PU ADI 1 r KA 'C DA I AD HAAK LI IVI O I/A Nyon. DANSACADEMIE O. E. SCHMID Euwe-Aljechin. Het belangrijkste '55e JAARGANG No. '16631' Verschijnt clagelijlcs, ïïelialve 'op Zon- én Feestdagen. VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'/j. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 -Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 - Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. TIED EN14 PAGINA'S. Vandaag begint in een klein Zwitsersch provinciestadje, Nyon, de conferentie, die mid delen moet vinden om de veiligheid van de scheepvaart in de Middellandsche Zee te waarborgen. Zooals men weet is deze veilig heid in hoofdzaak te niet gedaan door het optreden van anonieme duïkbooten, die sche pen trachten te torpedeeren en daar soms in slagen. Italië en de Sovjet-Unie verwijten el kaar deze wandaden en Italië wil niet naar Nyon komen omdat de Sovjet-Unie er ook mee-vergadert. Duitschland wil ook niet meer verschijnen en Duitschland en Italië voor spellen beide dat Nyon niets zal opleveren. Dit inzicht klopt niet met dat van de negen mogendheden die er wèl vertegenwoordigd zullen zijn: Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie, Turkije, Joego-Slavië, Egypte, Roemenië, Bulgarije en Griekenland. Zij zijn blijkbaar van plan een konvooistelsel in te voeren, waarbij alle schepen, zonder onder scheid van nationaliteit, langs de voornaam ste scheepvaartroutes door de Middellandsche Zee geconvoyeerd zullen worden door de oor logsschepen van de mogendheden die een der gelijke overeenkomst zouden teekenen. Na tuurlijk geldt dit convoyeeren alleen voor handelsschepen die geen contrabande aan boord hebben. Op duikbooten, die in deze zone zouden verschijnen, zou onmiddellijk worden gevuurd. Dit laatste punt schijnt wel het moeilijkst uitvoerbaar en blijkbaar wordt dat te Londen ook al beseft. Italië en Duitschland doen niet mee aan de conferentie van Nyon. Als men nu zóo'n overeenkomst maakt en een Italiaan- sche duikboot verschijnt in de buurt van een convooi, dan zou het openen van het vuur daarop ontstellende gevolgen kunnen hebben. Men zou kunnen vragen: waarom zou een Italiaansche duikboot in de buurt van een convooi verschijnen? Maar redelijke vragen passen allang niet meer in de situatie. Onlangs heb ik op deze plaats de meening moeten uiten dat de internationale verhou dingen thans wel zeer verscherpt zijn. Er is helaas geen reden om eenige verbetering te constateeren. De voorgeschiedenis van Nyon heeft de versèhevDing van de tegenstellingen tusschen de dictatoriaal-geregeerde en de de- mocratisch-geregeerde staten van Europa nog eens extra belicht. Wel blijkt opnieuw het streven van Britsche zijde om verdere ver scherping der tegenstellingen te voorkomen. De Britsche politiek stelt zich kennelijk nog steeds ten doel, alle oorlogsgevaar te vermij den door alle incidenten langs minnelijken weg te trachten op te lossen en intusschen door voortdurende versterking van eigen macht de tegenpartij te imponeerèn en te weerhouden van eenig vérgaand initiatief. Een dergelijke houding kan men evenwel niet ad infinitum blijven verwachten. Het gevaar bestaat zeer zeker, dat er een oogenblik zal komen waarop het Engelsche geduld uitgeput raakt. Deze kans wordt vergroot door het voortdurend geschrijf in velerlei landen over vermindering van het Britsche gezag en het Britsche prestige. Indien daar minder over gedaasd werd in landen, wier toekomst totaal afhangt van het vermijden van oorlog, zou dat niet alleen begrijpelijk maar ook buitenge woon verstandig zijn. Thans wordt de indruk gewekt dat men zooveel mogelijk Engeland prikkelt en op het punt van zijn prestige is dit land in zooverre extra-gevoelig, dat het