OUD-MINISTERS ONDERSCHEIDEN, Ridder Louis Davids Er bloeien al gouden asters... DINS D A' 'G 31' "AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBEAD' 3 Bij K.B. zijn benoemd: tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw: Mi*. P. J. Oud, oud-minister van financiën en mr. J. R. H. "Van Scliaick, oud minister van Justitie; is bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau: Mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van Land bouw en Visscherij is benoemd: tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: mr. M. Slingenbcrg, oud-minister van sociale zaken; zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw: jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat en dir. ir. H. C. J. H. Gelissen, oud-minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks 12 uur is het vijfjarig zoontje van den heer Jansen te Oostrum (gem. Venray) spelenderwijs onder een vrachtauto geraakt. Het kind was op slag dood. Geslaagde proeftocht van de „Rodas'\ ii In Augustus 1936 plaatste de Koninklijke Shell-groep een order voor een tanker met een draagvermogen van ongeveer 4000 ton, bij de Nelderlandsche Dok Maatschappij N.V. te Amsterdam. Dit schip, de „Rodas" werd op 17 Juli te water gelaten en Maandag maakte het schip een geslaagde proeftocht op de Noord zee. Onmiddellijk nadat het schip haar be manning aangemonsterd, proviand en zoet water aan boord genomen zal hebben, zal het naar Curacao vertrekken, waar het in de geregelde dienst zal varen van de olie-centra bij het meer van Maracaibo. De voornaamste afmetingen en gegevens van dit schip zijn: Lengte tusschen de loodlijnen 335 voet. Lengte over alles 343 voet. Breedte 56 voet. Holte tot bovendek 14' 91/2" Draagvermogen bij 13' 6 1/2" diepgang pl.m. 4000 tons. Dienst-snelheid 11 knopen. De machines zijn eveneens vervaardigd door de Nederlandsche Dok Maatschappij en kun nen 2.400 i.h.p. ontwikkelen Bijzondere aandacht is besteed aan de ac comodate van den kapitein, machinisten, officieren en bemanning. De kapitein en de eerste machinist hebben verblijven bestaan de uit zit-, slaap- en badkamer. Alles is ge daan. om een comfortabele inrichting te ver krijgen en uiterste zorg is besteed aan de veiligheid van officieren en bemanning aan boord. Openbare meening en Volken bondsbeginselen. Een schrijven aan de Vredesvcreeiiigingen. Lord Cecil, Pierre Cot, Hènri Rolin; Theo dore Ruyssen, Leon Jouhaux, en Betty Shields- Collins hebben tot de nationale comités van de Internationale Vredescampagne, de interna tionale organisaties, aangesloten bij de inter nationale vredescampagne, de nationale ver- eenigingen. aangesloten bij de Interationale Unie van Volkenbondivereenigingen, de met de beweging van het Wereldjeugdcongres samenwerkende organisaties en alle andere organisaties, die belangstellen in de huidige internationale situatie het volgende schrijven gericht: „Na Abessinië en Spanje is China weder om het tooneel van een conflict geworden, waarvan de gevolgen de geheele wereld be dreigen en de geschikte openbare meening vraagt zich af, of de Volkenbond waarvan de wezenlijke taak het is den vrede te handha ven tegenover dezen klaarblijkelijken oor log wederom een politiek van „laisser faire" en van afstand doen van gezag zal aannemen. Het is duidelijk, dat wanneer de openbare meening geplaatst zou worden tegenover een verder in gebreke blijven van de zijde van den Volkenbond, deze alle vertrouwen zou verliezen. Maar wij zijn er stellig van overtuigd, dat zelfs binnen den bond zelf vele regeeringen, ondanks de teleurstellingen der laatste jaren, het principe van collectieve