Billbergia Nutans, een mooie kokerplant. ii.JD - Vertelling INVENTA WOENSDAG 8 'SEPTEMBER 1937 HS'A'REEM'S DAGBE'AD ■i FRANS PERQUINm ANTHRACIET w. ZOMERPRIJS, bi. ibh (Adv. Ingez. Med.) Het concourshippique van Koninginnedag, i Feestelijke uitreiking der prijzen. Dinsdagavond had in de muziek zaal van Brinkmann de feestelijke uitreiking plaats van de prijzen voor het concours hippique, dat 31 Augus tus j.l. aan de Paviljoenslaan werd gehouden. Verschillende prijswinnaars en -winnares sen waren persoonlijk gekomen om hun prijs in ontvangst te nemen, zoodat het zaaltje aardig gevuld was, terwijl een strijkje voor de feeststemming zorgde. Mr. dr. F. A. Bijvoet, voorzitter van het centrum-comité van de Vereeniging „Konin ginnedag" sprak, na het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, een openingswoord, waar in hij dankte voor de medewerking die het centrum-comité van alle zijden heeft onder vonden, in het bijzonder van de zijde der provinciale en gemeentelijke autoriteiten. Ook de gemeentelijke diensten hebben hun. beste beentje voorgezet om het terrein zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Verder bracht spr. dank aan de leden dei- verschillende landelijke rijvereenigingen. die door de voortreffelijke wijze, waarop zij ge toond hebben, welke resultaten met liefde en geduid met het paard te bereiken zijn, een belangrijk aandeel in het welslagen van den middag hebben gehad. Er zijn keurige staal tjes van dressuur gedemonstreerd en koel bloedige staaltjes van ruiter techniek. Om dat te kunnen bereiken, moet er heel wat geduld, oefening en voorbereiding vooraf zijn ge gaan. Na ook de schenkers der prijzen te hebben bedankt, richtte de heer Bijvoet bijzonder hartelijke woorden tot wachtmeester de Mun- nik, die door zijn voortreffelijke leiding in zoo belangrijke mate tot het welslagen van dit ruiterfeest heeft bijgedragen. Waardeerende woorden wijdde spr. vervol gens aan het meisje, dat na vajx haar paard gevallen te zijn, zoo dapper de teugels was blijven vasthouden, aan welke koelbloedig heid en tegenwoordigheid van geest het ze ker te danken was, dat dit ongeval zoo goed is afgeloopen. Het is het doel van het centrum-comité, al dus spr. om bij de viering van de verjaar dagen van leden van het Koninklijk Huis de burgerij iets aan te bieden, dat blijvende cul- tureele waarde voor hen heeft. Het werk dal daarmede verricht wordt, aldus spr., is een goed werk, om dat het den band met het Koninklijk Huis helpt versterken. Tenslotte bracht spr. nog dank aan de jury, die voor een zeer moeilijke taak heeft gestaan door de uitstekende prestaties der deelnemers, doch zich op uitmuntende wijze van deze taak heeft gekweten. Vervolgens ging spr. over tot het uitreiken van de prijzen, wat hij op geestige wijze met een toepasselijk woord deed. De volledige uitslagen luidden als volgt: Hierna werd nog het woord gevoerd dooi den heer Slob, secretaris van de Kon. Ned. federatie van Land. Rijvereenigingen, die namens jury en leden dankte voor de harte lijke en gastvrije ontvangst en voor de pret tige wijze waarop de landelijke rijvereenigin gen nu al twee jaar achtereen in staat werden gesteld hun werk te demonstreeren. Ook de leden stellen dat bijzonder op prijs. Hierna volgde een gezellig samenzijn, waarbij tevens gelegenheid was, de herinne ringen 'aan dezen welgeslaagden middag