M H jidi 1 - pkj 'c nu itAAK li a l¥É O L/A v d lhu Haarlem vol feestgeruisch. Koninginnedag. 31 Augustus. r Het belangrijkste 55e JAARGANG Nö, 16622 Verschijnt Hag'eïiilcs, ïïeïïaïvë "op Zon- ëiï FeeStïïageri. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 /tDI ad DirectieP. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V2. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTïëN 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonneruenten op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.een lid duim 50. alle leden wi] ving één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk 15.polsbreuk ƒ15.t>a/—r\ta»e Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus ti'eerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN10 1 ACjUN A b. Deze 57e verjaardag van H.M. de Koningin j zal alom in den lande met bijzondere blijd schap gevierd wordenin het besef im mers, dat zoowel voor de Koninklijke Familie in eigen kring als voor het Nederlandsche volk blijde vooruitzichten zich openen. Er is veel geschied en veel heeft zich ten goede ge keerd en vreugde in ons land gewekt sinds den vorigen Koninginnedag. Een week daar na, op 8 September 1936, werd de verloving van Prinses Juliana met Prins Bemhard be kend gemaakt. Op 7 Januari werd het huwe lijk voltrokken en korten tijd geleden is ons allen door de Prinses zelve medegedeeld, op die eenvoudige en fijngevoelige wijze die al gemeen indruk maakte en ontroering wekte en haar nader dan ooit tot het hart des volks bracht, dat een zeer blijde gebeurtenis binnen enkele maanden verwacht wordt. Dat het Koninklijk Huis met het Nèder- landsche volk zeer innig verbonden is weten wij allen; dat zijn leed en zijn vreugde diep door ons gevoeld worden hebben wij in de laatste jaren meer dan wellicht ooit tevoren ervaren. In een tijd waarin voor zoovelen de zon weer begint door te breken, nu op velerlei gebied opleving merkbaar wordteen tijd overigens, waarin vele hooggestemde ver wachtingen nog niet bewaarheid zijn en waar in de uiterste energie vereischt wordt om het wassende getij te baat te nemen.... is het nieuwe geluk van het Koninklijk Huis als een inspiratie, een bemoediging voor de massa des volks. Het schijnt te bewijzen dat het ge luk Nederland weer toelacht, nu het weer in onvermengde vreugde Koninginnedag kan vie ren en in het laatste jaar de nieuwe bewijzen heeft verworven dat dit volk, ondanks de ver deeldheden waaraan zijn sterk individualisme dikwijls overdreven uiting heeft gegeven, in zijn wezen toch zeer sterk is door een een dracht, zoo overtuigend gedemonstreerd door zijn toewijding aan het Koninklijk Huis. Een eendracht die het zeer sterk doet zijn in de stormen des levens, zooals de jaren der zwaar ste beproeving dan ook hebben aangetoond. De vreugde waarmee deze Koninginnedag wordt gevierd getuigt van dit besef en van den diepen eerbied en de warme toewijding jegens ons Staatshoofd. Ons aller gelukwenschen gaan op dezen dag naar H.M. de Koningin uit. R. P. Nederlanders verlaten Sjanghai. De ,,Tsjisaroea" vervoert 120 Nederlandsche onderdanen. 's ORAiVENHAiGE, 31 Augustus. Blijkens bij het departement van defensie van den commandant Harer M.s „Van Galen" inge komen bericht zullen vandaag 120 Neder landsche onderdanen worden geëvacueerd per stoomschip „Tjisaroea". Het vervoer geschiedt per tender naar Woesoeng. Indië in feeststemming Groote belangstelling voor het „openbaar gehoor" te Rijswijk. BATAVIA, 31 Augustus. (Aneta- A.N.P.) In geheel Indië heerscht een blijde feeststemming op den dag van heden, den verjaardag van H.M. de Koningin. Tot in de verste hoeken van de buitengewesten waait de nationale vlag. Hedenochtend heeft op het Waterloo-plein te Batavia een parade plaats gehad waaraan deelnamen landings-divisies van de marine, alsmede de troepen gelegerd te Weltevreden, Meester Cornells en Buitenzorg. De parade werd ditmaal gekenmerkt door een groote demonstratie van de luchtmacht, uitgevoerd door marine- en leger-vliegtuigen. De troepen werden geïnspecteerd door den gouverneur-generaal. De commandant van het leger, de vlootcommandant, vele hooge autoriteiten en de