wi lhwfiRS Crama Parijs meisjes Onze Indische Luchtpostbrief. Het nieuwe Tooneelseizoen. ADVIEZEN HYGIDENT EverlastingWol VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 13 De Pasar Gambir. Koninginnedag in Batavia. Batavia cultuurcentrum? Van Bantengs en Parelvisschers. Een nieuwe Volkspartij. Onze Indische correspondent schrijft ons d.d. 1 September uit Batavia: /"AAR zou een Bataviasche briefschrij ver anders en beter deze week over kunnen schrijven dan over de Pasar Gambir, onze jaarlijksche kermis achtige jaarbeurs, die de kroon spant boven al dergelijke tentoonstellingen in Indië. Het hart van den waren Bataviaan is er te druk mee bezig, dan dat eigenlijk nog plaats en gelegenheid voor een bespreking van andere gebeurtenissen zou kunnen worden ingeruimd Ook dit jaar is men reeds eenige maanden geleden begonnen om in denzelfden hoek als vorige jaren van het groote Koningsplein het tijdelijke bamboedorp op te trekken, dat on der zijn nieuwen architect Robert Deppe dit jaar vooral in den avond met de duizenden lichtjes een fantastischen indruk maakt. Het aantal illuminatie-lampen langs de contouren der gebouwen bedraagt alleen reeds 20.000. In dien lichtschijnt zijn al rondom het ge bouw honderden stalletjes van inlandsche kooplieden en „restaurants" opgesteld, waar de kijkers, die geen entree kunnen betalen, stil genieten van mooie batiks, gevlochten mandjes, kinderspeelgoed en den geur van versch gebakken geitenvleesch. Ditmaal beslaat het complex-zelf een aan zienlijk grooter oppervlak. De crislsdruk rust niet meer op industrie- en nijverheid en men durft weer iets te ondernemen. Daar zien wij den zilversmid uit Kotta Gedeh aan het werk, naast den paraplumaker uit het Zuiden. Vooral de inheemsche nij veren komen krach tig voor den dag en er zijn mooie specimina van pottenbakkerskunst en vlechtwerk. Daar naast zijn natuurlijk de vermakelijkheden op het achterterrein door honderden en nog eens honderden bezocht en hangen de barkrukken van de biertentjes vol met soldaten en matro zen die voor de groote parade in de stad zijn aangekomen. Er worden weer weddenschap pen afgesloten, of het aantal bezoekers vér boven de honderdduizend zal komen of niet Vroeger was de Pasar Gambir een van de voornaamste attracties van den Koninginne dag. Als de parade op het Waterlooplein in den vroegen morgen was afgeloopen en men had naar het afschieten der kanonnen geke ken, dan trok men naar het „Buffelveld", waar temidden van wapperende vlaggen aan lange bamboestokken volksspelen werden ge houden. Honderden tentjes en stalletjes ston den in een halven cirkel om een terrein, waar de controleur met de wijkmeesters op de spelen toezicht hielden. Die bestonden dan meestal uit mastklimmen, zakloopen e.d. met als prijzen veelal kleedingstukken. Eerst in 1906 kwam er een tijdelijk ommuurd terrein, waar verschillende takken van inheemsche nijverheid werden getoond, en waaruit het huidige bamboedorp is gegroeid. Batavia, een cultuur-centrum. Zoo was de Pasar Gambir dus een van de vermakelijkheden op Koninginnedag. De Europeesche bevolking ging echter meestal naar het matinee in de beroemde sociëteit Concordia en een ander gedeelte trok naar het - z,g. openbaar gehoor ten paleize, terwijl ten slotte de rest ging kijken naar die hooge hee- ren, die in hun mooiste galacostuum ter audiëntie togen bij den Gouverneur-Generaal en daar de speeches aanhoorden, die werden gewisseld. Allen, die tot het Europeesche en hooge Inlandsche ambtenarencorps behoorden waren aanwezig. Zij stonden deftig opgesteld in hiërarchieke volgorde en hadden het warm. Maar 's avonds was het beroemde „klompen bal" een mooie compensatie voor het