Dans-lnstituut BRASSINNE ALS AUTO'S TE WATER RIJDEN. Mevrouw de Boer's Heengaan WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD VOORBEURS TE AMSTERDAM. De toenemende politieke spanning had op de wisselmarkt hedenmorgen geen noemens waardige uitwerking en indien men alleen acht had geslagen op de noteeringen van de toonaangevende deviezen, zonder kennis te hebben genomen van de berichten om trent de internationale politieke verhou dingen, zou men aan geen, verdere toespit sing van de tegenstellingen hebben ge dacht. De Britsche ponden lagen iets zwak ker in de markt, doch verschilden toch niet veel bij gisteren. Na te zijn ingezet op 8.98 3/8 a 8.98 5/8, werd later op den ochtend ge handeld tegen 8.98 a 8.98 3/16. De Ameri- kaansche dollars waren prijshoudend en werden verhandeld tegen 1.813/8 a 1.817/16. De Fransche francs waren 6.75 3/4 a 6.76 en verrieden dus evenmin ongerustheid. Belga's waren vast gestemd en liepen op van 30.60 p 30.61 tot 30.63 a 30.65, hetgeen klaarblijke lijk een weerspiegeling geeft van de opkla ring van de atmosfeer in België, die dooi de pogingen om de Nationale Bank in een minder gunstig daglicht te stellen, dreigde te worden vertroebeld. Zwitsersche francs waren 45.64 a 45.67. Duitsche marken 72.74 a 72.76. Duitsch bankpapier en Duitsch zilver waren iets lager op respectievelijk 43 a 45:/<. Tijdens het niet-officieele effectenverkeer ondervond men vanzelfsprekend den terug slag van de politieke strubbelingen en de daling in Wallstreet, doch naar verhouding van de omstandigheden viel de stemming mee. De bekende, op de niet-officieele vroeg- beurs toonaangevende locale fondsen, wer den aanvankelijk algemeen lager ingezet, doch reeds spoedig werd een opwaartsche richting gevolgd, hoewel de koersen toch nog bij die van gisteren ten achter bleven. De Amerikaansche shares werden over de geheele linie lager afgedaan waarbij het meest omging in koper en staalaandeelen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het bestuur heeft een schema voor de komende wintermaanden opgemaakt. Het programma voor het nieuwe seizoen zal worden behandeld op de ledenvergadering welke gehouden zal worden op Woensdag avond 15 September a.s. in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat. De agenda bevat de volgende punten: Ingekomen stukken en mededeelingen. bespreking winterprogram- ma en propaganda, rondvraag en sluiting. Zaterdag 25 September „Vondelherden king" in het gebouw van de Protestanten bond. waar een declamatie- en voordracht avond met muzikale illustratie van Nel van DoornOosthout en haar echtgenoot, zal plaats vinden. De openingsavond van het seizoen is vast gesteld op 2 October a.s„ in het gebouw St. Bavo. Medewerkende zijn Janny van Oogen. declamatrice. mevr. Nelly Sonsbeekvan Bleijswijk'Voogd, danseres. Ook de „Natuurvrienden" hebben een varieerend maandprogram vastgesteld. Za terdag 11 en Zondag 12 September weekend op ..Óver-'Holland" te Nieuwersluis. Vertrek van de Groote Markt per fiets. Leidster A. v. d. Horst. Zaterdag 18 September excursie naar de buitenplaats Bunge, lAerdenhout. Bekend om zijn tropische kassen. Onder de des kundige leiding van den tuinbaas zal men rustig kunnen genieten van de buitenge wone bloemenpracht, Verzamelen op de Zandvoortschelaan hoek Van Lennepweg. Leider: Thijs Oosterwijk. Zondag 19 September: ochtendwandeling naar Zandvoort: heen langs het Visschers- pad en terug via het strand en de Zeeweg. Vertreg van de Korte Zijlweg hoek Ramp laan. Leider Jaap Schaap. Zondag 26 September: dagfietstocht naar Noordwïjk en omgeving met korte wande ling door het bosch van het Staatsbosch- beheer. Vertrek van de Groote Markt. Leid ster Ali Schoemaker. Zaterdag 2 en Zondag 3 October: wandel weekend op ..Ons Honk" te Lage Vuursche. Per fiets naar Crailo, vandaar wandelen naar ..Ons Honk". Zondag zwerftocht door het Gooi. Vertrek van de Groote Markt. Leider Thijs Ooster wijk. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.98'/2- Berlijn 72.95. Parijs 6.75 7/8. Brussel 30.60Vo. Zwitserland 41.65. New-York 1.8113/32. Londen 8.98 1/16 Berlijn 72.75 Parijs 6.75 7 '8 Brussel 30.65V2 Zwitserland 41.66 Kopenhagen 40.10 Stockholm 46.35 Oslo 45.15 New-York 1.81 7/16 Praag 6.33 >/2 Amsterdam, 12 uur. AGENDA Heden: WOENSDAG 8 SEPTEMBER Groote Kerk: Concert 8.15 uur. Remonstrantenhuis. Wilhelminastraat 22. Psychometrische avond. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue „Knal". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Adèle Sandrock in „Het kind van de rekening", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jenny Jugo in „De ge vaarlijke leugen". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Paul Robeson in „De mijnen van koning Salomon", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Bom to Dance met Eleanor Powell. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Vergadering van den ge meenteraad, 8 uur. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Ged. Oude Gracht 41: Algemeene ledenver gadering Haarl. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, 's avonds 9 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue „Knal". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. RAAMSINGEL 30 Tel: 111 54, Haarlem Gediplomeerd leeraar van The Imperial Society of Teachers of Dancing" te Londen Deze TITEL, gepaard aan een inrichting van den EERSTEN RANG, bieden U het BESTE en het NIEUWSTE op DANSGEBIED! Wendt U zich daarom tot ons Instituut voor Uw aanstaande Danscursussen. Bovendien TAP DANSEN door Engelsche specialiste. AANVANG DANSCURSUSSEN voor R.-K. a.s. DONDERDAG 16 SEPT. en MAANDAG 20 SEPTEMBER, om 8.30 uur nam. Dagelijks spreekuur en inschrijving. Prospectus op aanvraag. (Adv. Ingez. Med.J Practische raadgevingen. In verband met de vele auto's, die in ons waterrijke land te water rijden, waarvan eeni- ge gevallen helaas ook in Haarlem, volgt hier een practische voorlichting. Onze ervaring op het gebied van aut's te wa ter loopt nog maar over een korte spanne tijds. Op 1 September 1934 nam de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen proeven om na te gaan wat geschiedt indien een auto in het water terecht komt. Door tal van oorzaken kan een auto van den weg in het water terecht komen; om zeer en kele te noemen: na botsing, slippen op gladde wegen, springen van een band, asbreuk, de macht over het stuur kwijt raken, bij over vermoeidheid van den bestuurder, door alco holgebruik enz. enz. Een auto rijdt te waterBestuurder, be waar uw tegenwoordigheid van geest en zeg tot uw mede-inzittenden, dat ook zij kalm moeten blijven. De kans tot levensbehoud wordt dan voor allen grooter. Tal van voor beelden zijn bekend dat velen, ook vrouwen, in deze gevaarvalle omstandigheden hun aan doeningen meester bleven. Open ramen dichtdraaien. Gezorgd moet worden dat zoo weinig mogelijk water naar binnen stroomt en het tweede wat te doen staat is: koplichten en plafondlampje inscha kelen. Ook overdag. Waarom dit alles? Door open ramen loopt water binnen en de kans bestaat dat ten deele lucht ontsnapt. Het water stroomt door het stuurgat, door portier naden naar binnen, maar wordt op een mo ment, dat de lucht boven in de auto zich niet verder laat samenpersen, tot stilstand ge noodzaakt. Tusschen de waterkolom en het gesloten dak blijft een luchtmassa tijdelijk achter, waarin we in staande houding minuten lang kunnen blijven leven. Het binnendringende water en de ontsnap pende lucht veroorzaken veel geraas. Is „de evenwichtstoestand" ontstaan (het water stijgt niet meer) dan eindigt het geraas en dit oogenblik moeten we benutten om de por tieren te openen en naar buiten te gaan. Waarom moeten lichten ingeschakeld wor den? Licht is noodzakelijk om u te oriëntee- ren. Door het schijnsel der koplichten weet men direct wat de voorzijde der auto is. Brandt het