DE NACHTPLOEG Kinderspel doet zes boerderijen in vlammen opgaan. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Vele slachtoffers van den weg. VRIJDAG 3 'SEPTEMBER 1937 HA A" RE EM'S DAGBEAD 3 Ramp bedreigde Staphorst. Donderdagmiddag is vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden, brand uitgebroken in de dicht bij Rouveen gelegen woning van den landbouwer 3. Brakke, te Staphorst. In korten tijd was de geheele boerderij een prooi der vlammen. Aan gewakkerd door den Zuid-Westenwind, sloeg het vuur over naar de aangrenzende boerderijen. Het duurde niet lang, of niet minder dan zeven boerderijen waren door het vuur aangetast. De brandweer van Staphorst kon niets beginnen, aangezien er te weinig druk op de waterleiding stond. Ook de motorspuit uit Meppel, die gerequireerd was, stond machteloos daar er te weinig water in de omliggende slooten was. Eindelij^ voldoende druk op de waterleiding. Later werd de druk op de waterleiding ver hoogd en kon het vuur worden gestuit. Niet temin zijn zes boerderijen geheel door de vlammen vernield. Het zijn de boerenhoeven van J. Brakke wed. H. Crediet, J. Dozeman, Koop Redder, J, Veijer en H. Kisteman. De vrouw van Drukke bekwam eenige brandwonden aan den arm, welke door een plaatselijken geneesheer werden verbonden. Enkele paarden, kalveren en varkens zijn in het vuur omgekomen. Mede is de ge heele oogst verloren gegaan. De boerderijen Botsing op liet Eindhovensche vliegveld berecht. Raad voor de Luchtvaart van oordeel, dat bestuurder van motorvliegtuig blaam treft. Op 2 Mei j.l. botste het vliegtuig PH-FKA, type Koolhoven FK 46, van de NJV. Nationale Luchtvaartschool hetwelk werd bestuurd door J. P. M. Rooyackers,'tijdens den aanloop tegen een zweefvliegtuig en een auto der Eind hovensche Zweefvliegclub (E.Z.C.), welke op het terrein in zijn startbaan stonden. Het motorvliegtuig, het zweefvliegtuig en de auto werden hierbij beschadigd. Persoonlijk letsel werd niet toegebracht. De Raad voor de Luchtvaart heeft op 22 Juli een zitting gehouden ter onderzoek van oor zaak en schuldvraag van dit ongeval. Donderdagmiddag heeft de Raad bij monde van zijn voorzitter mr. dr. D. A. P. N. Kooien in het openbaar uitspraak gedaan. De Raad is van oordeel, dat het ongeval is veroorzaakt door een fout van den bestuurder van het motorvliegtuig, die er zich van te voren niet behoorlijk van heeft overtuigd, dat de startbaan vrij was. Dat het vliegtuig na hét loskomen van den grond, tengevolge van ge ringe grondremous is „weggezet", heeft tot het ongeval bijgedragen, doch de bestuurder had met deze mogelijkheid bij het kiezen van de startbaan rekening moeten houden. De regeling van den havendienst op het luchtvaartterrein liet, naar het oordeel van den raad, te wenschen over. Er bleek niet vol doende overleg te bestaan tusschen havenmees ter, instructeur van de N.L.S. en leider van de zweefvliegoefeningen. Voorts heeft het de aan dacht getrokken, dat de sleepauto, hoéwei deze op het luchtvaartterrein een obstakel vormde, niet overeenkomstig artikel 172 van de rege ling toezicht luchtvaart op de gebruikelijke wijze van een roode vlag was voorzien. Ook bleek aan de regelingen, welige op het lucht vaartterrein bestonden, niet voldoende alge- meene bekendheid te zijn gegeven. Onder deze omstandigheden was het echter nog meer dan anders noodig, dat de bestuur der alvorens te starten zich er terdege reken schap van gaf of zijn startbaan geheel vrij was. Te meer, waar hij met een passagier aan boord is gestart. Wegens het verzuimen van het nemen van de noodige voorzorgsmaatrege len, treft hem naar het oordeel van den raad blaam. