NEDERLAND SLAAT AMERIKA. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 HSA'EEEM'S DAGBEAD 3 Plan, dat Amerikaansche ingenieurs niet aandurven, wordt hier uitgevoerd. Draaibare radio-zendmasten. Energie van 2000 K. W. inds eenigen tijd hebben in de dagbladen geruchten geloopen over den bouw van een nieuwen zendermast op het terrein van de Phohi kortegolfzenders te Huizen, maar de bijzonderheden zijn zorgvul dig geheim gehouden, zoodat nie mand wist wat er eigenlijk gaande was. Het gaat hier om den bouw van een tweetal zendmasten, volgens een con structie, ontworpen in het Philips laboratorium, welke tot dusver ner gens ter wereld werd toegepast, n.l. die der draaiende zendmasten. Het mag als bekend worden aangenomen, dat het mogelijk is, de straling van een zend- antenne door een z.g. „beam"-inrichting in een bepaalde richting te .spuiten", zoo dat de zendenergie niet over het geheele zendveld wordt verdeeld. Op deze wijze is het bijv. mogelijk, een gebied te bereiken, dat anders den zender in het geheel niet, of slechts zeer zwak zou hooren. Dit principe is op het ooigenblik al oud en wordt door de meeste kortegolfzenders ter wereld gebruikt. De B.B.C. bestrijkt op deze wijze het geheele Britsohe rijk. Aan deze methode is echter een groot na deel verbonden en wel, dat het noodig blijkt, voor elk gebied, waarheen men met gerichte golven wil uitzenden, een speciaal stel zend masten te hebben, hetgeen zeer kostbaar is. Daarbij komt, dat als men niet voor elke af zonderlijke landstreek een dergelijk stel mas ten wil plaatsen, men nooit den stralingshoek zeer scherp kan maken en dus niet volledig gebruik kan maken van de voordeelen, welke een beamconstructie biedt, In Amerika heeft men deze be zwaren reeds lang ingezien en daar werd dan ook voor eenigen tijd het denkbeeld geopperd, een tweetal zendmasten te plaatsen op 'n cirkel vormige railbaan, zoodat de antenne op elk gewenscht deel van den aard bol zou kunnen worden gericht. Men beeft het denkbeeld opgegeven als al .te fantastisch en niet te ver wezenlijken Niet te fantastisch. Op het terrein van de Phohi kortegolf zenders PHI en FCJ te Huizen wordt thans diezelfde idee verwezenlijkt. Met spoed wordt gewerkt, om deze constructie gereed te heb ben tegen het moment, dat de zenders paraat moeten zijn voor de verzorging der in voor bereiding zijnde Nederlandsche werelduit zendingen. Een stel op beton gemonteerde rails is in een cirkelvorm geconstrueerd, zoodat een wagen, daarop geplaatst, dus geheel in het rond zou kunnen 'rijden. Het verschil met een normale railbaan is alleen, dat de afstand tusschen de twee rails veelr grooter is dan bij een normale spoorbaan het geval zou zijn. Op deze rails loopen nu twee op wielen gebouwde stalen gevaarten, die de onderstellen vormen voor de daarop te bouwen zendmasten. Deze twee onderstellen zijn verbonden door een stalen brug, welke brug in het middelpunt der twee railcirkels draaien om een betonnen as, welke in een betonblok is vastgezet. Het is natuurlijk noodzakelijk de twee zendmasten door een brug te verbin den, daar anders bij een stevigen wind beide masten over de rails zou den gaan rijden, tot ze elkaar ont moeten, hetgeen niet in de bedoeling ligt. De onderstellen der twee torens met deze brug vormen dus een geheel, dat, over de rails rollend, om een middelpunt kan draaien. Mevr. Esllier de Boer—Van Rijk ernstig ziek. In den toestand van mevrouw Esther de Boer-van Rijk, die ernstig ziek ligt, is geen verbetering gekomen. De patiënte is zeër ver zwakt. zoodat de doktoren haar toestand zorgelijk achten. Onder deze droeve omstandigheid is er geen sprake van, dat de afscheidstournee, die het tooneelgezelsehap van de zoo gevierde actrice op 16 September zou beginnen kan doorgaan. De actie voor vestiging van een garnizoen te Amsterdam. Regeeving kan nog geen toezegging doen. Het comité tot bevordering van de vesti ging van een garnizoen te Amsterdam heeft in antwoord op een tot den minister van De fensie gericht verzoekschrift namens den be windsman een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat zoodra de in te dienen voorstellen tot wijziging van de dienstplicht wet, betreffende vergrooting van