10 ZWEMBADEN 2.75 I Dans-Instituut irihD 'Vertellim: LAATSTE MAAND ZOMERPRIJZEN De toekomst van Castricum BRASSINNE MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 2 STOOP'S OVERDEKT EN OPENLUCHTBAD Zwemmen staalt zenuwen en spieren. G (Adv. Ingez. Med.) Het jubileum van Dr. J. Weener. T re ffemle herdenkingsbijeen komst in de Groote Kerk. Gedachtenisrede door den jubileerenden predikant. In de Gi'oote Kerk vond Zondag avond een herdenkingssamenkomst plaat-s, waarin Dr. J. Weener de ju- bileerende predikant van de Ned. Hervormde Gemeente een gedach tenisrede uitsprak. De kerk was ge heel gevuld met belangstellenden. Het voltallige college van predikan ten, voor zoover niet met vacantie, was aanwezig. Voorts woonde Ds. C. J. van Paassen, den em. predikant, den dienst bij. De dienst werd geopend met het zingen van Psalm 111 vers 1 en 3. Dr. Weener had als uitgangspunt van zijn rede gekozen de woorden van Paulus in zijn brief aan de Philippensen 1:3: ..Ik dan mijnen God. zoo dikwijls ik Uwer gedenk". Het verheugde spreker dat de opkomst de zen avond zoo groot was. Veertig jaar geleden in Ter Aa ving ik mijn ambt aan, aldus Dr. Weener. veertig jaar lang heb ik door Gods goedheid het Evangelie, de Boodschap van God. mogen verkondigen. Zonder steun van God was het mij echter niet mogelijk geweest om deze dikwijls zeer zware taak te vervullen. Veertig jaar een boodschapper van God te mogen zijn, is een zeer groote genade, waar ik zeer dankbaar voor ben. Dankbaar ben ik ook voor de vele blijken van belangstelling, die ik bij dit jubileum heb mogen ontvangen en in het bij zonder voor de talrijke, dikwijls zeer hartelij ke brieven die mij hebben bereikt. Van de veertig jaar dat ik predikant ben heb ik er 33 in Haarlem doorgebracht; in dien tijd heb ik Haarlem lief gekregen. Veel is er in den loop der tijd veranderd, velen heb ik zien komen en velen heb ik zien gaan en al is dit de natuurlijke gang van za ken toch stemt mij dit wel even weemoedig. Steeds ben ik door de banden der vriend schap en wat misschien nog beter is. in den geest van Christus, met velen verbonden ge weest. Talrijke moeilijke, maar ook heerlijke uren heb ik in mijn wijk mogen doorbrengen. Hartelijk bedank ik allen voor alles wat ik en mijn gezin in den loop der jaren aan vriendschap en liefde heb mogen ondervin den. Het zijn echter niet louter lichtplekken die ik op dezen dag zie. De belangstelling'voor het kerkelijk leven in Haarlem is nog niet zoo groot als die zou kunnen zijn. Gemakkelijk is het in al die jaren niet ge weest. doch door den kracht van het ge bed heb ik het Geloof kunnen bewaren. In het Evangelie ligt mijn troost en mijn verwachting voor de Gemeente. Langzamerhand zie ik het einde van mijn arbeid naderkomen, doch ik hoop dat God mij nog eenigen tijd voor mijn werk wil bewa ren. Dr. Weener besloot zijn treffende rede, met de gemeente en zichzelf in Gods hoede aan te bevelen. Namens het college van predikanten en de Gemeente sprak vervolgens Ds. E. Bleker. Gij staat mét. üw beide beenen in het leven, aldus, Ds. Bleker: Gij zijt, als ik het zoo mag noemen, een oecumenische figuur. Ds. Bleker sprak ten slotte den wensch uit dat Dr. Weener nog vele jaren moge arbei den in den dienst die hem zoo lief is. Hierna werd gezongen Gezang 224 vers 1 en 3, waarna Dr. Weener den dienst met een kort dankwoord sloot. EERSTE HULPVEREENIGING SNELVERBAND. Bij de te Vught (N.B.) gehouden nationale •wedstrijden in het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken, behaalde een damesploeg van bovengenoemde vereeniging, bestaande uit de dames v. Emmerik, Fuhlhage. Kooien, Kroons- berg en Moonen den 2en prijs. De comman dante. mej. G. E. Kroonsberg ontving voor de door haar gegeven leiding eveneens een 2den prijs. V00R.SNELHE1D MET EEN VLIEGMACHI6N Voor Kolen ÉÉN MAN FRANS PERQUIN TELEFOON 10212. (Adv. Ingez. MedJ AGENDA. Heden: MAANDAG 6 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue „Knal". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Adèle Sandrock in „Het kind van de rekening", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jenny Jugo m „De ge vaarlijke leugen". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Paul Robeson in „De mijnen van koning Salomon". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Bom to Dance met Eleanor Powell. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. 0 Heemstede: Concert Fanfarecorps „Ex celsior" op het Raadhuisplein. 8 uur. DINSDAG 7 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Gebouw ..De Nijverheid": Psychometrische séance „Harmonia", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue „Knal". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds, Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Inzegening mej. Vieweg. Mejuffrouw M. Nieweg, de nieuwe hulppre- dikante van den Protestantenbond, is gisteren door ds. Moll van Charante officieel ingeze gend. De dienst, die geleid werd door ds. Moll van Charante, werd begonnen met het gezamenlijk zingen van psalm 89 vers 7. Tot tekt voor dezen ochtend had hij gekozen „Gij zijt het licht der wereld" uit Mattheus hoofdstuk 5. Na den preek sprak ds. Moll van Charante mejuffrouw Nieweg hartelijk toe. Het werk, dat gij kiest, zoo zeide spr., is het zwaarste, dat gedaan kan worden, omdat het onderhevig is aan veel critiek en omdat gij er nooit mee klaar zult komen. De resultaten zult gij ook nooit kunnen opschrijven of aan- toonen. Als mensch staat gij voortdurend tus- schen Gods heiligheid en uw eigen mensehe- lijkheid. Het werk dat u nu gaat beginnen, wilde u aanvaarden niet van menschen, maar van God. En, zoo ging spr. voort, alleen door Gods hulp en Zijn eindelooze liefdt kunt gij dit werk aanvaarden. Hierna ging ds. Moll van Charante over tot de inzegening en stelde mejuffrouw Nieweg daartoe de drie vragen, die zij bevestigend be antwoordde. Na deze plechtigheid hield de nieuwe hulp- predikante haar inleidingspreek. Als tekst had zij genomen: „Zend hier Uw licht en Uwe trouw". Na de beëindiging van haar preek sprak de voorzitter van het kerkbestuur eenige woor den tot haar. Wij hopen en vertrouwen, ja, wij zijn over tuigd, zoo zeide hij o.m., dat u hier op den duur alle zegen zult kunnen vinden. Daarna sprak ds. Moll van Charante haar voornamelijk namens de jeugd toe. Het is ons een vreugd om u vandaag in deze gemeente te mogen ontvangen, zoo begon hij. In de laatste veertien dagen is er reeds een band gelegd tusschen u en de jongeren en door de wijze waarop gij van den eersten dag af opgetre den bent. God moge u zegenen. Mejuffrouw Nieweg sprak vervolgens een dankwoord tot mevrouw Moll van Charante en mejuffrouw van Gelder en richtte daarna het woord tot de kinderen en de a.s. catechi santen. Jullie hebt, om het eens spreekwoor delijk uit te drukken, zoo zeide zij o.m., de kat niet uit den boom gekeken. Jullie hartelijkheid heeft mij oneindig veel goed gedaan. Jullie optreden zal mij een herinnering zijn, die mij steeds kracht zal blijven geven. De dienst werd besloten met gezang 237 vers 4. STRAATPREDIKING. Van