Belangrijke kwesties op de komende V olkenbonds vergadering. SITTERS S KAR HUD - Vertelling OP WEG NAAR CURACAO. 0^ AKKERTJES m?Mi VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Nederland komt met gezaghebbende gedelegeerden. Van de op Maandag 13 dezer aanvan gende Volkenbondsvergadering kan zeker niet gezegd, dat zij bij eenkomt in een tijd, waarin het op internationaal gebied rozengeur en mane schijn is. Het tegendeel is het geval, zoodat er zeker meer dan ooit reden is om met be langstelling den gang van zaken dezer As semblee tegemoet te zien. Zij toch kan wel licht in zekeren zin aanwijzingen opleveren omtrent de verder in nabije toekomst te ver wachten, internationale politieke weersge steldheid. Nu China er tenslotte toch toe overgegaan is, een beroep op den Volkenbond te doen naar aanleiding van hetgeen het van Japan moet ondervinden, kan het heel best wezen, dat het Oost-Aziatisch vraagstuk een belang rijke plaats in de discussies zal innemen. Daarnaast is het denkbaar, dat ook het pro bleem ItaliëAbessynië op de proppen komt. zelfs al zou een Abessynische afvaardiging schitteren door afwezigheid. Mocht er, wat men over het algemeen niet verwacht, wel zulk een delegatie verschijnen, dan krijgt men vanzelf de poppen aan het dansen bij de kwestie der geloofsbrieven, want het is in dat geval wel zoo goed als zeker, dat velen geneigd zullen zijn, uit te maken, dat er in werkelijkheid geen onafhankelijk Abessynië meer bestaat, zoodat er dus voor een afvaar diging van dien staat geen plaats is. Maar ook al melden zich geen Abessynische gedele geerden aan, kan het gebeuren, dat deze of gene staat een uitspraak van de vergadering zal uitlokken, neerkomend op het overlijdens certificaat van den staat Abessynië. Er is een oogenblik geweest waarop Mussolini kenbaar heeft gemaakt, daaraan reeds genoeg te heb ben en niet eens een geboortebewijs n.l. voor het Italiaansche Keizerrijk te vorde ren. Er waren er, ja er zijn er nu ook nog die meenen dat het verstandig en de moeite waard zou zijn, aldus aan Italië's verlangens op dit punt tegemoet te komen, ten einde dan in ruil voor een dergelijk gebaar weer de actieve medewerking van Italië aan den Volkenbond te bewerkstelligen. Intusschen ontbreekt het ook niet aan de opvatting, dat de Volkenbond zich door dezen weg te be wandelen, nog grootere politieke en^moreele schade zou berokkenen, dan al ontstaan is door het opgeven van de sancties in Juli 1936. Vandaar, dat men in breeden kring met spanning tegemoet ziet, of en hoe het Abessynische probleem zal worden aangesne den. Voorts is het altijd nog denkbaar, dat de verwikkelingen in en ten opzichte van Spanje op de een of andere manier hun weerslag ter Assemblée zullen hebben, met inbegrip van de ernstige moeiliifcheden voortkomend uit de zeerooverij in de Mid- dellandsche Zee. Wel zal men, indien niet op het laatst een spaak tusschen de wielen komt. hierover buiten Volkenbondsverbend en buiten de Volkenbondsstad gaan confe- reeren, doch dit neemt niet weg, dat men mogelijk te Genève ook op een gegeven oogenblik aandacht zal (willen) wijden aan het- onderwerp, waaromtrent men de koppen bij elkaar zal steken te Nyon. Als men voorts bedenkt, dat het Palestina- vraagstuk op de agenda van den Raad staat en dat menigeen het voor de hand liggend acht, dat ook de Assemblée deze kwestie niet onbesproken zal laten, is het wel duidelijk, dat er alle reden bestaat om het waarschijn lijk te achten, dat er op deze vergadering, nog afgescheiden van tal van andere belang rijke agendapunten, heel wat aangelegenhe den van zeer groot gewicht in het brandpunt van het denken en werken der gedelegeerden zullen staan. /f]) p het eerste gezicht lijkt het er mis- schien op. alsof de Nederlandsche af vaardiging zich van een en ander niet zoo heel veel zou hoeven aan te trekken, aange zien het immers niet gaat om kwesties, waar bij Nederlandsche belangen direct betrokken zijn alhoewel dit ten aanzien van de be denkelijke toestanden in de Middellandsche Zee, met het oog op onze scheepvaart eigen lijk niet eens gezegd kan worden. Doch wie wat verder kijkt dan zijn neus lang is, zal moeten toegeven, dat wij indirect bij de meeste der boven vermelde onderwérpen wel belang hebben, omdat darbij im mers niets meer of minder op het spel staat dan beveiliging van de internationale rechtsorde. stads bibliotheek en leeszaal prinsenhof. