Chên sbib miao pu kb yen. Kent U „Rijno" Tomatensap al Chineezen bieden feilen tegenstand Japansch offensief verloopt moeilijk Dobbelmann lekker.» man! Thijs Ijs enOomMopperniet gaan weerverder! Landbouw, nijverheid en verkeer op de Dusseldorfsche tentoonstelling. DONDER O AG 9 SEPTEMBER 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 4 it de inlichtingen, die van verschillende zijden te Sjanghai zijn binnengekomen over de operaties der twee laatste dagen, zou naar Havas verneemt blijken, dat het Japansche offènsief, dat beoogt, een aaneensluiting tot stand te brengen van de twee fronten van Sjanghai en Woesoeng langs de Wangpoe, moeilijk verloopt. De Chineesche strijdkrachten bieden met succes tegen stand en gaan soms tot tegenaanvallen over. Volgens sommige berichten zou het Japansche opperbevel met het reeds een week aangekondigde groote offensief wachten tot de ontscheping der versterkingen geëindigd is. Het zal dan de beschik king hebben over ongeveer 80.000 man, die zich geplaatst zullen zien tegenover 150.000 man Chineezen, die gesteund worden door aan zienlijke reserves, samengetrokken tusschen Soetsjau en Sjanghai. Uit Sjanghai ziet men Japansch vliegtuigen opstijgen van het vlieg veld, dat tusschen Sjanghai en Woesoeng, nabij de grens der neder zetting, is ingericht. Waarnemers hebben de ontscheping vastgesteld van Japansche tanks en ander' gemotoriseerd materiaal, doch des kundigen betwijfelen het nut hiervan in een gebied, dat door tallooze kanalen met steile oevers wordt doorsneden. Reuter meldt, dat de Japanners, die van tanks gebruik maken, verklaren de Chinee zen verjaagd te hebben van de renbaan van Jangtsepoe, gelegen op geringen afstand van de buitenlandsche concessies De Japanners zijn overigens niet geslaagd in hun poging de Chineesche troepen uit hun stellingen te verdrijven, De Chineezen zijn thans volkomen meester van Yuehpoe. Van Chineesche zijde wordt dan ook tegengesproken, dat het Japansche offensief bevredigende vorderingen zou ma ken, integendeel, zoo wordt gezegd, de Ja panners vorderen in het geheel niet. Trein met vluchtelingen gebombardeerd. Volgens het Chineesche nieuws agentschap Central News ls een uit Sjanghai komende trein met vluch telingen door Japansche vliegtuigen bij het station Soeng Kiang gebom bardeerd. Vijf wagens werden vermeld. Er zijn 300 dooden en 400 gewonden. Muiterij onder de Mandsjoerijsche troepen? Central News deelt voorts mede, dat on danks de strenge censuur, door de Japanners ingesteld, berichten binnenkomen van mui terij onder de Mandsjoekwo-troepen in Jehol en Moekden. Den 7sten September kwamen de soldaten van twee regimenten van het Sjanghaipin-leger in Jehol in opstand en dooden hun Japansche officieren. Dienzelfden dag kwamen nog twee regimenten in opstand terwijl den derden September te Takoesjan een regiment muitte. De opstandelingen heb ben niet ver van Moekden de spoorlijn Sze- pingkai-Taonan beschadigd en het verkeer gedurende drie dagen onderbroken. Dagelijks komen nog' berichten binnen over moordaan slagen door soldaten op Japansche officie ren, beschadiging van verbindindingsmidde- len desertie en brandstichtingen. Chineesche raadgeving aan de bziitenlandsche scheepvaart. Het Chineesche ministerie van buitenland sche zaken heeft den vertegenwoordigers der mogendheden een nota doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat de Chineesche lucht macht in verband met de Japansche blokkade gedwongen zal zijn een actie tegen de Japan sche oorlogsschepen langs de kust te onder nemen. China verzoekt den oorlogs- en koop vaardijschepen der bevriende mogendheden er zorg voor te dragen, dat zij op zekeren afstand vaii Japansche oorlogsschepen en transporten blijven, zoodat zij buiten gevaar zijn. Buiten landsche schepen, die van China komen wordt verzocht qp de brug de nationale kleuren te voeren. China ernstig door de blokkade getroffen. Uit Sjanghai, 8 Sept. Hoewel practisch van geen invloed op het internationaal han delsverkeer van China, dat geheel door buiten landsche schepen wordt