Dans-lnstituut Nieuwe inspecteur van politie te Heemstede uur- BRASSINNE GARAGE RABO Jubileum in het St. Elisabeth Gasthuis. V R TT n X G 3 SEPTEMBER 1937 HA ARE EM'S DAG BEAD De heer A. Berentsen uit Haarlem benoemd Wij vernemen, dat de heer A. Berentsen, inspecteur van politie eerste klasse te Haarlem, benoemd is tot inspecteur van politie te Heem stede, als opvolger van den heer C. H. Kemper, die reeds geruimen tijd ge leden als inspecteur van politie aldaar is afgetreden. Inspecteur A. Berentsen. Uit deze benoeming mag dus worden afge- geleid, dat in Heemstede dus voorloopig geen commissariaat van politie zal komen. Het politiekorps te Heemstede krijgt hier mee een chef, waarmee het te feliciteeren is cn voor Haarlem beteekent dit een ernstig verlies, want de heer Berentsen staat hier be kend als iemand, die zeer tactvol met het publiek weet om te gaan en die vooral een goeden naam heeft gekregen als leider van het verkeer, welk werk hij altijd met groot enthousiasme en kennis van zaken verricht heeft. De heer Berentsen staat ook uitstekend aangeschreven bij superieuren, collega's en ondergeschikten. Wil men daar de bewijzen van? Hier hebt u ze: Zijn hoogste chef te Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, getuigde van hem: „Wanneer het de belangen van den dienst betrof, dan was Berentsen zoowel in als buiten diensttijd steeds present1" Een zijner collega's zei dankbaar: „Hij doet alles voor je en staat steeds voor je klaar!" En een ondergeschikte zei kort en kern achtig: „Als je met hem ruzie krijgt, is het je eigen schuld!" Daar kan de heer Berentsen het mee doen! Hij gaat een mooie toekomst bij het politie wezen tegemoet, want hij is nog jong en zijn ambitie is groot. Op 4 April 1900 is hij te Arn hem geboren. Van l Februari 1922 af was hij werkzaam als volontair in actieven dienst bij de politie der gemeente Rheden te Velp. Op 1 Juni 1923 werd hij benoemd tot inspecteur van politie tweede klasse te Haarlem; met ingang van 1 Februari 1932 werd hij bevor dert tot inspecteur eerste klasse. Van 1 Sep tember 1932 af werd hij speciaal belast cnet de regeling van het verkeer, als opvolger van den heer P. van Tongeren. Dit werk was heelemaal aan hem toever trouwd en dat hij het uitstekend heeft ver richt, hebben we meermalen zelf gezien. Met welk een waargaloozen tact en mateloos ge duld wist hij de Haarlemsche jeugd in de moeilijke problemen van het verkeer in te wijden. Als een goed onderwijzer bracht hij de schoolkinderen aan het verstand, hoe zij zich voor eigen veiligheid en die van anderen, op den openbaren weg te gedragen hadden. Hij gaf pluimpjes aan de kinderen, die het goed deden en tot hen. die niet zoo bevattelijk waren, richtte hij steeds aanmoedigende Aan bed gekluisterd door rlieumatische rugpijn. Nu geen spoor van pijn meer. „Ik leed gedurende jaren aan rheumatische pijnen in mijn rug. Van tijd tot tijd moest ik zelfs een paar dagen in bed blijven. Ik kon niet loopen of staan. Daar mijn vader van dezelfde pijnen verlost werd door Kruschen Salts, probeerde ik het ook. Nu heb ik niet het minste teeken van pijn meer. Mijn vader, die al over de 30 is, heeft nooit ergens last van, dank zij Kruschen Salts." Mevr. H. R. Evenals bij deze dame en haar vader zullen ook bij anderen die geregeld hun kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts nemen, allerlei klachten als rheumatische pijnen, hoofdpijn, constipatie enz. niet bestaan. Door de aansporende werking van Kruschen Salts op de inwendige organen blijft uw organisme vrij van alle schadelijke stoffen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam voorkomt. (Adv. ingez. Med.) AGENDA. Heden: VRIJDAG 3 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue „Knal". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Adèle Sandrock in „Het kind van de rekening", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jenny Jugo in „De ge vaarlijke leugen". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Paul Robeson in „De mijnen van koning Salomon", 2.30, 7 en 9.15 Luxor Sound Theater: „Born to Dance" met Eleanor Powell. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 4 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue „Knal". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. woorden. En bij alle drukte gingen nooit zijn prettige humeur en tact verloren. Het is ongetwijfeld aan den heer Berent sen te danken, dat er de laatste jaren op het moeilijke verkeersgebied te Haarlem met zijn nauwe hoofdstraten veel verbeterd is. Toen de verkeerslichten in onze stad kwamen, kon men hem steeds op die drukke punten vinden om aan het publiek de noodige aanwijzingen te geven. Hij liet echter niet met zich sollen. Dat hebben we óók meermalen gezien. O.a. bij de relletjes van eenigen jaren geleden. Bij een volksoploop op den hoek van de Ge dempte Oude Gracht en de Turfmarkt wierp een der betoogers zijn rijwiel naar in specteur Berentsen. Deze toonde veel moed te bezitten en gaf den aanvaller een af straffing, die hem lang geheugd zal hebben. Maar het verkeer heeft zijn hart. „Ik heb nu drie jaar de leiding gehad bij het ver- keersexamen aan de Haarlemsche school jeugd", vertelde hij ons vanmorgen, toen we hem met zijn benoeming geluk wenschten. „En ik heb dat altijd met veel liefde gedaan, want ik vind het een prachtig werk. Alleen spijt het me, dat ik hier niet in de gelegen heid zal zijn, mijn 5000sten leerling te exami- neeren, want we zijn bijna tot dit mooie getal gevorderd". Gaat u ook in Heemstede met dit werk voort?" „Zeer zeker, maar dit zal niet mijn eenige streven zijn, want ik wil gaarne een all-round politieman worden". Aan het eind van deze maand aanvaart de heer Berentsen zijn functie te Heemstede. „Ik vind het natuurlijk jammer, mijn Haar lemsche vrienden te moeten verlaten, maar ik ben natuurlijk erg blij, dat de Burgemeester van Heemstede zooveel vertrouwen in mij ge steld heeft". Ook aan de sport draagt de heer Berent sen een warm hart toe. Zeven jaar achtereen heeft hij het kampioenschap hoogspringen bij de Nederlandsche politie-athletiekwedstrijden gewonnen en verschillende malen behaalde hij den eersten prijs bij den politie-tienkamp. Bij zwemwedstrijden blonk hij eveneens uit. Verder heeft hij vaak aan belangrijke politie- voetbalwedstrijden meegedaan. Zoo was hij in 1922 keeper van het Nederlandsche politie- elftal, dat toen op Houtrust in Den Haag met —1 van het Duitsche politie-elftal won. De laatste jaren is hij wegens zijn drukke werkzaamheden helaas niet meer in de ge legenheid geweest, deze takken van sport te beoefenen. Maar hij heeft er zijn sympathie niet voor verloren. Dit blijkt wel uit het feit dat hij als voor- ziter van de commissie vana den en en zitter is gekozen van de commissie van voorbereiding voor de afdeeling athletiek op den Internationalen politie-sportdag, die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Alg. Ned. Politiebond op 4 September in het Amsterdamsche stadion zal plaats hebben. De heer Berentsen heeft daarvoor de medewer king van de heeren Karei Lotsy en Bob Glen- denning weten te verkrijgen. Uit deze korte beschrijving zal het onzen lezers duidelijk geworden zijn, dat de ge meente Heemstede een inspecteur-uit-één- stuk krijgt. RAAMSINGEL 30 Tel: 11154. Haarlem Gediplomeerd leeraar van The Imperial Society of Teachers of Dancing" te Londen Deze titel biedt Ude hoogste waarborgen voor den ORIGINEELEN en BESCHAAFDEN ENGELSCHEN STIJL dus het BESTE en het NIEUWSTE op DANSGEBIED Wendt U zich daarom tot ons Instituut voor Uw aanstaande Danscursussen. Bovendien TAP DANSEN door Engelsche specialiste. Dagelijks spreekuur en inschrijving. Prospectus op aanvraag. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Tempelgebouw Rozekruisers Genootschap. Fraai staaltje van moderne architectuur. Ongeveer tien jaar geleden werd het hoofd: kwartier van het Nederlandsche Rozekruisers- genootschap gevestigd in een perceel aan de Bakenessergracht. Deze beweging, die haar oorsprong vindt in Califomië, genoot toen nog weinig bekendheid, doch in den loop der jaren is de belangstelling voor dit werk zoo gegroeid, dat uitbreiding van het gebouw noodzakelijk bleek. Men heeft die gevonden door het naastgelegen gebouw aan te koopen en op de tuinen van deze beide perceelen een geheel nieuw tempelgebouw te plaatsen. Dit tempelgebouw is thans gereed gekomen, en zal Zaterdagmiddag om vier uur plechtig worden ingewijd. Het ontwerp van den heer Retera, dat thans in iets gewijzigden vorm, op zoo knappe wijze is verwerkelijkt. De tempel werd vervaardigd naar een ont werp van den Haagschen architect W. Retera en is opgetrokken in een zeer modernen stijl. Door aan de voorzijde van de zaal de hoeken weg te werken, is een prachtige ruimtelijke werking verkregen. De versiering is zeer sober gehouden en de verschillende elementen als de ramen en de verlichtingvlakken in het plafond treffen door de prachtige verhoudingen. De ramen en lichtvlakken zijn tevens zoo aan gebracht, dat zij verschillende symbolen uit den Rozekruisers-eeredienst voorstellen. Zoo zijn de zeven lichtvlakken in het plafond het symbool van de zeven zegels, die in deze leer en rol spelen. En ook het aantal der smalle ramen houdt verband met deze sym boliek. Het spreekgestoelte van coromandelhout, vormt een mooie, donkere partij tegen de lich te kleuren der wanden. In de voorwand is een nis aangebracht, waarin het Kruis met rozen, het symbool van het genootschap, is aange bracht, dat op een bijzondere wijze verlicht kan worden. Aan de achterzijde van de zaal bevindt zich een galerij, waar plaats is voor het orgel en musici, terwijl hier zoo noodig ook nog zit plaatsen kunnen worden aangebracht. Ook het inwendige der bestaande gebou wen is geheel gemoderniseerd, waarbij reke ning is gehouden met de stijl van deze ge bouwen, zoodat de betimmering en meubilee- Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk en kele regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.5 m.M. te Weenen. Laagste 743.7 m.M. te Vestmanoer. De depressie bij IJsland nam in diepte af. het hooge drukgebied op het vasteland nam toe. maar in onze omgeving vertoont zich een secundaire die plaatselijk regen brengt. Dit maal vielen zware regens in Scandinavië, Her- nosand meldt 31 m.M., er valt hier en daar nog regen en in het Zuiden waait het krachtig uit West. Ook in Schotland waait het nog krachtig bij opklarende lucht, in Engeland is de wind sterk afgenomen en klaart de lucht eveneens op. Duitschland heeft grootendeels fraai weer met weinig wind, in het Westen dreigt echter regen of onweer. Frankrijk heeft windstil fraai weer met vrij hopge temperatuur, om het Kanaal is de lucht nog betrokken. Zwitserland heeft fraai zonnig weer met temperaturen omstreeks nul graden op de hooge toppen. De stationnaire depressie bij IJsland vormt boven de Britsche eilanden weer een secundaire die bij het geringe lucht- drukverval toenemende kans op regen of onweer voor onze omgeving medebrengt. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 764 m.M, Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 3.09 uur; n.m. 15.44 uur. Strand berijdbaar van 8.00—13.45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne)' Ged. Oude Gracht: 14141. GASTHUIS VEST 11 Haarlem, Tel. 17266 BETROUWBARE AUTO'S voor zelfrijders (zonder chauffeur), per dag, week, maand en langer. Onze wagens zijn All Risk verzekerd (Adv. Ingez. Med.) ring, hoewel modern van opvatting, nergens stoort. In deze gebouwen bevinden zich de jeugdzaal, de afdeeling boekhandel, kantoor gebouwen, een bibliotheek en zelfs een kleine drukkerij, waar convocaties en andere kleine drukwerken