opening Dans-Instituut Boomen in Haarlem's plantsoenen. herfst- en winterseizoen wei I zoon BRASSINNE VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD 2 Florapark en Floraplein. We zetten onze wandeling door de plant soenen voort eii richten ditmaal onze schre den naar het Floraplein en het Florapark. Van den Wagenweg gaan we de Hazepaters- laan in en dan staan we spoedig voor het plantsoen dat zich tegenover het .Diacones-- senhuis bevindt. We hebben dit vak gemaks halve met ;I aangeduid. Als eersten boom, treffen we de Robinia aan. Het is een variëteit met rose bloemen (Robinia pseudacacia var. Decaisneana)De Robinia's worden gewoonlijk Acacia ge noemd. dat zijn heel andere planten en we doen dan ook beter ze gewoon Robinia te blijven noemen. Oorspronkelijk uit het Oos telijk deel van N.-Amerika afkomstig, komt de boom nu door geheel Europa voor, zoo wel aangeplant als verwilderd. Op de droog ste en onvruchtbaarste gronden, waar andere boomen niet meer willen groeien, treffen we de Robinia nog aan, zooals b.v. in b' step- pengebied van Hongarije. Karakteristi voor de Robinia zijn de gekronkelde takken en de diep gegroefde stam. De bladeren zijn uit een groot aantal kleinere blaadjes samenge steld en aan den voet van den bladsteel be vinden zich aan weerszijde korte stevige doorns. Naast de Robinia staat een eschdoorn met geel gevlekte bladeren (Acer pseudoplatanus var. Leopóldü (21 en onmiddellijk daarachter de zilverlinde (Tilia petiolaris (3). De bla deren van dezen boom zijn aan de onderzijde witviltig behaard, waardoor zij een zilverach tige glans hebben. No. 4 is een eschdoorn met aan de onder zijde fraai purperkleurige bladeren, den pur peren eschdoorn (Acer pseudoplatanus var. purpüreum) In den volgenden boom herkennen we den trómpetboom (Catalpa bignonioides (5), waar we'in het Wilhelminapark reeds ken nis mee maakten. Even verder staan we voor een boom met gedeeltelijk groene en gedeel telijk witte bladeren; de groene bladeren zijn echter sterk in de meerderheid. Het is een bonte variëteit van den vedereschdoorn (Acer Nagündo variegatum (6). Oorsprokenlijk had de boom uitsluitend witbonte bladeren, doch die zijn geleidelijk groen geworden. Die bont heid is eigenlijk een ziekte-toestand; krach tige voeding en ook het vele snoeien werkt het in de hand dat de bladeren de normale groene kleur weer aannemen. We zeggen dan dat de variëteit terugloopt. Dikwijls zijn het nog slechts enkele scheuten die herinneren aan de oorspronkelijke bontbladigheid. zoo als dit bij onzen boom het geval is De veder eschdoorn heeft zijn oorsprong in het uit gestrekte woudgebied van O.-N.- Amerika. No. 8 is weer een Robinia en daarachter vinden we enkele exemplaren van den be kenden hulst (Ilex Aquifólium (91Er zijn zeer vele variëteiten en vormen van den hulst; vele daarvan zijn ontstaan uit een kruising van Hev Aquifólium met Ilex Perado. Het verspreidingsgebied van den hulst is Europa, Azië en Noord-Amerika. Vele verhalen en legenden zijn er van de zen populairen boom in omloop. De gewoon te om Kerstmis de huizen en kerken met hulsttakken te versieren stamt waarschijnlijk van de Romeinen, die takken van den hulst aan vrienden en kennissen zonden tijdens de Saturnusfeesten, die ongeveer met ons Kerst feest samenviel. De eerste Romeinsche Chris tenen konden geen afstand doen van dit hei- densche gebruik en ondanks het kerkelijk verbod brachten zij de hulst in hun huizen aan en geleidelijk werd het gebruik van den hulst met het Christelijk geloof verbonden. Plinius