Mevr. de Boer- van Rijk naar haar laatste rustplaats gedragen. WEK DE GAL IN UW LEVER OP THE PINGUÏNS THE PINGUÏNS DU COMMERCE Concert - Jazz - Soli Stemming - Show VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 HASEEEM'S DAGBEAB 3 Duizenden brachten haar een afscheidsgroet. Van de plaats uit, waar het hart van de Nederlandsche tooneelwereld klopt, den Am- sterdamschen Stadsschouwburg, heeft Esther de Boer-Van Rijk Donderdagmiddag de toc-ht naar haar laatste rustplaats aanvaard. Toen wij Donderdagmiddag op het Leid- sche Plein stonden en de droeve stoet langs ons zagen trekken, gingen onze gedachten terug naar het moment van feestelijke uit bundigheid toen ruim vier jaar geleden, de tengere vrouw ter gelegenheid van haar tach- tigstcn verjaardag, staande op het balcon van denzelfden schouwburg, dien zij zooeven verlaten had, als een vorstin werd toegeju- beld door de Amsterdamsche bevolking. Nu, op dezen triesten herfstdag, stonden opnieuw de duizenden geschaard op het groo- te plein om een laatsten stillen groet te brengen aan de heengaande actrice. Om half één werden de deuren, die toe gang gaven tot den schouwburg voor het publiek gesloten. Geleidelijk vulde de Cha- pelle Ardente zich met hen die de groote doode de laatste eer kwamen brengén. Na genoeg de geheele tooneelspelerswereld was vertegenwoordigd. Van de aanwezigen noe men wij de actrices mevrouw Theo Mann- Bouwmeester en Marie van Westerhoven, beiden tijdgenooten van mevrouw De Boer- Van Rijk en verder de acteurs Jan Musch, Ko Amoldi, Jo Sternheim, Hein Harms, de gisseur August Defresne, mevrouw Charlotte Koehler, Paul Huf, Oscar Tourniaire. Voorts waren er verscheidene leden van den Amsterdamschen gemeenteraad. Tegen half twee verschenen de familiele den van mevrouw De Boer-Van Rijik, ver gezeld van dön opperrabbijn, L. H. Sarlouis. Toen allen zich om de kist hadden ge schaard, trad wethouder S. R. de Miranda naar voren om te spreken namens het ge meentebestuur van Amsterdam. „Amsterdam staat", aldus de wethouder, „aan de baar van een groote kunstenaresse en wil zijn droefenis uiten, dat zij is heen gegaan. Ook wil het uiting geven aan zijn dankbaarheid voor het vele dat deze vrouw in haar leven aan talloozen heeft gegeven". Onverbrekelijk verbonden met den naam van Esther de Boer-Van Rijk" vertolkte de heer De Miranda, „is de naam van Herman Heijermans, in wiens stukken zij een groot deel van haar roem heeft verworven. Beiden vormden zij tezamen de verpersoonlijking van echte zuivere Nederlandsche kunst". De populariteit van mevrouw De Boer- Van Rijk is alleen te vergelijken met die dei- beide Bouwmeesters. Als zij speelde was de schouwburg vol. Vooral het arbeiderspubliek verafgoodde haar en vulde de zaal tot aan den nok. Wanneer Esther de Boer-Van Rijk verscheen, was het vraagstuk film of tooneel opgelost ten gunste van het laatste. Esther de Boer-Van Rijk was, hoewel el ders geboren, een echte Amsterdamsche fi guur „Daar gaat Kniertje" zeiden de men- schen tegen elkaar, wanneer zij haar op straat ontmoetten. Deze uitspraak van het publiek is de hoogst denkbare lof. Zij leefde zich zoo intens in haar rollen in. dat zij ook de persoon was, die zij uitbeeldde. Haar energie en vitaliteit dwongen ieders bewondering af. Namens B. en W„ den gemeenteraad en de burgerij van Amsterdam dankte spreker me vrouw i)e Boer-Van Rijk voor al het schoone en edele dat zij den burgers van deze stad geschonken heeft, waarvan de herinnering nog heel lang zal blijven voortleven Vervolgens legde de heer Van Dellen aan den voet van de kist een grooten krans neer namens het pensioenfonds voor Nederland sche tooneelisten. Een vertegenwoordiger van de kleinkunstenaars-organisatie legde ge tuigenis af van de groote dankbaarheid van de beoefenaars der kleinkunst, jegens den overledene. Nadat nog een