Koninginnedagviering in Haarlem's Omstreken Adèle Sandrock overleden. Oranje Vereeniging D INS DAG 31 AUGUSTUS 1937 H A A R E E M-'S DA G BEAD Bloemendaal Door de heerlijke zomerzon bestraald ligt het prachtige feestterrein aan de Zomerzor- gerlaan te wachten op de feesten van dezen Koninginnedag. Wel bevoorrecht is Bloemendaal, dat zijn feesten in een dergelijke omgeving kan vie^ ren. De Commissieleden maken nog even een ommegang over het terrein, om te zien of alles in orde is. Daar liggen de terreinen voor de kinderspe len, nu nog verlaten, straks vol vroolijkheid en druk beweeg ën lach. De kermis wacht, om straks de zeilen open te gooien. Een uitgebreide kermis ditmaal met attrac ties voor veler smaak. Daar is de vlooiendressuur; de machinale mensch; een variété show; Lunapark; The flying Dutchman, die in een doorzichtigen ko gel zal rondhollen: de poppenkast, draai- en zweefmolen, kop van jut enz. enz. Vroolijk wapperen de vlaggen. En nu het tegen tienen loopt, begint het terrein zich langzamerhand te vullen. De Commissie begeeft zich op het podium met het muziekcorps „Sursum" en de heer A. P. Prinsenberg, loco-burgemeester, spreekt de volgende rede uit: Toen wij het vorig jaar hier bijeen waren om den verjaardig van de Koningin te vie ren, konden we weinig vermoeden, dat zoo kort na dezen dag de verloving bekend zou worden van Prinses Juliana, een bekendma king, welke alom in den lande met de groot ste geestdrift werd ontvangen. De vreugde over deze verloving en bij het daarna gesloten huwelijk toonde weer eens duidelijk aan hoezeer het Nederlandsche volk medeleeft met de Koninklijke familie en dat er een nauwe band bestaat tusschen Neder land en Oranje. Nu wij thans weer den verjaardag van onze Koningin herdenken, uiten wij den wensch, dat het geluk van het jonge koninklijke echt paar een licht moge zijn bij de zware regee- ringstaak van onze Vorstinne. Tot uiting van onze nationale gevoelens en tot opening van dezen feestdag, verzoek ik u in te stemmen met het Wilhelmus. Hieraan werd door het publiek spontaan ge volg gegeven. De heer P. E. D. Dyserinck, voorzitter van de Comm. Bloemendaal-Overveen, dankte den loco-burgemeester voor zijn tegenwoordig heid en voor allen steun van de verschillende gemeentelijke instellingen ondervonden. Spr. uitte den wensch dat het feest blijk moge geven van de belangstelling van de Bloemendalers in het blijde feest en eindigde met: Leve de Koningin. Na deze opening begon de feestvreugde. i In Aerdenliout. Met de opvoering van het openluchtspel „In het Witte Paard" door Aerdenhout's Tooneel-Ensemble op Maandagavond als in zet voor de ouderen, werden de Koninginne- feesten alhier hedenmorgen hervat met een bloemencorso .en een gecostumeérden op tocht voor de jeugd. Deze bloemenfeesten hebben hier langzamerhand een zekere be roemdheid gekregen. Geen wonder! Knappe bloemisten en royale bijdragen maken deze bloemenfeesten tot een groote attractie, die haar aantrekkingskracht uitoefent op velen uit wijden omtrek. Ook hedenmorgen mocht het bloemencorso zich weder in een gewel dige belangstelling verheugen, 't Weer was uitstekend. Na opstelling van de stoet aan de Vondel laan. ging het langs de voorgeschreven route, om de kij klustigen, die overal langs de wegen en lanen stonden geschaard, te laten genie ten van Flora's kinderen, waarmee Aerden hout's jeugd zich gesierd had, gezeten op rij wielen of bokkenwagens, of waarmee ze haar poppenwagens, autopeds of andere middelen van „jeugdvervoer" had opgesierd of had la ten opsieren Een rijke verscheidenheid bood de stoet, 't Zou ons te ver voeren, alle deel nemers afzonderlijk te vermelden, hoewel ze 't zeker waard waren. Toch mogen we niet nalaten, in 't bijzonder melding te maken van de 2 Piet Hein's. een in cano- en een in motorbootvorm, van de kleine Pygmalion, een allerliefst bloemen verkoopstertje, van de aardige groep Hansje in 't hessenland, van de twee origineele jockey's met hun als paar den vermomde autopeds, van de schattige Sonja