Koningin onthult monument voor de Koningin-Moeder. Eerbetoon van Zeeland. H" DINS D, AG 7 SEPTEMBER 1937 HA SRC EM'S DAGBEAÖ 7 Zegefochf van H.M. door Middelburg. rulst is Maandag het centrum geweest, waar de bewoners van het Oostelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen van de feestelijke incomste van de Lands vrouwe getuige waren, maar in Mid delburg heeft zich in de middaguren de belangstelling en de geestdrift van bijna heel het overig Zeeland gecon centreerd. Middelburg immers was de plaats, waar de officieele tocht van de Konin gin door de Zeeuwsche gouwen in een plechtig hoogtepunt zou eindigen, waar het monument, ter nagedachte nis aan de betreurde Koningin- Moeder opgericht, zou worden ont huld. Het was een drukte als van een groote stad ln de gemoedelijke straten van de Zeeuwsche hoofdstad. Bij duizenden waren de Zeeuwen opgekomen. In volgeladen autobussen waren zij van de verste uithoeken der provincie naar Middelburg gereisd. Het eiland Tholen b.v. leverde alleen reeds 37 autobussen. Groote passagiersbooten brachten duizen den aan: zoo bracht een boot 3.000 Vlissing- sche kinderen naar Middelburg. De politie stond voor het moeilijke probleem de honder den particuliere auto's naar de parkeerplaat sen te dirigeeren. Het politiecorps, in nor male omstandigheden 25 man sterk, was met 60 man rijkspolitie en 60 man marechaussee versterkt. Het weer was zoo schoon als bij 'n koninklijk bezoek maar kan zijn. Feestelijk wapperde de vlag van den fraaien toren, welke de Middel burger kent als de „lange Jan", tegen een helder blauwe lucht en honderden vlaggen woeien van de zonbeschenen Middelburgsche gevels. En wat te zeggen van de volksmenigten, die al vroeg in de straten flaneerden? Het waren zeker geen grauwe massa's, deze Zeeuwen, in hun typische drachten. Vooral de vrouwen met haar kappen volgens landstreek verschil lend, en haar kleurige „keuzen" en „beuken", die in haar robuste elegantie' arm in arm in de feestelijke stemming door de straten trok, vormden telkens in de witte nazomerzon uiterst schilderachtige tafereelen. Toen de Koningin in Middelburg arriveerde werd zij hartelijk begroet door de deputaties der tallooze vereenigingen, samen 12.000 man sterk, door de burgerwacht, die stram de eer bewijzen bracht, door de leerlingen der scho len voor dienstplichtige onderofficieren der militaire administratie. Uit de vensters en van sommige geïmproviseerde tribunes, van de overvolle trottoirs kwam telkens de kreet „Leve de Koningin". De klokken beierden en hielden niet op, eer de Koningin, die vriende lijk wuivend in haar auto de enthousiaste en onophoudelijke groeten der Zeeuwen beant woordde, den Dam had bereikt. De Dam bruischte over van leven. Het mo nument, dat nog door een wit doek met oranje-toeven was bedekt, was omringd door A. B. T. B. vergadert. Blijvende steun voor den landbouw gevraagd. Te Arnhem ving Maandag de twintigste al gemeene jaarvergadering aan van den aarts- diocesanen R.K. Boeren- en Tuindersbond (A.B.T.B.), welke onder leiding stond van den vice-voorzitter, den heor A. J. de Goeij uit Montfoort. De voorzitter van den bond de heer L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst uit Twello, woonde in verband met zijn gezondheidstoe stand de vergadering slechts kort bij. De ochtendvergadering was gewijd aan den handelsraad van den A.B.T.B. In de middag