nog eens op 'te frisschen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn op 7 September de volgende faillissementen uitgesproken; W. J. A. Koenen, lederbewerker, wonen de te Zaandam, P. J. Troelstralaan 136; cu rator Mr. W. Veniet, alhier. J. F. Steenkamp, schilder, wonende te Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk 252; cu rator Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. J. de Beer, houtwerker, wonende te Zaan dam, Torneastraat 20; curator Mr. J. Lieu- wen te Purmerend. De Vennootschap onder- de firma Keyzer en Keur, in liquidatie, gevestigd te Zand- voort Brugstraat 16 en haar firmant Engel Keur, bouwondernemer, wonende te Zand- voort. Brugstraat 16; curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon alhier. Opgeheven werden de navolgende faillis sementen wegens gebrek aan actief: A. H. Selderbeek, v.h. van beroep winke lier, thans hulpportier, wonende te Koog aan de Zaan, Irisstraat 52; curator Mr. J. H. Eke- ring, alhier. P. E. Wildschut, behanger en stoffeerder, wonende te Haarlem, Vergierdeweg 212; cu rator Mr. J. van der Vegt, alhier. W. A. Th. van Gerth, reiziger, wonende te Haarlem, Kinderhuisvest 31; curator Mr. H. O. Drilsma, alhier. A. Castien, kamexwerhuurder, wonende te Haarlem, Kinderhuissingel 34; curator Mr. H. J. M. Tonino, te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de navolgende faillissementen: P. Boot, papierhandelaar, wonende te Wor- merveer; curator Mr. W. de Rijke alhier. C. Blokker, zonder beroep te Zaandam; curator Mr. B. E. van Tyn alhier. U. Fortuin, schilder, wonende te Haarlem, Leidschestraat 566; curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 9 SEPTEMBER. Programma 1: Hilversum n. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen, 950 Pauze, 10.05 Keulen, 10.15 Pauze, 10.35 Parijs Radio, 12.20 Ned. Brussel, 1.35 Keulen, S.20 Diversen, 3.35 London Regional, 420 Keulen, 7.50 Parijs Ra dio, 8.20 Fransch Brussel, 9.20 Parijs Radio. Programma 4; 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen, 10.35 London Regional, 3.35 Droitwich. 9.05 Parijs Radio. 9.20 Diversen, 10.00 Droit wich. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert; Orgel en zang; 1. Der Rosenkranz, Marcel Palotti; 2. Aiohoe Oe, Eddy Dunstedter; 3. Lolita Wla- dislow Ladis; 4. One night of love, Grace Moore; 5. Through Southern Climes, Reginald Dixon; 6. Mein Hertz ist voller Sonnenschein, Jan Kiepura; 7. Erst eine Walzernacht, Mar tha Eggerth; 8. Dixonland No. 8, Reginald Dixon; 9. Star in my eyes, Grace Moore; 10. Die Klosterglocken, Marcel Palotti; 11. Tu ca mm chiagne, Wladislow Ladis; 12. Ich bin heut' so froh. Martha Eggerth; 13. Song of the Island. Eddy Dunstedter; 14. Ciribiribin, Grace Moore; 15. O solo mio. Jan Kiepura: 16. Learn how to lose, Grace Moore. 8.00—12.00 Diversen. Menselien en dieren in Iiet circus. Succes beteekent voor hen alles. Naar aanleiding van het bezoek van het circus Sarasani aan Heemstede schrijft men ons het volgende: Steeds weer hoort men, wanneer van artis- ten en in het bijzonder van circusartisten ge sproken wordt, dat dit „menschen uit een an dere wereld" zijn. Men kent deze andere we reld, men weet, dat het circusrijk een wereld op zichzelf is, een kleine zelfstandige staat. En daarom bekijkt men de menschen uit deze wereld met geheel andere oogen. En met recht. Op zichzelf