m n MUNT GEDICHTEN •DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 HAAREEM'S DAGBUAD 3 Twintigjarig bestaan Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Kustreddingsdemonstraties te Kijkduin. Begunstigd door stralend zomerweer hield de Ned. Bond Zaterdagmiddag te Kijkduin een Stranddag, waarbij het reddingswerk aan de kust op duidelijke wijze werd gede monstreerd. Duizenden toeschouwers genoten van de leerrijke verrichtingen, die per luid spreker, door den voorzitter der Technische Commissie, den heer J. W. van Gemen, duide lijk werden toegelicht. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den burgemeester en den hoofdcommissa ris van politie den Haag, Dr. van Rooijen, se cretaris van „Het Oranje-Kruis", vertegen woordigers van den K. N. Z. B. en een groot aantal doktoren. De binnen-brigades waren sterk vertegen woordigd, zelfs uit Vlissingen. Vóór de demonstratie aanving werd een nieuwe Bondsvlag, namens vele brigades, aan geboden en geheschen. De demonstraties, die te half vier aanvin gen, verliepen zeer vlot en waren te vijf uur afgeloopen. De Bloemendaalsche brigade had een afzonderlijk compliment van den burge meester in ontvangst te nemen voor haar schitterend reddingsmaterieel en de verrich te redding van een pseudo-drenkeling. Den Haag en Rotterdam gaven ook belangrijke reddingen te zien. De nieuwe drijvers van Schiedam en de drijfpakken van een Haag- sche ingezetene, waarin men uren, desnoods dagen, na een schipbreuk in zee, kan toeven werden onder groote belangstelling aan schouwd. Na afloop der demonstraties hield het Bondsbestuur, ter gelegenheid van het a.s. 20-jarig bestaan van den Bond, een zeer druk bezochte receptie, waar vele afgevaardigden van brigades hun gelukwenschen uitspraken. Bloemen en geschenken werden daarbij aan geboden. De Bondspropagandist, de heer Meijerink, bood voor het archief aan in 17 deelen „De Pers en de Ned. Bond", bevatten de de geschiedenis en het voorgevallene be treffende den Bond in het tijdvak 19271937. Het Bondsbestuur benoemde tot Eere-lid mevrouw N. J. MeijerinkRijk. Ook eenige zeer toegewijde leden, waaronder vier dokto ren, werden benoemd tot lid van verdienste. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der Haarlemsche brigade, mevrouw C. E. Schmidt Müsler en mevrouw A. PerryMeyer, bei den te Haarlem, leden van de Technische Commissie ontvingen het Eere-diploma van den Bond. Een gemeenschappelijke maaltijd, in hotel Kijkduin, besloot den zeer geslaagden dag. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937. Programma I: Hilversum II. Programma I: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.05 Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 11.35 London Regional. 12.20 Ned. Brussel. 1.30 Keulen. 3.20 Diversen. 3.35 Deutschland- sender. 4.20 Londen Regional. 5.20 Parijs Radio 6.20 Ned. Brussel. 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Keulen. 8.05 Par-ijs Radio. 8.20 London Re gional. 8.50 Fransch Brussel. 11.05 Berlijn. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwich. 12.20 London Regio nal. 2.35 Droitwich. 10.20 Ned. Brussel. 11,35 Droitwich. Pogramma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Lichte klas siek. 1. Pralidium, Edith Lorand; 2. Banditen- streiche, Symphonieorkest. 3. Hongaarsche dansen, Staatskapel v. Berlijn; 4. Cavatine v. Raff, Paul Godwin; 5. Zigeunerweisen, Tossy Spiwakowsky. 6. Liebesleid, Vasa Prihoda. 7. Moment musical F.-mol, Wilhelm Kempff; 8. Tambourin Chinois, Edith Lorand; 9. Polo naise no. 1, Staatsopera orkest. 10. Berceuse de Joselyn, Paul Godwyn; 11. Liebesfreut, Vasa Prihoda; 12. Moment musical Cis mol, Wilhelm Kempff. 