Helsingfors m reöen en zon Chineesch beroep op den Volkenbond R^"£|X Japan van agressie beschuldigd. Verwachtingen voor de Middellandsche Zeeconferentie. Th MS Ijs en OomMopperniet gaan weer verder! DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 X _u iV 17J/n A A K L HA'SREEM'S DAGBE'AD et Chineesche departement van buitenlandsche zaken te Nan king heeft medegedeeld, dat de Chineesche regeering bet sloten heeft een formeel beroep op den Volkenbond te doen en Japan van agressie te beschuldigen. In de verklaring van het departement wordt de hoop geuit, dat de leden van den Volkenbond China krachtig zullen steunen. De berichten van het front bij Kalgan. waar, naar het schijnt wegens de aan houdende zware regens een stilstand is in getreden in de krijgsoperaties, vermelden weinig nieuws. Ten Zuid-Westen van Tient sin duren de schermutselingen voort. In de door de Japanners bezette gebieden doen ongeregelde troepen zich weer gelden, zoodat de Japansche posten ten koste van de aan het front staande troepen moeten worden versterkt. Van Peiping aangekomen reizigers meld den volgens het D.N.B. dat zij in Noord- Oostelijke richting verdere sterke Japansche troepentransporten hebben waargenomen. De sterkte dezer transporten doen ver moeden, dat men hier waarschijnlijk te doen heeft met voorbereidende veiligheidsmaat regelen tegen een mogelijk ingrijpen der Sovjet-Russen in het Chineesch-Japansche conflict. De vraag wat Sovjet-Rusland zal doen, vraagt in alle kringen steeds meer aan dacht. Het hoofdkwartier van het Japansche gar nizoen in Noord-China meldt, dat de Japan ners Sjansi en Tsjahar, dicht bij de spoor lijn naar Soei Yoean, overschreden. Tegelijkertijd zijn de Japansche troepen ten Zuiden van Tientsin tot voor Masjang overgegaan tot den aanval op de Chineesche stellingen aan de rivier Masjang. De Chineezen hebben de dijken van deze rivier doorgestoken om de stad Masjang beter te kunnen verdedigen. Pausjan weer in handen der Chineezen? Uit Peiping verneemt Havas: Geregelde Chineesche troepen zijn in ernstig gevecht gewikkeld geraakt met Japanners. De Ja panners ontvangen voortdurend versterkin gen uit Takoe. Het totaal der Japan sche effectieven in Ho Pei nadert de 200.000 man. waarbij dan nog de eenheden van het leger van Mandsjoekwo komen. De belangrijkheid dezer troepen veroor looft te gelooven dat de Japanners Noord- China beschouwen als het belangrijkste Engeland en Frankrijk zullen een krachtige houding aannemen. Duitschland en Italië waarschijnlijk vertegenwoordigd. Uit Londen, 6 September: De Brit- sche regeering kent groote beteeke- nis, toe aan de conferentie inzake de veiligheid op de Middellandsche Zee. welke Vrijdag te Nyon (een stadje ten noorden van Genève) zal beginnen. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn voornemens er een vastberaden houding aan te nemen en zullen niet toestaan, dat de taak der con ferentie zal worden belemmerd door obstructionisten. Zij zijn, naar Reuter verneemt, overeengekomen op te treden, zelfs indien er slechts een meerderheid is en geen unanimiteit te hunnen gunste. Groot Brittannië en Frankrijk zijn van meening, dat zij zullen kunnen rekenen op den steun der regeeringen van Joego-Slavië. Turkije, Griekenland en Egypte. Het zou voor eenige regeering zeer moei lijk zijn zich te verzetten tegen maatregelen welke bedoeld zijn om de veiligheid op de Middellandsche Zee te vergrooten. De geza menlijke uitnoodiging van Engeland en Frankrijk vermeldt de ondraaglijke situatie, welke geschapen is na de jongste onwettige aanvallen op de scheepvaart in de Middel landsche