zijn het natuurlijk men schen zooals anderen, ook zij zijn „burgerlijk", misschien wel burgerlijker dan de gewone menschen, maar toch onderscheiden zij zich van hun medemenschen door iets wat niet na der te definieeren is. Iemand, die steeds over de wereld zwerft, moet anders zijn. dan een ander. Hij heeft iets romantisch, fantastisch, over zich. men ziet in hem een avonturier, al is hij dat dan ook niet. De circusmensch heeft het circus tot vadei'land. De rijen wagens achter de tentencomplexen beschouwt hij als zijn wereld. En hij is gehecht aan deze wereld, zooals niemand aan zijn huis. Hij leeft en sterft voor deze wereld, waarmede hij door de geheele wereld trekt. Dikwijls hoort men spreken over oude, ver sleten dieren, als roofdiernummers worden vertoond. Maar de temmer voelt zich door de ze minachtende insinuatie niet beleedigd, hij kent dit praatje en lacht er maar eens om. Voor het beroep van temmer is in de eerste plaats liefde voor dieren noodig. Een mensch, die deze eigenschap xiïet bezit, zal nooit tem mer kunnen wordexx. Het spreekt vanzelf, dat dit moet samengaan met onverschrokkenheid exx dapperheid. Jonge dieren zijn steeds vol temperament, terwijl oudere dierexx kuren krijgen en onbetrouwbaar worden. Uit deze feiten kan men reeds opmaken hoe „onge vaarlijk" het beroep van temmer eigenlijk is. Maar er is geen temmer, die niet van zijn die ren houdt, daar zij den inhoud vormen van huix dikwijls zeer kort leven. De liefde van den artist is spreekwoordelijk geworden. Er is geen mensch op de wereld, die zoo aan een dier gehecht is als juist de echte circusmensch. Voor hem is het dier niet het dier, maar een kameraad. Voorbeelden van deze vriendschap tusschen mexxsch en dier zijn er in de circusgeschiedenis tallooze. Het was op 12 Januari 1932 in Berchem bij Antwerpen. Het middernachtelijk uur was reeds lang verstreken, toen plotseling de kreet „Brand, brand!" in Sarrasani's tentstad klonk. Een oogenblik later stond de olifantenstal in lichtelaaie. Het stroo onder de voeten der die ren brandde reeds en de kreten van pijn, die de vastgemaakte dierexx slaakten, veroorzaak te een catastrophe. Onder gevaar van eigexx leven trachtte de menschen de dieren te be vrijden. Ze sloegen de kettingen, die om de voeten der dierexx waren geklonken, los exx ze hielden geen rekeixing met het gevaar door De Reis van Jurriaan Vethaak door J. P- BAL Jé. Het was wel een zeer onverwacht en bijzonder buitexxkaxxsje, dat Jurriaan Vethaak ten deel viel. Jurriaan was een nauwgezet, gewetensvol werker, maar hij had het op het groote kan toor. waarop hij werkte, nooit verder kun nen brengen, dan een ondergeschikt en vrij slechts betaald baantje. Want al werkte Jurriaan nog zoo hard en al deed hij alles nog zoo keurig, hij oogstte er nooit lof van zijn chefs voor, want Jurriaan was te be scheiden, en hij wist zijn werk niet met de noodige „jus" uit te voeren; hij schreeuwde exx riep niet over de afdeeling, als hij het druk had. zooals de andere deden ook als ze het niet druk hadden en hij kon zich niet het air geven buitengewoon „bezig" te zijn. Hij had ook zijn voorkomen niet mee. Als men hem zoo met z'n kippige oogen over z'n boeken gebogen zag, of met z'n grauwe gestalte door het gebouw zag gaan. wekte hij onwillekeurig een gevoel van mede lijden op. Zoodoende kwam hij bij de op slagen meestal achteraan