Conferentie te Nyon gaat door. Londen betreurt het wegblijven van Italië en Duitschland. Bloemen en fonteinen op de tentoonstelling. Thijs Ijs en OomMopperniet gaan weer verder! VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 HA ARE EM'S DAG BE AD De situatie, ontstaan door de weigering van Italië en Duitsch land de Middellandsche Zee-conferentie bij te wonen, wordt in internationale kringen niet tragisch opgevat, aldus meldt Havas uit Genève. Het is bekend, dat de regeeringen te Londen en Parijs vastbesloten zijn aan haar beslissing vast te houden, de voor bereiding voor de conferentie duurt dan ook voort. Behoudens onvoorziene omstandigheden blijft de opening der conferentie vast gesteld op hedenmiddag te half vijf. voormalig voorzitter der Socialistische Partij, die eenige maanden geleden zijn cnandaat had neergelegd en uit de socialistische partij was getreden, gearresteerd. Duitschland Dr. Schacht zal aftreden als minister van economische zaken Havas meldt uit Berlijn 9 Septem ber: Het aftreden van dr. Schacht als minister voor economische zaken, aldus verklaren hedenavond gezag hebbende kringen, kan niet lang op zich laten wachten. Zij voegen hier aan toeo, dat Schacht echter presi dent van de Rijksbank zal blijven. De samenvoeging van de functies van Rijksbankpresident en minister van economische zaken, zoo zeggen zij verder, was te inspannend geworden voor een persoon. „Schaffendes Volk". Voorbeelden voor den speeltuin. Londen betreurt den gang van zaken. Uit Londen, 9 September. Reuter meent te weten, dat men het Duitsch- Italiaansche besluit tot het niet deelnemen aan de conferentie te Nyon te Londen zeer betreurt. De aanwezigheid der beide mogendheden zou naar Britsche meening de prac- tische taak der conferentie zeer ver gemakkelijkt hebben, doch er zou geen sprake kunnen zijn van anu- leering der conferentie. Men gelooft, dat de Britsche regeering bij "de uitwerking der voorstellen, die ten doel hebben een einde te maken aan de onvei ligheid in de Middellandsche Zee, steeds rekening heeft gehouden met de mogelijk heid, dat Duitschland en Italië zich van deelneming zouden onthouden. Andere plan nen zijn dan ook, naar men zegt, bespro ken en hoewel het aan de conferentie voor te leggen ontwerp niet zoo doelmatig kan zijn als de medewerking van Duitschland en Italië zou hebben veroorloofd, gelooft men in Britsche leringen, dat het voldoende zal zijn de aanvallende vliegtuigen en duikbooten in een zeer onaangename situatie te brengen. Men meent verder, dat de Britsche regeering thans het voorstel tot het voorleggen van het vraagstuk aan de Londensche commissie niet kan overwegen. Zooals reeds eerder is opge merkt, hebben de omstandigheden in de Middellandsche Zee een probleem doen rijzen, dat buiten het kader van het niet- inmenginsvraagstuk uitgaat en niet speci fiek -op Spanje betrekking heeft. Indien het. zooals men in sommige krin gen aanneemt, de bedoeling der Russische besehuldigingen tegen Italië geweest is het deelnemen van Duitschland en Italië aan de conferentie moeilijk te maken, bestaat het gevaar, dat men van de vergaderingen ge bruik zal maken tot het doen van ideologische aanvallen tegen beide landen. In ieder geval is Engeland vastbesloten alle politieke vraag stukken buiten de besprekingen te houden, opdat men met de technische punten snel kan vorderen. Daar van Albanië geen antwoord is ont vangen, kan men aannemen dat aan de conferentie wordt deelgenomen door de vol gende landen: Engeland, Frankrijk, Rusland, Turkije, Joego-Slavië, Roemenië, Griekenland en Egypte. Nieuwe plannen. "jrve regeeringen van Frankrijk en JI—Engeland 'beschikken over een uitgewerkt plan dat reeds was voor bereid voor het geval dat zooals inderdaad geschied is Duitschland. en Italië niet aan de Middellandsche Zeeconferentie zouden deelnemen, al dus Havas. Het aanvankelijk aanvaarde ontwerp, dat door de afwezigheid der beide mogendheden