IIA ADI 1 riJ'C DA nol AD nAAKLI IVI w UA U D LAI/ De Burgemeester van l Calais. R' P' De vliegfiets. Geronselde Haarlemmer uit Spanje teruggekeerd. Door valsche voorspiegelingen misleid r WANDGEDIERTE Hef belangrijkste '55e JAARGANG No. 16628 Verschijnt dagelijks, ïïeïïalvè op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 7 SEPTEMBER 19371 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vt. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod I4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.t» a gtm a >c Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden, HEDEN 12 PAGINA De Fransche stad Calais telt maar zeventig duizend inwoners en kan dus niet tot de we reldsteden gerekend worden, maar zelfs in onzen tijd zijn grootte en aantal niet de eeni ge waarborgen voor roem en de heele wereld kent den naam Calais. Zelfs hebben ettelijke millioenen het bezocht, zij het dan maar zeer vluchtig, op hun doorreis van Londen naar Parijs of vice versa. En talloozen zijn er be trapt op smokkelen. Calais heeft ook het bi- zondere voorrecht het dichtst bij Engeland te liggen van alle continentale kuststeden, vlak tegenover Dover. Het Kanaal is daar maar 40 K.M. breed en de Kanaalbooten volbrengen den overtocht in een uur. Er worden natuur lijk behalve passagiers ook heel wat goederen ingevoerd. Dat is dus allemaal voordeelig. Maar in het grijs verleden heeft Calais minder ple zier aan de Engelschen beleefd want na den slag bij Crécy veroverde Edward III de stad (in 1347) en het duurde ruim twee eeuwen eer Frangois de Guise (in 1558) hen er weer uit joeg. Calais bezit een rijke historie; laat ik hier niet gaan uitweiden over de vermaarde episode van de Burgers van Calais en evenmin over de Spaansche Armada, die in 1588 ter hoogte van de stad verslagen en uiteengedre ven werd, maar het over de tegenwoordige burgers van Calais hebben. Die maken het niet zoo best. De kant industrie, die een belangrijker bron van wel vaart voor de stad is dan het havenbedrijf en waarvan weinige jaren geleden nog meer dan de helft der bevolking bestond, is leelijk in verval geraakt, hetgeen deels zijn oorzaak schijnt te vinden in een te hooge opvoering van het loonpeil. De werkloosheid is groot om kort te gaan, het maatschappelijk leven van Calais is uit zijn evenwicht geslagen. De burgemeester heeft daarbij blijkbaar reden tot ontevredenheid over het beleid van zijn stedelingen. En dezer dagen is hij in een re devoering tegen hen losgebarsten en heeft hen toegevoegd: „Moeten wij Calais, om het te red den, aan de Engelschen teruggeven?" Ziehier een in dezen nationalistischen tijd wel bijzonder ongewone uiting van een over heidspersoon! Zij heeft dan ook sterk de aan dacht getrokken, ook aan de overzijde van het Kanaal en de Engelsche pers gaat er dankbaar op indankbaar omdat er zich eindelijk weer eens een spoor van humor in internationale relaties voordoet. Een der voornaamste Engelsche dagbladen, de Man chester Guardian, wijdt er een hoofdartikel aan onder den titel „Olde Calais Regained?" („Ons Oude Calais Herwonnen?"), is wel een beetje verbaasd over het „voorstel" van den burgemeester, maar gaat er toch vriendelijk en vroolijk op in. „Kijk eens", zegt het, „hij is natuurlijk veel te slim om niet te weten dat zijn kant-industrie weinig kans bij ons zou maken. Want wij hebben Nottingham. Maar deze slimmerik kent ons Engelschen en weet dat het kleine beetje vaderlandsche geschie denis, dat ons bijblijft, ons na aan het