vergadering sprak de heer de Goeij de ope ningsrede uit. Met voldoening gewaagde spr. van de jong ste maatregelen door den minister van Eco nomische Zaken op landbouwcrisisgebied ge nomen, waaruit hij opmaakte, dat de nieuwe bewindsman inderdaad aan het ambtelijk ge doe van dit crisisbeleid zoo spoedig mogelijk een einde wil zien gemaakt en dat de minis ter regelingen wenscht van de belanghebben den zelf, welke regelingen de regeering zoo noodig door sancties zal helpen handhaven. De secretaris van den A.B.T.B., de heer H. Ruyter, hield vervolgens een inleiding over „Staatszorg voor den landbouw". Het hoofdbestuur is van meening, dat de omstandigheden zich zoo zeer hebben gewij zigd, dat aan de regeering moet worden ge vraagd om maatregelen, welke het karakter hebben de boeren en tuinders blijvend te be schermen tegen invoeren uit het buitenland tegen prijzen, waarvoor in ons land niet ge produceerd kan worden en zoo mogelijk te be vorderen, dat de belooning van den landbouw- arbeid op beter peil komt, in vergelijking met de belooning van anderen arbeid. Ir. Roebroek sprak na de rede van den heer De Ruyter de vergadering toe. Na een korte gedachtenwisseling over de in leiding van den heer de Ruyter hechtte de vergadering met algemeene stemmen haar goedkeuring aan de daarin uitgestippelde ge dragslijn. Sclieveningsclie logger redt zes Engelschen. Hun vliegtuig had noodlanding moeten maken op de Noordzee. Bij de reederij V. F. Vrolijk te Scheveningen is Maandag bericht ontvangen, dat een harer motorloggers, de SCH. 103, schipper L. Taal, Zondagmiddag 60 mijl van Scarborough een Engelsch watervliegtuig heeft opgepikt, dat een noodlanding op zee had moeten maken. Aan boord bevonden zich 6 menschen, die door den logger op zee zijn overgenomen. Tengevolge van het stormachtige weer is de tros een keer gebroken, zoodat deze opnieuw moest worden vastgemaakt. De logger heeft het vliegtuig 60 mijl gesleept en in de baai yan Scarborough binnengebracht, duizenden menschen. Tegenover het monu ment bevond zich de overdekte koninklijke tribune, daarvoor stond het spreekgestoelte, terwijl links van de koninklijke tribune de witte glazen hal van de graanbeurs gevuld was met een zangkoor van 300 frissche Zeeuw sche meisjes. Nadat de leden der comité's aan de Konin gin waren voorgesteld, begaf Hare Majesteit zich naar de tribune, waarna het Wilhelmus werd ingezet. Dan was het oogenblik gekomen voor den voorzitter van het plaatselijk comité, den heer W. de Graaf, om het woord tot H.M. te richten. Spreker schetste de geschiedenis van de totstandkoming van het monument, hoe uit alle 106 gemeenten uit de meest uiteenloo- pende kringen sympathiebetuigingen en bij dragen kwamen. Spr. besloot met de woorden: ,Moge dit gedenkteeken, dat door eendrach tige samenwerking is verrezen, aan het na geslacht getuigen van de liefde en dankbaar heid der Zeeuwen voor wijlen Uwer Majesteits Koninklijke M&eder. Vervolgens nam de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford het woord. De commissaris besloot zijn rede met de woorden: moge het gedenkteeken, dat in een drachtige samenwerking is opgericht, onder God's hoede steeds blijven getuigen van onze liefde en dankbaarheid jegens de Koninklijke Moeder, wier liefhebbend hart ons allen heeft omvat. Het zij mij thans veroorloofd, Uwe Majesteit uit te noodigen tot de onthulling