Wereldtaal. Het s.s. „van Heutsz" zinkende Alle opvarenden zijn gered Britsch tankschip nabij de Spaansche kust getorpedeerd Kanovaarders in onweersbui op de Noordzee Van overtocht naar Engeland niets gekomen Miilionair-bediende. Ernstig ongeval aan de Hoogovens Het belangrijkste 55e 'JAARGANG No. 16624 Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. b U i\ D K K D A G S li P- J ii M B li iVó/ HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels L75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes 2de hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.—» één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S# BATAVIA, 2 September. (Aneta/A. N. P.). De directie van de K. P. M. ontving een dringend telegram uit Hongkong, dat het s.s. „Van Heutsz" in den afgeloopen nacht tijdens een taifoen is vast- geloopen nabij Green Island dat ongeveer drie mijl van Hongkong is gelegen. Een nader radiobericht van den gezagvoerder meldde, dat het schip zinkende is. Nadere berichten omtrent de juiste plaats waar het schip is vastgeloopen en omtrent het aantal passagiers ontbreken. Later ontving de directie van de K. P. M. nog een bericht, dat alle opvarenden van de „Van Heutsz" gered zijn. De directie van de K. P. M. ontving nog bericht dat van Hongkong uit alle pogingen zijn aangewend, om bij het ongeval van de „Van Heutsz" assisten tie te verleenen, hetgeen echter be moeilijkt wordt, doordat de typhoon nog niet is voorbij getrokken. Hongkong is, wat radioseinen betreft, op Java regelmatig te hooren, doch de seinen van de „Van Heutsz" zelf zijn te zwak om hier te worden op gevangen. .De „Van Heutsz" vertrok 29 Augustus van Amoy op weg naar Singapore. Daarna deed het schip Swatow aan, waarna het naar Hongkong opstoom- de. De „Van Heutsz" meet bruto ruim 4500 ton. Het schip is uitgerust voor 16 eerste klasse, 54 tweede-klasse pas sagiers, en een groot aantal dekpassa giers. Omtrent uitseinen van een S. O. S.-sein door de „Van Heutsz" is te Batavia niets bekend. De berichtgeving wordt plaatselijk ten zeerste bemoeilijkt door den nog altijd woedenden orkaan. Huizen voor ouden van dagen. Bouw van nieuw complex. Het was de bedoeling- van het Haarlemsche gemeentebestuur aan de Zomervaart een nieuw complex van 16 woningen voor ouden van dagen te laten bouwen door jeugdige werkloozen. Nu dit evenwel op onoverkome lijke bezwaren van den Haag is gestooten, is het de bedoeling deze huizen op de nor male wijze door volslagen arbeiders te laten zetten. Een doode en zes gewonden LONDEN, 2 September (Reuter A. N. P.). Het Britsche tankschip „Woodford" (6987 ton) is getorpe deerd tusschen de Colebretes en de Spaansche kust. Volgens het uit Beni Carlo (Cas- tilië) ontvangen telegram van Lloyd's is de tweede machinist gedood en zijn zes opvarenden te Beni Carlo ontscheept, waar zij ter verpleging werden opgeno men. De „Woodford" was van Con- stanza op weg naar Barcelona en Valencia. Uit het telegram valt niet op te maken of het schip is gezonken en of de geheele bemanning de haven heeft kunnen bereiken. DE INDISCHE LANDSMIDDELEN IN JULI. BATAVIA, 2 September. (Aneta/A.N.P.) De opbrengst der landsmiddelen bedroeg over Juli f 48.800.000 (v.j. f 36.700.000) en over de eerste zeven maanden van dit jaar f 289.100.000 (v.j. f 221.800.000). Het woord is aan Tacitus Te groote macht is nooit veilig. (De Amerikaansche cabaretzanger en vlieger Harry Richman heeft een persoonlijke bediende, Jack Laughlin geheetendie jaren gele den 5 mülioen dollar heeft geërfd, maar niettemin bediende is geble ven en verklaard heeft, tot zijn dood te zullen blijven werken.) Tot de velerlei acties voor internationale toenadering, die een koppige minderheid in deze verwarde wereld met verwoede volhar ding blijft voeren, behoort het streven naar een wereldtaal. Eigenlijk moet gezegd worden: naar een wereld-hulptaal. Als men even na denkt over de middelen, die tot