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). NIEUWE AANWINSTEN. OPVOEDING EN ONDERWIJS. Fallen tin. Onder vier oogen; gesprek ken met jongens zoo van een jaar of acht tien. Knuvelder. De volkshoogeschoolplei dooi en voorstel. Koot. B-P de chief! 80 romantische ja ren uit het leven van Lord Baden-Powell. Mennicke. Sociale paedagogie; grond slagen vormen en middelen der gemeen schapsopvoeding. Schenk en Spaan. Wel de kerk. maar. gesprekken over jeugd en Christendom. FOLKLORE. Hammerstein. Trachten der Alpenlan den KUNST. Jan van der Heyden. Beschrijving van de tentoonstelling in het Amsterdamsch his torische museum Klinkert. De moderne dansen. Vestdijk. Kunstenaar en oorlogspsycho logie. GESCHIEDENIS. Azana, Largo Caballero en Alvarez del Vayo. Redevoeringen. Berkelbach van der Sprenkel (Red.) De pelgrimstocht der menschheid. Herinnerings-album, waarin opgenomen zijn de aardigste momenten van de huwe lijksreis.van Prinses Juliana en Prins Bernhard. DUITSCHE ROMANS. Döblin. Die Fahrt ins Land ohne Tod. Karlin. O Joni San; 2 Japanische-No vellen. Meyrink. Der Engel vom westlichen Fenster. Thiess. Die Verdammten. NEDERL. en i.h. NEDF.RT, VERT. ROMANS Rnkker en poeskoke pvipfeeheinvm Brayn. Krentje v»r KaUnr,burg Feuchtwanger. -- De vaische Nero. Hartwin. De zilvervosfarm. Schaaf Van der De liefde van een dwaas. Nu komen wij te Genève uit met een „ploeg" die er zijn mag. De minister-president ge niet in de Volkenbondssamenleving groot ge zag. zij het ook in hoofdzaak dank zij het geen hij op en in verband met economische Volkenbondsconferenties gepresteerd heeft. Zelf zal hij echter slechts een kleine week de delegatie leiden, om daarna de leiding over te dragen aan een man van groote in ternationale ervaring als de vorige minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. dr. de Graeff. De omstandigheid, dat deze thans minister-af is en in het nieuwe kabinet- Colijn geen zitting nam. behoefde inderdaad geen beletsel te wezen om hem tot plaats vervangend leider der delegatie te benoe men. want het waren geenszins factoren van internationalen als wel van nationalen (bin- nenlandschen) politieken aard, die aan het ministerschap van jhr. de Graeff een einde maakten. Op het gebied van ons buiten landsche beleid, zoo mag men veilig aanne men. bestaat er tusschen hem en den pre mier geen verschil van inzicht. Vermoede lijk zal het wachtwoord voor onze afgevaar digden wel hierop neerkomen, dat zij zich thans zooveel mogelijk op den achtergrond moeten houden. Maar ook dan zelfs wacht hun een moei lijke taak. Mogen zij er in slagen „to make the best of it". Dr. E. v. RAALTE. HAARLEMSCHE JEUGDKERK VOOR OUDEREN Zondag 12 September beginnen weer de diensten van de Haarlemsche Jeugdkerk voor Ouderen. Deze diensten, die om de 14 dagen des morgens van 11 tot 12 urn- in de Bakenes- serkerk worden gehouden, worden geregeld door een groot aantal jongeren van pl.m. 14 tot 20 jaar bezocht. Het bestuur van de Jeugd kerk streeft er naar, dezen kring" van vaste bezoekers steeds te vergrooten. Daarom wor den er dit jaar diensten gehouden met onder werpen, die zeker de belangstelling van velen zullen hebben, ook van de jonge menschen, die min of meer buiten het kerkelijk leven staan. In den dienst van 12 September hoopt de heer E. van Bruggen, hulpprediker te Amster dam. te spreken over: „Niet zoeken, maar