moeilijkheid omtrent de wijze van uitvoering, welke geenszins zoo maar in ver band met het kostenvraagstuk op Wester- schen leest zal kunnen worden geschoeid. Wel zijn de kosten, aan de volksgezond heid besteed, te beschouwen als een verstan dige en winstgevende belegging, daar zij het lichaam van den Aziatischen landbou wer dat veelal zijn eenige kapitaal uit maakt meer weerstand geven en tot een grootere arbeidsprestatie opvoeren. Daar door zullen betere economische omstandig heden voor het grootste deel der inheemsche bevolking kunnen worden bereikt. Het is daartoe noodzakelijk, dat de landelijke hy giëne zich bij de plaatselijke toestanden aan sluit en zich in zijn practische toepassing zooveel mogelijk voegt naar de historische, in de bevolking wortelende, geneeswijzen. Op deze manier worden door een onderlinge uitwisseling van gedachten en bespreking van de bereikte resultaten nieuwe en van buitenaf ingevoerde hervormingen niet aan de groote kans van mislukking blootgesteld. In het bijzonder behandelde de conferentie nog de malaria- en tuberculosebestrijding. Bij de eerste moeten volgens de eenvoudi- gen van geest, drie demonen worden bestre den: één, met een emmer koud water, die den zieke koude rillingen bezorgt; de tweede met een kacheltje, die hem doet gloeien, en de derde met een hamer, die de hoofdpijn doet ontstaan. De bestrijding is hier betrek kelijk gemakkelijk mits algeheele voorlich ting vooropsta. Bij de tuberculose staat men voor moeilijker problemen, die vooral een ingrijpen in volksgewoonten moeten recht vaardigen ,f~i elukkig dat er voor deze min of meer idieele zaken door de verbeterde economi sche toestanden weer eenig geld extra be schikbaar kan worden gesteld. Twee rubber- residenten hebben onlangs weer eens ver teld van leven en bedrijvigheid in Zuid- Sumatra. waar vooral door het zooveel ver guisde bijzondere rubberuitvoerrecht, dat bijv. voor Djambi alléén reeds f 16 millioen heeft beloopen, zeer veel goeds is tot stand gebracht. Kon vóór drie jaren de resident slechts per hekwieler zijn district bereizen, thans is het mogelijk zelfs in den natten tijd binnen 24 uur vanuit de hoofdplaats alle onderdistrictsplaatsen te bereiken door een intensieven aanleg van bruggen en we gen. In het algemeen is ook aan de overmatige duurtestijging in die streken paal en perk gesteld. Trachtte men oorspronkelijk de huishuren met 100 a 150 pet. op te zetten, deze stijging is teruggebracht tot 10 pet., terwijl andere artikelen eveneens reeds weel een tendenz tot prijsdaling vertoonen. Stamt uit dezen haussetijd niet het verhaal, dat zich in een' van de rubberplaatsen een kap per vestigde, die f 2.50 voor haarknippen re kende en, deswege op zijn vingers getikt, annonceerde: „Europeanen half geld!" De koelieloonen in deze streken zijn gestegen van 45 tot 75 et., en ook in de kleine be drijfjes worden thans maandloonen van f 32 betaald. Daarnaast is door de werking van den rubberbereiding-voorlichtingsdienst be reikt. dat thans bijna geen uitvoer van onver werkte rubber, die veel minder opbracht, meer plaats vindt, maar de verwerking tot sheets in het gewest zelf plaats heeft. Ook op Java is de oprichting van inheem sche rubberfabrieken op coöperatieven grondslag ingezet. Bij Buitenzorg i&een begin gemaakt