Nieuwe Gevaren. „Van Heutsz" is eerst in aanvaring geweest. Heit belangrijkste Valsch alarm. Het ongeval bij de Hoogovens. 55e JAARGANG No. 16625 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 19o7, HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA b. Deze titel moet wel toegepast worden op de jongste incidenten in de Middellandsche Zee. Duikbootaanvallen zijn gedaan op sche pen van Britsen! nationaliteit. De torpedoja ger „Havock" heeft den aanval beantwoord met het afschieten van diepzeebommen, maar de bemanning heeft niet met zekerheid kun nen vaststellen of die doel getroffen hebben. Het tankschip „Woodford" is door torpedo's van een duikboot getroffen en gezonken. Het was een schip van 7000 ton, behoorend tot de wilde vaart, dat ruwolie naar Barcelona had vervoerd, waar bleek dat het daar zijn lading niet lossen kon. Derhalve was het op weg naar Valencia, om daar te lossen, toen het getor pedeerd werd. De bemanning bestond uit 30 Grieken, een Hongaar en een Roemeen. Blijk baar hebben alle opvarenden zich kunnen redden. De directie van de Londensche ree- derij, die de Woodford in eigendom heeft, is Grieksch en zes weken geleden voer het schip nog onder Grieksche vlag en dito naam. Dit alles toont aan dat Grieken hier bescherming onder de Britsche vlag gezocht hebben voor hun „wilde vaart" in stookolie. En dat er geen Engelsehen aan boord waren en de reeders geen Engelschen zijn tempert ongetwijfeld de verontwaardiging in Engeland. Maarde Britsche vlag! Die is geen bescherming ge bleken. Ook niet in het geval van de torpedojager „Havock". Dat is natuurlijk voor de Engel schen een veel ernstiger geval. Een van hun oorlogsschepen, belast met den controledienst der „non-interventie", is in volle zee aange vallen door een duikboot van onbekende na tionaliteit, „Natuurlijk een roode duikboot", zegt de Italiaansche pers, maar het is zachtst gezegd een beetje onwaarschijnlijk dat de Spaansche xegeering in Valencia zich plotse ling zou gaan toeleggen op het torpedeeren van Engelsche oorlogsschepen. En in het geval van de „Woodford" is het ook ondenkbaar dat de anoniem# duikboot, die de torpedo's afzond, een „roode" zou zijn want het schip was met stookolie onderweg naar Valencia, waar de roode regeering zetelt. En evenmin als andere regeeringen houdt de roode variëteit er de zonderlinge gewoonte op na, haar eigen toe voer van materialen te torpedeeren. Aange zien de duikboot geen enkel kenteeken voei-de, evenmin als die welke de „Havock" aanviel, weet men ook niet of het dezelfde was. De Britsche regeering, aldus getart, heeft blijken haar communiqués haar bedaardheid nog niet verloren maar intusschen al besloten, de Britsche vloot in het Westelijk deel der Middellandsche Zee opnieuw met eenige tor pedojagers te versterken. En de premier, Neville Chamberlain, keert terug uit Schot land voor een speciale kabinetszitting. En Engeland zal ter gelegenheid van de Volken- bonds-bijeenkomst te Genève een conferentie bijeenroepen van de Middellandsche Zee mogendheden plus de mogendheden die groote belangen bij de veiligheid der doorvaart in die zee hebben. Zal dat iets uithalen? De Italiaan sche regeering heeft laten weten dat zij ook een uitnoodiging verwacht en die zeker zal aanvaarden, want het probleem is ook voor haar „van vitaal belang". Aan dit laatste kan niemand twijfelen. Zij voert trouwens oorlog in Spanje. Zonder de geringste neiging tot overdrij ving dient vastgesteld te worden, dat de hui dige situatie er zeer ernstig uitziet. Zelfs een ikind kan begrijpen dat de vreemde gebeur tenissen in de Middellandsche Zee andere oorzaken hebben dan bezorgdheid voor het heil van het Spaansche volk. Van de z.g. ver zoeningspogingen tusschen Italië en Enge land, een maand geleden ondernomen, is niets terecht gekomen. Mussolini's jongste rede, die Frankrijk met kennelijken opzet beleedigde, was