Nationaal Monument hersteld Nieuwe kerk te Delft wordt weer opengesteld Geronselde Haarlemmer. Een beeld voor de Moerdijkbrug. r>IV SDAG 7 SEPTEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Eén der meest indrukwekken de kerkgebouwen van ons land en zooal niet het be langrijkste, dan toch meest bekende uit nationaal oogpunt be zien, de Nieuwe Kerk te Delft zal na een restauratie, die in haar phasen ruim vijftien jaren heeft ge duurd, opnieuw in gebruik worden genomen. De plaats waar het mausoleum der Oranjes is, een in en door de historie gewijde ruimte, heeft wederom een weidsch aanzien gekregen, passend bij zijn bestemming, en als bedehuis èn als nationaal gedenkteeken. Een voorgeslacht, dat helaas weinig aan dacht schonk aan den toestand, waar het gebouw in- en uitwendig ging verkeeren, verzuimde tijdig de maatregelen te nemen, om ernstig verval tegen te gaan. Moeilijke tijdsomstandigheden verhinderden, toen de gewenschte aandacht wél werd betoond, om aanstonds tot zoo hoog noodige verbeterin gen over te gaan en inmiddels zette het verval door. Nederland was bezig een zijner waarde volste nationale bezittingen te verliezen, toen ter elfder ure een reveil werd gehoord, dat gelukkig algemeenen weerklank vond. Wat rampen in vroeger eeuwen en de tand des tijds vernielden, kon nog worden hersteld, indien onmiddellijk werd ingegrepen. Dit ge schiedde in 1922 zij het voorloopig nog op bescheiden schaal met de restauratie van 't Mausoleum, dat. hersteld in Sept. van het volgende jaar, met zijn naaste omgeving, het fraaie koor, kon worden overgedragen als een geschenk aan H.M. de Koningin bij haar 25-jarig Regeeringsjubileum. Een aantal bijkomstige werkzaamheden, die in verband met het voorgaande niet konden worden gemist, besloten in 1925 de eerste phase der restauratie. Ongeveer 5 jaren verliepen, eer het herstel opnieuw kon worden opgevat. Het benoodig- de geld was welisw'aar nog niet bijeenge bracht of gevoteerd, maar het voortgaand verval liet langer wachten niet toe en zoo verschenen in Januari 1931 de werklieden weer in het gebouw, dat met steigers werd gevuld, waar hamer en troffel werden ge hanteerd. Het groote dwarsschip kwam nu onder handen en terwijl dit langzaam in zijn ouden schoonen vorm werd teruggebracht, werd tevens een onderzoek ingesteld naar den toestand van het schip met de zijbeuken wat een zeer verontrustend resultaat ople verde. Het werk kwam in verband hiermede op Yeel breeder voet, want om het eene te redden, kon het andere niet worden ge mist. Na een jaar moest het werk helaas voor. naar het leek, onbepaalden tijd worden on derbroken. wegens het niet tijdia- gereed komen der financieele regeling. Maar een steen die uit een der hooge schipramen viel. maande tot spoed. Tevergeefs echter, de restauratie bleef wachten en inmiddels moest het kerkbestuur ertoe overgaan, om de diensten in het schip te doen staken en dit te ontruimen. Er moest worden ingegrepen, Het heilige vuur. dat een oogenblik op geflikkerd was, werd opnieuw ge wekt en het was de toenmalige pre sident-kerkvoogd, de heer van Woer den. die zich aan deze zaak gaf. Ziin enorme inspanning had succes. Er kwam beweging in Nederland voor de nationale taak die daar in Delft te verrichten viel. Het werk kon op nieuw en nu voorgoed d.w.z. tot zijn voltooiing, worden aangevat. Zoowel in- als uitwendig ging van nu af het herstel in krachtig termpo voort. Tegen den Zuidgevel werd een gewaoend betonnen versterking aangebracht. Alle kolommen van het schip werden vernieuwd, een zeer belangrijk en ook gevaarlijk werk, dat ge lukkig zonder ongevallen kon worden ver richt. Daarbij voegden zich vele