verhaalt dat de hulst, in de nabij heid van het huis geplant, de kwade geesten en de betoovering weert en voor bliksemin slag behoedt. We gaan nu weer verder en achter de hulststruiken in vak II vinden we de Taxus baccata (2). die ongeveer hetzelfde versprei dingsgebied heeft als de hulst en al even populair is als tuinplant. De Taxus is altijd in verband gebracht met dood en begrafenis, wat wel te wijten is aan de giftigheid en het sombere karakter dat de plant heeft. De roode zaden zijn om geven door een zaadmantel en deze mantel is het eenige deel van de Taxus, dat niet gif tig is Andere namen voor de Taxus zijn nog venijnboom en snotterbezieboom. Even voorbij de Taxus staat een betrekke lijk kleine boom met eironde en viltigbehaar- de bladeren. Het is de Pyvis nivalis afkom- stitr uit Zuid-Oost-Europa en Klein-Azië. No. 8 is een boom met groot handlobbige bladeren, de paardekastanie Aesculus Hippo- castanum). Deze paardekastantje is in- heemsch in de Balkan en Klein-Azië, doch reeds omstreeks het midden der 16e eeuw in West-Europa ingevoerd, door middel van den Hollandschen gezant Bousbecke (Bus- bequins). De naam paardekastanie leidt men wel af van de hoefijzervormige litteekens. waarin de afgebroken -aatbundels de nagels voorstel len; doch oude schrijvers meenden dat de boom genoemd werd. omdat de gedroogde noten als geneesmiddel dienden tegen adem- halingsstoornissen bij paarden. De paardekastanje is een van de eerste boomen, die in den nazomer de bladeren laat vallen: maar daar staat tegenover, dat zij in het voorjaar het vroegst is met het ontluiken en niet zoo heel lang daarna ver schijnen de pluimen van de wït-rose bloe- men. Van het Floraplem gaan we naar het ge lijknamige park, dat we in korten tijd berei ken via de Florastraat. Tegenover het standbeeld van Frans Hals bevindt zich een groep boomen die uit de volgende soorten bestaat: beuk, eschdoorn, zomereik, meelbes (Sorbus Aria), gewone esch en roode paardekastanje (11). De roode paardekastanje is rijkelijk in dit park vertegenwoordigd; op het kaartje zijn ze met het cijfer 5 aangeduid. Het is een bastaard van de gewone paardekastanje Aexulus Hippocastanum) en de Pavia (Aexu- lus Pavia) Een majestueuze indruk maakt de groep linden die massaal uit het grasveld oprijst. De groep is samengesteld uit de Hollandsche linde (Tilia vulgaris) en de grootbladige ein de (Tilia platyphyllos 10). De linde is een gastvrouw bij uitnemend heid. In de oksels der nerven bevinden zich haar bosjes welke dienen als woning voor de mijten die altijd op het lindeblad te vin den zijn. Verder wordt de boom overvloedig bezocht door bladluizen, die rijkelijk een zoete vloeistof afscheiden welke weer vormt den voedingsbodem voor de roetdauwzwam- men, die de bladeren spoedig met een dicht weefsel van zwarte zwamdraden bedekken. Het spreekt van zelf. dat de linde daar veel nadeel van ondervindt doordat licht en lucht niet meer vrij in de bladeren kunnen toetre den, wat een vroegtijdig staken van den groei ten gevolge heeft. Bovendien zien de bladeren er dan onoogelijk uit. In Juni-Juli verschijnen de groen-gele bloemen, die de omgeving spoedig met hun zoeten doordringenden geur vervullen. Van de gedroogde lindebloesems wordt een heer lijke thee bereidt, die ook medicinale eigen schappen bezit. an. de Westzijde Van de lindegroép staat een .boom met een zeer breede kroon en groote samengestelde bladeren. Het is een vleugelnoot (Pterocarya fraxinifólia) (3). Den geheelen zomer tooit deze boom zich met de hangende trossen van