hart ligt. Met andere woorden: als de stad Engelsch was zouden er met een beetje handige orga nisatie duizenden bezoekers van den overkant heengelokt kunnen worden. Des burgemeesters gedachtenoog ziet zijn haven al vol plezier- booten en zijn stad vol menigten die elkaar verdringen in restaurants als „De Vroolijke Burgers", „De Echte Vroolijke Burgers", „De Oorspronkelijke en Eenige Vroolijke Burgers". Hij ziet rijen stalletjes langs de kaden, waar men „Crécy cakes" verkoopt en andere lekkernijen. Hij ziet welvaart rondomme Maar wij vermoeden toch dat de burgervader de uitlevering van zijn stad aan ons alleen als een dreigement jegens zijn ingezetenen heeft bedoeld. Want tenslotte loopt hij de kwa de kans, dat hij in een Engelsch Calais geen burgemeester zou mogen blijven". Ik moet zeggen dat ik deze internationale gedachtenwisseling met vreugde en een soort verademing gelezen heb. Zij komt als een weldadige afwisseling op de doodelijki ernstige „Blut und Boden"-theorieën en de loodzware vaderlandsch'e geschiedenis waar aan onze Oostelijke buren zich te buiten gaan. Zoowel de burgemeester die zijn be volking aldus toespreekt als de eerste Bur ger van Calais als het leidende dagblad, dat het gemoedelijk heeft over „het beetje va- derlandsche geschiedenis, dat ons bijblijft", zijn daar ondenkbaar. Een rechtgeaard Duitsch nationalist moet wel gruwen als hij leest van zulk een dartele gedachtenwisse ling. En toch zit er zooveel goeds in. Want we leven zoo kort en zonder wat vreugde en humor is dat korte leven zoo grimmig,, zoo zorgelijk en bij tijden zelfszoo vervelend. Heeft dr. Goebbels, minister van Propagan da, dat wel eens overwogen? JOEGO-SLAVISCH OUD-MINISTER GEARRESTEERD. BELGRADO, 6 September (Havas). Vanmorgen zou de afgevaardigde en oud minister van eeredienst, Wojislag Yantits, gearresteerd zijn. (De Italiaan Bonomi heeft een vliegende fiets geconstrueerd, waarmede dezer dagen tioee vluchten zijn gedaan resp. van 342 meter op vier meter hoogte en 862 meter op 10 meter hoogte.) Er is door velen naar gezocht, Gedurende een heele reeks van jaren, Is nu dan toch het ding gewrocht, Waarop wij fietsend strakjes lucht gaan varen? Gaat binnenkort een huisgezin, Zoo luchtig op een zomer-Zondagmorgen, Het wijde reine luchtruim in, Ver op de vlucht voor herrie, stof en zorgen? Zal ik op duizend meter hoog Mijn lieve oude tante straks ontmoeten. En daarbij minzaam, oog in oog, Mijn oom, die wat rheumatisch vliegt, begroeten? De luchtfiets lijkt nu, van een grap Toch waarlijk tot iets ernstigs te verkeeren, De fiets komt op een „hooger trap", Als men de luchtfiets gaat realiseeren. Geen vrees voor modderspatten meer, Geen zorg voor auto's die je moet ontwijken, Geen lekke banden keer op keer, Dit al komt bij een luchtfiets niet meer kijken. Een luchtfietsplaatje komt dan wel, Dat kan men zelfs niet „luchtig" meer vermijden, En zeker komt het punt in 't spel. Hoe men in lucht met achterlicht moet rijden. Enfin, dat zijn op het moment Nog luchtig-nevelige toekomstzorgen, Vóór mijn gezin de lucht door rent, Is veel, dat in de lucht hangt, nog verborgen. Wij blijven op den vasten grond, Voorloopig nog door laan en straat en slop gaan, Omdat per slot ter kwader stond, Het luchtfietsplan nog wel in lucht kan opgaan. P. GASUS. Ontsnappingspoging met den dood bekocht. Arrestant dooi' vrachtauto gegrepen. AMERSFOORT, 7 Sept. Dezer da gen zijn te Amersfoort drie personen gearresteerd, die verdacht werden van een groot aantal