üb ft SPECIALE DAHLIA EXPOSITIE Sluwe oplichting van een Oostenrijker. fflatU Instantine? rf.D -Vertelling DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 H A" A R E E M'S D A G B E A D 6 Een Dans jubileum. De heer A. Kwekkeboom 25 jaar dansleeraar. De heer en mevrouw Kwekkeboom Van Wijngaarden. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer A. Kwekkeboom zijn loopbaan als dansleeraar begon. Voor ongeveer 2 jaar was het 25 jaar gele den, dat het instituut van de gebrs. Kwekke boom het zilveren jubileum vierde, zoodat het ditmaal een meer persoonlijk karakter heeft. De heer A. Kwekkeboom begon zijn dans- loopbaan reeds op 17-jarigen leeftijd. Op dien leeftijd begon hij zijn eerste dans-onderricht te geven. Deze lessen werden toentertijd gehouden in het gebouwtje van de Vooruitgang in de Smedestraat, wat nu echter reeds lang ver dwenen is. In dien tijd zag het instituut er wel heel anders uit. Men danste op een vloer van vu renhout en een pianist, die de meest ontzet tende klanken uit een instrument wist te ha len, wat wij gewoonlijk een piano noemen, moest voor de noodige muziek zorgen. Het aantal leerlingen was zeer gering en zoodoen de werd er krijgsraad gehouden. Goede raad was duur, doch de twee gebroeders waren het er over eens, dat men niet in deze zaal kon doorgaan met les geven. Een jaar later werd het instituut daarom verplaatst naar den Kleine Houtweg. En het bleek al gauw, dat het een groote verbetering beteekende. Door de veel grootere zaal en door de moderner inrichting steeg het aantal leer lingen met den dag. De heeren Kwekkeboom bleven daar teza men les geven tot 1925. In dat jaar ging de heer H. Kwekkeboom voor zich zelf beginnen in de Gierstraat, alwaar hij een geheel nieuw instituut opende. A. Kwekkeboom zette de zaak voort in de Kleine Houtstraat. De jubilaris deed in 1916 examen voor den Hollandschen bond als dansleeraar. In 1920 ging hij naar Engeland en Schotland en legde ook daar met succes eenige examens af. Mevrouw A. Kwekkeboom-van Wijngaarden is nu reeds 23 jaar in het vak. Ook zij be haalde eenige diploma's. Het dansende echt paar behaalde in 1928 een paar eerste prijzen voor verschillende dansen. En toen bemerkte de leeraar, dat het ook op de Kleine Houtstraat niet heelemaal naar zijn zin was. Hij verhuisde en thans staat het instituut op den Zijlweg. Het is gezellig ingericht en maakt een smaakvollen indruk. De vloer is prachtig, zoo dat de heeren wel het verschil zullen kunnen bemerken tusschen een vurenhouten vloer en een parketvloer. De receptie zal ongeveer medio October plaats hebben, waarna er op 8 Januari een groote feestavond zal gegeven worden in het gebouw van den H. K. B. aan de Tempeliers straat. Aan dat feest zulen verschillende al tisten hun medewerking verleenen. Wij wenschen den heer en mevrouw A. Kwekkeboom geluk met hun jubileum. En hopen, dat zij ook in hun dagelijksche leven zullen en kunnen dansen TENTOONSTELLING DER FLORALIA- VEREENIGING. Zaterdagmiddag 11 September te 2 uur zal in het gebouw St Bavo de jaarlijksche Flo- ralia-tentoonstelling officieel geopend wor den BEGRAFENIS H. VAN STEENWIJK. Naar wij vernemen zal de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van den schilder H. van Steenwïjik plaats vinden op Vrijdag 10 September te 12 uur op de Alge- meene Begraafplaats te Bloemendaal (Berg weg). VOOR DE VVERKLOOZEN. Ontwikkelingscursussen. Het Centraal Comité voor Werkloozen te Haarlem zal in dezen winter weer Ontwikke lingscursussen voor volwassen werkloozen (boven 24 jaar) organiseeren in het School gebouw Schoterstraat. De volgende cursussen worden gehouden: Esperanto (a. Bêgincursus, b. Vervolgcursus) Engelsch (a. Bêgincursus; b. Vervolgcursus), B'etonconstruetile, Auto-techniek, Electro- techniek, Schilderen (houten, marmeren, let teren, decoratiewerk, enz.) Meubelteekenen (met practisch gedeelte houtverbindingen enz.) E. H. B. O. a. Aanvangscursus; b. Diplo macursus en Vakteekenen (voor bouwvakar beiders, loodgieters en ijzerconstructie). De aanvang der cursussen is begin Octo ber a.s. Aanmeldingen voor deelneming aan bovengenoemde cursussen worden vóór 28 September a.s. ingewacht bij de Arbeidsbeurs, Hoofmanstraat 17. Voor de Vrouwen-cursussen wordt verwe zen naar het programma van de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op VRIJDAG 10 SEPT. Progr. 1: Hilversum II. progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: S.OO Keulen 9.50 Pauze 10.05 Keu len 10.20 Pauze 10.35 Parijs Radio 12.35 Ned. Brussel 1.30 Keulen 2.20 Droitwich 3.35 Di versen 4.05 Droitwich 5.20 Ned. Brussel 7.05 Keulen 7.50 Droitwich 8.20 Keulen 10.20 Ned. Brussel 10.50 Berlijn Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 7.50 Di versen 8.55 London Regional 10.— Droitwich 10.20 Diversen 10.45 London Regional 11.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.— Eigen gramofoonplatenconcert: Dansmuziek. 1. Cheek to cheek. Harry Roy; 2. Someday sweetheart. Joe Venuti; 3. Siempre, Biancho Bachicha; 4. Chinese Laundry blues, Nat. Go- nella; 5. Music in may, Victor Sylvester; 6. Marimbaland, Marimba Band; 7. The Japa nese Sandman-, Joe Daniels; 8. Strange blues, Nat Gonella9. The Piccolino, Harry Roy; 10. Farewell blues, Joe Venuti; 11. Plegaria, Bian cho Bachicha; 12. Shoe shine boy. Nat Go nella. 13. Sleep tight. Victor Sylvester: 14. Marimba land. 2e deel. Marimba Band: 15. Drummer goes to town. Joe Daniels; 16. Sen sation, Nat Gonella. 8.00—12.00 Diversen. Uilnoodiging tot een bezoek op Woensdag, Donderdag a en Vrijdag a s. in de Toonzalen van P^yPIY£S BLOEMENMAGAZIJN J 112 GROOTE HOUTSTRAAT HAARLEM Bloemen van N.V.T.I. „Enchantress1 voorheen H. Cariée (Adv. Ingez. Med.) Het beiaardconcert van Zaterdagavond. Zooals reeds werd gehield zal op Zaterdag avond a.s. wederom een beiaardconcert wor den gegeven en wel van 20—21 uur op het carillon in den toren van de Groote of St. Bavo-Kerk aan de Groote Markt. Dank zij den steun van enkele bewonde raars van het beiaardspel is het „Haarlem's Bloei" mogelijk geweest dit concert aan de burgerij van Haarlem aan te bieden. Ditmaal zal de heer Ferdinand Timmer mans, de tegenwoordige stadsbeiaardier van Rotterdam en Schiedam, zijn talent ten beste geven en de heerlijke tonen van den ouden Haarlemschen beiaard over de binnenstad doen hooren. Ferdinand Timmermans. De heer Timmermans heeft als eerste Ne derlander in de jaren 192425 de beiaard school te Mechelen bezocht. Niet alleen in ons eigen land heeft deze be kwame beiaardier op de bekendste carillons geconcerteerd, doch ook in België, Frankrijk en Engeland is hij herhaaldelijk uitgenoodigd tot het bespelen van de meest bekende beiaards in die landen. Evenals bij het vorig beiaardconcert zullen door de politie eenige orde-maatregelen worden getroffen teneinde de noodige stilte op de Groote Markt en in de aangrenzende straten te verzekeren. Wanneer het publiek hierbij de noodige medewerking zal willen verleenen, zullen honderden a.s. Zaterdagavond ongestoord kunnen genieten van de heerlijke klokken- muziek, die van den toren van de Groote Kerk zal weerklinken. Ook ditmaal zullen de Padvinders hun ge waardeerde medewerking verleenen, zoodat op de Oude Groenmarkt wederom een paar honderd zitplaatsen voor het publiek en meer in het bijzonder voor de ouderen daaronder beschikbaar zullen worden