«TVTN S D A G 31ATJGUSTU S 1937 HA'ARUE M'S DAGBEAD 8 BEVERWIJK Een Koninklijke onderscheiding. Aan den heer J. L, Pirovano, alhier is de eeremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend. Deze onderscheiding zal door vele plaatsge- nooten met instemming worden begroet, want wanneer ooit een onderscheiding verdiend was dan is het wel deze. Meer dan 35 jaar heeft hij deel uitgemaakt van het Burgerlijk Armbestuur der voorma lige gemeente Wijk aan Zee en Duin. In deze periode vervulde hij gedurende de laatste 18 jaren de zeer belangrijke en verantwoordelijke functie van administrateur, die tevens belast was met de uitbetaling van steungelden aan armlastigen en werklooze steuntrekkenden. Vooral in de laatste jaren zijn zeer groote be dragen, soms zelfs van meer dan f 100.000 door zijn handen gegaan. De heer Pirovano heeft zich daarbij doen kennen als een man van onkreukbare eer lijkheid, maar ook als iemand, die de nooden van de armlastigen en werkloozen volkomen kende. Voorts was de heer Pirovana mede-oprich ter van de Tuindersvereeniging „Kennemer- land'\ waarin hij jaren lang de functie van veilingmeester vervulde en secretaris van de plaatselijke af deeling van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond. Tot 1916 was hij voorzitter van de afdee- ling en zelfs lid van het hoofdbestuur van deze belangrijke R.K. Standsorganisatie. In deze functie heeft hij ook medegewerkt aan de oprichting van den Handelsraad van den L. T. B. De samenvoeging van de gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin heeft tot ge volg gehad, dat het Burgerlijk Armbestuur werd ondergebracht bij den dienst van Sociale Zaken, zoodat aan den heer Pirovano op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend. Zijn verdiensten zijn thans erkend door de eervolle onderscheiding, welke hem thans is ten deel gevallen. RAADSVERGADERING Benoemingen in de commissies van bijstand. Conversie van een geldleening. Verlaging van de Personeele Belasting. Maandagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens. Na vaststelling van de notulen werd over gegaan tot de benoemingen. De Personeele Belasting. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot rangschikking van de gemeente in de vijfde klasse ten aanzien van de hef fing der Personeele belasting. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en W. om over te gaan tot buitenge wone aflossing der 4VZ pet. geldleening over 1934 per resto groot f 366.700 en een nieuwe leening aan te gaan groot f 380.000 tegen een rente van V/z pet. a pari. Het voordeel voor de gemeente zal onge veer f 20.000 bedragen. Goedgekeurd werden de voorgestelde fi- nancieele voorzieningen voor de gemeente- begrooting, dienst 1936 en 1937. Eveneens werd goedgekeurd het preadvies op het adres van J. v. d. Wel te Wijk aan Zee om tegemoetkoming in de kosten, be doeld in art. 13 der L.O. wet 1920. Vervolgens kwam aan de orde het praead- vies van B. en W. betreffende de aanmaning van de Kroon tot nadere regeling van de jaarwedden van- het politiepersoneel. B. en W. stelden voor niet aan het verlangen van de Kroon om de jaarwedden nog verder te verlagen, te voldoen. Wethouder Van Dok merkte op, dat de thans gevolgde gedragslijn de eenige manier is. om het eenmaal ingenomen standpunt te handhaven. Voor kennisgeving werden aangenomen de missives van Ged. Staten houdende goed keuring van genomen raadsbesluiten. Ten aanzien van het voorstel van B. en W. om de beurtschippers J. W. Los en G. Ster ken niet ontvankelijk te verklaren in hun adres over het door ons