Henie, van de met slablaadjes, halve tomaten en plakjes (kunst)ei. opgesierde peuter, een echt smakelijk ..slaatje", van de aardige Gelaarsde Kat met zijn steeds kwïs- pelenden staart, van den leuken cow-boy enz. enz. De jury bestaande uit de dames Domhoff, Fruitema en Nebbens Sterling en de heeren Gall, van Dijk, Boegschoten en Domhoff had voorwaar geen gemakkelijke taak. Voor 't keuren der vele prachtige „inzendingen"' was zooveel tijd noodig, dat we den uitslag niet meer in ons nummer van heden kunnen ver melden. Te Spaarndam. Hedenmorgen trokken 250 schoolkinderen met muziek door het dorp naar het feestter rein, waar zij het gemeentebestuur een aubade aanboden, die in ontvangst werd ge nomen door den waarnemend burgemeester en den gemeentesecretaris met hunne dames. Na de aubade speelde het muziekcorps Crescendo het Wilhelmus. Hierna begonnen de kinderspelen. Te Heemstede. De feestdag werd ingezet op het Frederik v. Eedenplein, waar ook nu weer de bewoners hun eigen Koninginnedag vierden. Om 8 uur waren alle bewoners verzameld om den vlaggenstok, waaraan door een der jongste bewoners, onder het spelen van het „Wil helmus", de nationale driekleur werd ge- heschen. In den middag zullen hier kinderspelen worden gehouden, en des avonds een vuur werk worden afgestoken. Feest in Groenendaal. Omstreeks half tien kwamen ongeveer 2000 kinderen begeleid door de muziekcorpsen „Eensgezindheid", ..St. Michael" en „Excel sior" in Groenendaal, om hun traditioneele spelen te houden. Door de goede regeling waren de kinderen spoedig verspreid over de beide ruime ter reinen. Op de Molenlaan sloegen honderden ouders het spel der jeugd gade. In groepjes trokken de kinderen naar de consumptietenten, waar zij werden getrakteerd op limonade en versnaperingen. Onder het heerlijke lommèr der oude hoo rnen was de morgen spoedig verstreken en om 12 uur speelde het fanfarecorps „Excelsior", dat deze feesten opluisterde, voor het laatst nog eens het „Wilhelmus" en trokken de kin deren naar het kermisterrein, waar gestreden werd om de beste plaatsjes in den draaimolen. Uit de cafés klinkt muziek en weldra heerscht er een echte feeststemming in het dorp. Vanmiddag worden een waterfeest en een bloemencorso gehouden, vanavond is er een lampionoptocht, een concert en als waardig besluit vuurwerk op het weiland aan de Vrij heidsctreef. FILMKUNST. Actrice van Nederlandsche afkomst. AGENDA Heden: DINSDAG 31 AUGUSTUS Koninginnedagviering in Haarlem en om streken. M Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopcnd 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Piccadilly Jim". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Ching-Ching" (geprolongeerd) 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Anny Ondra in „Ein Ma del vom Ballet". 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Scheiding op korten termijn" met Anny Ondra en Paul Hörbiger 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans 1-Ials Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zand voort: Noorderbad: Zwem- en hinderniswedstrijden, 2 uur. Groot Konin- ginnebal. 8 uur. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. In haar woning in Charlottenburg is de bekende tooneel- en filmspeelster Adèle Sandrock, die reeds eenigen tijd ernstig ziek was, Maandagavond in den ouderdom van 74 jaar overleden. Adèle Sandrock, een der belangrijkste figu ren uit de Duitsche filmwereld, werd 19 Aug. 1863 te Rotterdam geboren, als dochter van een der vooraanstaande actrices van het Ko ninklijk Nederlandsch Tooneel. Reeds als 15- jarig meisje debuteerde Adèle, onder de pro tectie van haar moeder, die een toumée door Duitschland maakte, te Berlijn, waarbij haar moeder een groot succes behaalde, doch de kleine actrice in haar onbelangrijke rolletje nauwelijks de aandacht trok. Nu volgde de weg, die alle actrices hebben moeten bewandelen, een weg, die slechts door hard werken gebaand kon worden en even vaak teleurstellingen als successen bracht. Haar wil om vooruit