andere werk zaamheden, de plaatsing o.a. van de nieuwe gebrandschilderde ramen, aan welker tot standkoming geheel Nederland zijn mede werking gaf. Bijna onherkenbaar geworden. TT én dezer dagen hebben wij onder deskundig geleide al deze werk zaamheden, welke onder leiding van den architect Herm. v. d. Kloot Mey- burg werden uitgevoerd, kunnen be kijken. Aan het in- en exterieur wordt thans de laatste hand gelegd en wie nu het bedehuis betreedt, herkent dit ternauwernood. Hiermede is geen overdreven uitspraak gedaan, want er is niet alleen gerestaureerd in dien zin, dat wat zwak en vervallen was, ver sterkt en vernieuwd werd, maar er is tevens opruiming gehouden onder latere, meerendeels zeer leelijke, blj- bouwsels, als de galerijen in een der zijbeuken en de afdekking van de oorspronkelijke zoldering met een houten „plafond", dat indertijd aan gebracht werd om de versterking van den verzwakten zuid gevel te maskee- ren, doch tegelijkertijd het fraaie tongewelf aan het oog onttrok en de kerk binnenwerks eenige meters lager en daardoor onharmonisch van ver houding maakte. Uit de handen van den kundigen architect, die met zeer veel gevoel voor zijn taak. zijn werk verrichtte, is het interieur schooner dan ooit voor den dag gekomen. Het sublieme monument, dat Hendrik de Keyzer schiep boven het mausoleum van ons vorstenhuis, komt nu tot nieuwen luister in het prachtige koor, aansluitend bij het ma jestueuze middenschip. Gevolgen van den brand van 1536. npoen bij het koor het steigerwerk was ge- plaatst en kolommen en muren konden worden schoongemaakt, bleek alras dat de brand, die in 1536 het kerkgebouw teisterde, groote schade had aangericht. Het bleek nood zakelijk vrijwel alle kolommen opnieuw te ommanteien, van nieuwe basementen en groo- tendeels nieuwe kapiteeleh te voorzien. Ook aan de bogen en gewelven, balustrade en lijst werken. moest veel worden vernieuwd terwijl de muren en ramen alsmede de kappen voorzie ning behoefden. Constructieve moeilijkheden deden zich bij deze restauratie niet voor, evenmin als bij het herstel van het dwarsschip. Deze kwamen eerst naar voren toen de restauratie van het schip werd ter hand genomen. Het bleek, dat de hooge Zuidgevel van het middenschip die sterk naar buiten overhelde, op bedenkelijke wijze was versterkt. Het des tijds tot dit doel gemaakte schijngewelf en de hulpconstructie werden verwijderd, zoodat de oorspronkelijke ton-vormige overwelving. zoo karakteristiek voor onze Hollandsche gothische kerkgebouwen, weer in eere kon worden her steld. Het gevaar was n.l. niet denkbeeldig, dat deze ongeveer 70 c.M. overhellende muur zou kunnen omvallen. Voor schraging van dezen muur, alsmede voor de kap, is boven de Zui- der zijbeuk een schoorsteenconstructie aange bracht van gewapend beton. Deze constructie is echter niet meer zichtbaar en verraadt zich alleen door de drie zware steunberen tegen den buitengevel van de Zuider zijbeuk. Een zeer moeilijk werk veroorzaakte het herstel der kolommen van het middenschip. Deze bleken zoo zwaar beschadigd te zijn dat een nieuwe om- manteling, zooals bij het koor, niet mogelijk was. Een algeheele vernieuw- wing kon niet uitblijven. Om den zwa- ren bovenbouw te schragen werd in de boogopening ter weerszijde van een kolom een ijzeren hulpconstructie ge plaatst die het gewicht van den bo venbouw kon overnemen. Daarna werd de kolom afgebroken en vernieuwd. Dit sloopen vereischte niet veel inspan ning: enkele mokerslagen en de kolom viel als puin uiteen! Afgezien van deze twee constructieve pro blemen leverde de restauratie geen bijzondere moeilijkheden op. De muren werden, waar noodig. ingeboet en alle