onderhouden, brengt de Japansche blokkade aan het economisch leven van China een zwaren slag toe. De blok kade heeft n.l. een einde gemaakt aan de vaart Japansche vlag op de Pratas- eilanden. Chineesche bevolking' gedwongen te vertrekken. Het D.fijB. meldt uit Tokio, 8 September: De bezetting der Pratas-eilanden door de Japansche marine, wordt door de vuurtoren wachters der eilandengroep bevestigd. Vol gens hun mededeelingen heeft een torpedo- bootjager een afdeeling aan land gezet, waar na de Japansche vlag werd geheschen. De Chineesche bewoners moesten de eilanden verlaten. De Japanners waren voorzien van machinegeweren en vlakkebaangeschut. In Britsche kringen te Tokio vermoedt men, dat Japan een luchtbasis op de groep wil inrich ten Fransch vliegtuig hoven Asturië neergeschoten. Piloot vond den dood in de vlammen. Uit Bayonne wordt naar Havas meldt, vernomen, dat een verkeersvliegtuig van de Fransche maatschappij Air Pyrenees", aan boord waarvan zich al leen de Fransche piloot Abel Guidez bevond en dat het vliegveld Parme bij Biarritz Dinsdag om 16 uur 50 had Verlaten, door een rechtsch escadrille achtervolgd is, toen het in het gezicht Van Gijon was aangekomen. Onder het vuur der machinegeweren stortte het Fransche toestel brandende neer nabij het plaatsje Riba de Cella. De piloot kwam in de vlammen om. Een officieel communiqué van het ministerie van defensie te Valencia be vestigt, dat Dinsdag boven Asturië een Fransch verkeersvliegtuige door een jachtvliegtuig der opstandelingen is beschoten en nabij Llanes is neerge stort. van talrijke jonken en 700 stoombooten, die onder Chineesche vlag varen, en waarvan de totale tonnage op 180.000 ton wordt geschat. Millioenen visschers zijn tot ellende verval len en 25.000 zeelieden zijn hun broodwinning kwijt. Ook de buitenlandsche belangen zijn getrof fen, o.a. te Hongkong, waarvan de haven het vorig jaar bezocht werd door bijna 20.000 Chi neesche schepen, hoofdzakelijk groote jonken. Duitschland Geruchten omtrent aftreden van dr. Schacht. Gisteravond werd te Neurenberg wederom gesproken over het aftreden van dr. Schacht. Eenige dagen geleden heeft dr. Schacht in zijn tijdschrift „Der Deutsche Volkswirt" een ernstige waarschuwing laten hooren en aange toond, dat de economische moeilijkheden van Duitschland dagelijks toenemen ten gevolge van de buitengewoon groote uitgaven van het regime onoverkomelijk gingen worden. Een opmerkelijk feit was. aldus het agent schap Havas. dat er geen officieele tegen spraak van het aftreden van dr. Schacht te verkrijgen viel. België Kamer spreekt haar vertrouwen in de regeering uit. De Kamer heeft gisteren een motie van vertrouwen in het kabinet Van Zeeland aangenomen met 130 tegen 34 stemmen en 21 onthoudingen. Voordat de motie .was aangenomen heeft Vandervelde nog een redevoering uitgespro ken, waarin hij er prijs op stelde deh nadruk te leggen op de integriteit van den eersten minister. De tekst van de vervolgens aangenomen motie van vertrouwen luidt: „De Kamer, ken nis nemende van de verklaringen van den eer sten minister en den minister van financiën, brengt hulde aan de integriteit en de belan geloosheid van den premies. Zij neemt kennis van de maatregelen, welke vastgesteld zijn met het oog op een verbetering der procedure voor de benoemingen voor de posten in de directie der Nationale bank en de manier van belooning der directieleden. Zij rekent op de waakzaamheid der regeering om de function- neering van de circulatie der bank te verzeke ren, beschut tegen iedere critiek, en gaat over tot de orde van den dag". Rusland Leiding der }.lichte industrie vervangen. Naar Havas uit Moskou méldt heeft het Centraal Uitvoerend Comité behalve Ljoebi- mof, den commissaris van de lichte industrie, de onder-commissarissen van deze industrie, Mychkof en Jeremin, van hun ambt ontheven. Het commissariaat van de lichte industrie was aanzienlijk ten achter bij het productieplan voor het eerste halfjaar. Thans is het hooge personeel, dat de leiding heeft over de Sovjet Russische industrie vrij wel