te komen, bracht haar steeds verder van huis en geruimen tijd was zij zelfs aan het Duitsche Theater te Moskou verbonden. Tenslotte werd haar vurigste wensch ver vuld, n.l. een contract bij het Burgtheater te Weenen. Daar vierde de actrice haar groote triomfen, een succes, dat haar een weinig overmoedig maakte, want haar optreden in de opera „Margarete", die in 1904 te Bad Ischl werd opgevoerd, werd een volkomen mis lukking. Er volgden nu weer vele jaren van ruste- looze omzwervingen door verschillende lan den, en haar voorkeur voor het ongewone bracht haar tenslotte bij de nog jonge film. In 1911 debuteerde Adèle in de film „Ma rianne, een vrouw uit het volk". De oorlog en de inflatie beteekenden voor Adèle jaren van armoede en ontbering en de eens zoo ge vierde actrice werd geheel vergeten. Pas op 61-jarigen leeftijd zag de eertijds zoo gevierde actrice haar oude roem weer her leven. Ditmaal echter niet op de planken, doch bij de film waaraan zij reeds had mede gewerkt toen deze nog in de kinderschoenen stond. Hoewel nog verre van volmaakt bood de film haar nu mogelijkheden die het too neel haar niet meer geven kon. In ontelbare films speelde zij belangrijke rollen en opnieuw gaf zij blijk van een bijzonder talent door met onverwoestbare vitaliteit een geheel nieuwe carrière op te bouwen. Zij werd de levende incarnatie van het schoonmoederstype, dat door de humoristische tijdschriften een eenigs- zins twijfelachtige populairiteit genoot. Adèle Sandrock wist in haar vaak onsympathieke rollen een warm menschelijk gevoel te leggen, dat niet naliet een diepen indruk op het pu bliek te maken. Haar creaties als „Komische Alle" stempelden haar tot een der meest voor aanstaande figuren niet alleen van de Duit sche film, doch van de geheele filmwereld. Zij was een figuur die we slechts noode zullen kunnen missen. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Oostelijke richtingen. Toenemende bewolking. Aan vankelijk nog droog, behoudens kans op onweer. Iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 767 m.M. te Ona. Laagste 755.3 m.M. te Vestmanör. De depressie op den Oceaan werd dieper en breidde zich tot over Schotland uit, een cunaaire bracht onweer bij Londen. De hooge drukking trekt gedeeltelijk naar Scandinavië, een ander deel ligt nog over ons land en trekt wellicht naar Midden-Europa. In Engeland klaart de lucht weer tijdelijk op na mist in den morgen, Ierland heeft zwaar bewolkte lucht na weinig regen, in Schotland valt nog regen. In Noorwegen is vrij veel regen gevallen maar nu klaart het weer op, in Zwe den viel plaatselijk onweer. Van het vasteland wordt geen regen van beteekenis gemeld; in Duitschland is de bewolking zwaar met och tendmist in het Westen; Frankrijk heeft bijna overal windstilte met fraai warm weer in het Zuiden en ochtendmist in het Noorden. Ook in de Alpen was de ochtend mistig. Ook de hooge toppen waren in nevel gehuld met temperatuur omstreeks 30 graden. Indien de hooge drukking uit onze omgeving naar Midden-Europa trekt zal de wind aan vankelijk nog uit Oostelijke tot Zuidelijke richting waaien, aanvankelijk zal het fraaie weer nog aanhouden, later volgt toenemende bewolking met kans op plaatselijk onweer. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 0.13 uur; n.m. 12.52 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. M. Roos—Polak, z. N. Linne- kampKlerk z. Ondertrouwd; Th. A, Vogel en A. M. Robben. Getrouwd: G, Krooder en M. Schaap. M. Murre en F. M. W. Lokerse. Overleden: geene. HEEMSTEDE AFSCHEID VAN DE BRONSTEESCHOOL De heer P. v. Hemerfc, die van de stichting der Bronsteeschool af, nu 10 jaar g-eleden, concierge is geweest,' 'heeft afscheid geno men. De ouders van leerlingen en het onder wijzend personeel hebben blijk gegeven, dat zij zijn werk op prijs gesteld hebben. Bijl deze gelegenheid sprak het hoofd dei- school, de heer J. de Jong, zeer waardeerende woorden tot den scheidenden concierge en tee- kende hem als een ijverig en trouw mede werker. Namens het onderwijzend personeel over handigde hij hem een fauteuil. Namens de ouders voerde het woord de heer Mr. P. Fuhri Snethlage, voorzitter der oudercommissie, die den scheidenden con cierge schetste als een vriendelijk en behulp zaam man, die bij alle ouders en kinderen in hoog aanzien stond. Namens de ouders bood hij hem een haard aan, terwijl aan mevr. v. Hemert een bloem stuk werd aangeboden namens de oudevcom- missie. SPORTDAG VAN H.B.C. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van H.B.C. werd Zondag een sportdag georga niseerd, meer speciaal voor de leden zelf, welke bestonden uit voetbal-sixes-wedstrijden, athletiek en een gecostumeerden wedstrijd. Om 12 uur werd aangevangen met de sixes- wedstrijden, die uit een 12-tal wedstrijden be stonden en waarbij verschillende combinaties waren gemaakt. Vervolgens waren er, als jevolg van de dezen zomer begonnen athletiek wedstrijden. De uitslagen daarvan waren als volgt: Finale 1-00 M. HJB.C.-leden; 1. J. v. d. Eem 12.2 sec; 2. J. v. d. Eem. Hoogspringen; 1. A. Martin 1.45 M.; 2. Vin- ke; 3. G. de Vos. invitatie speerwerpen: Jansen, Zeist 49.37 M. 80 M. junioren: 1. H. Driessen 11.1 sec.; 2. G. Tukker; 3. C. v. Beek. 60 meter adspiranten; 1. P. Hilhorst 8.3 sec. 2. N. Goossens; 3. A. Gozeling. 1500 M. H.B.C.-leden: 1. L. Biermans 5 min. 19.8 sec.; 2. G. Rooijakers; 3. B. de Reus. 1500 M. Invitatie: 1. Óosterweer, Holland 4 min. 32.1 sec.; 2. H. Kobelens, Holland; 3. R. Knape. 500 M. H-B.C.-leden1. G. Drayer 1 min. 4.2 sec.; 2. J. v. d. Linden; 3. Spiering. Estafette 4 x 100 m. H.B.C.-leden met 1. A. Martin, J. v. d. Eem, G. Stroyken en J. van Bakel. Een gecostumeerde wedstrijd was een aar dig slot van dezen dag. Afscheid directeur Gemeentewaterleiding. Een treffende plechtigheid. Ir. F. Graaf van Randtwijck. In verband met het verlaten van den ge- gemeente-dienst door den directeur van de Gemeente Waterleiding ir. F. Graaf van Randwijck, bestond Maandagmiddag gelegen heid voor het personeel in de stad van den vertrekkenden directeur afscheid te nemen. In den loop van den middag arriveerden de heer en mevrouw van Randwijck aan het bureau Kampersingel 4 waar aan mevrouw bloemen werden aangeboden. Te vier uur had het geheele personeel in de stad alsmede eenige ambtenaren van het pompstation te Overveen (waar de directeur reeds in den voormiddag van het personeel had afscheid genomen) zich verzameld in de teekenkamer, waar eenige woorden tot afscheid gesproken zouden worden. Na binnenkomst van den directeur nam deze het woord en memoreerde allereerst de afwezigheid van twee ambtenaren, welke wegens ongesteldheid niet aanwezig konden zijn. Diep onder den indruk richtte spreker zich vervolgens tot het voor hem verzamelde personeel, sprak woorden van dank voor hun medewerking en wensch te hun bij het schei den het beste voor henzelf en hun gezin nen, waarna hij hun op verzoek als af scheid een portret als herinnering aan bood. Daarna sprak de heer W. Bouman, chef van den Technisc-hen Dienst. Deze vestigde de aandacht op de grootte van het verlies dat bedrijf en personeel, lijden door het heengaan van den directeur. De verbeteringen aangebracht- in het be drijf spreken hier voor zichzelf. Als bewijs van erkentelijkheid en als afscheid bood spreker namens het geheele personeel een gouden vulpotlood aan, waarbij hij den wensch uitsprak, dat het den directeur ge geven moge zijn nog vele jaren in goede ge zondheid dit souvenir te gebruiken. Namens de administratie sprak de heer P. M. van der Sluijs. allereerst las deze een brief voor van ir. H. Hollaar, waarin deze zijn gevoelens kenbaar maakte, ten aanzien van het bedrijf dat de directeur sinds 1921 geleid heeft. Bij zijn indiensttreding kon de Waterleiding geen aanspraak maken op den naam modem bedrijf. Door intensieven arbeid en een zoo sober en zuinig mogelijk beheer is het hem gelukt thans een bedrijf te scheppen, dat aan de eischen des tijds in alle opzichten voldoet. Invoering van zeer gevoelige watermeters, in welk onderdeel