geleden verdriet in de ochtenduren en kon men elkaar terecht of ten onrechte weer de oogen uitste ken. Zoo bleef de hoofdstad al of niet terecht haar reputatie van cultureel centrum houden en kon men de andere plaatsen daarmee de oogen uitsteken. Dat doen wij ook in dezen modernen tijd nog, al staat het bij volle maan weer sinds kort langs Goenoeng-Sahari op den weg naar Tandjong Priok vol van auto's, wandelaars en fietsers, die met zekeren schroom naar gerapporteerde geestverschij ningen speuren boven Chineesche graven. Het bijgeloof viert hier nog altijd hoogtij en Indië zou zichzelf niet zijn, als het geen grie zelverhalen rondom al of niet bestaande vreemde dingen zou spinnen. In dat opzicht zou men zeggen dat wij ook hier nog volop in de „rimboe" zitten. Concentratie der cultuur. Kort geleden mocht er noodig in den Volks raad geklaagd worden over teveel concentra tie der cultuur in Batavia! Men erkent na tuurlijk gaarne een samentrekking op econo misch, financieel en commercieel gebied in de hoofdstad als onvermijdelijk, doch wijst er toch op, dat daardoor een te groote afstand blijft bestaan tusschen Indië en Batavia, het eerste als de uiting van de dagelijks reali teit, het tweede als de supervisie, die volgens de achtergestelde andere steden van Indië deze zoodanig zou beknotten, dat daar geen cultuurleven zou kunnen bloeien. Het is slechts de vraag welke maatstaf aan dat cultureel leven wordt aangelegd, en of men niet als hoogst beschikbaar ideaal een altijd- open nachtgelegenheid zal wenschen. Er wordt natuurlijk wel in de eerste plaats ge sproken over kunstkring, adatkamer, ko ninklijk Bataviaasch genootschap e.d., maar men denkt in zijn hart op gindsche plaatsen in hoofdzaak aan de openbare vermakelijk heden, die de brug vormen tusschen den Za terdagavond en den Zondagmorgen! Tusschen de bantengs en de parelvisschers. Ook daarmee willen wij niet zeggen, dat alle romantiek uit Indië verdwenen zou zijn. Vlak onder de rook van Batavia beginnen de bekende Pamanoekan en Fjiasem landen, wel ke zich tot aan de Zuidkust uitstrekken. De voortschrijdende ontginning heeft het bestuur gedwongen toe te staan, dat de op deze on dernemingen nog voorkomende bantengs (wil de koeien), welke niet konden worden over gebracht naar een natuurreservaat in Ban tam, zullen worden uitgeroeid of wegge vangen. Het is een jacht geweest, die menig een afgunstig zal hebben gemaakt. Gaan we wat verder van huis. dan zitten we midden tusschen de parelvisschers van Dobo, waarvan de leider onlangs een bezoek bracht aan Batavia. Het is ginds onder de kust van Nieuw-Guinea een interessant bedrijf, waar men al heeft men den naam van parelvis echers toch in de eerste plaats op den bo dem van de zee werkt om de groote schelpen te zoeken voor verwerking tot paarlmoeren Inlegwerk dan wel tot fabricage van knoopen! 15 zeilbooten en 11 motorbooten werken daar in één maatschappij samen, met alleen aan exploitatiekosten voor duikerpakken een 20.000.— per jaar. Maar ook de primitieve bevolking duikt zonder pak tot 5 vadem diep en vindt een middel van bestaan. De enkele Europeanen daar zijn zelfs niet bij een tiental te tellen. Groote afstanden bemoeilijken het contact onder de Europeanen. Dat is het telkenmale weer opnieuw, het geen men zich hier en dus zéker in Holland weer moet realiseeren. Dat men in dit uit gestrekte land op de eene plek nauwelijks een maal per maand een Europeaan spreekt of contact heeft met eenige beschaving, terwijl men er. mooi werk onder zijn handen ziet groeien en op andere plaatsen volkomen Europeesche problemen zich naar voren dringen en om een oplossing vragen. Dan is het ook te excuseeren, dat het