Smalspoortrem GETEMPERD OPTIMISME GEWETTIGD. in Julianakanaal gestort Jaarbeurs geeft een beeld van de wederopleving. H' Indische conversieleening van 3 °io verwacht. r/'V Tuinbouw krijgt 1.300.000 steun. Eén arbeider gedood, één zwaar gewond Grond onder rails plotseling weggezakt DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 HA'AEEEM'S DAGBCAD 3 Welvaart is nog verre... Maar het vertrouwen is teruggekeerd, aldus de heer Graadt van Roggen. f*EDEN heeft de Nederland - sche Jaarbeurs weer haar poorten geopend. In ver schillende kringen verwacht men een goed resultaat van deze beurs en in de gebruikelijke perscon ferentie heeft de secretaris-generaal van de Jaarbeurs de heer W. Graadt van Roggen, van een getemperd op timisme blijk gegeven. Wel zijn we nog ver van een gezonde welvaart af, daar de con junctuur ontwikkeling in ons land nog zeer ongelijk is, maarde gang omhoog is inge zet en waakzaam vertrouwen in de toekomst is gerechtvaardigd.' Ongetwijfeld is, aldus de heer Graadt van Roggen, vergeleken bij een jaar geleden, de stemming er een heel stuk op vooruitgegaan. De perspectieven voor het Nederlandsche be drijfsleven zijn verruimd. De algemeene eco nomische tendenz is gunstig, den internatio nalen politieleen wind en weer voorbehouden. Ongetraind als onze zakenwereld was in het opgewekt zakendoen, werd het marsch- tempo enkele malen te snel genomen. De hausse liep in al te vluggen draf op de toekomst vooruit. Op dezen springvloed van onze binnenlandsche conjunctuur moest onvermijdelijk een reactie volgen Tegelijker tijd kwam ook reeds van buitenaf een kleine douche. Tenslotte bleven toch de gunstige factoren de overhand houden, schreed de op leving gestadig voort, hielden de gunstige re sultaten aan, breidde de basis van het her stel-proces zich uit en bleven de vooruitzich ten een vriendelijk gelaat toonen. Toch zal voorloopig goed voor oogen gehouden moe ten worden, dat wij, trots alle oplevingsver schijnselen. in ons land van een werkelijk gezonde welvaartsperiode nog een heel eind af zijn. Voor wij van een werkelijk gezon de welvaart in ons land zullen kun nen spreken, zal de opleving een veel grooter deel van ons bedrijfsleven moeten bereikt hebben dan het be trekkelijk nog maar kleine gebied, waarop momenteel inderdaad wel reeds belangrijke vooruitgang te constateeren valt. Wel zijn wij op weg en op den goeden weg. Dezer dagen heeft het economisch bureau van den centralen bond van Ned. Verbruiks coöperaties cijfers over Juli gepubliceerd, waaruit blijkt, dat nu ook in den kleinhandel een behoorlijke opleving te constateeren is. Maar toch zal er rekening mede gehouden dienen te worden, dat momenteel ook al zou de internationale toestand geen groote ver rassingen brengen, de voortplanting van het herstel over de heele linie van het Neder landsche bedrijfsleven nog wel wat geduld zal eischen en dat elke verbetering veroverd moet worden. Aanpakken blijft het levens lied van den koopman ook bij zijn gang op waarts. Vertrouwen in de toekomst. t s vertrouwen in de toekomst op dit moment verantwoord, vroeg spr. zich af. Onder het voorbehoud, dat onder vertrouwen verstaan wordt waakzaam vertrouwen, moet deze vraag bevestigend worden beant woord. Er zijn genoeg gevaren om niet zorgeloos de toekomst tegemoet te gaan. Maar toch is het vertrou- wen-wekkend, hoe in de afgeloopen maanden toen toch ook de zaken wereld door gevaarlijke verschijnse len regelmatig angst werd aange jaagd, duidelijk aan het licht trad, dat men zich blijkbaar omtrent ern stige conflicten niet meer zoo van zijn stuk liet brengen als