ge vonden worden". Het onderwerp voor den dienst van 26 September is: „Waarom ge loof?" Alle jongeren van Haarlem en Om streken zijn in deze diensten welkom. PROVINCIALE STATEN. De tweede gewone zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland zal Dinsdag 26 October, des ochtends half twaalf, worden geopend personalia. Onze stadgenoote mej. A. Goetsch is be noemd tot leerares zangonderwijs aan de Chr. Meisjesschool in de Hondecoeterstraat te Am sterdam. Hooger vervoersopbrengst van de N. Z. H. T. M. De totale vervoersopbrengst van de N.Z. H.T.M. over de maand Augustus bedroeg 383.837 tegen 364.610 in dezelfde maand over 1936, dit is dus een vermeerdering van de vervoersopbrengsten met 19.227. BRIDGECLUB „HAARLEM". Woensdagavond opende de Bridgeclub „Haarlem 1932" het bridge-seizoen 1987/'38 met een drukbezochte ledenvergadering in hotel „Lion d'Or". De agenda werd zeer vlot afgewerkt; het huishoudelijk reglement, waarvan den leden bereids 'n concept was toe gezonden, werd goedgekeurd. De Technische commissie heeft een zeer varieerend speel plan ontworpen. Na de sluiting der vergade ring werd nog onderling pleizierig gespeeld. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937. Progr. I. Hilversum n. Progr. n. Hilversum I. Progr. HL 8.00 Keulen. 9.45 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.20 Ned. Brussel. 1.30 Keulen. 2.20 Fransch Brussel. 4.20 Keulen. 6.20 Londen Regional. 7.40 Parijs Radio. 8.20 Drotwich. 9.10 Diversen. 9.20 Rome. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 2.45 Londen Regional. 3.20 Droitwich. 8.20 Londen Regional. 9.55 Pauze. 10.00 Droitwich. 10.20 Londen Regional. 11.35 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen grarnof oonplatenconcer tVerzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. ingez Med.) BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Aerdenhout-Bentveld: den weleerw. heer W. M. Bosch; tot directeur van de K.J.C. der parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart te Vogelenzang: den weleerw. heer F. C. Verheul; tot Moderator van de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging „St. Augustinus" te Haarlem: R. D. M. H. Kuipers. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddïenst te 7.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 8.11 uur. Selinchousdagen Ochtenddienst: Zondag te 6.45 uur. Andere dagen te 6.15 uur. Middag- en Avonddienst te 7 uur. Dinsdag Middagdienst te 1.30 uur. Joum Kippoer: Dinsdagavond Kol Nidrei te 7.40 uur. Predikatie voor het gebed „Ja'Aleh". Ochtenddienst te 7.30 uur. Einde te 8 uur. Werkdagen: Ochtenddienst op Donderdag te 6.45 uur. Vrijdag te 7 uur. Middag- en Avonddienst te 7 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12,30 uur. Zondag, Maandag en Donderdag na den Mid dag- en Avonddienst. De Middag- en Avonddienst op Zondag, Maandag en Donderdag, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. Zijn zwaarste strijdy' ADELBERT VAN MANNEKUS. TOEN inspecteur Larrensen vernam, dat Jaap Stevens benoemd was tot hoofdinspecteur, werd hij beurtelings rood en wit. Dadelijk daarop begon hij echter te lachen en klopte den brenger van het slechte nieuws vriendschappelijk op den schouder. „Dat is in orde, Jameson! Ik dank je voor de moeiteehsigaret?" De totaal verbouwereerde Jameson staarde zijn superieur aan, krabbelde over zijn kin en greep daarop de hem aangeboden sigaret. Hij zoog de rook in, keek naar Larrensen en: „Verder nog iets van uw orders, inspecteur?" Larrensen staarde door het venster.... toen draaide hij zich met een bruuske bewe ging om. „Wat zei jeo, natuurlijk, je hebt vrij hè. Maar natuurlijk, ga je gang kerel!" En hij zwaaide met zijn hand onverschil lig in de richting van de deur, waardoor Jameson even later verdween. Maar nog was de deur niet achter den sergeant gesloten, of het gelaat van Larrensen