veiligheid, dat juist de grondslag is van deze organisatie, niet hebben opgegeven. Velen zijn er nog van overtuigd, dat de Volkenbond, ofschoon slecht ondersteund bij recente gelegenheden, •ondanks alles de eenige organisatie blijft, die in staat is de krachten die besloten zijn de internationale orde te handhaven, gezamenlijk weerstand te doen bieden aan de avonturiers, die den wereldvrede verstoren. Verder heeft de Amerikaansche regeering. die geen lid is van den Volkenbond, bij monde van Staatssecretaris Cordell Huil onlangs een treffend bewijs gegeven van haar gehecht heid aan het beginsel der internationale soli dariteit. Binnenkort zullen in Genève de raad en de vergadering van den Volkenbond bijeen komen. De internationale vredescampagne en de Internationale Unie van Volkenbondsver- eenigingen stellen voor om van deze omstan digheid gebruik te maken om een krachtige poging te wagen den Volkenbond ertoe te brengen zijn zending van verdediger van den wereldvrede met kracht te vervullen. De „genoemde organisaties zouden zich ver sterkt voelen bij deze actie, wanneer zij een duidelijk uitgesproken goedkeuring en onder steuning zouden ontvangen van de verschil lende groepen, die gelijkelijk verontrust zijn door de internationale situatie. Daarom vragen wij u ons zoo spoedig mo gelijk te laten weten of gij ons wilt machtigen uit uw naam in Genève te spreken Bovendien vragen wij u onmiddellijk stap pen tra doen bij uw regeering, de pers en de openbars meening in uw land op de hoogte te stellen met deze stappen, en ons terstond het resultaat van uw pogingen te doen weten. Een onmiddellijk antwoord op deze beide vragen is noodzakelijk en wij vertrouwen er op, dat wij uw antwoord zullen ontvangen voor de bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering op 13 September." Werkloosheidspercentage lager dan in 1933. Enkele vergelijkingen. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 9 t.m. 14 Augustus bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 465.400 personen (landarbeidersbonden met 74.400 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 465.400 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 22.6 pet. (in de vorige verslagweek, 25 t.w. 31 Juli 1937, was dit percentage 22.8). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de eerste verslagweek van de maand Augustus in de laatste jaren als volgt: 1934 24.2 1935 27.2 1936 29.0 1937 22.6 Betrekt men in zijn beschouwingen ook de gedeeltelijke werkloosheid en telt men het percentage gedeeltelijk werkloozen voor een derde deel bij dat van de geheele werkloozen, dan blijkt dat door mindere gedeeltelijke werkloosheid het totale percentage van werk loosheid in de verslagweek lager ligt dan dat in de overeenkomstige week van 1933. De bedoelde percentages waren n.l. als volgt: 1933: 23.7; 1934: 26.3; 1935: 29.6; 1936: 31.0; 1937: 23.6. Bij 105 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 14 Augustus 1937 in totaal 331.581 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 312.920 mannen. Blijkens een opgave van den directeur- generaal van werkverschaffing en steunver- leening waren einde Juni 1937, 42.475 arbei ders geplaatst bij een werkverschaffing. OPLICHTING MET GESMOKKELDE „REVOLVERS". Verleden week maakte de slager S. aan de Maashaven te Rotterdam een praatje met een wachtsman. In den loop van het gesprek kwa men ook de slechte tijden ter sprake. De wachtsman zeide zoo terloops, dat er overigens wel wat te verdienen was als men maar han dig genoeg was. Hij vertelde den slager, dat hij nu een smokkelzaakj e met revolvers aan de hand had en toen de slager