wege de Gereformeerde Evangelisatie zal een straatprediking gehouden worden op Dinsdag 7 Sept. des avonds te 8.15 uur op het Teylerplein, met medewerking van het zang koor. Het Boeddhabeeldje. door J. P. BALJé. JAMES BARRACLOUGH verzocht- zijn zonderlingen bezoeker te willen plaats nemen en keek hem toen nieuwsgierig aan. Hij was een lange, magere man met geprononceerd Indische gelaatstrekken. Zijn oogen hadden een onbestemde Meur en gingen meestal schuil achter de halftoege- knepen oogleden, wat zijn blik iets loerends gaf. Zijn hoofd was niet.- bedekt door een hoed, maar door een soort hoofddoek, die hij bij zijn binnenkomen niet had afgenomen. Langzaam als overwoog hij eerst ieder woord, begon de man te spreken. „Meneer Barraclough, ik vernam, dat u eenige dagen geleden op een uitverkoop een Indisch beeldje hebt gekocht. Helaas was ik te laat van dezen uitverkoop op de hoogte, anders had u het beeldje niet gehad! Ik kom u nu echter vragen, of u mij het ding wilt verkoopen. Ik ben gaarne bereid, het dub-, bele van den prijs te betalen dien u be steedde". James Barraclough was een oude zonder ling. Vrijgézel zijnde, leefde hij heelemaal alleen in een klein huisje en bekommerde hij zich niet om de buitenwereld. Eén van zijn grootste hebbelijkheden was koppigheid, en deze eigenschap kwam vooral tot uiting, wanneer zijn wantrouwen door iets werd opgewekt. En dit was thans het geval! Wat wilde die snoeshaan van hem? Het beeldje op zichzelf was nauwelijks den prijs waard, dien hij er voor betaald had en het was één van de minst belangwekkende voor werpen van zijn groote verzameling curiosa. Waarom wilde die Indiër er dan het dubbele voor geven? Daar moest wat achter zitten! De Indiër, zijn aarzeling ziende, en de oor zaak er van vermoedend ging fijntjes glim lachend voort: „Het beeldje kan voor u moeilijk waarde hebben, maar voor ons ik spreek hier na- -ipRs een godsdienstige gemeenschap is •••et van zeer veel waarde, U hebt er vijf Pond sterling voor betaald. Ik bied u twaalf pond". Een slimme trek verscheen op Barraclough's gezicht. Godsdienstig genootschap, jawel, De Bilt voorspelt: Matigen meest Zuidwestelyken wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.8 m.M. te Breslau. Laagste 724.7 m.M. te Vestmanoer. De depressie welke Zaterdag nabij IJsland lag werd veel dieper en breidde zich aanzien lijk uit. Het centrum met standen beneden 725 m.M. ligt thans bezuiden Vestmanoer. Een uitlooper reikt tot verin het Zuiden op den Oceaan. Ook het Noorden van de Britsche eilanden en geheel Scandinavië zijn thans onder invloed van de depressie. Er waaien krachtige Zuidelijke tot Westelijke winden met zwaar bewolkte tot betrokken lucht met plaat selijk regen. De hooge drukking hield over het vasteland van West-Europa stand. Hier heerscht windstilte of waaien zwakke winden met heldere of licht bewolkte lucht doch plaatselijk ochtendnevel. De temperatuur is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied boven normaal. Hoewel de invloed van de depressie zich langzaam naar onze omgeving uitbreidt, wordt niet verwacht, dat wij hiervan vóór morgen avond veel zullen ondervinden. De wind zal uit Zuidwestelijke richtingen blijven waaien, in Macht wellicht iets toenemen. Ook de bewol king zal vermoedelijk iets toenemen, doch voorloopig wordt nog geen regen verwacht. De temperatuur zal weinig veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f 2.30 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a - Tel. 16100 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) daar