in zijn vele koloniale gebieden op de handhaving van dat prestige moet kunnen rekenen. Het zal daar geen risico mee willen loopen. Daarom is dan ook nieuwe versterking van de Britsche Middellandsche Zee-vloot te ver wachten en moet daarbij wel aangenomen worden, dat nieuwe duikbootaanvallen op Britsche schepen een zeer ernstige zaak zou den worden. Niet omdat zij onmiddellijk tot oorlog zouden leiden maar omdat elke aanval tot verdere verscherping der beveiligings maatregelen voor de scheepvaart zouden lei den. Waarschijnlijk zal Nyon wel tot een con- voyeerings'besluit leiden, maar zeker schijnt liet, dat zoowel in de bepalingen als in de uitvoering daarvan met zekere voorzichtig heid zal moeten worden opgetreden. Waarbij natuurlijk ook nog de omstandigheid zich voordoet, dat de werkelijke medewerking der Sovjet-Unie een uiterst twijfelachtige zaak is. Oplossing van het Middellandsche Zee- raadsel is voorloopig evenmin te verwach ten als het einde van den Spaanschen bur geroorlog. En helaas zit in beide een groot gevaar voor gansch Europa. R. P. EEN STUDIEREIS VAN BELGISCHE LEERAREN DÖGR ONS LAND. Een gezelschap van 30 leeraren van het Belgische middelbaar onderwijs maakt van 8 tot 13 dezer een studiereis door Nederland. Donderdag heeft men een bezoek aan Haar lem gebracht, waar de St.-Bavokerk, het Stadhuis en het Frans Halsmuseum is bezich tigd. Donderdagavond is het gezelschap naar Amsterdam vertrokken. Leert correct en in stijl dansen! Prospectus Nieuwe Gracht 76, Tel. 14904 Inschrijving dagelijks 2-6 en 7-10 uur (Adv. Ingez. Med.) (Het programma is gepubliceerd van den revanchekamp om het wereldkampioenschap schaken tusschen Euive en Aljechin.) 't Groot duel gaat weer beginnen, Vier October vangt het aan, Wilt u weten wie zal winnen? Ik zal niet voorspellen gaan. Maar de strijd zal hevig worden En van meesterlijke kracht, Hersenwerk der hoogste orde, Wordt weer in het spel gebracht. Heel ons land volgt straks gespannen Weer den harden langen strijd, Tusschen deze beide mannen, Om de superioriteit. Velen, die maar amper weten, Hoeveel ruiten 't schaakbord telt, Hoe die stukken alle heeten, Hoe zij worden opgesteld; Grijpen strakjes opgewonden Naar het jongste resultaat, Lezen weer met open monden, Hoe het met den wedstrijd staat. Wie zich op een wensch bezinnen, Volgen veelal deze lijn: M©@g' de beste speler winnen, Moog' die speler Euwe Felle aanvallen der Japanners op Poetoeng. Hospitaalschïp door Chineesche projectielen getroffen. SJANGHAI, 10 September (Reuter- A.N.P.) De gebouwen en huizen in de internationale nederzetting tril den op hun grondvesten, toen Japan- sche oorlogsschepen en vliegtuigen Poetsoeng op meedoogenlooze wijze aanvielen in een uiterste krachtsin spanning de Chineesche batterijen het zwijgen op te leggen. Nadat de Chineezen het vuur hadden ge opend, werd al spoedig het Japansche hos pitaalschip American Mam, dat bij het Ja pansche consulaat gemeerd ligt, getroffen. Chineesche granaten kwamen ook terecht in de dokken en op de kade, doch de „Izoemoe" een der doelen, werd niet getroffen. De Japanners begonnen dezen dag hun operaties met het bombardement op de sec toren Kiang Wan en Yangtse Poe, doch con centreerden vervolgens hun aandacht op Foetoeng. i De Japanners deelen mede, dat zij overeen komstig het plan oprukken, doch de Chi neezen daarentegen zeggen, dat de Japanners terrein hebben verloren. Het is duidelijk, dat het Japansche plan beoogt langzaam, doch zeker op te dringen, aangezien zij om politieke redenen niet het gevaar van een nederlaag kunnen loopen. Zij schijnen wel verrast te zijn over de hardnek kigheid van den Chineesehen tegenstand. Bombardementen in het zuiden. HONGKONG, 10 September (Domei)Japan sche oorlogsschepen hebben gisteren de mili taire punten gebombardeerd in de baai, waar in de Kanton-rivier uitmondt. Tientallen voor anker liggende schepen werden in brand ge schoten. Ook Swatau werd gebombardeerd, waar ja ren lang een hevige anti-Japansche agitatie heeft gewoed. De aanvallen werden gericht op het hoofdkwartier van het garnizoen en op andere militaire punten. De beschieting duurde van des middags 1 uur tot des avonds half zeven. Ook hebben Japansche marine- vliegtuigen bommen laten vallen op de mili taire stellingen van Tsjaosjau. De Chineesche batterijen te Poetoeng heb ben, naar Havas meldt;, vanochtend van zeven tot acht uur te Hongkioe en den linkeroever van de Wang Poe gebombardeerd. De Japansche artillerie en luchtmacht be antwoordden den aanval te Poetoeng en Kiang Wan. Omgeslagen watervliegtuig geliclit. AMSTERDAM, 9 September. Het sport- watervliegtuig van de Gebr. Heymans, dat vanmiddag te Schellingwoude is omgeslagen, is vanavond om half negen door een drijvende bok gelicht Het bevindt zich thans weer in de vliegloóds. Het bleek, dat de motor licht beschadigd is. Voor de reparatie is het vereischt, het toe stel gedeeltelijk te demcteeren. De „Van Heutsz" vrijgekomen. Met eigen middelen vlotgekomen. BATAVIA, 110 .September (Aneta- A.N.P.). Uit Hongkong verneemt de directie van de Kon. Paketvaart Maatschappij, dat het hedennacht gelukt is van de „Van Heutsz" met eigen middelen vlot te brengen. In afwachting van de opneming in het dok,, is het schip ten anker gegaan. De voorbereidende xeparatiewerk- zaamheden worden voortgezet. Catalaaiische afgevaardigden in bespreking met Franco Onderhandelingen inzake overgave van Catalonië zouden te Biarritz gevoerd zijn. Drie Catalanen, die beweerden Catalonië te vertegenwoordigen en wier namen niet be kend zijn, hebben besprekingen gehad met vertegenwoordigers van generaal Franco, al dus een Havasbericht uit Biarritz. Zij zouden de verzekering gegev-ui hebben över de over gave van Catalonië te kunnen onderhan delen. De besprekingen hadden geen resul taat: de Catalanen verlieten Biarritz na me degedeeld te hebben, dat zij binnenkort te rug zouden komen. „Canarias" en „Libertad" in gevecht. Gijon in handen der extremisten? Uit de door de regeeringstroepen bezette gebieden ontvluchte perso nen hebben te Santander verklaard, dat te Gijon een zeer groote wanorde heerscht. 1500 politiebeambten, die be last zijn met de handhaving der orde in deze stad, zouden hun post hebben verlaten en in de bergen zijn ge vlucht. Gijon zou thans in handen der extremisten zijn. Rechtsch vliegtuig boven Algiers. Uit Alicante: Bevestigd wordt, dat een ge vecht is geleverd tusschen den rechtschen kruiser „Canarias" en de „Libertad" een krui ser der regeeringsvloot. Er werden driehon derd kanonschoten gewisseld, die geen uit werking hadden. De „Canarias", die vreesde door torpedobooten te worden ingesloten, wendde toen den steven, achtervolgd door de „Libertad" die het reehtsche schip echter niet kon inhalen. Donderdagmorgen is een vliegtuig der Spaansche opstandelingen boven de haven van Algiers verschenen. Volgens instructies van de autoriteiten werden drie waarschu wingsschoten in de richting van het toestel gelost. Het toestel, een watervliegtuig, verwij derde zich daarop onmiddellijk in noordelijke richting. Een watervliegtuigpatrouille is uit gezonden om de kusten te controleeren. De Jubileum-Gastentoonstelling. De voorbereidingen vorderen goed Een leerrijke en interessante expositie. De voorbereiding van de Jubileum-Gas tentoonstelling, welke van 24 Sept. t.m. 2 Oct. a.s. in het Gemeentelijk Concertgebouw zal worden gehouden is reeds zoover gevorderd, dat een bijzonder