ramen vernieuwd, waarbij de groote dichtgemetselde Westramen wederom werden geopend. Door het atelier van den heer Kerling werden de glas in lood ramen in het schip en zijbeuken voorzien van nieuw glas, van een glassoort, die voor dit doel werd vervaardigd. Belangrijke verbetering in de ruimtewerking. "IP en belangrijke verbetering in de ruimte werking werd verkregen doordat de in de Zuider zijbeuk naast den toren inge bouwde kerkeraadskamer met kosterskamer, bergzolder en berghokken kon wor den verwijderd. Door een gewijzigde indeeling der banken kon niette min hetzelfde aantal zitpltatsen worden ver kregen, alle gericht op den kansel, die even wel niet als. vroeger tegen een kolom is be vestigd. doch tusschen twee kolommén is ge plaatst. Mede in verband met de eischen der acoustiek is achter den ouden kansel een schotwerk opgericht. Het steekwerk aan de palen van het in gangshekje voor de doopruimte en de hoofd- baluster van het trapje naar den kansel is van de hand van den beeldhouwer Altorf, de beeldhouwers Beisterveld en van Lunteren verzorgden ander beeldhouwwerk Het kerkgebouw is voorzien van een lucht- verwanning, waartoe in den Noorderarm van de dwarsbeuk een kelder is gemaakt De schoorsteen is met de beide hoeksteunberen tot een geheel gebracht zoodat deze zoo min mogelijk stoort. Voor de electrische installatie werd de me dewerking verkregen van den raadgevend in genieur G. Sax en van de firma Philips voor de geluidversterkingsinstallatie. De wijze waarop een electrische avond-verlichting in de kerk zou moeten worden aangebracht, was een moeilijk op te lossen probleem. Hoe de kerk in de middeleeuwen verlicht werd. kon niet meer wor den nagegaan. Hoogstwaarschijnlijk geschiedde dit door middel van oud- Hollandsche kaarsenkronen of door candelabres met vetkaarsen beves tigd aan de kerkbanken, doch deze zijn in den loop der tijden verloren gegaan. Na verschillende proefnemingen werd in overleg met de Rijks Com missie voor de Monumentenzorg be sloten tot het doen aanbrengen van een „directe" verlichting bestaande uit pendellampen, opgehangen aan het gewelf in de lengte-as van de kerk. Het is gelukt daarvoor een eenvoudig ver- lichtings-ornament met licht geel getint glaswerk te verkrijgen, hetwelk, na een klei ne verandering in hoofdzaak aan de gestelde eischen voldeed. Daarnevens is een noodverlichting tevens nog in de kerk een z.g. ..loopverlichting" aan gebracht. bestaande uit kleine lampen, ge monteerd op de kapiteelen van eenige ko lommen. Behalve een installatie voor hardhoorenden en een aansluiting voor radiouitzending, wer den op verschillende plaatsen in de kerk luidsprekers aangebracht, waardoor het ge sprokene van den kansel af duidelijk kan worden verstaan. Tegen mogelijk brandgevaar zijn uitge breide maatregelen getroffen. Tot zoover de details der restauratie. Prof. dr. H. B. Dorgelo, president-kerkvoogd, die het gezelschap journalisten voor de bezich tiging ontving, maakte daarbij met groote dankbaarheid gewag van het werk van ar- i chitect van der Kloot Meijburg en diens me dewerkers. o.w. in de eerste plaats de aan- neemster van het groote werk. de firma Naaktgeboren en Zoon te Delft; de beeldhou wers tot wie ook nog de heeren H. M. Hage- doorn te Scheveningen. N. v. d. Schaft te Rijswijk en P. van Dongen te Leiden behoo- ren; de adviseurs en allen die verder aan de restauratie hun medewerking gaven. De begrooting van het geheele werk werd niet overschreden. Er zal nog een overschot blijven. Woensdag a.s. is het de groote dag. waar op de kerk. in nieuwen luister aan haar be stemming zal worden teruggeven. Voor deze plechtigheid ziin alle beschikbare 