VETPUISTJES RADOX Menu van de week Recept' en Elegante Lingerie Wat brengt de winter? Cronjéstr. 129 Voorboden? DONDERDAG 2 SEPTEMBER HAARLEM'S DAGBLAD r oo nu en dan eens in een ander En wanneer er dan een aanleiding toe is, zooals op Koninginnedag, dan grijpen we die met beide handen graag aan. Het is een feestdag, de zon schijnt, het is warm weer, we hebben een vrijen dag, onze buurman heeft het, en de menschen uit de volgende straat hebben het ook en de heele buurt heeft vrijaf, de heele stad heeft het en het heele land. En op deze feestdag kriii- pen we dan in een ander huidje en gaan onze kinderlijke neigingen botvieren. Kleine Tiroler hoedjes die op geen stuk ken na passen op de hoofden waarop ze zoo scheef mogelijk gezet zijn, en die met elastiek in evenwicht moeten worden gehouden, doen opgeld; serpentines suizen door de lucht en uit de juistheid waarmee ze gemikt worden., is duidelijk op te braken dat geen onzekere kinderhand zich hiermee vermaakt. Een min of meer uitgebreide kermis is in elke plaats opgesteld en de autotjes die rare capriolen maken en .meer tegen elkaar botsen dan rijden als de chauffeurs en chauffeuses de foefjes van het behoorlijk rijden met deze rebelsche vehikeltjes hebben ontdekt, is er immers geen aardigheid meer aan die auto's zijn den heelen dag druk bezet, evengoed door kindéren als door vol wassenen, die op gewone dagen hun hoofd schudden over hun spruiten, die voor hun genoegen notabene „botsinkje" spelen. Maar op dezen dag zijn ze alle wijze lessen van zelfbeheersching en „je mag iemand toch geen pijn doen" glorieus vergeten, en hoe harder de bons is, waarmee de autotojes el kaar rammen, hoe grooter de vreugde. In de luchtschommel moet je, als je ten minste „mee wilt doen" zóó hoog gaan, dat de touwen slap hangen, en in de zweefmolen reik je je arm bijna uit het lid, om een hand 'te kunnen grijpen van den een of ander in het schuitje naast het jouwe. Maar het allerfijnste is toch het vuurwerk, dat al bij klaarlichten dag door ongeduldige kinderen wordt, afgestoken, maar dat door vader als het goed en wel heelemaal donker is, in den tuin pas goed zal worden ver toond. De kinderen praten' aan tafel over niets anders dan dit prachtvuurwerk in hun tuin, vader probeert op a-1 te kalme wijze de opwinding te bezweren en moeder maant tot eten aan, ander komen ze nooit klaar. Maar in hun hart zijn ze even opgewonden als het jonge goed, vader is er minstens evenveel als zij van overtuigd, dat zijn vuurwerk al het andere zal overtreffen en moeder is, met de zorg voor de kleintjes, zeker niet minder vol spanning hoe het zijn zal. Het vuurwerk is voor het plezier van de kinderen, zeggen zij, maar zij bedoelen: voor het plezier van ons allemaal. Al deze kinderlijke genoegens komen op een Vergelijken feestdag los: men loopt gearmd floor de straten, men sabbelt op ijsco's, 'men kijkt rond en heeft plezier, dit is de dag voor het genoegelijke plezier, voor muziek en vroolijkheid. En we doen allemaal als zorge- looze kinderen, en voelen ons er uitermate genoegelijk bij. E. E. J.—P. Verwijdert U onmiddellijk en afdoende door de2é Ie betten met Radox. opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. (Adv. ïngez. Med.) Zondag: Russische eieren Koninginnesoep Chateaubriands Pikante saus Gebakken aardappelen Tomatensla Vanillesaus met wafeltjes Maandag: Bouilli Zure saus Aardappelen Spercieboonen Deensche rijst Vruchten Dinsdag: Groentesoep 'Varkenscarbonaden Bloemkool Aardappelen Omelet met vruchten Woensdag: Bloemkoolsoep Runderrollade Gestoofde sla Aardappelen Broodschotel met krenten en rozijnen Donderdag: Filosoof Kropsla met tomaat Vanillevla met appelmoes Vrijdag: Aardappelsoep Kropsla met komkommer Gekookte eieren Aardappelen Botersaus Wentelteefjes Zaterdag: Witte boonensoep met groente Trommelkoek met stroopsaus Meloen Chocoladetaart. Benoodigd: 200 gr. zelfrijzend bakmeel, 150 gr. boter, 2U0 gr. suiker, 2 eieren, pl.m. 1 d.L. melk, 30 gr. cacau, 50 gr. suiker, 2 lepels melk, zout. De boter tot room roeren, suiker en ei dooiers, toevoegen en plm. 10 minuten roeren. De eiwitten stijfkloppen en lepel voor lepel, om beurten met het bakmeel door de