voor Engeland niet veel min der onaangenaam. Als de Duce den vrede wil. zooals hij zoo vaak beweerd heeft, dan is het wel zeer onduidelijk hoe en wanneer hij dien wil en als men het gelooft kan men aan zijn tegenwoordig optreden heelemaal geen touw meer vastknoopen. Heel duidelijk is, dat Engeland zoowel door Italië in de Middellandsche Zee als door Japan In het Verre Oosten wordt getart, blijkbaar in de overtuiging dat zelfs een zoo geweldige vloot als de Britsche bezwaarlijk gelijktijdige macht kan doen gelden in twee zoo ver uiteen liggende gevaarszönes. Aangezien de onmis kenbare tendenz van Eden's politiek is, tijd te winnen en den vrede te bewaren moet men zijn hoop wel vestigen op de door hem voor gestelde conferentie. Maar als die, zooals de meeste conferenties, volslagen mislukt wat dan? Als er nieuwe aanvallen op Britsche schepen komen en Engelschen daarbij omko menwat dan? Als de Engelsche openbare meening, die niet spoedig opgezweept is, een maal in beroering raaktwat dan? Het is allerminst mijn bedoeling voortijdig alarm te slaan maar het ware dwaasheid te loochenen, dat de huidige toestand er zeer gevaarlijk uitziet. Het moge ons troosten dat de wereld sinds 1918 al veel gevaren heeft overleefd. R. R Aan den vlaggenstok nabij den in gang van het terrein waait de sier lijke vlag van „Werkt Veilig" half stok. Welk een bittere ironie! „Werkt veilig" is het meest gehoorde devies op de terreinen van dit groote be drijf; „Werkt veilig" staat in de vlag, op de insignes. En bij alles wat er ge - daan wordt, wordt het als het ware getimmerd in de hoofden van allen die werkzaam zijn aan dit bedrijf, waar de kleinste fout een noodlottig ongeluk kan veroorzaken. Statistisch kan worden aangetoand, dat voor het „Werkt veilig" onder leiding van zijn geestelijken vader Dr. Spies niet tever geefs op de terreinen en in de fabrieken ge propageerd wordt. Maar dat er ondanks dat de veiligheid nog niet volkomen is, heeft het ernstige ongeval, dat gisteren geschiedde bewezen. Wat er gebeurde. In hoogoven Hl moesten eenige koelstuk ken vervangen worden. Deze koelstukken, die in den wand van den oven zijn aangebracht, zijn een onderdeel van de waterkoeling, die dient om een al te groote verhitting van de zen wand te voorkomen. Periodiek moeten deze koelstukken in verband met de groote slijtage vervangen worden, hetgeen natuur lijk alleen onder bepaalde omstandigheden kan geschieden. In de eerste plaats zal, wan neer er aan deze koelstukken gewerkt word, geen wind in den oven geblazen mogen wor den. Eenige arbeiders waren gisteren op een hoogen steiger met dit werk bezig. Het is na tuurlijk een karwei, dat met veel omzichtig heid moet geschieden. Juist was men bezig, de moeren van het sluitstuk los te draaien, toen dit plotseling los schoot en uit den ovenwand sprong. Hierdoor ontstond een opening en uit deze opening spoot, tot groo- ten schrik van de arbeiders op den steiger, een gloeiende massa naar buiten, die zich uitstortte over den steiger. Iedereen tracht te, door op zij of naar beneden te springen, zichzelf in veiligheid te stellen. Voor hen die het dichtst bij het gat stonden was dit ech ter niet meer mogelijk. Zij kregen een deel van de gloeiende massa over het lichaam, met het bekende noodlottige gevolg. Ofschoon er spoedig een uitgebreide hulp verleening kon worden georganiseerd, mocht dit voor een der getroffenen, den 49-jarigen P. J. J. Stals niet meer baten, Naar wij vernemen was de toestand van den 38-jarigen W. Theiner uit Beverwijk he denmorgen redelijk. De Officier van Justitie en de Arbeidsin spectie hebben een onderzoek ter plaatse in gesteld. Naar uit later ontvangen berichten is gebleken, is het op de rotsen loopen van de „Van Heutsz" der K. P. M. eenigszins anders geschied dan men aanvankelijk hier te land meende. Gebleken is n.l. dat het Nederlandsche schip, dat o.m. 1600 Chineesche