van het monument te doen overgaan. Na de woorden van den Commissaris der Koningin nam H.M. het woord en bracht dank aan het volk van heel Zeeland voor de tref fende wijze waarop dit uiting heeft gegeven aan zijn gevoelens jegens haar Koninklijke Moeder, die steeds uit geheel haar hart ook met der Zeeuwen lief en leed heeft mee geleefd. Begeleid door den commissaris begaf H.M zich daarna naar het monument, waarvan zij de omhulsels verwijderde. Terstond na deze onthulling, legde Hare Majesteit den eerster krans op het voetstuk neer. Het in steen uitgevoerde monument laat in het midden de beeltenis zien van H.M. de Ko ningin-Moeder op ongeveer iy2 maal de ware grootte. De figuur van H.M. zit op een bank met de rechterhand op een symbolisch aangegeven Oranjestam, welke door de wapens van Ne derland en oranje omgeven is, terwijl zij in de linkerhand een waaier heeft. Op den zijkant van de bank is het wapen van de overleden Koningin-Moeder aangebracht. Op het voetstuk de zoo bekende woorden van Koningin Emma: „Nederland zij groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn" Het monument is vervaardigd door den beeldhouwer Etienne uit Delft. Het zangkoor zong hierna een compositie van den heer Bosdijk, „In memoriam H.M Koningin Emma", dat door allen met ontroe ring werd aangehoord. Hierna is het standbeeld aan de gemeente Middelburg overgedragen. De rit, welken de Koningin na de plechtigheden op den Dam door Mid delburg maakte, droeg een uitermate feestelijk karakter. De bevolking, die rijen dik langs de straten geschaard stond, juichte de Koningin uitbundig toe en op vele plaatsen namen de toejuichingen zelfs het karakter van een ovatie aan. Omstreeks kwart voor 5 uur kwam de Koningin bij het station aan. Met de dames en heeren van haar gevolg nam Hare Majesteit plaats in den koninklijken trein, die om tien minuten voor 5 het station uit stoom de en waarin Hare Majesteit naar Het Loo terugkeerde. Sociaal-economisch program van het N. V. V. (Van een eigen berichtgever.) DÖor het bestuur van het N. V. V. is een ontwerp Sociaal-Economisch Program vast gesteld, waarin de eischen der moderne vak beweging zijn vervat ten aanzien van die vraagstukken, welke onder de huidige om standigheden van bijzondere beteekenis moe ten worden geacht. Dit programa zal worden behandeld op het Sociaal-Economisch congres hetwelk Maan dag 18 en Dinsdag 19 October a.s. in den Haag zal worden gehouden. Het program luidt als volgt: 1. Krachtige bestrijding van de werkloos heid, ook onder de jeugd op den grondslag van het Plan van den Arbeid. 2. Invoering van de wettelijke 40-urige werkweek in alle thans daarvoor in aanmer king komende bedrijven en diensten. Verkor ting. van den arbeidstijd in die bedrijven, waarin langer dan 48 uur per week wordt gewerkt, tot 48 uur per week, als overgang naar verdere arbeidstijdverkorting. 3. Wettelijke vacantieregeling met behoud van loon voor alle werknemers. 4. Ordening van het bedrijfsleven. Instel ling van Bedrijfsraden met verordenende be voegdheid. Opneming van vertegenwoordigers der vakbeweging in door de overheid in te stellen colleges, waarin vraagstukken, lig gende op sociaal en economisch gebied, aan de orde komen. 5. Betere werkloozenzorg. Wettelijke rege ling van de werkloosheidsverzekering en van de steunverleening. 6. Wederopbouw en verbetering van het onderwijs, ook van het Nijverheids-, handels- en voortgezet onderwijs. 