HJD -Vertellin. Wat wij nu moeten planten: Dodecatheon. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Rubriek voor Vragen no\Tr> F.RDAG 2 SEPTEMB E-R 1937 HA'AREEM'S DAGBEAD 6 VOOR DEN1 1KANTON RECHTER-I Tram en auto De ambtenaar van het openbaar ministerie fulmineert wel eens tegen de tram. wat, zoo als hij thans mededeelde, tengevolge heeft ge had. dat de üramdirectie den officier van justitie heeft verzocht zijn invloed te doen gelden, opdat de ambtenaar zich wat zou ma tigen. Maar, zei de ambtenaar, ik heb niets tegen de tramdirectie noch tegen het tram personeel, ja ik ben er van overtuigd, dat de betrekking van trambestuurder een zeer moeilijke is, doch de bakbeesten van wagens zijn in de nauwe, bochtige Haarlemsche stra ten een gevaar, want een tram kan niet uit wijken en niet remmen zooals een goede auto. Nu is„het waar, dat de wetgever heeft bepaald dat de tram voorrang heeft en dat ieder moet zorgen, zich bij het naderen van een tram van de baan te verwijderen, maar dat is in het moderne verkeer niet altijd mogelijk, zoodat de uiterste voorzichtigheid is geboden. Aanleiding tot deze beschouwing was het feit. dat bij de Amsterdamsche poort een van Amsterdam komend tramrijtuig een auto had aangereden. Deze auto was uit dezelfde rich ting gekomen en wilde de Oostvest opdraaien, maar plotseling kwamen er twee wielrijdsters in den weg, waarvoor de autobestuurder naar links moest uithalen en stoppen. Zoodoende kwam de auto zoo dicht bij de trambaan, dat de tram niet meer kon passeeren. Het was nu de vraag, hoever de tram van de auto was, toen deze stopte en de ambtenaar, afgaande op de verklaring van getuigen, die de aanrijding hadden gezien, was van oordeel, dat de trambestuurder ver genoeg was om te stoppen. Een der getuigen verklaarde, dat de auto al stil stond, toen de tram nog niet op de helling was. Een andere getuige zei, dat. toen hij de auto zag stoppen, hij toen de tram zag naderen en voorspelde, dat er een aanrijding zou volgen. De trambestuurder, als verdachte versche nen. verklaarde, dat hij de auto eerst gezien heeft op 4 a 5 meter afstand, dat hij toen geremd en den zandstrooier in werking ge bracht heeft, doch de aanrijding niet kon voorkomen. Verdachte zei, dat hij, van de helling komende, een tram uit tegenover gestelde richting passeerde, wat reeds bij zondere oplettendheid vorderde. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, achtte bewezen, dat verdachte eerder had kunnen en moeten stoppen, hij nam in aanmerking, dat de bestuurder een heel moeilijke taak heeft en eischte daarom slechts f 6 boete. De verdediger Mr. Witlox was het met den ambtenaar niet eens. Z.i. had de autobe stuurder kunnen zorgen, dat de trambaan vrij bleef en spr. beriep zich ook op de ver klaring der getuigen, waaruit volgens hem bleek, dat de bestuurder niet meer kon stop pen, toen de auto in den weg kwam, waarom hij vrijspraak pleitte. De Kantonrechter zal over 14 dagen schrif tel ijk vonnis wijzen. Vereeniging van Huisvrouwen. Het programma voor September. Het programma voor de maand September van de Nederlandsche Vereeniging voor Huis vrouwen vermeldt allereerst een lezing van den heer Portielje, inspecteur vn de levende have van Artis te Amsterdam over het onder werp Jeugd en opgroei van roofdieren psy chologisch bezien". De lezing wordt gehouden op Vrijdag 17 September in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw, des middags om half drie. Op Dinsdag 21 September wordt een excur sie gemaakt naar de fabriek van de firma Bouvy te Muiden, gecombineerd met een be zoek aan het Muiderslot. Woensdag 22 September houdt de heer Lod. Prins uit Amsterdam, in de zaal van Zang en Vriendschap in de Jansstraat, een lezing over de genoegens en voordeelen van het schaak spel. Deze lezing.' die om acht uur zal aan vangen, wordt besloten met een simultaan séance, waaraan een ieder kan deelnemen. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEES ZAAL „HUIS TE ZAANEN". Nieuwe aanwinsten: Wijsbegeerte, zede- en zielkunde: Acket. De verborgen schat van 't wijze hart. Casson. 't Loopt U mee! Heymans. Psychologie der vrouwen. Wis- en natuurkunde: Escher. De methodes der grafische voor stelling. Lurasco. Het zeewater-aquarium. Schoonderwoerd. Handl. bij het gebruik der rekenlinïaal. Toegepaste wetenschappen: Brasser. Onze boot. Gebak. Klein, door een patissier. Nu ook haken; 39 practische haakwerken. Letterkunde: Marmelstein. Frankrijks moderne let terkunde. Topsoe Jensen. De Scandinavische let terkunde. Wijk. Van. Russische letterkunde. Nederlandsche en in het Ned. vert, romans: Kagawa. Een tarwekorrel. Norel. Het getij verloopt. Smeding. Sterke webben. Duilsche romans: Fallaaa. Wir hatten mal ein Kind. Mann. Joseph und seine Brüder; 3 dln. 1. Die Geschichte Jakobs. 2. Der junge Joseph. 3. Joseph in Agypten. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 3 SEPT. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen. 9.50 Pauze 10.05 Keu len 10.20 Pauze 10.35 Parijs Radio 12.20 Keu len 1.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 5.20 Fransch Brussel 5.40 Keulen 6.20 London Regional 6.45 Keulen 8 05 Parijs Radio 8.20 London Re gional 9— Diversen 9.20 Keulen 10.20 Ned. Brussel 10.30 Fransch Brussel 11.20 Berlijn. Frogr. 4: 8 Ned. Brussel 9.20 Pauze 10.35 London Regional 11.35 Droitwich 3.35 Lon don Regional 4.15 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.— Eigen gramofoonplatenconcert: Zang uit 9 landen. Holland: 1. Mijn Holland, 2. Adee, Willy Der by: Duitschland: 3. Ein lied aus meiner Hei mat. 4. Es war einmal ein Baby, Richard Tauber; Frankrijk: 5. Parle mol d'autre chose 6. J'ai laissé mon coeur, Lucienne Boyer; Ti- rol: 7. Kuckuck, 8. Anamiii, Minna Reverelli; Italië: 9. Notte a Venezia. 10. Tu sei la vita mia, Benjamino Gigli: Polen: 11. Wenn die Sonne. 12. Vergiss deine Sehnsucht. Pola Ne gri; Rusland: 13 Songs of the Wolga Boats- men. 14. Gipsy songs. Kozakken koor; Zwe den: 15. Luftscharmören. 16. Hör du flicka Ulla. Duo Ja: Engeland: 17. Love's old sweet song, 18. Home sweet home, Joe Petersen. 8.ÖQ—12.— Diversen. Succes der Frans Halstentoon stelling. Reeds meer dan 40.000 bezoekers. Reeds in Augustus meldde zich de 40.000ste. ditmaal een bezoekster, n.l. mevr. D. W. van der Meer-van der Meer, die door den directeur werd toegesproken en een aantal foto's der geëxposeerde werken ontving. Sinds wij een vorig maal over het bezoek aan de Frans Halstentoonstelling bericht ten, werd deze nog bezocht door: dr. H. Schneider, directeur Bureau voor Kunsthisto rische Documentatie, Den Haag, Maurice Brokwell, directeur Cook's Gallery, Rich mond; Z. H. Ernst Aschwin Prinz zur Lippe Biesterfeld; F. M. L. Baron van Geen, oud- secretaris van H.M. dé Koningin, den Haag; mr. P. Drooglever-Fortuyn. burgemeester van Rotterdam; mr. M. Slingenberg, oud-Minis ter van Sociale Zaken; dr. Werner R. Deusch, kunsthistoricus, schrijver van .Deutsche Ma lerei". Nu in September iederen Vrijdag en Zater dag van 9—5 uur de tentoonstelling tegen zeer verlaagden toegangsprijs kan worden be zocht. mag de veronderstelling worden uit gesproken, dat het totaal aantal bezoekers de 50.000 ruimschoots zal overschrijden. KERKKOOR DER RUSSISCHE THEOLO GISCHE HOOGESCHOOL TE PARIJS Concert in de Groote Kerk. Het kerkkoor der Russische theologische Hoogeschool te Parijs zal op Woensdag 8 Seo- tember een concert geven in de Groote Kerk, dat om 8.15 uur aanvangt. Uitgevoerd worden liederen uit de liturgie der Russische Ortho doxe Kerk, onder leiding van Ivan Denissov. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 3 u. Terug te krijgen bij: Politiebureau. Smede straat, handschoenen en ceinturen: badpak, handdoek en muts; fietsbel; notitieboekje; portemonnaie met inhoud; regenpijpen; da mesrijwiel; gymnastiekschoenen; tasch met inhoud; v. Asten, Faradsystraat 9, schets boek; Boon, Anjelierstraat 28, veldflesch: Deur, Riviervisehmarkt 3, foto's; De Boer, Roosveldstraat 37, fototoestel in étui; Politie bureau, Smedestraat. gummistok; Kennel Haerlem, Amsterdamschevaart 320, hondje; Bos, Wagenweg 144b, hondenhalsband met penning; v. Eeken, Jan Gijzenkade 255, da mesarmbandhorloge; Hiensma, Rambangstr. 5, meisjesjasje; v. Keizerswaard, Rijksstraat weg 86 E, katje; v. Egdom, Jan van Walré- straat 19, kussen met oranjespeldjes; Wijers, Amsterdamschevaart 128, damesmantel; Betz, Teijlerstraat 36, damesregenmantel; v. d. Walle, Geweestraat 36, portemonnaie met in houd; Bottelier, Jan Evertsenstraat 4, porte monnaie met inhoud; 's Gravendijk, Ver- spronckweg 87 rd., rijwielplaatje; Teeven, Bad huisstraat 30, rijwielplaatje; Zuidhoek, Ban- kastraat 45, gouden ring; Vreeken, Tempe liersstraat 72, damesschoen; De Vries, Ber kenstraat 4, rijwieltaschje; Magazijn Rijkste lefoon, Zuiderstraat 14, tasch met inhoud; Oudol-f, Raaks 7 F, tasch met inhoud; Kriek, Roosveldstraat 12, tasch met inhoud: Vinke, Tidorestraat 211 hoog, Amsterdam, tasch met inhoud; Nouwland, Damaststraat 32, dekzeil. Het Staartnummer door BERT LOVEN. HET was louter toeval toen Jimmy Laughton zieh laat in den avond op den straatweg bevond, op enkele ki lometers afstand van Londen. Toen hij de laatste bocht wilde inslaan, hoorde hij achter zich het geluid van een auto. die met zeer groote snelheid naderde. Instinctmatig ging hij terzijde van den weg loopen, want de bocht was scherp en of het kwam, doordat de wagen wegens de groote snelheid slipte, of dat de bestuurder de bocht niet goed nam., een verschrikkelijk gekraak bewees, dat er van de auto niet veel over bleef dan een chaos van plaatwerk en ver bogen onderdeelen. Daartusschen lag het lichaam van een man, wiens gelaat geheel verminkt was. Het was niet moeilijk te zien, dat de on gelukkige dood was en het eerste oogenblik stond Laughton door de plotselinge catastro phe verbluft en besluiteloos. Maar dat duur de niet lang. dadelijk schudde hij de senti- menteele gedachten van zich af en keek om zich heen. Geen levend wezen vertoonde zich in den omtrek en rustig, alsof het zijn dagelijksche bezigheid was. doorzocht hij de zakken van den verongelukte. Geen oogenblik kwam het bij hem op, welk een afschuwelijke daad hij verrichtte. Vele jaren van misdaad hadden zijn gevoel af gestompt en met een grijns haalde hij alles van waarde uit de zakken. Weer keek hij spiedend rond en bij het flauwe licht van de maan. onderzocht hij den inhoud van een portefeuille. Een bundeltje papier, benevens enkele brieven waren hem in handen geval len. Vluchtig las hij den naam op het kaartje: John C. Baily, Juwelier. 67. Oxfordstreet. Londen. Jimmy Laughton kende den juwelier goed. Hij wist. dat hij ongetrouwd was en met een oude huishoudster alleen woonde. Zijn heb zucht was gewekt en toen zich nog steeds niemand op den straatweg vertoonde, was zijn plan gemaakt. Zoo vlug mogelijk sleepte hij het lijk het bosch in. dat zich kilometers ver langs den weg uitstrekte, ruimde het wrak van de auto op en enkele minuten la ter. er was nog geen half uur verloopen met dat werk, toonde alleen de gehavende boom stam. benevens een donkere bloedvlek op het plaveisel aan. dat zich op deze plaats een droevig ongeluk had afgespeeld. Langs de boschpaden en zijwegen, door niemand opgemerkt, bereikte de misdadiger de hoofdstad. De zware slagen van de West minister kondigden aan dat 't twee uur was. Nog waren de straten niet geheel verlaten, maar Jimmy's plan was gemaakt. Hij wist