gevleugelde vruchtjes en die blijven er aan tot eind Sep tember. begin October. Dan worden die vruchtjes door den wind verspreid. Het merg in de takken is op een eigenaar dige manier in vele kamertjes verdeeld. Heel mooi zijn de naakte knoppen van de vleugel- noot. Deze Pterocaya is afkomstig uit de Kaukasus. Nog onder de vleugelnoot staat een Japan- sche sierkers (Prunus serrulata var. albo- plena) (4). Vroeg in het voorjaar prijkt deze kers met dubbele witte bloemen aan de nog kale takken. Aan de andere zijde van de Pterocarya ont moeten we eerst den zomereik (Quércus róbur 2) en even verder de tamme kastanje (Castanea saliva 1), waarvan we ook nog aan de andere zijde van het park een exemplaar vinden. Deze kastanje komt uit de Zuidelijke landen van Europa en West-Azië en de vruchten worden in ons klimaat dan ook zelden rijp. In de zuidelijke landen worden zij echter veel gegeten (de maroni in Italië). We verlaten nu den kastanje en gaan nog even verder. We komen langs een groep Hol landsche iepen (Ulmus hollandica 9). ook al weer bastaarden en achter deze iepen staat de haagbeuk (arpinus Bétulus 8). De haagbeuk komt in vele opzichten met den gewonen beuk overeen, maar is o.a. door de scherp ingesneden bladeren gemakkelijk van dezen te onderscheiden. In het Oosten van ons land werd de haagbeuk door de boeren in groote hoeveelheden uit het wild gehaald en aangeplant als heg, zoodat we eigenlijk niet goed meer weten hoe het nu precies met de verspreiding van den haag beuk staat. BRAM v. S. Als liet circus komt. Er wordt hard gewerkt. In de circuswereld staat men voor niets. Gisteravond ging in Leiden de laatste voor stelling. Terwijl in de arena het programma werd afgewerkt, heerschte in de stallen een koortsachtige drukte. In allerijl werden de stallen afgebroken en voor de reis gereed ge maakt en gedurende den nacht trok de heele karavaan per spoor naar Haarlem, waar men aan het goederenstation onmiddellijk met het ontladen begon, wat mét de zware wagens niet steeds eenvoudig was. Een enkele wagen was zelfs door den wagon heen gezakt, doch met vereende krachten en geholpen door een kleine, pittige tractor werden deze bezwa ren spoedig overwonnen. Zoo snel mogelijk werden de wagens naar het terrein te Heemstede tegenover het voet balveld van R. C. H. gedirigeerd, waar de groote tent, die 4300 toeschouwers kan bevat ten werd opgebouwd. In groepjes van vijf wa ren de mannen bezig de groote piketpalen in den grond te drijven. Alles klopt hier als een bus. Elk voorwerp heeft zijn vaste plaats, elke man heeft zijn eigen werk. Weldra verrijzen de achttien meter hooge palen. De zeilen worden aange sleept. Haastig draven de menschen dooreen, schijnbaar in de grootste wanorde, maar in werkelijkheid heerscht hier de volmaakste orde. Het lijkt ongelooflijk maar hedenavond za! deze linnen schouwburg haar poorten openen, zal een programma afgewerkt worden, dat in niets zal verschillen van dat van andere avonden. Het afgelóopen seizoen in Zandvoort. Voor de strandpachters heel slecht. Het seizoen 1937 is reeds weder ten einde. De zomersche dagen, die September nog kan brengen, zullen op de eindresultaten van dit seizoen practisch geen invloed meer uitoefe nen. Dit seizoen heeft niet voldaan aan de weliswaar vrij hooggespannen verwachtin gen, die in het voorseizoen, voornamelijk in de maand Juni, werden gewekt. Vooral voor de strandpachters is het beslist tegengevallen. Dat begon reeds met Hemelvaartsdag, toen er niets verdiend werd. De eerste Pinksterdag op 16 Mei verregende