goede moeder land aan den neef, die naar Soekaboemi gaat, een pakje voor een aixdèren kennis in Fak- Fak meegeeft, omdat „het toch in de buurt is!" Altijd zal het moeilijk blijven Indië als één geheel te zien. Natuurlijk niet als Neder - landsch gebied om den evenaar, want van het verre Westen tot het afgelegen Oosten waait de Nederlandsche driekleur, maar wel bij het treffen van allerlei sociale maatregelen. Zoo juist is b.v. na jarenlange voobereiding een ontwerp ingediend tot regeling van den ver koop van sterkwerkende geneesmiddelen, waarmee getracht wordt een einde te maken aan den op alle Indische markten woekeren- den vergiftenhandel. Men wil thans onder scheid maken tusschen zware vergiften, die alleen door apothekers e.d. mogen worden ver kocht, en minder zware, die ook bij leeken- kleinhandelaren via een vergunningstelsel kunnen verkrijgbaar gesteld worden. Hoe men echter een controle-leger van ambtenaren wil instellen om in het binnenland alle inheem sche vergiften van de markt te weren, is ons een raadsel. Hoogstens kan deze ordonnantie preventief werken. Twee volksgroepen Dergelijke moeilijkheden doen zich ook steeds op politiek gebied weer voor, waar groote tact vereischt is bij de beoordeeling van het al of niet geoorloofde. Heeft Tham- rin verkregen, dat nogmaals nauwkeurig zal worden onderzocht of het ballingenoord van Boven-Digoel kan worden opgeheven, vlak daarna houdt een nieuwe politieke volkspartij, de Gerindo, een propagandavergadering, waarin de nadruk erop wordt gelegd, dat de „kaoem soesah" (de aimxe bevolkingsgroep) de behartiging van zijn belangen niet kan over laten aan de „kaoem semang" (de gegoede groep). Een volksbeweging zonder linkervleugel wordt volgens de oprichters niet normaal ge rekend, al zal ook hier coöperatief worden samengewerkt. Men streeft er naar staats socialisme, terwijl de winsten in dit land moe ten blijven. (Nadruk verboden) HET TOONEEL Zoo lang ik tooneelcritieus ben, herinner ik mij niet, dat er op 1 September niet in ver schillende schouwburgen te Amsterdam too- neelopvoeringen meestal van nieuwe stuk ken werden gegeven. Dit jaar was het voor het eerst, dat de theaters in de hoofdstad voor de tooneelgezelschappen op dien dag ge sloten waren. Revue, cabaret en variété had den het tooneel verdrongen; pas op 4 Septem ber ging in den Stadsschouwburg de eei'ste première en kreeg het gebouw dus weer de bestemming, waarvoor het feitelijk gebouwd is. Zij, die in de eerste weken van September de eens voor het tooneel zoo gunstige „ker- mismaand" komedie willen zien spelen, zijn enkel aangewezen op den Stadsschouwburg. Alle andere theaters waren voor het tooneel gesloten. Dit hoe langer hoe meer verschuiven van het tooneelseizoen naar de wintermaanden is wel het beste bewijs, dat de gezelschappen hun vertrouwen in Amsterdam eens het centrum van het tooneelleven in ons land verloren hebben en zij voornamelijk hun ver wachtingen op de provincie hebben gesteld Twaalf gezelschappen de Amsterdamsche Tooxieelvereeniging, het Rotterdamsch Hof stad Tooxxeel, Het Centraal Tooneel, Het Mas ker, Het Nieuwe Schouwtooneel, het gezelschap van Jan Musch, het ensemble van Saalborn— Purser, Het Hollandsch Tooneel van Louis de Vries, de Vereenigde Schouwspelers onder directie van Pierre Mols de Nedei'landsche Tooneelgroep onder Schaly en Rob Geraerds het gezelschap Bouber en de Vereenigde Haag- sche Spelers onder Pierre Balledux ver schijnen bij het begin van dit seizoen aan de start. Het zijn er vier minder dan verleden jat, maar altijd toch nog 6 te veel. Zoolang wfj in ons land xxiet komen tot concentratie en de beste krachten met uitsluiting van de zwakke broeders en