vermelde incident tijdens den harddraverijdag, omdat deze aan gelegenheid van politioneelen aard is en dus behoort tot de competentie van den burge meester merkt de heer Visser op. dat wel belangrijker zaken van politioneelen en justitioneelen aard door den raad besproken zijn, Spr, achtte deze zaak van algemeen be lang en wenschte haar dus in het openbaar te bespreken. De raad deelde het gevoelen van B. en W.. temeer, toen de voorzitter mededeelde, dat deze aangelegenheid niet ter kennis van B. en W. was gebracht. ORANJEAVOND VAN DE CHRISTELIJKE ORANJE VEREENIGING. Maandagavond hield de Christelijke Oran je Vereeniging in het Hervormd Vereeni- gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een herdenkingsavond ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. Na gemeenschappelijken zang en gebed heette de voorzitter ds. H. Holti'op predi kant der Gereformeerde Kerk alhier, de aan wezigen en in het bijzonder ds. Bronsgeest uit Velsen, welkom. Hierna bracht het ensemble der Chr. Oranje Vereeniging onder leiding van den heer Meyran eenige muzieknummers ten ge- hoore, waarna gezamenlijk het Wilhelmus gezongen werd. Vervolgens zong mevr. Honie het ..Wilhelminalied" en het „Oranjelied", dat naar het applaus der aanwezigen te oor- deelen, zeer in den smaak viel. Het woord was hierna aan ds. Bronsgeest. Spreker begon zijn rede met erop te wijzen dat God dit jaar het Oranjehuis buitenge wone zegeningen geschonken heeft. Spr. me moreerde de verloving en later het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernard, waarbij het geheele Nederlandsche volk op spontane wijze zijr vreugde te kennen gaf. Het koningjr.r.efeest is. aldus spreker voor het geheele volk, daar de Koningin zich altijd boven de partijen heeft geplaatst. Daarom moeten wij als Christelijke Oranjevereni ging niet trachten in de plaats van andere Oranje vereenigingen te treden, maar deze aanvullen om zoodoende den band: God, Ne derland en Oranje te versterken. Dan eerst, aldus ds. Bronsgeest, kunnen wij echt een Oranjefeest vieren, wanneer wij er aan den ken dat dit van God gegeven is. Spreker be sloot zijn rede met een spontaan ..leve Konin- ging Wilhelmina". Na de pauze werden nog gezamenlijk eenige vaderlandsche liederen gezongen, waarna declamatie van den heer P. Hagedoorn volgde. Tenslotte zong mevr. Honig aan de piano begeleid door mej. B. Swalve „Hemel huis" van Hullebroek. ..Daar ginder over de heide", van Nico Hoogerwerf en .JDorpskin- derdans" van Cath. van Rennes. Ds. H. Hol- trop sloot dezen goedgeslaagden feestavond op de gebruikelijke wijze. SANTPOORT BRAND IN EEN HOOIBERG. Zondagavond 7 uur is brand uitgebroken in een hooiberg achter de woning van S. aan den Rijksweg. De brandweer, die spoedig ter plaat se was heeft met een straal op de waterleiding den brand gebluscht. De brand bleef tot den hooiberg beperkt. FIETSONGEVAL. Doordat de voorvork van haar rijwiel brak was een dame, die op den Brederoodscheweg reed. zoo onfortuinlijk een lichte hersen schudding en een ontwrichten schouder op te loopen. FLORALIA. Woensdag a.s. moeten de kinderen van school F hun planten, welke zij indertijd als stekplantjes ontvingen, inleveren. Des mid dags van 23 uur zijn ze voor belangstellen den te bezichtigen. IJMUIDEN De beschuldiging inzake vischdiefstal. Naar aanleiding van het bericht omtrent den vischdiefstal welke gepleegd zou zijn door den vischlosser K. van S. wordt ons namens hem medegedeeld, dat bedoeld bericht niet juist is. Een halbeambte heeft gemeend, dat de heer K. van S., die in de hal bezig was met