beter onder ling begrip en meer vriendschap tusschen de volken zouden kunnen leiden, ligt het voor de hand dat dit een der belangrijkste is. Immers, als men menschen van verschillenden land aard nader tot elkaar wil brengen is het in de eerste plaats noodig dat zij elkaar verstaan. En daar ontbreekt, in het onderling ver keer tusschen de volken, wel verschrikkelijk veel aan. Wij Nederlanders zijn uitermate geschikt om dit te beseffen. Immers, wij gelden als een der meest cosmopolitische en „veeltalige" volken. Een behoorlijk percentage Nederlan- 1 ders leert Fransch, Duitsch en Engelseh. Een lager, maar ook nog behoorlijk percentage komt daar zoo ver mee, dat het die talen vlot leest. Het percentage evenwel, dat ze boven- dien ook nog vlot spreekt is zeer laag, want de ervaring heeft allang geleerd dat men om dit te bereiken geruimen tijd in het buiten land vertoefd moet hebben. Er zijn natuurlijk menschen met een zoo buitengewonen aanleg voor talen, dat zij ook zonder langdurig ver blijf in de betrokken landen zich vlot in hun talen kunnen uitdrukken, maar zulke lieden behooren tot de hooge uitzonderingen. In het algemeen kan men zeggen dat er zeer weinig Nederlanders zijn die zoowel Fransch als Duitsch en Engelseh vlot spreken, dat er wat meer zijn die twee dezer talen aldus beheer- schen en er een aanmerkelijk -grooter aantal is, dat er één in zijn macht heeft, maar dat het totaal van deze groepen nog maar een heel klein deel van onze bevolking uit maakt. Als het nu zóó in Nederland gesteld is kan men zich zonder moeite een beeld vormen van den toestand in andere landen. En dan moet men in ons geval nog in aanmerking nemen dat er vele tientallen talen in de wereld gesproken worden, waarvan wij geen woord verstaan. Er zijn nog wat Nederlanders die zich in het Spaansch, het Italiaansch, de Scan dinavische talen kunnen uiten, waaronder dan enkelen die een of twee dezer talen werkelijk beheerschen, wij gaan prat op onze weinige kenners van Oostersche talen en van Rus sisch, maar als men dit alles heeft opgesomd blijft nog steeds de trieste waarheid dat de overgroote meerderheid van ons „veeltalige" volk geen enkele taal vlot spreekt. Daarom verdient de beweging der Esperan tisten zooveel sympathie. Alleen langs den weg der wereld-hulptaal, door haar schepper dr. Zamenhof ontworpen op den grondslag van practische bruikbaarheid zoodat zij gemak kelijk te leeren en toe te passen is schijnt afdoende verbetering over de geheele linie mogelijk. De resultaten bewijzen dat dan ook, want de Esperanto-beweging is internationaal sterk verbreid en houdt haar internationale verbindingen niet alleen op peil, maar ver sterkt ze voortdurend. Zelfs in een volk als het Engelsehe, dat gezegend is met de meest- gesproken taal ter wereld en dus geneigd is zich op het behagelijke en gemakkelijke standpunt te stellen, dat de rest ook maar Engelseh moet spreken, heeft Esperanto tegenwoordig veel aanhangers. Maar het tempo waarin internationale toe nadering- groeit is veroordeeld tot traagheid en daarin deelt ook de beweging voor de wereldhulptaal. Met de directe actie tegen den oorlog en met velerlei andere internatio- j nale bewegingen van goeden wille heeft zij dit gemeen, dat zij haar bestaansrecht in de eerste plaats baseert op overwegingen van gezond verstand en niet sensationeel, niet fictief en niet opgeschroefd is. Zij staat erg vast op den bodem der werkelijkheid, even als bijvoorbeeld de directe actie tegen den oorlog die zulke dingen zegt als: „Waarom zoudt gij menschen vermoorden die u niets gedaan hebben? Is dat aanvaardbaar voor een Christen? Is het Christendom niet de leer der liefde? r— Wilt gij niet een dreigend gevaar voor uw kinderen helpen afwenden? iZijt gij liever sceptisch dan moedig en volhardend? Gelooft gij nog aan klets praat over oorlog om eigenbaat, terwijl allang bewezen is dat ieder volk in een oorlog ma terieel zoowel