Zee door duikbooten en vliegtuiger welker indentiteit niet onthuld is. De bedoeling dezer conferentie zal zijn1 1. de middelen te onderzoeken om een einde te maken aan den tegen- woordigen toestand van onveiligheid op de Middellandsche Zee en 2. de strikte toepassing te verzekeren der regelen van het internationale recht ten aanzien van de zeescheep vaart. Naar Havas uit Rome verneemt, verwacht men daar dat Italië de uitnoodiging tot deel neming aan de Middellandsche Zee-confe rentie zal aanvaarden. Aanvankelijk is felle critiek op het Fransche plan geuit, maar hierin is verandering gekomen door de daadwerkelijke medewerkine van Engeland, de uitwerking van het program en de ult- noodigingen. De pers verklaart, dat het Fransche plan dat als anti-Italiaansch beschouwd werd. van de baan is, omdat er geen sprake meei is van Genève en Duitschland en Italië uit- genoodigd zijn. Men merkt alleen nog op dat de conferentie min of meer een doublure van de commissie voor de niet-inmengine vormt. Ook lijkt het waarschijnlijk, dat Duitsch land de uitnoodiging zal aannemen. Zal Nederland worden nitgenoodigd" Het schijnt mogeliik. aldus Reuter, dal- de ronfprpnt.ie inzake de veiligheid op dr jviiri'ioiioDdsrhp vertegenwoordigers van Nederland en Noorwegen zal vragen aan de beraadslagingen deel te nemen. front, waar weldra operaties op groote schaal zullen beginnen. De Chineezen verklaren, naar Reu ter uit Sjanghai meldt, dat zij Pausjan aan de Japanners hebben ontnomen, na een hevigen tegenaanval van het bataljon „stoutmoedigheid tot in den dood". Chineezen bombardeeren Japansche vloot. Volgens het officieuze Chineesche Tele graaf agentschap hebben Chineesche vlieg tuigen. die uit Nanking kwamen de Japansche vloot aan de monding van de Jangtse gebom bardeerd en schade toegebracht aan ver scheidene schepen. Twee torpedojagers vlo gen in brand. De vliegtuigen keerden onge deerd terug. Japansch bombardement op Swatau. Japansche watervliegtuigen hebben gister middag een aanval op Swatau ondernomen en de Chineesche militaire punten op doel treffende wijze gebombardeerd.. Uit Tient sin wordt gemeld, dat het treinverkeer tus- schen die stad en Tang Kwantoen aan de lijn naar Poekau sinds Maandagochtend negen uur hervat is, de Japansche troepen zijn op gerukt uit Tang Kwantoen en vallen thans de Chineesche troepen te Masjang aan. Koreaansch patrouillevaartuig door Russische oorlogsbodems aangehouden. Het 150 ton metende patrouillevaartuig Asakaze Maroe, dat toebehoort aan het gou vernement van Korea is op de rivier Toe- men aangehouden door Sovjet-Russische oor logsschepen. Het gouvernement van Korea heeft door tusschenkomst van den Sovjet-Russischen consul te Keijo der Sovjet-regeering een krachtig protest doen toekomen. De minister van buitenlandsche zaken houdt zich eveneens met deze aangelegen heid bezig. Argentinië. Arrestaties te Buenos Aires Havas meldt uit Buenos Aires 6 September: De vroegere luitenant Raoul Benavides, een broer van den vroegeren secretaris van pre sident Irigoyen en Pedro Unsua Dorfego zijn vandaag gearresteerd, beschuldigd deelgeno men te hebben aan het complot, dat gesmeed was tegen den president der republiek en de ministers. RUDYARD KIPLING'S „KIM". Robert Taylor en Freddie Bartholomew zul len samen optreden in de M.GM.