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. De minister van Sociale Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer De Visser betreffende de verplichting van Nederlandsche werklooze arbeiders uit grensplaatsen om in Duitschland te gaan wer ken, nog het volgende medegedeeld; Den minister is slechts één geval bekend, waarin een moeilijkheid, als door den heer De Visser genoemd;, is ontstaan. Voor zoover hem bekend is, heeft tot heden geen van de in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders eenige moeilijkheid wegens zijn politiek inzicht ondervonden, noch heeft hun eenig gevaar gedreigd. Als „principieele reden" ziet de minister niet het enkele bestaan van een afwijkend politiek inzicht. Uit een ter zake ingesteld onderzoek is ge bleken, dat ook in het bedoelde geval geen moeilijkheden te duchten waren. Zulks spreekt wel heel duidelijk uit het feit, dat de andere arbeiders, die door het gemeentebestuur voor het werk waren aangewezen, niets onaange naams hebben ondervonden, terwijl ook zij kunnen worden beschouwd een zelfde politiek inzicht te hebben als de in door den steller der vragen bedoelde arbeider. Doodelijke val van een kloosterzuster. Donderdagmiddag om twee uur was in de kapel van het R.K. Weeshuis aan de St. Jans straat te Breda, de 55-jarige zuster Pelagia bezig met de verzorging van de voorbereidin gen voor het heilig uur dat gisteravond zou worden gehouden. Plotseling werd zij door een duizeling overvallen. De zuster viel dwars door een der groote ramen van de kapel naar bui ten en bleef op ide binnenplaats van het ge sticht bewusteloos liggen. Dr. Guns, die onmiddellijk te hulp was ge roepen, gelastte overbrenging naar het St. Ignatius Ziekenhuis. In den loop van den middag is de kloosterlinge daar, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. waren alle verzekerd, doch volgens plaatse lijk gebruik was dit 'met geen der inboedels het geval. Andere boerderijen hebben door het vuur schade opgeloopen. K. L. M. wil sportieve vliegers hebben. Sportzaal wordt op Schiphol gebouwd. Meer en meer krijgt het K. L. M.-personeel op Schiphol de gelegenheid in den vrijen tijd verschillende takken van sport te beoefe nen, hetgeen door de bedrijfsleiding op al lerlei wijzen in de hand wordt gewerkt, om dat het bedrijf veel voordeel kan hebben van sportieve training bij het personeel in den eigen tijd. Behalve een manége en tennisba nen zal Schiphol thans ook een groote sport hal rijker worden, die gebouwd wordt in de buurt van Kraaiveld" het tehuis voor de piloten, dat in een oude villa nabij de ten nisbanen is ingericht Donderdagmorgen is men met de werk zaamheden, die enkele maanden zullen du ren, aangezien de sporthal, die bedoeld is voor turnen, gymnastiek en sport, die bin nenshuis beoefend kunnen worden, ruime afmetingen krijgt, begonnen. De onderdirecteur der K. L. M., de heer P. Guillonard, zette, in aanwezigheid van en kele belangstellenden uit het bedrijf, het eerst de spade 'in den grond op de plaats, waar de fundamenten voor het nieuwe gebouw zullen komen. Vervolgens verrichtte de heer van Beek. onderhavenmeester der gemeente Amster dam op Schiphol dezelfde symbolische han deling, waarna de werklieden het aldus be gonnen werk voortzetten. Nieuw mailschip krijgt drie schroeven. Proeven te Wageningen naar wensch geslaagd. Bij het ontwerpen van groote schepen, die in hun klasse op de modernste wijze worden uitgerust, wordt uiteraard groote waarde gehecht aan een zoo économisch mogelijke exploitatie, waarbij de speciale eischen, die aan dergelijke schepen gesteld worden, niet in het gedrang mogen komen. Voor proefnemingen op dit gebied proe ven o.m. ten aanzien van vorm, snelheid, diepgang, schroeven enz. bezit ons land in de stichting het Nederlandsch Scheepsbouw kundig proefstation te Wageningen een in stituut, dat voor de scheepvaart in het alge meen zeer belangrijk werk verricht en ook van buitenlandsche zijde meermalen op drachten ontvangt. Zoo zijn hier ook proeven genomen, die er op gericht zijn geweest, het type schroeven vast te stellen voor het nieu we mailschip der Stoomvaartmaatschappij „Nederland", waarvan korten tijd geleden de kiel is gelegd bij de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij en dat een maximum snelheid zal moeten kunnen ontwikkelen van 22 a 23 mijl en een dienstsnelheid van 21 mijl, waardoor het in staat zal zijn, de scheep vaartverbinding met de overzeesche gewesten met vier a vijf dagen te bekorten. Dit schip, welks naam nog niet vaststaat, zal zooals destijds is medegedeeld door drie schroeven worden voortbewogen, in welk verband het met drie motoren, elk van 12 cylinders, zal worden uitgerust, met een ge zamenlijke energie van 27.000 P.K. De proefnemingen met de schroeven zijn volgens „Het Volk" naar wensch geslaagd. Vóór de opdracht tot den bouw was gegeven, was de vorm van het schip een geheel nieuw type reeds door uitgebreide proeven te Wageningen vastgesteld. 