betrok. Vier lange jaren had hij gezwoegd, gevoch ten en getobd om het tot hoofdinspecteur te brengen opdat hij eindelijk met Edith, zijn verloofde, zou kunnen trouwen. En nu ein delijk de oude hoofdinspecteur met pensioen was gegaan.en dus zijn kans daar was.... werd een ander in zijn plaats, benoemd. En dat zou, tot op zekere hoogte nog wel niet zoo vreeselijk geweest zijn. als het niet juist Jaap Stevens was geweest, die hem voorbij gestreefd was! Jaap Stevens! Wat waren er aan dezen naam niet veel bittere herinnerin gen verbonden! Het was alles eigenlijk zoo vanzelf ge gaan, Edith had hem eenvoudig verklaard, dat zij meer van Jaap Stevens hield, dan van hem. Hij had er in berust, doch een gloeiende haat was tegen den man, die hem haar ontstolen had, in hem verrezen. Het was een bittere teleurstelling voor hem geweest, doch hij had er zich zoo goed en zoo kwaad het ging, over heen gezet. Alles zou nog niet zoo erg geweest zijn, als het op een normale manier gebeurd was. Doch Jaap Stevens had geen medelijden gekend en had Edith mee- -vpnornen naar "Uerlni fpp=teliikhedpn waar v,:; t „oifj Voor had En ein delijk was hel tot een uitbarsting gekomen Edith had hem verlaten. Hij had berust. Had zich met moed en kracht op zijn werk geworpen, om het zoo spoedig mogelijk tot hoofdinspecteur te brengen en nu, nu zijn kans daar was ge weest, was een ander, notabene Jaap Stevens nog wel, benoemd! Hij liep in gedachten verzonken naar de kast en trok zijn dikke pas aan, daalde de trap af en liep de straat op. Zonder een be paald doel sloeg hij een straat in. De voortdurende gedachte aan Jaap Ste vens hamerde in zijn hersens, een stille woe de tegen de wereld nam bezit van hem. Uur na uur dwaalde hij voort zonder te weten, waar hij liep. Plotseling liep hij echter tegen een man op, die hem eenige welgemeende verwen- schingen naar het hoofd wierp. Verbaasd staarde hij om zich heenwaar was hij in vredesnaam verzeild geraakt! De sloppen om hem heen waren vuil en vervallen en alles toonde een bittere armoede. Doch na even om zich heen te hebben gekeken, was hij in staat zich te orienteeren. Een groot huis, echter ook oud en vervallen, stak bo ven de andere, veel kleinere huizen uit. Larrensen wilde doorloopen, toen zijn oog viel op iets, dat in de goot langs den weg lag. Het glinsterde en daarom trad hij wat naderbij. Met een nauwelijks bedwongen kreet van verbazing bukte hij zich en raapte het voorwerp op. Het gevondene was een re volver, en hij herkende het direct als een dienstrevolver, zooals de politie ze gebruikte. Snel keek hij naar de initialen, die elke re volver dragen moestJ. S. J. SJ. SJaap Stevens! Een schok voer door hem heen. Wat moest dat beteekenen, dat de revolver van Jaap Stevens hier op straat lag in deze ongekend smerige buurt? Hij wist er geen antwoord op. Nadenkend staarde hij naar het voorwerp in zijn hand, doch zijn gedachten werden ver stoord door een luid rumoer, dat uit het groo te huis tot hem doordrong. Nieuwsgierig bekeek hij het gebouw wat beter, toen plot seling een donkere stem zijn oor bereikte. Een schok voer door zijn ledenJe zou zwerenmompelde hij en liep wat dich ter naar het huis. De stemmen klonken woe dend en in alle toonaarden. Nieuwsgierig liep hij om het huis heen en ontdekte een kleine gieuf, waardoor hij naar binnen zou kunnen kijken. Hii trad nu ge heel naderbij en liet zich wat door zijn knieën zakken, om in de kamer te kunnen zien. Hij zag in de kamer verschillende mannen staan, die allen een revolver in de hand hielden. Toen werd hij spierwit. De man, die daar gebonden in eeii stoel zat en tot wien de mannen het woord voerden, was nie- •viniid andprs dan Jaan F>feyo"c' En het was oirtt innpiii'k te consf"fdat. hü in le vensgevaar was. Een mement aarzelde hij... toen richtte hij zich weer op. De woede, die hij tegen den man had gevoeld, laaide weer Aankomst te