de directeur zich een spe cialist toonde, bracht een grootere nuttige wateropbrengst. Tenslotte richte de schrijver nog een per soonlijk woord tot den directeur en roemde de goede samenwerking tusschen beiden. Nu richtte spreker zich tot den directeur als afdeelingschef. Steeds was het streven van den directeur, die ^en ideaal bestuurder van het bedrijf maf genoemd worden, om, naast behoud van de gelegenheid tot goede waterwinning, deze ook voor de toekomst te béhouden. Het afgeleverde water moest zijn van eerste kwaliteit en niets werd door hem onbeproefd gelaten, om tot dezen toestand te geraken. Daarnaast kenmerkte zich zijn koopman schap door het nemen van maatregelen om te komen tot zoo een zuiver mogelijke aan wijzing van het afgeleverde water, zulks door volmaking der watermeters en hij was er altijd op uit, goed water, een der eerste volks- benoodigdheden, tegen een zoo goedkoop mogelijken prijs te leveren. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken, dat het den directeur vergund zal zijn nog vele jaren met zijn eehtgenoote van zijn welverdiende rust te mogen genieten. Tot slot sprak namens de werklieden de heer C. Warmerdam, die met eenige welge kozen woorden de waardeering en erkentelijk heid van het personeel uitsprak en niet kon nalaten ook de uitstekende verhouding van directeur en personeel in het daglicht te stellen. Steeds wist de directeur hun arbeid te waardeeren en bij voorkomende gelegen heden daarvan persoonlijk te doen blijken. Zij allen, zullen indachtig blijven, dat, waar het hun belangen betrof, zij steeds de volle medewerking van den directeur ondervonden ook al mochten eenige plannen nog niet ver wezenlijkt worden. Hierna drukten de directeur en mevr. van Randwijck allen de hand tot afscheid. Verder maakten van de gelegenheid om afscheid te nemen o.a. gebruik: mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord- Holland. als oud-wethouder der bedrijven, de heeren M. A. Reinalda en E. van der Wall, wethouders, alsmede de gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra, namens het gemeentebe stuur, voorts vele hoofden van takken van dienst, de directeur en hoofd-ingenieur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, de heeren J. van Oldenborgh en B. F. v. Nievelt, benevens eenige ambte naren van andere gemeente-diensten en ver scheidene particulieren. DE GESTOLEN AANGETEEKENDE BRIEF. De postambtenaar die onlangs door de re cherche van het bureau Warmoesstraat te Am sterdam is gearresteerd omdat hij er van wordt verdacht een aangeteekenden brief uit Zut- phen met een bedrag van bijna f 18.000 te hebben gestolen, is Maandag voor den officier van justitie aldaar geleid. Deze heeft de stuk ken in handen van den rechter commissaris gesteld, die binnen korten tijd zal beslissen of hij in voorarrest zal worden gesteld. Maandagmiddag had in den Hertenkamp het afscheid plaats van den opzichter van Den Hout en de Plant soenen, den heer A. Machielsen. Rechts de nieuwe op zichter, de heer F. Laven MUZIEK Haarlem Noord. De Noordelijke afdeeling van onze Haarlem- sche Vereeniging Koninginnedag heeft Maan dagavond op het E.D.O.-terrein aan den Mid denweg een voorspel gegeven van de feeste lijkheden die op den Koninginnedag zelf zul len plaats vinden. Drie vereenigingen, n.l. het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religioni", het Mannenkoor „Proza en Poëzie" en de Chr. Gymn. Ver. „Kracht en Vriendschap" werkten daartoe mede. In optocht trokken deze ver eenigingen, benevens een afdeeling van „Snel- verband" en deputaties van andere vereeni gingen van den Kloppersingel naar het ter- rein, waar de overdekte tribune en haar on overdekte vleugels geheel bezet waren. Het middengedeelte der groote tribune was voor de uitvoerenden gereserveerd, maar op korten afstand daarvoor, op het grasveld, waar spoe dig weer het bruine monster onder schoen en scheenschopimpulsen zijn capriolen zal gaan vertoonen, stond nu een brum voorwerp, dat in vorm en afmeting aanmerkelijk