Van Zeeland verweert zich H' Premier zet zijn beleid bij de Nationale Bank uiteen Thijs Ijs en Oom Mopperniet gaan weer verder! Een volk toont zijn scheppingen. Ws WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 HAXREEM'S DAGBESD et Belgische parlement is gisteren in buitengewone zitting bijeengekomen. Nadat het oude presidium van de Kamer herkozen was, las minister president Van Zeeland een ver klaring voor, waarin hij o.a. zegt Wij zijn thans gekomen aan het hoogtepunt van een lange cam pagne, waarvan het doel is, de regeering in haar arbeid te tref fen. De regeering moet zich ver weren tegen een dubbele ma noeuvre, die welke den persoon van zijn chef beoogt, en die welke haar houding ten aanzien van de Nationale Bank betreft. Dr. Paul van Zeeland. In 1934 heb ik mij bereid verklaard als mi nister zonder portefeuille zitting te nemen in het kabinet-De Brocqueville. aldus de premier. De regentschapsraad van de Nationale Bank heeft mijn ontslag niet aangenomen en ik kreeg verlof, zonder behoud van salaris. Nu bestaat er bij de bank een gemeenschap pelijk fonds, dat eigendom is van de directeu ren en waarvoor zij naar eigen goeddunken beschikken. Het gaat dus niet om betalingen, die vergeleken kunnen worden met salaris. De directeuren hebben het recht aan dat fonds gelden te onttrekken, waarop zij recht hebben en die zij noodig kunnen hebben. Het bedrag van 180.000 francs, dat ik in 1934 heb ontvan gen. behoorde mij in werkelijkheid toe en ik mocht er het gebruik van maken, dat ik zelf wilde. Men kan dus niet beweren, dat ik zoo wel als minister als in mijn hoedanigheid van directeur der bank tractement heb ontvangen. Wanneer ik heb gezegd, vervolgde Van Zeeland, dat ik door de functie van premier te aanvaarden, er tot op heden een totaalbedrag van meer dan 1.700.000 francs bij heb ingeschoten, dan ben ik nog beneden de waarheid gebleven. Deze zaak is, aldus de premier verder, voor ons economisch leven uiterst schadelijk. Ik acht het overbodig met u te spreken over de uitwerking hiervan in het buitenland. Het is tijd, dat men inbindt. Over enkele dagen zul len wij u een rapport voorleggen over de werk zaamheden der regeering gedurende de 15 maanden, die achter ons liggen. Gij zult dan zien welk een aanzienlijke hoeveelheid werk verricht is. De minister van financiën, H. de Man, die vervolgens het woord voerde, verklaarde, dat een zekere schandaalpers minder lichtgeloo- vige lezers zou vinden, wanneer meer men- schen wisten, dat het geld der belastingbeta lers niet op het spel staat bij de Nationale Bank en dat de staat niets heeft uit te staan met de beloohing van de bankleiders. Wanneer geen enkel land ter wereld voor consolidaties leeningen krijgt op zoo voordeelige voorwaar den als België op dit ©ogenblik, is dat te dan ken aan het algemeen erkende feit, dat onze openbare financiën gezond zijn, dat onze schatkist er schitterend voor staat, dat onze rentemarkt solide is, en tevens aan een mo- reelen factor, welke sinds ruim een eeuw be staat en die tot uitdrukking komt in de han delstaal in de woorden: ..De wissel op Brussel is goud waard". Ik denk, dat mijn rapport van 26 Augustus j.l. aangetoond heeft dat ik mij rekenschap gaf van den plicht de waarheid te moeten zeggen zonder rekening te houden met over wegingen van persoonlijken en politieken aard. De Nationale Bank is geen staatsorgaan, maar een maatschappij, welker gestie uitge oefend wordt door organen, die afhankelijk zijn van de aandeelhouders, maar die onder worpen is aan de controle van den staat. Minister de Man besloot zijn rede met te zeggen, dat het land de waarheid moet zoeken en den wil moet hebben fouten te voorkomen door hervormingen aan te brengen in het re gime, dat ze in het leven zou hebben geroepen. De eerste interpellant, de Rexist Legros, maakte toespelingen op de Barmat-zaak en eischte een achtervolging van den gouver neur de Nationale Bank, Franck, dien hij beschuldigde toegestemd te hebben in onbe zonnen credieten aan twee banken, die on der controle stonden van den financier. De liberaal van