namen ze hem niet mee! Nee, er moest iets anders achter het geval zitten. Wellicht was het beeldje hol, waren er sieraden in verborgen, of iets van dien aard. Beslist schudde hij het hoofd: „Waarde heer, het beeldje is niet te koop. Geld is voor mij bijzaak. Ik kocht het ding, omdat het mij beviel, en ik behoud het voor mijn verzameling curiositeiten om dezelfde reden". „Dan zal ik u nog meer moeten vertellen", zei de bezoeker op eenigszins geirriteerden toon. „Dit beeldje werd twee jaar geleden uit één onzer tempels in Burmah gestolen. Sindsdien veranderde het meermalen van eigenaar, zoodat het mij twee jaar heeft ge kost, het ding op het spoor te komen. Het heeft den eigenaars niets dan ongeluk ge bracht! Luistert u goed: allen, die het beeld je vóór u bezaten, zijn thans dood! De dief en eerste bezitter verongelukte bij een spoor wegramp, zijn opvolger stierf door vergif, een derde pleegde zelfmoord, een vierde ver dronk. een vijfde stortte neer met een vlieg machine en zoo zou ik u nog een lange rij van menschen kunnen opsommen, die het beeldje bezeten hebben en alle op onnatuur lijke wijze om het leven kwamen tengevolge van dat bezit! Dat is de traditie van den Boeddha, nadat hij onzen tempel verliet! Niets dan ongeluk en verderf brengt hij aan! Daarom raad ik u in gemoede: sta het beeld je aan mij af. ik doe u nu onmiddellijk mijn hoogste bod: Ik geef u vijf-en-twintig pond! Wat is uw antwoord?" Opnieuw schudde James Barraclough het hoofd. „Als deze Boeddha u vijf-en-twintig Pond waard is. heb ik er hetzelfde bedrag voor over", antwoordde hij koppig. „Wat die traditie betreft, ik ben niet erg bijgeloovig. Dat kan mij dus geen vrees aanjagen". Met deze woorden stond hij op. als wilde hij daardoor te kennen geven, dat hij het gesprek als geëindigd beschouwde. Ook de Indiër rees van zijn stoel. In zijn toegekne pen oogen blonk een onheilspellend vuur, en dreigend zei hij: „U hebt uw eigen lot geteekend. Nog in dezen nacht ziilt gij sterven!" Toen draaide hij zich vlug om en statig verliet hij het vertrek, James Barraclough in opgewonden toestand achterlatend. Barraclough had het beeldje van alle kan ten bekeken, had het beklopt en bevoeld, maar kon er niets bijzonders aan ontdekken. Thans stond het voor hem op tafel. De on- noozele grijns om den mond van den Boeddha a.ls spotte hij met James Barraclough's kop pigheid en nieuwsgierigheid, irriteerde hem. CASTRICUM Een onderhoud met Burgemeester Sloet Burgemeester Sloet. In het najaar worden de ingezetenen nieuws gierig hoe de financiën hunner gemeente er voor staan, want daarvan hangt immers voor een deel af hoeveel belasting er in het vol gende jaar betaald zal moeten worden. De cri sisjaren deden aan die nieuwsgierigheid angst paren, want het liep geregeld uit op een ver hooging van de rekening van den fiscus. Nu er teekenen van opleving komen is bij de nieuwsgierigheid de angst door hoop ver drongen. Zal de naaste toekomst een verlaging van belastingen brengen? Vooral de Castricumers zien belangstellend uit naar de begrooting voor 1938. Het is nu ruim een half jaar, dat de nieuwe burgemees ter, mr. C. A. F. H. W. B. van den Clooster Baron Sloet tot Everlo, op het Raadhuis ze telt. Het is geen geheim gebleven, dat hij zich 111 het bizonder interesseert voor de fi nanciën, hetgeen trouwens te verwachten was daar hij, vóór hij naar Castricum kwam, een vertrouwenspositie bij een groote bank te Am sterdam bekleedde. De begrooting, die nu wordt samengesteld, zal dus voor een