7. Verbetering van de Invaliditeits- en Ouderdomswetten. Bevordering van de in stelling en wettelijke regeling van bedrijfs pensioenfondsen. 8. Opheffing van organisatieverboden bij Defensie ten aanzien van de moderne arbei dersbeweging. 9. Bevordering van het afsluiten van collec tieve contracten door middel van een wette lijke regeling. 10. Verbetering van de wettelijke ontslag- regeling, mede door verplichte invoering van scheidsgerechten. 11. Wettelijke minimumloonen voor land arbeiders. 12. Vrijheid van vereeniging, vergadering drukpers en vakactie in de overzeesche ge- weesten. Steun veldboonen oogst 1937. De minister van Economische Zaken heeft besloten, uit het Landbouwcrisisfonds ten be hoeve van telers van veldboonen steun te ver- leenen, onder voorwaarde, dat de voor steun aangeboden veldboonen zijn gedenatureerd. Deze steun zal een door de regeeringscommis- saris vast te stellen bedrag niet mogen over schrijden. De steun wordt vastgesteld aan de hand van de waarde der veldboonen en van een richtprijs van f 9.25 per 100 K.G. „PIET HEIN'-KALENDER. Sympathieke gedachte van Prins Bernhard. Wij vernemen, dat een fraaie „Piet Hein"- kalender voor 1938 zal verschijnen, bevat tende twaalf artistieke foto's van het uit en inwendige van het prinselijk jacht, met een schutblad in kleuren. Z.K.H. Prins Bernhard, die zich heeft vereenigd> met dit plan, heeft als voor waarde voor zijn medewerking den eisch ge steld, dat de netto opbrengst ten goede zal komen aan een weldadig doel, met name aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings- Maatschappij te Amsterdam en aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n.v. MAKELAARS suiker rubber koffie - cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SLAK Et. BU66ER, KOF FC. CACAO, KATOEN, AllE GRANEN ENZ. TER REURZE VAN IONOEN, LIVERPOOL, NEW YORK, CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. DAM 2a Taleloon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Bout* Ni. 2. Tolof. 30012 Tolosromodro.: CARIOS^MSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) De Volkenbond in zijn tegenwoordig stadium. HIJ MOET BLIJVEN BESTAAN ALS „WACHTER VOOR DEN VREDE". Lezing van mr. J. Limburg. Voor de Haagsche afdeeling van de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede heeft staatsraad mr J. Limburg op een druk be zochte bijeenkomst in „Kasteel Oud-Wasse naar" een voordracht gehouden over het on derwerp „De Volkenbond in zijn tegenwoor dig stadium". „Men heeft wel eens gezegd, dat er moed toe behoort om thans over den Volkenbond te spreken", aldus ving ■mr. Limburg zijn rede aan. Toch is dat niet zoo. Men maakt zich niet altijd een juiste voorstelling van hetgeen de Volkenbond is. Daarom wilde spr. beginnen met een uiteenzetting van het karakter van den Volkenbond als rechtsvorm te geven. Het groote publiek vraagt zich met ver bazing af, wat de Volkenbond nu eigenlijk doet om den vrede te handhaven. M enmqet de oplossing zoeken in het volkenrecht. De Vol kenbond is een tractaat in volkenrechtelijken zin en het volkenrecht is nu eenmaal niet, zooals het andere recht, afdwingbaar. z De Volkenbond, zetelend te Genève, bestaat uit een algemeene vergadering, die eenmaal per jaar en een Volkenbondsraad, die drie maal 's jaars bijeenkomt. De landen zijn niet gebonden door een