1400 zitplaatsen reeds bezet. De minister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine zal de groote inwij dingsrede uitspreken. De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Westelijken tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 768.6 m.M. te Zurich. Laagste 734.2 m.M. te Jan Mayen. De IJsland-depressie trok Oost-Noor doos t- waarts. het centrum ligt thans tusschen IJs land en de Noorsche kust, een nieuwe secun daire ligt weer bewesten Ierland. De hooge luchtdruk hield over het vasteland van West- Europa stand, in het Zuidwesten van het waarnemingsgebied steeg de luchtdruk. De geheele Noordelijke helft van het waarne mingsgebied bevindt zich onder invloed van de depressie. Er waaien krachtige plaatselijk stormachtige winden rond het depressiecen trum. De lucht is zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk regen. In het afgeloopen et maal is in het Noorden veel regen gevallen, Seydisfjord had 34, Thorshavn 24 m_M. In het Zuidelijk deel van het waarnemingsgebied is het meest windstil of waaien zwakke winden, de lucht is er licht tot half bewolkt. Op IJs land en op het Noorden van de Britsche eilan den en in Noord-Scandinavië trad eenige af koeling' in, overigens steeg de temperatuur nog. De invloed van de depressie verwijdert zich thans van onze omgeving en daar ook niet verwacht wordt dat de nieuwe secundaire haar invloed vóór morgenavond zal doen ge voelen is de weersverwachting voor morgen gunstig. De wind zal West tot Zuidwest blijven en in kracht vermoedelijk iets afnemen. De lucht zal gedeeltelijk bewolkt blijven met waarschijnlijk droog weer. Verwacht wordt voorts dat de temperatuur nog iets zal stijgen. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP. Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.41 uur; n.m. 18.07 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. H. van Steenwijck overleden. In den ouderdom van 73 jaar over leed hedenmorgen de bekende Haar- lemsche kunstschilder H. van Steen- wijek. Van Steenwijck ontving zijn eerste lessen van professor Wij de veld op de avondklas van de Academie. Dat Van Steenwijck op de Academie mocht komen was op advies van den Amsterdam- schen schilder J. R. Rust. Overdag werkte Van Steenwijck op de de coratie-ateliers van het Paleis voor Volksvlijt onder Grootveld. In die Amsterdamsche jaren had vooral de schilder J. Zürcker een grooten invloed op Van Steenwijck. Met hem heeft Van Steen wijck een tijd lang op kamers gewoond en men mag hem veilig een van de eerste „onafhanke- lijken" noemen. Ook met den literator Ary Prins heeft Van Steenwijck veel samenge werkt. Na eenigen tijd verhuisde Van Steenwijck naar Londen om later in Den Haag op te dui ken in een tijd dat ook daar een soort reveil der jongeren plaats had. Hier werd Van Steenwijck al spoedig opgenomen in den kring van Jan Toorop, Thorn Prikker en Théophile de Bock. Van Steenwijck was een historisch, schich tige figuur die telkens opduikt en weer ver dwijnt. Zich steeds achteraf houdt en zijn roem niet soigneert. Later (1892) duikt Van Steenwijck weer op bij een expositie van Goudeket op het Rokin. Hij exposeert daar tegelijk met Van Daalhoff enVan Gogh. Ongeveer 23 jaar geleden vond Van Steen wijck te Haarlem een rustpunt voor zijn tochten. Vooral het Noorsche werk dat Van Steenwijck indertijd op initiatief van oud minister Cremer maakte, trok sterk de aan dacht. De kring van waardeering die rondom zijn figuur getrokken is, ontstond zonder vreemde hulp uit en door hem zelf en zijn arbeid. Bij zijn jubileum, in October 1934 is wel ondub belzinnig gebleken hoezeer zijn werk en zijn figuur in breeden kring