precies op welk punt van Oxfordstreet de winkel van Baily was en door een doolhof van straatjes bereikte hij den achterkant van het huis. waarbinnen het fortuin voor het grijpen lag. Nog nooit had hij zich zoo veilig gevoeld. De sleutelbos, welke hij uit den zak van den doode had gehaald, overbrugde alle moeilijk heden aan een inbraak in een juwelierswin kel verbonden en nauwelijks een uur latei- slenterde Laughton onverschillig door de straten. In zijn zak bevond zich een schat aan bankbiljetten, goudstukken en edelge steenten. Laten we deze week eens een plant bekijken die in den vroegen herfst geplant moet wor den en waarvan we volgend jaar plezier zul len hebben, 't Is een gewas dat we betrekke- kelijk weinig zien en dat zich uitstekend leent voor koele, beschaduwde plaatsen. Do decatheon meadia hoort thuis in Noord-West- Amerika. Daar heet de plant Shooting Starts oftewel Verschietende Sterren en wie de bloeiwijs eenmaal zag. weet hoe aardig die naam gevonden is. Dodecatheon bloeit namelijk met vele Cy- clamen-achtige bloempjes, waarvan de bloembladen sterk achterover gebogen zijn. Meeldraden en stamper daarentegen steken vooruit, dit geeft de bloem iets echt „schie- tends". De bloemstengels zijn 40 tot 50 cM. hoog en verdeelen zich aan den top in fijne stengeltjes, waaraan de bloemen staan, neer gebogen op precies dezelfde manier als Cy clamen. De wilde Amerikaansche soort. D. Meadia. heeft vrij fletse, zacht-violette bloe men. Dodecatheon integrifolium is fel paars rood van kleur, D. Jeffreyanum is donkerlila. Hiernaast bestaan er vele nieuwe zaailingen met breede bloemen en groote bloemscher- men, zooals La Grandesse (wit), Belle Mau ve (donker mauve-violet), Victoria (zacht- mauve) en Lemoinei atropurpureum (helder purperrood), een verbetering van integrifo lium. Dodecatheon is zoo'n echte plant voor een boschhoekje in den tuin. De plant maakt veel fijne haarwortels, die zich horizontaal ver spreiden en dus op betrekkelijk geringe diepte in den bovengrond loopen. Vandaar dat een heete, zonnige standplaats niets voor Dodecatheon zou zijn. Al te zwaarbeschaduwd mag het plekje intusschen ook weer niet zijn; onder boomen groeit Dodecatheon niet. Als we het heel goed willen doen, geven we de plant een grondmengsel van bladaarde. turfmolm, oude mest en wat scherp zand. Dat is voedzame grond, die goed vocht houdt. Diep hoeft deze laag niet te wezen, want de plant maakt immers voornamelijk horizon tale wortels en de wortelpruik is plat. Middenin die pruik zit een dikke neus; daaruit komt volgend jaar de plant weer te voorschijn. Nu in den laten zomer, nu het loof is afgestorven, kunnen we Dodecatheon plan ten en verplanten. Bij het opplanten sprei den we de vele wortels voorzichtig goed vlak uit en leggen er een laag van vijf centimeter overheen van het boven beschreven grond- mengsel, dat we daarna goed aandrukken. Is het najaar droog en heet, dan zullen we goed moeten oppassen dat de plant niet verdroogt; ze zit immers nog los, de wortels hebben nog geen houvast gekregen. Het beste is dan wel,, er een mat overheen te leggen en te zorgen, dat alles steeds even vochtig wordt gehouden. Den eersten winter zullen we nog wat dek- Bijkantoor Haarlem, KRUISWEG 74 TELEF. 