fraai geheel mag worden verwacht. Alle beschikbare ruimte, gereserveerd voor stands, is reeds verhuurd. Ten einde de ten toonstelling zoo volkomen mogelijk aan het gestelde doel te doen beantwoorden, zijn geen inzendingen, welke geen verband hou den met de toepassing van huishoudelijk- en industrieel gasverbruik, toegelaten. Behalve de speciale demonstraties en wed strijden zal vrijiwel voortdurend het bakken, toraden en koken van allerlei spijzen op deze tentoonstelling te zien zijn. Niet alleen zal er een volledige bakkerij in werking zijn, ook een keuken in bedrijf, waar gekookt, ge- wasschen en gestreken wordt, zal aanwezig- zijn. Voor de toezoekers zal er veel interessants te zien zijn en we durven het gex-ust te zeggen ook nog wel wat te leeren. Nu de gaskoelkasten zich in zoo groote be langstelling van het publiek mogen verheu gen, is het begrijpelijk, dat dit type koel kasten in de verschillende modelkeukens zal worden gedemonstreerd. Juist op het terrein van de motorlooze koelkasten ligt er voor gasverbruik nog een groote toekomst. Dit type koelkast, het toppunt van eenvoud, be drijfszekerheid en economie zal niet weinig bijdragen tot het doen inburgen van koel kasten, welke steeds onontbeerlijker worden naarmate de woningen meer en meer cen traal worden verwarmd. Juist in een land als het onze met z'n wis selvallig weer komt voedselbeder.f nog veel te veel voor door gebrek aan koele bewaar plaats in de meeste hedendaagsehe wonin gen. Ook gashaarden van uiteenloopend type en van de allernieuwste constructie zullen aanwezig zijn en zullen voor menigeen een openbaring zijn en de mogelijkheid schep pen om vertrekken, die nu ongezellig kil zijn, beter bewoonbaar en gezelliger te maken. Rustig aan heeft men allerlei toe passingen van gas, vooral voor kook- en verwarmingsdoeleinden, steeds w^er weten te verbeteren, waardoor- een doelmatiger en zuiniger gasver bruik bereikbaar is voor iedere huis vrouw. Zij is het dus aan haat goe den naam van zuinige huisvrouw eigenlijk dan ook verplicht deze ten toonstelling te bezoeken en zich op de hoogte stellen. Het Gemeente Gasbedrijf heeft een aar dige verrassing bedacht voor iedere 500ste bezoeker of bezoekster, nl. iets geheel op eigen terrein, waarover we later iets willen vermelden. Voorloopig blijve het een verras sing. Trouwens aan een goede ontvangst van het publiek zal het niet ontbreken. Aan iedere bezoekster of bezoeker zal een kopje thee of koffie worden aangeboden ter wijl er ook bij de verschillende stands veel te proeven zal zijn. Om de tentoonstelling wat meer bekend heid te geven zullen fraaie, vierkleurige affi ches verspreid worden. Niets is dus onbeproefd gelaten om deze tentoonstelling voor het publiek niet alleen aantrekkelijk doch bovenal leerrijk en inte ressant te doen zijn. Ongetwijfeld zullen vele huisvrouwen die de verschillende stands bezoeken verbaasd staan over de vele mogelijkheden die met gas in het huishouden te bereiken zijn. WINKELIERS, OPGEPAST! Een winkelier in de Kleine Houtstraat heeft aan de politie medegedeeld, dat in de laatste weken tot driemaal toe een Belgische vijf- francstruk in zijn winkel voor een rijksdaalder in betaling is gegeven. Aangezien de Haarlem- klachten vernomen heeft, wordt aan de win keliers aangeraden, goed uit te kijken. Het beroemde Engelsche slot Witley Court, dat uit de 18dc eeuw stamt, werd deze week door een hevigen brand geteisterd. Eenige vleugels van het historische gebouw gingen in vlammen op. Het woord is aan Talleyrand Om iemand goed te leeren kennen moet men even goed zijn stem als zijn aangezicht bestudeeren. Melkvoorziening te Haarlem. Bestrijding van het gevaar der runder- tuberculose. Het is ongeveer een jaar