het contin gent en verlenging van den duur der eerste oefening der dienstplichtigen tot wet zullen zijn verheven en, in verband daarmede, de dislocatie der Koninklijke Landmacht herzie ning zal behoeven, ook met de belangen van Amsterdam, voor zooveel betreft het wederom vestigen van een garnizoen, ten volle izal worden rekening gehouden. Voor het tegenwoordige is het den minister echter niet mogelijk met betrekking tot deze aangelegenheid, welke overigens zijn volle aandacht heeft, eenigerlei toezegging te doen. De tusschen de twee wasten opgehangen an- tene kan dus op elke gewenschte windstreek worden gericht. Deze geheel enorm zware constructie wordt door middel van lieren gedraaidrondom de railbaan zouden dus borden kunnen wor den geplaatst, waarop vermeld staat, wat de juiste stand is voor bepaalde landstre kenergens zou dus een bord staan .Buenos Aires", een eindje verder jKaap- stad", enz. Door deze constructie zal het moge lijk blijken, de energie van den zen der in een zeer scherp gerichte straal op een gewenschte landstreek te richten, zoo scherp geconcentreerd, dat het nuttig effect van den zender in de richting, waarin deze zijn energie „spuit", gelijk staat met den output van een normale antenne, die Averkt met een energie vair 2000 K.W. het maximum vermogen door eenigen zender bereikt, was dus tot dusverre 500 K.W. Kindje vermist. Alle opsporingspogmgen hebben tot nu toe gefaald. Sinds Dinsdagmiddag half vier wordt te Noord-Scharwoude het tweejarig dochtertje van de familie Boeier vermist. Alle pogingen om het kind op te sporen o.a. werden alle slooten in de omgeving afgedregd bleven tot nu toe zonder resultaat. Voorts riep men de hulp in van den Amsterdam- schen telepaath Maloitz, doch ook zijn tus- schenkomst leidde niet tot succes Man overreden en gedood. •Op den Drentscheweg te Doesburg is Woensdagochtend de wielrijder Leisink, toen hij plotseling den weg overstak, onder een auto gekomen en op slag gedood. KIND OVERREDEN. Woensdagmiddag om kwart voor zes is op den Steendijk te Assen het vijfjarig doch tertje van de familie Schut, dat daar in de nabijheid van de ouderlijke woning aan het spelen was en plotseling den weg overstak onder een auto geraakt. Het kind is in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis ge bracht. Spoorwegontvangsten stijgen met ca. 5y2 procent. De definitieve ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen van de maand Mei 1937 (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tram wegen) bedroegen: Reizigers f 4.713.011,32 Bagage f 74.905,25 Brief- en pakketpost f 225.000,00 Goederen f 3.238.730,39 Levende dieren en lijken f 28.0.36 69 Diversen f 107.782,85 Totaal f 8.387.466,50 Ontvangsten over Mei 1936 bedroegen f 7.685.074,98.De totale ontvangsten van 1 Januari jl. af zijn f 40.331.618.54 tegen f 38.185.329,36 in 1936. Het gemiddeld aantal kilometers in exploi tatie van 1 Januari jl. af is 3408 tegen 3430 in 1936. De ontvangst per dagkilometer be droeg over de eerst in 1936 vijf maanden van dit jaar dus f 78.37 tegen f 73.23 over dezelf de periode. Burgemeester van Amersfoort gehuldigd. In verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum. In het kader van cfé viering van het zilve ren ambtsjubileum van burgemeester van Amersfoort mr. J. C. Graaf van Randwijck is Woensdagavond ten stadhuize een plechtige bijeenkomst gehouden, die behalve door de raadsleden en de leden van het huldigings comité ook werd bijgewoond door den com mandant van de vierde divisie, generaal- majoor P. W. Best. Nadat wethouder B. Noordewier een kort begroetingswoord had gesproken en den jubi leerenden ambtsdrager de zilveren medaille voor 25 jaar gemeentedienst had aangeboden, schetste wethouder mr. L. Stadig de belang rijke ontwikkeling, welke Amersfoort de -af geloopen 25 jaar onder het bewind van Graaf van Randwijck heeft ondergaan. Spr. bood den jubileerenden burgemeester Vondels werken en het boekwerk van dr. Ja- pikse over Prins Willem III aan. Toen de leiders van de diverse raadsfrac ties op de uitstekende kwaliteiten van Graaf van Randwijck als burgemeester en als mensch hadden gewezen en hem hulde had den gebracht voor de tactvolle leiding der raadsvergaderingen zette de burgemeester uiteen, door welke motieven hij zich steeds en als burgemeester en als hoofd van B. en W. en als voorzitter van den raad had laten leiden. Ten slotte had voor het stadhuis een dé filé plaats van nagenoeg alle locale organi saties. Na afloop vereenigden de vele hon derden deelnemers zich op het terrein aan de Hallestraat, waar Graaf van Randwijck in een korte rede aan zijn groote erkentelijk heid voor de hem gebrachte hulde uiting gaf. 