8.0012.00 Diversen. MAIL- EN LUCHTPOSTVERBINDING TOT EN MET 5 SEPTEMBER 1937. Ned. Indië, zeepost via Amsterdam m.s. Jo- han de Witt 1 Sept. gewone stukken 3.25; mail via Genua m.s. Poelau Roebiah 2 Sept. gew. st. 3.25; luchtpost AmsterdamBan doeng 1, 4 Sept. gew. st. 2.15. Alle brieven en briefkaarten voor Ned. In dië worden per luchtpost verzonden tenzij het tegendeel is verzocht. Tarief 12y2 cent per 10 gram. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam 3 Sept. gew. st. 3.25; luchtpost vanaf New York 31 Aug., 4 Sept. gew. st. 19.10 Aruba, Bonaire, Curacao, zeepost en mail via Amsterdam 3 Sept. gew. st. 3.25; lucht post vanaf New York 31 Aug., 2 Sept. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 31 Aug., 4 Sept. gew. st. 19.10; via Le Havre 2 Sept. gew. st. 19.10. Canada, via Cherbourg 4 Sept. gew. st. 16.45; via Southampton 1, 3 Sept. gew. st. 10.—. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Southampton 1 Sept. gew. st. 2.15; via Napels 2 Sept. gew. st. 10.via Southampton 3 Sept. gew. st. 2.15; luchtpost Duitschland Zuid Amerika 1 Sept. gew. st. 16.10; luchtpost FrankrijkZuid Amerika 4 Sept. gew. st. 11.40 China. Japan, Hongkong, via Siberië 2 Sept. gew. st. 18.30. Luchtpost alleen tot Hongkong als Ned. Indië. De luchtpost voor China en Japan wordt van uit Hongkong per boot overgebracht. Irak (Mesopotamië) via Insta-nbulDamas- kus 3 Sept. gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via Genua 2 Sept. gew. st. 3.25; via Piraeus 3 Sept. gew. st. 22.30; via Piraeus 5 Sept. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië, via Brindisi 1 Sept. gew. st. 10.via Marseille 2 Sept. gew. st. 10.—. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Napels 3 Sept. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Penang en Siam, via Marseille 2 Sept. gew. st. 10.—. Luchtpost als Ned. Indië. Singapore, via Genua 2 Sept. gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via Piraeus 31 Aug. gew. st. 22.30; via Genua 2 Sept. gew. st. 3.25; via Piraeus 3 Sept. gew. st. 22.30; via Piraeus 5 Sept. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille/Aden 2 Sept. gew. st, ïo.Luchtpost Londen—Zuid Afrika 3 Sept. gew. st. 16.10. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 2 Sept. gew, st. 16.45. Luchtpost als Oost Afrika. Australië, via Napels 3 Sept. gew. st. 10.—. Luchtpost als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via Le Havre/S. Francisco 2 Sept. gew. st. 19.10; via Napels 3 Sept. gew. St. 10.—. Luchtpost als Ned. Indie. Vereeniging Geloof en Wetenschap. Programma voor het komende seizoen. Voor het komende seizoen heeft de Ver eeniging „Geloof en Wetenschap" het vol gend programma opgemaakt: Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel N.V. Dir. Cor van der Lugt Melsert: „De Witte Ziekte", tooneelspel in drie bedrijven van Karl Capek. (Vrijdag 8 October). Prof, Dr, Floris van der Mueren uit Leu ven: voordracht over „Hoe men muziek leert begrijpen en mooi vinden", met muzikale illustratie aan het klavier. (Dinsdag 19 Octo ber). Gezelschap „Jan Musch" uit Amsterdam: tooneelspel „Het wonder in de bergen" van Molnar. (Vrijdag 29 October) Père Hénusse S.J. uit Arlon: voordracht over „Les idéés du Docteur Alexis Carrel". (Woensdag 10 November). N.V. Het Nieuw Schouwtooneel te Adam: Tooneelspel „Echtpaar van middelbaren leeftijd" van E. M. Delafield. (Vrijdag 19 November.) Tooneelgezelschap ,,'t Kompas" te Amster dam: Matinéevoorstelling (voor de kinderen der leden) van „Robinson mag niet sterven" van Fr. Forster. Gustaf Adolf uit Brussel: voordracht over: „Der Dreikampf um China". Vrijdag 