-film Kim, vervaardigd naar het gelijknamige boek van Rudyard Kipling. Freddie speelt de rol van den jongen Kim O'Hara, de jongen, die door geboorte en omgeving in zijn prille jeugd meer heeft van een inboorling dan van een volbloed Europeaan. Taylor is Kim als volwassene, die een belangrijk en onmisbaar lid is van den Engelschen Geheimen Dienst. Het behoeft geen betoog, dat voor deze film zeer vee! belangstelling zal bestaan, temeer waar Kipling's boek „Kim" door zeer velen werd en nog wordt gelezen, terwijl Kipling zelf eens heeft verklaard, dat hij „Kim" het beste boek vond, dat hij had geschreven. Productieleider van deze film is Louis D. Lighton; Victor Fleming is de regisseur, Deze beiden vervaardigden ook de film „Captains Courageous" met Spencer Tracy en Freddie Barthelomew. eveneens naar een boek van Rudyard Kipling. island protesteert te Rome tegen :"-y van twee schepen. Italië wijst de verantwoordelijkheid af. De zaakgelastigde der UR.S.S. te Rome heeft den minister van Bui tenlandsche .Zaken een nota doen toekomen, waarin hij, na melding te hebben gemaakt van het torpe- deeren van twee Sovjet-Russische schepen in de Middellandsche Zee, .de verantwoordelijkheid hiervoor op Italië werpt en bestraffing der schul digen benevens vergoeding der scha de eischt. De Italiaansche minister van Bui tenlandsche Zaken heeft hierop ge antwoord, dat Italië deze verant woordelijkheid van de hand wijst, evenals het tegelijkertijd den eisch van de U.R.S.S. verwerpt. Het Duitsche Nieuwsbureau merkt in ver band met bovenstaand communiqué op. dat in bevoegde Italiaansche kringen verklaard wordt, dat deze stap van Sovjet-Rusland, op een oogenblik, waarop Italië zich gereed maakt de beste ontvangst te bereiden aan de aangekondigde uitnoodiging voor een confe rentie over de Middellandsche Zee. slechts beschouwd kan worden als een poging om de ontworpen conferentie te torpedeeren. De diplomatieke redacteur van het tele- graafagentschap Stefani schrijft: „Terwijl Italië op het punt stond zonder vooringe nomenheid het initiatief tot het houden van een Middellandsche Zeeconferentie te bestu- deeren, lanceert Moskou een torpedo met het doel ernstig de mogelijkheid van internatio nale besprekingen te compromitteeren. Te genover deze onhandige provocatie bewaart Rome een houding van standvastigheid en volkomen kalmte, terwijl het de dwaze insi nuaties en groteske eischen verwerpt. De plotselinge manoeuvre van Moskou, welke tén doel heeft verwikkelingen te scheppen buiten de conferentie en nog voor het begin der besprekingen, heeft zonder twijfel haar oorsprong in den verwarden binnenlandsehen toestand van Rusland en in de noodzake lijkheid buitenlandsche afleidingen in het leven te roepen in de Middellandsche Zee, evenals het die in het Verre Oosten in het leven heeft geroepen. Er is een slechte re geering, die beslist tegen iedere Europeesche en wereldsamenwerking is. Zooals de ge- heele beschaafde wereld weet, zetelt die slechte regeering in Moskou. De torpedo op de Middellandsche Zee-conferentie is een nieuw bewijs van de provoceerende actie, die de internationale van de wanorde in de we reld ontplooit". Belchite in handen der Spaansche r egeeringstr oep en Laatste weerstand gebroken. Uit Valencia, 6 September. Van het Ara- goneesche front wordt gemeld, dat de op standelingen, die nog weerstand boden in de kerk van Belchite, zich gisteravond hebben overgegeven. De rechtschen, die verschanst waren in den commandopost, hebben zich vanmorgen overgegeven. Belchite is thans ge heel in handen der regeeringstroepen. MASARIJK MAAKT HET ATEEDS BETER. PRAAG, 6 September (D.N.B.) Ook op den derden dag der ongesteldheid van den oud-president der republiek, Masarijk, heeft, de inmiddels ingetreden verbetering in zijn gezondheidstoestand, volgens het rapport der artsen, aangehouden. Met het oog op dit gunstige verloop, der ziekte, zullen de bulle