en was hij in ma- laisetijden bij de salarisverlagingen num mer één. Zoodat het thuis bij hem niet be paald „vetpot" was. Dat buitenkansje van tante Agatha was daxx ook als een zonnestraal aan een egaal- grauwen hemel gekomen. Eigenlijk had hij zich nooit zoo bijzonder druk gemaakt om tante Agatha, het was meestal gebleven bij een felicitatie bij haar verjaardag en een prentbriefkaart met Nieuwjaar. En daarom was Jurriaan Vethaak heel verbaasd, dat bij in het testament stond. Twee dagen lang was hij er heelemaal van ondersteboven. Verbeeld je, een legaat van meer dan twee duizend gulden! Zoo'n bedrag had hij zich in zijn stoutste verbeelding ïxooit als zijn bedt kunnen droomen, en op z'n afdeeling stond zijn mond er niet over stil. „Wat of ie er nou mee ging doen?", had den ze hem gevraagd. Toen was er een extatische glans in zijn oogen gekomen en een verstilde glimlach om zijn mond. „Een reisje maken", kwam 't prompte antwoord. Nu was Jurriaan Vethaak, gelijk gezegd, een zeer nauwgezet en accuraat man Maar bovendien iemand, die niet over ééxx nacht ijs ging. Alles wat Jurriaan deed. deed hij de wanhopige dieren tot eeix vormelooze massa te worden getrapt. En steeds ging meix door de dieren ixx veiligheid te brengen. Uren daarna liep een olifant, met ïxog de ketting aan zijn voeten en overdekt nxet brandwonden, als /krankzinnig ixx 't rond, huilend van pijn en woede. Een politieman schoot hem met een revolver eenige patronen in het lichaam, en dat maakte hem nog woedender. Ten einde raad springt het dier van een dam van 15 Meter hoogte en ver dwijnt in de diepte. En weer uren latex- klinken zwakke teekenen vaix leven uit de diepte. Het dier leeft dus nog, al lijdt het veel pijn. Men tracht het met alle hulpmid delen te reddexx, daar de kreten van pijix te aangrijpend zijn. Een temmer verdwijixt in de diepte, spreekt het dier toe. en streelt zijn slurf. En tenslotte krijgt het dier weer moed. het staat langzaam op exx ikruipt den dam op en is spoedig daarna gered. En de nxan die zijn leven in de waagschaal stelde voor dit dier, was de huidige Directeur Haxxs Stosch Sarrasani. Of is het geen bewijs van de vriendschap tusschen mensch en dier, als meix hoort, dat bij de begrafenis van dexx bex-oemden olifan- tentenxmer Joe Collins, die tijdens de uit oefening van zijn beroep in Amerika veron gelukte. zijn twintig olifanten achter zijn baar schreden en hun vriend eix verzorger nog vergezelden tot aan de poort van het kerkhof. Dit geschiedde pas zeer korteix tijd geleden. Hoe dikwijls heeft meix reeds de dwaaste verhalen gelxoord over mishaixdelingeix van dieren ixx het circus. Alle menscheix, die aan zulke geschiedexxïssen gelooven, moesten der gelijke feitexx eexxs weten, wellicht zouden zij van meexxhxg verandereix. Hoe gemakkelijk lijkt het als nxen in deix nok van het circus de vliegende menschen aan het werk ziet. Vooral als het groote net daxx nog is gespaxxnen, lijkt dit geheele werk zoixder eenig gevaar. Dat het echter herhaal delijk is voorgekomen, dat ondaxxks het xxet doodelijke ongelukken zijn gebexu-d, daar over spreekt niemand. Alle mannen en vrou wen, die in dexx nok van het circus werken, zien eiken dag den dood in de oogeix en het applaus, dat zij steeds weer oogsten is eigen lijk nog veel te /klein. Het publiek denkt er niet aan, dat ze elk oogen'blik tegenwoordig kunxxeix