13890 HANDELSCREDIETEN (Adv. ingez. Med.) Als in een roes liep hij voort, tot hij einde lijk zijn woning bereikte. Aan trouwen had hij nooit gedacht. Leeg en verlaten kwamen de kamers hem voor, maar een blik op zijn verworven rijkdommen deed een helschen gloed van vreugde in hem oplaaien. Tellentellen.... en rekenen, tot de zon reeds hoog aan den hemel stond en toen hij tenslotte het laatste bankbiljet door zijn vingers liet glijden, was het tien uur in den morgen. Nu restten hem nog een aantal papieren, die hij met de bankbiljeten uit de brand kast had genomen. Het eerst viel zijn oog op een briefje, waarop in het Fransch stond: Banque de France, Councours Hippique a Monte Carlo. Nombre 19666 Certificat pour le Grand Prix de „Huit Millions Francs". Jimmy Laughton kende door zijn jarenlan- gen omgang met de internationale misdadi- gerswereld voldoende Fransch, om te begrij pen, dat hij een lot in handen had van de jaarlijksche paardenrennen te Monte Carlo, waarop met een beetje geluk, een hoofdprijs van acht millioen franc kon vallen. Boven dien was het een prachtig staartnummer. Een' negen en drie zessen. Voor een man als Jimmy was het kinder werk, het bedrag in ponden sterling om te rekenen en hij kwam op een kapitaaltje van rond tienduizend pond. Maar hij zou Jimmy Laughton niet zijn. wanneer hij niet dade lijk het gevaar had ingezien, dat aan het bezit van het lot verbonden was. Hij had echter ook gezien, dat het lot aan toonder gesteld was en daar de eigenaar dood was, haalde hij onverschillig zijn schouders op. In ieder geval bewaren, mompelde hij en zorgvuldig legde hij het in de bovenste lade van de kast. Met een verholen glimlach las hij dien mid dag voor een sigarenmagazijn de berichten omtrent het ongeluk en den geheimzinni- gen diefstal, gevolgd door de inbraak in de woning van John C. Baily, den juwelier in Oxfordstreet. De politie stond voor een raadsel, want Laughton had zijn werk goed gedaan en nooit zou hij zoo dom zijn, zich door buitensporige uitgaven te verraden. Als de zaak geluwd was ging hij naar Amerika en niemand in de Oude Wereld zou Jimmy Laughton ooit weer zien. Drie maanden waren er verloopen en in dien tijd zou zelfs iemand, die hem nauw keurig in het oog hield, niet hebben geloofd, dat Jimmy iets met de zaak te maken had. Hij leefde sober, pakte van alles aan, wan neer er iets te verdienen viel en de sluwe vos had succes. De politie verdacht hem niet, iedereen was het geval vergeten en de geheim zinnige misdaad werd in de annalen van de politie als onoplosbaar geboekt. Het kwam Laughton voor, dat het nu lang zamerhand tijd werd. zijn zaakjes te pakken en zoo voorzichtig mogelijk te trachten Enge land te verlatend Maar zelfs nu liet hij zich niet door brutale overmoed verleiden en hij besloot de reis niet in Londen, maar in Liver pool aan te vangen. Zijn door diefstal verkregen bezittingen pakte hij in een klein, onooglijk uitziend valies en daarna ging hy voor het laatst de stad in, om in een hem bekend koffiehuis een sobere maaltijd te nuttigen. Van het krantenrek boven de tafel nam hy een blad, om de beste reisgelegenheid uit te zoeken, toen zijn oog plotseling bleef rusten op een groote advertentie. Even zat hy be duusd. toen las hij de annonce nog eens over. Een onbestemd gevoel overweldigde hem. Aan het lot van de paardenrennen te Mon te Carlo had hij in het geheel niet meer gedacht, maar DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen - die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG1. Heeft iemand, die ruim een jaar in betrekking is (met afgesproken vacantïe) maar ivle de dienst door mevrouw is opgezegd, nog recht op vacantiegeld? 2. Als mevrouw niet wil betalen, waar kan men zich dan vervoegen? ANTWOORD1. Ja. 2. Tot het bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 39, Haarlem, Dinsdagavond om 7.30 uur. VRAAG: Hoe lang moet een weduwe wachten voordat zij kan hertrouwen? ANTWOORD: In Nederland 10 maanden (pre cies gezegd 300 dagen). VRAAG: 1. Hoeveel kostgeld ben ik per dag verschuldigd aan mijn dienstmeisje, tijdens haar vacantie? 