het in kisten sorteeren der door de Limburgia IJM. 54 aangebrachte visch eenige visschen in een ledige kist verborgen had met het doel, die ten eigen bate aan te wenden. De heer K. van S. ontkende en ontkent pertinent de hem toege dachte oneerlijkheid. De kist, waarin de vis schen lagen, stond gewoon bij de andere kis ten, waarin andere soorten visch door hem ;esorteerd werden. Volgens den heer K. van S. had de beambte hem evengoed kunnen beschuldigen van po ging tot diefstal der visschen in die andere kisten, Niettemin heeft de beambte proces verbaal opgemaakt en is de algemeen in het bedri,jf waarin de heer K. van S. werkt gelden de regel, dat ook zelfs bij enkel vermoeden van eenige oneerlijkheid de betrokken persoon in middels geschorst wordt op den heer K. van S. toegepast. MARKTPRIJZEN VAN 31 AUGUSTUS Tarbot per kg. f 0.800.70 Griet per 50 kg. f 2712 Tongen per kg. f 1.551 Zetschol per 50 kg. f 13 Kleine schol per 50 kg. f 165.50 Bot per 50 kg. f 9—3.70 Schar per 50 kg. f 53 Rog per 20 stuks f 1514 Middelschelvisch per 50 kg. f 19.50 KI. middelschelvisch p. 50 kg. f 15—10 Kleine schelvisch per 50 kg. f 5.701.75 Kabeljauw per 125 kg. f 6635 Groote gullen per 50 kg. f 15.50—12.50 Kleine gullen per 50 kg. f 7—1.45 Wijting per 50 kg. f 2.60—1.50 Makreel per 50 kg. f 6.50—3.75 Heilbot per kg. f l Leng per stuk f 1—0.40 (Nadruk verboden.) PERSONALIA. De heer C. van den Bosch te IJmuiden-O. is geslaagd voor de acte Mb. Christ. Oranjevereeniging. Wijdingsdienst in de Goede Herderkerk. Gisteravond heeft ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin, in de Goede Her derkerk een wijdingsdienst plaats gehad, die geleid werd door Ds. A. A. Wildschut. Na gebed liet de voorganger zingen Psalm 897. Hierna bracht het Chr. zangkoor Nieuw Ho sanna. directeur de heer S. Wiersma, een drietal liederen ten gehoore, waarna de heer Huizinga. organist der kerk. een fantasie van vaderlandsche liederen speelde. Daarna was het woord aan Ds. A. A. Wildschut, die er op wees, dat het nationale bewustzijn in ons volk weer meer en meer naar voren komt. Dit is wel eens anders geweest. De opleving- van de nationale gedachte kent spreker toe aan de teleurstellingen die men bij den oorlog heeft gehad. De tweede oorzaak die mee werkte tot verlevendiging van de liefde voor het Oranjehuis is de laatste gebeurtenis. De teere -basis waarop het vorstenhuis rustte, nl. dat twee vrouwen waren overgebleven, ver oorzaakte bij velen, een mindere belangstel ling voor het Oi-anjehuis, Dit is sinds Sep tember van het vorige jaar anders gewor den. Deze gebeurtenis heeft bij velen het be wustzijn doen wakker worden van; wij heb ben toch een vorstenhuis. Ds. Wildschut sprak den wensch uit dat het innig godsdienstige mag blijven, want dit is voor het grootste belang voor ons volk. Dat de Koningin nog vele jaren voor Neder land gespaard mag blijven en dat in de ko mende tijden de blijdschap in het Koninklijk gezin vermeerderd mag worden. Dit alles kan niet anders, dan ten zegen van land en volk zijn. Aan het einde van zijn rede wekte Ds. Wildschut allen op, het koninklijk gezin in het gebed te herdenken. Nadat de heer Hui zinga en Nieuw Hosanna zich hadden doen hooren. sloot Ds. Wildschut op gebruikelijke wijze dezen goed geslaagden wijdingsdienst. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Trawler: Schoorl IJM 39 1850 m. f3460.—. Loggers: RO 1 f310.—, RO 9 f 1110.—. IJM 204 f490.—, KW 169 f 340.—. KW 60 f390.—, KW 175 f340.—, KW 162 f450.—. KW 75 f330.—, KW 46 f180.—, KW 104 f 240.—. KW 64 f300.—, KW 132 f650.—, KW 178 f370.