gesteld. GROENTEMARKT Haarlem 8 September 1937. Tomaten f 0.04—f 0.06 per K.G. Snijboonen f 0,16f 0,22 per K.G. Heereboonen f0.llf0,16 per K.G. Postelein f 0,15—0,30 per kist Andijvie f 0,0f 0,35 per kist Spinazie f 0,20f 0,50 per kist Sla f 0.10—f 0.30 per kist Groenekool f 0,40f 0,50 per kist Radijs f 0,02f0,04 per bos Selderie f 0,02f 0,05 per bos Peterselie f 0,02f 0,05 per bos Rabarber f 0,04f 0,06 per bos Prei f 0,03f0,13 per bos Komkommer f 0,02—f 0,04 per stuk Gele kool f 0,05—f 0,06 per stuk Roode kool f 0,03f 0,06 per stuk Bloemkool f 0,05f 0,14 per stuk Het concours-hippique. De uitslagen der wedstrijden. Dinsdagavond had, zooals wij gisteren reeds meldden, de prijsuitreiking plaats van het op Koninginnedag gehouden ruiterfeest aan de Paviljoenslaan. De volledige uitslagen daar van luidden als volgt: Groepsspringen: 1. Amstelruiters. A. Verha gen, G. Griffioen, W. de Jong; 2. Kapt. v. d. Wall: J. Petri, P. Meerburg, J. van Leeuwen, 3. Beyaard, Purmerend: P. v. d. Most, D. Hare maker, H. Beets. Geluksspringen: 1. van Been, Ritm. de Kruyff. 2. A. Verhagen, Amstelruiters, 3. Kruk, Amstelruiters. Tandemwedstrijd: 1. D. Harenmaker, Bey aard. Purmerend (Zilveren medaille der ge meente Haarlem), 2. J. Petri, Kapt. v. d. Wall. 3. P. v. d. Most, Beyaard, Purmerend, 4. W. de Jong, Amstelruiters. Mej. Molenaar, Kapt. van der Wall (eerv. vermelding). Hoedengevecht: 1. P. van Wijk, 2. Knibbe, 3. Groenwoud, 4. Mej. Hopman (allen Bad- hoeveruiters). Lintenroof (heeren): 1. Boot. Kapt. v. d.* Wall, 2. J. Barnhoorn, Northgoruïters, 3. J. Schreuder, Amstelruiters. Lintenroof (dames): 1. Mej. Molenaar, Kapt. v. d. Wall, 2. Mej. Hogervorst, Kapt. v. d. Wall. Postillon-race: 1. G. Griffioen, Amstelrui ters, 2. A. Verhagen, idem, 3. Mej. Verbeek, Badhoeveruiters. CHRIST. VROUWENBOND De afd. Haarlem en Omstreken van den Nederl. Christen-Vrouwenbond zal haar be- groetings-avond houden op Dinsdag, 14 Sep tember in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht no. 104. Na het huishoudelijk gedeelte zal Mej. Mary Pos te Heemstede een causerie houden over: „Wij en vrouwen in andere landen". MA1KT GIKICWTIN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Plu imveemarkt. Oude kippen 0,300,80; oude kippen per K.G. 0,300,40; oude hanen 0,500,75; jonge hanen 0,350,70; jonge hanen per K.G. 0,50 0,58; N.H. Blauwen per K.G. 0,650,75; jonge hennen 1,1,60; Duiven per paar 0,30 0,34; tamme eenden 0,150.60: ganzen 1, 1,80; kalkoenen per K.G. 0,500,60; tamme konijnen 0,751,50; wilde konijnen 0,300,35; piepkuikens 0,200,30. Aanvoer 40500. Handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren 4,404,50; gemengde eieren 4.454,60; bruine eieren 4,60—4,75; eenden eieren 2,75—3,25; ganzen eieren 5,6,Aan voer 1.460.000. Handel vlug. Zeugen 6595; Dr. zeugen 80—112; schrammen f23f 3'2; biggen f 18—f23; zwa re varkens 2830 ets. per pond; zouters 27— 29 ets. per pond; vette kalveren 2032 ets. per pond; nuchtere kalveren f 6f 12. Handel matig. Zijn goedheid kwam hem duur te staan. Moeder en zoon gearresteerd. Met de arrestatie van een inwoon ster van Amsterdam, die sinds eeni- gen tijd met haar zoon en diens echt- genoote in een pension in Zandvoort verblijf hield, blijikt de Zandvoort- sche politie, die daarbij samenwerk te met haar Groningsche collega's, een goede vangst te hebben gedaan, daar gebleken is. dat moeder en zoon zich aan een aantal zeer sluwe en raffineerde oplichtingen hebben schuldig gemaakt. De schoondoch ter, die aan deze zaak onschuldig bleek te zijn. is op vrije voeten ge steld en naar haar ouders terug gekeerd, doch moeder en zoon be vinden zich thans nog te Zandvoort in arrest en zullen