totaal. Op den 2en Pinksterdag kwam het zonnetje pas laat in den namiddag. De enkele bezoekers, die toen nog kwamen, waagden zich zeker niet op het strand, waar de koude Noordenwind door alles heen blies. De maand Juni, als Zandvoort het nog in hoofdzaak van de Zondagen moet heb ben. leverde enkele goede dagen op. Eén Zon dag was zelfs voor dezen tijd van het jaar zeer goed. De lange zonlooze, droge, maar koude pe riode in Juli sloeg evenwel aan alle hoop volle verwachtingen den bodem in. De bad gasten bleven bibberend van koude binnen zitten. Het strand lag, vooral op de Zondagen eenzaam en verlaten. Vooral op 24 en 25 Juli geleek het wel winter. Men begon zich wanhopig af te vragen, of de zon nooit weer door zou breken. Na 31 Juli knapte het weer langzamerhand op; Zaterdag 7 Augustus was het zelfs buiten gewoon mooi. Men rekende reeds op een zeer drukken Zondag, doch een ijzig kille zeedamp joeg de Zondagsche bezoekers nog sneller naai de stad terug, dan ze gekomen waren Na enkele betrekkelijk warme dagén volgde daarna weer een periode vooral met weinig zon en veel.Noordenwind. De laatste week van Augustus lokte het mooie weer nog duizenden naar het strand; toen maakten de strandpachters goede zaken. Daardoor werden de slechte resultaten van de voorafgaande weken echter niet meer goed gemaakt. Wat voor de strandpachters geldt is ook van toepassing op de badinrichtingen. Vooral op de Zondagen bleef het bezoek ver beneden het gemiddelde. Hoewel de eindcijfers nog niet vast stonden, meende de directeur van het Zuiderbad echter toch te kunnen zeggen, dat het seizoen wel iets beter was, dan het vorige. De heer Gunters, directeur van het Hotel Groot Badhuis, die een zeer nauwkeuirg dag boek betreffende de weersgesteldheid had bij gehouden, toonde ons met de cijfers aan dat niet alleen het badbedrijf. maar ook het café bedrijf en zelfs het hotelbedrijf zeer sterk beïnvloed werd door het weer. Het bedrijf van het Groot-Badhuis had dezen zomer zeer veel schade ondervonden doordat er gedurende het seizoen te veel koude en te weinig zon was ge weest. De bezetting van het hotel was bevre digend. De heer Gunters sprak als zijn mee ning uit. dat het Zandvoortsche hotelbedrijf pas dan kon opleven, als de Duitschers weer evenals vroeger in grooten getale en met een onbeperkt bedrag aan geld over de grens kon den komen. De directeur van het Noorder-Bad vertelde ons, dat het seizoen wel iets beter was ge weest, dan het vorige. Voor het strand- en badbedrijf was het echter te koud. Het café bezoek was zeer bevredigend geweest; de ver schillende feesten waren uitstekend geslaagd. Met het verhuren van gemeubileerde wo ningen ging het aanvankelijk goed, later zeer slecht,: waardoor de prijzen sterk naar bene den liepen. bontwerkers, dameskleedermakers bartel jorisstr. 26-2B, haarlem (Adv. Ingez. Med.) VRIJWILLIGE BURGERWACHT TE HAARLEM. Op Zaterdag 11 en Zondag 12 September zullen, terwijl op de banen te Overveen de Jaarlijiksche Gewestelijke Schietwedstrijden worden gehouden, waaraan door ruim 700 schutters van de Noord-Hollandsche Bur gerwachten wordt deelgenomen, op het- sportterrein nabij den Watertoren aan den Zeeweg, door groepen van de geüniformeerde Burgerwachten uit Amsterdam, Alkmaar, Nieuwer-Amstel, Bloemendaal4 en Haarlem, onderlinge „Vaardigheidswedstrijden" ge houden worden, waarvoor evenals het vo rige jaar een zilveren medaille door den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten is beschik baar gesteld, welke in 1936 door de B. W. Bloemendaal werd