groot deel zijn stempel dragen. Ook een onderhoud dat wij met den Burgemeester hadden, gaf ons die overtuiging. Het is juist zoo vertelde burgemeester Sloet ons dat wij in Castricum, wat de be lastingen betreft, met het hoofd tegen het plafond zitten: 200 opcenten op de Personeele belasting, 75 op de gemeentefondsbelasting. Het is absoluut in het belang der gemeente en daarom streef ik er ook ernstig naar dat zoo spoedig moge lijk een verlichting van den belasting- - druk verkregen zal worden. Maar of het reeds gelukken zal bij het sa menstellen van de begrooting voor 1938 kan ik nog niet garandeeren. De hoop koester ik wel. En kis het gelukt nu voldoende te bezuini gen, dan zal mijn voorstel zijn, het eerst de 'opcenten op de personeele belasting te verla gen. Die 200 opcenten werken belemmerend op de vestigingen in de gemeente. Wij hebben wel geen klagen, want ons zielental gaat elk jaar met 5 pCt. vooruit, maar het kon nog veel beter. Castricum is een mooie gemeente, schitte rend gelegen in het mooiste deel van Kenne- merland, profiteerend van de nabijheid der groote steden Amsterdam, Haarlem en Alk maar. In den electrischen trein en de autobus hebben we uitstekende verkeersmiddelen, zoo dat wij aan forensen, gepensionneerden en renteniers alles kunnen bieden, wat begeerd kan worden. In de laatste jaren komen er reeds vrij veel van die graag geziene bewoners, maar als Het was twaalf uur in den nacht, maar Barraclough dacht niet aan naar bed gaan. De bedreiging van den geheimzinnïgen be zoeker had zijns ondanks indruk op hem gemaakt, zoodat hij vastbesloten was, den heelen nacht op te blijven en op zijn qui vive te zijn. Alle deuren en ramen had hij stevig gesloten en voor hem, naast het beeldje, lag een flinke browning. Vermoeid door de ongewone nachtwake zat Barraclough in zijn stoel. Nu en dan hief hij luisterend het hoofd op, als hij ongewone ge luiden meende waar te nemen, nu en dan stond hij op, om te onderzoeken of alle deu ren nog goed dicht waren. Je kon niet weten, die Indiërs beschikten over vreemde mach ten, dat ras had men naar zijn meening al lang moeten verdelgen! Weer staarde hij vanuit zijn stoel het beeldje aan. Vervloekt, wat was dat? Was het verbeelding of' werkelijkheid? De grijns om den mond van den Boeddha scheen breeder te worden, en uit den mond schenen lichte rookwolkjes op te stijgen. Een benauwd ge voel bekroop hem. Nu en dan bracht hij zijn zakdoek naar het voorhoofd, waar groote zweetdroppels op parelden. En steeds be nauwder werd het in de kamer. Bruusk pak te hij het beeldje op en hield het dicht voor zijn oogen. Nee. het was toch verbeelding, er kwam geen rook uit den mond van dit af schuwelijk wezen. En niettemin kreeg hij het steeds benauwder. Hoor, daar had je weer dat geluid. Angstig staarde hij naar de kamerdeur, en tot zijn groote ontzetting zag hij, dat deze langzaam geopend werd! In de deuropening stond een man: zijn bezoeker van dien middag! Diens gezicht was in woede vertrokken en in zijn handen hield hij een lang koord. Stap voor stap kwam hij nader James Barraclough wilde opspringen en zijn revolver grijpen, maar het was, alsof sterke banden hem terughielden. En steeds nader kwam de Indiër: nu voelde Barra clough het koord om zijn hals en tergend langzaam werd dit toegehaald! Rochelend ging zijn adem. een korte strijden James Barraclough was dood! Den volgenden morgen constateerde de dokter, dat Barraclough door gasverstikking om het leven was gekomen Op onverklaar bare wijze was een kraantje open blijven staan