dezer dagen aan de Justitie te Haarlem worden over gegeven. Het begin van deze geschiedenis speelde zich af in Italië De vrouw woonde met haar zoon en schoondochter in een hotel te Rome, doch daar zij geheel zonder middelen van bestaan waren, zagen zij geen kans, dit weer te verlaten. Zij hebben toen kennis gemaakt met een Oostenrijker, die aLs vertegenwoor diger van een Duitsche filmmaatschappij een zakenreis door Italië maakte. Men hing hem een schoon klinkend verhaal op, over erfe nissen, huizenbezit en banksaldi in Holland, doch vertelde er bij, dat op onbegrijpelijke wijze het geld. dat uit Holland verwacht werd niet was aangekomen. De vreemdeling vond het verhaal aanne melijk en was dan ook gaarne bereid het drietal te helpen. Hij leende hen wat geld, opdat zij zich voorloopig zouden kunnen red den, in afwachting van de geldzending. Toen deze evenwel niet kwam. bood hij hen aan. hen in zijn auto mee te nemen naar Berlijn, waar hij bij zijn firma verslag van zijn reis moest uitbrengen. Dit aanbod werd dankbaar aanvaard en op kosten van den goedhartigen gastheer na tuurlijk zou hij alles ruimschoots terug ont vangen werd de reis naar Berlijn gemaakt. Inmiddels hadden moeder en zoon de schoondochter die de Duitsche taal niet machtig is. blijkt aan deze geheele geschie denis onschuldig te zijn den Oostenrijker verteld, dat de filmindustrie in Nederland nog zeer gebrekkig is. Indien er evenwel een onderneming kon worden opgericht, die over eenig kapitaal zou beschikken, alsmede over enkele vakmenschen, dan zouden er onge twijfeld goede zaken zijn te doen. Daarem deden zij het voorstel, hun kapitaal ter be schikking van een dergelijke maatschappij te stellen, waarin dan de Oostenrijker, die immers de vakkennis bezat, de leiding zou hebben, terwijl ook de zoon hierin een em plooi zou vinden. Daartoe werd besloten, en terwijl de Oos tenrijker in Berlijn zijn zaken zou afhande len, vertrok de moeder, nog steeds op kosten van den gullen gastheer, naar Amsterdam, om daar het lruis van de familie voor de ontvangst van den buitenlandsche gast in orde te brengen. In plaats van naar Amsterdam te gaan, waar zij allerminst „een huis met zeven ka mers" bezat, doch integendeel wegens be- In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd (Adv. Ingez. Med.) Vrijheid of Dood door J. P. BAL Jé. ineraal Jaime Fernando trommelde een roffel op het blad van zijn schrijfbureau en beet zich nerveus op den knevel. Even verzachtten zijn oogen, toen hij het meisje aankeek, dat voor hem stond, maar direct werd zijn blik weer harder. „Je vraagt iets onmogelijks van me, „Ma- nuela", zei hij. „De krijgsraad heeft uitge maakt. dat José sterven moet, en er is voor mij geen enkele reden dat vonnis te wijzigen. Integendeel Manuela maakte een beweging van wan hoop. Ze wist het. Jaime en José waren ge zworen vijanden, niet alléén in dezen mensch onteerenden burgeroorlog, ook in het leven hadden ze tegenover elkaar gestaan En zij was daar de oorzaak van. Jaime haatte José, omdat Manuela aan hem de voorkeur had ge geven En nu.nu moest ze juist bij Jaime Fernando om zijn leven smeeken, want hij was de eenige, die nu nog gratie kon verlee nen. „Doe het voor mij, Jaime", smeekte ze zacht, „je hebt altijd gezegd, dat je van me hield, bewijs dat nudoor José's leven te sparen." Haar oogen. waren vochtig en haar armen hingen slap langs haar lichaam. De roffel op de schrijftafel ging door. Ge neraal Fernando dacht na. Een zweem van een glimlach kwam om zijn mond en hij kneep zijn oogen half dicht. „Ik wil een overeenkomst met je sluiten, Ma nuela stelde hij bedachtzaam voor. „Ik wil José een kans geven, zijn leven te redden. Hij