tins nu nog slechts eens per dag worden uit gegeven. Britscli tankschip door Spaan- schen kruiser opgebracht. Lading te Palma de Majorca gelost. Het Britsche petroleumtankschip „Burling ton", dat 5000 ton meet, is naar Reuter meldt ter hoogte van Palermo door een kruiser der Spaansche Nationalisten aan gehouden en naar Palma de Majorca opge bracht. De lading, bestaande uit 7700 ton olie is ver beurd verklaard en wordt thans gelost. Het schip voerde de Engelsche vlag en was, naar men verklaart, door de regeering te Valencia uitgerust. Het was op weg van Batoem naar Carthagena. Reuter verneemt, dat de Britsche regeering bij de reehtsche autoriteiten een protest heeft ingediend. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC De stad aan zee, maar de boe ren van de Scheren met hun Vikingbootjes bloemen en baar zen ter markt brengen en de aapjeskoetsier zich als zeeman verkleedt. Zeebaden aan ha vens en in stadsparken. De Esplanade: 't hart van Helsing- fors. (Van onzen Scandinavischen corres pondent). HELSINGFORS, Augustus. Een vreemde stad in den regen pleegt vervelend te zijn. En het regent, het regent al van den vroegen morgen en er is geen handbreed blauw te ontdekken in de grijze lucht, die laag over stad en zee hangt. De Nikolai- kerk, die gisteren in de zomerzon zich nog door zijn felle, blik kerende blankheid te gen strak-blauwen hemel voor altijd in je netvlies etste, lijkt nu vaal en banaal als op een slechte prentbrief kaart en de eilanden met hun kazernes en pantserkoepels op kale rotsen, die anders scherp afgeteekend tegen den Zuiderhemel daar verspreid voor de havens lagen, als wilden ze. je de illusie ontnemen, dat Hel- singfors met zijn markt en zijn kaden en zijn buitenwijken direct aan de open zee ligt, zijn tot grauwe vlekken en strepen ver vaagd achter de grijze regengordijnen. En maar steeds ruischt de regen neer, hij zingt door de boomen van de Esplanade, slaat een honderdvoudigen roffel op de zeilen van de marktkraampjes van Kauppatori ..klettert blaasjes op 't asfalt dat de huizen spiegelt, Iaat murmelende beekjes door de diepe sneeuw- goten loopen en doet de vervaarlijke hobbel keien glimmen, die nog van den Russischen tijd overal op de pleinen zijn blijven liggen. Het stortregent, maar je blijft er niet om op je hotelkamer te zitten, want zelfs in den regen is Helsingfors niet vervelend. Op Kauppatori, waar druipende Russische paardjes achter de stalletjes staan en de boeren en visschers hun booten, die nog Vi- kingenbloed in hun spanten hebben, met den puntigen steven tegen de kade meerden om zoo'hun bloemen en tomaten, aardappels en baarzen en harinkjes overboord te ver- koopen, gaat de handel zijn gewone gange tje en in de winkelstraten van het centrum, die Helsingfors meer nog dan de drie an dere, grootere hoofdsteden in 't Noorden iets grootsteedsch geven, winkelt men alsof de regen niet bij bakken uit den hemel kwam. De wisselwachtsters van de tram hebben er een vervaarlijke parapluie bij opgestoken en breien door aan de onafscheidelijke breikous. Er ratelt een aapje langs, zoo'n klein huur- rijtuigje met een specifiek luchtje en een kit tig trappelend paardje onder een Russischen ,loka". De kap is opgezet en het voorzeil neer gelaten en bovenop den bok zit de baardige koetsier in een glimmende, gele oliejas en met den Zuidwester in de oogen getrokken. Als een ouden zeeman, die zich tegen den storm in over 't stuurrad buigt, jaagt hij daar, voorovergebogen met de teugels in de gespreide handen, op zijn ratelende rijtuigje door den zomerregen. Een pracht-tafereel, dat alleen al een halven