—, KW 177 f360.—, KW 108 f230.—, KW 91 f370.—. KW 27 f230.—, KW 154 f460.—, KW 24 f240.—, KW 59 f 410.—. KW 28 f 410.—, KW 155 f 530.—, KW 35 f 300.—. KW 51 f 460.—, KW 65 f 510.—. MARKTBERICHT VLAARDINGEN. Vlaardingen. 30 Augustus 1937. Maatjesharing groen f 21 per kantje. Maatjesharing jong f 13—15,20 p. kantje. Maatjesharing gewoon f 8.208.80 p. kantje Maatjesharing, minder, f 78 p. kantje. Volle haring Zuid f 10—11.50 p. kantje. BESOMMINGEN. Trawlers: manden Timor IJM 491 595 f 2090 Clazine Luther IJM 59 530 f 1809 Maria IJM 95 400 f 1390 Condor IJM 72 70 f 1480 Dolfijn IJM 103 70 f 1200 Loggers: K W 86 f840; KW 89 f420. Pekelharing- Gorredijk IJM 490 f3800. (Nadruk verboden) VELSEN Het Koningimiofeest. Druk bezochte kinderfeesten in de morgenuren. Veel vlaggen overal en al vroeg veel men- schen op de been en daarbij heerlijk zomer weer, zonder al te groote warmte: zoo heeft de Koninginnedag zich op de tradioneele wijze ingezet en als het weer niet verandert wordt ook deze dag een ware feestdag. Op verschillende plaatsen iix onze gemeente werden de feestelijkheden al vroeg begonnen. Zoo in IJmuïden, waar de schoolkinderen in dichte drommen naar Thalia trokken, ter bij' woning van het vertoonen van de Oranjeflim; zoo in IJmuiden-Oost, waar in den voormid dag op de weide in het Heerenduin kinder spelen werden gehouden. In Velsen-Noord was er een bijzonder groote drukte. Daar trok een stoet van 1100 school kinderen door de straten, naar van Gelder's Sportpark, waar zij zich kostelijk vermaakten en in Driehuis kwamen de kinderen bijeen op het terrein aan den Driehuizer Kei'kweg, waar evenals in Velsen-Noord poppenkast en goo chelaar de kindei-en hebben bezig gehouden, Alle feestelijkheden waren druk bezocht. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsexx gehouden op Dinsdag 7 September 1937, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Ingekojnen stukken en mededeeling. 2. Financieele besluiten. 3 Aflossing per 31 December 1937 van een geldleening. oorsprokelijk groot f 373.700 en per resto groot f 293.480 en aangaan van een nieuwe leening terzake. 4. Vaststelling van een verordening, als be doeld in de artikelen 13, 15, 17 en 18 van het „Reglement autovervoer personen". 5. Vaststelling van het bedrag der vergoe ding per leei-ling hetwelk ingevolge artikel 101, le lid, der Lager-onderwijswet 1920 moet worden uitgekeerd aan de besturen der bij zondere lagere scholen, over het jaar 1935. 6. Verkoop van grond te Santpoort. 7. Verbetering van het Velserduinplein te IJmuiden. 8. Benoeming van: a. zes leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; b. vijf leden der commissie van bijstand voor gas en water; c. vijf leden der commissie van bijstand voor gas en water; d. zes leden der commissie van bijstand voor onderwijszaken; e. vijf leden der commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden; f. vier leden der commissie van bijstand voor economische zaken; g. vier leden der commissie van bijstand voor de paiken en de plantsoenen; h. vijf leden der commissie van voorberei ding voor de plaatse!"