zal zelf mogen kiezen! Kiest hij het le ven, dan.... wel dan kunnen jullie samen gelukkig worden." Hij maakte een onver schillige beweging met de hand. „Maar", ging hij toen verder, „als hij een lafaard is, en ver keerd kiest Hij wachtte even en keek Manuela recht in de oogen. ..Als hij verkeerd kiest, Manuela, dan heb i k gewonnen en dan trouw je mij! Als je me dat plechtig bezweert, zal ik José de kans geven." Manuela keek hem achterdochtig aan. Er was iets in Jaime's woorden, dat ze niet be greep. Was hij bovendien heelemaal te ver trouwen? En danals José verkeerd zou kie zen. dan zou ze Jaime's vrouw moeten worden! Ze huiverde. „Ik begrijp niet" zei ze langzaam, „wat móét José kiezen? En zal het eerlijk gaan?" „Volkomen eerlijk", antwoordde generaal Fernando met klem, „de bewijzen daarvan zal ik je leveren. Het zal een faire kans zijn. voor iemand met moed." Manuela sloeg de oogden neer. Ze kende Jaime. Ze wist zeker, dat hij hieraan vast zou houden. Nog aarzelde z». Maar kwam er ten slotte nog iets op aan, als José moest ster ven? Voor haar was dan alles zwart als de nacht, en het feit, dat ze Fernando's vrouw zou worden, kon dat nauwelijks erger maken. „Goed", zei ze toonloos, „ik neem het aan. Maar ik moet er zeker van zijn, dat José een eerlijke kans op zijn vrijheid krijgt." „Mijn woord!" Generaal Fernando schelde. Een soldaat verscheen. „Je zult boven moeten wachten. Manuela", beval hij, „volg dezen soldaat. Ik zal intusschen José laten komen Een half uur lang liep Manuel in het som bere vertrek, waar men haar had opgesloten, heen en weer. Telkens als ze voetstappen hoorde, keek ze vol verwachting naar de deur, maar steeds gingen de voetstappen voorbij. Eindelijk werd de deur geopend. Een sol daat trad op haar toe. „Generaal Fernando wacht u". Nerveus volgde ze den soldaat. Toen ze weer in Jaime's kamer was, speurde ze naar een uitdrukking op zijn gezicht, die haar den uit slag zou zeggen. Maar het leek onbewogen. „Enwaar is José? Hoe is de uitslag?" Ze hijgde en een beetje voorovergebogen van spanning keek ze naar hem. Generaal Fernando hief de hand op, alsof hij om stilte verzocht. „Luister!" zei hij alleen. Bijna op hetzelfde moment klonk buiten een salvo. „Het executie-peloton!" verklaarde Fernando Bevend zakte Manuela op een stoel neer. Generaal Fernando trad op haar toe, maar ze weerde hem af. „Ik geloof je niet", gilde ze, „ik geloof' je niet. José kan nooit den dood gekozen heb ben. Of het was niet eerlijk!" „Ik zal het je bewijzen" antwoordde gene raal Fernando kalm. ..We hebben hier een apparaat, waar we gramofoonplaten mee kun nen opnemen. Zoo nu en dan hebben we der gelijke dingen noodig. Ik heb het instrument ook nu gebruikt. Luister goed, ik zal de plaat nu terugdraaien." Even klonk het ruischen van de naald, daar na kwamen de eerste woorden. „José Myras, ik heb je bij me laten komen, om je een laatste kans te geven. Het was de stem van generaal Fernando, Manuela herkende die duidelijk. „Je bent ter dood veroordeeld, maar je weet, dat ik dat vonnis kan veranderen. Ik heb be sloten dat te doen." Een oogenblik was er stilte, Toen klonk een andere stem, en met ontroering herkende Ma nuela de stem van José. „Wat ben je van plan te doen?" „Je kunt kiezen José Myras. Kijk, hier in een glas zuiver water. Ik doe hierbij tien druppels, zie je het goed? Het water wordt nu groen. Wanneer je dit glas leegdrinkt, ben je vrij. Begrijp je dat heel goed? Vrij om te gaan wanneer jpe wilt!" Weer was er even een pauze. Toen ging dezelfde stem verder: ..Als je het niet uitdrinkt, zal je binnen enkele oogenblikken gefusilleerd worden." In spanning luisterde Manuela. Seconden- lang