hoorde, dat daaraan wel het een en ander te verdienen was, had hij er wel ooren naar deelgenoot te worden. Het ging over honderd revolvers, die de wachtsman, de 30-jarige L. de V., voor vier gulden per stuk kon koopen. Wanneer de slager nu f 200 in het zaakje wilde steken, dan zou hij. de wachtsman, wel zorgen, dat er een ander eveneens voor f 200 aan den koop zou dellnemen. Nadat zij de revolvers dan een maal gekocht en betaald zouden hebben, zou de wachtsman wel zorgen, dat het tweetal in kennis kwam met een adspirant-kooper Afgesproken werd, dat de slager in een café op den Linker Maasoever zou komen, waar hij den schipper, die de gesmokkelde revolvers aan boord had, zou ontmoeten. Zoo gezegd, zoo gedaan, de slager ging naar het bewuste café en trof daar inderdaad den schipper in gezelschap van een anderen man en den bemiddelaar. Zij hadden een zware kist bij zich. De slager informeerde nog eens voor zichtig of zijn geld wel goed was en na de ver zekering, dat er geen vuiltje aan de lucht was, kwam de koop tot stand en werd de zware kist afgeleverd. Het geheele gezelschap begaf zich daarop met de kist naar een café aan den Hang. waai de adspirant-kooper zat te wachten tot zoover was alles vlot verloopen, maar in den Hang ging het minder gemakkelijk. Wel troffen zij daar den adspirant-kooper aan, maar deze bleek niet zoo happig op het partijtje revol vers te zijn als men verwacht had. In ieder geval wilde de man niet zonder meer koopen. Hij moest nog eens praten met zijn lastgever want ais die bezwaren maakte De mede-contractant van den slager, die S.' evenwel onbekend was. maakte daartegen be zwaren. Hij had nu eenmaal f 200 in de zaak gestoken en hij voelde er niets voor om met honderd revolvers opgescheept te blijven zitten. De slager viel zijn bondgenoot bij en ten slotte bood de mede-contractant aan om te gaan spreken met den lastgever van den af gevaar- dig'de. Daarmee kon S. zich heelemaal niet vereeni gen. Hij zou zelf in het café aan den Hang wachten en op de kist met revolvers passen. Het gezelschap vertrok en S. wachtte, wacht te Toen de mede-contractant, noch eenig ander lid van het groepje terugkeerde, werd S. on gerust. Samen met den caféhouder maakte hij de kist eens open en toen trof het tweetal in plaats van revolvers briketten aan. De politie heeft thans den wachtsman op gespoord en den mede-contractant, den 31- jarigen G. de J., die aanvankelijk verklaarde, dat ook hij voor f 2000 was opgelicht. Daaraan hechtte de politie echter weinig geloof. Zoowel L. de V. als G. de J. werden in verze- kende bewaring gesteld. Het bleek, dat de beide mannen er op uit waren geweest om den slager voor f 200 op te lichten, waarbij zij hulp hadden gekregen van eenige vrienden, waarvan er een, een winkelier, vermomd als schipper is opgetreden. Alle leden van de groep, die zich in het café aan den Hang hadden verzameld, zijn thans aan een verhoor onderworpen en als resultaat daarvan zijn de beide gearresteerden thans ter beschikking van den Officier van Justitie ge steld. De K. L. M.-staf in West Indië wordt uitgebreid. Een der Fokkers F 18, welke te Willemstad gestationneerd zijn, heeft op 26 Augustus een proefvlucht gemaakt van Curasao naar Bar- ranquilla in Columbia. Gezagvoerder Verhoe ven vloog het toestel ter gelegenheid van de opening van het nieuwe vliegveld op denzelf den dag heen en terug. Hij toonde zich uiterst voldaan over zijn vlucht en verklaarde, dat het luchtvaartterrein te Barranquilla, dat door de Colombiaansche luchtvaart maatschappij Scadta is ingericht, zich uitstekent leent voor diensten, welke met K.L.M.