van den gashaard. Misschien had Bar raclough er tegen ge.stooten Tegenover Barraclough's stoel grijnsde de Boeddha (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden) Castricum ook reclame kon maken met „lage belastingen" zouden de zevenduizen zielen die wij nu hebben, met sprongen naar boven gaan. Ik persoonlijk zou er zelfs veel voor voelen om, wat de belastingpolitiek aangaat, te han delen als een zakenman. Als de stand der fi nanciën het slechts half toe laat, zou ik het al aandurven de belastingen te verlagen, want dat feit zou zoo inslaan dat er, dank zij de ver meerdering van de nieuwe vestigingen, toch niet minder aan belastingen zou inkomen. De personen die zich nu hier vestigen be- hooren veelal tot de niet-kapitaalkrachtigen, maar Castricum moet ook aantrekkelijk wor den voor de beter gesitueerden. Mijn vroegere werkkring in het bankwe zen heeft er toe bijgedragen dat ik het be sturen van een gemeente ook zakelijk be kijk. Het gevolg is, dat hier al veel gesa neerd is, wat dit zal wel uit de begrooting blijken een gunstigen invloed op de finan ciën heeft gehad. Daarbij komt dat wij er in geslaagd zijn. al onze leeningen die daar voor in aanmerking kwamen te converteeren, waarbij zulke gunstige voorwaarden konden worden bedongen, dat gezegd kan worden dat Castricum een der gemeenten is die het goedkoopste geld heeft. Natuurlijk is daarbij een vrij belangrijke besparing op den post „rente voor geleende kapitalen" verkregen. De rekening over 1936 is nog niet afgeslo ten. maar reeds nu is met vrij groote zeker heid te zeggen, dat de inkomsten de -uitga ven dekken, zoodat het niet noodig zal zijn de begrooting voor 1938 te beginnen met een post om het nadeelig saldo van 1936 te dek ken. Ook over den gang van zaken in den loop van 1937 bestaat geen ontevredenheid. De teekenen van opleving doen zich ook hier kennen. Er is een vrij be langrijke daling in de werkloosheid te constateeren. Op dit oogenblik zijn er 58 werkloozen tegen 73 in de zelfde week van 1936. Een der dingen die de financiën van Cas tricum ongunstig beinvloeden is onze abnor maal hooge post voor verpleging van arm lastige krankzinnigen. Castricum moet voor 25 patiënten zorgen, die aan de gemeente gemiddeld f 600 a f 700 per jaar kosten. Dit is, in verhouding van hetgeen andere ge meenten moeten doen, zeer veel. Vermoedelijk is dit een gevolg van de om standigheid dat zich vele personen uit ge zondheidsoverwegingen in onze gemeente vestigen, waaronder natuurlijk ook een aan tal geesteszieken zijn, die later, als hun toe stand verergerd, in een inrichting verpleegd moeten worden. Dan komen zich hier ver schillende families vestigen van patiërten, die verpleegd worden in het Provinciaal Zie kenhuis „Duin en Bosch" en blijkbaar heeft dit op den duur minder gunstige gevolgen in verband met de theorie van erfelijkheid. Castricum is nu in elk geval op dit punt te zwaar belast, zoodat er reden is om te trach ten daar een verlichting van te krijgen. Een zeer sterk sprekend geval is, dat Castricum de verpleegkosten moet betalen voor een jeugdige krankzinnige, die zelf nooit in deze1 gemeente gewoond heeft, maar die na den dood van zijn ouders een voogd heeft toe gewezen gekregen, die in Castricum woont. Tot zoover het onderhoud met Burgemees ter Sloet. In ons gesprek kwamen nog enkele andere punten ter sprake over aangelegen heden die wij binnenkort in onze kolommen zullen behandelen. Reeds nu willen wij uiting geven aan onze overtuiging, dat Castricum in zijn nieuwen Burgemeester een