kunnen worden vervaardigd. De oude tempelzaal is eveneens gemoder niseerd en zal thans als cursuszaal gebruikt worden. Het geheel maakt een uiterst ver zorgden indruk en zal zich ongetwijfeld als een belangrijke verbetering doen gevoelen. Behalve dit gebouw bezit het Genootschap in ons land reeds vijf kleinere tempels. Ook in Ned. Indië, nl. te Soerabaja en Malang zijn kapellen van het Genootschap gevestigd. WAAR IS DE OOGGETUIGE? Op Vrijdag 27 Augustus j.l. des voormid dags te 9 uur is een 46-jarige man op den hoek Ged. Oude GrachtSchagchelstraat aangereden door een personen-auto, waarbij hij zoodanig aan het linkerbeen werd gewond, dat hij wekenlang het bed zal moeten hou den. Nu was er iemand, die de geheele aanrijding heeft zien gebeuren. Doch deze ooggetuige is onbekend. Hij wordt derhalve verzocht, zich zoo spoe dig mogelijk bij de politie aan te melden. VEREENIGING KONINGINNEDAG AFD. HAARLEM-OOST. De uitslag van den Kind er optocht. De prijzen voor de deelnemers aan den op tocht werden door het publiek als volgt toe gekend le prijs: versierde bokkenwagen, Rustman, 2e prijs: zwaan van Dahlia's, v. Zanten; 3e prijs: boot „Piet Hein", Nijhuis; 4e prijs: bruidspaar, Moonen; 5e prijs: clown „Charley" v. d. Klaauw, 6e prijs: versierde fiets, Polhok; 7e en 8e prijs Zwaan en Kloris. A. v. Hamers- veld en P. Vogel; 9e en 10e prijs: Hollander en autoped, J. Schagen en T. Kop. De uitspraak van de jury luidde: le pr. no. 12, 2e pr. no. 8, 3e pr. no. 16. 4e pr. no. 114, 5e pr. no. 26, 6e pr. no. 18, 7e pr. no. Ill, 8e pr. no. 117, 9e pr. no. 11, 10e pr. no. 110. De uitslag die het meest met die der jury overeenkwam, was die van den heer H. Durge die dus in aanmerking komt voor het uitge loofde souvenir. Alle deelnemers aan den op tocht ontvangen een troostprijsje. De prijsuitreiking geschiedt op Maandag 6 September, des avonds 8 uur in café Hommels, Zomervaart 146. DE RAADSVACATURE-KÜIPER. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van den Ge meenteraad (in de vacature-Kuiper) mr. dr. A. F. H. Schreurs. Het geldt hier slechts een formaliteit: de heer Schreurs zal voor de benoeming bedan ken; daarna zal benoemd verklaard worden zijn opvolger op de lijst de heer Th. S. J. Hooy, die eveneens bedanken zal; waarna tenslotte zooals wij reeds gemeld hebben benoemd verklaard zal worden mevr. WeberiStrik, die de benoeming zal aanvaarden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.99 3/8. Berlijn 72,79. Parijs 6.76 3/4. Brussel 30,53'/a, Zwitserland 41,63 1/2. New-York 1,811/4. TE JEUGDIGE HARMONICASPELERS. Een lezer maakt de opmerking, dat er een eind behoort gemaakt te worden aan het har monicaspelen door kleine jongens op Ko ninginnedag. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zegt inzender, worden deze kinderen de cafés ingeduwd om te spelen en te „zingen". VRIJWILLIGE BURGERWACHT Inplaats van Zaterdag 11 Sept. (Prov. wed strijd) zal geschoten worden op Zaterdag 4 September; dit schieten zal tevens als oefe ning gelden voor de Prov. wedstrijden, aange zien Donderdag 9 Sept. de schietbanen ge sloten zijn. DANS- EN TOONEELVEREENIGING „EVERYBODY". Ter opening van het seizoen zal de Dans- en Tooneelvereeniging „Everybody" Woensdag 8 September a.s. een feestavond geven in café restaurant Brinkman, Plein. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Rhythm Swingers". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937. Progr. I. Hilversum n. Progr. n. Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.05 Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.20 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Fransch Brus sel. 4.20 Keulen. 6.20 Ned. Brussel. 6.40 Londen Regional. 7.40 Keulen. 3.05 Parijs Radio. 8.20 Londen Regional. 9.20 Rome. 11.20 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 5.05 Londen Regional. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Droitwich. 