hoorde ze niet anders dan het scherpe krassen van de naald. Toen klonk weer Fer nando's stem, ongeduldig en vorschend: „Nu, wat is je besluit? Hier is het glas! Drink!" Er volgde een lichte slag en het geluid van svherven. ..Nooit", hoorde ze José schor zeg gen. „Nooit. Ik drink niet! Het is een valstrik. Je streken hebben bij mij geen succes. Jaime. „Dan heb je je vonnis geteekend", klonk Fernando's koude stem. „Het executie-pelo ton staat gereed." Manuela keek Jaime met donkere oogen aan. „Dit was geen kans", zei ze scherp, „vergif of de kogel. Wat is ed voor verschil?" Generaal Fernando lachte schamper. Hij liep naar zijn schrijrtafel en kwam terug met een glas, waarin een groene vloeistof „José was een lafaard", sneerde hij, „hij was bang voor pijn, Hij durfde dit niet opdrinken. Kijk!" In één teug dronk hij het glas leeg. „Water een een beetje onschuldige groene kleurstofMaar ik wist wel dat hij laf was, en niet zou durven drinken. Als hij het wèl gedaan had, was hij vrij geweest. Daar voor had je m'n woord. Nu hij laf was. Ma- nuelar, herinner ik je aan jouw belofte. Zijn hand gleed langs Manuela's koude wangen. Ze was flauw gevallen! (Nadruk verboden. Auteursrecht voor behouden.) lastingschuld uit haar huis in een der ach terbuurten was gezet, begaf de moeder zich naar Zandvoort, waar zij haar intrek in een pension nam. De zoon bleef met zijn echtge- noote voorloopig nog in Berlijn. Daar werd hij evenwel door de politie gearresteerd we gens oplichting. De Oostenrijiker, die inmiddels uit een af geluisterd telefoongesprek had vernomen, dat de moeder in Zandvoort vertoefde en eenig wantrouwen had gekregen, besloot zich ook naar Zandvoort te begeven. Om de reis kosten uit te sparen, besloot hij de jonge dame in zijn auto mee te nemen, daar de zoon toch voorloonig nog niet zou worden vrijgelaten. In Zandvoort dlschte de moeder weer al lerlei fraaie verhalen op, waarbij zij er den nadruk op legde, dat zij pas over haar geld zou kunnen beschikken zoodra de zoon weer in Holland zou zijn. Weer streek de Oostenrijker over zijn, eigen lijk wel wat al te goede hart. Maar daar in middels zijn geld ook was opgeraakt, besloot hij zijn auto te verpanden, waarbij hij van zijn garagehouder een bedrag van f 140 ontving, waarvan de boete en de reiskosten voor den zoon werden betaald. Maar nu zou hij zijn geld dan ook krijgen. De zoon keerde terug en vertelde, dat het voor hem een klein kunstje was, om het geleende geld inmiddels had de Oostenrijkers reeds ongeveer een bedrag van f 900 van hen te vorderen bij elkaar te krijgen. Hij zou daarvoor even naar Groningen moeten, en als de vriendelijke beschermer hem daar nu met de auto heen wilde brengen, dan was de zaak spoedig voor elkaar. De Oostenrijker, die het spelletje eindelijk toch wel wat al te mal vond worden en van de plannen tot het stichten van een filmmaat schappij al lang had afgezien, besloot ten einde raad aan dezen laatsten wensch nog maar gevolg te geven. Had hij dan zijn geld, redeneerde hij, dan was hij in Groningen dicht bij de grens, zoodat hij weer naar zijn werk zou kunnen terugkeeren. Aangezien de auto evenwel verpand was en de garagehouder minder geloof hechtte aan de fraaie verhalen van den jeugdigen oplich ter, wilde hij eerst de auto niet meegeven. Ten slotte werd besloten, dat een chauffeur mee zou gaan, om op den wagen te passen, en in Groningen het geld in ontvangst te nemen. In Groningen liet het jeugdige echtpaar hun geldschieter en den chauffeur in een café achter, daar zij een bespreking zouden heb ben, ter verkrijging van het geld. Toen zij evenwel na enkele uren nog niet terug waren, werd het den Oostenrijker te