gewonnen. De cursus opleiding „Onbezoldigd Ge meenteveldwachter" voor Officieren van de Vrijwillige Burgerwacht begint Maandag avond 13 September. IVISSELKOERSEN. Amsterdam, 12 uur. Londen 8.99 1/16 Berlijn 72.90 Parijs 6.46 Brussel 30.61 Zwitserland 41.73 Kopenhagen 40.10 Stockholm 46.35 Oslo 45.15 New-York 1,81 29/32 Prag 6.331/2 RAAMSINGEL 30 Tel: 11154, Haarlem Gediplomeerd leeraar van The Imperial Society of Teachers of Dancing" te Londen *Deze TITEL, gepaard aan een inrichting van den EERSTEN RANG, bieden U het BESTE en het NIEUWSTE op DANSGEBIED! Wendt U zich daarom tot ons Instituut voor Uw aanstaande Danscursussen. Bovendien TAP DANSEN door Engelsche specialiste. AANVANG DANSCURSUSSEN voor R.-K. a.s. DONDERDAG 16 SEPT. en MAANDAG 20 SEPTEMBER, om 8.30 uur nam. Dagelijks spreekuur en inschrijving. Prospectus op aanvraag. (Adv. Ingez. Med.) Wild en gevogelte. Het toezicht op geslachte dieren te Haarlem. Eenigen tijd geleden heeft de Keurings dienst van Waren te Haarlem het toezicht georganiseerd op geslacht wild, gevogelte, kippen, enzoovoort. Het eigenaardige geval deed zich namelijk voor dat al het vleesch van groot vee in het Openbaar Slachthuis gekeurd moest worden, terwijl er geen con trole was op het vleesch van bovengenoemde kleine dieren. De klachten die er in dien tijd bestonden golden niet in de eerste plaats de gevestigde poliers maar vooral sommige venters die hun waar aan de huizen te koop boden. De poeliei's werden in de gelegenheid ge steld alles wat zij geslacht hebben ter keu ring aan te bieden. Deze niet verplichte keu ring heeft gunstige resultaten afgeworpen. Het publiek koopt natuurlijk het liefst bij een polier die zich onder toezicht gesteld heeft van de keuring. Bovendien houdt de veearts van den Keu ringsdienst op ongeregelde tijdstippen in spectie bij alle poliers, terwijl ook toezicht gehouden wordt op den verkoop op straat en lang de huizen. De directeur van den Keuringsdienst was, naar hij ons mededeelde, overtuigd dat de nu getroffen maatregelen voldoende zijn om te bereiken dat geen schadelijk vleesch ver kocht wordt. Wel is de vleeschkeuring niet zóó volledig georganiseerd als de keuring op het vee in het Openbaar Slechthuis. maar dit is verklaarbaar omdat bij het vee het ge vaar veel grooter is dat bepaalde ziekten op den mensch worden overgebracht. Als het vleesch van wild. tamme konijnen, kippen, enz. behoorlijk gekookt en gebraden wordt, kan er weinig gevaar bestaan voor de gezondheid der gebruikers omdat de nu ge troffen maatregelen een waarborg geven, dat geen dieren geslacht worden, die niet voor consumptie geschikt zijn. De Ronselarij. Een onzer lezers is van oordeel, dat de straf, die op ronselarij staat, te licht is voor iemand die met menschenlevens speelt. In- plaats van de straf, vastgelegd in art 205 van het Wetboek van Strafrecht, zou hij liever die van de art.. 278 en 279 zien opgelegd. Artikel 278 luidt: „Hij, die iemand over de grenzen van het Rijk in Europa voert, met het oogmerk, om hem wederrechtelijk on- de macht van een ander te brengen of om hem in hulpeloozen toestand te verplaat sen, wordt, als schuldig aan menschenroof gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren". Artikel 279: „Hij die opzettelijk een min derjarige onttrekt aan het wettig over hem gesteld gezag, of aan het opzicht van den- gene, die dit desbevoegd over hem uit oefent. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren'.' We hebben hierover de meening aan de Haarlemsche politie gevraagd. Deze deelde ons mede. dat deze artikelen alleen betrek king hebben op menschenroof. Daar heeft ronselarij niets mee te maken. De justitie zal wel uitmaken, welke straf aan den aange houden Van S. moet worden opgelegd. HEEMSTEDE INDIENSTTREDING INSPECTEUR A. BERENTSEN. Zooals wij reeds eerder berichtten zou de heer A. Berentsen. thans inspecteur van po litie te Haarlem, met ingang van 1 October, of zooveel eerder als de heer Berentsen zich vrij kon maken uit zijn tegenwoordige functie, in dienst komen als inspecteur van politie te Heemstede. Naar wij thans van bevoegde zijde verne men, zal de heer Berentsen op Woensdag 22 September a.s. zijn nieuwe functie in Heem stede aanvaarden. De Bilt voorspelt: Meest mati n Noordelijken tot Noord westelijken v.- gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, over dag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.1 m.M. te Valentia. Laagste 734.5 m.M. te Vardö. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt vanochtend om 9.05 uur aan alle posten; „Weest op uw hoede". Het centrum van de hoofddepressie bleef vrijwel stationnair, aan de Zuidzijde ontwik kelde zich echter een krachtige secundaire welke zich vereenigde met het daalgebied dat gisteren over Ierland lag. In het Westen op den Oceaan herstelde de hoogedruk zich. In het geheele Westelijke deel van het waarne mingsgebied waait het krachtig tot storm achtig uit het Noordwesten, de lucht is gedeel telijk bewolkt met plaatselijk regenbuien. In het Oostelijk deel van het waarnemingsgebied is de wind matig uit West tot Zuidwest, ook hier valt plaatselijk regen. Voor onze omgeving wordt matige Noorde lijke tot Noordwestelijke wind verwacht met gedeeltelijk bewolkte lucht, waarbij nog plaatselijk regenbuien kunnen vallen. De nacht zal vermoedelijk koud zijn, overdag zal de temperatuur weinig veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HYGROMETERS voor centrale verwarming. W. KUIPERS ZN., OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 (Adv. Ingez. Med.) TUINBOUWCURSUS HAARLEM. De afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur begint dezen winter weer een nieuwen tuinbouwcur- sus te Haarlem. Er wordt les gegeven in de vakken scheikunde, natuurkunde, plantkunde, kennis van den grond, plantenziekten, bemes ting en praktijk De lessen zullen gegeven worden door de heeren J. H. Caro uit Voge lenzang en W. van Zadel uit Heemstede. Reeds vele jaren achtereen verzorgen zij het tuin- bouwonderwijs. De laatste cursus, dien zij dit voorjaar eindigden, was een groot suc ces. De cursus begint omstreeks half October en eindigt vlak vóór Paschen. Er wordt 3 avon den per week les gegeven. 2 uur per avond, vermoedelijk op Maandag, Woensdag en Vrij- "ag. Aanmelding kan geschieden vóór 25 Sep tember bij het hoofd van den cursus, den heer J. H. Caro, Vogelenzangscheweg 55 te Vogelenzang. AGENDA Heden: VRIJDAG 10 SEPTEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Bom to Dance" met Eleanor Powell (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Tino Rossi in „Corsi- kaansche liefde." 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Julika" met Paula Wessely, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Miriam Hopkins in „Man nen zijn geen goden". 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Heemstede: Circus Sarrasani op het terrein Sportparklaan. 8 uur. ZATERDAG 11 SEPTEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Heemstede: Circus Sarrasani op het terrein Sportparklaan. 2 en 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2