zusters zich niet in vijf, hoogstens zes gezelschappen vereenigen, zal het tooneel blijven sukkelen en zullen de too- neelspelers bij deze moordende concurrentie en de steeds dalende belangstelling voor het tooneel bij het publiek in de groote steden een kommervol bestaan lijden. Veel verandering geven de verschillende gezelschappen in hun samenstelling dit jaar niet te zien. De meeste mutaties heeft nog Het Nieuwe Schouwtooneel, dat Ko van Dijk den ras-acteur, die ons land helaas ont viel en Jacques Snoek zal moeten missen, maar daarentegen in belangrijke mate ver sterkt. wordt door de toetreding van Tilly Lus, Jules Verstraete, Annie van Duyn en Richard Flink. Vooral de medewerking van Tilly Lus met haar teer, exquis talent en Jules Verstraete, een onzer beste karakterspelers, beteekent voor het Nieuwe Schouwtooneel een groote wixxst en het is dan ook te betreu ren. dat aan dit gezelschap in het komend seizoen geen plaats in de abonnementsseries te Haarlem is ingeruimd. De Nederlandsche Tooneelgroep zal het dit seizoen zoixder Ben Royaards en Georgette Haged.oorn die naar Antwex-pen zyn ver trokken moeten stellen, een verlies, dat voor dit gezelschap zwaar zal wegen. Geluk kig. is de zeer knappe Cruys Voorbergh de Nederlandsche Tooneelgroep trouw gebleven en zal Willy Haak in eenige stukken als gast haar medewerking verleenen. Het Centraal Tooneel heeft Tilly Lus ver loren en dit ensemble zal misschien niet vast op zijn leider kunnen rekenen, althans wanneer Engeland ook dit jaar op Cees Laseur beslag gaat leggen. De overige gezelschappen kceren allen althans, wat de prominente spelers betreft vrijwel in dezelfde sanxenstelling terug. Zoo zullen wij Elsa Mauhs ook in het komend seizoen wederom bij Het Masker zien, waar bij zij voorloopig haar serie van Koningin Elisabeth zal voortzetten en blijven Vera Bon dam en Fie Carelsen, dit jaar aan het Rot- terdamsch-Hofstad Tooneel verbonden. Johan Elsensohn is na jaren bij het gezelschap Bouber teruggekeerd, zoodat wij dit jaar van dit meest Hollandsche gezelschap zeker stex'ke voorstellingen, mogen verwachten. De gezelschappen beloven alle evenals elk jaar vele nieuwe stukken. De Amster damsche Tooneelvereexxiging, die tot nu. toe. angstvallig vermeed oorspronkelijke tooneel- werken op haar repertoire te plaatsen, kon digt dit seizoen niet minder dan 4 nieuwe Hollandsche stukken aan en wel „Van Kel der tot Dak", van Defresne, waarvan wij Zaterdag de première hebben gehad, „De sterke Man" van Kees van Bruggen, „De Maagd en de Moordenaar" van T, R. Eckmar, en „1914" en zoo voorts" van Willy Pos, een debutant onder de Nedex'landsche tooneel- schrijvers. Verder zal dit gezelschap voor het eerst een stuk van Heyermans „Uitkomst" Spelen. Cor van der Lugt Melsert geeft een kans aan Ben van Eysselsteyn's „De kleine Com- tesse" exx Broedelet's „Er ging een vrouw voorbij" een rol vaxx den Vlaming Jos. Jaxxs- sens „Gevangenis te huur" opvoeren „De Ne derlandsche Tooneelgroep belooft een nieuw stuk van Eduard Veterman, Het Nieuwe Schouwtooneel zal Clairvoyance van A. J. Zoetmulder spelen en Bouber heeft reeds de opvoering van een nieuw zeemansstuk van Elsensohn gegeven, zoodat de Bond van Ne derlandsche Tooneelschrijvex-s dit jaar geen reden tot klagen zal hebben. En dan zullen wij in dit Vondeljaar vele op voeringen van werken van onzen dichtervoi'st tegemoet mogen zien. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging heeft Henk Badings uit- genoodigd voor de Gijsbreght-vertooning van dit jaar nieuwe muziek te componeeren. Het Rotterdamsch Hofstad Tooneel zal on der leiding van Vex-kade Vondel's Maria Stuart geven, waarin Vera Bondam evenals eenige jaren geleden de titelrol zal vexwullen. Het Nieuwe Schoxiwtooneel belooft ons Nöah en ook Saalborn zal een wex-k van Vondel op zijn repertoire nemen, zoodat wij in dit opzicht zeker een belangrijk seizoen tegemoet gaan. Maar er wachten ons, wanneer tenminste alle beloften vervuld worden, nog meer. Zoo zal de Amsterdamsche Tooneelver. dit sei zoen Hamlet geven met Frits van Dijk ixx de titelrol en het hier in Nederland alleen nog maar in het Duitsch gespeelde „Terug naar Methusalem" van Shaw. Het Centx-aal Too neel zal onder regie van Vex-kade „As you Like it" van Shakespeare op het repertoire nemen met Mary Dresselhuys in de rol van Rosalinde, Jan Musch denkt zijn prachtige rol van Cyrano weer op te nemen, Het Nieuwe Schouwtooneel kondigt het indertijd door Royaai-ds opgevoerde L'Annonce fait a Marie van Claudel en „Les Romanesques" van Rostand, Het Rott. Hofstad Tooneel „Les Ra- tés" van Lenormand aan en Het Masker heeft o.a. het opvoeringsrecht aangekocht van Vic toria Regina van Laux*ence Housmaxx, het stuk, dat Koningin Victoria tot hoofdpersoon heeft en in Engeland een zoo groot succes heeft gehad. En wat nu speciaal Haarlem betreft, kan ik meedeelen, dat de heer Deinum weer twee abonnementsseries vaxi 6 voorstellingen heeft uitgeschreven, voor welke abonnementen contracten zijn gesloten gesloten met de Am sterdamsche Tooneelver.,. het Rott.-Hofstad Tooneel, Het Centx'aal Tooneel, Het Masker", het gezelschap van Jan Musch en bij wijze van proef het A. B. C. cabaret van Gim- berg. Voor de abonnementsvoorstellingen was in het vorige seizoen groote belangstelling, en wij twijfelen niet, of dat zal ook het ko mende jaar het geval zijn. De R. K. vereeniging Geloof en Wetenschap biedt haar leden in dit seizoen niet minder dan zes tooneelvoorstellingen aan en wel van „De Witte Ziekte" van Capek door Het Rott. Hofstad Tooneel, „Het Wonder in de Bergen' van Molnar door het gezelschap van Jan Musch, „Echtpaar van Middelbaren Leeftijd" door Het Nieuw Schouwtooneel, Dickens' „Scrooge en Marley" door de Ned. Tooneel groep. „Prof. Dr. Hiob Pratorius" van Curt Götz, door het Centraal Tooneel en „Gene- sius" van Ghèon door de Amst. Tooneelver. De Nieuwe Haarlemsche Kunstkring zal weer 5 verschillende voorstellingen organiseeren, welke in verband met het groote aantal leden, telkens herhaald zullen worden. Voor deze opvoeringen heeft de N. H. K. reeds gecon tracteerd met Het Nieuwe Schouwtooneel, het Gezelschap Saalborn, Parser en het ensem ble van Jan Musch; de twee laatste voorstel lingen zullen waarschijnlijk worden gegeven door het Rott. Hofstad Tooneel en de Nederl. Tooneelgroep. Ten slotte kan ik hier nog meedeelen, dat aaxi de leden van het Tooneelverbond dit sei zoen gratis toegang zal worden verleend op vier der zoogenaamde „invitatie-voorstellin gen" in den Stadsschouwburg. J. B. SCHUIL Hooren en zien door de radio golven. Nog iets over de Berlijnsche radio tentoonstelling. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) e veertiende radiotentoonstelling, die met muziek en partijpolitieke rede voeringen werd geopend, bleek voor het groote publiek weer hoogst aan trekkelijk door de permanente uitzendin gen met hooren en zien tegelijkertijd van het uitgezonden geluid en beeld door de radio golven. De drie tooxxeelen, waarop doorloopend gespeeld werd, waren door vensters afgeslo ten. Mexx zag het spel, zonder woorden of mu ziek direct te hooren. Tegelijkertijd kon men spel en geluid zien en hooren door de appa raten. De beelden, die verleden jaar nog met storingen en trillend werden weergegeven, waren nu constant en helder als het filmbeeld. Het was veel minder dan vroeger een ten toonstelling