met .wat tot een integreerend deel van de inheemsche kleinnijverheid kan uit groeien. Een coöperatie van eenige desa's heeft geld kunnen leenen van de stichting: „Klein Nijverheid", en voor f 2500 is een fa briek opgericht, volkomen uit in Indië ver vaardigde materialen opgetrokken, die nog door 12 andere zal worden gevolgd. Vei-kochten de in heemsche rubberplanters vroeger hun product onverwerkt aan de Ara bische opkoopers, thans hebben zij een eigen verkoopsorganisatie die zich met verschillende exporteurs in Batavia in verbinding heeft ge steld. Op deze wijze krijgen deze lieden per jaar rond 150.000 méér in handen dan vroe ger. Het gouvernement geeft hierbij zoo noodig verdere voorlichting en hulp, maar eigen ini tiatief moet toch het uitgangspunt vormen, en er zal geen -„kindermeidpolitiek" worden ge volgd. Het is de vraag of het door een politieke vereeniging in Midden-Java uitgedachte plan tot oprichting van een bank zonder rente in het streven naar coöperatieve belangenbevor- dering een plaats zou kunnen innemen. Het is wellicht bekend, dat de Koran het berekenen van rente verbiedt; om deze bepaling te ont gaan tracht men een stamkapitaal bijeen te brengen uit giften in geld en artikelen. Daar mede zal steun veiTeend worden aan kleine handelaren, landbouwers enz. met de bepa ling, dat zij hun producten moeten afstaan aan de bank, die voor den verkoop zal zorgdragen en de winst tusschen producenten en deelheb bers zal verdeelen. In naam wordt hier dus geen rente ont vangen, maar een geoorloofde winst op haar handel. Ook spaargelden zullen geen rente beuren, maar alleen deelen in de winst. Er be staat evenwel een volkomen onzekerheid, wat de bank met de goederen zal doen, die aan haar ter verdere behandeling zijn afgegeven. Verschillenden zien hierin dan ook een zeer groot gevaar voor de gemeenschap, daar deze organisatie wel eens een ramp voor de goed- geloovige bevolking zou kunnen beteekenen. e reis van mr. van Hoogstraten naar Ja pan schijnt nog niet die resultaten te hebben opgeleverd, die men er oorspronkelijk van had verwacht. Het doel was het eenige jaren geleden getroffen agreement tusschen Japansche en Nederlandsche handelaren ver der uit te werken, doch een bevredigende op lossing is terzake nog niet gevonden, Men moest n.l. trachten tot overeenstemming te komen over de positie van de Indische firma's tegenover de Japansche exporteurs, die in gilden vereenigd zijn. Deze firma's kunnen aan dat lidmaatschap dwingende bevoegdhe den ontleenen. Zoowel voor leden als niet- leden, hetgeen gewenscht wordt geacht wan-, neer de Japansche regeering bijv. den uit voer van bepaalde producten naar bepaalde gebieden wl beperken of vermeerderen. Om den export te regelen krijgen nu de verschil lende leden van zoo'n gilde bepaalde quota toegewezen, welke weer verhandelbaar zijn ook aan niet-leden van het gilde. Toch kan de re geering niet-leden van het gilde verbieden te exporteeren Het hoofdpunt van de onderhandelingen is nu geweest om de voorwaarden vast te stellen waarop de niet-leden zouden kunnen toetre den tot de gilden en daarover is men het niet eens geworden. Ook toen de onderhandelingen tusschen de exporteurs werden verlegd naar Tokio, was geen oplossing te vinden, omdat de Nederlandsche delegatie van