-vliegtuigen zouden kunnen worden onderhouden. Wij vernemen nog, dat de vliegtuigbestuur ders G. J. Geysendorffer en K. Rüpplin von Keffikon binnen afzienbaren tijd naar West- Indië zullen vertrekken en wel over de Ver- eenigde Staten. Daar zullen zij de door de K.L.M. bestelde Lockheed Super Electra toe stellen overnemen. Zooals men weet, worden in de Lockheed fabrieken te Burbank in Califor- nië, op het oogenblik twee van het nieuwste type gebouwd, de PJ-AIT „Tropial" en de PJ-AKP „Parkiet". De radiotelegrafist H. Prins is reeds naar Amerika vertrokken. Gezagvoer der Geyssendorffer zal na de overneming der vliegtuigen naar Nederland terugkeeren, ter wijl zijn collega Rüpplin von Keffikon in West- Indië bij den K.L.M. staf zal worden opgeno men. Dr. A. F. PHILIPS Und kein Amt ist beglückender als das eines Dieners am Licht. (Theodor Herzl) De Nederlandsche rondvlucht. 1937. De uitslag van den Kruisenwedstrijd. 's GRAVENHAGE, 30 Augustus. Zooals men weet, was aan de Zaterdag gehouden Neder landsche rondvlucht 1937 een kruisenwed strijd verbonden. Deze bestond hierin, dat langs de route op den grond uitgelegde, lin nen kruisen door de deelnemers moesten worden ontdekt en nauwkeurig moesten wor den aangegeven op de kaart. In totaal waren langs de route 6 kruisen uitgelegd. Het volledig resultaat van dezen wedstrijd luidt. Professionals: eerste prijs: beker voor den bestuurder: J. A. Bach; beker voor den pas sagier: H. ZoeteliefNorman. Tweede prijs: chronometer voor den bestuurder: A. F. Post- maa; chronometer voor den passagier: C. W. Luyendijk. Amateurs: eerste prijs: aero-wisselbeker, aangeboden door den heer E. Cremers: graaf B. de Skorzewsky (tevens winnaar van den beker in 1935V Wisselbeker, aangeboden door het comité van voorbereiding aan den passagier van den winnaar: A. D. de Koster Tweede prijs: twee electrische klokjes: P. Schellekens en diens passagier Rex Newman. Wisselbeker voor de best geplaatste aero club, aangeboden door den heer K. de Geus van den Heuvel: de Haagsche Aeroclub (in 1935 gewonnen door de Amsterdamsche Aeroclub). Vier mijnenvegers uit Vlissingen vertrokken. De lange reis naar Indië begonnen. Hedenmiddag zijn van Vlissingen naar Ne- derlandsch Oost-Indië vertrokken de mijn- vegers „Pietèr de Bitter", onder commando van den luitenant-ter-zee eerste klasse jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, die te vens divisie-commandant is, de „Jan van Amstel", onder commando van den luite nant-ter-zee tweede klasse G. B. Fortuyn, de „Eland Dubois", onder commando van den luitenant-ter-zee tweede klasse E. J. C. van der Horst en de „Abraham Crijnssen", onder commando van den luitenant-ter-zee eerste klasse J. R. L. Lebeau. Voor het vertrek der schepen heerschte er aan de aanlegplaatsen ïn de buitenhaven een geweldige drukte. Ontroerend was het af scheid van vrouwen, kinderen, verloofden en verdere familieleden. Velen konden hun tranen niet bedwingen, nu hun man, vader, of zoon de verre reis ging ondernemen en voor eenige jaren aan den familiekring zou worden onttrokken. Te ruim half twee kwam de onder-com mandant van de marine in Zeeland, kapi tein-ter-zee H. J. van der Stad, aan boord van de „Pieter de Bitter", waar hij op het achterdek een toespraak heeft gehouden. De divisie-commandant jhr. de Jong van Beek en Donk heeft daarop dank gebracht. Hiermede was het officieele gedeelte ge ëindigd. Nog even kreeg de familie gelegen heid om met een handdruk afscheid te ne men en daarna stoomden de vier schepen achter elkaar de haven uit. Plechtig klonk het „Wilhelmus", gespeeld door het muziekcorps van de marine, dat op de Westelijke havenberm stond