geheel vernieuwd. De beweging tot verjonging van het kader duurt nog steeds voort. Van de zeventien volkscommissarissen, die in het diplomatieke jaarboek van 1936 voorkomen, zijn er nog slechts acht in functie. Paraguay Regeering toch den toestand meester. Havas verneemt uit Asuncion, dat de regeering onder leiding van Payva de macht weer in handen genomen heeft. De regimenten, die op weg waren naar Asuncion om de regee ring bij te staan, zijn naar hun garni zoenen teruggekeerd. Krachtige maat regelen worden genomen om nieuwe onlusten te vermijenden. Loyale troepen hebben de prefec tuur van politie te Asuncion bezet en de oudstrijders, die zich hiervan meester hadden gemaakt, ontwapend. Uit Buenos Aires wordt nog gemeld, dat kolonel Rafael Franco, de oud president van Paraguay, per vliegtuig van Buenos Aires naar Asuncion was vertrokken, onkundig van de wen ding die de gebeurtenissen hebben genomen. Naar het D.N.B. nader meldt heeft staats president Payva zijn functies hervat. Kolonel Franco, die per vliegtuig op weg was naar Asuncion, heeft te Parolibres (Ar gentinië) zijn reis onderbroken, gezien het falen der beweging, welke hem in de macht zou hebben moeten herstellen. Kolonel Ramos, de prefect der politie, heeft verklaard, dat thans in het geheele land rust heerscht. De opstandige beweging werd onderdrukt. Haar leiders zijn gearresteerd. -ï JÉ*"! '"vk. V'ifi zeggen ze in Singapore. Het beteekent„Won derbaarlijk heerlijk". Ze zeggen dat in Sin- gapore van een mooi meisje, 'van een heer lijken maannacht, van een bloem, een sterren- hemel, muziek Degenen, die in. Singa pore IBIS SHAG kennen,'zeggen daarvan dan ook: „Chên shih miao p u k'o yen!" (Adv. Ingez Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Nou mag je lang of kort praten, zei oom Mopperniet, maarwel, wat zie ik daar nou Ik geloof.ja, heusch, het is zoo, Thijs, daar staat een huisje! Kom, laten we eens gaan kijken, wie er in dat huis woont! Thijs keek met verbaasde oogen om zich heen. Ja, nu ik goed kijk, zie ik het ook, oom. Het is een huis. Laten we maar gauw eens gaan kijken, of daar eindelijk eens wat te eten valt! En snel liepen ze op het huisje toe. Geen tien minuten later ston den ze ervoor. Nu is het maar zaak, binnen te komen, vond Thijs, terwijl hij om zich heen keek. Er is niemand thuis, dat heb ik al gezien! zei oom Mop perniet. (Adv. Ingez. Med.) IRECT tegenover dezen modernen bouw staat een hal, waarin wel een van de meest typeerende tentoon stellingen is ondergebracht, name lijk Altsto ff-Rohstoff (afval-grondstofeen der hoeksteenen van het vier jaren plan. De meest uiteenloopende dingen vindt men daar van oud papier, lompen, metaalafval tot soepbeenen toeOverzichtelijk wordt hier getoond hoe uit al deze afval grondstof wordt gefabriceerd die dringend noodig is ter verwezenlijking van het vierjaren-plan. Wanneer men langs het enorme hoofd restaurant wandelt naar hal 35, dan heeft men daar een hoogst leerzame en interes sante inzending „Land en Volk in den loop der tijden". Langs kleederdrachten, rijke sieraden en hoofdbedekkingen, plaquettes en maquettes van belangrijke oude bouwwerken en vestingen komt men tot de hoofdinzen ding die in twee deelen is gesplitst; landbouw handel en verkeer aan den eenen kant, toe komstige opbouw van den staat anderzijds. Op buitengewoon duidelijke, wijze wordt uitgebeeld hoe de verschillende grondsoor ten zijn ontstaan door de inwerking van zee, wind. water en vulkanen; hoe planten, rot sen en woestijnen hebben veroverd en hoe dieren den bodem los hebben gemaakt en omgewoeld. Overal zijn bodem-doorsneden achter glasplaten tegen de wanden aange bracht, samengesteld op schaal uit de natuurlijke grondsoorten zelf, wat begrijpe lijker en levendiger is dan teekeningen en die dan ook. veel interesse trekken. Microsco pische opnamen toon en aan hoeveel bacte- rieën de bodem bevat (1 gram bouwgrond bevat 50—190 milliöen foacterieën). Nu volgt een overzicht van de wijze waar op de mensch den grond heeft verbeterd, verzorgd en ontgonnen, alles met een ten- denz