bar. Hij begaf zich naar het politie-bureau, stortte daar zijn hart uit en keerde vervolgens met den chauf feur weer naar Zandvoort terug, waar hij tot zijn verbazing het drietal ook weer aantrof. Opnieuw liet hij zich met de fraaiste belof ten paaien, doch de Groningsche politie, die niet onder den verraderlijken invloed van moeder en zoon stond, had haar Zandvoort- sche confraters met het gebeurde in kennis gesteld. De Zandvoortsche politie stelde hier op een onderzoek in, waarna zij er in den avond van 6 September toe over ging, het jeugdige echtpaar en de moeder te arrestee ren Den Oostenrijker vielen nu de schellen van de oogen. Het was zonneklaar, dat hij het slachtoffer was geworden van een zeer sluwe oplichterij, misschien wel door zijn al te goedgeloovigheid. maar toch ook door de ge raffineerde wijze van werken van moeder en zoon. De man was vrijwel al zijn geld kwijt geraakt, zoodat hij op zijn beurt geld heeft moeten leenen, om naar Duitschland terug te kunnen keeren. Bij het onderzoek, dat nu met kracht ter hand werd genomen, bleek dat het tweetal, de schoondochter werd, zooals wij reeds schre ven. al spoedig vrijgelaten, heel wat op zijn kerfstok had. Voorloopig werden reeds vastge steld de oplichting van den Oostenrijker, reeds in Rome begonnen, een poging tot oplichting van een heer in Rotterdam, oplichting van den pensionhouder in Zandvoort en waar schijnlijk nog een geval van verduistering. Bovendien is nog komen vast te staan, dat dit tweetal, dat zonder eenige bron van inkom sten leefde, doch reeds geruimen tijd in het buitenland reisde, daarbij ook Zuid-Frankrijk bezocht. Daar werd kennis gemaakt met en kele kunsthandelaren, van wie men kostbare kunstvoorwerpen in consignatie kreeg, die in middels verkocht zijn, doch waarvan nimmer een cent is afgedragen aan de betrokken kunsthandelaren. Ook deze zaak wordt thans door de Zandvoortsche politie onderzocht. De vrouw, die reeds meerdere malen wegens oplichting veroordeeld werd, ontkent, evenals haar zoon, de meeste van de ten la-ste gelegde feiten, doch het bewijsmateriaal hoopt zich voortdurend op tegen dit edele tweetal, zoodat het ontkennen hen wel weinig zal baten. De Zandvoortsche politie heeft met deze arrestatie en het uitvoerige onderzoek, dat telkens naar het buitenland leidt, keurig werk verricht, dat onwillekeurig doet denken aan enkele andere oplichtingszaken van betrek kelijk recenten datum, waarin zij eveneens spoedig licht wist te brengen. Nederl. Wereldomroep op komst. Commissie ingesteld Ook economische propaganda per radio. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ingesteld een commissie, welke tot taak heeft: le. richtlijnen aan te geven en regelen te ontwerpen, welke als grondslag voor het or ganiseeren en het verzorgen van de wereld- uitzendingen meer in het bijzonder voor het economische gedeelte daarvan zullen kunnen dienen; 2e. het in verband met een doelmatige taakverdeeling in overleg en nauwe samen werking met de aan de werelduitzendingen deelnemende omroeporganisaties voorberei den van de samenstelling der programma's in dien zin, dat ook de omroeporganisaties krachtens haar eigen aard en zelfstandig heid de verantwoordelijkheid voor den in houd der programma's kunnen dragen: 3e. het zoeken van aanraking met organi saties en personen, welke op het gebied der economische uitzendingen, hetzij recht streeks, hetzij zijdelings, als belanghebben de kunnen worden beschouwd: 4e. het ontwerpen van een jaarlijksche ra ming van kosten en het doen van voorstel len inzake de wijze, waarop die kosten naar billijkheid kunnen worden bestreden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6