inbraken, den laat- sten tijd in Amersfoort en omgeving gepleegd. Alle drie hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Vanmorgen zou een van hen, de 25-jarige H. van der B., onder poli- tiegeleide naar het station worden overgebracht om op transport naar Utrecht te worden gesteld. Op een gegeven oogenblik wist de jongeman aan zijn bewakers te ontsnappen. In zijn poging om te ontvluchten werd hij door een juist passeerende vracht auto gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar de algemeene begraafplaats overge bracht. De drama's te Reeuwijk. Geen onderling verband. Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat aan den rand van de 's-Gravenkoopsche Plas te Reeuwijk (nabij Gouda) de 26-jarige Mr. J. H. V. uit Boskoop in zorgwekfcenden toestand is gevonden. Hij bleek in het wa ter te hebben gelegen, terwijl hij aan beide polsen ernstig verwond was. Er werd toen verband gezocht met het drama, enkele jaren geleden op diezelfde plaats ontdekt. Zooals men zich herinneren zal werd toen daar het lijk gevonden van den 24-jarigen C. A. H. Ebbinge Wubben, leerling van de M.T.S. te Haarlem, dat met stukken ijzer verzwaard was. Wij vernemen thans van den bur gemeester van Reeuwijk, dat het on derzoek in de zaak van den Boskoop- schen advocaat vrijwel afgeloopen is. Er is daarbij geen enkel spoor gevon den, dat zou aanduiden dat er eenig verband tusschen beide zaken kan bestaan. Wekenlange opsluiting in een Spaansche gevangenis. De gearresteerde ronselaar ontkent De werkloosheid te Haarlem. Een goede week. In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen te Haarlem met 35. Maar daar staat tegenover dat dezelfde week van 1936 een stijging liet zien van niet minder dan 173. Een gunstig verschil dus van 148. Er zijn nu 5466 werkloozen, tegen 6343 be gin Sept. 1936. Een lager aantal dus van 877. Wij zijn nu ook weer wat beneden het aantal van 1935, namelijk 29. Daan Dollé. Reeds meer dan een jaar ivoedt de broederkrijg in Spanje en het karak ter van een burgeroorlog is door het groote aantal vreemdelingen, dat aan beide zijden meestrijdt reeds geheel verloren gegaan. Nog steeds verrichten de ronselaars, ook in ons land, hun duister, ondergrondsch werk. Onopge merkt gaan zij hun gang, bij de stem pellokalen en op andere plaatsen, ivaar werkloozen samenkomen. Zij be loven de menschen, die naar werk snakken, dat zij hier niet meer kun nen vinden, gouden bergen, en de ar- gélooze slachtoffers, blij eindelijk iveer aan het werk te kunnen gaan, gaan nietsvermoedend op deze voorspiege lingen in, niet wetend dat het mooie baantje dat hen beloofd wordt, omwe ven door een romantisch ivaas van ge heimzinnigheid en avontuur, voor hen slechts bittere ontgoocheling, ellende en ontbering zal brengen. Ook in Haarlem verrichten deze duistere ele menten hun onguur werk en tal van jongens hebben in de laatste maanden op geheimzin nige wijze het ouderlijk huis verlaten, waarna later bleek, dat zij in Spanje vochten of in een der gevangenissen waren opgesloten. Natuur lijk is de politie op haar hoede, maar de ge heimzinnige wijze, waarop zoowel de ronse laars als de slachtoffers te werk gaan, maakt het uiterst moeilijk, vat op deze elementen te krijgen. Eind Juli waren de 19-jarige Daan Dolle en de 21-jarige Joop Ruygrok op spoorlooze wijze uit Haarlem verdwenen. Toen de jongens 's avonds niet thuis kwamen, werden de ouders ongerust. Zij gingen op onderzoek uit en wel dra kregen zij zekerheid dat de jongens