3 De cember). De Nederdandsche Tooneelgroep uit De venter, dir. J. B. Schalve: Het Kerststuk van Dickens „Scrooge en Marley". Woensdag 15 December) Hubert Cuypers' Zangkoor „Minnestree- len" uit A'dam met een gevarieerd program. (Woensdag 29 Dec.) Prof. Dr. J. Simons uit Londen: voordracht met lichtbeelden over: „De opgravingen te Lachisch, in verband met Bijbelsche pro blemen". (Donderdag 13 Januari). Het Centraal Tooneel N.V. uit A'dam, Dir. Cees Laseur: Tooneelspel „Pro. Dr. Hiob Pra- torius" van Curt Götz. (Vrijdag 28 Januari). Prof. Dr. Gerard Brom uit Nijmegen: cul- tureele voordracht, waarvan onderwerp nog nader op te geven. (Dinsdag 8 Februari). N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging uit Amsterdam: „Genesius", tooneelspel van Henri Ghéon. (Donderdag 24 Febr.) Dr. W. P. Theunissen uit 'sBosch: voor dracht met lichtbeelden en gramophoonpla- ten over: „De monniken van den Berg Athos" (Donderdag 10 Maart) Mr. A. Hustinx uit Maastriet: filmvertoo- ning met gramofoonbegeleiding: „De zeven wonderen van Zuid-Afrika". (Vrijdag 25 Maart) Eduard Verkade uit Amsterdam, die „Mac beth", treurspel van Shakespeare, verklaren en ten tooneele brengen zal. (Vrijdag 8 April) Alle avonden worden in den Stadsschouw burg gegeven, behalve de voordracht van Père Hénusse. die in het Concertgebouw (bovenzaal) plaats heeft. UITBREIDING AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. Om aan de vele wenschen van abonnés te voldoen, laten wij hieronder nogmaals de lijst volgen waarop de namen van de plaat sen staan, die met het automatisch telefoon verkeer te bereiken zijn. Dus zij, die met een der onderstaande plaatsen wenschen te spreken, behoeven niet meer de tusschenkomst van de telefoon-juf frouw in te roepen. Men kieze allereerst het EN-getal en daarna het nummer zelf. Amsterdam k 900 Aalsmeer k 977 Amstelveen k 970 Bennebroek k 502 - Beverwijk k 510 Baarn k 954 Bussum k 959 Hilversum k 950 Hollandsche Rading k 957 Lage Vuursche k 95(5 Landsmeer k 908 Lisse k 530 Loosdrecht k 958 Hillegom k 520 Huizen k 952 Nes aan den Amstel k 974 Noor dwij kerhou t k ,533 Ouderkerk k: 973 Soest 955 Sassexxheim k 532 Santpoort K 560 Sloten k 978 Uithoorn k 975 IJmuiden k 550 Zaandam k 980 Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In de onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) Chr. Oranje-Vereenigiiig Willem I". .Prins Wijdingsavond. De Chr. Oranje-Vereeniging „Prins Willem I" hield Maandagavond, aan den vooravond van den Koninginnedag, in de Groote Kerk een wijdingsavond, die goed bezocht was. Nadat de voorzitter, dr. W. G. Harrenstein, gereformeerd predikant te Santpoort, den avond geopend had met gebed en voorlezing van de 20e psalm, zongen de aanwezigen ge zamenlijk Ps. 103:1 en 6, waarna ds. Harren stein sprak over „Oranjes Historie". Spr. vestigde de aandacht op de oorlogs toerustingen iir alle landen. Elk land zoekt slechts zichzelf en houdt geen rekening met anderen. Bij de moeilijkheden die daarbij kun nen ontstaan, zal Nederland zichzelf moeten helpen. Daarbij komt dat ons land nog altijd lijdt aan zijn oude kwalen: provincialisme en het kleinburgerlijk zoeken van den eigen kring; dit geeft aanleiding tot geschillen, partijzucht. En nog altijd is de zinspreuk van den Nederlander: „Het zal zoo'n vaart niet loopen!" Maar drie dingen zijn er, aldus spr., die hoop geven: wij belijden een God en Vader in den Hemel; er is nog altijd een groote schare biddenden in Nederland en wij hebben het geliefd Huis van Oranje, dat ons volk samen bindt. De Geref. Gemengde Zangvereeniging „Door Zang Vriendschap" zong vervolgens, onder leiding van den