!"1 tseving; 1. drie leden en twee plaatsvervangende leden van de reclamecommis^ie inzake ver gunningsrecht Drankwet; j. twee leden der commissie van overleg voor de politie-ambtenaren; k. twee leden der commissie van overleg voor de werklieden; 1. twee leden der commissie van overleg 'voor de overige ambtenaren; m. twee tijdelijke leeraren aan de Han delsavondschool; n. een tijdelijk leeraar aan de Gemeente lijke Visscherijschool te IJmuiden ERNSTIGE AANRIJDING. Op het kruispunt Jan KostelijklaanVan Tuyllweg heeft een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een luxe-auto en een motor rijwiel, beide bestuurd door inwoners dezer gemeente De bestuurder van het motorrijwiel en het meisje, dat op de duo zat bekwamen tengevolge van deze aanrijding een beenbreuk en werden per ziekenauto naar het Antonius- Ziekenhuïs overgebracht. De doktoren Oepts en van Leeuwen verleenden de eerste hulp. Beide motorrijtuigen werden ernstig bescha digd. Per kraanwagen werden zij naar de politiegarage aan het Willemsplein overge bracht. ZANDVOORT FUSIE VAN ..DIERENHULF" EN VEREEN. TOT BESCHERMING VAN DIEREN? Door verschillende omstandigheden zal een zoo goed als nieuw bestuur moeten worden gekozen van de vereeniging Dierenhulp in de algemeene ledenvergadeiing, welke in de maand September zal worden gehouden. In aanmerking genomen echter het feit, dat de animo voor bestuursfuncties niet groot is, voorziet het huidige bestuur moeilijkheden. Hierbij komt, dat het bestuur dezer vereeni ging van meening is, dat het toch eigenlijk dwaas is. dat in een plaats als Zandvooi't thans twee vereenigingen bestaan, die het zelfde doel nastreven. Dit zijn de vereeniging Dierenhulp en de afdeeling Zandvoort van de vereeniging tot bescherming van dieren. Daar om geeft het bestuur van Dierenhulp haar le den in overweging, te komen tot een andere oplossing en wel een fusie van beide vereeni gingen. Omtrent de beide mogelijkheden een nieuw bestuur of een fusie ontving de vereeniging Dierenhulp van haar leden gaarne advies of vernam het in ieder geval gaarne welke mee ning er leeft onder de leden. In de September- vei'gadering zal dan de groote beslissing val len. Aangezien er veel voor te zeggen is, dat er een krachtige vereeniging blijft ter be scherming van het dier, zou de oplossing van een fusie de meest ideale zijn, doch hierin schuilen wellicht nog wel eenige moeilijkhe den. Met veel goeden wil kan er thans wel iets bereikt worden, waardoor de belangen van het dier niet op den achtergrond worden eschoven. WERKLOOSHEID. Ook in de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen met 9 en daardoor is thans een totaal van 282 bereikt. Dit aantal steekt ech ter vergeleken met 1936 nog zeer gunstig af, daar toen een 150-tal werkloozen meer inge schreven stonden in de overeenkomstige maand en zelfs is dit aantal nog beneden het vi;ijwel gunstige jaar 1935. toen het aantal 310 bedroeg. Van het thans aanwezige aantak werkzoe- kenden zijn er 230 gezinshoofd, 7 kostwinner, 3 kostganger en 42 inwonend gezinslid. RAADSVERGADERING Wijziging schoolreglement aangenomen; de leden der commissiën van bijstand; het Zuiderbad en de Jam boree Maandagavond kwam de raad dei- gemeente in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester H. van Alphen. Afwezig was het raadslid E. Paap. Na vooidezing van de ingekomen stukken komt het voorstel van B. en W., tot wijziging- van het reglement voor de schoolvei-gade- ringen in behandeling. De schoolvergaderingen. De heer Molenaar merkt op, dat B. en W. onmogelijk verder kunnen gaan, dan thans is voorgesteld. Wethouder Van der Molen betoogt, dat de laatste alinea van het huidige voorstel consequent voortvloeide uit den gewonen gan;_ van zaken en niet geïnspireerd is op het, thans ingetrokken amendement van de hee- ren Elffers en Bolwidt. Men kan evenwel geen bepalingen in een verordening maken, die eigenlijk in de wet thuis hooren. Spr. achtte het amendement dan ook geheel onjuist en het verheugd hem, dat de heeren Bolwidt en Elffers het terug