naar Spanje waren vertrokken. Een zwager van Dollé heeft zich toen onmiddellijk met opzet laten ronselen, om te trachten de jongens nog in te halen, doch in Parijs kreeg men wan trouwen tegen hem, en hoewel hij zekerheid kreeg, dat Daan en zijn vriend enkele uren tevoren daar geweest waren, werd hij op een dwaalspoor gebracht. Hij zwierf nog enkele dagen in Parijs rond, doch toen hij inzag, dat de jongens toch niet meer te bereiken waren, keerde hij naar Holland terug, er weinig voor voelend, ook naar Spanje te gaan. De jongens waren inmiddels in Spanje aangekomen, waar al spoedig bleek, dat er van de voorgespiegelde mooie betrekkingen niets zou komen. Zij werden integendeel naar het front gestuurd. Bij een poging om naar Hol land terug te keeren werden zij ge arresteerd en in Barcelona gevangen gezet. Eerst toen zij contact kregen met den Nederlandschen consul, kwam er licht voor hen en gistermid dag is Daan Dollé in Haarlem terug gekeerd, terwijl Ruygrok waarschijn lijk in den loop van de volgende week weer het vaderland zal terugzien. Daan Dollé vertelt. Wij hebben Daan opgezocht in zijn ouder lijke woning, waar hij, nog onder den indruk van de doorgestane angst en ontberingen, ons in eenvoudige bewoordingen zijn verhaal deed. Het was omstreeks eind Juli, zoo vertelde Daan ons, dat ik eens in een burgeu in de Lange Lakenstraat kwam, waar allerlei platen hin gen over Spanje. Toen ik hier het woord Spanje noemde, werd mij onmiddellijk een goede betrekking daar aangeboden, door een zekeren van S, Ik heb dien van S. toen nog een paar maal ontmoet. Dat ging altijd heel ge heimzinnig, op hoeken van straten. Hij heeft toen gezegd, dat ik voor een bewijs van Ne derlanderschap moest zorgen en toen hij hoorde, dat ik minderjarig was, zei hij..Dan vraag je het maar aan op naam van je broer". Ik heb dat toen gedaan, en daarna hebben we afgesproken dat Joop en ik Zaterdag 26 Juni op het Bolwerk zouden komen. Daar troffen we van S. aan, waar we mee naar Amsterdam gingen. We moesten daar nog een poosje wachten, terwijl van S. de stad in ging. Na een klein uur kwam hij terug. We kregen toen dertig gulden, voor de reis naar Parijs en wat overbleef mochten we zelf houden. We zijn toen naar Parijs vertrokken en hebben daar, een taxi genomen, van S, had ons dat allemaal precies verteld, die ons een klein restaurant in de Rue de Couronne bracht. Daar moesten we vragen naar een zekeren Hans, een Duitscher, die ons uit stekend eten liet geven en driehonderd francs gaf. Tot zoover ging alles goed en we hadden heelemaal geen achterdocht. We zijn daarna over Lyon naar het Zuiden ge gaan in auto's. Op ongeveer twintig kilome ter van de grens werden we ingekwartierd op den zolder van een boerderij. In den nacht over de grens. Er werd ons verteld dat we in den nacht de grens over zouden gaan. Het was maar een uurtje loopen werd er gezegd. We zijn toen in het donker over de Pyreneeën trokken, maar in plaats van een uur was het wel veertien uur loopen. Al dien tijd kre gen we niets te eten en zoodra we over de grens waren werd de behandeling door onze begeleiders ook veel minder vriendelijk. We kwamen aan een gehucht van ongeveer 10 of 12 huizen. Daar werden we op auto's ge laden en nadat we nog een uur of drie ge reden hadden, kwamen we aan een kazerne. We begrepen toen al lang, dat er van de baan niets meer zou komen, maar aan ont vluchten viel niet meer te denken. Daarom zijn we maar zoo gewillig mogelijik meege gaan, in de hoop, dat