is vervallen, voorzag in inschrijving van alle duikbooten in de Middellandsche Zee, afba kening van zones buiten de scheepvaartwegen en achtervolging van alle duikbooten, die bui ten de geoorloofde zones zouden worden ge zien. Deze maatregelen kunnen zonder Duitschland en Italië niet worden toegepast. Daar ook het convooistelsel in beginsel ver oordeeld wordt, schijnt de uitbreiding van het aantal oorlogsschepen, dat belast is met de verdediging der koopvaarders, de eenige practische oplossing te zijn. Dit systeem wordt steeds toegepast, maar men gelooft, dat de conferentie de doelmatig heid er van zal versterken: de oorlogsvloten zullen dan de koopvaardijschepen van elke nationaliteit beschermen, hetgeen niet alleen de taak van Frankrijk en Engeland maar die van alle onderteekenaars der actie zal zijn. Het Italiaansche antwoord. TUT avas publiceert het volgende geautori- J seerde resumé van het Italiaansche ant woord op de Fransch-Britsche uitnoodiging. Italië maakte zich op om bevesti gend op deze uitnoodiging te antwoor den, doch de Russische nota bracht wijziging in de opvatting der fascis tische regeering. Te dien aanzien wordt verklaard: de regeering moet haar besluit in bevestigenden zin uitstellen, totdat een bevredigende regeling van dit incident zal zijn tot stand gekomen". Evenwel zoekt Italië een middel voor een gedachtenwisseling tusschen de belang hebbende mogendheden. Italië is van mee- ening., dat dit onderwerp op nuttige wijze zou kunnen worden besproken door de com missie te Londen met het oog op het aantal landen, dat er vertegenwoordigd is, in 't~ Dij- zonder Polen en Portugal, de technische be voegdheid en de ondervinding der commissie. Tenslotte verklaart Italië nu reeds bereid te zijn haar activiteit voort te zetten in den boe zem der commissie en in overeenstemming met de Rijksregeering aan den vertegenwoor diger in de commissie alle noodige instructies te geven. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat de con ferentie van Nyon door de afwezigheid van Duitschland en Italië van tevoren tot misluk king gedoemd is. Duitschland wijst op het „Leipzig"-geval. Uit Berlijn, 9 September. De rijksregee ring heeft er in haar antwoord op de uit noodiging tot deelneming aan de Middel landsche Zee conferentie den nadruk op ge legd. dal zij natuurlijk iedere poging, de door den burgeroorlog in Snanie veroorzaak te onveiligheid in de Middellandsche Zee te doen eindigen, begroet en dat zij zich zou verheugen, indien het zou gelukken te dien einde tusschen de er bij betrokken mogend heden een overeenstemming tot stand te brengen over gemeenschappelijk te nemen maatregelen. Tegelijkertijd heeft het Duitsche antwoord er evenwel aan herinnerd, dat de rijksregee ring, toen zij enkele maanden geleden harer zijds met een soortgelijk initiatief voor den dag kwam bij de Britsche en de Fransche regeering een houding heeft ontmoet, welke voor haar weinig bemoedigend is. vertrou wen te stellen in nieuwe collectieve afspra ken op dit gebied. Hoewel het toentertijd na den in zijn ge volgen ernstigen overval op den Duitschen pantserkruiser „Deutschland" tot een bin dende overeenkomst inzake de behandeling van dergelijke kwesties is gekomen, hebben de Britsche en de Fransche regeering na den kort hierna geschieden torpedo-aanval op den Duitschen kruiser „Leipzig" er, zooals bekend is, niet toe kunnen besluiten tegen over de rijksregeering ook slechts een mi nimum van solidariteit te betoonen. Bij de houding der rijksregeering kon voorts het feit, dat de Sovjet regeering het juist heeft geacht in deze dagen wegens ze kere voorvallen in de Middellandsche Zee onbewezen beschuldigingen tegen de Ita liaansche regeering in te brengen en daar aan vergaande eischen te verbinden, niet over het hoofd worden gezien. De rijksregeering heeft evenwel de poging door gemeenschappelijk beraad tot een kal meering van den toestand te komen, niet willen