plafondlicht, dan stelt het licht u méér in staat, de noodige kalmte te bewaren. Het kan wenschelijk zijn dat de bestuurder, wachtend op den evenwichtstoestand, over- klimt naar het achterdeel van den wagen. Doordat de motor een zwaar onderdeel van de auto uitmaakt en de wagen vaak van een schuinen walkant in het water terecht komt. zal in de bestuurdersplaats, door den scheven stand, het water het hoogst stijgen, met dit gevolg, dat de luchtkolom, boven in den wa gen. voor hem de kleinste hoeveelheid ach terlaat. Meer dan 50 gevallen zijn ons bekend, dat de portieren zoowel door de opgeslotenen als door redders van buiten af, vrij gemakke lijk zijn te openen, indien de evenwichtstoe stand is bereikt. De samengeperste lucht helpt ons de portieren te openen. Hoe gaan de deuren open? Naar buiten, ja dit weten we wel, maar weten we ook in wel ke richting de sluiting moet bewogen worden? Gewoonlijk weten de inzittenden dit niet en daarom volgt dit advies: overtuigt u, voor ge wegrijdt, in een auto, bus of taxi, op welke wijze de levensreddende deur geopend moet worden. In sluitingswij zen heerscht n.l. géén éénheid, Hier ligt een taak voor de overheid, éénheid van sluiting te bevorderen, zooals dit bij de spoorwagens het geval is. De wetenschap van het openen der deuren kan u te pas komen bij te water rijden, bij botsing en bij eventueel in brand raken van een auto. bus of taxi. Gelukkig, de deur gaat open! Wat nu? De inzittenden geven elkaar de hand, om het dichtslaan van de deur te voorkomen, na eerst nog een flinken hap lucht genomen tc hebben uit de aanwezige bovenlucht. Een zwemmer of zwemster gaat het eerst naar buiten, houdt de deur open, want hij of zij moet handelend en reddend optreden. Men stapt op de treeplank. Is de auto niet te diep onder water, of steekt, nog beter, de kap bo ven water uit. welnu de kortste weg is. elkaar te helpen óp de kap. Zijn allen veilig op de kap. een ladder of stevige plank, door een omwonende van den wal af naar ae kap ge sehoven, en de redding verloopt vrij gemak kelijk. Nu, als voorbeeld, een auto te water, waar in een goede zwemster of zwemmer aan het stuur zit. Gij. goede zwemster of zwemmer, vertrouwd in en onder water, voor u is het ge vaar niet groot. Wachten op den evenwichts toestand, een flinke teug lucht meenemen; de deur openen. Gij zwemt naar boven en brengt u zelf in veiligheid. De zwemkunst ver hoogt de veiligheid! Ik kan den lust niet weerstaan, in verband met het bovenstaande, te citeeren uit onze auto-ongevallen-statistiek: I-Iaarlem, 14 Maart 1937. „Door onbekendheid met den weg, ook door duisternis en regen, rijdt een auto met zes vrouwelijke studenten in den Raamsingel. De dames bewaren haar tegenwoordigheid van geest, wachten tot de wagen ruim half vol is geloopen, openen een portier en springen in het koude nat. De dames zwemmen naar den wal; vier worden geholpen met een red- dingshaak en twee van haar zoeken rustig een lagen walkant op". Het gemeentebestuur heeft direct betonnen paaltjes en een lantaarn doen plaatsen. „Zwemmen kunnen is zalig, niet kunnen zwemmen z i e 1 i g". Deze woorden zijn van wijlen Dr. W. E. Merens. Keercn we terug naar de geschetste vorige situatie, drenkelingen op de kap. Zijn allen op het dak van den wagen aangeland en is er geen ladder ter beschikking, dan kan een zwemmer of zwemster, onderlegd in het zwem mend redden, de drenkelingen in kopgreep of hi den bovenarmgreep van de kap naar den wal sleepen. Stellen we het geval, dat de getroffenen niet kunnen zwemmen en dat ook geen zwem mend redder in de nabijheid toeft. Laten we op dit moment geen propaganda maken voor „Leert zwemmen!", daaraan heb ben we dan niets. Ook jammerklachten: „Kon ik nu maar zwemmen" baten niet. Er moet ge handeld worden! Is er een stevig touw bij de hand, dat men van den wal met een einde naar de drenke lingen kan toewerpen, dan volgt dit advies: Bind het touw aan het einde stevig om