Thomas Masaryk overleden. China vraagt optreden van den Volkenbond. Japansch luchtbombardement maakt honderden slachtoffers. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Thijs Ijs en QomMopperniet gaan weerverder! DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 HA'SREEM'S DAGBEAD c Chineesche regeering heeft Avenol door tusschenkomst van haar eersten gedelegeer de, Wellington Koo, een mededeeling doen toekomen, waarin met een beroep op de artikelen 10, 11 •n 17 van het handvest wordt ge vraagd den raad middelen te advi- seeren om maatregelen te neen, welke met het oog op den in het verre Oos ten door Japan geschapen toestand gepast en noodig zouden kunnen zijn. „In opdracht van mijn regeering, aldus de mededeeling, heb ik de eer u uit te noodigen kennis te nemen van het feit, dat Japan China overweldigt en den inval voortzet met zijn geheele leger, marine en luchtmacht. Het is een aanval op de territoriale onschendbaarheid en politieke onaf hankelijkheid van China, een geval, dat behandeld moet worden volgens de bepalingen van artikel 10 van het pact. De ernstige toestand, geschapen door de Japansche agressie, vestigt de aandacht op artikel 11 van het pact. Met het oog op de hedendaag- sche houding van Japan tegenover den Volkenbond, en zijn optreden in China, is de Chineesche regeering van meening, dat artikel 17 eveneens toepasselijk is, zonder afbreuk te doen aan de tot nu toe door den Volken bondsraad en Volkenbondsvergadering ten aanzien van het CliineeschJa pansche conflict genomen besluiten". Het Chineesche beroep gaat vergezeld van een gedetaileerd exposé der regeering van Nanking over de verschillende miltaire aspec ten van het conflict. De Chineesche regeering beschuldigt de Ja panners er van eenheden van het Roode Kruis te bombardeeren, aanvallen te doen op niet- strijders en instellingen van onderwijs en cul tuur te vernietigen zonder dat daarvoor de noodzaak aanwezig is. Honderden vluchtelingen omgekomen. TVf en meldt uit Sjanghai, dat ten 1 JL gevolge van het bombardement door Japansche vliegtuigen ten uit voer gelegd op een groot aantal jon ken, die zich in de richting van de Soesjauikreek begaven, meer dan 400 Chineesche vluchtelingen zijn ge dood of gewond, Chineezen op den terugtocht. Het Chineesche hoofdkwartier te Nanking meldt, dat de Chineesche troepen te Sjanghai gisterochtend zonder verliezen zijn teruggetrokken op hun nieuwe verdedigingslinie. De Japansche troepen rukken voorzich tig op. De Chineesche troepen heb ben zich op ongeveer 5 K.M. terug getrokken van hun vroegere linies. Zij bezetten thans stellingen, welke bijna in rechte lijn liggen met het Noorderstation te Lo Tien. De nieuwe linies aldus verklaart men, veroorloven een betere coördina tie tüsschen de Chineesche eenheden in de verschillende sectoren en zijn bovendien buiten het bereik der Ja pansche scheepsbatterijen. Jan Japansche zijde wordt van het front gemeld: Nu de Chineesche troepen aan het Oostelijk front van Sjanghai uit hun laatste bolwer ken, de gemeentelijke gebouwen en de ren baan, zijn verdreven, en teruggedrongen wor den naar. Kjangwan en Tatsang, aan de overzijde van de spoorlijn Sjanghai-Woe- soeng, is het verkeer langs den Tsjoengkoeng weg van Sjanghai naar Woesoeng voor het eerst sedert het incident te Sjanghai op 13 Augustus hervat. Den geheelen dag heeft de Japansche luchtmacht gisteren bommen geworpen van zwaar kaliber op de voorsteden van Sjanghai. Tatoeng genomen. Hun opmarsc-h naar het Westen uit de provincie Tsjahar voortzettende hebben de Italië en het accoord van Nyon. Deelneming op zekere voorwaarden. De vertegenwoordiger van Havas t,e Genève meent te weten, dat Italië onder zekere voorwaarden zal deelne men aan de te Nyon gesloten overeen komst. Het resultaat der conferentie van Nyon is gisteren officieel ter kennis gebracht van de Italiaansche regeering en wel door Blondel, den Franschen zaakgelastigde, en Ingram, den Britschen zaakgelastigde, die minister Ciano op de hoogte hebben gesteld van het verloop der debatten. Men is te Rome van meening, dat Italië een toenadering met Groot-Brittannië niet in de waagschaal zal willen stellen, geen volkomen vijandig standpunt zal innemen en er naar zal streven dat de te Nyon besproken vraagstuk ken op de agenda der deze week te Londen bij eenkomende vergadering der niet-inmengings- commissie zullen worden geplaatst. De Italiaansche gedelegeerden te Londen zouden stappen doen om het bij afwezigheid van vertegenwoordigers van Rome en Berlijn goedgekeurde systeem te doen