hoogere macht boven zich, maar enkel en alleen door hun eigen hand- teekening. Het beroemde artikel 16 het „sanctie artikel" was wel een stap in de richting van algemeene samenwerking. In de eerste jaren na 1919 ging het met den Volkenbond in stijgenden lijn. Men was de oorlogsjaren niet vergeten! Italië was één van de meest enthousiaste leden. In 1934 trad Duitschland uit de conferentie en later ook uit den Volkenbond. Japan volgde dra en de groote klap voor den Volkenbond kwam in 1935, toen Italië Abessynië aanviel. Genève heeft in het laatste geval zich op het rechtsstandpunt gesteld en de sancties van artikel 16 toegepast. Men moet dit niet te gering achten. 51 landen pasten de economische sancties toe, doch dit alles mocht niet baten, er waren te veel lekken in de toepassing ervan. De sancties hebben gefaald en dus, zoo zegt het publiek, heeft de Volkenbond gefaald 9ij de oprichting van den Volkenbond heeft men al dadelijk de zwakte van de sancties erkend. Ze zijn toe te passen als het gaat om een eenvoudige kwestie of tusschen kleinere landen. Met succes zijn de sancties toegepast in de kwesties BulgarijeGriekenland en ItaliëGriekenland. Maar voor de thans aan de orde zijnde kwesties zijn de sancties onvoldoende ge bleken Moet men daarom den heelen Volkenbond maar opheffen? Het is in de wereldgeschiede nis nu eenmaal zoo, dat de kleinste kleinig heden de grootste gevolgen kunnen hebben. Als Italië in den strijd tegen Abessynië geen gifgassen had gebruikt en de regentijd niet zoo bijzonder laat was gekomen, zouden de sancties naar de meening van spreker misschien wél uitwerking hebben gehad en zou men z.i. den Volkenbond thans veel meer waardeeren. Het is niet zoo geweest en de Volkenbond maakt thans zeer moeilijke tijden door. Dictaturen zijn, zoo vervolgde spreker, niet wel vereenigbaar met het principe van den Volkenbond. Daarom moeten de andere staten des te krachtiger de handen ineenslaan. Op ander gebied heeft de Volkenbond wel dege lijk werk gepresteerd tot zegen van de menschheid. Zoo is het Permanente Hof van Internatio nale Justitie een instelling van den Volken bond. Voorts door het economisch comité van den Volkenbond, het hygiënisch comité, dat zoo veel deel voor de gezondheidstoestanden in China, het Volkenbondsbureau te Singapore om besmettelijke ziekten te signaleeren, het opium-comité, het bureau voor de vluchte lingen enz. enz, Deze feiten zijn minder bekend, maar lang niet onbelangrijk. Het groote publiek kijkt echter alleen naar de beweging van den Vol kenbond op het gebied van ontwapening en vrede. Al moge op dit gebied de toekomst voor den Volkenbond niet rooskleurig zijn, één ding is zéker; zoo kan het niet doorgaan, zoo moet de wereld ten gronde gaan. Daarom is het zoo besloot spreker van groot belang, dat de Volkenbond blijft be staan als „wachter voor den vrede". Principieele dienstweigeraars naar het eiland Rozenburg? Vragen van den heer Albarda. De heer Albarda heeft tot den minister van defensie de volgende vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te deelen of het waar is, dat de regeering het voornemen heeft, dienstweigeraars, wier gewetensbezwa ren zijn erkend volgens de wet van 13 Juli 1923, S. 357, onder te brengen in een kamp op het eiland Rozenburg, hen daar te stellen onder bewaking van militaire politie en hen arbeid te doen verrichten bij de versterking van dijken en bij het gereedmaken van ter reinen voor het plaatsen van geschut? 