vertegenwoordiger van het filmconcern, dat de film „Op Hoop van Zegen" produceerde dank had gebracht voor hetgeen mevrouw De Boer—Van Rijk ge schonken heeft, werden de kransen en bloemstukken naar buiten gedragen. Het was even voor tweeën toen de slip- pendragers hun plaatsen innamen. Daartoe behoorden o.a. de acteurs F. Sternberg, W. Paauw. Nieuwenhuis, Ko Arnoldi, Grader en Hein Harms. Onder het zingen van Ps. 91 werd de kist plechtig den Schouwburg uitgedragen en in de rouwauto geplaatst, terwijl de opperrabbijn de gebeden uitsprak voor het zieleheil van den overledene. Voorafgegaan door de twee auto's met bloemen zette de rouwstoet zich dan in be weging in de richting van het Leidsche Boschje, gevolgd door allen, die de plechtig heid binnen het gebouw hadden bijgewoond. Het verkeer op het Leidsche Plein, het Leidsche Boschje en de Stadshouderskade tot het Rijksmuseum was reeds geruimen tijd te voren stopgezet. Een enorme menschemnenig- te stond rijen dik langs de trottoirs geschaard Dit was nagenoeg langs de geheele route, welke de stoet nam, het geval. Overweldigende belangstelling op Muïderberg. T Tengevolge van de zeer groote belangstel ling van het publiek in Amsterdam-Oost, waardoor de rouwstoet veel langzamer moest rijden dan aanvankelijk de bedoeling was, was het bijna kwart voor vieren toen de koets met het stoffelijk overschot de Israëlietische be graafplaats te Muiderberg naderde, waar reeds vele collega's van den overledene doch ook vele anderen belangstellenden, die met de Gooische tram uit de hoofdstad doch ook uit het Gooi waren gekomen, den stoet wachtten. In de aula van het reinigingshuis, waar in het midden de kist werd opgebaard, verzamelden de aanwezigen zich, die nauwelijks allen een plaats konden vinden. Akiba Frank sprak het gebruikelijke gebed en hield vervolgens een rede naar aanleilding van den tekst: „Want zijn engelen ontbiedt Hij voor u, om u op al uw wegen te behoeden". Spr. eindigde zijn toespraak aldus: „Gij waart een brave vrouw en een zorgvolle moe der en grootmoederWij danken u voor dit alles en bidden, dat God u verder moge gelei den, zooals Hij zijn engelen heeft gezonden om u te behoeden op aarde, moge Hij u verder geleiden nu de ziel hev stoffelijk hulsel heeft verlaten. Moge gij cle rust vinden, die ge ver dient". Dr. A. van Raalte herinnerde aan den trouw van mevrouw de Boer van Rijk, die ook trouw was aan haar beginselen, en het stemde hem trotsch. dat zij, evenals hij, aanhangster was van het Zionisme. Hij wil haar nagedachte nis niet opeischen voor een kleinen kring, want zij behoorde aan de wereld, aan het geheele volk, doch niettemin voelde zij zich nauw verbonden met de Joodsche natie. Herman Schwab sprak namens alle too- neelspelers. Eerlijk, eenvoudig als zij zelf was, was ook haar kunst. Het waren vooral haar eenvoud en natuurlijkheid die het diepst ontroerden. Zij heeft gearbeid zoolang het dag was en toen de avond viel wilde zij door werken doch een machtiger stem gebood: tot hier toe en niet verder. Nu zult ge rusten. „Wij danken u voor alles wat gij voor ons geweest zijt, als kunstenares en als mensch, en in liefde zult ge bij ons voortleven, omdat liefde nimmer sterft en dus geen einde heeft." Namens verschillende arbeidersorganisaties sprak de heer Jan van Zutphen. Spr. herinnerde er aan, hoe zij bereid was op 74-jarigen leeftijd haar hulp te verleenen aan de eerste straatcollecte voor „Zonnestraal", waarmede zij den jongeren een voorbeeld gaf, dat navolging heeft gevonden en waarmede zij den grondslag heeft gelegd voor straatcol lectes in 256 plaatsen in het land, waardoor .Zonnestraal" kon bereiken wat het bestuur nooit heeft durven droomen. Namens de acteurs en actrices van het eigen gezelschap van de overledene, zeide een der jongste spelers, Wim Paauw, „Lieve Oma, wij hebben u zoo vaak afgehaald. Ook