's Morgens heeft een défilé van 4000 school kinderen plaats gehad waarvan voor het stadhuis een koor van 350 kinderen den bur gemeester een huldigingslied toezong. In de raadszaal geschiedde daarna de aan bieding van een huldeblijk. Dit bestond uit een portefeuille, welke een tiental etsen en aquarellen inhield, vervaardigd door Amers- foortsche kunstenaars. Bovendien werd een enveloppe met in houd aangeboden, waaraan de voorwaarde verbonden was dat de burgemeester dit zou bestemmen voor een blijvend aandenken voor den burgemeester aan dit jubileum. De burgemeester zeide in zijn dankwoord, dat hij bij de bestemming van de gelden in het bijzonder zou denken aan de jeugdige werkloozen in Amersfoort. i m s rein Tocht zou 35 uren duren. De heer Steensma, technisch adviseur van de K.L.M., die gedurende 10 maanden in Curasao werkzaam was, tijdens de afwezig heid van den heer Bouman, is thans drie weken in Suriname (hij vertrekt met de „Stuy- vesant" naar Europa) voor onderzoek naar de luchtlijn Amsterdam—West-Indië. Een der Surinaamsche redacteuren van „De West" heeft met den heer Steensma een on derhoud gehad, waaraan het volgende is ont- leend: „De eerste vraag, die wij hem stelden, be trof natuurlijk den dienst Amsterdam—Para maribo. Naar alle waarschijnlijkheid beginnen de vluchten naar Suriname in 1939. Maar reeds tevoren Avordt een dienst geopend Curasao La GuairaTrinidadSuriname. Dit zal zijn begin volgend jaar. De Portugeesche regeering heeft de K.L.M. het vliegen over en het landen op haar gebied onlangs toegestaan? Ja, dat is volledig in orde. Blijft de K.L.M. bij haar oorspronkelijk plan, om het traject AmsterdamParamaribo vice versa met landvliegtuigen te bevliegen? Dit voornemen is niet veranderd! Zullen ook passagiers vervoerd worden? De bedoeling is, te beginnen met post vervoer en dan later met passagiersdiensten. - Hoe lang zal de duur van de reis zijn? - Wij rekenen er op, dat de heen- en terug reis tezamen 65 uren zullen bedragen, d.w.z. ongeveer 35 uren vliegen van Amsterdam naar hier en in tegengestelde richting misschien 30 uren. Natuurlijk hangt een en ander af van de weersomstandigheden. Zal Paramaribo ook een modern vliegveld rijk worden? Ook in verband hiermede ben ik naar Suriname gekomen. Vooreerst kan ik daar omtrent nog niet veel zeggen. Met den heer Seliwanowski zal ik een bezoek brengen aan de Zanderij, om mij van het daargelegen vlieg veld een idee te vormen. U bedoelt de verbinding CuracaoHaiti Miami? Bestaat er nog kans, dat de K.L.M. een dienst opent op Noord-Amerika? De K.L.M. zal haar verbinding op Curaqao uitbreiden tot Haiti (hiervoor heeft de regee ring van Haiti al toestemming verleend), maar van den dienst op Miami komt vooreerst niets. De Amerikaansche regeering is er tegen". EINSTEIN Wanneer u hem op straat tegenkwam en u wist niet wie hij was, zoudt u zeggen: een hoofdonderwijzer met idealen, of een piano-stemmer uit Zutphen, die zich een verongelijkt doch begenadigd kunstenaar gevoelt. Maar het is anders, Alles is anders. De snelheid is anders. Het licht is anders, Het absolute, het oneindige en het eeuwige zijn anders, Wanneer u hem aan de leestafel van Americain zoudt zien zitten, zoudt u niet denken, dat dat nu de man is die bij uitstek alles anders vindt. Het enfant terrible in de kinder kamer der wetenschap. Hij heeft alle blokkendoozen ge ruïneerd en alle telramen onbruikbaar gemaakt. En het kind zit er een beetje droomerig en afwezig naar te kijken Terwijl de andere kindertjes met hun handen in het haar zitten. Die schalk. Haringliandelaren te Ylaardingen wijzen loonsverhooging af. Bedrijf zou de lasten niet kunnen dragen. De Vereeniging 'van Haringhandelaren te Vlaardingen heeft besloten