werden gewaardeerd. (Vervolg van pag. 1.) Naar het front Met automobielen werden we verder naar het front vervoerd. Joop en ik liepen voort durend op een kansje te loeren om te ont snappen, want we voelden er niets voor, om te gaan vechten, Die kans kwam pas, toen het ook hoog tijd was. We waren toen nog maar op 20 K.M. van het front verwijderd, in een stadje, waar we erg veel bekijks had den. Terwijl al die menschen naar ons troep je stonden te kijken, heeft Joop zijn koffer gepakt, waarna we heel rustig weggewan deld zijn. Natuurlijk waren we doodsbang, dat er iemand achter ons aan zou komen, maar niemand lette op ons. Onmiddellijk sloegen we een zijstraatje in en toen zorg den we wel, dat we weg kwamen. We hebben een langen zwerftocht door Spanje gemaakt, te voet. op auto's en per trein. Dat laatste ging nogal gemakkelijk, want we gingen maar gewoon in den trein zitten. Als er dan een controleur kwam, zei den we dat we bij de internatonale brigade be hoorden, en dan was het verder goed. Toch hebben we heel wat moeilijkheden moeten overwinnen. We moesten tusschen schild wachten doorsluipen en bovendien konden we nergens eten krijgen. Koopen kon je niets, en de boeren waren allemaal regeeringsge- zind, dus daar hoefden we ook niet aan te komen. Tot Barcelona hébben we dan ook haast niets gegeten. Toch ging alles tot daar toe prachtig. Het loopt mis. Maar daar in Barcelona liep het mis. Er kwamen daar politie-beambten in den trein, die naar onze papieren vroegen. Maar die hadden we natuurlijk niet meer. Die had men ons immers meteen al afgenomen. Natuurlijk ging het toen mis, vooral ook. omdat we ons niet verstaanbaar konden ma ken. We werden naar een kasteel bij Bar celona gebracht, dat op een rots lag. heele- maal omringd door water. Daar hebben we een vreeselijken tijd doorgemaakt. We waren daar met nog ongeveer tweeduizend gevan genen. Overdag mochten we vrij rondloopen binnen het kasteel, maar aan ontsnappen viel niet te denken. De behandeling was er slecht. We werden er mishandeld, en den geheelen tijd leefden we in angst, dat we gefusilleerd zouden wor den. Dat was daar aan de orde van den dag. Er werd zelfs verteld, dat er daar gedurende den burgeroorlog hondderdduizend men schen gefusilleerd zijn. In de gevangenis. Eiken dag werden er namen afgeroepen. Dan ging er een groepje gevangenen naar buiten. Men vertelde dan, dat zij vrijgela ten zouden worden, maar op de binnenplaats werden zij zonder vorm van proces neerge schoten. De slachtoffers werden dan, dood of niet, op een stapel gegooid. Daar ging een vat petroleum over en dan werd alles in brand gestoken. Den volgenden dag werden ons dan de verkoolde resten getoond. Dat was bedoeld als een waarschuwend voor beeld, maar u begrijpt wel. wat voor indruk dat op ons maakte. De kleinste vergrijpen werden op beest achtige wijze gestraft. Er was een jonge Spanjaard, die een horloge en een paar schoenen had gestolen De jongen werd toen „onder handen genomen" door een aantal officieren, die hem afranselden met stokken en met de zware rijlaarzen in den maag trapten. Half bewusteloos werd hij in een cel gegooid. Daar liet men hem twee dagen lig gen, waarna men hem vertelde, dat hij zou worden losgelaten. Maar zoodra hij buiten kwam. knalden de schoten Er was een muur van ongeveer eei^ meter dikte. Daar werden de gevangenen tegen ge zet, die gefusilleerd werden. Zoo vaak was dat gebeurd, dat er heele brokken uit den muur geschoten waren. Eiken dag verwachtten we, dat wij aan de beurt zouden komen. Die spanning was ondragelijk. Bovendien waren er voortdurend bomaanvallen en tel kens vreesden we dat het kasteel getroffen zou