naar het huidige regime. Via het pri mitieve ploegen, mesten en zaaien komen we tot de modernere methoden met foto's van verkeerde en juiste toepassingen, van zuinig en ordelijk beheer en van slordige bedrijven, waar veel verloren gaat- Een wandplaat beeldt uit wat er bij een boerderij in- en uit gaat. Zinnebeeldig wordt dit voorgesteld met de boerderij als middelpunt van een cirkel loop van af- en aangevoerde producten. Al les wijst steeds weer op verplichte zuinig heid, noodzakelijkheid van grondstoffen en op de leuze, dat de gemeenschapszin boven het individueele moet uitgaan. Een statistiek wil aantoonen hoe politieke onafhankelijk te bereiken is door eigen voedselvoorziening. Na den landbouw komt de waterbouwkun de aan het woord met de spreuk „Wasser- wirtschaft ist das Kennzeichen höchter Kul- t"'* eines Volkes" (waterbouwkunde is het kenteeken van hoogste beschaving van oen volk). Kaarten en maquettes verduidelijken de beteekenis van het water voor volks- en staatscultuur, voor de voortbrengselen van den grond, bevolking, industrie, scheepvaart en opwekking van energie voor mechanische bedrijven. Naast bodem en water heeft oo:k de lucht aandeel in het leven van alle organismes door haar watergehalte, temperatuur, licht, wind en luchtdruk. Als draagster van het luchtverkeer wordt ze ook niet onderschat en hier wordt niet alleen gedoeld op» het verkeer doch ook op het luchtwapen in tij den van oorlog'. Industrie en handel vragen nu hun plaats en ook hier weer is het wachtwoord ..Kampf dem Verderb" (Bestrijd het bederf). Voorbeelden worden gegeven van opslag plaatsen, die zooveel mogelijk het bederven van waren voorkomen. Tot besluit van deze afdeeling wordt het verkeer te water, op het land en in de lucht behandeld, waarna een afdeeling over de verdeeling der bevolking den overgang vormt tot afdeeling B. den opbouw van den staat. Op een wandkaart is voorgesteld hoe de staat van de bevolking er over zestig jaar moet uitzien. Tegenover de industriegebie den moeten natuurlandschappen in stand gehouden blijven, zoodat het iedereen mo gelijk zal zijn zich in de vrije natuur te ontspannen. Modellen van dorpen en van een kleine stad zijn gebouwd, zooals de re geering ze als ideaal ziet en wil trachten te verwezenlijken. Steden als Düsseldorf en Kassei worden als voorbeeld genoemd van stedenbouw in den „liberalen tijd. toen er zonder interesse voor volksgezondheid en volksbelang gebouwd werd met alle daaraan verbonden nadeelen". Maouettes geven weer hoe men zich een oplossing voorstelt van deze problemen. En dan komt men vanzelf tot, het vraagstuk van de omgeving, die in de afbeeldingen van tuinen en parken uit alle tijden en van iedere soort zijn beantwoording vindt. ^LWas dit een uiteenzetting van datgene wat er aan natuurlijke producten uit Duitsch land te verkrijgen is wanneer ieder burger bereid is om mee te werken en zich op het oogenblik offers te getroosten die hem, vol gens het vierjarenplan, later ruimschoots worden vergoed en die zijn kinderen in een onafhankelijk land zullen doen leven, wan neer het plan uitvoerbaar zal blijken te zijn in een volgende hal ziet men wat op het oogenblik gefabriceerd kan worden uit cel lulose. eiwit, kalk, kolen, water en lucht. Het synthetische caoutchouc (Buna), dat Het feestplein met op den achter grond het hoofdrestaurant. Op den voorgrond de Rijn. Duidelijk ziet men de groote tentoonstellingshallen. Rechts op den achtergrond de voor stad. uit kolen wordt gemaakt, is op verschillende wijzen aangewend en tegenover het natuur product gesteld blijkt het, dat het de ver gelijking uitstekend kan doorstaan, in som mige opzichten zelfs superieur is. Heel interessant is het ook om de berei- dir te zien van de Zeliwolle, wol bereid uit cei -se. Zacht en vlokkig komt het uit de machine te voorschijnt om dan verwerkt te worden in de meest uiteenloopende fabrika ten. Kant, zijden, tricot, prachtige zijden weefsels voor kleeding, meubelstoffen, vloer- kleeden alles treft men er aan in rijke sor teering, uitstekend waschbaar en bestand