opgesteld. Daar bevonden zich ook tal van autoriteiten. (Het volgende kan desgeioenscht, met zorgvuldige vermijding van 'burenge rucht worden gezongen, waarbij ik de melodie aan de beproefde memorie van den lezer overlaat.) Wanneer je vele jaren op de planken hebt gestaan En daarbij goede noten wist te kraken; Wanneer je heel dien langen tijd je best maar hebt gedaan. Om menschen in hun zorgen te vermaken; Wanneer je met je lied, Gezonden humor biedt, Onthoudt men op den duur je de verdiende hulde niet Dan krijgt de kleine man, Die staat op 't eerste plan, Een lintje dat hij op 't confectiepakkie dragen kan, Dan bieden al zijn vrienden hem hun filsitaties an, En deelen in de vreugde van hun grooten kleinen man. Wanneer men je kan eeren als in hart en mei- artiest, In kleinkunst die voor geen kunst hoeft te buigen Wanneer je in 't werk den goeden smaak niet uit het oog verliest En ieder ervan weet te overtuigen, Dat ook op dit terrein, Van sentiment en gein, De eenvoud steeds het kenmerk van het ware pleegt te zijn Dan pluk j' als kleine man, Daar eens de vruchten van, In 't lintje dat je verder in je knoopsgat dragen kan; Dan krijgt de kleine man de eere ridder sporen an, Als ridder van de vroolijke figuur van 't eerste plan, Ei- bloeien al gouden asters in mijn kleinen tuin en asters en chrysanten zijn de weemoe digste bloemen van het jaar. De dichters hebben dit gevoel dat den be schouwer van die bloemen bevangt, duizend voudig onder woorden gebracht, en het schoonst hebben zij dat gedaan, die de woor den „herfst" en „blaren" en „bloemen" met noemden, doch alleen de stemming zongen die bij het stervend jaar is, zooals dit van Bloem: hout voor het vuur, een boek en een glas wijn, dit zijn de dingen voor het latere leven, die den alleen gewordene nooit begeven, maar steeds ter hand en nooit onwillig zijn. het lijkt wel weinig, wanneer men de lijn teruggaat die het leven heeft beschreven en dan één troost slechts vindt na heel dit streven: dat er een einde komt aan alle pijn. misschien, misschien ook is dit nog het meest, die eend're dagen, die hun waden binden om wat geneest, maar nooit geheel geneest. de wolken trekken langs dezelfde lucht, hetzelfde water stroomt. Dezelfde winden maken om de eenzame 't zelfde gerucht. Misschien heeft de dichter niet aan den herfst gedacht toen hij die prachtige strofen schreef, doch wie ze las en gevoelen kon, schrijvend voor de wijd-geopende ramen die een blik op de gouden astertjes gunnen, die was toch getroffen en ontroerd door die gelij ke stemming van dit vers en van deze herfst- gedachten. Wanneer de dichters dat zoo schoon be zongen hebben, behoeft het prozaïstje van de krant dat in zijn hoek niet te bebabbelen óók nog, doch er is toch iets in hem dat daartoe dwingt. Dat is de geur die in den avond over de tuinen is en in de kamers vloeien gaat: dat is de grijsheid die bij het eerste aarzelende scheiden van den dag over de velden is, dat is die kleine sentimenteele weemoed omdat er nu weer een winter komt. Dat gevoel van ko men en gaan, van verlangen en vervulling, van misbaar en stilste, illusie en verlies, spel met het leven en spel met de zon en dat Sep tember voor de deur staat. En zóó zullen nu weer alle wintersche illusies komen. Het samenzijn in de warme kamer. De gezelligheid van de volle koffiehuizen. Gebeurtenissen op het tooneel. En genoegelijke maaltijden. Voor de anderen: kou en huivering, leeg bloeden op het slagveld bij snerpenden nacht wind, granaatsplinters en kanongedreun. En verlangen naar lente en vrede, naar zomer en geluk. Zoo komt jaar op jaar het verlangen en de vervulling, de dood