van middag hebben wij u afgehaald, maar nu gaat u niet mee terug. Wij hebben veel van u geleerd en vooral de jongere tooneelgeneratie zijt gij een voorbeeld geweest. Moge gij de rust vinden, die gij verdient." Spreker wendde zich vervolgen met troos tende woorden tot de dochter van de overle dene, mevrouw Sophie de Vries, die allen altijd hadden gadegeslagen als een goede, trouwe dochter en wie hij de verzekering gaf van aller sympathie en medeleven. De schoonzoon van mevrouw de Boer-van Rijk, de heer H. de Vries Mzn„ dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur van Amsterdam en verder allen, die van hun deel neming hadden blijk gegeven. Vervolgens werd de kist uitgedragen. Het was een lange rij van ontroerde vrienden, doch ook volslagen onbekenden, die de baai- volgden op den langen laatsten weg door den dooöenakker, waar in een verwijderden hoek het graf was gedolven naast het graf van haar lang geleden gestorven echtgenoot. Volgens het gebruikelijke ritueel vond de begrafenisplechtigheid plaats en schepten de aanwezigen 't zand op de kist van Esther de Boer- van Rijk, die onvergetelijk in de herinnering van het Nederlandsche Volk zal blijven voortleven. en TJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de Inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bjj apo thekers en drogisten in flacons van 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Dreigende staking in kuipers- en liaringpakkersbedrijf te Vlaardingen. Uultimatum door werknemersorganisaties verzonden. Men bericht ons van de zijde van de vier samenwerkende bonden, welke de onderhan delingen voeren met de werkgevers in het kuipers- en haringpakkersbedrijf te Vlaar dingen, dat het niet mogelijk schijnt te zijn, dat langs den weg van onderhandelingen een bevredigend resultaat voor de in dit bedrijf werkzaame arbeiders zal worden bereikt. Nadat de werkgevers elke verbetering had den afgewezen, hebben, na gehouden verga deringen met hun leden, de besturen op 27 Augustus in een brief de werkgevers nogmaals gewezen op de ernst dezer zaak en hun ver zocht een andere beslissing te nemen. Hierop hebben de werkgevers op 2 Septem ber de besturen medegedeeld, dat door een druk bezochte vergadering het besluit was genomen, dit door het bestuur ingenomen standpunt te handhaven en niet tegemoet te komen aan de door de organisaties gestelde verlangens. Op Woensdag 8 September is dit antwoord van de werkgevers door de besturen van de samenwerkende organisaties in druk bezochte ledenvergaderingen behandeld. De aanwezigen waren over dit door de werkgevers ingenomen starre standpunt zeer ontstemd en hebben de besturen opgedragen, de werkgevers mede te deelen, dat met dit antwoord geen genoegen kan worden genomen. Er is besloten de werk gevers mede te deelen, dat, mochten de werk gevers niet bereid worden gevonden vóór 18 September aan de door de arbeiders gestelde verlangens tegemoet te komen, op 20 Septem ber den arbeid op de bestaande voorwaarden niet wordt hervat. Luchtverdedigingsfonds schenkt f 10.000 aan de zweefvliegerij. 'S-GRAVENHAGE, 9 September. Naar wij vernemen heeft het dage lij ksch bestuur van het luchtverdedi gingsfonds besloten een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen ter be vordering van de zweefvliegerij. Twee Nederlandsche vrachtauto's botsten op Belgisch grondgebied. Eén doode, twee ernstig gewonden. Donderdagavond zijn tusschen de gemeen ten Gooreind en Wuestwezel, nabij de Bel- gisch-Nederlandsche grens, twee Nederland sche vrachtauto's hevig met elkander in bot sing gekomen. De eene vrachtauto was inge richt voor vleeschtransport en kwam uit de richting Antwerpen, de ander had een lading- haring en kwam uit Nederland naar Antwer pen toe. De gevolgen van de botsing waren vreese- lijk. De auto met de lading haring vloog in brand en