9.20 Londen Re gional. 10.00 Droitwich. 11.05 Londen Regional. 11.20 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Verzoekprogramma. 7.0012.00 Diversen. De kraamafdeeling bestaat honderd jaar. Eenige grepen uit de geschiedenis. De toestand vroeger en nu. lINNENKORT zal er In liet St. Elisabeths Gasthuis een jubï- leum plaats vinden. Dan zal het namelijk honderd jaar ge leden zijn dat de kraamafdeeling van dit ziekenhuis werd opgericht. Het jubileum zal waarschijnlijk Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Septem ber gevierd worden. Door de zusters zal voor enkele genoodigden, oud doktoren en verpleegsters een too- neelstukje worden opgevoerd. Verder zal er Zaterdagmiddag en Zondag 11 en 12 September een klei ne tentoonstelling over het kraam- wezen worden gehouden. Een intieme viering dus. Voor hen die zich interesseeren voor het kraamwezen kan de tentoonstelling na aanmelding bij de direc trice Zuster Rebel, bezocht worden. Al dragen de feestelijkheden een intiem karakter toch zal men ongetwijfeld in Haar lem en ver daarbuiten hartelijk medeleven met het jubileum van de sympathieke zus ters wier werk in breede kringen op zulk een hoogen prijs gesteld wordt. De bekende Haarlemsche vrouwenarts mej. dr. F. C. van Hasselt, die in het voortreffe lijke boek van dr. L. C. Kersbergen over het St. Elisabeth's Gasthuis een hoofdstuk wijd de aan het ontstaan van de kraamafdeeling, stelde ons in de gelegenheid hieraan het een en ander te ontleenen. De eerste stap. Op 3 Mei 1837 ontvingen de regenten van het toenmalige Gasthuis van „de Regeering deser stad" een brief waarin het verzoek van de Regenten om de kraamafdeeling van het Buitenhuis naar het Gasthuis over te bren gen werd toegestaan. En reeds 15 Augustus 1837, dus na drie en een halve maand konden de kraamvrouwen uit het Buitenhuis naar het Gasthuis over gebracht worden. Van dien dag dateert dus het bestaan der verloskundige afdeeling. Een moeder. Aan het hoofd van de kraamkamer kwam evenals in de mannen- en vrouwenzieken kamer „een moeder" te staan, welke „moe der" den bijzonderen titel van „baker" droeg. Zeer nauwkeurig werd de taak van de baker omschreven. Zij had het toezicht en het be heer over al hetgeen tot de kraamkamer be trekking heeft, met name de zorg voor de luiermand, het linnengoed en het huisraad was aan haar opgedragen. De arbeidsbepa- lingen waren in 1837 wel anders dan nu. Ar tikel 10 van de bakerinstructie luidde name lijk: ..Zij zal zich nimmer buiten het Gast huis begeven zonder toestemming. Zij zal geen vasten uitgaansdag hebben, doch inge val er geen kraamvrouwen of zwangere vrou wen in het Gesticht aanwezig zijn. zal haar zulks door Vader of Moeder kunnen worden toegestaan, doch als dan zorgende, dat men haar in geval van nood of dadelijk kunne vinden". Evenals van de andere ziekenmoeders be droeg haar loon f 60 huur met een extra toe lage van f 25. Het aannemen van fooien was ten strengste verboden. In 1842 kregen de bakers een belangrijke salarisverhooging, toen werd het loon f 100 huur 's jaars. Erg scheutig was men in die dagen echter niet want tegelijk met de loonsverhooging verdween de extratoelage van f 25. De afdeeling groeit. De Regenten hadden blijkbaar met het openen van een kraamafdeeling een nuttig en door de bevolking van Haarlem gewaar deerd werk gedaan, schrijft dr. Van Hasselt. Reeds den 18en Juli 1842 moesten de Regen tessen een toelage verzoeken van f 200. om dat zooveel kraamvrouwen zich aanmeldden, dat de gewone inkomsten niet voldoende waren voor het, aanschaffen van het noodige linnen en beddegoed. Omstreeks het jaar 1350 waren jaarlijks ongeveer 50 kraamvrouwen in het Gasthuis. In de jaren '58.. '59 en '60 daalde dit aantal echter tot slechts 12 per jaar om daarna weer te stijgen. In 1875 waren weer 50 kraam vrouwen ter verpleging opgenomen. Opmer kelijk is dat het