in de crisis periode en dat verschillende ver schijnselen, die vroeger ernstige zorgen en ernstige storingen teweeg gebracht zouden hebben, niet meer zulk een indruk maakten en zulke schade aanrichtten als dat enkele jaren geleden het geval zou zijn ge weest. Een tweede bemoedigend verschijnsel is de drang, die allerwegen uitweg zoekt naar een meer intensief internationaal handelsver keer. Het nieuwe gebouw. -rpve jaarbeurs harerzijds treedt reeds nu -Odaarbij de industrie met zeer veel ver trouwen tegemoet. Ten bewijze daarvan: de nieuwe bouwplannen. Reeds lang werd op de Nederlandsche jaarbeurs het gemis gevoeld aan meer expositieruimte beganengronds. Tijdens de laatste voorjaarsbeurs waren de onderhandelingen over de uitbreiding van den jaarbeursbouw hangende. Thans zijn, dank zij de snelle en vlotte medewerking van het gemeentebestuur van Utrecht, de onder handelingen afgeloopen, heeft de aankoop van de voor den bouw benoodigde perceelen plaats gehad, is de overeenkomst met de ge meente den gemeenteraad reeds gepasseerd, zijn de werken aanbesteed en is met de uit voering bereids een aanvang gemaakt. De jaarbeurs krijgt er een hal bij van 2800 vier kante meter oppervlakte. Geheele beurs bezet. b: e bezetting dezer jaarbeurs toont aan dat ook zonder speculatie op toenemende deel neming de uitbreiding van expositie-gelegen heid voor de Nederlandsche jaarbeurs urgent is geworden. De komende najaarsbeurs met haar 16.000 vierkante meter bezette opper vlakte expositieruimte (vorig jaar 14.500 vierk. meter) overtreft zelfs den omvang dei- laatste voorjaarsbeurs. Het jaarbeursbestuur heeft van zijn, het vorig jaar genomen besluit, om het jaarbeurs intermediair ook in dienst van agrarische handelsbelangen te stellen, geen spijt gehad. De totale bezetting van deze 37ste Neder landsche jaarbeurs (de agrarische deelne mers inbegrepen) bedraagt 1207 deelnemers (vorige najaarsbeurs 1146). Een grootere buitenlandsche deelneming weerspiegelt evenzeer de tendenz tot verrui ming van den internationalen handel. Officieel neemt Italië, voor de eerste maal na de moeilijkheden in verband met de sanc ties, weder, zij het dan ook op bescheiden wijze, deel. Duitschland is weer aanwezig met een groep Duitsche handelsfirma's en met als attractieve kern een inzending op het ge bied der bekleedingsstoffen. België blijft voor- en najaar een trouwe comparant. Oos tenrijk heeft zijn gewone collectieve inzen ding uitgebreid met een expositie van het Landesverband Niederoesterreich. En voor de eerste maal is Britsch-ïndië of ficieel op de Nederlandsche jaarbeurs verte genwoordigd. „Moge", aldus eindigde de heer Graadt van Roggen zijn inleiding, „deze 37ste Koninklijke Nederland sche Jaarbeurs, uitvaren onder de bescherming van de oude, beproefde kleuren van den nieuwen Prinselijken standaard, onder het Oranje, het symbool van de eenheid van het na tionaal willen, onder het Nassausch Blauw, de kleur van de trouw en van het vertrouwen." Geruchten over een zeer spoedig te verwachten 3 pCt. Indische conversie leening blijven aanhouden. Het pros pectus ervan zou Woensdagavond a.s. verschijnen. De leening zou volgens deze ge ruchten f 900 millioen groot zijn, wsr.r- van f330 millioen bij de Fondsen is geplaatst. Een bedrag van f 570 mil lioen zou dan ter publieke emissie worden aangeboden tegen een koers van 96 3/4 pCt. De looptijd zou zijn 37 jaar, doch door jaarlijksche serie aflossing zou de gemiddelde looptijd 17 jaar zijn. De Haagsehe politie treedt op tegen voetbalpools. Formulieren in beslag genomen. De Haagsehe politie heeft gedurende de