dag regen in Hel singfors waard is. Beste jongens en meisjes! Jullie hebbeh nu al zooveel avonturen met Thijs meegemaakt, dat jullie wel zullen gaan denken Komt daar nu nooit een eind aan? Ik heb me daarom eens in verbinding gesteld met Thijs en Oom Mopperniet, doch ze zeiden me, dat daar geen sprake van was! Zij hadden me nóg zooveel te vertellen. Toen dacht ik aan jullie en ben ik weer een nieuw avontuur van Thijs gaan beschrijven, een avontuur, dat hij me ongeveer een week geleden vertelde. Oom Mopperniet vroeg me. of ik niet eens om kon kijken naar zijn auto, maar daar heb ik voor bedankt, hoor! Wat jullie, het is me daar veel te koud! Nou, letten jullie maar eens op, kijk maar naar het plaatje THIJS IJS EN OOM MOPPERNIET GAAN WEER VERDER! TX/IT aar na een halven dag regen breekt de zon weer door, klaart de hemel schoon- gewasschen op, drogen de zon en de zachte bries, die uit zee staat, het asfalt en de hob belkeien, de banken van de Esplanade en de lichtbruine zeilen van de op de ree gean kerde houtschepen. En dan is ook deze stad toch mooier en gezelliger en levendiger dan onder lage regenwolken. Mijnontploffing in Bulgarije. Negen arbeiders als verloren beschouwd. In een kolenmijn te Pirin (Zuid-Bulgarije). zijn na een ontploffing veertig mijnwerkers bedolven. Men is er evenwel in geslaagd 31 arbeiders te redden, terwijl negen personen nog worden vermist. Gezien de omstandighe den vreest men evenwel dat deze personen als verloren moeten worden beschouwd. Tot hen behoort ook de directeur der mijnonderne ming. CHARLES BOYER LEERT DANSEN. Charles Boyer neemt danslessen. En zijn leerares is.... niemand minder dan Greta Garbo. Een en ander in verband met de M.G.M. film Marie Walewska, waarin Garbo en Boyer de hoofdrollen vertolken. Boyer speelt hierin de rol van keizer Napoleon en de muzurka. die hij moest leeren, was noodig in de scène, waarin Marie Walewska probeert een danseur van hem te maken. Volgens de his torie heeft Napoleon nooit leeren dansen; evenmin kon hij een melodie onthouden. Clarence Brown is de regisseur van dit his torische filmwerk. Leif Erikson. die een sterke gelijkenis ver toont met Greta Garbo, speelt de rol van haar broer, een jong Poolsch luitenant. Nu duiken op vijf, zes plaatsen in de stad jonge menschen de koele, groene deining van de Finsche Golf in, strékken bruin-ge brande jongens en meisjes zich op gladde rotsen uit om nog' bruiner te verbranden, leeft overal het bonte strandleven weer op. Geen weldenkend mensch zal 't in zijn hoofd halen aan de De Ruyterkade te gaan zwem men of aan de Boompjes een zonnebad te nemen, maar hier, waar de zee kaden en rotsoevers bespoelt, is zooiets wel mogelijk, hier kun je zoo dicht bij de havens zwem men, dat de golven van binnenstoomende en uitvarende schepen je wiegen, kan je ver derop aan een beschutten bocht van zon en zee en strandgedoe genieten na je tusschen de struiken van een stadspark in badcostuum gestoken te hebben. Na staat daar boven zijn enorme trappen- front van twee-en-vijftig treden de Nikolai- kerk met zijn zuilen en koepels weer zóó stralend wit tegen de blauwe lucht, zoo on- vergeetlijk-indrukwekkend als je uit een scha duw-donkere straat komt. dat je haast zou gaan gelooven, dat de Rijksdagleden, die een twintig jaar geleden hier in 't Standen huis aan den zijkant van het plein de kleu ren van de Finsche vlag vaststelden, dat ook zoo gezien moeten hebben. En nu gloeien in de stalletjes op 't plein tje voor het warenhuis Stockman de bloe men van den nazomer in de middagzon en een bloemenmeisje knoopt de hagelwitte hoofddoek wat losser