zijn bij een doodelijk oixgeval. Meix bekijkt het nummer, applaudiseert en neemt het programma om te zien, wat er nu komt. Artisten en vooral circusartisten, zijn nu eenmaal kinderexx, groote kinderen, die wer ken voor het applaus, veel - meer daix voor hun gage, die tegexxwoox'dig ook al zooveel nxiixder is dan vroeger Maar ze kunnen xxiet anders, hun liefde voor huix beroep is te groot. goed en nauwkeurig. Als het winterseizoen aanbrak en zijn kolenvoorraad nxoest worden ingeslagen, belde hij tien, vijftien kolen- handelaren op en hij informeerde uitvoerig nar de prijzen van Wales-anthraciet, Bel gische no. 2 en 3, Limbux-gsche en welke soorten er nog meer mochtexx zijn. Dan wikte eix woog hij zorgvuldig de voor- eix nadeeleix eix men kon er van verzekerd zijn, dat zijn uiteindelijke keuze geschiedde na rijp be- x-aad. Werkelijk, Jurriaan Vethaak zou men ïxiet op impulsieve, slechtovei*wogen dadeix kunneix betrappen, die door hun onvolkomen voorbereiding reeds de kiem der mislukking met zich droegen. Zóó was Jurriaan Vethaak niet! Het behoeft dus geen betogo, dat zijn reis op de hem eigexx groixdige wijze werd voor- bereid. Zijn vacantie zou in de tweede helft vaix Augustus vallen en aangezien het erfe nisje begin Juli in zijn bezit kwam, had hij er dus allen tijd voor. Zes weken had hij, om van het vooruitzicht te genieten. Vroeger als hij boeken las over vreemde streken, had hij vaak vei'zaligd geglimlacht en dan eens diep gezucht, bij het denkbeeld, dat hij wel nooit verder zou kuxxnen komen daxx Zand- voort, Muiderberg, of als het heel erg meeviel een weekje naar Nunspeet. En nu. zoo plot seling. kon hij naar liet buitenland Hij begon zijn licht eens op te steken bij kennissen en collega's. De één raadde hem dit. de ander dat. Dan kwam hij op zijn af deeling terug met een stralend gezicht, en zei zoo terloops tegen zijn buurman: „In Lugano moet het zoo prachtig zijn", of: ..Parijs, dat is toch wel een stad waai' een magische aantrekkingskracht van uitgaat". En als men hem dan waarschuwde, dat het in Augustus in Lugano vermoedelijk om „dood te vallen" zou zijn, en dat de Parij- zenaars in die maand van het jaar hun stad ontvluchtten om verkoeling aan zee te zoe ken. knikte hij eens nadenkend en moest toegeven, dat er wel wat waars in zat. Nadat hij een kleine twintig adviezen ge kregen had en maar niet tot een besluit kon komen, raadde iemand hem aan, eens naar een reisbureau te gaan en daar wat prospec- ti te vragen. Dat was een idee. Jurriaan scheef naar tien verschillende firma's. Hij vroeg prospecti van alle stre ken van Europa En wie de ijver en de wel willendheid van de reisbureaux kent, dat Jurriaan begin Augustus een stapel pape rassen in huis had. waar je met geen pols stok overheen kon springen. Hij telde zeven tien verschillende brochures alleen over Luzern. en als hij alles, wat hij over Zwit serland gekregen had. opstapelde, had hij een torentje, waar hii niet overheen kon kijken. Dan was er no« Duitschland en Frankrijk. Italië. België. Luxemburg, Enge land, Scandinavië, enfin te veel om op te BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM Het aantal genomen baden in de afgeloo pen maand Augustus was: Badhuis Koudenhorn 963 mannen, 336 vrou wen, 98 werkl. baden, totaal 1397. Badhuis Leidscheplein 1400 mannen, 580 vrouwen, 432 schoolbaden, 176 werkl baden, totaal 