uw middel vast, haal diep adem en laat u rugge lings van de kap in het water glijden. Door een diepe ademhaling en het tijdelijk inhou den der lucht maakt men het lichaam grooter van omvang, dus soortelijk lichter: het drijf- vermogen wordt vergroot. Sla krachtig met armen en beenen op het water en men kan u veilig naar den wal trekken. Ook over het verzorgen van drenkelingen een enkel woord. Bij bewusteloosheid of schijndood onmiddel lijk een dokter of eersten helper (Ongevallen- dienst) doen waarschuwen: bewusteloosheid bestrijden met prikkels, eau de cologne of geest van salmiak. De natte kleeren zoo spoe dig mogelijk uittrekken als de drenkelingen onder dak zijn. Warme koffie en heete melk zijn zeer verkwikkend als eerst het bewustzijn is teruggekeerd: droge onderkleeren en de pa tiënten, zoo mogelijk, in wollen dekens met warme, omwikkelde kruiken te bed. Bestaat er stervensgevaar, wat bij.-diepe .bewusteloos heid en schijndood het geval is, dan ook geestelijken bijstand inroepen. Weer een auto te water Helpers van buitenaf, zwemmende redders, zijn dubbel welkom. Zij kijken, als de auto onder water verdwenen is, het eerst naar lichtbundels onder water, die de plaats aan duiden waar de auto zonk; of naar opstijgen de luchtbellen .Is de wagen in een rivier te recht gekomen, dus in stroomend water, dan komen luchtbellen stroomafwaarts aan de oppervlakte; de auto ligt dan stroomopwaarts. Voor hem, die naar beneden duikt om hulp te bieden, een raad: van bovenaf zwemmend de deur tasten om de kruk te vinden, daarna trachten aan den grond te komen. Van bene den af kunt ge in de meeste gevallen méér kracht aanwenden bij het openen van een deur. Het lichaam wordt immers opwaarts ge drukt door het water. Mooie foto's in ons bezit en die op voor drachtsavonden worden geprojecteerd, lichten een en ander duidelijk toe. Bij het pogen een deur te openen, denken aan de verschillende sluitingswïjzen. Hebben de slachtoffers elkaar in hun angst vastgegrepen, dan dien greep eerst verbreken, want twee of meer menschen gelijk naar boven brengen, is vrijwel onmoge lijk: dit gaat boven Uw krachten uit. Is er nog gelegenheid een keuze te maken, dan verdienen vrouwen en kinderen voorrang bij redding, ook om hun minder uithoudings vermogen (kleiner hart en longen). Voor zwemmende redders, ook voor leden van reddingsbrigades, nog een advies: bevei lig U zoo mogelijk met een touw als reddings- lijn om het middel. Het touw wordt door een vertrouwd persoon op den wal vastgehouden en de helper lean U behulpzaam zijn bij het sleepen (vervoer) van een slachtoffer. Ver geet niet. dat het misschien noodig zal zijn vier of vijf hoogst vermoeiende tochten te maken naar de verongelukten. Voor de inzittenden, ook voor redders van buiten af het volgende: Sla geen ruiten kapot, draai, indien mogelijk, openstaande ramen omlaag, de kans bestaat dat ge spoedig kunt ontsnappen. Bij stukslaan van ruiten kunt ge U ernstig wonden. Snijdt ook niet het dak van een auto. onder water, open. Snijdt of hakt een helper kap open dan ontsnapt de boven lucht en het water stroomt met kracht naar binnen. Maakt ge gebruik van een bijl, wees uiterst voorzichtig; ge loopt de kans een op geslotene. die staat om lucht te happen, doo- deiijk te treffen. Dit feit heeft plaats gehad. Een auto kantelt op één zijde te water! Wat nu? We veronderstellen, dat een auto op haar zijde in ondiep water terecht komt. Ge kunt u gemakkelijk zelf helpen. Ga staan! De lucht dringt tegen de hoogst gelegen zijvlakte aan; draai het bovenraam verder open en steek uw hoofd in de buitenlucht. Overigens moet ge om hulp roepen. Is de auto in diep water ver dwenen. de luchtkolom helpt U, na intreding van den evenwichtstoestand, het bovenportier te openen. Is de auto, door het over den kop slaan, in het water terecht gekomen met de wielen om hoog, dan is de toestand hachelijk, maar ge behoeft niet hopeloos te zijn. Het afwachten