als moreel en ideëel verliest, ook al heeft het de z.g. militaire overwinning behaald?" Dit alles is zoozeer waarheid en logica, het is ook op de beperkte basis van zakelijk na tionaal eigenbelang zoo juist, dat de men- schenmaatschappij het allang algemeen aan vaard zou hebben als zij door gezonde rede natie overheerscht werd inplaats van door een verward complex van emoties. Helaas overheerscht telkens weer het verwarde com plex van emoties, uitgedrukt in zulke termen als „opgezweept nationalisme", „nationaal prestige", ij delheid, afgunst, wraakzucht, lust tot heldenvereering enzoovoorts. En dat ver- grtogt, soms op uiterst gevaarlijke momen ten. de humaniteit en het gezonde verstand. De Esperanto-beweging mist de sensatie en de kwade emoties maar zij geeft haar leden een stuk kennis mee, zij geeft hun een in strument in handen, waarvan zij hun heele leven plezier zullen hebben. Immers, zij woi*- den opgenomen in de internationale verbin dingen die de beweging reeds in zoo ruime mate bezit en kunnen daarmee een nieuwe bron van kennis aanboren, die van de groot ste waarde voor hen moet zijn. Zij worden opgenomen in een reeds be staande en steeds groeiende internationale taalgemeenschap waarin men elkaar, onver schillig welke landstaal men heeft, leert ken nen en begrijpen als nimmer tevoren. En daarbij moet dan het besef komen, mede te werken tot een stuk belangrijke internatio nale toenadering. Dit te steunen en aan te bevelen lijkt mij in dezen tijd gewenschter dan ooit. De aantrek kingskracht ervan te belichten lijkt mij niet alleen wenschelijk, maar ook eenvoudig, want ieder die nadenkt moet die wel voelen. Daarom doe ik dat dan ook vandaag, en van harte. R, P. Masaryk's toestand zorgwekkend. Thomas Masaryk. PRAAG, 2 September (C.T.K.-A.N.P.) Het Tsjechische Telegraaf Agent schap C. T. K. deelt mede, dat de vroe gere president van Tsjecho-Slowakije Masaryk, op zijn landgoed te Llany ernstig ziek ligt. Zijn toestand is zorg wekkend. President Benesj en minis ter Hodza bevinden zich aan zijn ziek bed. Prof. Thomas Garrigue Masaryk werd in Maart 1850 geboren en is thans dus 87 jaar oud. Hij was stichter en eerste president van de republiek Tsjecho Slowakije en heeft gere geerd van 1918 tot 1935. 's Nachts bij IJmuiden opgepikt Enkele zware uren voor de twee jongemannen IN een kano over de Noordzee, zou dat wel gaan? Ongetwijfeld zul len velen zich reeds deze vraag gesteld hebben en meestal was men van meening: „Dat kan niet". En inderdaad, de pessimisten hebben ditmaal gelijk gekregen. De poging- van den 27-jarigen Paul van Deurzen en den 26-jarigen Gé van 't Hof om in een kano naar Engeland te pedde len is mislukt. Gisternacht om half twee zijn zij dwars van IJmuiden op gepikt door de „Umea Aelf" en naar IJmuiden gebracht, waardoor de ge waagde onderneming een roemloos einde vond. Het is voor de kanovaarders een nacht ge weest die ze niet licht zullen vergeten. Storm en koude, honger en dorst, alles hebben zij moeten trotseeren terwille van hun ideaal: in een kano naar Engeland. Met een volhar ding en een moed een betere zaak waardig hebben zij zich door de moeilijkheden die hen van alle kanten bedreigden, trachten heen te slaan. Na een ontzettende, bijna bovenmen- schelijke worsteling met de zee hebben zij ten slotte de nederlaag moeten lijden. Maar ter neergeslagen en ontmoedigd zijn zij nog niet, en al is nu iedereen overtuigd dat men nu eenmaal niet het onmogelijke mogelijk kan maken. Gé van 't Hof en Paul van Deurzen zijn nog steeds van meening dat zij bij een gunstiger weersgesteldheid den tocht tot een goed einde zouden hebben gebracht. Ondanks de vermoeienissen van den afge loopen nacht waren Gé van 't Hof en zijn tochtgenoot bereid ons het relaas van hun avontuurlijken tocht te vertellen. Van 't Hof vertelt. Het zal ongeveer een uurtje na den start zijn geweest, dus ongeveer tegen 12 uur, toen we tot de