hebben genomen. De heer Elffers wil gaarne aannemen, dat de laatste alinea van het huidige voorstel geen gevolg is geweest van het amendement, doch meent dat hiermede hetzelfde doel be reikt wordt. Spr. kan zich dan ook met het voorstel vereenigen. Het voorstel wordt hier na zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat het voorstel tot verhooging van het maximum-bedrag, waarvoor kasgeld-leenin gen kunnen worden aangegaan, zonder dis cussie is aangenomen, is de benoeming van de leden der commissie van bijstand aan de orde Commissiën van Bijstand. Gekozen worden in de commissie van bijstand voor de fi nanciën: de heereix Elffers, Joustra, Bolwidt en van Rijnberk; in de commissie van bijstand voor de be drijven: de heeren Bolwidt, Groen, Joustra, van Rijnberk en Vader; in de comm. van bijstand voor de gem. zee- en zonnebadeninrichtingde heeren Elffers, Groen, Koning en Vader; in de comm. van bijstand voor de strand- exploitatie: de heeren Koning, Paap. Vader, Suerink en Elffers (deze laatste wordt geko zen in de plaats van den heer Molenaar, die geen zitting in de commissie wenscht te nemen) in de comm. van bijstand voor onderwijs en soc. zaken: de heeren Bolwidt, van Rijnberk, van Toombergen en Vader; in de comm. van bijstand voor publieke werken: de heeren Groen, Koning, Suerink en van Toombergen. De punten 5, 6, 7 en 8 worden zonder dis cussie goedgekeurd. Het voorstel, betreffende den diensttijd en de instructie van den directeur van de ge meentelijke zee- en zonnebadinrichting „Zui- dei-bad" zal op voorstel van den heer Joustra als laatste punt worden behandeld, in geslo ten vergadering. Zuiderhad en Jamboree. Nadat de punten 10, 11 en 12 zonder dis cussie zijn goedgekeurd, wijst de heer Mole naar er bij de rondvraag er op, dat tijdens de Jamboree duizenden padvinders het Zui- der-bad hebben bezocht, waar zij gratis kon den zwemmen en eveneens gratis hun rijwiel konden stallen. Aangezien de gemeente aan den pachter slechts de helft van den stallings- prijs heeft betaald, beteekent dit voor dexx man een schadepost. Spr, juicht het toe, dat er propaganda voor de gemeente wordt gemaakt, maar acht het onjuist, dat particulieren, i. c. de pachter van de rijwielstalling de onkosten daarvan moe ten dragen. Spr. zou daarom willen voorstel len, deze kwestie in de commissie van bij stand ter sprake te brengen, opdat alsnog het resteerende bedrag kan worden uitbetaald, vooral daar het hier slechts een gering be drag betreft. Wethouder van derMolen brengt in zijn antwoord hulde aan den bui-gemeester, door wiens activiteit het mogelijk was gemaakt, dat zoovele padvinders naar Zandvoort kwa men. Daarvan hebben ook de neringdoenden geprofiteerd. De pachter van de rijwielstalling heeft evenwel voor de fietsen van de padvinders geen extra arbeid hoeven te verrichten, aan gezien de jongens zelf de rijwielen brachten en haalden. Ook was een regeling getroffen, dat het niet zoo vol kon woi-den, dat er geen particuliere fintsen meer geplaatst konden worden. De gemeente heeft gemeend, den man des ondanks de helft van den prijs te moeten be talen. maar had daai'toe geen enkele ver plichting. De heer M o 1 e n a ar ziet de propagandis tische waarde van de genomen maatregelen wel in, maar meent dat het bedrag zoo gering is. dat men er den pachter niet op moet be knibbelen. Wethouder van der Molen zegt, deze kwestie in de commissie van bijstand ter sprake te zullen brengen. De voorzitter brengt vervolgens dank aaii den directeur en het personeel van het Zuiderbad, die tijdens de Jamboree drukke dagen