van den evenwichtstoestand is nu, door het dooreenwerpen van de inzittenden, beslist ge boden. Door de zwaarte van den motor en van de carrosserie wordt een groote druk op dak en stijlen uitgeoefend; de portieren hebben kans van klemmen. Grooter kracht zal moeten worden uitgeoefend om een deur te openen. De portierramen kunnen mogelijk worden opengedraaid; ontsnappen daaruit behoort nog tot de mogelijkheden. Nog volgen hier eenige wenken: Indien een auto te water rijdt en hulp moet geboden wor den. laat dan een of meer der aanwezigen zorgdragen voor medische-, technische- en "zoo noodig) geestelijken bijstand. Zorg dat spoedig sterke touwen, een of meer ladders en bij nacht of avond ook verlichtingsartikelen Meest matigen Noordwestelijken wind. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 770.8 m.M. te Valentia. Laagste 736.3 m.M. te Andenes Het depressie-centrum in het Noorden trok verder Noordoostwaarts en ligt thans voor de Noordwest-kust van Noorwegen. De secun daire, welke gisteren bewesten Ierland lag. trok zeer snel over Engeland, nadat zij heden morgen over ons land trok en hier regen ver- Zij wordt gevolgd door een sterke dxukstij- ging, zoodat in Zuidwest Ierland de luchtdruk boven 770 m.M. gestegen is en nog snel toe neemt. Het geheele Noorden van het waarne mingsgebied ondervindt nog den invloed van- de depressie met krachtigen tot stormachtigen Zuidwestelijken tot Noordwestelijken wind. plaatselijk toegenomen tot zwaren storm. De lucht is zwaar bewolkt of betrokken, met plaatselijk regen. In Schotland en in Scandinavië viel in het afgeloopen etmaal zeer veel regen. In het Zuiden van het waarnemingsgebied heerscht nog mooi stil weer. De grens tusschen de twee genoemde gebieden loopt van Noord-Ierland naar het Zuiden van ons land en vandaar verder Noordoostwaarts Voor onze omgeving wordt in den loop van den dag opklaring verwacht. Mor gen zal de wind Noordwestelijk zijn en meest matig, de lucht gedeeltelijk be wolkt, terwijl de regen vermoedelijk tot. geringe hoeveelheden beperkt zal blij ven. De temperatuur zal waarschijnlijk dalen. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. De Bilt voorspelt: Opgave van: Fa. KELP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 6.22 uur; n.m, 18.37 uur. Strand berijdbaar van 11.1516.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. aanwezig zijn. Automobilisten laten heel vaak en gelukkig hun lichtbundels schijnen op de onheilsplaats. Van die belichting maken we een dankbaar gebruik. Schippershaken kun nen ook goede diensten bewijzen bij het op- of omtrekken van den wagen. Bij eenvoudige gevallen kan een zwemmend redder hulp ver- leenen. Ten slotte dit advies; Het zal aanbeveling verdienen, na bekomen machtiging van den bewoner, in de huizen aangeduid met het bord Ladderpost-Reddingsbrigade" (deze huizen staan alle langs of in de onmiddellijke nabij heid van het Spaarne, singels en grachten) sterke touwen van 10 a 12 M., voorzien van sterke ijzeren haken, te stationeei'en. Sterke touwen, aan weerszijden van haken voorzien, kunnen doeltreffende hulpmiddelen zijn. Het: gemeentebestuur zou dit reddmgsmate- rieel kunnen aanschaffen. Een menschenleven is toch onbetaalbaar? De samenwerking tus schen het gemeentebestuur en de Haarlem- sche Reddingsbrigade is steeds van aangena- men aard. A. J. MEIJERINK, Hoofdconsul N.B.R.D, WIE ZAG DIT ONGELUK? De Commissaris van politie te Bloemen daal verzoekt aan hen, die gezien hebben, dat Zondagavond ongeveer half acht op den Zandvoortscheweg, Bentveld, ter hoogte van pei'ceel 14 een motor tegen een boom reed, zich voor het geven van inlichtingen te willen ver voegen aan het bureau van politie te Over- veen HOOIBERG IN BRAND. Dinsdagmiddag kwart voor vijf ontstond door onbekende oorzaak brand in eexr hooi berg op een weiland aan de Leidschevaart nabij het viaduct, toebehoorende aan boer M. Jansen. Het vuur werd door de Brand weer met één slag op de waterleiding ge- bluscht. Ongeveer 2000 K.G. hooi ging ver loren. De hooiberg was niet verzekerd. MARKT WOERDEN. Aanvoer 394 partijen kaas. Met rij'ksmerk le kwa f 27f 28.50; met rijksmerk 2e kwa f 24f 26. Handel: matig. MARKTBERICHT. Vlaardingen. 