voor handel en industrie. Veel nieuws was er niet te zien onder de talrijke appax-aten, die er door 850 firma's waren ten toongesteld. Zij muntten bijna alle uit door fraaien bouw en de aandacht van den gewo nen bezoeker werd vooral getx-okken door ver nuftige combinaties met graxnofoon in keu rige kleine kasten, die aLs een zacht vlam mende huiselijke haard omgeven zijn door schemerlamp exx fauteuils, zoo knus en zoo fijn. dat men in het slanke kastje ook nog een buffetje zou wenschen en rook-likeurstelletjes. Ongetwijfeld zal op de volgende radio-ten- toonstelling de industrie aan dezen wensch blijken te hebben voldaan. Franje bij gebrek aan verbluffend niquws op radio-technisch gebied. Men neemt aan, dat in deze techniek het hoogste bereikt is voor uitzending en ont vangst en dat nieuwe verrassende uitvindin gen nog slechts kunnen bijdragen tot vereen voudiging van het stellen der apparaten, zoo als bijv. het zoogenaamde „magische oog", dat eerst ook in de Duitsche pers als een Ame- rikaansche uitvinding werd besproken, maar volgens de laatste berichten een haxxdige toe passing is van de uitvinding, die de Duitscher Braun 40 jaar geleden deed met zijn lamp, de ,Braunsche Röhre" Daar de apparaten, van het bescheiden toe stel tot het wonder van hedexx nog veel te duur zijn, legt de industrie zich nu voor alles toe op constructies, die het bouwen van appa raten minder kostbaar nxaken. De lage prijzen zullen vaix heden af ge zien het wonder der techixiek zijn bhxixeix 2 maal 12 xxxaandeix. Dat wil de Duitsche industrie bereiken. Zij zegt daarbij, zich bewust te zijn, dat zij tot vóór korten-tijd-nog zeer ten achter was bij de Anxerikaansche exx Hollandsche industrie. Hoe hoog de vermaarde Eindhovensche onderneming wordt aangeslagen, blijkt uit een bericht van het „Institut für Konjunkturfor- schung": „De uitvoer van radio-apparaten exx onderdeelen leefde eerst in 1936 iets op en is in de eerste helft van 1937 beter dan vei'ledexx jaar, een succes, dat te danken is aan een klein aantal fabrikanten, dat uitvoert tegeix prijzen zonder eenigé winst, hier en daar zelfs met be langrijke financieele offers. Het was zaak „taaien kamp" xxxet de Amerikaansche indu strie eix met de Hollandsche firma Philips, de verloren markten tei-ug te winnen of vasten voet te krijgen in enkele landen, waarheen Duitschland nog niet uitgevoerd had. Se dert enkele jaren bestaat er ook een „Deutsche Philips Gesellschaft" in Duitschland. Wij verixamen ook nog eixkele cijfers over het aaxxtal luisteraars iix de verschillende Euro peesche landen, waaruit blijkt, dat- Duitsch land vei-leden jaar nog bij Engeland ten ach ter, nu 8.167.957 aangeslotenen heeft, tegen Engeland 7.914.506 en Frankrijk 3.218.541. Zwedeix overschreed in Maart 1937 het mil- lioen, wat voor dit jaar verwacht wordt van Holland, België en Tsjecho Slowakije. Ixx eeix donkere hal baadde eeix tooneel in een zee van licht, bekoorlijke meisjes iix landelijke dracht zongen pi'uilend van een haasje, dat een kool gestolen had, een jagersman die straffen wil een snxeeklied onx genade voor het haasje. De schoonste vaxx allen schonken den jager, die zijn buks in het klaterende beekje wierp, een kus. In wisselende keurige belichting daixste het haasje met vrouw en kinderen een ballet. Dat was nu niet direct overweldigend, maar wij, die voor het tooneel op de derde bank van voren zaten en onze collega's die drie hallen verder waren gemar- cheerd, wij hebben dit kleurige spel met zijn lieve wijsjes allen tegelijk gezien en gehoord exi den jager benijd om zijn belooning in het voorlaatste bedrijf. Het motto van deze tentooixstelliixg was „hoo ren en zien door de radiogolveix". Het