werd door de vlammen vrijwel totaal vernield. De chauffeur liep vrij ernstige brand wonden op. Nog erger was het gesteld met de inzittenden van de vleeschauto. De heer J. Beymans n.l., die naast den chauffeur van deze auto zat, werd vrijwel op slag gedood, terwijl de chauffeur ernstige verwondingen bekwam. De heer Beymans was te Breukelen woonachtig. Inruiling onbruikbaar geworden briefkaarten. Van rijkswege uitgegeven briefkaarten, die om de een of andere reden voor het ge bruik ongeschikt zijn geworden, kunnen, zooals bekend, worden ingeruild tegen nieuwe formulieren van dezelfde soort tegen bijbe taling van 1 cent per stuk. In verband met de jongste tariefsverlaging behoeft voor de inwisseling van dergelijke briefkaarten van 4 cent, geen bijbetailng te geschieden, dezen regeling blijft ook na 31 October a.s. van 'kracht. Tot aan deze datum kunnen geheel gave ongeschonden briefkaarten van 5 cent worden ingewisseld tegen briefkaarten van 4 cent. met terugbetaling van 1 cent. Wielrenners, die een gevaar op den weg zijn. Als zij roekeloos rijden, moet een ongeluk gebeuren. Haarlemsch wielrenner in hooger beroep. „Wielrenners, die op den weg als gekken rijden vormen een groot gevaar, het is een wonder, dat er niet meer ongelukken gebeu ren", zeide de procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten in zijn re quisitoir tegen een Haarlemschen eierkoop man en liefhebber van de wielersport. De man trainde op 3 Augustus van het vorig jaar op den Heerenweg te Heemstede. Diep over het stuur gebogen trapte hij den weg af, zonder links of rechts te kijken, zonder zelfs het verkeer vóór hem goed waar te nemen. Op zeker oogenblik reed hij een dame aan, die vóór hem fietste. Zij werd tegen den grond ge slingerd en met een beenbreuk opgenomen. Na elf weken in een ziekenhuis te zijn ver pleegd kon zij haar werkzaamheden hervat ten, hoewel zij thans ruim een jaar later nog moeilijk loopt. Wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld veroordeelde de rechtbank te Haarlem den wielrenner tot veertien dagen gevangenisstraf. Hij teekende appèl aan en Donderdag diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam, flet bleek, dat hij reeds een deel van de schade heeft vergoed en ook de rest zal hij zoo spoe dig mogelijk voldoen. De aangeredene deed nog een goed woordje voor verd. Zij zou het een onaangename gedachte vinden, wanneer hij voor dit feit gevangenisstraf zou moeten on dergaan. De procureur-generaal echter requi- reerde bevestiging van het vonnis (veertien dagen gevangenisstraf). De verdediger, mr. van Haastert, bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Arrest 23 September. (A.N.P.) UITGIFTE VIER MILLIOEN 3y2% OBLIGA TIES MAATSCHAPPIJ VOOR GEMEENTE- CREDIET. Bij de Donderdag gehouden inschrijving is van het conversierecht een dusdanig gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen tot en met f 25.000 niets en op bedragen daarboven slechts een uiterst gering percentage kan worden toegewezen. Vervalsclier voor de rechtbank. Belgische gloeilampen voor Hollandsehe laten doorgaan. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan de 40-jarige M, M. H. P., handelsbestuurder te Brussel, thans gede tineerd te Rotterdam, beschuldigd van het vervalschen van facturen. De voorgeschiedenis dezer zaak is als volgt: Reeds gedurende eenige jaren werden in Britsch-Indië gloeilampen ingevoerd, die volgens het opschrift op de verpakking uit Nederland kwamen. Men betwijfelde echter of dit juist was maar men kon toch niet uit maken waar de lampen dan wel vandaan kwamen. De Britsch-Indische douane schreef toen een certificaat van oorsprong voor, afgegeven door een Nederlandsche Kamer van Koop handel. De leverancier was een Belgische gloeilam penfabriek en deze zag zich dus voor de moeilijkheid geplaatst, het Nederlandsche certificaat