8 September Maatjesharing Zuid f 7.50 per kantje Volle haring Zuid f 11.10f 11.30 p. kantje. IJle haring Eng. wal f 9 per kantje. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Vette kalveren: 248. le kw. 6670 ct. (exike- le hooger) 2e kw. 58—66 ct.. 3e kw. 5058 ct. per K.G. levexidgewicht. 61 nuchtere kalveren 814 per stuk Vleeschvarkexis, wegende van 90110 K.G. 7374 ct.: zware varkens 7072 ct.; vette varkens 6970 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte ïmnderen uit Denemax'ken. Overzicht. Vette kalveren matige aanvoer, handel vlug, prijshoudend; nuchtere kalveren matige aan voer. handel willig dezelfde prijzen; varkens weinig aanvoer, lichte vleeschvarkens. prijs houdend. Zwaardere soorten slechte handel, dalende prijzen. GYMNASTIEK. CONCORDIA A.s. Zondag houdt Concordia op het ge meentelijk sportterreixi aan de Vaxi Oosten de Bruynstraat een algemeenen sportdag, 's Mor gens hebben atletiekwedstrijden voor de le den plaats, 's Middags volgen wedstrijden en spelen voor de adspirantexi en de kleuters. De dames en de heeren van de A-klasse hebben een zeskamp te vex*werken. de heeren van de B-klasse een driekamp. Voor de zeskampen zijn wisselpx-ijzen uitgeloofd, die vorig jaar werden gewonnen door mej. A. Osterthun en P. Spoor. De adspix-antcn-middag geeft voor de jongeren spel en voor de ouderen athletiek en spiel. Een groot aantal prijzen werd uitge loofd. De toegang is vrij. Een Afscheidswoord van een Jong Collega De acteur Wlm Paauw, behoorend tot het gezelschap van mevrouw De BoerVan Rijk, schrijft ons: Mevrouw De Boer is gestorven. Laxigzaani waren wij voorbereid, maar deze gevreesde mededeeling komt altijd nog onverwachts. Haar geest is tot den laatsten dag heidei* en frisch geweest. Vrijdag was ik nog bij haar exi hoorde toen dat zij op haar kleindochter wachtte, die uit Palestina moest komen, en daarnagisteravond half twaalf sloot onze populaire actrice haar oogen voor eeuwig. Velen zullen met ons ontroerd zijn, maar missen zullen wij. tooneelspelers, haar 't meest. De laatste twee jaar had ik het voor recht aan haar gezelschap vex-bonden te zijn en heb haar dus dien tijd als directrice-col lega meegemaakt. Het eerste stuk dat ik met haar speelde was „Tropenadel'"'. Wij repeteerdexi in den Stads schouwburg te Amsterdam. Zij zat er breiend bij en liet haar oogen vaak onzen kant uit gaan, terwijl zij aandachtig toeluisterde. Kwamen wij af (uit de scène) dan riep ze ons voor het maken van een kleine opmerking of om te verteilen dat ze 't „goed" vond. Dit laatste deed ze niet te veel, dan werd je verwaand, beweerde ze. Zij noemde ons haar kinderen en zoo heeft ze oxis ook steeds behandeld. Wij speelden vorigen winter in Deventer. Na afloop der voorstelling „Betje Regeert", werden mevr. De Boer en haar gezelschap toe gesproken: veel bloearen waren er voor haar, voor ons elk 'n Deventer koek. De spreker vergat mij, waarop mevr. De Boer vroeg: „en mijn jongste zoon, wordt hij overgeslagen?", dit tot groot vermaak van de zaal. Dat was nu echt mevrouw iDe Boer, de moeder die steeds een wakend oog hield. Met raad en daad stond ze ons ook steeds terzijde, daarom was ze voor ons niet „de dii-ect-ie", maar de oudere collega die ons altijd begreep en als een moeder hielp, als 't noodig was. Wij noemden haar Oxna, omdat wij en zij dat prettig vonden. Zelden zal een vrouw op dien leeftijd zoo veel aandacht en interesse hebben voor alles wat er om haar heen gebeurt. Als wij op reis waren konden wij jongeren altijd met onze verhalen en avonturen bij haar aankomen, steeds vonden wij een lief en dankbaar gehoor, 't Grootste plezier had ze in onze verhalen. „Vertel maar