leden van het consulaire corps woonden deze parade bij. Voor het openbaar gehoor ten paleize te Rijswijk bestond grooter belangstelling dan in de vorige jaren. De voorzitter van den Volksraad, die, vol gens traditie, de gelukwenschen van de be volking van Indië aanbiedt en den gouver neur-generaal verzoekt deze over te willen brengen aan Hare Majesteit, wees in zijn rede op den verbeterden economischen toestand. Spreker releveerde ook het huwelijk van Prinses Juliana en wijdde eenige woorden aan haar te verwachten geluk in het jonge gezin. Spreker eindigde met den gouverneur- generaal de eerbiedige gelukwenschen en aanhankelijkheidsbetuiging van de burgerij van Nederlandsch-Indië aan te bieden. De gouverneur-generaal betuigde in zijn antwoord instemming met de gesproken woorden en verklaarde hoe het nieuwe geluk voor het prinselijk echtpaar niet alleen de schoonste belofte inhoudt voor het jonge paar en voor de Koninklijke Moeder, doch tevens voor het koninkrijk. Tijdens de massa-zanguitvoering op het E. D. O.-terrein, Maandagavond, uit gaande van de Oranje-Vereeniging Haarlem-Noord, voerden de meisjes van de Chr. Gymnastiek-vereeniging, „Kracht en Vriendschap" landelijke dansen uit. Zonnige en blijde inzet der viering van Koninginnedag. Vlaggen wapperen in den frisschen zomerwind. Het belooft een stra- lenden dag te worden, een Koninginnedag, zooals we dat gewend zijn. Reeds in den vroegen morgen heerscht er een ongewone drukte in de stad. Muziekkorpsen trekken door de straten, met oranje ge tooide menschen wandelen naar het centrum, waar de aubade zal worden gehouden. Venters met oranjestrikjes in alle mogelijke uit voeringen belagen de voorbijgangers, overal klinkt muziek, langs de grachten en op de pleinen staan kermisvermakelijkheden opgesteld, beschilderd met de liefelijkste of allerijslijkste tooneelen, al naar het geen er geboden wordt. Haarlem viert den verjaardag van de Landsvrouwe. De officieele feestviering werd geopend met een reveille door de muziekverenigingen .Groot Fanfare" en „Spaarnebazuin" en het Padvinderskorps. „Groot Fanfare" vertrok om zeven uur van •het Stationsplein en marcheerde vervolgens langs Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Zijlstraat, Zijlvest, Raaks, Jaeobstraat, Vol dersgracht, Keizerstraat, Wilhelminastraat, Raamsingel, Gr. Houtstraat, Doelstraat, L. La kenstraat, Wolstraat, Bogaardstraat, Barre- voetestraat, Botermarkt, Gierstraat, Gr. Hout straat, Anegang, Veerstraat, Klokhuisplein, Jansstraat, Jansweg, waarna het korps op het Stationsplein weer uiteen ging. De „Spaarnebazuin" en het Padvinderscorps vertrokken van de Groote Houtbrug en namen daarna de volgende route: Gasthuissingel, KI. Houtstraat. Veerstraat, Damstraat, Spaar- ne, Hoogstraat, Spaarnwouderstraat, Amster damstraat, Nagtzaampllein, Nagtzaamstraat, Teylerplein, v. d. Hulststraat, 2e Zuid-Polder straat, Amsterdamsche Poort, Heerenvest, An- thoniestraat, Turfmarkt, Oude Gracht en Groot Heiligland naar de Gasthuisvest. Om half negen verzamelen de leerlingen van de openbare lagere scholen zich op verschil lende plaatsen in de stad, waarna zij naar de Groote Markt trokken voor de aubade, onder leiding van den heer R. M. van der Hart. Weldra vulde het fraaie oude plein zich met vroolijke kinderen, die kleine vlaggetjes mee droegen en groote oranje sjerpen en linten droegen. Talloos velen hadden zich naar de Groote Markt begeven, om het kleurige schouwspel gade te slaan en zich langs de zijden en op het achterste gedeelte van de Markt opgesteld. Op het bordes bevonden zich de locoburge meester, wethouder W. J. B. van Liemt, de ge meentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra, eerelid der Vereeniging „Koninginnedag", de heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie en ver schillende autoriteiten en gemeenteraadsleden met hun dames. Toen de kinderen hun plaatsen hadden ge vonden, beklom de heer R. M. van der Hart het podium voor den dirigent. Het geroezemoes van de duizenden kinderstemmen verstomde, en frisch klonk het oude, plechtige Wilhelmus, begeleid door de Postfanfare, over het ruime plein. Toen de laatste