er nog een kansje zou komen. In die kazerne werden onze kleeren en onze papieren afgepakt. We kregen toen eerst soldatenpakjes aan en geweren in de hand, waarna we gefilmd werden. Latei- moesten we die pakjes weer uittrekken. Toen kregen we een soldatenbroek en gewone klee ren Zoodra we weer wat geld hadden, heb ben we echter zelf burgerkleeren gekocht, omdat we niet in een soldatenpak je wilden loopen. (Vervolg op pag. 2.) De kansen der werklooze Haarlemsche onderwijzers. Wanneer komen zij aan de beurt? Het is bekend, dat er zeer vele werklooze onderwijzers (en onderwijzeressen) zijn. Ook te Haarlem. De kans een aanstelling te krij gen was voor de jonge menschen in het bij zonder gering. Dit bleek duidelijk uit de om standigheid dat velen zich aanmeldden voor het baantje van kweekeling-met-akte, dat hier een bezoldiging geeft van f 600 per jaar. Zij moesten gewoon zelfstandig werken zoo- als elke anderen onderwijzer, alleen kregen zij veel minder salaris. De overheid, tot be zuiniging gedwongen, profiteerde dus op deze wijze van den noodtoestand der onderwijzers. Velen aanvaardden zoo'n halfbetaalde func tie in de hoop daardoor zijn kansen op een gewone benoeming te vergrooten door in het vak werkzaam te zijn. Nu weet men uit de mededeelingen in ons vorig nummer, dat de regeering aan Haarlem bij het overleg dat er gevoerd wordt over mogelijke bezuinigingen te Haarlem, in ver band met het feit, dat Haarlem een extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds heeft aangevraagd in overweging gegeven heeft de kweekelingen-met-akte te ontslaan omdat die niet tot de verplichte uitgaven voor het onderwijs behooren. De positie der kweekeling-met-acte is dus te Haarlem ernstig bedreigd. Een derde deel van de 18 aangestelden heeft reeds 't ontslag aangezegd gekregen. Of Haarlem de overige 12, die enen in Haarlem absoluut meent niet te kunnen missen zonder de belangen van het onderwijs ernstig te schaden, op den duur zal kunnen houden, is de vraag, Zal men Den Haag kunnen overtuigen, of zal binnenkort de wenk uit Den Haag gevolgd worden door een aanschrijving die nagekomen moet wor den om de extra-subsidie niet in gevaar te brengen? Velen zullen zich ongetwijfeld verwonderen over het standpunt dat Den Haag in deze heeft aangenomen, waardoor deze „werkver schaffing" voor werklooze onderwijzers in het gedrang komt. De kansen voor de werklooze Haarlemsche onderwijzers om binnenkort een aanstelling Het woord is aan Goethe: Wie niet een loopje met zichzélf kan nemen is niet van het beste slag. te krijgen wordt er weer door verkleind, want als de gemeenten die in zeker opzicht finan cieel afhankelijk zijn van de regeering omdat zij extra steun hebben aangevraagd, zich in de toekomst absoluut zouden moeten beper ken tot het aantal onderwijzers waarvoor het rijk het salaris betaalt, dan wordt het aan- tffll arbeidskrachten in de school opnieuw geringer. Wij hebben eens geïnformeerd hoe de kansen voor de werklooze Haarlemsche onder wijzers staan. In de afgeloopen jaren moest de gemeente als er een vacature was, daarvoor een onderwijzer op wachtgeld kiezen. De ge meente kreeg een lange lijst wachtgelders uit het geheele land, zoodat als er geen geschikte Haarlemsche wachtgelder beschikbaar was een collega van buiten aan bod kwam. Nu is sinds 1 Juli in zoover de toestand veranderd, dat de gemeente geen wachtgelders meer van elders behoeft te benoemen. Gelukkig is er nu ook bijna er staan er nog slechts twee op een einde