2. Is de minister van oordeel, dat het in de eerste vraag bedoelde voornemen indien het bestaat kan worden uitgevoerd, zonder dat een wijziging van de wet van 13 Juli 1923, S. 357, is voorafgegaan, en laat dan die wet, zooals zij thans luidt, naar het oordeel van den minister toe, den erkenden dienstweige raars hun vrijheid te ontnemen, wat toch in zulk een kamp het geval zal zijn, en hen te verplichten tot arbeid bij het in gereedheid brengen van standplaatsen voor geschut, welke arbeid toch beschouwd kan worden als te zijn gericht op strijd met de wapenen? 3. Indien de minister voornemens is een plan, als het in de eerste vraag bedoelde, zon der wetswijziging uit te voeren, zullen dan niet in de ontwerp-rijksbegrooting de daar voor noodige credieten worden gevraagd? Minister van Boeyen moet een operatie ondergaan. Naar wij vernemen zal de minister van Bin- nenlandsche Zaken, de heer van Boeijen, die eenige weken geleden in het Haagsche Diaco- nessenhuis .Rronovo" werd opgenomen en die dit na enkele dagen observatie weder verliet om een paar weken thuis rust te houden, heden opnieuw naar „Bronovo" gaan. In 's ministers gezondheidstoestand was namelijk geen verbetering gekomen en thans achtte de geneesheer een operatie onvermijdelijk. Deze zal zeer waarschijnlijk in de loopende week geschieden. ANTI-FRANSCH LIED IN DUITSCHLAND VERBODEN. Het lied „Siegreich wollen wir Frankreich schlagen" is thans in Duitschland verboden. Rudolf Hess heeft een desbetreffend rond schrijven aan alle diensten in het land ge zonden. MOTORFIETSRIJDER VAN WISSEN DOOD GERED. Maandagmiddag is door het kordaat optre den van een vrouw, die in verband met de zandafgraving ter plaatse, belast is met het toezicht bij den onbewaakten spoorwegover gang aan den Weyweg te Nieuwerbrug (Z.H.) een motorfietsrijder van een wissen dood ge red. De vrouw gaf met een roode vlag. een tee- ken te stoppen, aangezien er een trein in aan tocht was, doch de bestuurder van het motor rijwiel, gepensioneerd veldwachter van Bode graven, sloeg hierop geen acht en reed door. De vrouw had toen de tegenwoordigheid van geest den man van zijn voertuig te trekken. Dit gebeurde juist op het oogenblik, dat dit door den trein werd gegrepen. De man bleef ongedeerd. De trein, welke om 16.28 uur van Bodegra ven naar Utrecht vertrokken was, werd on middellijk tot stilstand gebracht en had tien minuten vertraging. De motorfiets is geheel vernield. ERNSTIGE AANRIJDING. Maandagmiddag om kwart over vijf is op den Rijksstraatweg bij de Rust en Vreugdlaan te Wassenaar een 59-jarige fietser, die zonder een teeken te geven plotseling den weg over stak, aangereden door een uit de richting Leiden komende auto. bestuurd door den heer N. uit Amsterdam. Nadat door twee dokters de eerste hulp was verleend is de man, die een schedelbasisfrac- tuur opgeloopen had, naar het St Jacobus- gesticht overgebracht. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Op Maandag 13 September houdt de R.K. Middenstandsvereeniging des avonds om half negen een bijeenkomst waar de Vesti gingswet zal worden besproken. De heer G. Alders zal spreker over: „Vakkennis" en de heer Th. S. J. Hooy over: „Algemeene Han delskennis". Verder zullen nog mededeelingen worden gedaan over de reeds opgerichte R.K. Mid denstandsavondschool. 