hebben gehad en veel extra arbeid moesten verrichten. Spr. acht het evenwel een uitstekende reclame voor de badplaats, en hoopt dat de duizenden jongens, die hier kwamen, een prettige herinnering aan Zand voort hebben meegenomen. Hierna wordt de vergadei-ing gesloten. (Is reeds in een deel eenei vorige oplag' geplaatst Rondvlucht dreigde le mislukken. Het zeer slechte vliegweer is oor zaak geworden, dat de Nederlandsche rondvlucht 1937 een volkomen mis lukking is geworden. Nadat Zaterdagmorgen ondanks de min der gunstige weersomstandigheden bijna alle deelnemende vliegtuigen van Ypenburg ver trokken, zij het op een later tijdstip dan aanvankelijk was vastgesteld, bleken de vliegers in de nabijheid van Tilburg zich niet of althans zeer moeilijk te kunnen oriën-- teeren, aangezien het niet alleen regende, maar de wolken tevens op den grond hingen. Niettemin slaagde het overgroote deel der sporvliegers er in om hun toestellen op de eei'ste landingsplaats Eindhoven aan den grond te zetten. Verschillende andere sport- vliegei's daarentegen raakten uit den koers en landdeix in nabijgelegen havens als Gilze- Rijen en Rotterdam. Enkele toestellen zelfs daalden op Haamstede. Vijftien vliegtuigen keerden naar Ypenburg terug in afwach ting van beter wer. De leider van de rondvlucht, de heer Schmidt Crans, stelde zich in Eindhoven met alle vliegvelden, waar deelnemende toestellen landden, in verbinding. Hij gelastte, dat de toestellen moesten worden vastgehouden tot het oogenblik, waarop mocht worden aange nomen, dat het verder vliegen zonder risico ken gebeuren. Om een uur of één was de lucht echter dermate opgeklaard, dat de leider van de vlucht, de heer Schmidt Crans. de respec tievelijke vlieghavens toestemming gaf de deelnemers te laten vertrekken. Het contingent, dat in Eindhoven was ge daald, totaal 26 vliegtuigen zette den tocht naar Teuge om half twee voort. Het meerendeel der naar Ypenburg teruggekeer- vliegtuigen vloog rechtstreeks naar Teuge, terwijl ook de verdwaalde toestellen opste gen met bestemming Teuge. 's Middags tusschen 4 en 6 uur zijn de circa 65 deelnemei's aan de rondvlucht 1937 weer op Ypenburg teruggekeerd. De H. O. V. Aan het ons gezonden overzicht van het Concertseizoen 1937 38 der Haarlemsche Or- kestvereeniging is het volgende ontleend: De Dinsdagavond-concerten zijn vastge steld op: 9. 23 en 30 November, 7 en 21 De cember 1937, 11 en 18 Januari, 1, 15 en 22 Fe bruari en 8 Maart 1938; de Vrij dagavond concerten op: 29 October, 19 November, 17 December 1937, 7 en 28 Januari, 11 Februari en 4 Maart 1938 en de Zondag-Concerten op: 31 October, 7 en 21 November, 19 December 1937, 16 en 30 Januari, 6, 20 en 27 Februari, 6 en 13 Maart 1938. De concerten op 30 Januari en 6 Februari hebben des avonds plaats, de overige des na middags. Vaste dirigenten zijn: Frits Schuurman (8 Dinsdag- en 6 Vrijdag-concerten, Zondag- concei'ten). Marinus Adam (1 Dinsdag- en 1 Vrijdag-concert, Zondagconcerten). Als Gastdirigenten zijn uitgenoodigd: Kor Kuiler, Groningen, Metod Vymetal, Praag. Als solisten zijn o.a. uitgenoodigd: Willem Andriessen, Josef Pembaur (piano), Hans Bij- vanck. Maria Neusz, Ossy Renardy, Sam Swaap (viool). Roelof Krol, Henk van Wezel, (violoncel), Michel Gobets, Lotte Leonard, Paula Lindberg, Hélène Ludolph, Berthe Se- roen, Jo Vincent (zang). De volgende koren zullen hun medewer king verleenen: het H. O. V.