heer A. F. de Braai uit Vale rius' Gedenckklank: „Wilt heden nu treden" en „O Heer, die daar des Hemels tenten spreidt". Daarna was het woord aan ds. J. C. Salverda, Ned. Herv. predikant te Hoofddorp, die in zijn toespraak getuigde van de hoop en de blijd schap, die ons. volk bezielen, nu het niet meer stil en eenzaam is om den Koninklijken troon: Holland groeit weer, Holland bloeit weer" en zei spr. Hollands hoop is weer hersteld. Er is een blij de toekomstverwachting. Er is iets wonderlijk vertrouwelijks tusschen ons Vor stenhuis en ons volk, dat altijd een eenheid gebleven is door zijn gezamenlijke verbonden heid aan het Huis van Oranje. Dat de Koningin ook als grootmoeder nog vele gelukkige dagen moge beleven! Nadat gezamenlijk het Bondslied vers 1 en 6 gezongen was (de samenzang werd dezen avond begeleid door orgel en bazuinen, onder leiding van den heer Piet Halsema, die ook het orgel bespeelde) sprak ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant alhier, een slotwoord, waar in hij o.a. zeide, dat andere volken ons benij den om onze groote liefde voor ons Koninklijk Huis; om Prins Willem moet dat Huis door ons geëerd worden tot in de laatste liniën en onze Koningin moeten wij eeren om haar gaven van verstand en hart, haar karakter, haar vast beleid en haar „landsmoederlijk" hart. Spr. wees 'er nog' op, dat nooit Oranje over Nederland geheerscht heeft (want het be grip tyrannie is het Oranjehuis volkomen vreemd) om te eindigen met een bede voor het behoud van de Koningin, de Prinses en haar Prinselijken Gemaal. Het Koor zong nog „Gelukkig Vaderland" van Valerius, waarna allen gezamenlijk het eerste en»het 6e couplet van het Wilhelmus zongen en ds. Henstra den avond met gebed sloot. ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. Inbraak te Hillegom. De man. die op 25 Juli te Hillegom inbraak had gepleegd en die zonder middel van be staan rondzwierf en tegen wien, aangezien hij recidivist was, een jaar gevangenisstraf was geëischt voor diefstal en bovendien een dag hechtenis met 2 jaar opzending naar Veénhuizen, werd veroordeeld tot 8 maan den voor diefstal en van de landlooperij vrij gesproken Opmaken van een valsch contract. Een koopman, die failliet was gegaan en later 3750 had geërfd, welk bedrag hij buiten den ihboedel had willen houden, waartoe hij met éen buurman een valsch contract had gesloten, werd veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf. De buurman werd f 75 boete opgelegd met een maand voorwaardelijk. Geëischt was tegen den eerste 3 maanden en tegen den tweede 8 weken gevangenis straf. Mislukte poging tot ontvluchting. Twee personen, die in het Huis van Bewa ring waren gedetineerd, hadden gepoogd te ontvluchten, door twee bewakers, die hen naar het nachtrustverblijf zouden brengen, een bijtend vocht in de oogen te gooien, om daarna den eersten bewaker de sleutels te ontrukken. Zij hebben deswege voor mishan deling terecht gestaan. Beide verdachten hadden een een zeer zwaar strafregister. De officier eischte tegen ieder een jaar gevan genisstraf. De rechtbank veroordeelde beiden tot 4 maanden gevangenisstraf. Het gevaarlijke mes. Tijdens een twist in een eethuis te IJmui- den tusschen twee bezoeksters had de een de ander met een mes, waarmee zij haar bief stukje zat te snijden, een bloedende wonde aan den arm toegebracht. Zij beweerde in dertijd ter terechtzitting, dat zij niet opzet telijk had gesneden, maar dat zij van zich af had geslagen toen de tegenpartij op haar afkwam. Wegens mishandeling eischte de officier een maand gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde haar tot f 20 boete en 