2. Ben ik verplicht haar reiskosten te vergoe den? (Zij woont in het Noorden des lands). Haar loon 30.gaat door. ANTWOORD: 1. Aannemend dat zij inwonend is 1.per dag. 2. Neen. VRAAG: Wordt het geld, dat een minderjarige zoon (19 jaar) op de Rïjksspaarbank heeft, bij het overlijden van den vader gerekend onder den boedel, zoodat dus de meerderjarige kinderen ook recht op een deel daarvan hebben? ANTWOORD: Neen, tenzij door de schen kingen, als die hebben plaats gehad, het wette lijk erfdeel der overigen zou zijn verkort. VRAAG: Ik ben 14 dagen als noodhulp- ge huurd en ben de tweede week daarvan ziek ge worden. Mevrouw heeft dadelijk een andere noodhulp genomen. Is mevrouw nu verplicht mij deze week uit te betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn dochter was in betrekking als dagmeisje. Wegens ongesteldheid bleef zij een king moeten geven. Is de plant eenmaal vast- geworteld, dan hoeven we dat niet meer te doen. Staan de planten een paar jaar vast, dan worden ze buitengewoon rijkbloeiend; we kunnen daar zelf ook nog aan meehelpen, door te zorgen dat planten in den zomer steeds voldoende vochtig gehouden worden en wanneer we ze dan zoo af en toe eens tracteeren op verdunde gier, zullen we zien dat dit niet alleen aan de forsche groei der planten, maar vooral ook aan de diepte van de bloemkleur ten goede komt. Alles bij elkander is Dodecatheon een plant, die veel te weinig in de tuinen wordt gezien en toch zoo volop de moeitg waard is. L. S. het nummer 19666 stond in zijn hersens ge grift. En hier, in deze courant stond zijn nummer 19666als winnaar van den hoofd prijs. Acht millioen francsTien duizend pond sterlingHet duizelde in zijn hoofd en een breede grijns trok om zijn mond. Je moet maar geluk hebben, mompelde hij en een uur later wandelde hij zoo kalm mogelijk met het waardevolle papier in zyn zak naar het wisselbureau waar het lot tegen Engelsche ponden ingewisseld kon worden. Onderweg had hij nog even aan een mo- geiyken valstrik gedacht, maar toen hij over wogen had, dat het een lot was, dat door iedereen gekocht kon zijn, aarzelde hij niet meer en stapte resoluut het kantoor binnen. De man achter het loket schonk ternauwer nood aandacht aan het papier. Hij knikte glimlachend en verzocht Laughton een oogenblik plaats te nemen, terwijl hij het geld uit de brandkast ging halen. Jimmy haalde verlicht adem, toen hij den man eindelijk terug zag komen en deze lang zaam het geld voor hem uittelde. Plotseling werd er een hand op zijn schou der gelegd en een zware stem klonk: Wilt u even met mij meegaan? De knieën van den misdadiger knikten. Hy had de stem, afkomstig van inspecteur Tom Davies, den bekwaamsten speurder van Scot land Yard, maar al te goed herkend. Hy was gevangen, dat ontveinsde hij zich niet en hij verwenschte het lot en alle moge lijke paardenrennen. In een zy kamertje verzocht de detective hem om plaats te nemen. Eindelijk hebben we je, Laughton, sprak Davies op yskouden toon. Je bent wel slim ge weest, maar toch nog niet slim genoeg. Je hebt één groote fout gemaakt, want je hebt over het hoofd gezien, dat mijnheer Baily een huishoudster had, die zyn volle vertrouwen genoot. Toen de juwelier van zijn vacantie terugkwam en haar het lot liet zien, zei hij in een opgewekte bui, dat zij de helft zou krijgen, als op zijn nummer de hoofdprijs viel. De huishoudster knoopte het niet alleen in haar oor, maar ze schreef het nummer 19666 op in haar huishoudboekje. Ze wist, dat Baily het bij de andere papieren in zijn brand kast gesloten had en bij den diefstal was ook het lot verdwenen. De dief had het meegenomen en wij moes ten dus wachten tot de trekking had plaats gehad. Wij rekenden erop, dat jij doordat er geen onderzoek naar het lot werd ingesteld, overmoedig werd. In werkelijkheid waren onze nasporingen niet gestaakt. Wij zochten ijverig door en plaatsten in alle groote bladen advertenties met de mededeeling, dat op num mer 19666 van de Monte Carlo courses, de hoofdprys was gevallen. Het is dus niet waar?siste de mis dadiger tusschen zyn tanden. De hoofdprys is