tonen verklonken waren, steeg een luid gejuich uit de kinderzee op, en duizenden vlaggetjes werden gezwaaid. Een vroolijk en kleurig schouwspel. Achtereenvolgens werden nog, onder de be zielende leiding van den heer van der Hart, Het Vlaggelied, Naar de Zee, Een lied van Ne derland en het Wien Neêrlands bloed gezon gen, elk lied gevolgd door een luid gejuich van de kinderen. Na afloop werd de heer van der Hart op het bordes door den heer van Liemt gecomplimen teerd, waarbij hem een fraaie krans werd aan geboden. Onder de vroolijke marschen van de ver schillende muziekkorpsen defileerden de kin deren vervolgens langs het Stadhuis, zingend en juichend, om door de Zijlstraat af te mar- cheeren, onder de beproefde leiding van de gebrs. Martin. Langs Kinderhuissingel, Scho tersingel. v. Ostadestraat, Kleverparkweg werd naar het gemeentelijk sportterrein gemar cheerd, waar de kinderen op versnaperingen werden onthaald en een gecostumeerde voet balwedstrijd werd gespeeld. Ook de zgn. spe cialiteitennummers droegen er niet weinig toe bij, de vroolijkheid der jeugdige feestelingen te verhoogen, zoo dit tenminste nog mogelijk was. De Ruitermarsch. Om tien uur stelde de ruiterstoet zich op aan de Paviljoenslaan. Het geheel stond onder lei ding van den wachtmeester der huzaren A. de Munnik. Voorafgegaan door twee politieruiters en de postfanfare trokken de leden van de ver schillende landelijke rijvereenigingen met hun standaarden door de stad. Het grootste contin gent vormde wel het bereden vendel van de Haarlemsche burgerwacht, onder commando van den heer H. N. M. Pimentel. Langs de Dreef en het Plein trok de stoet door de Groote Houtstraat naar de Groote Markt, waar gedefileerd werd voor het Stad huis, waarna langs Jansstraat, Jansweg, Ken- nemerplein, Schoterweg, Cronjéstraat, Zaanen- laan, Marnixstraat, Stuyvesantstraat, Jan Ha ringstraat, Kleverparkweg, Brederodestraat, Verspronckweg, Staten Bolwerk. Kruisweg, Barteljorisstraat, Zijlstraat, Wilhelminastraat, Koninginneweg, Stolbergstraat, Julianastraat, Wagenweg, Spanjaardslaan, Linnaeuslaan en KI. Houtweg weer naar de Paviljoenslaan werd gereden, waar de stoet ontbonden werd. Hedenmiddag om half drie zullen aan de Pa- De aubade op de Groote Markt te Haarlem. Wij vieren heden weer het feest, Dat ons steeds dierbaar is geweest, Als Neèrland's volk, aaneengesloten; Het feest dat, waar dan ook op aard, Waar Nederlanders zijn vergaard, Gevierd wordt onder landgenooten. Opnieuw staat onze Koningin Aan 't eind van 't oude en 't begin Van weer een nieuw jaar in Haar leven; En waarlijk mag men Haar uit naam Van alle Nederlanders saam, Een liefdevollen heilwensch geven. Als 't jaar dat ging hier wordt herdacht, Beseffen wij: wat dit Haar bracht, Was wel vóór alles diepe vreugde; Een vreugde, waarin heel het land, Vereenigd in een hecht verband, Zich met zijn Koningin verheugde. En heden vieren w;j Haar feest, Dat ons steeds dierbaar is geweest, Zoo blij als wij nog zelden waren; Vol vx-eugde hijschen wij de vlag En wenschen Haar op dezen dag, Nog veel, nog heel veel schoone jaren. viljoenslaan de verschillende ruiterspelen wor den gehouden. Carillon bes-peling. Van twaalf tot één uur bespeelde de stads- beiaardier H. W. Hofmeester het carillon van de Groote Kerk. Helder klonken de zilvei'en tonen van de klokken over de stad. De heer Hofmeester speelde verschillende vaderland- sche liederen. Op de Groote Markt, waar het den geheelen morgen zeer druk was, werd het concert met de meeste aandacht gevolgd. Bijzondere dienst in de Groote Kerk. Hedenmorgen te 8 uur werd een bijzon dere dienst gehouden in de Gi'oote Kerk. Voorganger was ds. G. J. Waardenburg. De kerk was matig bezet. Aanwezig waren o.a. mr. dr. A. baron Röell, Commissaris der Ko ningin in dit gewest, wethouder E. v. d. Wall, kerkvoogden en leden van den Kerkeraad. De stadsorganist, de heer George Robert, bespeelde het orgel. Op het einde van den dienst zongen de aanwezigen staande het eerste couplet van het Wilhelmus. ONDERSCHEIDINGEN. In de volledige lijst der onderscheidingen, in ons vorig nummer opgenomen, vermeld den wij. dat benoemd is tot Officier