vertragen. Zij heeft derhalve in overleg met de Ita liaansche regeering voorgesteld in plaats van een bijzondere conferentie bijeen te roe pen de Londensche niet-inmengingscommis- sie de aangelegenheid te laten behandelen. Dantzig Vroegere voorzitter der socialisti sche partij gearresteerd. De Dantzigsche politie heeft Brill, afgevaar digde van den Volksdag der Vrije Stad en Goebbels tegen het communisme. Minister Goebbels heeft gistermiddag op het partijcongres een rede gehouden, waar in hij betoogde, dat in Spanje de beslissing moet vallen tusschen Bolsjewisme, d.w.z. ver nietiging en anarchie, eenerzijds, en gezag, d.w.z. orde en opbouw anderzijds. De Kom intern, aldus Goebbels, wordt niet moede, de openbare meening der wereld te doen ge- looven, dat de nationale beweging in Spanje een militaire opstand is van reactionnaire generaals, waartegen het Spaansche volk als een man gekant is. De waarheid daaren tegen is, dat deze beweging een uiting van noodweer is tegen den opstand der commu nistische partij Spanje die in Juni 1936 ont ketend had moeten worden, doch tot Augus tus 1936 is uitgesteld. Spreker noemt het absurd, Duitschland te verwijten, dat het van plan is, het nationaal- socialisme in Spanje in te voeren of deelen van het Spaansche grondgebied te annexee- ren. Het kan echter niet dulden, dat de communistische internationale zich in West- Europa een nieuw operatiebasis verzekert, van waaruit de kiem der boljswistische we reldrevolutie des te doeltreffende en met des te meer gevaar in Europa kan worden ver spreid. Goebbels deed een feilen aanval op de Joden, die, naar hij zeide, de bolsjewistische wereldrevolutie voorbereiden. Hij vervolgde: de stormloop uit het Oosten, die in 1932 aan zwol om Europa een vernietigenden slag toe te brengen, is aan de grenzen van Duitsch land tot staan gebracht. Duitschland is te gen den wereldvijand opgestaan. Het zal hem ook. dat gelooven, hopen en weten wij, eens voor goed ter aarde werpen. Een nieuw Europa, aldus besloot Goeb bels, is in wording. Het zal een Europa zijn van zelfrespect, grootmoedigheid, fatsoen, eer, vrijheid en eensgezindheid, van erken ning der bestaansrechten van ieder volk, van socialen opbouw, economischen vooruitgang en van nieuwen bloei van kunst en weten schap. Naar dit Europa willen wij den weg wijzen. Daarvoor willen wij strijden tot den laatsten ademtocht. De groote fonteinen op het plein voor het hoofdrestaurant. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Laten we probeeren, binnen te komen, oom, stelde Thijs voor. Ik wordt hier veel te nat en ik heb het koud ook. Zoo gezegd, zoo gedaan en oom Mopperniet liep op de deur toe. Voor alle zekerheid klopte hij maar eens op de deur, doch wat hij gedacht had, werd bewaarheid: er was niemand thuis. Nau dan gaan we maar zoo, zonder meer naar binnen, lachte Thijs. Ik val haast om van de vermoeidheid. En oom Mopperniet opende de deur, die gelukkig niet afgesloten was. Raar is dat, bromde oom Mopperniet, ik begrijp niet goed, hoe het komt- dat er niemand thuis is en dat zoomaar de deur on gesloten staat! Maar morgen zullen jullie zien. mannen, waarom de deur niet gesloten was. Letten jullie maar eens op! Binnen gekomen ging Thijs vlug op een heerlijke bank liggen- boëft, hij was doodaf' Het groote bekken bij het gebouw van het Arbeidsfront, dat men op den achtergrond nog kan onderscheiden. Is uit de beschrijving van de hallen, die toch maar zeer onvolledig was en slechts een klein beeld kon geven, wel al duide lijk geworden hoeveel kosten aan deze tentoonstelling zijn gepaard, verstomd moet men staan over den meer dan grootscheep- schen opzet van het wegenplan en den aan leg van tuinen en waterwerken. Niet minder dan 400.000 kubieke meter grond moesten worden verplaatst om het terrein gereed te maken dat door verharde wegen doorkruist is die zelfs na deze lange warmte- en droogte periode slechts weinig stof opwerpen. Om het