tegen vocht en weersinvloeden. Een heele hal is gewijd aan producten van glas en keramiek. Op een toonbank staat een verzameling flesschen, gewone gebruiksfles- schen zijn het, maar hoe mooi van kleur en vorm! Tegen den achterwand staat een ma chine opgesteld, beschut door een glazen wand. Groene stukken glas, dobbelsteenen gelijk, zijn hier het ruwe materiaal dat om gewerkt wordt tot watten! Het zijn wel geen watten, die als verband kunnen,dienen, maar wit en wollig is het en doordat het geen vocht opneemt vormt het een prachtig isoleermiddel en wordt reeds ijverig gébruikt voor isolatie tusschen huismuren, bij den aanleg van leidingen en ketels, evenals bij het fabriceeren van reinigingsfilters en bij textielbewerking zooals voor zakken, dweilen, stofdoeken enz. In een smeltoven wordt het glas bij 1390 graden gesmolten; de vloeibare massa wordt door ragfijne platte buisjes ge perst en tot dunne glasdraadjes gesponnen, die met een snelheid van 3600 K.M. op een draaiende wals geslingerd worden en ten slotte als gesponnen draad worden gespoeld. In duizenden variaties ziet men hier de van glas en keramiek gemaakte voorwerpen staan, van de fijnste buisjes, kunstvoorwer pen. steengoed en porcelein tot enorme iso latoren toe. Van heel anderen aard is de luchtvaartten toonstelling. Een groot portaal geeft er toe gang toe. In dit portaal wordt een overzicht gegeven over de geheele Duitsche luchtvaart en vooral voor de jeugd wordt hier een enor me propaganda gemaakt. De geheele ten toonstelling geeft eigenlijk weer hoe een jon gen, spelend met zweefvliegtuigjes, opgroeit tot een luchtvaartenthousiast, hetzij als vak arbeider, hetzij als luchtvaart-Ingenieur. Uit gebreid wordt aangegeven op welke wijze de opleiding plaats vindt en welke voordeel zij biedt. In aparte afdeelingen waar men niet mag fotografeeren zijn het luchtwapen. de lucht afweer en het luchtverkeer ondergebracht. Men krijgt hier een blik in het leven en de loopbanen van manschappen en officieren van het luchtwapen; de vorderingen en de maatregelen van de luchtafweer en in de or ganisatie en de prestaties van het Duitsche luchtverkeer Zoo volledig de tentoonstelling overigens is, geloof ik niet dat zij op het punt van het luchtwapen en de afweer die zelfde openhartigheid heeft betracht De in zending was niet uitgebreid en zag er onge vaarlijker uit dan bij de moderne techniek waarschijnlijk lijkt. Behalve die inzendingen, die in verband met het vierjarenplan de tentoonstelling is er één groote reclame voor en de in Duitschland gevolgde -politiek wel tot de be langrijkste behooren. zijn er natuurlijk groo te hallen waar de groot-industrie vertegen woordigd is. Henkei (Persil) is er op een im posante wijze aanwezig; de Demag (Deutsche Maschinenbau A.G.) heeft een indrukwek kende inzending gestuurd. Voor de hal staat een natuurgetrouwe afbeelding van een walsmachine die liefst 385.000 K.G. zwaar is. De Mannesmann buizen fabriek heeft een mooie en interessante stand waar men het ruw materiaal kan volgen tot het geheel klaar is voor den afnemer. Er is een kunst tentoonstelling; Duitsch handwerk in iedere verscheidenheid; een belangrijke uitbeelding van het boschwezen dat van groot belang is voor het vierjarenplan door de cellulose dis uit het hout wordt bereid. De posterijen too- nen, hoe het moderne bedrijf wordt geleid met alle hulpmiddelen der techniek en zelfs is er een televisie-apparaat, dat door het publiek gebruikt mag worden en waarbij men met een telefoonjuffrouw „televisioneeren" kan De spoorwegen ontbreken natuurlijk even min en zij toonen. dat zelfs een trein met een politieke richting mee kan gaan door hun „Vier-Jahresplan-D-Zugwagen"; ook wegenbouw en riiksautoweg ziin vertegen woordigd om te getuigen dat ook op dit ge bied veel is gedaan sinds de tegenwoordige regeering aan het bewind kwam: verder gas bedrijf electricïteit en alles wat bij een mo derne tentoonstelling past, in ieder geval veel te veel om te noemen. HELEN DE BALBIAN VERSTER.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 4