dekpassagiers aan boord had, tijdens den taifoen in aanvaring is gekomen met het Deensche stoomschip „Gertrudemaersk". Daarna is de „Van Heutsz" op de rotsen geloopen (of gezet?). De ruimen 2 en 3 maken water. De „Van Heutsz" zit vast op de rotsen, met 14 graden slagzij aan stuur boord. Tenzij het schip omslaat, wordt berging waarschijnlijk mogelijk geacht. (Adv. Ingez. Med.) Fraude door ondersteunden. Worden nog opvarenden vermist De directie van de K. P. M. te Bata via heeft het volgende bericht uit Hongkong ontvangen: Practisch zijn alle passagiers en de geheele bemanning van het m.s. „Van Heutz" in veiligheid gebracht. Indien nog personen vermist worden, zijn dit hoogstens tien in getal. Volgens een voorloopïge opgave zijn de ruimen 2 en 3 volgeloopen. Voorts werden nog enkele lichte lekkages geconstateerd. Eenige dekken zijn versplinterd. Voornamelijk de opbouwen hebben schade geleden. Dr. J. Weener 40 jaar predikant. Benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Latere openstelling tapperijen te Haarlem. Op Zaterdag tot I2V2 uur. De burgemeester van Haarlem heeft be paald, dat van heden' af tot eind December 1937, de in deze gemeente gevestigde lokali teiten, waarvoor krachtens de Drankwet ver guning of verlof is verleend, des Zaterdags tot des nachts 12y2 uur geopend mogen blijven. Taifoeu eischte tallooze slachtoffers. Geheele visschersvloten vernietigd. HONGKONG, 3 September. CReuter- ANP) Het aantal dooden dat te be treuren is als gevolg van den taifoen, is hooger dan men oorspronkelijk dacht. Men heeft tachtig lijken te voorschijn gehaald uit ingestorte huizen. Te Taipo zijn, naar men vreest, 200 personen om het leven gekomen, terwijl in verschillende dis tricten de visschersvloten geheel zijn vernietigd. Het aantal slachtoffers onder Chineesche zeelieden moet zeer hoog zijn. Aan den spoorweg KantonKau- loen is ten gevolge van overstroo mingen een schade aangericht van een half millioén dollars. De lijn zal veertien dagen buiten gebruik moeten worden gesteld. Te Taipo spelen zich hartverscheuren de tooneelen af. De geheele beschik bare politiemacht neemt deel aan de bergingswerkzaamheden. Het schijnt, dat een vloedgolf een menigte menschen heeft meegesleurd. Honderden personen zouden in zee zijn terechtgekomen. Een smaakvolle omlijsting van Uw VAC ANTIEFOTO'S maakt deze tot een BLIJVENDE HERINNERING KUNSTHANDEL REEKER WAGENWEG 102 SPECIAAL ADRES DR. J. WEENER. Heden herdenkt Dr. J. Weener, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, den dag, dat hij veertig jaar geleden zijn predik ambt in Ter Aar aanvaardde. Ter gelegen heid hiervan is de jubilaris benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Van morgen mocht de predikant, die hier een bijzonder grooten vriendenkring ver worven heeft, reeds ontelbare bewijzen van belangstelling in ontvangst nemen, vooral in den vorm van fraaie bloemstukken. Zooals onze lezers weten houdt Dr. Weener hedenmiddag van drie uur tot half vijf uur receptie in het Koor ban de Groote Kerk, ingang consistoriekamer. En vanavond zal hij in een bijeenkomst in de kapel van Bathesda-Sarepta door een commissie gehul digd worden. Zondag 5 September 's avonds zeven uur, hoopt hij in de Groote Kerk een gedachte nisrede uit te spreken. Japan waarschuwt de scheepvaart te Sjanghai. Forten van Woesoeng door de Chineezen heroverd? De Japansche autoriteiten heb ben de aandacht gevestigd op het gevaar, dat buitenlandsche oorlogs- en koopvaardijschepen loopen bij de vaart in de zone, waar de Japansche vloot voor anker ligt en in verband hiermede verzocht de scheepvaart in de gevaarlijke wateren zooveel mo gelijk te beperken. Volgens een bericht uit Tientsin aan het agentschap Domei hebben de Japansche troepen, die langs de spoorlijn Tientsin Poekau opereeren, in samenwerking met de Japansche luchtstrijdkrachten, het ten wes ten van Tsinghai gelegen Kwosjen bezet. Blijkens een Havasbericht uit Sjanghai zouden de Chineezen na verbitterde gevech ten de forten van Woesoeng hebben her overd. De strijd om het dorp Lotien duurt voort. Een Japansche af deeling, die nabij Ljoeho was ontscheept, zou door de Chineesche troe pen omsingeld zijn. pag. De van Heutsz blijkt in aanvaring te zijn geweest met een Deensch schip. 