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk benevens f 15 schadevergoeding. Oneerlijke concurrentie. Een man, die met een karretje voor een stoomerij reed, had bij een bewoonster in de Santpoorterstraat een rokje gehaald dat. dat naar hij wist, voor een concurreerende firma bestemd was. Hij heeft daarvoor wegens on eerlijke concurrentie terecht gestaan. De officier eischte toen een maand gevan genisstraf. De rechtbank veroordeelde hem tot een week gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. Op Maandag 30 Augustus 1937 werd door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: P. Keyzer. aannemer, wonende te Zand voort, van Ostadestraat 5. Rechter-commissaris: Mr. E, H. F. W. van Schaeck Mahton. Curator: Mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS SUIKER RUBBER - KOFFIE.. CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2» Telofoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Beurs Ni. 2. T.W, 30012 Telo3ramodrei: CARLOS-AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat. Uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te bekomen bij: Iiandschoeien en ceinturen, dameshorloge, pakje inh. o.a. schort, dameshoed; vergroot glas: Politiebureau, Smedestraat; Armband, Struijf, Fr. Halsstraat 13 rood; Autoped, v. d. Maat, Kruistochtstraat 57; Boord, Politiebu reau, Smedestraat; Hond. Jutten Ceciliasteeg 8; dameshoed, Hes, Nijlstraat 19: Heerenhoed, Deen, Spaamwouderstraat 97 rood; Halsket ting, In 't Hout, Spaanschevaartstraat 73: Regenjas; Pieke, Tetterodestraat 100. Heeren regenjas, Kosse. Nagtzaamstraat 40; kano, v. Schaik, Torbeckestraat 58: Vischnet; Punt. Gen. de La Reijstraat 7 zw„ Portemonnaie met inhoud: Gelaudi, Zocherstraat 56, Wessels, Gasthuissingel 10 rood, Grobbe. Westergracht 106 (na6 u.)Hondenpenning, Roeland, Z.Pol- derstraat 59; Rijwielplaatje: Moison, Jan Gij- zenkade 259, Bos. Berkheidestraat 2 rood, Pol- vliet, Waldeck Pyrmontstraat 4 zw.; Rozen krans, Hartgens, Oranjestraat 93; Kinder- taschje, Commelter, Korte Houtstraat 20;; Ac- tentasch inh. voetbalgereedschap; Jorna An jelierstraat 27; Kanarievogel, v. Apeldoorn, Coltermanstraat 2 B zw. Die goede tante Barbara. Het leek Mr. Bosswell, alsof hij een bom, inplaats van een brief in zijn zak had. Het was een ultimatum, gesteld in woorden, die aan duidelijkheid weinig te wenschen over lieten; Indien U de achterstallige huur van negen maanden aanstaanden Zaterdag middag, uiterlijk 2 uur, niet hebt voldaan, zal ik genoodzaakt zijn, tot beslaglegging over te gaan, Het was nu Vrijöiag en Mr. Bosswell kwam juist terug van een1 bezoek aan zijn tante, die hij jarenlang had verwaarloosd en wier hulp hij nu had ingeroepen. Niet alleen had. ze geweigerd, maar h.em tenslotte in dit ver nederendste uur van zijn leven de deur ge wezen. i Toen hij dien morgen zijn huis had verla ten, om zijn moeilijken tocht te aanvaarden, had zijn vrouw hem een beetje tactloos misschien er aan herinnerd, dat de zon op hun trouwdag ook zoo mooi had geschenen. Na zijn vertrek echter was ze in tranen uit gebarsten en nu zat ze te snikken naast de twee Bosswelltjes, die zich niet bewust waren, welk een ramp boven hun onschuldige hoofd jes hing. Als een afgetobde man slenterde hij naar huis. Koude, grijze wolken hadden zich in middels aan den hemel samengepakt en de eerste regendroppels begonnen te vallen, om geleidelijk in een stortbui over te gaan. Door zijn kapotte schoenen voedde hij het water in zijn sokken trekken. Op den hoek van een straat werd het hem te machtig en hij vluchtte e'^n portiek binnen om even te schuilen. Daar (hingen een paar aanplakbiljetten van een openbare verkooping