de redenee ring uitging, dat de toe te wijzen exportquota in overeenstemming moesten zijn met den toe stand, die ontstaan was na de invoerrestrictie. Thans zullen de onderhandelingen daarover hier in Batavia zoo noodig moeten worden voortgezet. TM" aast de reeds in onzen vorigen brief ver melde zeer belangrijke rede van den di recteur van economische zaken in den Volks raad, is in de afgeloopen periode als lichtpunt in deze kleinzielige atmosfeer de magistrale rede van den nieuwen directeur van onder wijs aan te wijzen. Dat deze rede een spontaan applaus na afloop opwekte, bewijst, hoe juist deze regeeringsgemachtigde de zeer speciale volksraadssfeer heeft aangevoeld. Getracht werd daarbij eenige richtlijnen aan te geven voor de verdere ontwikkeling van het onder wijs in deze gewesten, bepaald door de lee ring uit de crisis, dat een nieuwe daling van de conjunctuur door bepaalde organisaties op dit gebied beter zou kunnen worden opge vangen, dan het geval is geweest bij den aan vang van de crisis. Hierbij heeft de regeering tevens gelegenheid gehad zich uit te spreken over het in vroegere jaren reeds zooveel malen naar voren gebracht verlangen naar een eigen litteraire faculteit De regeering is daarbij zelfs nog verder gegaan en handhaaft de stelling dat, wanneer Indië een eigen plaats wil innemen in de rij der be schaafde gemeenschappen, tenslotte een uni versiteit niet zal kunnen worden gemist, waar in een faculteit voor letteren en wijsbegeerte is opgenomen. Nu wij tenslotte op de politiek zijn aange land, valt tevens te vermelden, dat de Volks raad zich uitgesproken heeft vóór de instelling van een commissie tot onderzoek naar de wen- schelijkheid van een inheemschen dienstplicht. De regeering verzet zich daartegen echter tot nu toe en meent, dat haar afwijzend oordeel daarover niet door een commissoriaal onder zoek zal worden gewijzigd. (Nadruk verboden. EN U HEBT DE APOTHEEK /N HU/S Tegen hoofdpijn, griep, tandpijn, rheumatiek en menstruatiepijnen. Voo' Nedorlond: Dullm Oogitgewt BIJ Apottakon en Drogliton. (Adv. ingez. Mea.j WEDSTRIJDEN OM DEN PRINS HENDRIK BEKER TE GRONINGEN. Zondag, 29 Augustus, zullen te Groningen in het Stadspark de wedstrijden om den Prins Hendrik-beker gehouden worden, waaraan ook door de H.A.V. „Haarlem" wordt deelge nomen. Houdster van den beker is A.A.C. Hoogstwaarschijnlijk zal zij zich ook dit jaar wel in het bezit van den beker weten te stellen, daar deze vereeniging in staat ge acht mag worden, op elk nummer een vol doend aantal punten te behalen. Niettemin zullen V. en L„ A. V. '23 en Haarlem het haar niet makkelijk maken. De Trekvogels, de club van Osendarp, ont breekt op het appèl. De Haarlemmers Van Lier, die aan de Stu denten-Olympiade deelneemt te Parijs, en V. Mans, zullen de reis niet meemaken. De samenstelling der ploeg luidt: 100 M. Van Geenhuizen, Rinkel 400 M. Figee, Herfst. 800 M. Figee, Herfst. 1500 M. Hermans, Schulz 5000 M. Paap. Hoog springen: v. d. Klinkenberg, Van den Bos. Vèrspringen: Lamoree, Van den Klinken berg. Polsstokhoogspringen: Lamoree, Verkes. Kogelstooten: Lamoree, Kluft. Discuswerpen: Mulder, Kluft. Speerwerpen: Van den Bos, Rinkel. 110 M. horden: W. Kaan, Schimmelpen ning. 4 maal 100 M. estafette: Lamoree, W. Kaan, Rinkel, Van Geenhuizen. 