onder de kin. Auto's glijden langs, open trams schokken voorbij met matrones en ook wel jonge meisjes als conductrice op 't achterbalcon. Finland komt werkkrachten tekort en de lange strijd om de onafhankelijkheid heeft mannen en vrouwen al lang geleden geleerd op allerlei gebieden des levens samen te werken. In klei- ne houthavens langs de kusten zijn het veelal vrouwen met bonte hoofddoeken en wapperende rokken, die er de gele balken en planken op de dekken stapelen en hier aan de Hendriksgata bouwen vrouwen in blauwe overalls samen met haar mannelijke colle ga's een monumentaal hoofdpostkantor, dat evenals het wat verderop gelegen imposante nieuwe Rijksdaggebouw in sterker mate van 't zoeken naar een eigen nationalen bouw stijl getuigt dan Saarinen's beroemde spoor wegstation er achter, dat Duitsche invloeden verraadt, of het centraalstation der autobus- lijnen aan den overkant van de straat, dat rondom de tientallen perrons van de voor half Finland bestemde bussen in één mach tig complex van glas en beton tallooze win kels, bioscopen, een bank en een restaurant vereenigt en als een schoone en zuivere uiting van den modernen tijd verrezen is op de plek, waar weinige jaren geleden een stuk geschoten Russische kazerne nog smartelijke herinneringen aan 't verleden levend hield. Langzaam en geleidelijk groeit hier het nieuwe centrum van de hoofdstad van 't her boren Finland; voorloopig ligt de city nog een eind verder naar 't Zuiden, bij de smalle, drukke Alexandersgata en de breede Espla nade, die eigenlijk het hart van Helsingfors is. Daar flaneert men den lieven langen dag langs de groote magazijnen, daar zitten nu 't zomer is en de zon schijnt de banken on der de hooge boomen voortdurend vol, daar hoort men vele vreemde talen zooals in elke andere zomer,sche toeristenstad. Kleine .kios ken van een dikken betonnen buis met een platte betonnen schijf er boven op, zoo func tionalistisch als men 't maar wenschen kan, schuilen er tusschen 't groen met kleurige vruchten en flesschen vol koele dranken en daarnaast staan in rijen de aapjes te wach ten als een overblijfsel uit vroeger tijd. En vormen eenzelfde tegenstelling tusschen oud en nieuw de twee eindpunten, waartusschen 't bonte gedoe van de Esplanade zich be weegt: aan den eenen kant het moderne Roval. waar ruime caféterrassen zich strek ken onder oranje zonneschermen, aan 't an dere eind het juist een eeuw oude Kapellet met een vermaarden keuken, gietijzeren ta feltjes met marmeren blad en een muziek tent vol figuurzaagwerk. En als de avond komt over deze gezellige stad en de bloemen van de Esnlanade in 't licht der booglampen wonderlijk opgloeien tegen 't donker onder de boomen. zoodat je ie eerder in een stad in Zuideliiker klimaat dan in 's werelds op één na Noordelijkste hoofdstad zou wanen, dan zet aan beide kanten van het langgerekte park. op het ter ras van Roval én in de tent van Kapellet, de muziek in. zweven de klanken door de stille avondlucht over al die menschen, die hier arm in arm heen en weer slenteren of bij lantarenlicht hun krant zitten te lezen, men gen zich halverwege smphonieën van Si belius met wasen van Strauss of filmrefrei nen met oude Finsche volksmelodieën. En dat, dat is zomer-HeLsingfors. C. G. B. Zestien irloorfen bij het spoorweg ongeluk bij Neuss. Twee zwaar gewonden gisteren overleden NEUSS. 6 SeDt. Twee nersonen, die giste ren bij het spoorwegongeluk bij Neus* er"cn<r "•ewond werden, zijn in het ziekenhuis te Holzheim overleden. Het aantal dooden is daardoor gestegen tot zestien.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 4