65 JAAR GETROUWD. Zaterdag 4 September a.s. zullen de heer en mevrouw W. Alexandervan den Berg, Edi- sonstraat 35. Den Haag, den dag herdenken waarop zij voor 65 jaar in het huwelijk traden. 'Radio-telefoonverkeer met Indië stijgt sterk. In Augustus toeneming met 172 In Augustus j.l. werden met Ned.-Indië in totaal 571 gesprekken gevoerd, waarvan 216 in Nederland en 355 in Indië werden aange vraagd, tegen in dezelfde maand van het vorige jaar resp. 210, 81 en 129. De stijging bedroeg derhalve in totaal ongeveer 172 pet. Van de in Nederland aangevraagde ge sprekken hadden 150 betrekking op zakelijke en 66 op familie-aangelegenheden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken waren deze aantallen 170 en 185. In Nederland werd door meer personen in verschillende spreekgelegenheden deelgeno men aan 6, in Indië aan 27 verzamelgesprek- ken. In totaal werden 462, dus verreweg het grootste deel der gesprekken van huis uit ge voerd, waarvan 179 in Nederland en 283 in Indië werden aangevraagd. In het verkeer van Ned.-Indië met andere landen via Nederland werden 20 gesprekken gevoerd, namelijk met Duitschland 8. Enge land 5, Zwitserland 3, België 2. Tsjecho-Slo- wakije 1 en Zweden 1. In Augustus 1936 be droeg het totaal dezer gesprekken 6. Drama te Reeuwijk ontdekt. Jongeman gewond in het riet gevonden. Aan den rand van den 's-Graven- koopschen Plas te Reeuwijk heeft men gisteren den 26-jarigen mr. J. H. V. uit Boskoop in zorgwekkenden toe stand aangetroffen. Mr. V. moet in het water hebben gelegen, terwijl hij met een scheermes aan beide polsen was gewond, waardoor hij zeer veel bloed had verloren. Nadat een geneesheer de eerste hulp had verleend, is mr. V. naar een ziekenhuis te Gouda overge bracht. Te Reeuwijk wordt in sommige kringen verband gelegd tusschen deze gebeurtenis en het drama dat zich daar enkele jaren geleden heeft afgespeeld. Op precies dezelfde eenzame plaats aan den Laixdijk n.l. is op 10 April 1934 het met ijzeren staven verzwaard lijk gevonden van den 24-jarigen C. A. H. Ebbinge Wubben. leerling aan de M.TJS. te Haarlem, wiens plotselinge verdwijning destijds zooveel be roering heeft gewekt. Men zal zich herinneren, dat Ebbinge Wub ben in November 1933 werd vermist. De jon geman, wiens ouders in Den Haag waren ge vestigd, terwijl hijzelf te Haarlem op kamers woonde, was op een Zaterdag in het begin van November 1933 met zijn vriend, die even eens in Den Haag woonachtig was, van Haarlem naar de Residentie gereisd. Op het Stationsplein aldaar hadden de beide vrien den afscheid van elkaar genomen en een af spraak gemaakt om den Maandag d.a.v. met een bepaalden trein terug te reizen tot Haar lem. Van den beginne af heeft de vriend in de meening verkeerd dat de jongeman met de tram naar de woning van zijn ouders was gegaan. Later echter bleek, dat hij daar niet is geweest. Hij is dus, na voor het laatst op het Stationsplein in Den Haag te zijn ge zien, verdwenen. Vijf maanden later werd het lijk van den jongeman, met ijzeren staven verzwaard, in den 's Gravenkoopscheplas ge vonden en hoewel nooit met zekerheid is komen vast te staan, dat hier een misdrijf in het spel was, waren toch velen in Reeuwijk van meening, dat deze mogelijkheid niet on middellijk moest worden verworpen.. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op f 0.81 per kilogram. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig,, zacht, onovertroffen middel om dë gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van 0.75. (Adv. IngezMed.) Dreiitsch dorp onbereikbaar geworden. Als gevolg van de bruggenmisère. Het bruggenvraagstuk in Zuid-Oost Drenthe heeft nu het unieke feit geschapen, dat een dorp onbereikbaar is voor autobussen en vrachtauto's en zelfs voor zware luxewagens. Dat dorp is Erica. Van uit het westen is de weg Nieuw-Amsterdam—Erica afgesloten voor wagens met een wielbelasting van meer dan 400 K-G. (drie bruggen)In het Oosten en het Noorden is een brug met een wielbe- lasting van meer dan 900 K.G. Dus ook bier afsluiting. Men kan echter ook van het Zui den nu niet meer te Erica komen, omdat de brug te Amsterdamscheveld ook gesloten verklaard is voor auto's met een wielbelasting van meer dan 500 K.G. Lichte vrachtauto's kunnen dus uit het Noorden en het Oosten nog te Erica komen. Autobussen kunnen echter uit het Westen en het Zuiden het dorp niet meer bereiken. Twee autobusdiensten worden hierdoor ge dupeerd. De heer K. de Boer, exploiteerende een autobusdienst Coevorden—Ter Apel, zal Erica niet meer kunnen aandoen. Hij zal over Emmen moeten rijden, maar daar is de weg tijdelijk gestremd, zoodat de eenige weg om van Ter Apel in Coevorden te komen voor een bus is over Weerdinge. Het busvraagstuk wordt hoe langer hoe neteliger, aangezien de beheerders van brug gen, die tot heden nog geen maximum-be lasting kenden, die vragen, omdat alle ver keer zich op die bruggen concentreert en men dan ook te veel van deze gaat vragen. Schilder door trein gegrepen en gedood. Een moment van onoplettendheid. De ongeveer 45-jarige gehuwde schilder A. B. uit Rotterdam was Donderdagmorgen kwart over 10 bezig werkzaamheden te ver richten op het viaduct bij de Binckhorstlaan te Gravenhage. Toen de man aan den an deren kant van de spoorbaan even iets wilde halen, kwam in volle vaart de electrische trein Scheveningen—Den Haag aangereden. De schilder merkte den tre^n te laat op, kreeg een geweldigen klap van een treeplank en bleef zwaar gewond en in bewusteloozen toe stand naast de spoorbaan liggen. De geneeskundige dienst vervoerde den on gelukkige naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal, waar hij spoedig, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Knaap bij spelevaren verdronken. Donderdagavond om kwart over zeven is achtjarige zoon van den heer J. M, te Edam, die met vriendjes in de nieuwe haven aldaar aan het roeien was, in een speelsch oogenblik uit de boot gevallen. Na eenige vergeefsche po gingen slaagde men er na tien minuten in den jongen boven te brengen. Twee uur is men bezig geweest om de levens geesten op te wekken, doch ten slotte heeft de geneesheeer den dood moeten constateeren. Lange lijst van één dag snelverkeer. Het aantal verkeersongelukken dat Donderdag is gebeurd, is buitengewoon groot geweest. Een lijst, zooals we hieronder publiceeren, bewijst met menschenlevens, dat we nog slechts de allereerste stappen hebben gedaan op den weg, welke naar veilig verkeer moet leiden. Slechts met aller medewerking en door voortdurende oplettendheid zal men het aantal „slachtoffers van den weg" kunnen doen verminderen. Ongelukkig afgeloopen rijproef. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur reed de handelsreiziger Dr. uit Am sterdam onder toezicht van een ga ragehouder op den Boschdijk te Eind hoven. In een ouden wagen trachtte hij zich de beginselen van het auto rijden aan te leeren. Ter hoogte van de Houtstraat brak plotseling de stuurstang, waarna de wagen het trottoir opvloog en daar twee dames, mevr. B. geb. Van D. en haar zuster mevr. Van B. geb. Van D., beiden uit Eindhoven, tegen den gevel van een der huizen drukte. Mevr. Van B. kreeg het glas van haar bril in beide oogen terwijl haar 48-jarige zuster zoo ern stig werd getroffen, dat een ontboden geneesheer haar naar haar in de na bijheid gelegen woning heeft laten vervoeren, waar zij gisteravond is overleden. De politie heeft de auto voor onder zoek in beslag genomen. Bij oversteken door auto gedood. Donderdagmiddag is onder de gemeente Bolsward de ruim vijftigjarige landbouwer Nanne de Boer uit Eemswoude, die op de fiets was, toen hij den weg naar links wilde oversteken, aangereden door een vlak achter hem rijdende personenauto, waarin gezeten waren dokter M. ten Gate en diens chauffeur welke laatste aan het stuur zat. Het slaichtoffer werd ernstig gewond en overleed spoedig. De heer De Boer was een bekende figuur in landbouwerskringen. Meisje