en voor afleiding begon hij z^ te lezen. Vrijdag 12 Maart a.s. aal op verzoek va.n den Executeur-testamentair van wijlen den heer Madison een openbare verkoo- oing plaats hebben van circa twee hon derd platen en etsen (wanronder zeer zeld zame exemplaren) en va.n vijftig kostbare schilderijen. Aanvang te 11 uur precies. De regen plaste nu met stiralen uit de lucht en op straat viel bijna geen sterveling meer te bekennen. Moedeloos haalde Mr. Bosswell zijn schouders op en liep het gebouw binnen. De veiling was al begonnen. „Dit schilderstuk, dames en heeren, is van een onbekenden meester. Eb- is den erflater tij dens zijn leven reeds een groote som voor ge boden". Het doek, voorstellende een stilleven, werd omhoog getild en aan het publiek getoond, maar Mr. Bosswell, die last begon te krijgen van zijn natte, verkleumde voeten, kon de schoonheid ervan volstrekt niet waardeeren. „Wie doet er een bod?" vroeg de afslager. Het werd ingezet op drie honderd gulden en al spoedig werd opgeboden tot zevenhonderd. Mr. Bosswell voelde zich bitter gestemd bij het zien van al die kostbare dingen. Het stuk was nu al opgeboden tot elf hon derd gulden. Het ging tusschen twee liefheb bers, die hun bod telkens met vijftig gulden verhoogden. Eentonig klonken hun stemmen uit twee hoeken van de zaal. „Elf honderd gulden". - „Elf honderd gulden voor een oud stuk lin nen met wat verf er op", mompelde Ma-, Boss well. Het derde deel van die soon zou zijn vrouw en kinderen van den ondergang kun nen redden. Het was om razend te worden! Steeds hooger werd het bedrag en de span ning in de zaal groeide. Er kwam nog een derde stem bij, die het laatste bod met vijftig gulden verhoogde, maar de beide eerste lief hebbers gingen onverstoorbaar voort. „Twee duizend gulden!" riep de afslager. „Niemand meer dan twee duizend gulden?" Hoe het kwam, wist hij zelf niet, maar op eens voelde de man met de natte, verkleumde voeten een onweex-staanbare neiging om mee te bieden. Hij begreep volkomen, dat het waanzin was, wat hij ging doen, maar de ge dachte trok hem aan als iets ontzettend gees tigs en vóór hij er zich verder rekenschap van had gegeven, hoorde hij zichzelf zeggen: „Drie duizend!" Hij voelde hoe alle oogen in de zaal op hem wex-den gericht en bijna was hij in een scha terlach uitgebarsten. Hij herinnerde zich, dat hij sinds den vorigen dag nog niets had ge geten, maar het scheen, alsof die dwaze inval zijn honger had gestild. „Drie duizend vijftig!" klonk het uit den andex-en hoek. Mr. Bosswel wist. dat hij nu het middelpunt van de belangstelling was ofschoon zijn tong als aan zijn verhemelte kleefde, hield hij zich goed en riep met krachtige stem; i „Vier duizend!" Men kon een speld hooren vallen, zoo stil was het. En het bleef stil. Mr. Bosswell ver stijfde en alles om hem scheen te draaien. Maar met strakken blik en met het air van iemand, die over duizenden heeft te beschik ken, bleef hij den afslager aanzien. „Vier - duizend - gulden! Niemand meer dan vier duizend gulden?" De stilte was angstwekkend. Nu eerst begoxx het tot Mr. Bosswell door te dringen, wat hij had gedaan en toen hij den kleine hamer om hoog zag gaan, om daarna neer te vallen op den lessenaar, had hij het gevoel, alsof de slag op zijn eigen hoofd was terecht gekomen. „Uw naam, mijnheer?" ,3osswell", klonk het heesch. Als in een dx-oom baande hij zich een weg door de zaal naar het kantoortje, waax-in hij ook andere koopers had zien verdwijnen. In zijn vex-beelding zag hij gevangeniscellen en krankzinnigengestichten „Neemt u me niet kwalijk, een oogenblik", hoorde hij een stem achter zich, terwijl een hand op zijn schouder werd