1 De heer A. Berentsen uit Haarlem is be noemd tot inspecteur van politie te Heemstede. 2 De Kraamafdeelïng van het St. Eliza beths Gasthuis zal binnenkort 100 jaar bestaan. 2 Te Staphorst zijn gisteren zes boerderijen in de vlammen opgegaan. 3 Donderdag zijn vele ernstige verkeers ongelukken gebeurd. 3 Te Reeuwijk heeft men Donderdag een jongeman ernstig gewond in het riet gevonden. 3 Engeland wil een plan opstellen ter be veiliging van de Middellandsche Zee. 4 In de Grieksche wateren is thans een Rus sisch schip door een duikboot tot zin ken gebracht. 4 'In Meknes in Fransch Marokko hebben zich ernstige ongeregeldheden voor gedaan. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Nieuwe gevaren. 1 Mona Bos: De nachtploeg. 3 Baron Pierre de Coubertin is overleden. 7 Sport in 't kort 7 Voor de Jeugd. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 6 Er wordt gestreng tegen opgetreden. In de afgeloopen maand zijn wederom «n aantal gevallen aan het licht gekomen waar in ondersteunden opzettelijk onjuiste opgave hebben gedaan omtrent eigen- of gezinsin komsten, met als gevolg dat zij een te hoog bedrag aan steun hebben ontvangen. Door de scherpe controle, welke op het doen van opgaven wordt uitgeoefend, zijn thans weder elf gevallen van fraude achter haald tot een totaal bedrag van ruim f 1.900, waarvan aangifte bij de Justitie is of zal worden gedaan. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat rij die zich aan fraude schuldig maken, zich niet alleen blootstellen aan een strafrechte lijke vervolging, doch bovendien worden ge straft met Inhouding van steun. De Woesoengforten ten Noorden van Sjanghai, aan dc monding van de Wangpoe, vormen een der meest omstreden punten uit den Chineesch-Japanschen strijd. Volgens de laatste berichten zouden zij door de Chineezen heroverd zijn. Het woord is aan Comtesse Diane: (Het gemeenteverslag van Amster dam vermeldt o.a. dat in 1936 op het totaal van 1974 automatische brandmeldingen er 520 baldadig bleken te zijn. Tegen 31 personen kon procesverbaal worden opge maakt.) Het is een trieste statistiek, Die, hier den burger werd bereid, Een somber blad in de rubriek Van Amsterdam's baldadigheid. Een vierde valsch-alarm van brand. Een beeld van Amsterdamsche „gein" Waarop de hoofdstad van het land. Naar ik vermoed, niet trotsch zal zijn. De schel klinkt, er wordt brand gemeld, De brandweer rukt onmiddlijk uit, En komt op 't „brandpunt" aangesneld. Met slangenwagen en met spuit. En ergens stiekum bij een hoek, Zien het de valsche melders aan. Zij staan misschien gaat imen op zoek Al klaar om op den 'loop te gaan. De brandweer trekt gelaten af, Nu 't weer een valsche melding bleek, De daders liggen in het graf, Zooals wel tienmaal elke week. Maar neen, soms wordt er een betrapt, Nog niet per week één enkle maal, En wordt zoo'n humorist gesnapt, Dan volgt er een procesverbaal. Maar welke straf er dan op zat, Is iets, dat ik helaas niet weet, Wanneer ik het te zeggen had. Dan weet ik echter, wat ik deed. Dan moedigd' ik de brandweer aan: De spuit erop naar hartelust, Er 's brand gemeld, uw plicht gedaan En 't schaadlijk humorvuur gebluscht. 'k Geloof dat dan in korten tijd, Dit brok van Amsterdamsche gein, Die laffe brandbaldadigheid, Door watervrees wel „uit" zou zijn. P. GASUS. Niets ontwapent beter dan te kunnen zeggen: ik had ongelijk. Koelstuk sprong uit den ovenwand toen er nog geblazen werd. Toestand van W. Theiner nog ernstig.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1