laatste weken herhaaldelijk op grond van de Loterij wet maatregelen genomen tegen de or ganisatoren van de zgn. voetbalpools. Ver schillende malen is bij winkeliers en vertegen woordigers een onderzoek ingesteld en bezwa rend materiaal in beslag genomen. Aan het eind van de vorige week zijn thans bij de hoofdvertegenwoordigers van de zgn. Zetter's- pool en van de Littlewoodpool eenige honder den formulieren in beslag genomen. Proces verbaal tegen deze hoofdvertegenwoordigers is opgemaakt. De Haagsehe politie is voornemens tegen deze soort loterijen te blijven optreden, zulks op grond van veroordeelende vonnissen in soortgelijke gevallen. PRINS BERNHARD IN DEVENTER. DEVENTER, 6 September. Hedenochtend heeft Prins Bernhard het aangekondigde be zoek gebracht aan het 4e half-regiment huzaren te Deventer. De prins kwam per auto aan, vergezeld van jhr. Röell en majoor Phaff. In het park Brabant besteeg de prins zijn rijpaard en ging naar het Wichelerveld, het exercitieterrein van het garnizoen. Er was veel publiek. De prins werd ontvangen dooi den commandant luitenant-kolonel J. J. van Diepenbrugge. De huzaren werden gecom mandeerd door ritmeester jhr. W. Gevaerts. De prins inspecteerde onder het spelen van het Wilhelmus de troepen. Vervolgens gingen de huzaren over tot het houden van een serie oefeningen, beslo ten met een flankaanval van huzaren te De prins is ontvangen in de kazerne door officieren en reserve-officieren en bracht een bezoek aan de beide militaire tehuizen. Het publiek heeft den prins overal harte lijk begroet. Commissie-Y erschuur geïnstalleerd. Toezicht houden op de naleving van een verbindend- en onverbindendverklaring. De minister van Economische Zaken mr. L. P. M. Steenberghe, heeft Maandagochtend geïnstalleerd de commissie bedoeld in artikel 12 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers overeenkomsten, welke commissie toezicht moet houden op de naleving van een ver bindend en onverbindendverklaring. De minister van Economische Za ken heeft besloten uit het landbouw crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aan gesloten bij de stichting Nederland sche groenten- en fruitcentrale, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot ten hoogste f 1.300.000. Echtpaar op het meer van Tjigombong verdronken. BUITENZORG, 6 September (Aneta/A.NP.) Gisteren heeft het echtpaar G. H. Kiem, aan het meer van Tjigombong een kano ge huurd omstreeks 12 uur 's middags, waarna om half vijf kleeren in een kleedhokje zijn ge vonden. Bij onderzoek verklaarde een inlander, dat circa 1 uur 's middags het echtpaar ver dronken is in een der vele inhammen van het meer. De lijken der slachtoffers zijn nog niet gevonden. De heer Klein was commies bij den provin cialen dienst der volksgezondheid. MUSSOLINI Wie de glimlach van Clio gezien heeft en de grootheid van den hemel op een stillen winteravond; wie weet dat niets raadselachtiger is dan de historie van menschen, mannen en machten en niets geringer dan de grootheid op aarde, die denkt klein en wijs in-de schaduw van dit gelaat aan Caesar en dat diens rijk vergaan is, aan Napoleon en dat diens rijk verzonken is, aan den mensch en dat diens daden, diens macht, diens wil en diens genie als korrels zand zijn in de vlakten der eeuwigheid, wier einders voor de sterfelijken onzichtbaar zijn. I ij de haven van de staats mijnen te Stein is Maandag middag, door het verzakken van den bodem, een trein van elf wagons met een locomotief omge slagen en in het Julianakanaal te recht gekomen.. Onder de arbeiders, welke op den trein stonden, ontstond een paniek. Eén