2588. Badhuis Schotersingel 1506 mannen, 516 vrouwen, 369 schoolbaden, 138 werkl. baden, totaal 2529. Badhuis Hofdijkplein 1532 mannen, 490 vrouwen, 170 schoolbaden, 256 werkl. baden, totaal 2448. Badhuis van Egmondstraat 1786 mannen, 780 vrouwen, 186 schoolbaden, 317 werkl. ba den, totaal 3069. HAARLEM'S LUISTERVINKENKOOR. De jaarlijksche vacantietocht vaix Haarlem's Luistervinkenkoor is, evenals andere jaren, weer een succes geworden. Om 8 uur vertrok het gezelschap per autobus van de Groote Markt en kwam na een mooien tocht door het Gooi te Hilvei'sum aan, waar de Avro-studio bezocht werd. Vervolgens vertrok het gezel schap naar het Muiderslot. Na nog eenige uren op de hei vei'toefd te hebben, vertrokken de Luistervinken 's avonds voldaan huis waarts. ORGELBESPELING in de de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 9 September 1937, des namid dags van 34 ixur, door den heer George Robert. Programma. 1. Toccata G. Muf fat 2. Preludium en Fuga g gr. t. J. S. Bach. 3. Derde Sonate F. Mendelssohn- Bartholdy. 4. Ave Maria Fr. Liszt 5. Prélude pastoral Cor Kint. 6. Fantasie over „Wilt heden nu treden" K. Hoyer. Ds. P. D. v. d. TOGT. Ds. P. D. v. d. Togt, predikant bij de Evan gelische Gemeente hier ter stede heeft het beroep naar Wormerveer aangenomen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, Smedestraat. Uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en. ceinturen. R.-K. kerk boek; damesmantel. Politiebui'eau, Smede straat; autoped. Grit. Wilgenstraat 46; post zegelalbum, v. d. Laan, Gen. Cronjéstraat 58; autobandenlichter, Komduur. Berckheijde- straat 23 zw.; kinderbril, Bink, Indischestr. 56; idem, Heijnes. Jaeobstraat 21; idem, Klaassen, Kloosterstraat 89; pakje met bon nen. Klabouw, v. O. de Bruijnstraat 179; ko peren gewicht. Bakkenhoven, Vroomstraat 10; hond, Wit, L. Heerenstraat 9; idem. Ken nel Kleijs, Houtvaartpad 206; idem, Smit, Landzichtlaan 30, Heemstede; damesarm- bandhoi'loge, Reijnders, Leidschestraat 57; jongensjasje, Petterson, Spaarnhovenstraat 56; damesjasje, v. d. Broek, Steenbokstraat 29; jasje, Hoogreef, Kloosterstraat 15;. R.-K. kerkboek, Callandt, Leidschestraat 96 B; kat, v. d. Vliet, Roosveldstraat 7; kaart (vrijstel ling rijwielbelasting), Zonneberg, Timorstr. 167; wegenbelastingkaart, v. d. Bogaard, Har- menjansweg 57 A; sierkussen, Boon, v. d. Vinnestraat '25; alpinomutsen, Feije, Rave- lingsteeg 13; portemonnaie met inhoud; Ber kelaar, Leidschevaart 60; pop. Schipper, Oranjestraat 155; pakje met sousbras, Cram- ma, Marnixstraat 104 rd.; rijwielplaatje, Rewo-winkel, Rijksstraatweg 10; idem, v. Oldemark. Eikenstraat 24; idem. de Rooy, Rijnstraat 13; idem, Ritter, Rijnstraat 27; idem, Veldt. Voorduinstraat 67; gouden ring, Koningsbiuggen, Tetterodestraat 83; school - tasch, Feits. Eindenhoutstraat 19; wandel stok, Krabbe, Judith Lijsterstraat 22. noemen. Avond aan avond zat Jurriaan met z'n nexis in de prospecti. Toen hij tenslotte afscheid nam van zijn afdeeliixgscollega's keken die hem eens af gunstig aan en ze vroegen: „Waar ga je nu naar toe, Vethaak? Hij knipoogde eens ge- heimzirmig, lachte zeer vergenoegd, en zij glunder: „Zal je wel zien. 