4 maal 400 M. estafette: Van Zonderen, Lamoree, Figee, Herfst. Droef einde van een Kunstgebit gelukkig voorkomen. ELST (Betuwe), 26 Aug. Een driejarig prachtig gassend kunstgebit uit Amsterdam, dat bij efen te Kesteren wonend rentenier thuisbehoorde, werd door ruw reinigende schuurmiddelen schoon gehouden. Na verloop van eenigen tijd verloren de tanden hun glans en werd de plaat ruw en beschadigd. Gelukkig werd een ontijdig einde voorkomen, omdat de eigenaar van Hygident hoorde en 25 ets. in postzegels zond naar Singel 115 te Amsterdam, voor 1 week gratis proef. De re sultaten waren overweldigend; alle vlekken en ontkleuringen verdwenen na een paar be handelingen zonder het gebit te borstelen. Iedereen, die een kunstgebit heeft, gebruikt nu Hygident. Verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten a f 0.45 en f 0.85 per flacon. Wie het nog niet kent, zende 25 cents in post zegels naar Hygident, Singel 115,, afd L. Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk, 24 v. Rott. te N.-Orleans. Edam, 26 v. Rott. n. N.-York. Tiradentes, Baltim n. Rott. 25 te N.-York. Lochmonar, Rott. n. Vanc. 25 te Cris tobal. Drechtdijk. Rott. n. Vanc. 25 v. Londen. Maasdam, 25 v. Rott. te N.-York. Rotterdam, N.-York n. Quebec p. 24 Martin River. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (u.) 26 te Newc. (NZW). HOLLAND- OOS'1-AZIF- LIJN. Meerkerk 26, v. Dairen n. Rott. Zuiderkerk, 36 v. Antw. te Hbg. vertr. 28 n. Rott HALCYON LIJN. Vredenburg, 25 v. Lulea n. Rott.-Vlaard. Stad Zaandam, 25 v. Gothenb. n. Oxelos. voor Rott. Vlaard. Flensburg, 25 v. Vlaard. te Narvik voor Rott- Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (t.) 25 v. Pt. Said. Boschfontein, 25 v. Rott. te Hamburg. Randfontein (u.) 24 v. Dar-es-Sal. Nijkerk (u.) 26 v. Antw. en p. Vliss. KON HOLLAND3CHE LLOYD. Zaanland, 25 v. Amst. te Hbg. KON NED STOOMBOOT MIJ. Plato, 26 v. Stettin te Kopenh. Helder, 26 v. Rott. n. Hamburg. Titus, 26 van Zighi te Amst. Trajanus, 26 v. Amst. n. Hamb. Vesta, Stamb. n. Amst. 26 te Antw. Ajax, 25 v. Cadix n. Lissabon. Colombia, Amst. n. Barbados 25 v. Madeira. Costa Rica, Barb. n. Amst. 25 v. Madeira. Fauna, 26 v. Hamburg n. Amst. Oberon, 26 v. Amst. te Rott. Poseidon, 25 v. Savannah te Glasg. Rhea, 25 v. Malta n. Faro. Stuyves, 26 v. Param, te Amst. Tiberius, 26 v. Leith te Amst. Ulysses, 2'5 v. Lissabon n. Gent. Vesta, Stamb. n. Antw. p. 26 Lydd. Breda, Chili n. Amst. 24 v. Valpar. Aurora, 26 v. Venetië te Triest. Deucalion, 26 v. Portimao te Genua. ROTTER I iVLSCH i O YD. Dempo. 26 v. Rott. te Batavia. K. Agoeng (u.) p. 25 Perim. Palembang (t.) 26 te Suez. Brastagi (t.) 26 te Rott. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Tawali. 25 v. Amsterdam te Hamburg. Tarakan. 25 v. Bat. n. Amst. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Cyclops, Rott. n. Jap 25 te Sigap. Perseus, Rott. n. Japan. 25 v. Suez. C. of Oran, Saig. n. Rott. 25 v. pt. Said. Agamemnon, 26 v. Jap. te Rott Premetheus, Amst. n. Java 25 te Liverpool. Prometheus, Japan n. Rott. 25 v. Hongkong. Diomed, Jap, n. Rott. 26 te Penang. Stentor, Jap. n. Rott. 21 te Hongkong. Glenfinlas, Dairen n. Rott. p. 25 Gibraltar. Benledi, Japan n. Rott. 25 te Suez. Ncleus. Batavia n Amst. 25 v. Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7