geheel schaduwrijker en vroolijkei- te maken werden er boomen geplant van 20 meter hoogte, oude naaldboomen van 12 meter met kluiten die soms 100 centenaar zwaar waren! Dat bijna al deze verplantingen zijn gelukt, bewijst wel met hoeveel zorgvul digheid en liefde dit moet zijn gebeurd. Nauwelijks een jaar geleden was op dit ter rein hetzelfde te vinden wat men op ieder onbebouwd terrein vindt en nu wandelt men door parken onder oude boomen en lang: bonte bloemperken. Fonteinen spuiten hun water omhoog en groote witte gebouwen staan harmonieus in 't zonlicht. Dat dit aan werk en kapitaal gekost heeft is ongelooflijk Men vertelde mij dat er een bedrag van veertien millioen mark mee gemoeid is ge weest en dat is niet gering voor een volk, dat toch arm is te, noemen. Anderszijds komt er ook weer veel geld binnen door de huur die de groote firma's betalen en door de talrijke bezoekers. Zondagmorgen werd de vijf millioenste bezoeker ontvangen. Het was een arbeider in een dakpannenfabriek, die verblijd werd met een volledige reis van drie weken naar Italië. Men hoopte, dat de kosten zouden kunnen worden gedekt, hoe wel ik daar ook minder optimistische stem men over hoorde. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat de tentoonstelling tijdelijk zou zijn, maar juist dezer dagen vermeldde de Düsseldorfer courant een besluit dat het terrein in dezen vorm zou blijven bestaan als een permanent tentoonstellingsterrein en als park voor Düsseldorf-Noord. Het zou ook jammer zijn geweest wanneer deze prachtige aanleg verloren had moeten gaan. Gaat men door den hoofdingang naar bin nen. dan voert een breede laan van twee honderd meter lengte, geheel omzoomd door vlaggen, naar het gebouw van het Deutsche Arbeitsfront, dat met zijn pilaren machtig en breed de laan afsluit. Rechts hiervan gaat een zuilengang, ter weerszijden waarvan tre den naar beneden voeren. Evenwijdig aan de vlaggenlaan ligt daar een waterbekken van ook tweehonderd meter lengte, dat één groote waterboog lijkt te zijn door de honderden waterstralen die daar aan twee kanten naar elkaar toe sproeien en die de heele omgeving frisch en koel maken. Hoog opspringende sierlijke fonteinen om zoomen den waterboog die temidden van groen en bloemperken van een feestelijk rood liggen. Zelden zag ik iets zoo bekoor lijks. Aan den anderen kant van de zuilen gang is de groote concertplaats die in een verhoogd bekken ook alweer een plassende fontein heeft, die 's avonds met zijn ver lichting bepaald sprookjesachtig aandoet. Wandelt men nu verder dan voert een pad midden door bloemperken van een zeldzamen overvloed, die steeds opnieuw ten diepste verbazen, wanneer men bedenkt dat een jaar geleden hier niets te vinden was dan een onbebouwd terrein. Links is de af deeling voor het kind. waar drie soorten tuinen zijn ondergebracht. Allereerst vindt men er een compleet ingerichte schooltuin met een afdeeling voor groentebedden die de kinderen zelf moeten aanleggen, met een boomgaard, bijenkorven, kindertheater enz. Daarnaast zijn voorbeelden aangelegd van speeltuinen in den huistuin:; water zand en dieren zijn natuurlijk vertegenwoordigd en zelfs is een sprookjestuin gemaakt, met de bedoeling het kind te doen leven in het Duitsche volks sprookje. De derde afdeeling is een kindertehuis met een tuin voor heel kleine kinderen. Het ronde gebouw dat nu voor ons ligt te midden van dahlia's in honderden ver scheidenheden is het gebouw voor de bloe mententoonstellingen. Juist op het oogenblik dat ik er was werd een dahlia-tentoonstelling geopend door den burgemeester van Düssel- dorf. Hij was van meening dat Düsseldorf op dit gebied iets bijzonders had gebracht. En met volle recht, want een tentoonstelling, die op een zoo zeldzame manier met bloemen en gewassen van iedere soort versierd is, heb ik nog niet eerder gezien. De voorzitter van de dahlia-tentoonstelling verzocht ons om milde critiek, daar de dahliaknollen