Willemstad. AANDAGMORGEN 26 Juli, réveille om half zeven, Curasao is in zicht. Alle passagiers zijn aan dek. We naderen een der belangrijkste in ternationale knooppunten van het zeever- keer. Welk een alleraardigst schouwspel is dit binnenkomen per schip. De natuurlijke haven, zeer breed en diep, dringt een eind het land binnen. De Annabaai met een twee tal zijarmen het Waaigat en het Rif water loopt ten slotte uit in het z.g. Schottegat, een breede kom, waar onze Costa Rica zich sierlijk zwenkt om tenslotte aan een der ka den langs de Annabaai een ligplaats te vin den. In het Schottegat ligt een schiereiland, de Isla, waar de Koninklijke haar uitgestrek te complexen installaties heeft Op een ander naast de Isla gelegen schier - eilandje. vroeger genaamd Negropont, nu Emmastad, ligt de woonwijk van een gedeelte van het uitgebreide personeel. Niet minder dan 200 passagiers ontschepen zich. Het is een roezemoezig gedoe op de kade. We haas ten ons niet en nemen liever nota van het intense verkeer te water. De EI Libertador ligt gereed voor vertrek naar Maracaibo, de „Delftdijk" van de H.-A. Lijn en de .Falcon" liggen'een weinig verderop, visschersschepen, in hoofdzaak met de vlag van Venezuela in top, completeeren het geheel. De rood-wit- blauwe vlag met de drie ballen wappert van de residentie van den Gouverneur. De eerste nadrukken. ■^7" e logeeren in hotel Americano, buitenge- woon aardig gelegen in het stadsgedeelte Otrabanda (andere oever), vrijwel tegenover de Schipbrug, die naar het stadsgedeelte Poenda voert. Een heerlijke koelte waait over de waranda, vanwaar men een mooi pano rama over een gedeelte der stad heeft en den wijden Oceaan aan de rechterzijde. Wan neer men veel heeft rondgezworven zijn er altijd van die dingen dikwijls kleinighe den die onmiddellijk opvallen. Waarom zijn wij, mannen, genoopt in Willemstad op straat te loopen en in de hotelwaranda te moeten zitten met ons witte- in enkele ge vallen zelfs donkere jasje aan? Is men dan bijv. in New-York en in Oost-Indië niet prac- tischer? Hoe typisch doen de keurig verzorg de collectief autobusjes het en hoe aardig staan de vormen en de kleuren van tal van gevels. Willemstad is daarbij kraakzindelijk en de meer dan eens gepubliceerde meening, dat men er den ganschen dag olie-geuren opsnuift is ten eenenmale onjuist. De steenen huizen in de stad zelf in den nieuwbouw wordt ook veel beton gebruikt met de in vele gevallen puntig uitloopende voorgevels, doen in het geheel alleraardigst aan. Natuur lijk zijn er ook andere stadsgedeelten, waar van het karakter afwijkt. Wanneer men van het hotel af de Schipbrug is overgewan- deld en nog juist de nationale vlag op het Fort Amsterdam heeft zien wapperen, pas seert men een belangrijk winkelcentrum om iets verderop het Hendrikplein te bereiken, waar de geelachtig gekleurde tempel van de Ned. Hervormd Israëlitische Gemeente en de Hendrikschool fel beschenen worden door het tropische zonnetje. In die omgeving woont een der meest bekende inwoners van Hier een scheut en daar een steek, hangerig, rillerig, koort sig en lusteloos? Gij hebt kou gevat! Neem 'n "AKKERTJE" en nog een als Ge naar bed gaat. Morgen voelt Ge u 'n ander Nederlandsch msnsch. AKKER-C ACHETS hel- Product pen buitengewoon bij Griep, Influenza, Spierpijn, Kiespijn, Hoofdpijn, Rheumatiek, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) op.zijn geheele wezen kwam in opstand tegen het schandelijk bedrog, dat deze man had bewerkstelligd.en toen keek hij weer naar binnen, „Ga weg", fluisterde een stem van binnen, „ga weg, niemand weet, dat je hier geweest bent. Nu kun je je wreken, vooruit, ga dan toch! Als hij dood iskom jij er toch voor in de plaats Een schok voer door Larrensen heen. Als Jaap Stevens dood was, dan was het abso luut zeker, dat hij benoemd zou worden als hoofdinspecteur van divisie 7.toen dacht hij aan Edith. Hij zag haar gezichtje voor zich, groote tranen blonken in haar oogen.... Dat mag je niet doen, Alan. En plotseling draaide hij zich om, zette het op een loopen.