'k Stuur jullie een kaartje". Tegen alle traditie in, die wil, dat Augustus een natte maand is bleek het weer schit terend te zijn. Dag aan dag stond de zon hoog aan den hemel, en goot haar wat al te milde stralen op de schroeiende aarde neer, zoodat Jur- riaan's collega's in hun benauwde afdeeling steunden en zuchtten, aan hun in elkaar ge zakte boordjes friemelden en zich het zweet van het gelaat wischten. Dan bromde er een in het algemeen: „Die Vethaak treft het. Die snuiter zit nu natuurlijk heerlijk ergens aan den Rijn, of' hij ligt met z'n luie body in het één of andere koele, Zwitsersche meer. Geluksvogel". Eix eexx ander mei'kte op: „We hebben nog altijd geen kaartje gehad van die krent. Zou dat er nog niet eeixs af kun nen?" En eexx derde dacht: „Die heeft na tuurlijk het heele kantoor vergeten. Die voelt zich daar in Deauville, of Biarritz, of Brightoix muti-millionair. En wij, stakkers, wij zitteix hier op onze gammele kantoor krukken. Geef mij zoo'n tante, zeg!" De twee wekexx waren verstrekexx en Jur riaan Vethaak had verzuimd het beloofde kaartje te sturen. Toexx hij dan ook Maandagmorgen zijn af deeling binnenstapte, zwaaide er wat voor hem. Maar hij liet de stormen van veront- waardiging over zijn hoofd gaan, en pas toen de belangstellexxde vragen kwamen, kwam er een schim van een glimlachje om zijn mond. „Vertel nou tenminste eens, waar heb je gezeten, Croesus? Was je in Interlaken of heb je het aan de Oostzee gezocht?" „Zeg eens op, Vethaak, hoe was het aan de Engelsche zuidkust?" „Hoe komt het, dat je niet verbrand bent? Is je huid lxier zoo verdxoogd, dat de zon er geen invloed meel' op heeft?" Grauw en grijs, als altijd zat hij daar stil aan zijn lessenaar, Toexx keek hij eens om zich heen, en in zijn oogen was een pein zende blik. Een beetje verlegen lachte hij. „Tja", zei hij. „tja. dat is nu eigenaardig maar ik ben nergens geweest. Ik was gis teravond pas klaar met het lezen van mijn laatste brochure, zie je. want je kan tocb niet onvoorbereid op reis gaan. Exx zoodoen de is er niets van gekomen. Maar volgend iaartja*, volgend jaar. dan maak ik een fijn reisje!" (Nadruk verboden. Auteursi'echten voor behouden). Kokerplanten zijn tegenwoordig mode. Geen wonder, waxxt ze zijn decoratief, bloeien met zeer vreemde, kleurige bloemen, die weken lang goed blijven, en vormen na den bloei op zij van de hoofdplaxxt jonge scheuten. Die zijspruiten bloeien later op hun beurt weer, de oude plant heeft dan afgedaan, want uit iedere koker komt maar éénmaal de wonder lijke bloemstengel te voorschijn. De familie der Bl-omelia's is zeer uitgebreid. Een dikke vijfhonderd soorten zijxx bekend en beschreven en het is voor den gewonen plan tenliefhebber maar rustig, dat de meeste er van zich niet leenexx voor kamercultuur. Dat zou anders een verwarring geven! Maar als het tien soorten zijn die we in de bloemwin- kels en voor de vensters ziexx, is het veel; van die tien zijn er enkele bijzonder aan te be- belen eix de sterkste, tevens en van de mooi ste bloeiers is wel de Billbergia nutans. U moet van deze plant geen bijzondere bladteekening verwachten; al kan het kalk- gehalte in het gietwater ertoe bijdragen, dat er flauw-witte ringen in de koker ontstaan. Het mooie van Billbergia is allereerst de bloei en verder de bijzondere taaiheid van de plaixt, die door de Duitschers ook heel kernachtig „Zentralheizungspflanze" wordt genoemd. In derdaad behoort Billbergia tot de weinige ka- nxerplaxxten, die zich vaix de fatale droge warmte vaix centrale verwarming niets