veel te laat in den bodem waren gekomen omdat er eerst tulpen stonden die nog niet waren uitge bloeid. En toen het eerste groen zich einde- Hik vertoonden, meenden de konijnen uit de buurt dat het er speciaal voor hen was ge plant. Alweer een kijkje op moeilijkheden, die bijna onoverkomelijk moeten hebben ge schenen. Verwend als wij zijn door een over vloed van prachtige bloemen, zal deze ten toonstelling ons niet zooveel zeggen, al bood ze schitterende bloemen en heel mooie kleuren. Over de rood-steenen paden, die frisch tusschen het groene gras liggen komen we door tuinen van canna's, gladiolen, irissen, cactussen en rhododendrons. Een verdiept bas sin. omgeven door een roode zuilen galerij ligt droomerig in de warmte en draagt witte en rose waterlelies. Een paar treden omhoog en we staan voor een warmwater bassin, waarin paarse waterlelies drijven en een victoria gefia haar vreemde blad uitspreidt. Heerschend over dit bekken staat een hooge warme kas waarin exotische planten prijken. Men waant zich in een hortus! Verder gaan we weer en bewonderend staan we tegenover het houtvestershuis, dat zoo sierlijk tegen het groen afsteekt en waar achter we de rumoeren van het lunapark hooren met hooge lachen die schallen als een wagen door een erg gevaarlijke bocht van den achtbaan schiet. Schommels vliegen hoog door de lucht, één is er bij die heelemaal rond om de as slaat. Het golfbad trekt met deze warmte ook een massa bezoekers, maar wij gaan verder, langs de groote witten hallen komen we nu op het enorme feestterrein dat met zijn front aan den Rijn ligt en waar het hoofd-restau- rant met zijn geweldige terrassen uitnoodi- gend wacht. Fonteinen spuiten omhoog, tel kens wisselend van vorm en hoogte, 's Avonds is hier een der hoogtepunten van de ten toonstelling wanneer lichtbundels door de waterstralen schieten. Dan worden de ver schillende fonteinen met bekwame hand be stuurd van een centraal punt uit en de be zoeker kan urenlang kijken naar het steeds wisselend spel van water en licht. Twee en veertig duizend liter water worden hier per minuut in de lucht geworpen en belicht door 416 schijnwerpers van 1000 Watt per stuk en 80 schijnwerpers van 500 Watt. Eindelijk is het dan tijd geworden om te scheiden van deze tentoonstelling en met een bootje laat men zich naar Düsseldorf varen door den donkeren avond. Over het water klinkt de muziek zachter en zachter en fantastisch blijven de verlichte gebouwen achter, terwijl een veertig meter hooge water straal zilverachtig verlicht omhoog schiet, als wenkend in een laatst vaarwel. HELEN DE BALBIAN VERSTER. Staat van beleg afgekondigd Uit Asuncion, 9 September. De staat van beleg is ibij decreet afgekondigd voor het geheele grondgebied van Paraguay. België Premier heeft ooi; het vertrouwen van den Setiaat. De senaat heeft met 121 tegen 6 stemmen en 17 onthoudingen een motie aangenomen, waarin hulde wordt gebracht aan de integriteit en de belangeloosheid van den eersten minister Rusland AJog meer doodvonnissen Het Oekraïnsche dagblad „Komunist" dat te Kief verschijnt, meldde op 8 September, dat vier contrarevolutionairen tot den kogei veroordeeld zijn te Chdvisoke. Zij waren be schuldigd van sabotage in Kolchozen. Twee andere beklaagden kregen anderhalf jaar ge vangenisstraf. Te Zolotsjif in de streek van Charkow zijn om dezelfde redenen drie con trarevolutionairen ter dood veroordeeld en 25 tot straffen tusschen 10 en 5 jaar gevangenis. De „Molton" wordt vrijgelaten. Drie weken in Spanje vastgehouden. Officieel wordt te Londen bevestigd, dat de autoriteiten der Spaansche opstandelin gen hebben besloten het Britsche stoom schip „Molton" dtt gedurende verscheidene weken door haar is vastgehouden, vrij te laten. Niettemin zal het schip niet uit Spanje kunnen vertrekken, alvorens zekere kosten, die sedert de aanhouding gemaakt zijn, be taald zijn. I.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 4