tegen vrachtauto gebotst. Donderdagmiddag om kwart voor vier is het achtjarig dochtertje van den landbouwer T. Groenewold uit Borgercompascuum, dat juist uit school kwam, met haar fiets tegen de vrachtauto van den koopman N. Bollegraaf uit Emmen, gereden. Zij werd tien meter ver weggeslingerd en bleef bewusteloos lig gen. In een nabijzïjnde woning werd medische hulp verleend, doch na korten tijd is het kind zonder bij kennis te zijn gekomen overleden. Geen vrij uitzicht. Op den Zuiderzeestraatweg te Oldebroek, nabij de Geref. school wilde Donderdagmid dag een tienjarig dochtertje van den beton werker W. Jonker, wonende aan den Boven- straatweg den weg oversteken. Doordat ter plaatse een dorsmachine stond, had het meis je geen vrij uitzicht, met het gevolg, dat zij door een auto werd gegrepen. Het kind was op slag dood. Van vrachtauto gevallen en gedood. Het 15-jarig meisje Ros, is van een vracht auto, welke op weg was van Made naar Oos terhout gevallen en op slag gedood. Het meisje had gevraagd op den wagen te mogen meerijden. Vrouw door tram aangereden. Donderdagmiddag om half drie is op de kruising Weteringschans^—Nieuwe 'Vijzel gracht te Amsterdam, een 57-jarige dame door een train aangereden. Met een gebroken on derbeen en een vermoedelijke wervelfractuur is zij door den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Meisje aangereden. Donderdagmiddag om vijf uur is het vijf jarig dochtertje van de familie W. van der M. in de Westinghousestraat te Groningen bij het spelen onder een bestelauto van Van Gend en Loos gekomen. Het kind liep een bekken fractuur op en is in ernstigen toestand naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Bij aanrijding zwaar gewond. Donderdagmiddag te ruim vier uur is op de hoogte Kadijk te Amsterdam een 35-jarige man door een auto aangereden. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Binnen gasthuis vervoerd. Dame door motorfiets aangereden. In de de Clercqstraat te Amsterdam i§ een Alles wel aan boord van de „Van Galen". 5» T Bij het Departement van Defensie werd van den commandant van H.Ms. „Van Ga len" bericht ontvangen dat alles wel is aan boord. De bestrijding van de werkloosheid Conferentie op het ministerie van Sociale Zaken. Donderdag heeft de minister van Sociale Zaken een conferentie gehouden met ver tegenwoordigers van werkgeversverenigingen arbeidersverenigingen en middenstandsver- eenigingen, over maatregelen, die kunnen strekken tot bestrijding van de werkloosheid. Verscheidene van de aanwezigen hebben hun standpunt ter zake uiteengezet, waarbij vele belangrijke kwesties ter sprake kwamen. De minister is voornemens, na deze be spreking verder overleg te doen plegen door een in te stellen werkcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de centrales en het departement van sociale zaken met. de vertegenwoordigers van de bedrijven waar het nemen van bepaalde maatregelen moge lijk wordt geacht. bejaarde dame door een motorfiets aangere den. Ernstig gewond is zij naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. Aan de gevolgen van een aanrijding overleden. Op den Luikerweg onder Valkenswaard werd Woensdag de vijftigjarige Belg van der Ven uit Tongerloo door een autocar van den heer van den Heuvel uit E:st aangereden, toen hij met zijn rijwiel plotseling den weg overstak. In bewusteloozen toestand bracht men hem naar het ziekenhuis aan den Aal- sterweg te Eindhoven. Daar is van der Ven Donderdagavond aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Wanneer je met het armzalig gevoel van een „slecht-weer-vacantie", bibberend weggedoken in. de beschutting van een lange badjas, langs het strand wandelt, snakkend naar een echte stralende midzomerdag, is het idee, een nach telijke speurtocht door de duinen te maken met Leendert, den strandjutter, een welkome afwisseling. Het gerimpelde, zongebruinde zeemansge zicht van Leendert kijkt wel wat bedenkelijk als wij met ons voorstel bij hem komen, maar na herhaald aandringen stemt hij eindelijk toe. „Nou. allee dan moar! Om één uur goan ik". Eén uur! Wat een tijd! Eigenlijk zien wij toch wel wat op