van hen de leerling machinist D. L. Besters, werd, toen hij van de locomotief sprong, door de machine geraakt en op slag gedood. Een andere arbeider, J. Bakker, werd ernstig gewond. Bij de staatsmijnhaven Stein is men sinds geruimen tijd bezig een stuk land aan te plempen, dat naderhand als havenmuur dienst moet doen en waarover dan een spoor wordt gelegd. Op het reeds aangeplempte gedeelte heeft men rails aangebracht om de wagens met steenslag tot vlak bij het water te voeren, waar zij worden omgekiept, waarna de zware lading in het water plonst. Tien vrachten zijn op deze wijze reeds vervoerd. Maandagmorgen werd de elfde vracht naar de haven gebracht en deze zou noodlottig blijken te zijn. De wagons die door de locomotief opgeduwd wer den, stonden op het gedeelte, dat juist aan geplempt was. In het middaguur werd ge schaft. Precies om 12.45 werd het werk her vat. Dat is een geluk, want op dat oogenblik waren nog niet alle arbeiders aanwezig. Een deel er van had zich op de wagons begeven, een ander deel stond er naast. De machinist en de leerling-machinist waren op de ma chine. Ineens gebeurde het ongeluk. Onder een doffen slag zonk de geheele zware trein in de. diepte. De wagons schoven over elkaar. Men zag een wirwar van menschen, die er af sprongen. Men hoorde gillen en geroep. Er heerschte een volslagen paniek. Eerst zonken de wagons geheel weg. Enkelen gingen op hun kop staan en vielen geheel om; de ma chine wentelde naar links en vervolgens naar rechts en daarna verdween het gevaarte luid sissend in de diepte. Op de locomotief en de wagens bevonden zich in totaal zeventien personen. Vijftien hunner konden bijtijds van de wagens sprin gen. De stoker op de locomotief, de 18-jarige D. L. Besters uit Treebeek kwam echter onder de locomotief terecht. Hij werd later met ver brijzelden schedel onder de machine vandaan gehaald. De ander, J. Bakker uit Sittard, kreeg vrij ernstige kneuzingen en brak een been. Hij is naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. De justitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. DE K.D.P. BLIJFT BESTAAN. De Katholiek Democratische Partij heeft haar algemeene jaarvergadering gehouden. Hoofdpunt van de agenda waren de resultaten der verkiezing op 26 Mei j.l. en daarmede in verband het voortbestaan der partij. Met nagenoeg algemeene stemmen /is tot voortbestaan der partij besloten. Een aantal voorstellen van het partijbestuur werd goedge keurd. INDISCHE PADVINDERS TERUG IN HUN VADERLAND. MEDAN, 6 September (Aneta/A. N. P.) De „Johan van Oldenbarnevelt" kwam heden met de Jamboree-vlag in top te Belawan aan. De padvinders van het Nederlandsch-Indi- sche contingent naar de Jamboree, die met deze mailboot huiswaarts varen, werden door den districtscommandant verwelkomd. Zij brachten een bezoek aan een tabakske^ bon, waarna een ontvangst plaats vond ten huize van den hoofdadministrateur van de Delimaatschappij Hopman Ranneft, de leider van het com tingent, deelde ons mede, dat alles wel was en zich geen ziektegevallen hadden voorge daan. Noodlottig ongeval bij liet kanovaren. Bedrijfsraad voor liet bouw bedrijf ingesteld. Ondernemingen, welke tot het bouwbedrijf behooren. Bij K. B. is ingesteld een bedrijf sraad voor het bouwbedrijf. Tot het bouwbedrijf worden geacht te be hooren de ondernemingen of gedeelten van ondernemingen, waarin één of meer der vol gende werkzaamheden plaats vinden: a. werkzaamheden, verbonden aan het voorbereiden en uitvoeren van: het bouwen en verbouwen, uitbreiden -en onderhouden van huizen, kantoren, winkelgebouwen, bank