- Hij moest, hoe eerder hoe beter, een telefoon zien te vinden en dan het politiebureau opbellen. Speurend, steeds snel voortloopend, zag hij eindelijk een klei ne kruidenierszaak, die hij even later bin nentrad. Een geen drie minuten later was een groote police-patrol wagen op weg naar divisie 2, dé divisie, waar Jaap Stevens op het oogenblik werd gevangen gehouden. Eindelijk zag Larrensen, die ongeduldig op den hoek van een straat had staan wach ten, den grooten blauwen wagen aankomen. Snel sprong hij naast den chauffeur, wees hem den weg. Eindelijk waren ze bij het huis aangeko men. Reeds van verre hoorde Larrensen de stemmen weerklinken. Haastig gaf hij eenige orders, toen begaf hij zich in gezelschap van een sergeant naar dé deur. trapte deze open. Met de revolver in de hand stormde hij de kamer binnen, waar de mannen in waren „Handen omhoogen vlug asjeblief!" Drie dagen na het voorval, dat bijna het leven aan Stevens had gekost, zat Larrensen tevreden achter zijn bureau. Door zijn bui tengewoon beleid hij grinnikte even was hii benoemd tot hoofdinspecteur van di visie 9, een divisie, zeker driemaal zoo groot als die, waarvan Stevens nu hoofdinspec teur was. Hij keek met een tevreden gezicht naar de foto's in de kranten. Jaap Stevens was hem dankbaar geweest. Hoe de schurken er achter waren gekomen, dat de politie binnen eenige dagen een groo te hoeveelheid goud zou vervoeren, zal" wel altijd een onbeantwoorde vraag blijven. Maar Larrensen had den zwaarsten strijd in zijn leven gestreden englansrijk overwonnen. Willemstad, de heer H. J. Cohen Henriquez, o.m. voorzitter der Kamer van Koophandel, met wien ik eenige uren over allerhande on derwerpen heb mogen spreken. Natuurlijk moet er gewinkeld worden. Bree- destraat ear Heerenstraat staan op het pro gramma. Allergezelligste centra, zelfs voor een man. Daar zijn de meer Europeesch ge oriënteerde winkels, naast die der Bombayers en vele andere nationaliteiten te vinden. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat deze bedrij ven in de eerste plaats aan de behoeften der stadsbewoners wenschen te voldoen maar daarnaast zijn zij ook ingesteld op de wenschen van de vele Venezolanen en de massa's touristen, welke Curacao bezoeken. Willemstad is in menig opzicht een belang rijk distributiecentrum van vele handelswa ren. De visschers van de overzijde verkoopen er hun bananen en visch meestentijds red-snappers van het schip af aan de be volking. De veelbesproken Schipbrug biedt op de niet al te ruime voetgangerstrottoirs gelegen heid de „andere" zijde te bereiken, de auto mobielen doen de houten planken opwippen en veroorzaken een doorloopend gerommel. Dat beeld wijzigt zich korten tijd nadat een soort sirene heeft weerklonken. Dat is het teeken dat de brug weldra geopend zal wor den, omdat een schip op komst is. Aan beide zijden worden de witzwart geblokte boomen neergelaten, de beide verkeei-sagenten, ge posteerd op hun betonnen verhoogingen, elk aan één zijde van de brug, zetten het ver keer stop en op een houten klok wordt aan gegeven hoe laat de brug weer dicht gedraaid zal worden. Langs electrischen weg geschiedt dit opendraaien. Teneinde het voetgangers verkeer zoo min mogelijk te doen stagneeren wordt een dienst onderhouden met een mo torboot van den eenen naar den anderen oever, waar voor voetgangers 2 cent per per soon, voor fietsers 5 cent gevraagd wordt. Het klimaat op Curacao wordt beheerscht door den passaat. Onze persoonlijke meening is, dat de temperatuur door het feit, dat er altijd een koeltje staat beter te verdragen is dan in vele andere gebieden, die wij hebben bezocht. Juist door dien frisschen wind is het aantal muggen zeer beperkt. De regenval is uiterst