worden. Maar tenslotte werd het ons onverschillig, dood moesten we toch, dachten we. Maar eindelijk is het ons gelukt weg te komen, dank zij de tusschenkomst van den Nederlandschen consul. Ook mijn moeder had daar al eens heen geschreven, maar wij had den daar niets van gehoord. Een der gevangenen, een Spanjaard die een beetje Duitsch sprak, heeft ons tenslotte ge holpen. Daarmee waagde hij zijn eigen leven. Hij heeft eerst een brief naar buiten gesmok keld, maar toen we daarvan nog niets hoor- De beeldhouwer T. J. van Hal heeft in op dracht van de Kamers van Koophandel van steden die nauw betrokken zijn met de ver binding over den Moerdijk, bovenstaand beeld vervaardigd dat tegen het einde dezer maand op de brug geplaatst zal worden. Momenteel is het beeld in bewerking in de bronsgieterij van den heer Binder te Haarlem. Het beeld zal op den Moerdijkbrug worden bevestigd en door een bijzondere constructie zal het mogelijk zijn dat ook wanneer de stijlen uitzetten wat gebeurt indien zware wagens over den brug komen het beeld meeschuift. Het gedenkteeken dat een allegorische voor stelling vormt van de verbinding tusschen Noord- en Zuid-Nederland bevat de wapens van de Kamers van Koophandel van Den Haag, Rotterdam, Den Bosch, Breda, Tilburg, Maastricht. Venlo, Waalwijk, Dordrecht, Vlaardingen, Delft en Eindhoven. Onder het beeld komt de plaquette waarop het volgende onderschrift staat: „Bij de voltooiing door den Rijkswaterstaat van de verbinding tusschen Noord en Zuid hebben de twaalf daarbij naast betrokken Kamers van Koophandel dit gedenkteeken opgericht". den en hij slotte naar het front zou gaan, waardoor hij wat meer vrijheid kreeg, is hij persoonlijk naar den consul gegaan. Dat hielp. Wij werden naar een gevange nis in de stad overgebracht, waar het eten ook wel slecht was, doch waar we niet meer mishandeld werden. Woensdag 1 September kwam de consul ons persoonlijk op zoeken. Wij kregen toen weer een beetje hoop en werkelijk, 3 September werd ik 's morgens om zes uur al uit mijn cel gehaald. Eerst was ik nog bang, dat ik toch nog gefusilleerd zou worden. Maar dat was gelukkig niet zoo. Ik werd op een auto geladen en later ging het met een autobus verder. Ons gezelschap bestond ongeveer uit twin tig personen, waaronder ook een paar vrou wen. Eigenlijk konden we nog niet goed geloo- ven, dat we heusch naar huis terug gingen, en het had maar weinig gescheeld, of we waren er nooit gekomen. Want in de Pyre neeën is onze auto, die zeer hard reed, in een wel tien meter diep ravijn gestort. De chauf feur was er slecht aan toe en later werd ver teld, dat hij gestorven is. Wij hadden allemaal min of meer ernstige verwondingen opgeloo- pen. Zelf had ik een paar ontvellingen ge kregen en een flinke buil op mijn hoofd. Maar eindelijk kwamen we toch in Per- pignan aan, van waar ik op kosten van de Nederlandsche regeering verder ben gereisd. Zondagmorgen kwam ik in Roosendaal aan, en ik had dan ook Zondagmiddag al thuis kunnen zijn, als ik maar papieren had gehad. Tenslotte ben ik Maandag naar Haarlem gebracht, waar ik eerst nog door de politie verhoord werd. Toen kon ik eindelijk naar huis, en u zult wel begrijpen, hoe blij ik was, weer thuis te zijn. Daan's moeder is inmiddels binnen geko men en heeft een oogenblikje met een glim lach die een mengeling is van geluk en me delijden naar zijn verhaal zitten luisteren. Bij de laatste woorden van haar zoon zegt ze: ,.Ja nu hebben we hem gelukkig weer te rug. U zult wel voelen, hoe we in angst ge zeten hebben, al wist ik nog niet eens. hoe erg het eigenlijk wel was. Maar hij heeft nu een goede les gehad en morgen gaat hij bij mijn zoon