gebouwen, fabrieken, magazijnen, pakhuizen, bergplaatsen, loodsen, schuren, stallen, werk plaatsen, garages, bakkerijen, smederijen, slagerijen, slachthuizen, boerderijen, kerken, inrichtingen van onderwijs, ziekenhuizen, sanatoria, raadhuizen en andere gebouwen voor huisvesting van de burgerlijke overheid, gebouwen voor stichtingen, stationsgebouwen, wachtlokalen, seinhuizen, overdekte zwem en badinrichtingen, kleedlokalen, gebouwen voor ontspannïngs- en vacantiedoeleinden, kazernes, kampementen, vereenigingsgebou- wen, tribunes, schouwburgen, bioscopen, café's en restaurants, hotels, aula's, gebou wen voor het produceeren en de distributie van gas en electriciteit, watertorens, pomp stations voor drinkwater, markthallen, ge bouwen voor radiodoeleinden, stadions, tele fooncentrales, gevangenissen, crematoria, kiosken, tentoonstellingsgebouwen, afschei dingsmuren (schuttingen), kortom alle steenen, houten, of betonnen bouwwerken en getimmerten, welke tot den zg. hoogen bouw behooren; voorts het werk der zg. burger winkels; b. werk van wegen, water- en spoorweg bouwkundigen aard, voorzoover niet vallende onder den burgerlijken- en utiliteitsbouw, met uitzondering van nat baggerwerk en rijswerk. Het aantal leden en plaatsvervangende le den van den den bedrijfsraad zal bedragen 16 Prof. dr. H. Nierstrasz overleden. In zijn vacantieverblijf tc Wallenstadt. (Zwitserland), is in den ouderdom van 65 jaar overleden professor dr. H. F. Nierstrasz, hoogleeraar in de zoölogie en vergelijkende anatomie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hugo Frederik Nierstrasz werd op 30 Juni 1872 te Rotterdam geboren. Na het gymna sium aldaar te hebben doorloopen studeerde hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht plant en dierkunde, nadat hij aanvankelijk de medische studie als leervak had gekozen. Van 1899 tot 1900 nam hij deel aan de be kende Siboga-expeditie ter exploratie van het Oostelijk gedeelte aan den Indischen Oceaan. Na zijn terugkeer promoveerde hij in 1902 op een zeer opmerkelijk proefschrift, dat de studie van een der weinig bekende diergroepen tot onderwerp had Van 1900 tot 1906 was hij leeraar aan het gymnasium te Amersfoort, van 1904 tot 1910 lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht en van 1906 tot 1910 leeraar aan de Rijksvee- artsenijschool aldaar. In 1910 volgde zijn benoeming tot hoog leeraar als opvolger van zijn leermeester, prof. dr. A. A. W. Hubrecht. Een scliedel van den pithecantro- pus ontdekt. BANDOENG, 6 September (Aneta A.N.P.) Het „A. I. D. De Preanger- bode" verneemt, dat dr. von Könings- wald te Trinil een fraaien schedel heeft ontdekt van den pithecantro- pus, waardoor nieuwe wetenschappe lijke gezichtspunten worden geopend. Schilder van 28 meter liooge kraan gevallen. Man op slag gedood. Maandagmiddag tegen vijf uur is oo de Borneokade te Amsterdam de 41-jarige schil der J. R. van een 28 meter hooge kraan van het havenbedrijf „De Rietlanden" waarop hij aan het werk was, gevallen en op de kade terecht gekomen. De man was op slag dood. R. was bezig de kraan te schilderen, terwijl deze in bedrijf was. Gewoonlijk zijn de kra nen in bedrijf, als zij geschilderd worden of als andere werkzaamheden er op verricht worden aangezien er naast de bewegende deelen voldoende ruimte is om zich te bewe gen. R. schijnt echter met een draaiende as, die over de geheele breedte van de kraan ter hoogte van het 28 meter hooge platvorm loopt, in aanraking te zijn gekomen en te zijn meegesleurd, tengevolge waarvan hij omlaag werd geslingerd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3