Glabbecke sprak over: „Contra dicties in de opvolgelijke verklaringen van minister de Man"'. Deze antwoordde, dat dit slechts schijn is en dat zij het gevolg zijn van de verschillende tijd valkken, waarin de verklaringen werden afgelegd. In de nachtzitting der Kamer eischte de communist Rclecom, dat een enquête-com missie van het parlement zou worden inge steld voor de incidenten van de Nationale Bank en de betrekkingen van deze bank met particuliere banken. De vergadering werd nog voor middernacht gesloten en zal vanmiddag weer geopend worden. Er zijn nog veertien sprekers aan gemeld. Kort voor het sluiten der vergade ring werd een Rexistisehe afgevaardigde nog ernstig aangevallen door de meerderheid, omdat hij de achtbaarheid van den premier in twijfel had getrokken. Toen hij gesom meerd werd zich nader te verklaren, zeide hij zich te verbazen over „de gevoeligheid van de Kamer". De voorzitter Huysmans sloot het incident door te verklaren, dat mi nister van Zeeland een achtbaar man is. Duitschland Mussolini s aanstaand bezoek Mussolini, die op 25 September te München zal aankomen, zal aldus Havas een dag in de ..hoofdstad der nationaal-socialistische beweging" doorbrengen om de ideologische solidariteit tusschen fascisme en nationaal- socialisme tot uiting te brengen. In gezelschap van rijkskanselier Hitier zal de Duce een be zoek brengen aan de groote manoeuvres te land, te water en in de lucht, die in Mecklen burg en Pommeren worden gehouden. Ver volgens zullen te Berlijn politieke besprekin gen worden gehouden, afgewisseld door groote ontvangsten. Op 28 September zal waarschijnlijk een offi- cieeel communiqué over het bezoek worden ge publiceerd. Den volgenden dag vertrekt Mus solini naar Italië. Hij zal op zijn reis door minister Ciano vergezeld worden. Omwentelingspoging had succes. Blijkens berichten uit Asuncion zijn de aanhangers van oud-president Franco een opstand begonnen, die geslaagd is. De troepen van de hoofd stad hebben majoor Martinich met steun der oud-strijders van zijn com mando ontheven. Zij eischen den te rugkeer van kolonel Franco en wilden, dat deze met de kolonels Ayala en Smith een militair driemanschap zou vormen. Oorlogsschepen steunen de opstandige beweging, die geleid wordt door majoor Jara. Het ministerie van Marine en een regiment cavalerie hebben nog getracht tegenstand, te bieden. Aanhangers van Franco en geregelde troepen raakten in de buitenwijken met elkaar slaags. Later werd gemeld dat majoor Jara, de leider van den opstand, heeft verklaard, dat een nieuwe regeering is gevormd. Zij bestaat uit een mili tair driemanschap, gevormd door de kolonels Franco, Smith en Juan Ayala. De vuurgevechten zijn inmid dels opgehouden. Rusland Rusland niet bevredigd door het Italiaansche antivoord Het Telegraaf agentschap der Sovjet- Unie meldt, dat de Sovjet-regeering haar ambassadeur te Rome opdracht heeft gegeven te verklaren, dat zij het Italiaansch antwoord op de Sovjet Russische nota onbevredigend beschouwt en haar beschuldigingen handhaaft. De regeering der Sovjet Unie heeft, aldus meldt Havas uit Moskou, het Italiaansche antwoord, dat het Russische protest aan gaande de torpedeering van de „Timiriazef" en de „Blagoef" verwerpt en alle verantwoor delijkheid van de hand wijst ten aanzien van aanvallen, waarvan deze beide schepen het slachtoffer zijn geworden. Men verwacht geen enkele mededeellng nopens het Italiaansche besluit, doch men is wel van meening, dat de Sovjet Russische regeering van oordeel, dat het Italiaansche antwoord geenszins bevredigend is, haar beschuldigingen tegen Italië ten volle hand haaft en zal aandringen op vergoeding der geleden schade. De toestand blijft dus onveranderd, aldus Havas. Het is onmogelijk thans te voorspel len, welke maatregelen de regeering te Mos kou eventueel zal onder oogen zien. Duitsclie „Nobelprijzen" uitgereikt. Alfred Rosenberg onderscheiden. Uit Neurenberg: Rijksminister dr. Goebbels heeft op het cultuurcongres van den rijks partijdag heden de eerste prijswinnaars be kend gemaakt van den Duitschen nationalen