te verkrijgen. Hiertoe kreeg P. op dracht en het lukte hein ook bijna. Van een vriend en fabrikant in Goirle wist hij blanco facturen te verkrijgen. Deze werden in Brus sel in gevuld en met de hulp van zekere A. A. expeditiechef van een bevrachtingskantoor te Rotterdam, werden deze valsche facturen aangeboden aan de K. v. K. te Rotterdam, die daarop het gewenschte certificaat afgaf. De politie had echter de lucht van de zaak gekregen en zoo kwam de zaak aan het licht, P. legde voor de rechtbank een volledige bekentenis af. waaruit bleek, dat A. f 2000 voor zijn moeite had gekregen. Als getuige gehoord, ontkende deze dit, wat tengevolge had dat hij als verdacht van meineed werd gearresteerd. Tegen P. werd geëischt negen maanden vangenisstraf met aftrek van voorarrest,. „Hoe lang moet ik adverteeren?" vroeg eens een haardenfabrikant. „Net zoo lang als U wat te verkoopen hebt," antwoordde men hem. „Adverteer in couranten, zoo vaak als U maar kunt." Hij nam de proef en het feit dat zijn reclame-budget voor courantenreclame thans tien maal zoo groot is, doet blij ken hoe juist dit advies wel is geweest. ZATERDAG 11 SEPT. aanvang optreden van het phenomenaal THE PINGUÏNS ensemble. LeiderCAS HASSELMAN. Stehgeiger EDDY BACKER. Zij brengen voor U Café-Rest. Du Commerce. EigenaarL. J. WASCH Jun. (Adv. Ingez. Med.) Onveilig seinen toch doorgereden. Beschamend onderzoek van de spoorwegen Zoo helpt automatische overwegbeveiliging niet! De directie der Nederlandsche Spoorwegen meldt: Zooals bekend is, werd bij den onbewaak- ten overweg nabij Steenwijk in den rijksweg van Meppel naar Heerenveen een automati sche beveiliging van het wegverkeer in dienst gesteld, die zoodanig is ingericht, dat nor maal eén wit licht getoond wordt, dat 45 flik keringen per minuut maakt, ten teeken, dat hier een sein aanwezig is en welk witte licht, wanneer een trein den overweg nadert, automatisch wordt vervangen door een rood licht, dat het dubbele aantal dus 90 flikke ringen per minuut maakt. De lichten zijn van een dergelijke duidelijkheid en helderheid, dat zij iederen weggebruiker in het oog moe ten vallen. Doordat het flikkerlichten zijn, vallen deze nog meer op. dan de bekende stadsverkeerslichten. De inrichting is ruim acht maanden geleden in dienst gesteld en heeft geen enkele storing gehad. Nu werd op drie dagen, n.l. op 1, 2 en 3 Sep tember gedurende de volle 24 uur opgenomen hoeveel motorvoertuigen dien overweg zijn gepasseerd en hoeveel daarvan zich niet aan het roode licht hébben gestoord. Het is ge bleken, dat in dat tijdperk van drie dagen 2169 motorvoertuigen den overweg zijn over gegaan en dat daarvan niet minder dan ze ven zijn doorgereden niettegenstaande het roode flikkerlicht waarschuwde, dat een trein den overweg naderde. Dit is een voor de weggebruikers bescha mend resultaat. Wat baten de beste beveili gingsinrichtingen, wanneer de bestuurders van motorvoertuigen zich er niet aan storen? Men vraagt zich af of er wel reden is om een dergelijke kostbare beveiliging van onbe waakte overwegen te laten voortgaan. Want let wel bij den bewusten onafgesloten en onbewaakten overweg te Steenwijk is hq> uitzicht voldoende: de ligging van den over weg is niet zeer gunstig, omdat de weg den spoorweg schuin kruist, doch voor een voor zichtig rijdend automobilist bestaat er geen gevaar. De beveiliging is gemaakt om op de zen vrij drukken rijksweg de autobestuurders zoo min mogelijk te hinderen en hen door een overduidelijk sein in staat te stellen zich zon der vertraging er van te overtuigen, of de overweg veilig bereidbaar is. Maar wat baat het, indien zoo velen zich daar niet aan storen? Laat zooals in een land als Engeland zoo opvalt ieder weggebruiker er een eer in stellen de verkeersregels stipt op te volgen: eerst dan zal er een gunstige wending komen in het al te groot aantal verkeersongevallen en zullen kosten, als die te Steenwijk ge maakt zijn, niet grootendeels onnut zijn uit gegeven. De Beemster viert feest. 