ge- roerde massa mengen. Zooveel melk toevoegen als noodig is om een niet te stijf cakedeeg te krijgen. Het deeg verdeelen en door de eene helft de cacao en die suiker, die met een klein beetje melk aangemengd zijn, roeren. Van de twee deegsoorten afwisselend een laag je doen in een beboterden springvorm, waar van de bodem bedekt is met een stu'kje bebo terd vetvrij papier. De cake in een matig war me oven gaar bakken (1J/2 uur). In het begin onderwarmte, later boven- en onderwarmte. Als de schaal afgekoeld is, bestrijken met chocoladeglazuur en garneeren met gepelde amandelen. Hiervoor neemt men: 30 gr. ca cao, 150 gr. poedersuiker, 4 lepels water, 1 theelepel boter. De cacao met de gezeefde poe dersuiker in een pannetje aanmengen met 4 lepels water. Het mengsel 1 a 2 minuten door laten koken. Van het vuur de boter er door roeren en al roerende af laten koelen tot het zoo dik is, dat het over de taart gegoten' kan worden, en nog even uitloopt. Indische pikante kouide saus. 2 bananen, een groote augurk, 4 tomaten, 2 groote uien en 3 kleine pepers worden fijn gemaakt met y2 theelepel zout en 'n eetlepel olie. goed door elkander gemengd, en met citroen sap begoten. De saus moet een goed uur dóór trekken. Men geeft deze saus bij in olie ge roosterde visch. -■ Met liefde en overleg bedenkt de vrouw kleeding voor ieder uur van den dag. Niet het minst belangrijk is de kleeding voor stille uren; dè deshabillés. Een paar sierlijke modellen, die u wellicht zullen inspireeren, laat onze teekening u zien. Het zijn: le. Een ochtendjapon van pastelkleurig satijn, "waarbij1""de-.aiSïnite' Vaahrdën' hals is verwèrkt in drie rijen' rimpèïïjés én de taille is versierd met een lint in iets donkerder kleur dan het kleedje. De mouwen zijn zeer Wijd. Dit deshabillé kan ook met succes in fijn flanel worden uitgèvoerd. 2e. En nachtpon van crêpe de Chine of waschzijde met schouderstuk van okerkleu- rige kant, gesloten door een rij glazen knoop jes. Kleine kanten mouwtjes nemen het schulpidee van het schouderstuk over. 3e. Een eenvoudig nachthemd in overhemd model, uitgevoerd in crême-kleurige toile de soie. Het vestje draagt tal van kleine plooitjes en een rij parelmoeren knoopjes in het mid den. 4. Het laatste, bijzonder elegante ochtend japonnetje is van Theeroos-kleurige voile. De hooge taille is versierd met een roodbruin satijnen tint, het lijfje met talrijke fijne plooitjes. Opgerolde koek. Benoodigd: 3 eieren, 75 gr. suiker, 60 gr. bloem, zout, y2 potje pruimenjam, 75 gr. poe dersuiker, plm. 1 lepel water, citroensap, ge- confijte vruchtjes. De eierdooiers met de suiker 20 minuten roeren tot ze dik en schuimig zijn. De eiwit ten stijfkloppen. De helft van het eiwit door de dooiers roeren, de gezeefde bloem er luchtig mee vermengen, dan de rest van het eiwit er door roeren. Het deeg uitgieten op een bebo terd vel 'boterhampapier, dat gelegd is op een beboterd bakblik. De laag deeg in de oven zetten en in pl.m. 10 minuten heel licht bruin en gaar bakken. Uit de oven nemen en de koek omkeeren op het vette bakblik, zoodat het papier nu boven ligt. Dit er aftrekken, en de koek vlug met jam besmeren. Daarna vlug oprollen, oendat de kanten anders hard wor den en laten bekoelen. Voor het glazuur de poedersuiker met het water roeren tot het glanzend is en zoo dik als dunne 'boter. Een paar druppels citroensap toevoegen en het over de koek uitgieten. Deze garneeren met halve geconfijte vruchtjes. Origineele Halsketting. Als U goedkoope bijoux wilt dragen, dan kunt U die tegenwoordig te kust en te keur koopen. De kunst is echter, iets goedkoops te dragen, dat er tóch niet al te afgezaagd, uitziet. Wilt U dat, dan moet U 't eens probeeren met deze eigengemaakte halsketting vanzee- schelpj es. Heel voorzichtig wordt in ieder schelpje, dat de kinderen aan 't strand hebben gezocht, een klein gaatje, geboord, ze worden netjes aan geregen en. moeder, of tan te is er.'s avonds mooi meéji Allereerste vogelvlucht-blik op de Parijsche plannen voor het nieuwe seizoen. Er is maar één stad ter wereld, waar het nooit heelemaal zomer, of herfst lente of winter isParijs. Want als de gloeihitte nog opstijgt van 't smeltend asfalt