-Koor onder lei ding van Frits Schuurman en Aerdenhout's Dameskoor onder leiding van Felix de Nobel. De programma's zullen hoofdzakelijk wor den samengesteld uit de standaardwerken van het klassieke, romantische en moderne repertoire. Daarnaast zal, als steeds, de noodige aandacht worden besteed aan de scheppingen van hedendaagsche compo nisten. De verhooging der spoorbaan. Indertijd hebben wij reeds uitvoerige mede- deelingen gedaan over het plan om de ver dere veihooging van de spoorbaan Haarlem- Leideix (van de Brouwersvaart tot voorbij do Zandvoortschelaan) aan te vatten als een ob ject voor de werkverruiming in onze omge ving. Dit zou ongetwijfeld een zeer belang rijk werk zijn, want een globale raming van de kosten heeft uitgemaakt, dat er een bedrag van ongeveer 3 millioen gulden mede ge moeid zou zijn. Het zou beteekenen weik voor 400 man gedurende twee jaar. De bedoeling is dat er nieuwe viaducten zou den komen bij de Westergracht, de Pijlslaan, de Munterslaan en de Zandvoortsche laan. Er wordt nog steeds aan de verdere vooi'be- reiding van dit object gewerkt, maar den laatsten tijd zijn daai'bij geen belangrijke vorderingen gemaakt. De groote moeilijkheid bestaat in een verdeeling van de kosten. Zoo als het project was opgezet zou van de ge meente Haarlem een zeer belangrijke finan cieele bijdrage gevi-aagd worden. Daardoor is het gemeentebestuur van Haarlem voor de vraag gesteld of het belangrijke financieele offer dat van Haarlem gevraagd wordt en dat de begrooting voor de gewone inkomsten en uitgaven der gemeente aanzienlijk zou bezwaren, verantwoord is tegenover het be lang dat daarmede gediend woi-dt. Door de nieuwe brug over de Brouwersvaart en den aaixleg van wegen op het grondgebied der ge meente ten Westen van de spoorbaan, is heb belang dat Haarlem bij de uitvoering van het plan heeft wel in beteekenis verminderd. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat het uit voeren van het plan van geen beteekenis ge worden is voor de verdere uitbreiding van dit gedeelte van Haaidem. Daarentegen is het belang dat Bloemendaal bij de uitvoering van het plan heeft in den laatsten tijd be langrijk toegenomen, doordat de toestand aan den spoorwegoverweg steeds onhoudbaarder wordt. Hoe het zij, de plannen worden nog nader bekeken, hoewel wij bij onze informatie niet den indruk kregen, dat de kans, dat dit werk- object zeer spoedig aan de orde zal komen, is toegenomen. LATERE OPENSTELLING VAN TAPPERIJEN. OP KONINGINNEDAG. Burgemeester van Haarlem brengt ter ken nis van belanghebenden, dat, in verband met de viering van den ver-jaardag van de Ko ningin op 31 Augustus a.s. de lokaliteiten, waarvoor krachtens de Drankwet vei-gunning of verlof is verleend in den nacht van 31 Augustus op 1 September a.s. tot 2 uur ge opend mogen blijven, met dien verstande dat na des nachts 1 uur in die lokaliteiten geen muziek meer mag worden gemaakt. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 Augustus. Getrouwd 30 Augustus A. G. van Leenhoff en M. D. ten Have. Bevallen 27 Augustlus; E. M. J. de Bock— Bischot, d.; J. J. HermelingTukker, z.: H. P. ScheerderJanssen v. d. Voort, z.; 28 Augus tus: J. M. KolderPolkamp, z.; 29 Augustus: S. LandaalKrijgman, z.: W. J. MurkVer hoeven, <L: S. KoeOppenheimer, z.; 30 Augustus: E. M. Pickhard—Bigge. z.; L. C. E. Planting—van Huis, d.; L. M. G. Tesselaar— Harder, d.; Overleden 27 Augustus: J. Blankevoortde Moes, 78 jai-en. Kennemerplein; 28 Augustus: A.. 2 d.. d. v. J. Poelman. Spiegelstraat; H. Nierhake. 79 j., Javastraat; 29 Augustus; J. A. Remmé, 17 j., Slachthuistraat; W. J. Mets, 59 j., Eindenhoutstraat; H. J. Hoekstra—van Deutenkom, 61 j.. Slachthuisstraat.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8