gelegd. Schuldbewust draaide Mr. Bosswell zich om. Dat was het einde, Een kleine, gezette man stond hijgend voor hem. „U heeft dit laatste schilderstuk gekocht, nietwaar?" „Ja", stamelde Mi-, Bosswell. „Misschien wilt u het behouden. U denkt misschien, dat U er een koopje aan hebt het kan zijnhet kan ook zijn van niet. ik had opdracht tot vijf duizend gulden op te biedenik had pech met mijn auto daarom was ik te laatik bied u duizend gulden wixxst „Dxiizend guldenvroeg Mr. Boss well aarzelend, maar de man trok hem al mee naar het kantoortje. „Ja, duizend guden. Het spijt me, maar ik mag niet hooger gaan". „Nu goed dan", zei Mr, Boswell, wien de situatie eerst thans duidelijk begon te wor den, „geeft u mij maar een chèque, dan kunt u op kantoor afrekenen. U bent kooper." Mevrouw Bosswell stond aan het venster toen ze in de verte haar man aan zag komen en toen ze even later bemerkte, dat hij nieuwe schoenen aanhad, begreep ze, dat dien dag de zon toch niet een paar uur voor niets had geschenen! Toen hij het geld op tafel legde, viel ze hem snikkend om zijn hals: „O, die lieve goede tante Barbara!" ,Ja", zei Mr. Bosswell. „als die lieve goeie taixte me vijf minuten later de deur had ge wezen, was ik net te laat gekomen!" a. faber. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Naschrift. Het komt nog al eens voor. dat. na de be handeling van een strafzaak, de politierech ter niet terstond vonnis wijst, maar beslist, dat een reclasseeringsrapport. zal worden aangevraagd, hetgeen eenige hoop wekt. dat een voorwaardelijke veroordeeling zal wor den xiitgesproken. Maar voor de verdachten geldt het spreekwoord: „Roep geen hei voor ge over de brug zijt". want de rechter heeft zich de beslissing voorbehouden, omdat al- leexx bij een zeer gunstig rapport een voor waardelijke ver ooi-deel ing volgt. Zoodoende zouden de mannen, die terecht gestaan hebben wegens het stelen van ijze ren hekdeelen te Heemstede, teleurgesteld worden, wanneer zij reeds op een voorwaai*- delijke veroordeeling hadden gerekend. Wat toch was gebleken ten opzichte van den eenen verdachte? Dat hij, nadat de po litie hem over den ijzerdiefstal had gehoord en hij dus al zijn best had moeten doen na dien tijd een brave jongen te zijn. kort daar op fraude bij de steunregeling had gepleegd. Van den ander was zoo iets wel niet geble ken, maar zijn onstabiel verleden gaf niet de noodige waarborgen, dat hij een pi-oef tijd glansrijk zou doorstaan en zoodoende waren officier en rechter het er over eens, dat geexx voorwaardelijke straf kon worden opgelegd. De eisch luidde een maand onvoorwaardelijk, welke werd toegewezen. Omdat de man die fraude bij de steunx-egeling had gepleegd nu echter al een maand straf had gekregen, werd hem voor dat laatste feit 14 dagen voor waardelijk opgelegd met 3 jaar proeftijd; de eisch was een maand voorwaardelijk. Vervolgens kwamen een paar iJmuidcr meisjes hooren. wat de danspartij haar had opgeleverd. Wellicht herinnert men zich. dat na het feest een handtasch van een der be zoeksters was verdwenen, aan welke verdwij ning zij niet vreemd waren. Niet dat zij zelf de tasch hadden weggenomen dit had een harer vrienden gedaan maar de eene had zonder verder navragen de tasch overgeno men en de ander had mede van den inhoud geprofiteerd. Ook van beide meisjes waren reclassee- ringsrapporten ingewonnexx en dat van het eene meisje was zoo goed. dat zij zonder moeite de voorwaardelijke straf van een maand haalde. Ten opzichte van de ander schommelde de balans bedenkeliik. want- het bleek, dat zij den omgang met den onbe- trouwbaren jongeman, die de tasch had ge stolen, niet had verbroken, zoodat