geleden dat wij in eenige artikelen wezen op het gevaar dat gelegen is in het vrij veel voorkomen van rundertuberculose in deze omgeving in ver band met de melkvoorziening. Deze quaestie kwam daarna ook ter sprake in den Haarlemschen gemeenteraad bij de handeling der begrooting voor 1937. Van de tafel van B. en W. werd0toen toegezegd, dat het college zou trachten een weg te vinden om de melkvoorziening te Haarlem op dit punt zooveel mogelijk te verbeteren. Wij hebben thans onderzocht hoe het met deze aangelegenheid staat. Ons werd medege deeld dat er verschillende besprekingen met andere instanties zijn gehouden over de middelen ter verbetering maar het onderzoek in deze moeilijke materie is nog niet zoover gevorderd dat men weet in welke richting de verbetering gezocht zal worden. Intusschen wordt vanwege den Keurings dienst voortgegaan met het houden van toe zicht op het vee en de melk. In den afgeloopen whiter zijn door den veearts, dr. S. Simons, verschillende stallen geïnspecteerd om de koeien met open tuber culose die leveren, zooals men weet, het gevaar op voor besmette melk op te sporen, opdat die uitgeschakeld konden worden bij de melklevering. Daar inspectie alleen in den winter moge lijk is als de koeien op stal staan, zal in den aanstaanden winter daarmede worden voort gegaan. Li enkele gevallen is het gebleken dat deze stalinspectie niet overbodig was. Weer een Britscli scliip opgebracht De „Stanwold" in de Spaansche territoriale wateren aangehouden. Uit Londen wordt gemeld, dat het stoom schip „Stanwold" thuisbehoorend in de haven van Londen, Woensdag in de Spaansche ter ritoriale wateren door een torpedoboot der opstandelingen is aangehouden en opge bracht. Italië zal Rusland negeeren. Eventueel gewijzigde houding ten opzichte der non-interventiecommïssie? De Italiaansche regeering zal, naar in welingelichte kringen te Rome verluidt, niet antwoorden op de tweede Sovjet-Russische nota. Ook eventueele verdere Sovjet-Russi sche nota's over hetzelfde onderwerp zouden door Italië stilzwijgend gepasseerd worden. Tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat Italië zich gedwongen zou kunnen zien de mogelijkheid van zijn deelneming aan de a.s. werkzaamheden der niet-inmengingscom- missie aan een nieuw onderzoek te onderwer pen, ingeval Sovjet-Rusland voor het bijeen komen der commissie een soortgelijke ma noeuvre zou ondernemen als voor het bijeen roepen van de conferentie van Nyon. pag. De Japanners doen felle aanvallen op Poetoeng. 1 Calalaansche afgevaardigden zouden met Franco onderhandelen inzake over gave van Catalonië. 1 Het stoffelijk overschot van mevr. E. de Boer-Van Rijk is gisteren ter aarde be steld. 3 Het luchtverdedigingsfonds schenkt f 10.000 aan de zweefvliegerij. 3 Beschamend resultaat van een onderzoek der spoorwegen naar het rijden door onveilig sein door automobilisten. 3 De conferentie te Nyon zal ondanks de afwezigheid van Duitschland en Italië doorgaan. 4 Dr. Schacht zal aftreden als minister van economische zaken. 4 Van Zeeland heeft ook het vertrouwen van den Belgischen Senaat. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Nyon. 1 Bram v. S,Boomen in Haarlem's plant soenen. 2 Onze Indische Luchtpostbrief 3 Heden de Balbian Verster: Bloemen en fonteinen op de Diisseldorfsche ten toonstelling. 4 Dr. E. v. Raalte: Belangrijke kwesties op de komende Volkenbondsvergadering g Jhr. dr. J. C. Mollerus: Op weg naar Cu rasao. 6 H. D. Vertelling: Zijn zwaarste strijd. 6 Dr. M. Euwe over het tournooi op den Semmering. 7 Euwe zal in 19(39 tegen Capablanca spelen. 7 Sport in 't kort 9 Voor de Jeugd. \2 J. B. Schuil: Het nieuwe tooneelscizoen. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1