ontdekking kwamen dat er water in de kano liep. Een in allerijl ingesteld on derzoek wees uit dat het kastje met levens middelen, dat echter in de boot bevestigd was, lekte. Het brood dreef lustig van den eenen naar den anderen kant en ook de overige levensmiddelen waren doorweekt van het water. Aan omkeeren hebben we toen geen moment gedacht, dan maar wat honger lijden, dachten we. Het vele water dat in de boot liep maakte het peddelen echter zeer zwaar en daarom besloot 'Van Deurzen oan te gaan hoozen. Zoo voeren we zoo goed en zoo kwaad als het ging tot ongeveer half zeven 's avonds door. Toen waren we naar schatting ongeveer 40 K.M. van de Hollandsche kust verwijderd. Het weer verandert. Het weer dat tot nu toe nog tamelijk goed was geweest veranderde echter plotseling. Een hevige onweersbui kwam opzetten en in een minimum van tijd kwamen huizenhooge golven opzetten, die de kano als een lucifers houtje heen en weer slingerden. (Vervolg op pag. 2). 49-jarige arbeider aan brandwonden overleden. Hedenmorgen 10.15 uur heeft op het Hoogovenbedrijf een ernstig on geval plaats gehad doordat bij het verwisselen van koelstukken cokes uit den oven is gekomen. Hierbij liepen drie arbeiders ern stige brandwonden op. De 49-jarige gehuwde P. J. J. Stals uit Velsen- Noord, werd zoo ernstig gewond, dat voor zijn leven werd gevreesd. De 38-jarige W. Theiner, uit Bever wijk, was er minder ernstig aan toe. Direct levensgevaar was bij hem niet aanwezig. De 55-jarige gehuwde arbeider O. A. Hellmann, te IJmuiden (O.), kreeg lichte verwondingen aan hand en beenen. Bij het ongeval ontstond brand in een stei ger. De brandweer en de Eerste Hulpdienst van het bedrijf, alsmede dr. Büller waren di rect na het ongeval op het terrein aanwezig. Alle gewonde arbeiders werden ter verdere behandeling per ziekenauto naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Nader vernemen we, dat Stals in middels is overleden. r m M.,-..a 'k Denk weieens: had ik vijf millioen, Wat zou ik er dan wel mee doen, Zou 'k over heel de aarde toeren, Met een bezoek aan ieder land? Natuurlijk, dat ligt voor de hand, Zonder iets nuttigs uit te voeren. Zou 'k eten tot ik niet meer kon, Of lui gaan liggen in de zon, Waar ilc die maar zou kunnen vinden? Zou 'k wonen gaan in een kasteel, Met bosschen, vijvers, weet ik veel Wat meer voor mij en voor mijn vrinden? Of zou ik in zulk rijk bestaan, Maar rustig door met werken gaan, Alsof 'k niet zonder loon kon leven? Vandaag een rijm en morgen een. En steeds maar, door de jaren heen, Door een gevoel van plicht gedreven? Wat ik dan deed en wat ik liet, Ik weet het niet, ik weet het niet. 'k Heb in dit opzicht geen ervaring; 'k Beken intusschen eerlijk, dat Ik gaarne wat millioenen had. Wanneer u vraagt om die verklaring. Maar ach, ver van Amerika, Heb ik geen kans daarop en sta Gelukkig niet voor die problemen; Er past mij slechts om zeer oprecht Voor Laughlin, millionair en knecht, Heel diep mijn hoedje af te nemen, P. GASUS. pag. Aan de Velser Hoogovens is hedenmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. 1 Het s.s. van Heutsz is zinkende. Alle opva renden zijn gered. 1 De Zandvoortsche kanovaarders zijn weer thuis. 1 Een Britsch tankschip is nabij de Spaan sche kust getorpedeerd. 1 Te Huizen worden draaibare radio-zend masten gebouwd. 3 De spoorwegontvangsten stijgen met circa 5Vi procent. 3 Mevr. Esther de Boer-van Rijk is ernstig ziek. 3 De Japansche regeei-ing geeft een uiteen zetting over de actie in China. 4 Een taifoen heeft Hongkong zwaar ge teisterd. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wereldtaal. 1 Tijdgenooten: Einstein. 3 Dr. E .van Raalte: Uit de geschiedenis van den Volkenbond. 4 L. S.: Wat wij nu moeten planten: Dode- catheon. g H. D. Vertelling: Het staartnummer. 6 Voor de Vrouw. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op IQ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1