325 jaar geleden drooggelegd. Het is 325 jaar geleden, dat de Beemster. het groot,meer in Noord-Holland, droog viel en dit feit mocht niet onopgemerkt voorbij gaan. De Beemster is immers een bloeiende polder geworden en wordt terecht de schoon ste polder van geheel Noord-Holland genoemd. Hoewel de geheele bevolking feest viert, is het centrum van alles toch wel de Middeh-Beem- ster. het dorp waar ook het raadhuis staat, Dit dorp is op grootsche wijze versierd en overal wappert de driekleur, terwijl verschil lende eerepoorten zijn opgericht. De bewo ners van den polder hebben Jan Adriaanszoon Leeghwater willen eeren en hebben dit ge daan door in de tuinen van vele groote boerde rijen kleine molentjes te bouwen, welke een boeiend en treffend schouwspel te zien geven. Woensdagmiddag begonnen de feestelijk heden met een algemeene vergadering van het historisch genootschap Oud West Friesland, welles voorzitter, dr. van Baaien Blanken, op grootsche wijze gehuldigd werd bij zijn 85sten verjaardag, welken hij juist dien dag vierde. De heer J. J. Honig uit Zaandijk hield op deze vergadering een lezing over het leven en wer ken van J. A. Leeghwater. Woensdagavond verzamelden de genoodig- den zich aan een diner, waarna de feestelijk heden in het Lunapark geopend werden en men in dichte drommen optrok naar de schouwburgtent, waar de première ging van .,De Beemster-revue". Donderdagmorgen vond de officieele ope ning van de tentoonstellingen, welke ter ge legenheid van het jubileum gehouden worden, plaats. Burgemeester Kikkert van Beemster heeft in een welkomstwoord de vele autoritei ten toegesproken, in het bijzonder den com missaris der Koningin in deze provincie, mr. dr. A. baron Röell en de leden van Gedepu teerde Staten, de heeren D. Kooyman, A. W. Michels en mr. dr. P. J. Witteman, terwijl hij tevens een welkomstwoord richtte tot, den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland, ir. C. Thomese. Na den burgemeester heeft de dijkgraaf, de heer D. Nobel Jzn., een kort woord gesproken, waarin hij hulde bracht aan het comité, dat de feesten heeft voorbereid en daarna heeft de commissaris der Koningin zijn feestrede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van de ernstige crisismoeilijkheden, welke thans voorbij zijn, zoodat dit feest in volle blijdschap en eendrachtige samenwerking gevierd kan worden. De commissaris heeft daarna de vee-, zuivel-, landbouw--, tuinbouw-, bloemen-, handwerk- en middenstandstentoonstellingen geopend. Na deze opening hebben de genoodigden een rondgang gemaakt over de verschillende ter reinen. Donderdagmiddag is door mr. dr. A. baron Röell een borstbeeld van Leeghwater onthuld, terwijl tevens een oudheidkundig museum is geopend. De tentoonstellingen van zuivel-, land- en tuinbouwproducten, alsmede die van bloe men, handwerken en huisvlijt, mochten zich in een flinke belangstelling verheugen. De fraaie verlichtingen door geheel den polder trokken des avonds zeer vele bezoekers. EEN FILM VAN DE MOLUKKEN. Naar een verhaal van Somerset Maagham. De Mayflower Company Ltd., onder direc tie van Charles Laughton en Erich Pomrner is op het oogenblik bezig een film te vervaar digen, die speelt in de Molukken. Het werk is getiteld „The Vessel of Wrath", een van So merset Maugham's verhalen, dat op het doek zoo getrouw mogelijk wordt weergegeven. Charles Laughton, De hoofdrol wordt vervuld door Charles Laughton zelf. Het is de figuur van Ginger Ted, een gestrande Engelschman, die op een der kleine eilanden van de Molukken een genoeglijk leven leidt op basis van een „un derstanding" met zijn familieleden in Enge land, die hem een klein maandgeld uitbeta len op de conditie, dat hij