37ste Jaarbeurs opent haar poorten. UTRECHT, 6 September. Gedurende negen dagen van Dinsdag 7 September tot en met 16 September zal zich de Neder- landsche handel op Utrecht concentreeren. De poorten van de 37ste Nederlandsche Jaarbeurs zullen morgen weer geopend wor den. Dan komen daar in grooten getale de producenten met de monstercollecties hun ner producten samen en ontmoeten daar de wederverkoooers, de detaillisten uit alle oor den des lands. De technische inrichting der jaarbeurs o.a. de indeeling naar bedrijfsgroep waar borgt een snel en gemakkelijk overzicht. De Utrechtsche najaarsbeurzen bevatten een industrieel en agrarisch gedeelte. De zaken man uit de stad en die van het platteland hebben hetzelfde voordeel en hetzelfde ge mak van het intermediair, dat de jaarbeurs hun biedt, industrie en landbouw zijn onder één dak vereenigd en nergens beter dan ter jaarbeurs kan men poolshoogte nemen van den stand van het bedrijfsleven en van de mogelijkheden der distributie. De meubelbeurs neemt een belangrijke plaats in, men vindt collecties van een groot aantal fabrikanten. Het jaarbeurs-inter mediair is voor den meubelhandel onontbeer lijk. met meubelcollecties kan men nu een maal niet op reis gaan. Er is een- onen af deeling gevestigd-op de vierde en vijfde ver dieping, een besloten afdeeling voor hen, die in het bezit zijn van een meubelkaart op de vijfde verdieping Ook op het gebied der voedings- en ge notmiddelen zijn vele nouveauté's te bewon deren. De derde verdieping van het complex jaarbeursgebouwen is de plaats, waar het aanbod in voedings- en genotmiddelen zich concentreert. De tweede verdieping is nagenoeg geheel aan huishoudelijke artikelen gewijd. De groep uitvindingen op de vierde verdieping is een betrekkelijk nieuwe verschijning op de jaar beurs, De leiding berust bij het secretariaat van den bond van octrooi- en merkenhou- ders. Op de vierde verdieping is eveneens de afdeeling textiel en confectie gehuisvest. (Adv. Ingez. Med.) NED. VEREENIGING VAN LIEFHEBBERS VAN CACTUSSEN EN VETPLANTEN. De Kring Haarlem van de Ned. Ver. van Liefhebbers van Cactussen en Vetplanten, houdt Donderdagavond a.s. te 8 uur in Hotel Lion d'Or haar maandelijksche vereenigïngs avond. De heer J. A. Janse zal een lezing houden over: „De bouw der bloem, haar oorsprong-functie, in - het bijzonder bij de cactussen. VEREENIGING VAN KANARIE- LIEFHEBBERS. „Alhier is opgericht een vereeniging van kanarieliefhebbers, genaamd ..Kanaria". Zij stelt zich ten doel het veredelen der zang kanarie en dan speciaal de Harzer- en Kleurvogel. Het secretariaat is gevestigd: Pa trimoniumstraat 32. HOLL.AMERIKA LIJN, Maasdam, Philad. n. Rott. 5 te Norfolk. Delfdijk, Vanc. n. Rott. 4 te Portland (Ore)' Breedijk, Rott. n. N.-Orl. 5 v. Antwerpen. Statendam, 5 v. Rott. te N.-York. Veendam, Rott. n. N.-York 5 v. Southampton Volendam, N.-York n. Sydney (N.S.) 3 v. Gaspe. Lochkatrine, Rott. n. Vanc. p. Wight. HALCYON LIJN. Vredenburg, 5 Vlaardingen te Lulea voor Rott.-Vlaard. Maasburg, 4 v. Rott. te Savona. Rozenburg, 5 v. Malmö te Oxelosund v. Rott-'Vlaard. Stad Vlaardingen, Vlaard. n. Wabana, p. 4 Lizard. Stad Schiedam, 6 van Lulea te Vlaardingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (t.) 4 v. Momb. Bloemfontein (u.) 6 te Pt Natal Meliskerk (t.) p. 4 Ouessant. Nijkerk (u.) 4 v. Marseille. Boschfontein, 5 v. Hbg. te Amst. vertr. 