in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, de luitenant-kolonel der infanterie A. M. M. van Loon. In de apart opgenomen lijst van de Haarlemmei's die eeix onderscheiding kre gen is door een toeval die naam uitgevallen. De heer Van Loon is commandant van deix Motordienst te Haarlem. Britsche scliepen door de Japanners aangehouden. Militairen begaven zich aan boord. SJANGHAI, 30 Augustus. (Reuter). De Britsche stoomschepen „Tsekiang" en „Wentsjau" zouden, naar verluidt, zijn aangehouden door Japansche oorlogsschepen. Vervolgens zouden detachementen aan boord dezer bei de schepen zijn gegaan, waar zij de scheepspapieren nazagen, waarna den schepen verlof werd verleend de reis voort te zetten. Het woord is aan Paul Brulat: Kracht is niets anders dan evenwicht. Amsterdam in het automatisch telefoonverkeer. Omstreeks 1 Januari geheel ingeschakeld. AMSTERDAM, 31 Augustus. Gedurende de laatste jaren zijn verscheidene districtsnet- ten van de rijkstelefoon in de omgeving van de hoofdstad geautomatiseeid. Tevens is het mogelijk thans reeds uit tal van plaatsen Am sterdam automatisch per telefoon te toereiken, zooals 't Gooi. Utrecht, Haarlem, Alkmaar en tusschengelgen en tot de betrokken districts- netten behoorende gemeenten, 't Verkeer tus- schen deze districten is ook reeds geautoma tiseerd. Tot dusver was het gemeente-tele foonnet van Amsterdam in de automatisee ring nog niet vooruitgaand verkeer ingescha keld, hoewel als gevolg van de automatisee ring bij het rijk wel i*eeds met vele plaatsen zoogenaamd snelverkeer was ingevoerd. Wij vernemen thans, dat het in het voornemen der betrokken administra ties ligt met ingang van omstreeks 1 Januari 1'938 het hoofdstedelijk telefoonnet geheel in het automatisch verkeer in schakelen. Geleidelijk zullen de rijksdistrictsnetten met het Amsterdamsche telefoonnet worden ver bonden, zoodat binnen enkele jaren de tele fonische verbindingen ook van de hoofdstad uit met het grootste deel van ons land auto matisch tot stand zullen kunnen worden ge bracht. De Bilt voorspelt: Veel regen in den herfst. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt heeft de volgende seizoen verwachting voor den herfst opge- •maakt: De berekeningen omtrent het ka rakter van den herfstneerslag leiden tot dusver tot de uitkomst, dat de maanden September, October en No vember gezamenlijk een neerslag merkbaar boven normaal zouden op leveren de berekende afwijking be draagt ongeveer 25 pCt. Een van de hulpmiddelen ter berekening komt eerst later ter beschikking, zoodat wel licht nog een nadere mededeeling zal volgen. Ook de neerslag over Augustus is beneden normaal gebleven, zoodat het geheele zomer seizoen een neerslag eenigszins onder normaal heeft opgeleverd, terwijl die volgens de be rekening ongeveer normaal had moeten zijn. Russische ballon stijgt tot ruim 15.000 M. MOSKOU, 31 Augustus. (Tass-A.N.P.) De militaire technici Oekrainski en Alexeev zijn bij Moskou met een luchtballon van 18000 M3. opgestegen. Na 52 min. hadden zij een hoogte bereikt van 15.100 M, Zij hebben waarnemingen verricht en zijn vervolgens te Ivanovo gedaald. Von Slohrer's benoeming afgekomen. BERLIJN, 30 Aug. (D.N.B.i De Fuehrer en Rijkskanselier heeft dr. Von Stohrer be noemd tot ambassadeur te Madrid, tijdelijk zetelend te Salamanca. pag. Koningiiuiedagviering in Haarlem cn Omstreken. 1 en 2 China beklaagt zich te Genève. 4 Chineesche vliegtuigen hebben bij vergis sing een Amerikaansch passagiersschip gebombardeerd. 4 In Palestina schijnt het terrorisme de laatste dagen te herleven. 4 Louis behoudt zijn titel wereldkampioen door een puntenoverwinning op Farrer 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Koninginnedag. i K. de Jong: Oranje Vereeniging Haarlem- Noord. 2 Mr. E. Elias: Er bloeien a! gouden asters 3 Tijdgenooten: Dr. A. F. Philips 3 Dr. E. van Raalte: Japan's streven naar opperheerschappij in het Verre Oosten. 4 H. D. Vertelling: Die goede tante Barbara 5 A. D.: Amsterdamsche asDecten. 9 Adeie Sandrock is overleden. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 3

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1