aantal sterfgevallen onder de kraamvrouwen zoo gering was, slechts een enkelen keer vindt men er 2 per jaar vermeld meestal echter geen of een. De kindersterfte was echter nog tamelijk groot. Zoo stierven er in 1857 op de 48 kraamvrouwen 15 kinde ren. Het eerste tijdvak van de verloskundige af deeling eindigt den 3en September 1865 met de opheffing van de Klinische school. In het jaar 1873 werd het nieuwe gebouw in gebruik genomen, de benedenzaal van den westelijken vleugel werd tot kraamkamer be stemd. Tevens werd met nieuw personeel begon nen, de benamingen zieken en kraammoeder werden afgeschaft, in het vervolg werden deze personen „oppassers" genoemd en als „juffrouw" aangesproken Op moderne leest. Na den dood van den heer De Waal Male- fijt die de functie van heel- en vroedmeester vervulde, besloot men in 1887 den eersten arts te benoemen. Zoo werd dan dr, B. J. Kouwer be noemd. De moeilijkheden die hij te overwin nen kreeg waren talrijk en dikwijls van ont- moedigenden aard, Toch was dr. Kouwer er in geslaagd om toen hij in 1898 tot hoogleeraar te Utrecht benoemd werd. een weliswaar kleine maar uitstekende georgani seerde kraamafdeeling achter te laten. Na het afscheid van dr. Kouwer nam dr. C. W. J. Westerman de leiding van de afdeeling over. Onder zijn leiding steeg het aantal kraam vrouwen ti.jdens den wereldoorlog tot 234. In 1920 had echter weer een geleidelijke daling plaats. Na den dood van dr. Westerman werd de verloskundige afdeeling gescheiden van de chirurgische. Tevens werden de kraamvrou wen en gynaecologische patiënten in een nieuw verblijf ondergebracht, waardoor de scheiding meer volkomen werd. De kinderen kregen een apart zaaltje met een couveuse- afdeeling Een gynaecologische afdeeling. Op 1 November 1925 werd de afdeeling voor gynaecologie gesticht die een onderdak vond in een vernieuwden vleugel. De jonge afdeeling bleek al spoedig in een behoefte te voorzien want het aantal kraamvrouwen steeg geleidelijk en bedroeg in 1930 172. Vele moeilijkheden zijn overwonnen moe ten worden om de kraamafdeeling op het hooge peil te brengen waarop zij nu staat. Het zijn jaren geweest van strijd tegen con servatisme en dikwijls ook tegen onwil. Dat ondanks deze moelijkheden toch nog zulke, goede resultaten bereikt konden worden stemt tot groote tevredenheid DELFT'S GERESTAUREERDE RAADSZAAL IN GEBRUIK GENOMEN. In aanwezigheid van verschillende autori teiten is Donderdagmiddag de vergroote en geheel gerestaureerde raadszaal van het stadhuis te Delft in gebruik genomen. Deze nieuwe zaal vormt slechts een onderdeel van het groote inwendige restauratiewerk, dat in het afgeloopen jaar werd verricht. De nood zakelijkheid van dit ingrijpend werk is aan het licht gekomen, toen men bezig was met het uitvoeren van eenige kleinere werkzaam heden. Oorspronkelijk bestond het voornemen de raadszaal nieuw te stoffeeren, doch toen men een onderzoek instelde naar den toe stand van den vloer, bleken de zware balken, waarop deze steunde, totaal te zijn verteerd. Het onderzoek leidde vanzelf naar de. be neden de raadszaal gelegen hall, waar even eens ernstige gebreken aan het licht kwa men. Zoo kwam men voor de noodzakelijk heid te staan een geheel nieuw fundament aan te brengen. Dit is met veel moeite ge lukt. Uit alles bleek, dat een langer ver blijf in het oude gebouw hoogst gevaarlijk was. De nieuwe raadszaal beteekent, bij de oude vergeleken, in alle opzichten een verbetering. Er is een parketvloer aangebracht en een nieuw plafond, waardoor warme lucht wordt toegevoerd. Verder zijn achter de tafel van B. en W. glas-in-lood ramen met wapens aangebracht, terwijl de schilderijen, voor stellende de stadhouders, zijn gerestaureerd en opnieuw ingelijst. Ter gelegenheid van de ingebruikneming was de gemeenteraad tegen half vier Don derdagmiddag bijeengeroepen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2