prijs voor kunst en wetenschap, die door Hitier ingesteld is inplaats van den Nobelprijs, dien Duitschers niet meer mogen aannemen. Er zijn drie prijzen van 100.000 Mark. De prijswin- naars zijn: minister Alfred Rosenberg en de artsen prof. dr. August Bier en prof. dr. Fer dinand Sauerbruch, benevens ontdekkings reiziger dr. Wilhelm Filchner. Prof. Sauerbruch en prof. Bier deelen een prijs van 100.000 Mark. Voorts heeft Hitier be paald, dat de architect prof. Ludwig Troost, die als eerste winnaar van den nationalen prijs in aanmerking zou zijn gekomen, maar is over leden, symbolisch na zijn dood toch nog deze eer genieten zal. In zijn motiveering van de toekenning van den prijs aan Alfred Rosenberg, zeide Goebbels: „als den eerste onder de leven den heeft Hitier den Duitschen nationalen prijs verleend aan partijgenoot Alfred Ro senberg. Alfred Rosenberg heeft in zijn werken op de voortreffelijkste wijze de wereldopvatting van het nationaal socialisme wetenschappe lijk en intuïtief helpen grondvesten en ves tigen". Na den val van Llanes. Franco's troepen hebben een tiental wegen naar Asturië in bezit. Havas meldt uit Santander. 7 September: Door de bezetting van Llanes zijn de troe pen van Franco thans meester van een tien tal wegen, die tot in de provincie Asturië loopen. Te Llanes hebben de aanhangers der re geering de geestelijken en de leden van fa milies, die als verdacht beschouwd werden, ter dood gebracht Toen de rechtschen de stad binnentrokken vonden zij op een punt tientallen lijken van slachtoffers, die nog niet begraven waren. Nabij Cerro del Aguila, ten noordwesten van Madrid, hebben de troepen van Franco de regeeringstroeipen aangevallen, doch Bij stieten op krachtigen tegenstand, die hen noopte, naar hun uitgangspunt terug te 'kee- ren. Ook in den sector van Avila hebben de rechtschen een aanval gedaan. Om te trach ten den ring om Las Novas del Marqués te breken. Deze poging mislukte eveneens. Achtervolgde vrachtschepen gestrand. Twee vrachtschepen der Spaansche regee ring, de Aldecoa en de Antonio de Satrustegie, die gisteren uit Algiers naar Valencia vertrok ken waren, zijn tegen twee uur gistermiddag gestrand bij Cherchel. De bemanningen ver klaarden, dat zij achtervolgd waren door den rechtschen kruiser „Canarias". Ingang van de tentoonstelling. ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLING Nou, Thijs, nou geloof ik toch heusch, dat we nog niet den goeden weg gevonden hebben, zei oom Mopperniet treurig. Maar Thijs lachte hem uit. Kom, oom, niet zoo somber. We hebben allen tijd, hoor. Jawel, bromde oom. We hebben allen tijd, maar daar heb ik niets aan. Ik zou wel graag nog eens naar huis willen. Dickie zal niet weten, waar we zoo lang blijven! Ze liepen een tijdje zwijgend voort. Oom had al eens bedenkelijk naar de lucht gekeken en even later begon het dan ook hard te hagelen. Brrrrr, bromde oom, brrrrr, is dat een kou! Vooruit, laten we wat doorloopen' ,Schaffendes Volkeen belangwekkende expositie. De op het tentoonstellingsterrein ge bouwde voorstad. DüSSHLDOiRiF, 5 September. AJRM ligt de zon over het groote tentoonstellingsterrein; de wind speelt met de vlaggen, die vroolijk wapperen en den indruk van zwoe le warmte wegnemen. Een onafgebroken stroom van bezoekers vloeit uit trams, auto's en bussen en wringt zich door de talrijke loketten naar binnen, zonder dat men op het terrein zelf van overvolte of dringen kan spreken Zelfs in de hallen kan men rustig en ongestoord alles bekijken, al is er wel eens een extra dik kluwen van menschen, daar waar iets bijzonder interessants te zien is. Dat „bijzondere" is meestal een werkende machine, waar op onnaspeurlijke wijze een of ander materiaal tot iets schijnbaar ge heel anders wordt verwerkt en er gepakt of gezakt weer uit te voorschijn komt. Er is wel niemand, die aan de bekoring van zoo'n gonzende machine ontkomt; vastgeboeid blijft men er staan, met verbazing kijkend naar die grijpende metalen armen, naar die hefboomen, die door en langs elkaar gaan zonder ooit in de war te komen; naar draden die heen