niet op myn nummer gevallen? Dat is een gemeene streek! Davies glimlachte. Op nummer 19666 viel in het geheel geen prijs, zei hij laconiek, maar toch is het niet zoo'n gemeene streek als jij denkt. De mis daad van jou was veel gemeener. Het was een schurkenstreek, om een ongelukkige aan zijn lot over te laten en hem bovendien nog te berooven. De stem van den detective was scherp ge worden en hy boog zich tot Laughton over, opdat deze hem toch vooral goed zou ver staan. Maar ik verzeker je, Jimmy Laughton, dat ik al mijn invloed aan zal wenden, om je minstens tien jaar over je misdaad te laten nadenken (Nadruk verboden). (Auteursrechten voorbehouden). dag thuis. Den volgenden dag stuurde mevrouw haar naar huis. Heeft zij nu recht op loon en hoeveel weken? ANTWOORD: Ja, op het loon over den tijd dat de dienstbetrekking duurde, alzoo tot een dag na haar ziekte en een schadeloosstelling, gelijk aan een week loon. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik een vlek van accu-zuur uit een heerenpak? Benzine heeft niet geholpen. ANTWOORD: De kleur zal wel geleden heb ben. Probeert u de vlek af te sponsen met warm water, waarin wat ammonia liquida is gedaan. Daarna met warm water nasponsen. Ten slotte met leeren lap zoo droog mogelijk kloppen. VRAAG: Hoe krijg ik roestvlekken uit twisted matten? (Benzine heeft niet geholpen). ANTWOORD: Op de vlek een kristalletje zu ringzout leggen en daarom warm water laten druipen. Een minuut of vijf laten inwerken, ver volgens met warm water afsponsen. Eventueel herhalen. VRAAG: Hoe kan ik een blauw georgette ja pon het beste wasschen en drogen? ANTWOORD: In tetra goed wasschen. Tus schen doeken zoo droog mogelijk kloppen en bul ten in den wind of op den tocht te drogen hangen. VRAAG: Hoe verwijdert men roest uit een flanellen pak? ANTWOORD: Als de kleur van het pak z.g. zuurecht is, dan legt u op de vlekken een kris talletje zuringzout en op dat kristalletje laat u heet water loopen. Daarna met warm water goed afsponsen. Zoo droog mogelijk kloppen en bedek ken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd kan worden. VRAAG: Hoe maakt men zuurkool in? ANTWOORD: Benoodigdheden: 6 middelma tig groote witte kooien. 3 middelmatig groote savoyekoolen, 10 G. jeneverbessen, 10 G. zwarte peperkorrels, 1/100 deel van het gewicht der ge sneden kool aan zout, een scheutje karnemelk. Ontdoe de kooien van de buitenste bladeren, snijd ze middendoor, verwijder den harden stronk en schaaf de kooien dan met een gewoon mes of met een koolmes in lange, dunne reepen. Kneed de geschaafde kool met het zout zoo lang door elkaar tot zich pekel vormt, meng er dan de karnemelk, de peperkorrels en de jeneverbessen door en pak de kool stevig in een Keulschen pot. Dek de kool af met een schoon doekje, leg daar op een in den pot passend plankje en bezwaar dit met een flinken steen, zoodat de kool onder de vloeistof blijft. VRAAG: Hoe maakt men bramen in op bran dewijn en op Meiwijn? Kan men ze lang be waren ANTWOORD: Wasch de bramen goed schoon en doe ze in een schoone inmaakflesch. Overgiet ze met brandewijn tot de bramen onder staan. Voeg er naar smaak onopgeloste suiker bij. Even zoo met Meiwijn. Vooral goed afsluiten, dan blij ven ze geruimen tijd goed. VRAAG: Hoe maak ilc bowl van versche vruch ten? Kan ik er ook klap- en aalbessen voor ge bruiken ANTWOORD: Benoodigd: 2 L. water, 200 g. gedroogde abrikozen, sap van G citroenen, schil van 1 citroen, 10 kruidnagelen, stukje pijpkaneel, 250 gr. roode bessen, 500 gr. aardbeien, 100 gr. frambozen, 4 bananen of perziken, 1 klein blikje ananas, 350 gr. suiker. Begin een dag voor het gebruik de geriste bessen en de aardbeien en frajnbozen weg te zet ten, elke portie bestrooid met 1/3 van de hoe veelheid suiker. Wasch de gedroogde abrikozen en zet ze op met 