bewegen zich de gedachten èn daden der modescheppers reeds weer om den komenden winter Ook nu! En heel voorzichtigjes komen alweer de voorspellingen over wat we in het winter seizoen 19371938 zullen dragen. Luistert u maar: Lange rechte mantels zullen ons silhouet bizonder slank maken. Zeer overvloedig zal gebruik worden gemaakt van bont voor ver siering; ook zullen groote, lange zakken een populaire verschijnsel zijn. De driekwart mantel zal „een veer moeten laten" en ineen krimpen tot tweederde. De taille, reeds een paar maanden ge leden een stijgende lijn vertoonend, zal nu heelemaal hoog worden, dus a la directoire. Dit tijdperk zal trouwens over de geheele linie aan invloed winnen: We krijgen ge streepte stoffen, lange ceinturus van flad derende linten, bontranden en véél eontras- teerende tinten. Naast de rechte mantels zullen lange capes worden gedragen van zeer vrouwelijk aspect. Ook de namiddagjaponnetjes zullen hun een voudige, strenge lijnen verliezen en echt vrouwelijk worden: gedrapeerde effecten, plooitjes aan de taille en op de heupen en meters en meters stof. De halzen blijven hoog, een enkele maal van voren verticaal gespleten, doch zeer discreet. De mouwen? Er is een lichte tendenz naar vereenvoudiging te bespeuren. Maar we zijn nog niet heelemaal midden in den winter en dusyou never can tell! Het ornament zal een belangrijke plaats in nemen. Er wordt reeds gefluisterd over in crustaties van bont, over bontbloemen en dito arabesken, die grillig en overvloedig lijfjes en rokken zullen sieren, over tressen, galons, borduurwerk, linten en lintjes van allerlei soort. Wat de stoffen betreft: de materialen voor mantels zullen kalm. zacht van kleur en weefsel worden. Velours de laine en laken zullen zéér veel worden gedragen, de tweeds worden rustiger, minder vlammend van tint, minder ruig van oppervlakte. De helkleurige Schotsche stoffen, die ge durende den zomer favoriet waren, zullen plaats maken voor stemmige ruiten met zwart of donker fond. Voor 's middags maken nieuwe crepe- stoffen, donker van tint en met kleine, sym metrische motiefjes bezaaid, hun opwachting Een serie zeer stemmige, effen lamé's zullen bijzonder geschikt zijn voor eenvoudige avondjaponnetjes. Avondtoiletten? Twee zeer verschillendp typen treden op den voorgrond. Aan den eenèn kant de hooggesloten nauwsluitende japonnen met mouwen, die met eleganten E zijn weer thuis. Wijd worden de ramen openge- gegooid, vlug. met geroutineerde handen, de kleeren uit de koffers genomen en uitgehangen, in een ommezien tje allerlei reisrommel weggewerkt. Wat gaat dat gemakkelijk, ongemerkt bij na. Dat komt, omdat de bonte vacantiebèel- den nog in de gedachten zijn blijven han gen en handen en voeten mechanisch de oude wegen gaan. Boven is de werkkamer. Hier de overbe kende rijen boeken, die je op 't laatst niet meer zien kon! Daar 't bureau met de in der haast opgeruimde papieren. Bovenop de ver geten briefkaart, die de morgenpost nog op 't nippertje bracht Wanneer was dat't vorige jaar of gis teren? Er ligt véél tusschen vandaag en veertien dagen geleden. Er liggen tusschen: twee eindeloos lijkende treinreizen, een machtig mooi en heerlijk land van groen glanzende meren, zonover goten berghellingen, witte wolkflarden om kale rotstoppen Er liggen tusschen: oogenblikken van in tens genieten, uren van moeheid, als oogen en hersens oververzadigd waren, uren van ontspanning, als zelfs deze heerlijkheid „ge woon" begon te worden. Er ligt tusschen: een sehoone, sprookjes achtige werkelijkheid, omgeven en doorkruist van een wirwar van gedachten en gevoelens. Iedere vacantie vertoont zoo vrijwel 't. zelfde beeld. Daar staat, heelemaal apart in de herinneringsreeks, 't. ééne moment vóór de reis, toen alles eindelijk op 't nippertje klaar was en je den huissleutel in 't slot om draaide: 't heerlijke gevoel van bevrijding, van kinderlijke blijheid. En dan, machtig-groot uitblinkend, de eerste, onvergetelijke indruk van het vreem de land, bekend toch van vroeger jaren, maar anders omdat je zelf met andere oogen zag. Een eerste indruk, die was als een sprookje of een droom, toen je je verwonderd afvroeg,, hoe het mogelijk