kind, dat houdt mij jong, ik leef heelemaal met jullie mee. Al ben ik oud, begrijpen doe ik jullie heel goed". Inderdaad: zij begx'eep ons beter dan wie ook. Wij hebben veel van haar geleerd; zij was voor ons jongeren de vraagbaak. Een groote kunstenares is van ons heen gegaan, wij zullen haar noode missen. Oma, wij zullen veel aan u denken, wij dan ken u voor alles. Lieve Oma, rust zacht. WIM PAAUW. Een nieuwe Luchtvaart-onder neming. Opening" van een lijn AmsterdamLonden voor vrachtvervoer. We ontvangexi het volgexide communiqué: De International Air Freight Ltd., de eerste oxiderneming in Europa, welke zich uitslui- texid toelegt op luchtvrachtvervoer in de ruimste zin des woords, zal binnenkort een 2 maal daagsche dienst tusschen Amsterdam en Londen openen. De I.A.F. heeft de beschikking over een eigen luchtvloot van Curtiss-Wright bi-plane machines, uitgerust met 2 Wright-Cyclone motoren, elk van 680 P.K. De vliegtuigexr kunnen ook op één motor vliegen, zoodat een grootere veiligheid gewaarborgd is. Verstel bare propellers zijn aangebracht, eveneens een intrekbaar landingsgestel. De span wijdte der vleugels is 25 Meter. De maximum snelheid is 270 KM. per uur. Daar de vliegtuigen geen passagiers ver- voerexi en speciaal zijn ingericht voor het vervoer vaxi vrachtgoederen, is het mogelijk vrachtgoed van groote afmetingen en zwaar gewicht te vervoeren. De afmetingen der laadruimte zijn: 6.60 bij 1.98 bij 1.90 Meter, zoodat de kubieke inhoud e.a. 22 M3. be draagt, tex-wijl het laadvermogen ruim 2000 K.G. is. I De aangebrachte instrumenten, waaron- der de nieuwste Marconi-toestellen op het gebied van radio-zend- en ontvangappara ten, voldoexi aaxi de hoogste eischen. Voor nachtelijke landingen is in den neus der ma chines een zoeklicht aangebracht. Elke ma chine is bemand met een piloot en eexi mar conist. Eexi enorme verscheidenheid van goederen kan met deze machines wox*den vervoerd. Niet langer kunnen aard, afmetirxgen en ge wicht der goederen eexi belemmering vor men, zooals dit tot heden het geval was. In dit verband noemen wij: machines en machixie-oxiderdeelexi. mode-artikelen, aller- hand aan bederf onderhevige levensmidde len. visch, films, antiquiteiten, snijbloemen, potplanten, textielgoederen, belangrijke do cumenten, tot zelfs piano's exi vele andere producten, waarvan het vervoer, gezien de hoedanigheid van het pi"oduct, tot heden niet mogelijk bleek. De I.A.F. voox-ziet zeer zeker in een leemte in ons modem goederenvei-keer. waar snel heid een uiterst belangrijke factor is.. Zij zal een schakel vormen tusschen handel, in dustrie. laxid- en tuinbouw en veeteelt in Ne derland en Engeland en in beide landen zoowel de irn- als de expoi*t belangrijk be vorderen. De Intexuiationaal Air Freight Ltd. is een zuiver particuliere onderneming. Tot hen, die financieel geïnteresseerd zijn. behooren o.a: Mr. W. L. Stephenson van de Woolworth Company. Sir Percival Perry v. d. Engelsche Ford Motor Company. Cant. Woolf Barnato, Directeur der Bexitlev Motoren Company, Sir Louis Sterling. Directeur Electrical Musical Instruments Ltd., Mr. Edward Rob- son van de firma Pinchin. Johxison Cn., Sir Malcolm McATpine en sir Maurice Jenks, vroea/er Mayor vaxi Londerx. Algemeen directeur is de heer Daniel Metz, Nederlander van geboorte, voorheen directeur der Engelsche Citroënfabrieken Technisch directeur is Capt. W. Lawrence Hone, welbekende naam in de luchtvaart kringen. driemaal wixmaar van de Kixig's Cup. Andere directie-leden: Guy Robson en Cant. Woolf Barnato. Het streven der International Air Freigth Ltd heeft reeds in vele kringen van Neder land belangstelling gewekt en de maatschap- nii hoopt dat haar nieuwe onderneming zal mogen bndraeen tot intensiviteit van het handelsverkeer tusschen Nederland en Groot- Brittanie. De vliegtuigen zullen in Nederland van het vliegveld Schiphol gebruik maken.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2