en weer vliegen zonder te breken; naar tafelkleeden die kant en klaar in patroon geweven worden afgeleverd, zon der dat een aap-van-een-jongen-van-vijftien die de machine bedient er naar om hoeft te zien, naar bekertjes die gevouwen worden, door een trechter gaan, op een draaiend plateau terecht komen en daar door een meedraaiende tuit van chocolade worden voorzien, wegzakken in precies 'passende hulzen, waarin de bovenkant wordt dicht- geponst, om dan tenslotte op een loopenden band te belanden, .waar ze door een juf frouw bij vijven en zessen tegelijk worden opgepakt en in een bak gezet Weer een an der haalt die volle bakken weg en buiten weerklinken de stemmen van de venters „chocolade in bekers! Chocolade om mee te nemen! IJsgekoelde chocolade, de frischte drank!" Grif worden ze gekocht en in die heele laan ziet men menschen aandachtig zuigen aan het rietje, dat boven in de beker is gestoken, die beker die voor vijf minuten nog een gewoon stukje dik papier was! Naar al die dingen sta je teenenrekkend te kij ken en misschien zijn het wel juist die kleine onderdeelen van het machtige in dustrie-geheel, die den leek de openbaring' brengen van wat de industrie vermag en hoe ver de mensch in korte jaren op~dit ge bied gevorderd is. Om de inrichting van alle hallen te be zichtigen. om overal een kijkje te nemen, om de speciaal voor deze tentoonstelling ge bouwde voorstad te zien, om den prachtigen tuinaanleg en de waterwerken te bewonde ren, daar heeft u niet één dag voor noodig, maar dagenlang zoudt u er rond moeten kunnen wandelen. Ik zelf ben er vier malen geweest en bij het doorlezen van het gids- boek is mij gebleken, dat er nog veel is dat ik heb overgeslagen en dat ik toch ook graag zou hebben gezien. Is dat nu niet droog, zoo'n technische ten toonstelling? Is dat eigenlijk niet alleen maar interessant voor vakmenschen? Voor een vrouw is er toch niets aan? Dat zijn vragen, die men van verschillende kanten hoort en de antwoorden daarop zullen wel ver uiteenloopen, afhankelijk van persoon lijken smaak en ontwikkeling. Om deze ten toonstelling in zijn vollen omvang te be wonderen is het voor niet-vakmenschen wel noodig. dat men zich interesseert voor alles wat door menschelijka vernuft kan worden bereikt en voor den niet te stuiten voort gang der mechanisatie. Maar voor hen. die geen belangstelling voor dit gebied hebben is er zooveel, dat stellig in hun sfeer ligt dat ik mij niet kan denken, dat er één mensch is, voor wie deze tentoonstelling niet de moeite van een bezoek loont. Alles te beschrijven wat men er kan vinden is niet doenlijk de zeer beknopte gids telt 224 bladzijden! maar ik wil trachten om een klein overzicht te geven van de belangrijkste inzendingen. oorspronkelijk lag het in de bedoeling om een voorstad te bouwen in Düsseldorf- Noord. Daar was uitbreiding van de stad noodig en volgens het principe „halb- landliche Siedlung ist Lebensrückhalt für die gesunde Familie" (het wonen in een half landelijke omgeving is de levensrug- gegraat voor het gezonde gezin) zocht men naar een oplossing, waarbij men dit idee kon verwezenlijken. Er werd een voorstad ontwor pen, bestaande uit vroolijk witte huizen van anderhalve verdieping (benedenverdie ping en étage met schuin dak) bestemd om door één gezin bewoond te worden. Ieder huis ligt vrij van 't andere, omgeven door een tuin Een wit muurtje van ongeveer een meter hoog loopt als een rechte band langs het trottoir als afscheiding van de tuinen, Hierdoor wordt het rommelig effect opgeheven dat anders zou zijn ontstaan, doordat de huizen niet in rooilijn doch op verschillende afstanden van de straat zijn gebouwd. Zooals het nu is. geeft het den indruk van een vriendelijk dorp, schilderachtig gelegen tusschen hoog geboomte. De kern van deze voorstad is een grasvlakte waaromheen men winkels aan treft en een alleraardigst café met terras. Toen men tot het bouwen van dit voorbeeld voor moderne voorstadsbouw, met een daar aan verbonden kunsttentoonstelling, had be sloten, werd het plan geopperd om tegelijker- tend alles te toonen