gering. Als het begrip „natte moes son" ook voor Curacao gebruikt mag worden, dan valt deze in de maanden November. De cember, Januari en Februari. Dan wordt het eiland dikwijls plotseling bedekt met een groen kleed. De bodem is in vele opzichten vruchtbaar, het watergebrek belet feitelijk een intensieven land- en tuinbouw. Het aan tal koeien op het eiland is gering, versche melk is duur, het vleesch wordt grootendeels ingevoerd, al vormt het eigen geitenvleesch een smakelijk gerecht. Door enkele Chineezen wordt tuinbouw be dreven. Zij leveren alle mogelijke soorten van versche groenten. Deze betrekkelijk kleine ondernemingen zijn alleen in stand te hou den met steun van overheidswege. MOLLERUS. Salarieering van het Overheids personeel. A. C. O. P. vraagt vergadering van de centrale commissie aan. Een dezer dagen kwam het comité ter be hartiging van de algemeene belangen van het overheidspersoneel (A.C.O.P.) in Den Haag in vergadering bijeen. Besprekingen werden gevoerd over de sala rispositie van het overheidspersoneel. Het comité besloot zich schriftelijk tot den voorzitter van den centrale comissie te wen den. met het dringend verzoek, op korten termijn, een vergadering te beleggen ter ver dere behandeling van de salarispositie van het rijkspersoneel en de onderwijzers. Het comité overwoog daarbij, dat verschil lende factoren als de steeds stijgende kosten van levensonderhoud, de in den laatsten tijd in het particulier bedrijf toegekende loons- verhoogingen en de ruimer vloeiende over heidsmiddelen, verhooging van de salarissen en loonen van het geheele overheidspersoneel hoogst urgent doen zijn. CONCERT TEN BATE VAN HET KINDER HUIS „DE LICHTHOEVE". Het was verstandig van het bestuur van „De Lichthoeve", om maatregelen te treffen, ingeval het minder gunstige weer een con cert in de open lucht minder aangenaam zou maken. Nu het Donderdag zoo plotseling herfst was geworden werd het concert in het Jeugd huis gegeven En hoewel de regen neerstroom de was de groote zaal bijna geheel bezet, een feit, waarover de heer joh. Schmidt in zijn welkomstwoord zijn groote blijdschap uit sprak. Voor dezen uitnemend geslaagden pro- paganda-avond was een aantrekkelijk pro gramma samengesteld. Daar was in de eerste plaats de Chr. Mu- ziekvereeniging „Artl et Religion!, die onder leiding van den heer F. A.. Dekker een vier tal nummers ten gehoore bracht. Met veel genoegen hoorden wij Schoten's Chr. Gemengd koor, dat met een flinke be zetting ten tooneel verscheen en onder lei ding van den heer Jac. Zwaan een groot succes oogstte. Eindelijk heeft de heer H. van der Wate ren eens te meer getoond, wat hij op het gebied van volksdansen weet te bereiken. Wij hebben van het begin tot het einde van deze uitstekend verzorgde demonstratie ge noten. Maar, zei Zuster Kuyk in de pauze, ach ter dit alles, hoe mooi ook. zit een onzicht bare hoofdpersoon en dat is de Lichthoeve en dat de Lichthoeve zooveel menschen bij een weet te brengen, bewijst, dat zij wel iets bijzonders is. Op de vraag: Wat is de Lichthoeve? zou den de kinderen antwoorden: „Ons Thuis". Het komt voor, dat ouders hun kinderen komen brengen en hen dan vergeten, om na 6 of 8 jaren plots te informeeren. of hun kind er nog is. Voor zulke kinderen is de Lichthoeve. In vele opzichten wij'kt de Lichthoeve af in haar opvattingen van andere inrichtin gen. Dat Lichthoeve met veel moeilijkheden te kampen heeft, is natuurlijk. Door uw hulp, vervolgde Zuster Kuyk, vindt een vergeten kind een veilig thuis in de Lichthoeve. Dat dit geen holle woorden zijn bleek uit de film „Een dag Lichthoeve-Leven", welke een overzicht geeft van den zegenrijken ar beid. dip bier wordt verricht. De film had een groot sucecs. Vermelden wij nog. dat de heer Stoelinga, administra teur, een overzicht gaf van het werk der vereeniging.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6