hooren is hier niet nieuw meer, maar nieuw op dit gebied was voor bijna allen, de radiomannen aan het werk te zien als in hun studio's. Dat was niet alleen interessant om den blik iix deze onbekende wereld, maar ook boeiend, onder houdend of vermakelijk om de muziek en voor drachten, die er doorloopend te hooren waren. Het zien door radio is het evexxenxent, waar voor het publiek men mag wel zeggen: zoo wei buiten als binnen Duitschlaixd's grenzen de Duitsche Rijkspost, die er met energie voor wei-kt, dank verschuldigd is. In plaats van kaarten. G e b o r exx: ARIE MATTHIJS Zoon van M. F. BENRAADT en A. HENDRIKS Koudenhorn 4 Haax-lem, 9 September 1937 In plaats van kaarten Verloofd; METTA VAN SANTEN en BEN WARDENBURG Haarlem, Lorentzplein 24 Medan. p.a. Deli Mij. 12 September. Geen oixtvangdag. Verven van Tapijten, Karpetten, Loopers, verschoten Gordijnen, Meubelstoffen enz. in dezelfde of donkes-der kleuren. Bij voixnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem, d.d. 27 Juli 1937 werd in staat van faillisseixxent verklaard: W. J. Kiippers, sierkunstenaar, wonende te Haarlem, Boter markt 18 met bexxoeming vaxx den E. A. Heer Mr. J. H. P. E. Mijixssen tot rechter-commissaris exx vaxx oxidergeteekexxde tot curator. Door den E.A. Heer Rechter- Coxnixxissaris werd bepaald: o. dat de indiening der sclxuldvorderingexx moet plaats hebbexx voor dexx 17den Septem ber a.s. texx kaxxtore van den oxxdergeteekendeix curator 2o. dat de verificatie-verga- dex'ing ixx dit faillisseixxent- zal wordeix gehouden Maaxxdag 4 October 1937 des middags texx 2.30 ure in het Paleis van Justi tie aan de Jansstx-aat no. 81 alhier. De cui'ator vóornoexxxd: Mr. J. H. J. SIMONS Kruisweg 63, Haarlem De curator ixx het faillissement van H. C. Brakel, Loodgieter, wonende te Haarlem brengt ter kexxxxis vaxx crediteu ren dat heden door hem ter Griffie der Arroxxdissements- Rechtbank te Haarlem is gede poneerd de eenige uitdeelings- lijst ixx dit faiilissemexxt, welke lijst aldaar gedurende 10 dagen na heden ter kostelooze ixxzage van ci'editeurexx ligt. De curator: Mr. J. H. J. SIMONS Haarlem, Kruisweg 63 Dr. Otto Klipp's Talenschool ONDERWIJS in DUITSCH FRANSCII ENGELSCH NEDERLANDSCÏ' STENOGRAFIE Opl. voor alle Praktijk examens en „Akte L.O.". Repetiticcui'sussen voor af gewezen cxamencandidatexx. Klevcrparkweg 142, Haarlem TELEFOON 13269 TH. CANIVEZ heeft zijïx Cello- en Exxsemble- les HERVAT. EMMASTRAAT 18, HAARLEM. C. E. LINDETNBERGH, Arts, AFWEZIG. Waarn. artsen: Anholt, v. Beek, Herdink, Syne de Jongh, Jonk- hoff, Meybooixx, Peerboom, Reus, v. Teterixxg, Woitersoix. Makelaar biedt zich aan voor het INCASSEEREN VAN HUREN. Kostexx 1 procent- Br. no. 7511 bur. van dit blad Nette Jongen gevr., pl.m. 18-20 j., v. d. groeit- tenhandel. Fa. VAN EERDEN, Leeuwerikstraat 11. BANKETBAKKERIJ. GEVRAAGD EEN NET MEISJE, voor huishouding en winkel, P.G., beneden 20 jaar. Brieven ond. nr. 7515 aaix het Bureau van dit Blad. MEJ. MOSER, Raamvest 47, Telefoon 11684, vraagt cn biedt aan voor terstond, 15 Sept. en October Holl., Duitsche en Oostenr. Keukenmeisjes, Dienstboden als meid alleen, Tweede-Meisjes. Werkmeisjes, Werkvrouwen en Dag- meisjes voor heele en halve dagen. H. P. J. van Daalen CUISINIER v.h. chef-kok Maison Gude Diners v.a. 1.—. Keuze uit 8 soorten vleesch exx groenten. Pieter Kiesstraat 63, Haarlem Tel. 16494 Giro 236002 Parijs Parijs Wij vertrekken 20 SEPT. a.s. weer 6 DAGEN NAAR Eeix pracht reis met eerste klas verzorging a 55.— per persoon Reisbureau Bouckaert TEL. 14903 Parijs Parijs BIJVOET Bloenxendaal, Stoom- wasscherij, vraagt aankomende Gevraagd: DIENSTBODE v. d. en lx., goed k. werken en koken, lief v. kinderen, 30 p. mnd. Zaanenlaan 70 Gevraagd NETTE JONGEN voor magazijixwerk en expedi tie ixx broodbakkei'ij, leeftijd ongev. 