het verzoek dei- samenwerkende werknemersorganisaties in het kuipers- en haringpakkersbedrijf, om een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten op de basis van de collectieve arbeidsover eenkomst 1934, hetgeen overeen zou komen met een loonsverhooging van 10 pet., af te wijzen. Hoewel het verzoek een punt van ernstige bespreking heeft uitgemaakt, was men alge meen van oordeel, dat, indien de werknemers in het kuipers- en haringpakkersbedrijf re gelmatig werken, een behoorlijk loon per week wordt verkregen. Voorts was men van meening, dat de toe stand bij de haringreederijen van dien aard is, dat haar onmogelijke nieuwe lasten kun nen worden opgelegd, terwijl verhooging van loonen voor kuiperij en haringpakkerij toch weer zal drukken op de reederijen. Bovendien wordt de handel te Vlaardingen door de scherpe concurrentie van de kustplaatsen, welke mede een gevolg is van de te Seheve- ningen en Katwijk uitbetaalde loonen, hoe langer hoe meer bedreigd in zijn afzetgebied. Opgemerkt werd nog, dat een landelijke over eenkomst in zake loonen niet alleen ge wenscht, doch feitelijk dringend noodzake lijk werd geacht, waarbij tevens werd opge merkt. dat den samenwerkenden organisaties reeds verscheiden malen hierop werd gewe zen. doch tot heden zonder succes. De vergadering was wel bereid tot het af sluiten van een collectieve arbeidsovereen komst tegen de thans bestaande loonen. De verduistering van den aangeteekenden brief. Gearresteerde besteller in vrijheid gesteld. De rechter-commissaris te Amsterdam heeft den besteller der posterijen, die dezer dagen is gearresteerd,, verdacht van diefstal van een aangeteekenden brief met ruim 17900 gulden, na verhoor op vrije voeten ge steld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau, dr. A. Heldring, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, te Amsterdam; is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau prof. ir. I. P. de Vooys te Arn hem, voorzitter van den economischen raad. Vragen van Kamerleden. Over het U.L.O. in gesaneerde ge meenten. De heer Thijssen heeft tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vol gende vragen gericht: 1. Heeft de minister bij zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken reeds pogingen aange wend om het bedrag, dat gesaneerde gemeen ten per U.L.O.-leerling mogen beschikbaar stellen, aanmerkelijk verhoogd te krijgen? 2. Indien ja, wat is dan het resultaat dezer pogingen geweest? 3. Indien neen, is de minister dan bereid, zijn invloed aan te wenden, opdat aan den nood toestand van het uitgebreid lager onderwijs in gesaneerde gemeenten nog bij het begin van het nieuwe begrootingsjaar een einde wordt gemaakt door verhooging van het toegestane leerlingbedrag van f 3 tot een bedrag waaruit tenminste de noodzakelijke kosten bestreden kunnen worden? Nood onder Indo-Europeanen, De heer Rost van Tonningen heeft de vol gende vragen gesteld aan den minister van koloniën 1. Is het den minister bekend, dat de werk loosheid en de economische nood onder de Indo-Europeanen (Indische Nederlanders) zeer groot is? 2. Is de minister niet van meening, dat deze noodtoestand der Indische Nederlanders door de voortgezette indianisatie op den duur steeds grooter dreigt te worden? 3. Is de minister bereid om in samenwerking met de Indische regeering zoo spoedig mogelijk een doelmatige oplossing ter leniging van den nood der Indische Nederlanders voor te stel len? 4. Zoo de minister op vraag 3 bevestigend antwoordt, is hij dan bereid om aan de hand van de te zijner beschikking staande gegevens mede te deelen, dat zulk een oplossing in de richting van een beperking der indianisatie en van de toekenning van grondrechten aan In dische Nederlanders en aan zg. blijvers zal worden gezocht, zulks voor wat de grond rechten betreft overeenkomstig de verklaring, die zijn voorganger dr. H. Colijn op 10 Mei 1935 in de Eerste Kamer heeft afgelegd, te weten, dat hij alles zou doen, om den Indo-Europea nen grondrechten te geven? 