het niet buitengesloten werd geacht, dat zij weer ver- keex-de wegen zou gaan bewandelen. Evenwel wilde men het ook met haar nog eens pro beerden, zoodat zij 6 weken voorwaardelijk kreeg met 3 jaar proeftijd, onder uitdrukke lijk beding, dat zij in den proeftijd geen cafés of dansgelegenheden mag bezoeken. Gaat zij daxxsen, dan danst zij dus de gevangenis in. Bovendien moet zij f 3 boete betalen. Tenslotte moest worden beslist omtrent een man, die in een lokaal voor den open baren dienst bestemd was geweest en zich daar niet had willen verwilderen, doch zich zoo balsturig en vreemd had gedragen, dat de rechter er aan twijfelde, of hij wel toe rekenbaar was. Dr. Posthumus Meyes had nu een rapport uitgebracht, waai'in stond, dat hij den man niet toerekenbaar achtte en lichtte dit toe met de mededeeling. dat, toexx hij een paar dagen .geleden den man nog eens aan diens woning bezocht om te kij ken, of de toestand misschien eenige wijzi ging had ondergaan, hij den man in zooda nig beschonken toestand aantxxif, dat er geen woord mee te spreken was. De politierechter stond nu voor de vraag, of hij den maxi naar een krankzinnigenge sticht zou zenden of hem ter ra^n-king der Regeering zou stellen, met. de bedoeling hem in een psvchopatheninrichting te krijgen, waardoor hij geruimen tijd uit de samenle ving vex*wijdei"d zou woi'den. Dr. Posthumus Meyes was ook voor di laatste, want anders bestond de mogelijkheid, dat de man na eenige maanden weer op vrije voeten zou komen. De politierechter hield de beslissing aan, om de zekerheid te krijgen, dat de man voor langeren tijd zal worden opgeborgen. SPREEKUUR WETHOUDER BOES. De heer A. G. Boes, wethouder van onder wijs, is verhinderd a.s. Woensdag zijn gewone spreekuur te houden. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 30 Augustus 1937. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 407 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 74—80, 2e kwaliteit 64—72. 3e kwa liteit 56—62 per K.G. slachtgewicht. 108 Melk- en Kalfkoeien 180—250 per stuk. 110 Vette Kalveren: 2e kwaliteit 52—60, 3e kwaliteit 42—50 per K.G. levendgewicht. 85 Nuchtere kalveren 8—14 per stuk. 58 Schapen. 393 Varkens: Vleeschvarkens wegende van 90—110 K.G. 73—74, Zware varkens 72—73, Vette varkens 71—72 per K.G. slachtgewicht, 14 Paarden 100160 per stuk. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. VEEMARKT Aanvoer: Totaal 1997. 495 vette runderen, 204 vette kalveren. 7 nuchtere kalveren, 630 schapen en lammeren, 650 varkens. Vette koeien le kw. 78, 2e kw. 68, 3e kw, 50—60. Vette ossen le kw. 72, 2e kw. 68, 3e kw. 60 Vette kalveren le kw. 1.05. 2e lew. 90, 3e kw. 70—75 Varkens (levend gewicht) le kw. 59, 2e kw. 58, 3e kw. 7 Schapen le kw. 52, 2e kw. 46, 3e kw. 35 Lammeren le kw. 62. 2e kw. 58, 3e kw. 52 Prijzen per stuk: Schapen le kw. 28, 2c kw. 23, 3e kw. 18. Lammeren le kw. 18, 2e kw. 16, 3e kw. 13 Vette koeien en ossen aanvoer iets grooter, handel lui, prijzen stijver. Vette kalveren aanvoer ruimer, handel ta melijk, prijzen prijshoudend- Schapen en lammeren aanvoer korter, han del stroef, prijzen onveranderd. Varkens aanvoer ruimer, handel levendig, prijzen niet geheel prijshoudend. AARDAPPELMARKT. B'rielsohe Eigenheimers f 2.50—3 per HL. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.20—2.50 p H l' Zeeuwsche Blauwe f 3.503.80 per HL* Eigenheimers Blauwe f 2.40—2.80 p hl Westlandsche ronde zand f 3.804 20 p HL Westlandsche kleine f 3—3.50 per hl' Met redelijke aanvoer, kalme handel Vlas-aanvoer: 6100 K.G. Hollandsch <med 70—75 per K.G. s 1550 Dauwroot 586Q per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5