wat er gepresteerd moet worden in iederen tak van bedrijf om het ma teriaal, in den uitgebreidsten zin des woords te leveren voor een dergelijken bouw. Daar mee werd de tentoonstelling in haar tegen- woordigen vorm het te volbrengen doel, dat den uitvoerdersten koste van ongelooflijke in spanning en vele milllioenen tenslotte hebben weten te volbrengen. Daarom is het wel interessant om den Rijn-ingang te kiezen, want direct rechts daarvan liggen de witte huizen vroolijk en vriendelijk te midden van groen en bloemen. Ze zijn op zes stuks na die het tentoon- stollings bestuur heeft gereserveerd ter be zichtiging, alle bewoond. Het eerst komt men nu door een gedeelte waar de Düsseldorfsche kunstenaars zich hebben gevestigd. Ieder huis heeft hier het groote atelierraam, dat den scheppenden artist verraadt. Wanneer men zoo'n huis nauwkeurig bekijkt, dan wordt men verrast door de sierlijkheid der details; een prachtige deur, een sierlijke buiging van een kozijn, alles is met liefde en zorg ontwor pen en voltooid. Het is geen wonder -dat de kunstenaars hier gaarne hun intrek namen. Een deel der huizen is privé eigendom, een ander deel werd door de stad gekocht en ver huurd. Zoo is het ook met het groote atelier, voor zoover mij bekend, de eerste inrichting op dit gebied. Dit is een groot gebouw, bijna een loods, met groote glaswanden, die het licht van alle kanten toegang verschaffen. Dit gebouw is door schotten onderverdeeld in acht afdeelingen. Iedere afdeeling biedt wo ning aan een ongetrouwd artist. Beneden is de atelierruimte en daarboven is een soort stellage gebouwd die aandoet als een half plafond, of als een breede plank in een kast. Over de geheele breedte loopt namelijk een étage, die echter slechts de helft van de lengte van het vertrek beslaat en waar men vrij in kan kijken. Met een trap kan de be woner naar boven komen waar hij een zitje heeft en slaapgelegenheid. Achter de atelierruimte beneden heeft hij een klein keukentje, een douchecel en berg ruimte. Hoewel de prijs van zoo'n atelier nog al duur is RM. 50 per maand voor een artist, zijn deze ateliers alle'verhuurd. Tegen over dit groote atelier staat een gebouw, dat bedoeld is later te worden gebruikt als ten toonstellingsgebouw voor de geproduceerde kunstwerken, nu is er een bibliotheek in on dergebracht. Achter deze kunstenaarswijk ligt de ge wone woonwijk. Het is aardig om de vrij staande huizen eens te gaan bezichtigen. Ze zijn gemeubileerd om den bezoeker een beter beeld te geven van deze woningen en ik kan niet anders zeggen dan dat ze aan alle com fort voldoen en op goedikoope wijze een ideale woongelegenheid verschaffen. Het goedkoopste huis kost pl.m. RM. 10.000, waarop een hypotheek van ongeveer RM. 6000 wordt gegeven. Zoo'n huis bevat een zeer groote woonkamer van zeven a acht meter lengte, die verdeeld is in een eet- en woongedeelte. In een hoek van deze kamer gaat de trap naar boven waar drie slaapkamers en een berg ruimte zijn. Beneden is nog een groote slaapkamer, badkamer, keuken en provisie kast Een van de meer luxueus ingerichte hui zen heeft een complete electrische verwar mingsinstallatie met warmte verspreiding uit het plafond, zoodat men nergens buizen ziet. Electrische warmwatervoorziening en ijs kast zijn natuurlijk ook aanwezig. Wel een van de allerlaatste snufjes, maar rijkelijk duur in gebruik! HELEN DE BALBIAN VERSTER. De treinbotsing bij Neuss. Aantal slachtoffers tot negentien gestegen. Het aantal dooden van het spoorwegonge luk bij Neuss is tot negentien gestegen, door dat gisteren drie zwaargewonden overleden zijn. Negen arbeiders omgekomen. Bij mijnontploffing in Italië. Dinsdag zijn tengevolge van een mijngas- ontploffing in een schacht van de steenkool mijn Arsa te Pola negentien arbeiders be dolven. Negen hunner zijn, ondanks de on middellijk in het werk gestelde reddingspo gingen. omgekomen tengevolge van opgeloo- pen brandwonden of door verstikking. De ontploffing deed zich voor na de explosie van een electrisch ontstoken mijn.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 4