aan trekken. Daarom alleen al is ze zoo de moei te waard. De Bromelia's stammen uit ti'opisch Ameri ka, waar ze epiphytisch tegen de boomen groeien, op de manier van orchideeën. Dus ze doen geeix schade aan den boom, maar wor telen in spleten en holtes en voeden zich met het aangewaaide stof en zand en wat er ver der overschiet aan vergane boombast enz. Daarom is het beste groixdmengsel voor iedere kokerplant een combinatie van fijngeplukte varenwortels („peat" heet dat), grove oude bladaarde, sphagnum-nxos, wat scherp zand en fijne stukjes houtskool. U ziet, een poreus en luchtig mengsel dat het water snel afvoert. Om die afvoer nog in de hand te werken draineereix we de potten zeer hoog; d.w.z. we leggeix boven het gat in den bodem eerst een potscherfe, holle kant ïxaar beneden en dan een dikke laag kleine stukjes bloempot. Hier boven komt- dan het groixdmengsel met de plant. Terwijl verreweg de meeste Bromelia's warnx-vochtige atmosfeer ïxoodig hebben, zoo'n echte temperatuur van een Braziliaansch oer woud. kan Billbergia nutans het met ons Hol- landsche klimaat goed vinden. Althans met het klimaat in een Hollandsche kamer. Zon en in ieder geval veel licht is wel een vereisch- te. Na den bloei begint de rusttijd en dan ge ven we dus minder water, maar tegen den zo mer wofdt dat weer meer. Wat den bloeitijd aangaat, de bloemknoppen vormen zich soms al in Juni, maar er zijn er ook die eerst in September of October bloeien. Zien we in de diepte, middenin de koker een rose punt ver schijnen, dan weten we dat de plant nu veel water en wekelijks wat kamerplanteixmest noodig heeft en de bloemstengel groeit vaak bij den dag. Hij is rose-achtig, soms groen, met een paar harde, kleine bladeren en on deraan de dikke knop in roserood schutblad. Gaat dat open, dan komt de vreemde bloem te voorschijn in alle glorie van rose, geel, groen en blauw, met vreemde omkrullende deelen. De bloemstengel, die eerstrecht omhoog- groeide, is vlak voor den bloei gaan hangen en de bloeiwijs hangt zoodoende sierlijk om laag. Die bloei duurt eenige weken. We snij den daix de bloem weg, geven de plant wat rust en gaan geleidelijk, zoodra we zien dat er zich jonge zijscheuten vormen, meer water en desgewenscht om de veertien dagen kunst mest geven. Zijn de jonge planten groot ge noeg om zelf wortels te hebben, dan scheuren we ze voorzichtig van de oude (waardeloos ge worden) plant af en potten ze afzonderlijk op. L. S. Mooie, moderne modelren, ont worpen voor de Hollandse smaak en daarbij... R.S. Stokvis producten van Nederlands fa brikaat, wat zoudt U zich méér wensen? Komt onze serie eens bekijken; er is een model voor elke smaak en beurs. HAARDKACHELS Worden geleverd, ook in huurkoop, door HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 HAARLEM, TELEFOON 12762. (Adv. Ingez. Med.) BRIEVENBUS VERPLAATST. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat de brievenbus aan de Parklaan is verplaatst naar de overzijde van den Jansweg tegen het perceel Jansweg 42. 25-JARIG JUBILEUM. Op Donderdag 9 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Aschei'man, Haar lem. in dienst trad bij de N.V. Groene veld. Van der Poll en Co's Electrotechnische fabriek te Amsterdam. De jeugdige en bekoorlijke mevrouw Trude Stosch Sarrasani met haar lievelingspaard Hans.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6