16 jaar. Brieven fr. met opgaaf laatste betrekking ïxo. 7513 bur. van dit blad Halfwas BAKKER gevraagd, leeftijd 18 j. Binnexx- weg, hoek Koediefslaai*i, Heem stede. Goede bijverdienste of levenspositie Wij vragen voor Haarlem en omstreken ijverige agenten voor den verkoop van verpakte levensxxxiddelen, huish, artike len enz. aan particulieren; waarbij prachtig, geheel nieu we reclame. Voor actieve per sonen levenspositie. Br. no. 7508 bur. van dit blad TE HUUR bovenwoning in de Zaanenstraat, bev. 5 kamers, keuken, badkamer enz. 33 p. m. TE HUUR omtrek Soendaplein vrij huisje 5.50 per week. TE HUUR pracht vrij huis bev. 4 k„ keuken, zolder, v. en a. tuin, bij den Rijksstraatweg 32.50 p. m. TE HUUR bovenhuis van alle gem. voorzien, gelegexx Zaa- xxenstraat 30 p. m. TE KÖOP vrij huis 450Ó, op zeer netten stand. Middenstaixdswoniixgen te koop pracht geldbelegging. Huis Rijkssti-aatweg, om samen te wonen, bev. 7 kamers, 2 keukens enz. Al deze woningen zijn te bevra gen bij J. A. JAEGER Zaanenstraat 45, Tel. 10912 Overtonstraat 18 Tel. 22285 Schoterweg 110, Tel. 17148 Wij verstrekken U Inzake: SUCCESSIE, ERFENIS, LEGAAT. TESTAM ENT. SCHEN KING, CONTRACT. BELASTING enz. volledige, en deskundige adviezen voor f 1. Bureau voor Sueoessiezaken H. F. SCHRAMEIJER (Oud-ambt. Successie en oud-chef- de-bureau van het notariaat) Leidsclievaart 321 - Telcf. ioooó ROOK GERUST TABAKS- AANSLAG IN ÉÉN NACHT VERWIJDERD. Zelfs de meest verouderde aanslag, vlek ken, wijnvlekken, tondsteen worden snef Verwijderd met „Hygidont". Vul een glas 3/4 met wnier, los er de aangegeven dosis „Hygldent "-poeder In op en log bij het naar bed gaan Uw kunstgebit in deze oplossing. Het Hygident-oxygeen-bad doet zijn werk. Doet dit eenige malen en Uw gebit is als nieuw, schitterend blank en met eerk natuurlijke, gezonde vleeschkleur. Daarna kunt U volstaan met een badt van halve slerKte bij het opstaan o» naar bed gaan. „Hygldent" heeft hetf groote voordeel boven minderwaardige! middelen, dat het Uw kunstgebit ge4 garandeerd niet aantast. Aanbevolen! door tandartsen. Verkrijgbaar bij ApoJ thekers en Drogisten. Normale flacor» 45 cl., extra voordeelige flacon 85 CL Proelflacon na inzending van 25ct aai* postzegels uitsluitend bij Hygident. Dept, 33 Singel 116. Amflterdain-C.. BANKETBAKKERSLEERLING gevraagd. Binnenweg, hoek Koediefslaan, Heemstede BESCH. HULP i. cl. HUISH. gevraagd te Aei'denhout, l Oct. van 9—5.30, goed k. naaien en verst, en gewend nx. kind. om te gaan, Hulp dieixstb. Br. met voll. inlicht, en veidangd sal. no. 7509 bur. vaxx dit blad Dame op leeftijd vi-aagt twee gestoffeerde Kamers met volledig pension in cen trum. Br. met opg. van prijs en ligging ïxo. 7512 bur. v. d. blad TE HUUR Molenaerstraat, benedexxhuis, 30.— per mnd. Jaegers wo ningbui',, Zaanenstr. 45. TE HUUR Rechthulsstr., mooi vrij huis. huur billijk. Jaegers Woixingbur. Zaanenstraat 45. Solide bouwer (meewerkend) vr. bouwterrein te koop Br. no. 7507 bur. van dit blad TE KOOP keurig onderhouden midden- staixdswonixxg, nabij Zaanerx- laan. Koopsom 5000.—. Inl.: Overtonstraat 18. TE KOOP voor geldbelegging, twee ondei-- en bovenhuizen, 12 pCt. rente eigen geld. Benoodlgd kapitaal 5500. Op netten stand gelegen Jaegers Woningbur., Overton- sti-aat 18. In 25 kleuren Knotten 50 gram 39 CC Everlasting Katoen In 40 kleuren Knotten 100 gram AO Ct Everlasting Katoen Ongebleekt Knotten 100 gram 22 CC En tal van andere soorten! Het Speciale Wol-Adres sinds 1875. HAARLEM - BLOEMEND A AL

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13