van een voetbal verschilde. Het was een bruine pia nino en ik had medelijden met het arme in strument dat daar eenzaam stond in een on gewone omgeving, die het zeker niet zou ver oorloven-klan'kenpracht'te produceeren. Een strijkinstrument doet in de openlucht niets, honderd strijkinstrumenten men denke aaïi' het befaamde Stadionconcert te Amsterdam doen dan bijna niets, maar een piano doet minder dan niets. Men scheen dat ook ver wacht te hebben, want dicht bij de piano was een microfoon opgesteld, die met een luid spreker verbonden was. Er was'echter ook, aan de andere zijde van het terrein, een wand, en die fungeerde, zonder dat dit bedoeld of gewenscht was, als echo en nu wilde het noodlot dat de teruggeworpen klank sterker was voor de tribunebezoekers dan de stem des luidsprekers. Dat bleek bij de openings- en sluitings-redevoeringen van den voorzitter, die toch vlak vóór de microfoon werden uitgespro ken, maar waarvan we geen enkel woord kon den verstaan door de vermenging met de te ruggekaatste woorden. En toen de piano in actie kwam het was bij de dansen en staaf- oefeningen der tumvereeniging gaf dat aanleiding tot zonderlinge canonische imita ties. Op het Stadionconcert van enkele jaren geleden hoorden we af en toe niets, hier kre gen we dubbele porties klank! Is 't dan nooit goed? Wel ja: de eigenlijke muziekuitvoering ondervond geen storing en was hier evengoed te beluisteren als in een zaal. Het „Wilhelmus" hebben de meesten van het publiek meegezongen toen A. et R. het speelde: daarna kregen we een trots zijn grie- zeligen titel „Death or Glory" vroolijken marseh te hooren en vervolgens twee oude be kende en geliefde ouvertures: de „Lustspiel"- O. van Keler Bela en de O. ..Leichte Kavalle- rie" van Suppé. De dirigent F. A. Dekker had zijn mannen goed in de hand, maar kon toch niet verhinderen dat de snelle figuren in de hooge instrumenten ais bugles enz. wel eens minder duidelijk en geacheveerd klonken dan door de componisten bedoeld was. Daar moet nog eens ernstig aan gewerkt worden. De on derlinge stemming was meerendeels bevredi gend behoudens bij de inleiding van „Leichte Kavallerie". Het door tal van zangers versterkte „Proza en Poëzie" zong „Mijn Hof" van Loots correct, doch niet steeds fraai van klank en voorts twee werkjes met Duitschen tekst, n.l. „Wer hat dich, du schoner Wald" van Mendels sohn en „Wandersehaft" van Zöllner. Wellicht zouden voor dit concert Nederlandsche wer ken de voorkeur verdiend hebben, maar het Duitsch klonk nogal gemoedelijk en de zang was heel goed. Veel meer toepasselijk was „Hollands Glorie" van Rich. Hol, waarin de componist de melodie van het z.g. „nieuwe" doch nu geheel uit de mode geraakte „Wilhel mus" verwerkt heeft. De compositie is groo- tendeels in marschachtig tempo en rythme ge schreven; het slot brengt versnelling. De har monieën en modulaties zijn tamelijk eenvou dig. behalve bij de woorden „En dreigt, wat God verhoed', de krijg met' feilen gloed" en de daarop volgende regels, waar de muziek sterk moduleert. Bij de uitvoering van dit nummer werkten A. et R. en P. en P. samen onder leiding van den dirigent van P. en P., Jan Booda en behoudens in 't midden, waar het orkest even minder correct speelde, was de samenwerking zeer verdienstelijk. Voor de juiste waardeering van de presta ties der tumvereeniging „Kracht en Vriend schap" ontbreekt mij de deskundigheid. Maar ik durf toch wel te zeggen, dat dé landelijke dansen der meisjes zeer bekoorlijk waren: dat we bij het brugturnen de kracht, de lenigheid en het evenwichtsgevoel der jonge mannen bewonderd hebben, toen zij als 't ware impro viseerden op turnmotieven en hun koene sprongen en wendingen uitvoerden alsof er geen zwaartekracht bestond; en dat de staaf- oefeningen der meisjes de resultaten van goed geleide samenwerking' demonstreerden. Na afloop der uitvoering trokken de deel nemers bij fakkellicht en vroolijke muziek naar het Frans Halsplein. K. DE JONG

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2