ijverigen, hardwerkenden man geMegen heeft, -bezield met het en thousiasme der jeugd, voor wien geen moeite te veel is om te trachten zijn kennis en be kwaamheid aan te wenden om daarmee de belangen van de gemeente die hem lief ge worden is, te behartigen. V. T. VELSEN Teraardebestelling P. J. J. Stals. Zaterdagmiddag werd onder zeer groote belangstelling van de zijde van Hoogoven employés en arbeiders op de begraafplaats „De Biezen" te Santpoort het stoffelijk over schot van den heer Stals, die 'dezer dagen op zoo'n droeve wijze ten gevolge van een ongeval om het leven kwam. ter aarde be steld. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, trad ir. Ingenhousz naar voren, om als vertegenwoordiger van de directie een afscheidswoord te spreken. Wij zijn ten zeerste ontroerd, aldus spr., nu wij onzen besten kameraad ten grave dragen. Het is de vreeselijke natuurMacht geweest, die iemand heeft neergeslagen, ons, die op zoo menig gebied de natuur leerden beheerschen, die dachten veilig en zeker te zijn. toonend dat zij zoo noodig haar Macht nog kan toonen. Öp deze plaats wil ik ook nog even denken aan onze kameraad Theiner. Moge God hem sparen. Hier helpt echter geen bidden en geen wensehen meer. Stals is gevallen midden in zijn werk, midden in zijn sterk leven. Allen missen wij hem, want ieder droeg hem een goed hart toe. Zelfs zij. die hem slechts wei nig ontmoetten, werden steeds getroffen door zijn algeheele toewijding. In hem aan schouwden wij den sterken evenwichtigen en rustigen mensch, die een ieder voor zich innam. Nu is dit leven afgesneden. Een uitstekend gezinsvader is heengegaan. In de allereer ste plaats zullen de weduwe en de kinderen hem missen. Moge God hun zijn troost schenken Blijft zijn voorbeeld uw geheele leven bij u houden, zijn beeld zal u sterken! Moge God hem in zijn vrede hebben op genomen! Rust zacht, brave makker! Tal van bloemstukken w.o. van directie en kameraden, dekten de groeve. Ernstig verkeersongeval. Zondagavond omstreeks half elf had op den Wijkerstraatweg ter hoogte van de Pelsstraat een ernstig verkeersongeval plaats. De 32- jarige motorrijder J. van Wessem uit Heem stede. komende van Beverwijk kwam in bot sing met een ongeveer 50-jarigen wielrijder J. Stam, Hoflanderweg te Beverwijk, die. ko mende uit de Pelsstra'at op den Wijkerstraat weg (voorrangswegl aan het wijfelen raakte waardoor een aanrijding onvermijdelijk werd. De motorrijder werd over de straat geslingerd en in deerniswekkenden toestand bij den sla ger S. binnengedragen waar Dr. R. W. Fierstra de eerste hulp verleende en een inmiddels ont boden geestelijke hem eveneens bijstond. De wielrijder, die ook bij een der omwonenden werd binnengebracht, kon na door Dr. Fierstra te zijn verbonden per auto naar zijn woning worden vervoerd. De motorrijder werd per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd.De duorijder kwam er met een enkele ontvelling af. Het rijwiel werd bijna geheel vernield, terwijl de motor welke aanvankelijk in brand geraakte, tamelijk beschadigd werd, RAAMSINGEL 30 Tel: 11154, Haarlem Gediplomeerd leeraar van The Imperial Society of Teachers of Dancing" te Londen Deze titel biedt U-de hoogste waarborgen voor den ORIGINEELEN en BESCHAAFDEN ENGELSCHEN STÏJL 'dus het BESTE en het NIEUWSTE op DANSGEBIED Wendt U zich daarom tot ons Instituut voor Uw aanstaande Danscursussen. Bovendien TAP DANSEN door Engelsche specialiste. Dagelijks spreekuur en inschrijving. Prospectus op aanvraag.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2