tegen het nachtelijk avon tuur. Maar terugkrabbelen is onmogelijk en met het vast voornemen ons niet te zullen ver slapen, kruipen wij vroeg in kooi. Precies op tijd staan we buiten. Van den kerktoren galmt één langzame slag over het slapende dorp. Gelukkig, de duisternis valt wel mee. De weg is gemakkelijk te onderschei den. Aan den overkant knarst een deur. Piepend zwaait het hekje open. „Hallo Leendert!" Een kromme wijsvinger aan de klep van zijn pet. „Goeie!" „Zou 't droog blijven vannacht?" „Vast wel". Gedrieën loopen we de dorpsstraat af. Leen dert in het midden. De nachtploeg op zoek naar buit! Hol klinken onze voetstappen op tegen de donkere boerderijen. Waarschuwend slaat een hond aan. Ergens ver weg in den polder loeit een koe, zwaar en somber. Wij verlaten den straatweg en slaan het pad in naar zee. In het bleeke sterrenlicht liggen de duinen als vreemde gedrochten met be groeide flanken en gebochelde ruggen. De kale hellingen der zandverstuivingen lijken met hun schaduwholten op groteske doods koppen, grijnzend en koud. Het idee, dat de „Witte Wieven" daar ergens in een duinpan een of ander heksenfeest vieren, lijkt opeens niet zoo fantastisch meer. Moeizaam klauteren wij achter elkaar de duinen op en af. Eigenaardig zoo héél anders deze weg er nu uitziet dan overdag! Daar is de bank met de kromgegroeide denneboom. Nu schijnt de boom een machtig spooksel, dat dreigend zijn knoestige armen naar ons uit strekt. Bij de kromming van den weg staat een bord met het bekende opschrift: „Het is verbo den Aan het gerafelde stuk touw, dat er overheen geworpen is, was vanmiddag niets bijzonders te zien. Nu, in het kille maanlicht geeft het geheel duidelijk de indruk van een galg met doorgesneden strop. Leendert heeft plezier in onze angst en ont haalt ons op een paar huiveringwekkende gruwelverhalen over moorden, die hier. jaren geleden, bij nacht en ontij zijn gepleegd. „Hierheen", zegt hij opeens en voert ons door prikkelende bremstruiken naar een bijna onbegaanbaar duinpad, waarvan wij het be staan niet kenden, maar dat een aanmerke lijke bekorting blijkt van den gewonen strand weg. Na een paar minuten ligt de zee vóór ons. Voorzichtig glijden wij langs de steile duin helling naar beneden op het eenzame strand, dat bezaaid ligt met allerlei, door den vloed aangespoelde, rommel. Vooral hout en zeewier; een paar doode vogels, de lijfjes besmeerd met stookolieresten. Arme beesten! „Zou daar nu niets aan te doen zijn Leen dert?" Hij antwoordt niet. Zijn aandacht wordt ge trokken door iets anders. Vlak bij het water ligt een groote kist. Uit de verte gezien, is het alsof alles wat uit de zee hier werd neerge gooid, een vreemde, groenachtige glans af straalt. Oude, half vergane planken vooral, blijken sterk fosforiseerend. Leendert is bezig de gevonden kist, die be hoorlijk zwaar schijnt te zijn, over het strand te sleepen. Vóór wij het gevaarte tegen de dui nen hebben opgesjord en veilig hebben weg geborgen in een duinpan, is een uur van hard werken voorbijgegaan. Wij zijn ontzettend nieuwsgierig naar den inhoud. Leendert peutert een plank los en steekt zijn hand door het gat. Een oogenblik later houdt hij een busje omhoog. Geconser veerde room! „Moeder de vrouw zal blij zijn met zoo'n cadeautje Leendert!" „Joa, vast wel", zegt hij glunder. „Da's goed spul in de koffie!" Opnieuw gaan we op zoek en sjouwen plan ken en kisten, die nu echter allemaal leeg zijn, naar de bergplaats. Terwijl Leendert zijn vondsten tot den vol genden dag tusschen de struiken verstopt en wij beneden aan den badweg op hem wachten, is het alsof de wijde verlatenheid der eenzame duinenrijen ons neerdrukt tot heel kleine, nie tige menschjes, verloren in die stille oneindig heid van stuifzand en dennen. Achter ons is de stem van de zee, het doffe ruischen van brekende golven op het verlaten strand. Als wij, eenigen tijd later, den badweg af- loopen, voldaan over de „goede vangst", wordt het in 't Oosten al lichter. De hemel krijgt een rosse gloed. Een nieuwe dag breekt aan. De nachtploeg keert huiswaarts. MONA BOS.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3