zich niet in Enge land vertoonen zal. Behalve Ginger Ted is er op het eiland nog een Engelsche missie aanwezig geleid door mr. Jones en diens zuster. Deze laatste rol wordt gespeeld door Elsie Lane hester. Naast hun roeping ter verbreiding van het geloof bewegen mr. Jones en zijn zuster zich ook op het terrein der ziekenzorg.. Op een goeden dag wordt op een naburig eiland een cholera- epidemie gemeld en miss Jones maakt zich terstond op, om daarheen te gaan en de noo- dige hulp te verleenen. De controleur stelt de gouvernementsmotorboot beschikbaar en wijst in verband met de vijandige gezindheid, van de bevolking een manlijken beschermer aan in den vorm van Ginger Ted. Deze is haar eenige steun op het eiland, waar de sterke arm van het B. B. niet of nauwelijks vertegenwoordigd is. De apotheose van de film is, dat miss Jo nes en Ginger Ted elkaar merkwaardig goed blijken te begrijpen en dat op het eiland eer lang een echtverbintenis tot stand zal ko men tusschen de twee. De voorlichting omtrent Indische gebrui ken en toestanden wordt verschaft door het Nederlandsch Informatiebureau te Londen en de heer Charles M. Morell, secretaris van deze instelling vertoeft thans met het gezel schap van de Mayflower Pictures Cy in Zuid- Frankrijk, waar hij de technische aanwijzin gen verstrekt bij de gedeeltelijke opname van de film. Het is de bedoeling dat deze film be halve in Engeland ook in Holland en Neder - landsch-Indië zal worden vertoond. ACCOUNTANTSDAG. Het Nederlandsch instituut van accoutants organiseert den 28sten accountantsdag op Zaterdag 25 September a.s. in Pulchri Studio te 's-Gravenhage. Mr. D. Crena de Iongh, president van de Ned. Handelmaatschappij te Amsterdam zal in de ochtendzitting te half 11 een inleiding hou den over „de positie der algemeene banken in het economisch leven van Nederland". In den namiddag, te twee uur. zal de heer J. H. Textor. accountant te Overveen, chef van de afdeeling verificatie der prov. griffie van Noord-Holland, spreken over „De lee- ningspolitiek der gemeenten en de admini stratie dier leeningen". DRIE WERKLIEDEN DOOR VALLENDE PAAL GETROFFEN. Donderdag is op het terrein aan den Waals- dorperweg te 's Gravenhage, waar kazernes gebouwd worden, een paal omgevallen, waar door 3 werkliedeen getroffen werden. De 36-jarige J. V., uit de Winburgstraat klaagde over duizelingen en pijn in rug en hoofd. Hij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd. Het tweede slachtoffer was de 45 jarige C. B„ uit de Loggerstraat, die schaafwonden kreeg en eveneens over pijn in hoofd en rug klaagde. Na in het ziekenhuis Bronovo behandeld te zijn, kon hij huiswaarts keeren. Dit was even eens het geval met den 32-jarigen R, T. uit de Winburgstraat, bij wien zich dezelfde ver schijnselen voordeden. De oorzaak van het ongeval was het te vroeg loslaten van een tuitouw, waarmede de paal werd vastgehouden door R. W. S. Of dit geschiedde op last van zijn baas, J. W. A. S.. staat niet vast. Van het ongeval is proces-verbaal opge maakt SPORTWATERVLIEGTUIG OVER DEN KOP. Donderdagmiddag is het watersportvlieg- tuig, de PH-ARI, eigenaar de heer Heymans, toen het van den Steiger werd weggebracht om af wind te draaien, tijdens het taxieën plotseling dooreen scherpen windstoot onder een van de vleugels gegrepen, tengevolge waarvan de andere vleugel het water raakte en het toestel in het water dook. De twee inzittenden slaagden er spoedig in het toestel te verlaten. Zij hielden zich zwemmend bo ven water, tot zij met een motorvlet werden opgepikt en naar de vliegloods werden ge bracht. Het toestel ligt thans grootendeels onder water gemeerd aan den steiger en heeft naar het schijnt geen beschadigingen bekomen. Desondanks zal het naar de Fok kerfabrieken worden gezonden om te worden nagezien.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3