2 L. water, de kruidnagelen, de pijpkaneel en de dun afgesneden citroenschil, laat alles samen zachtjes koken tot de abriko zen gaar zijn en giet dan de massa door een zeef of vei'giet. Maak den volgenden dag den bowl af. Wrijf daarvoor met een zilveren vork de ge suikerde bessen met de helft van de frambozen en van de aardbeien wat fijn, wring ze daarna door een stevigen linnen doek, tót alleen de droge vruchten vezels achterblijven. Voeg dit sap bij het abrilcozennat, doe er ook het uitge perste citroensap bij en het ananasvocht. Meng door deze vloeistof de nog overgehouden fram bozen en aardbeien en de in blokjes gesneden, ananas en bananen. Laat alles samen nog 6 a S uur staan, liefst in water met ijs, en giet dan de bowl over in de daarvoor bestemde glazen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ilc heb mijn aanslagbiljet Personeele Belasting ontvangen over 12 maanden 1937: 41.32. Ik betaal sinds 1 Maart 4.50 per week, daarvoor 6.50 p. w. Is mijn aanslag juist? ANTWOORD: Wegens het in gebruik nemen van een woning, waarvan de huurwaarde meer dan een vierde lager is, kan op een verzoekschrift aan den inspecteur der dir. belast, gedeeltelijk ontheffing van den aanslag worden verleend. DIVERSEN. VRAAG: Hoeveel kost de opleiding voor ma troos op het opleidingsschip „Pollux" te Amster dam? Hoe lang duurt die opleiding? Wat is de leeftijdsgrens? Voor welke Stoomvaart Mij. gaat men varen, als de opleiding afgeloopen is? ANTWOORD: De kosten zijn ongeveer 250, waarvan ongeveer 50 direct moet worden be taald en de rest bij gedeelten, als de jongen eeni- ge reizen gemaakt heeft. De opleiding duurt on geveer 6 a 7 maanden, waarna de persoon bij een der stoomvaartmaatschappijen als lichtma troos geplaatst wordt. Verdere inlichtingen (die ook misschien eenige wijziging van betaling en van het bedrag kan betreffen) verstrekt gaarne de Commandant van de Pollux. VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN DEN HEER W. SPELLER. Maandag werden in de R. K. School aan de Nieuwe Gracht (de St. Josephschool) vier jubilea gevierd: het 25-jarig bestaan van de school; het 40-jarig jubileum van het hoofd der school, den heer W. Speller, als onderwij zer en het 25-jarig jubileum van denzelfden als hoofd. Tenslotte was de onderwijzer, de heer J. Brockbernd, 25 jaar aan genoemde school verbonden. Des morgens werd in de St. Josephkerk een plechtige H. Mis opgedragen, waarna een feestelijk ontbijt in de pastorie volgde, waar aan de beide jubilarissen en het schoolbe stuur deelnamen. In het schoolgebouw werd vervolgens re ceptie gehouden, waarby pastoor v. Beuke ring de beide jubilarissen hartelijk toesprak. Spr. bood den heer Speller een ruststoel en den heer Brockbernd een werkbank aan. Voorts werd nog o.a. het woord gevoerd door den heer Th. Lancée, voorzitter van de Com missie van Toezicht op het L. O., de oud-leer lingen de heeren Duyn en Puts, die geschen ken aanboden, den heer H. v. d. Weyer, in specteur van het L. O.; den heer G. H. Weustink, oud-inspecteur van het L. O. en den heer P. W. van Buren namens het onder- wyzend personeel, die ook geschenken over handigde. Ter receptie kwamen voorts o.a. mgr. M. P. J. Möllmann, deken Sondaal; de gemeente secretaris, mr. Th. A. Wesstra; mr. dr. F. A. Byvoet, lid van den Raad. Van den wethouder voor het onderwys. den heer A. G. Boes, die buitenslands ver toeft, was een schriftelyke gelukwensen in gekomen. Desmiddags was er een filmvoorstelling voor de leerlingen in het gymnastieklokaal, waarbij namens de leerlingen aan den heer Speller een rookgarnituur en aan den heer Brockbernd een klokje werd aangeboden. Des avonds bracht de Harmonie „Utile Dulci" den beiden jubilarissen by de woning van den heer Speller een serenade

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6