7 n. Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (t.) 5 te Suez. Hoogkerk, 6 te Hbg. te Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Heemskerk (u.) 5 35 m. ZO. v. Niton. HOLL.—W. AFRIKA LIJN, Maaskerk, 6 v. W. Afrika te Amst. Reggestroom, 5 v. Amst. n. W.-Afrika. Amstelkerk (u.) 3 v. Pt. Bouet. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland, 5 v. B.-Ayres te Amst. Zaanland, 6 v. Hbg. te Amst. Montferland, 3 v. B.-Ayres n. Amst. Amstelland (u.) 3 v. Santos. KON. NED STOOMB. MIJ. Tiberius, 4 v. Lissabon n. Setubal. Titus, Rott. n. Tanger p. 5 Dung Venezuela, Amst. n. Barb. 4 v, Dover. Breda, Chili n Amst. 4 v. Callao. Crijnssen, 4 y. W.-Indië te Cristob. Colombia, 4 v. Barb, te Cristob. Ganymedes, Tunis n. Antw. p. 6. Gibraltar. Euterpe, Vigo n. Amst. p 6 Lydd. Theseus, Bord. n. Amst. p. 6 Lydd. Perseus, Stettin n. Amst. p. 6 Brunsbuttel. Boskoop, 4 v. Talcahuano n. San Antonio. Bacchus, 5 v. Beyrouth n. Lissabon. Mars, 4 v. Zighi n. Rott. Deucalion, 4 v Sfax n. Plpymouth. Odysseus, 4 v. Genua te Barcelona. Triton, 6 van Algiers n. Piraeus. Fauna, 6 v. Amst. te Aarhuus. Stella, Tunis n. Duink. p. 5 Gibr. Achilles, 4 v. Haidar Pascha te Limni. Agamemnon, 5 v. Garston te Amst. Ariadne, 5 v. Hbg. te Amst. Aurora, 5 v. Bari te Catania. Barneveld, Chili n. Amst. 5 te Liverpool. Berenice, 5 v. Venetië te Triest. Bodegraven, 5 v. Antw. te Amst. Calypso, Rott. n. Genua p. 5 Ouessant. Clio, 4 v. Cristobal n. Buenavent. Euterpe, Vigo n. Amst. p. 5 Ouess. Hebe, 6 v. Danzig te Amsterdam. Hermes, 4 v. Amst. te Bourgas. Hercules, Bourg. n. Antw. p. 5 Gibraltar. Iris, 5 Belize n. Pto. Barrios. Juno, Susak n. Delfz. p. 4 Gibr. Nereus, 5 v. Amst, te Hamburg. Orion, 4 v. Vostizza te Piraeus. Plato, 5 v. Hamburg te Amst. Pluto, 5 v. Gothenb. te Amst. Poseidon, 4 v. Swansea n. Mars. Rhea, 4 v. Lissabon n. Amst. Strabo, Amst. n. W.-Indië p. 5 Dung. Stuyvesant, Amst. n. W.-Ind. p 5 Ouessant. Rapana, 4 v. Houston te Quebec. NED.-INDISCHE TANKSTOOMBOOT MIJ. Mirza, Pauill. n. Rouaan p. 4 Ouess. ROTTERD. LLOYD. Baloeran (cruise) 5 v. v. Marseille. Sibajak (t.) 8 te Marseille verw. Slamat (u.) p. 4 Perim. Kedoe (t.) 5 te Liverpool. Kota Agoeng (u.) 6 te Sabang. Modjokerto (u.) p. 4 Kaap Bon. Soekaboemi (u.) p. 3 Kaap Bon. Weltevreden thp. 5 K. del Armi. Palembang (th.) p. 6 Finisterre. K. Gede (uitr.) p. 6. Ouessant. Tapanoeli, Baltimore n. Mojin 3 v. Cristobal ROTT.—Z.-AMERIKA LIJN. Alpecca (t.) 4 v. Santos. Aldabi. 4 v. Rott. te B.-Ayres. Alwaki, 5 v. Rott. te Hamburg. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Joh. v. Oldenb. (u.) 5 te Sabang. Chr. Huygens (t.)5 van Sabang. Salabanka <t.) 4 van Sabang. Saleier, 4 v. Batavia n. Amst. P. Roebiah (u.) 5 v. Genua. P. Laut, 5 v. Batav. te Amst. BenkaLis (u.) p. 5 Niton. Marnix v. St. Aldegonde (t.) p. 4 Gibr. 8 (12 mid.) verw. Alpherat (u.) p. 5 Dungeness. STOOMV. MIJ. OCEAAN. C. of Pittsburg, 4 te Osaka voor Rott. Polydorus, Lvp. n. Java, 2 te Singapore. Bennevis, China n. Rott. 3 v. Singapore. Alcinous, Bat. n. Amst. p. 5 Gibr. Calchas, Rott. n. Japan 5 te Lvp. C. of Kimberley, Japan n. Rott. 4 v. Penang Antenor, Japan n. Rott. 6 v. Tslngt. Deucalion, Japan n. Rott. 5 v. Port Said. Autolycus, 5 v. Batavia te Amst. Neleus, 5 Batavia te Amst. Philoctetes. 5 v. Japan te Rott.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7