gekomen aan de lijst van de Haarlemsche wachtgelders. De afwerking van de Haarlemsche lijst van wachtgelders is nog gauwer verloopen dan men aanvankelijk had verwacht. De plaatsing van de wachtgelders is bevorderd door pensionneering, afkeuring, sterfgevallen, enzoovoort. Als dus die twee wachtgelders een plaats bekomen hebben kunnen in komende vaca tures niet-wachtgelders benoemd worden. Maar zijn wij wel ingelicht dan moet het in de bedoeling van het gemeentebestuur lig gen om bij eventueele vacatures eerst een kans te geven aan onderwijzers en onderwij zeressen die hier in den loop der crisisjaren ontslagen werden en gedupeerd worden om dat zij gedwongen waren elders soms op een onbegeerde plaats een benoeming te aanvaarden. Natuurlijk zal niet elke ont slagen onderwijskracht uit Haarlem, die el ders werk gevonden heeft, weer voor een benoeming' te Haarlem in aanmerking willen komen, maar het wordt billijk geacht de ge dupeerden een kans te geven Eerst als ook die lijst van gedupeerden af gewerkt is kunnen de werklooze onderwijzers en onderwijzeressen aan de beurt komen, Niet onmogelijk is dat dan ook nog voorkeur ge geven zal worden aan de aangestelde of ont slagen kweekelingen met akte. Voor het bijzonder onderwijs is ook van belang hoe het met de kweekelingen-met- akte bij het openbaar onderwijs te Haarlem afloopt, want de subsidie van het bijzonder hangt immers gedeeltelijk af van de kosten van het openbaar onderwijs. De moord op den garagehouder Hes. De afschuwelijke moord op den garagehou der Hes, die enkele maanden geleden alge meene verontwaardiging wekte, is nog steeds niet opgelost. Aanvankelijk leek het, alsof men het goede spoor gevonden had. doch weldra liep dit spoor dood. De Haagsche politie, die deze zaak in handen heeft, zet het onderzoek evenwel onvermoeid voort. Voortdurend zijn enkele rechercheurs bezig de aanwijzingen, die nog steeds binnenkomen, te onderzoeken. Berichten, als zou er weldra licht in deze zaak komen, zijn evenwel, naar wij van de zijde der Haagsche politie vernemen, absoluut onjuist. Er zijn thans geen bizondere aanwij zingen. die tot een .spoedig einde zouden kun nen leiden, al geeft de recherche den moed niet op, de(n) dader(s) op te sporen, Wij garandeeren absolute verdelging van en VLOOIEN onder geheimhouding en schriftelijke garantie ZUIVERINGSONDERN. „RADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) pag. Een interview met een uit Spanje terug gekomen geronselden Haarlemmer. 1 en 2 Maandagmiddag is een smalspoortrein in 't Julianakanaal gestort. 3 De tuinbouw krijgt f 1.300.000 steun. 3 De heer Graadt van Roggen, secr.-gen. van de Jaarbeurs acht een getemperd optimisme gewettigd. 3 Er wordt een Indische conversieleening van 3 pet. verwacht. 3 Voor het bouwbedrijf is een bedrijfsraad ingesteld. 3 China doet een beroep op den Volkenbond. 4 Engeland en Frankrijk zullen een krach tige houding aannemen op de Middel- landSche Zeeconferentie. 4 Russisch protest te Rome afgewezen. 4 Het spoorwegongeluk bij Neuss heeft zes tien dooden geëischt. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De burgemeester van Calais. 1 TijdgenootenMussolini 3 Van onzen Scandinavischen correspon dent: Helsingfors in regen en zon. 4 II. D. Vertelling: Opoffering. 5 Over de Wereld-Jamboree 1937 is een prettig film uitgebracht. 5 J. B. Schuil over; „Bitte einsteigen" 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 10

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1