was, dat menschen in deze omgeving konden werken, of zuur kijken, of ruzie maken! En dan verder de vacantiekringloop van opgetogenheid, over-verzadigd, moeheid, ont spanning, enbeginnende stille vreugde. Het allerheerlijkste landschap, hoezeer een mensch ook verlangen zou, zich voor uren en dagen met zijn heele ziel er in te verliezen daalt tenslotte onherroepelijk tot entoerage, als het leven zelf zijn rechten herneemt. Er komt, tijdens ieder vacantiereisje, een dag, dat je dit begrijpt en aanvaardt. Een aangename moeheid maakt zich van je meëster. Dan begint de ontspanning en dan komt ook pas het echte vacantiegenot, de genezende werking van de gulden vrijheid. Dan dweep je niet zooveel meer, maar je loopt, zwemt en zont net precies als thuis en ongewenscht begin je bruin te worden en uit te rusten. Dan is het, dat het oerbeeld van het heer lijk sehoone land zich voorgoed in je vast zet als een verworven en onontvreembare schat. En dan.... moet je terug! Weer die lange treinreis: belangstelling, onverschilligheid, verveling, doorvlochten met brokjes herinneringen en flitsjes pijn om het afscheiduren vliegen voorbij! Daarna: je eigen landje. Even zie je 't met den blik van den toerist: hoe netjes en hel der het is, hoe keurig alles in de verf zit, hoe intiem-gezellig die wegen en die dorpen En dan heeft, mét het thuis-komen en de opeenstapeling van de oude plichten en plichtjes, de toerist heelemaal afgedaan. De mensch met zijn lot en zijn taak wordt ingeschakeld. Grootsch en onvergetelijk, maar.... en tourage. Dat hier het eigenlijke leven ligt, hier vlak vóór je.... te beginnen met die rij boeken en de groote stapel post. waardoor de deur bijna niet open kan. Dat het volhardend en gehoorzaam gaan van den eigen levensweg toch alléén voldoe ning geeft en dat een eeuwige toerist een diep ongelukkig mensch moet zijn. RHéMONDA. BETER 19 HET WANNeee ZE KLEDING DC.AGEM GEBREID VAN VIOL VAM STOF IS ONGEZOND! In Amerika is een reeks proeven genomen met betrekking tot het gevaar van stofver- spreiding. Vooral vrouwen-vereenigingen hadden hiervoor uit den aard der zaak groote belangstelling. Een dezer proeven bestond hierin, dat men langs mechanischen weg een groote stofwolk in een kamer blies. Na twee uren was 80 pet van het stof op den grond en de meubeh gevallen, terwijl de rest nog vijf dagen lang in de lucht bleef zweven. Verder werden in een gewone werkkamer de neergedaalde stofmassa's steeds weer in beweging gebracht. Toen na een achturigen werkdag de arbeiders uit deze kamer werden onderzocht, bleken hun longen in slechte con ditie te zijn. VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG. Vruchtenvlekken die nu wel veelvuldig voorkomen, verwijdert men als volgt: Borstel met warm water de vlek af. Ver dwijnt de vlek daarmede niet geheel, bet dar met waterstofsuperoxyd. Dat behoeft niet na- gesponsd te worden. Tenslotte met een zachte leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en de plek bedekken met een laagje magnesia, wat na een uur weer verwijderd kan worden. Keus uit 1001 tinten (Adv. Ingez. MedJ plooienval het lichaam omlijnen; aan den anderen de zeer gedecollecteerde toiletten met nauwsluitend lijfje en wijden rok, ge maakt van lichte, doorschijnende stoffen. Het eerste silhouet zal stellig in den ko menden winter de eerste plaats innemen, het tweede soort hoogtii vierend op de wereldtentoonstelling is zoozee geliefd dat het ook zonder eenigen twijfel in de winter collecties .zal prijken! Nog is 't volop zomer en dragen we groote, fleurige hoeden bij onze gekleede toiletjes en kleine gezellige gevalletjes voor sport- en ochtenddracht. Maarreeds nadert de herfst, het seizoen van kalmte en bezinning en van de nieuwe creaties. En ziedaar: de allereerste Parijsche herfsthoedjes verrukkenhm hmonze oogen! Kalmte en bezinning zijn weliswaar ver te zoeken: eer treffen ze door uitbundige uit zinnigheid. We geven ze dan ook niet ter keuze aan onze lezeressen, maar enkel bij wijze van modegrapje. Hoogte en fladderende woestheid, kost baar vilt en fluweel, bijzondere excentriciteit: ziedaar le dernier cri de Paris! -

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9