5. Zoo de minister vraag 4 bevestigend be antwoordt, is het hem dan, wederom aan de hand der te zijner beschikking staande gege vens, mogelijk, aan te geven tegen welk tijd stip dergelijke voorstellen in het bijzonder voor wat de grondrechten betreft kunnen wor den tegemoet gezien? In 1939 door de lucht naar Paramaribo? NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 28 Juni tot 28 Juli 1937 verdronken in ons land: 24 jongens beneden den 16-jarigen leeftijd, 12 meisjes idem, 32 mannen en 4 vrouwen, te zamen 72 dooden. Hierbij zijn begrepen 4 jongens, 4 mannen en 2 vrouwen die zich in te diep of in stroomend water begaven, zonder de zwemkunst goed machtig te zijn. Het aantal kinderen dat in slooten den dood vond, was in deze periode groot. Auto-ongevallen te water met doode- lijken afloop kwamen niet voor. In dit tijdvak van 4 weken werden gered of wisten zich te redden: 33 jongens, beneden den 16-jarigen leeftijd, 15 meisjes idem, 45 mannen en 6 vrouwen, te zamen 99 personen. Van dit getal 99 werden zwemmend gered: 24 jongens, 13 meisjes, 10 mannen en 3 vrouwen, te zamen 50; 1 jongen, 1 meisje en 18 man nen wisten zich zelf zwemmend te redden, te zamen 20. Met boothulp werden gered: 13 personen, door middel van handreiking 9, met een red- dingshaak 3, met een stok met grijpklossen 1, met een dreg 1, met een stok 1, met een touw ook 1; in het geheel 99„ Er reden 9 auto's te water, waarbij gered werden of zich wisten te redden 27 personen. In totaal 126 gered. In het tijdvak van 28 Juli tot 28 Augustus verdronken in ons land 24 jongens, 8 meisjes, 32 mannen en 6 vrouwen, te zamen 70 dooden. Bovendien vond bij een auto-ongeval te wa ter één vrouw den dood, dus 71 slachtoffers. Bij dit getal zijn begrepen 5 jongens, 2 meis jes, 1-2 mannen en 2 vrouwen, die den dood in het water vonden bij baden of zwemmen, zonder de zwemkunst goed machtig te zijn. In dit tijdvak van 4 weken werden gered of wisten zich te redden 24 jongens, 13 meisjes, 30 mannen en 6 vrouwen, te zamen 73 perso nen; van dit getal werden zwemmend gered 17 jongens, 13 meisjes, 6 mannen en 3 vrou wen, totaal 39; 14 mannen en 1 vrouw wisten zich zelf zwemmend te redden. Met boothulp werden gered: 7 personen, door handreiking 8, met reddingshaak 1, met een stok met grijpklossen 1, met een stok 1, met een hark ook 1. Bij 9 auto's, die te water reden, werden ge red of wisten zich te redden 43 personen, maakt dus in het geheel gered 116. Tal van zwemmers, zwemsters, politieman nen, veldwachters, maréchaussees en bovenal leden van kust- en binnenbrigades hebben prachtige reddingen verricht. De lijst 28/6 tot 28/7 kon door familieom standigheden niet eerder verschijnen; van daar dit overzicht over 2 maanden. Valsche munter in arrest. NEDERLANDSCHE BOND VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN EN BOUWONDER NEMERS. De Nederlandsche bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers zal op Woensdag 8 September zijn gewone jaar lij ksche congres houden te Amersfoort. Zijn vader nam aan het opsporingswerk deel. Tijdens de kermis te Elden waren in een café aldaar drie valsche rijksdaalders uitge geven. De verdenking viel op een persoon uit Huissen. Op de kermis te Gendt werd deze persoon, de 25-jarige bakker J. Z. uit Huissen, gearresteerd. Per auto werd hij overgebracht naar Eist. Bij zijn verhoor bleek, dat hij de gezochte valschemunter was. Op hem werd nog een aantal valsche geldstukken aangetroffen. Uit zijn verklaringen bleek verder, dat hij ook valsche guldens in betaling had gegeven. Deze geldstukken werden nog denzelfden nacht in een café in Gendt in beslag genomen. De nagemaakte geldstukken waren vrij duide lijk van -echte te onderscheiden. Zij hadden alle de kenteekenen bewerkt te zijn door een beginneling. Dank zij de volledige bekentenis van den verdachte konden te zijnen huize in Huissen matrijzen en ander materiaal voor het vervaardigen van de geldstukken in beslag ge nomen worden. Als tragische bijzonderheid kan worden ge meld, dat de verdachte de oudste zoon is van den gemeente-veldwachter van Huissen, die zelf op krachtige wijze aan het onderzoek heeft deelgenomen. De veldwachted Z. staat als een zeer goed politieman bekend en het heele ge zin geniet in Huissen aller achting, zoodat de familie wel zeer zwaar getroffen is door de daad van haar zoon.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3