en de koude, het leven en de zoelte, het geluk en de wanhoop en weer het verlangen. En de rozen der vervulling sterven en de asters van het sterven bloeien. Man, de kolen zijn alwéér opgeslagen. Ik heb niet eens een wintermantel, ik kan toch niet altijd in dat kale veulen rond- loopen. De winterhoedjes zijn zóó eenig dit jaar. Je zult toch zélf niet willen dat ik altijd maar jumpers draag? Je hebt me een abonnement voor den schouwburg beloofd. En de contributie-kwi tanties komen, en de brandverzekeringkwitan tie, en heelemaal vergéten kwitanties, en de meneer van de belastingen stuurt zijn vrien delijke grijs-groene briefjes rond. Proza en poëzie, verlangen en vervulling, materie en verheffing-van-het-hart rond de gouden astertjes en de gedachte dat dit vroe ger nooit zóó geweest is in ons leven, in het verre verleden van het kind dat wij waren, waarvan du Perron zoo fel en goed gedicht heeft: ,,'t eenzame kind, zelf lang-verdwenen, dat wij zoo fel en reedloos soms bewenen, tussen de dode heren en mevrouwen O ja, vooral die heeren en mevrouwen, die wij zelf gaan worden. lederen herfst méér heer en mevrouw, en tellcens als de asters bloeien: dooder. Mr. E. ELIAS De Bcemster bestaat 325 jaar. Plannen voor een grootsche feestviering. De Beemster, Neerlands schoonste polder, maakt zich op om op waardige wijze het feit te herdenken, dat hij vóór 325 jaar werd drooggelegd. Het tegenwoordige geslacht wil uiting geven aan zijn dankbaarheid aan en eerbied voor de droogleggers van hun land, die met taaie volharding en ondanks groote tegenslagen hun werk hebben voltooid. Man nen als Jan Adriaansz. Leeghwater, de groote waterbouwkundige van dien tijd, Dirck van Os en andere geïnteresseerden bij de Oost- Indische Compagnie zullen in de a.s. feest dagen worden geëerd als degenen, die het droogleggingswerk hebben tot stand ge bracht door hun arbeid en hun financieelen steun. Hun en anderen komt de verdienste toe, dat een land aan het waterrijke Holland werd toegevoegd waar de Amsterdamsche kooplieden hun buitenplaatsen stichtten, waar later vele pioniers op landbouwgebied hun woonplaats hadden de Hollandsche Maatschappij van Landbouw vond daar zijn oorsprong waar de bekende schrijfster Betje Wolff woonde en vermoedelijk eenige harer werken schreef en waar het thans een lusthof lijkt. Op het ruim 7000 H.A. uit gestrekte polderland vindt men een keur van melk- en slachtvee, Daarnevens een niet on belangrijke tak van landbouw, den akker bouw, en tenslotte den tuinbouw, die de laat ste jaren groote afmetingen heeft aangeno men en die zich meer en meer op de glascul tuur gaat toeleggen. De Beemster-producten zijn zeer gezocht en vinden graag hun afnemers. Uitstekend vee, prima zuivel, koren, groenten en fruit, alles wint men op dezen vruchtbaren bodem. En het is dan ook geen wonder, dat burge meester P. Kikkert verklaarde trotsch te zijn op deze mooie gemeente, die. ofschoon de crisis niet aan haar voorbij ging, steeds haar zelfstandigheid heeft kunnen bewaren. Het herdenkingscomité onder voorzitter schap van den heer D. Nobel, dijkgraaf van den Beemster, heeft de feesten bepaald oo 9 10, 11 en 12 September a.s. Dan zullen er ten toonstellingen op land- en tuinbouwgebied worden gehouden, een door oud-Beemsterlin- gen aangeboden borstbeeld van Jan Adriaansz Leeghwater zal worden onthuld, een histo rische allegorische optocht, waarvoor Mina 60 inschrijvingen inkwamen, zal worden ge houden en een revue in grootschen stijl zal worden ten tooneele gebracht, De feesten zullen besloten worden met een schitterend vuurwerk

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3