aan het werk. Dan ben ik tenmin ste weer gerust". ,.En de vriend, wanneer komt die nu te rug", is onze laatste vraag. Het gezicht van Daan betrekt. „Ja, na tuurlijk vond ik het erg naar. dat Joop niet mee kon. Maar die is meerderjarig, en dan schijnen er wat meer formaliteiten te moe ten worden vervuld. Maar hij zit nu ook in die andere gevangenis, en daar is hij be trekkelijk veilig, omdat de consul een wa kend oog op hem houdt. Misschien dat hij in den loop van de volgende week terug komt, tenminste, dat hopen we nu maar". In elk geval weet ik nu, dat al die verhalen over een goede betrekking leugens zijn. Dat zijn allemaal val- sche voorspiegelingen. Het is een goede les voor mij geweest, en ik hoop. dat het ook een waarschuwing voor anderen zal zijn. Ronselaar gearresteerd. Aangezien hier een minderjarige jongen geronseld is, heeft de politie onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Aan het politierapport vernemen we daaromtrent het volgende: Maandagmiddag twaalf uur heeft de ma- réchaussée te Roosendaal de 19-jarige D. C. Dollé. naar Haarlem op transport gesteld, die vermoedelijk naar Spanje geronseld is. In verband hiermede is door de Haarlem- sche politie de 35-jarige varensgezel C. van S., wonende te Haarlem, aangehouden, die ver dacht wordt zich aan deze ronselarij te heb ben schuldig gemaakt. Hij ontkent dit even wel hardnekkig. Maandag is hij in verzeker de bewaring gesteld en heden zou hij aan den Officier van Justitie worden voorgeleid. Vermoedelijk zal Van S. ook vervolgd worden terzake van het uitlokken van valschheid in geschrifte. Hij heeft namelijk den minder jarigen Dollé overgehaald een bewijs van Ne- 'derlandschap op naam van zijn broer te ha len. COMlTé KINDERVREUGDE VAN DE TRANSPORTARBEIDERS. Op 1 Januari 1938 zal het 20 jaar geleden zijn dat de Centrale Bond van Transportar beiders uit vijf verschillende transportar beidersbonden werd samengesteld. Dit feit wenscht een aantal vrouwen van de leden niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Zij hebben zich tot een Comité gevormd, ge naamd: „Kindervreugde", welk comité zich ten doel stelt onder alle leden een inzameling te houden door een drietal maanden in de gezinnen der leden een spaax'busje te plaat sen onder het motto: „Iedere week wat voor het kind". Het aldus bijeen gebrachte geld zal op den jubileumsdag aan het hoofdbestuur vaxx den Transportarbeidersboxxd worden aangeboden met het verzoek, hiervoor in den zomer 1938 eexi zoo groot mogelijk aantal kinderen een vacaxitieweelc ixi een kamp of iets dergelijks te geven. Het hoofdbestuur heeft met sympa thie van dit plan kennis genomen en besloten ook een bedrag disponibel te stellen voor dit mooie plan AGENDA DINSDAG 7 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Gebouw „De Nijvex*heid": Psychometrische séance „Harmonia", 8,15 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue „Knal". Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Adèle Sandrock in ..Het kind van de rekening", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jenny Jugo ixi „De ge vaarlijke leugen". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Paul Robeson hi „De mijxien van koning Salomon", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Born to Daxice" met Eleanor Powell. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Fx*ans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vry. WOENSDAG 8 SEPTEMBER Groote Kerk: Concert 8.15 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22, Psychometrische avond. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue „Knal". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2