wijzigen, Rome én Berlijn zouden van de omstandigheden ge bruik maken om terug te komen op hun eisch, dat de regeering van Franco de rechten voor oorlogvoerenden zouden moeten worden toe gekend. Men is van meening, dat het vraag stuk der zeerooverij in dat geval ipso facto zal Bijn gewijzigd. Japansche troepen, naar van Japansche zij de beweerd wordt de voornaamste stad van Noord-Sjansi, Tatoeng, ingenomen. Japansche torpedojager in den grond geboord. Het hoofdkwartier der Chineesche luchtstrijdkrachten deelt mede, dat Chineesche vliegtuigen gistermorgen een Japanschen torpedojager ge bombardeerd en tot zinken gebracht hebben in de voorhaven van de baai van Kwangtsja-u. De bombarde mentsvliegtuigen kwamen uit Kanton en troffen onmiddellijk vijf malen den torpedojager, die terstond tot zinken werd gebracht. Gemève Abessynië niet op de Assemblee vertegenwoordigd De Abessynische regeering zal niet vertegenwoordigd zijn in de huidige bijeenkomst van den Volkenbond, daar de agenda geen enkel punt ver meldt, waarbij Abessynië direct be lang heeft. Deze mededeeling is ver vat in een schrijven van Haile Selas sie aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol. Hitier besluit den Partijdag te Neurenberg. Waarschuwing tegen het bolsjewisme. De Rijkspartijdag der N.S.D.A.P. is gisteren besloten met een rede van Adolf Hitler. Aan deze toespraak ging een groote ..luchtparade" vooraf. Honderden vliegtuigen demonstreerden voor den Führer, gevechtseskaders, jachtvlieg tuigen en de luchtdoelartillerie ensceneerden een hevig luchtgevecht. Hitler's rede hield een waarschuwing tot Europa in tegen het bolsjewisme, waartegen Duitschland zich desnoods met geweld van wapenen zal verzetten. De Führer hield een hartstochtelijk pleidooi voor het nationaal- socialisme. De nasporingen naar Lewanefski. Mattern geeft zijn pogingen op. Havas meldt uit Washington 13 September: De Amerikaansche vlieger Mattern heeft er van afgezien verdere pogingen naar de verdwenen Sovjet-Russischen vlieger Lewa nefski te doen. ZADKOFF TOCH ONGEDEERD. Volgens een bericht van den Sovjet-Rus sischen ijsbreker „Krassin" is de vlieger Basil Zadkoff, wiens toestel in de Poolzee is ge stort, ongedeerd. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN POLEN. Uit Wielun (Wojwodeschap Posen) 13 Sept.. Een goederentrein is alhier in botsing geko men met een anderen goederentrein. Twee spoorwegarbeiders werden gedood, vijf ge wond. Dertig wagons werden vernield. Vliegtuigongeluk in Roemenië. Vijf dooden. Bij Constantza is gisteren een mili tair vliegtuig neergestort. Van de in' zittenden werden er vijf op slag ge dood en twee zwaar gewond. Na de bomaanslagen te Parijs. Belooning op het aanwijzen van de daders. Naar Havas uit Parijs meldt zou de regeering voornemens zijn een aan zienlijke belooning uit te loven voor dengene, die een nuttige aanwijzing zou geven om den dader of de da ders van de aanslagen in de Rue de iPresbourg en de Rue Boissière op te sporen. Minister Dormoy heeft Maandag een be spreking gehad met den prefect van politie en autoriteiten van de nationale veiligheids politie. Barrue de rechter van instructie, heeft gistermiddag een getuige gehoord, wiens naam geheim wordt gehouden. Het is een koopman van buitenlandsche nationaliteit, geen Spanjaard, van ongeveer 35 jaar. Oud-Kamerlid aan bet hoofd van dievenbende. Naar aanleiding van een diefstal van 18 millioen drachmen (ongeveer f 290.000) uit een kantoor van de Bank van Griekenland, heeft de politie verscheidene arrestaties ver richt. Het gestolen geld is teruggevonden. De leider van de dievenbende schijnt vroeger bediende geweest te zijn van de bank en is oud-Kamerlid. (Hbld.) Groote belangstelling voor Ckristelijk-Socialen Cursus. Gedurende deze week wordt in het con ferentieoord van den Zendingsstudieraad te Lunteren de achtste chrïstelïjk-sociale cursus gehouden. Er bestond ditmaal voor den cursus Beer groote belangstelling. Zelfs moesten enkele dependances in de omgeving in gebruik wor den genomen, om aan alle aanvragen te kun- nen voldoen. Gisteravond is de eerste zitting van den cursus gehouden. De heer P. j. Nahuisen, uit Utrecht, momenteel voorzitter van de com missie voor samenwerking tusschen de alge meen christelijik-sociale bonden (Patrimo nium, Christelijk-Nationale Werkmansbond en Nederlandsch-Luthersche Bond voor christelijk-sociale actie) alsmede het Chris telijk Nationaal Vakverbond, welke commis sie sinds den tweeden cursus in 1926 deze cursussen organiseert, opende het samenzijn en sprak na Psalmgezang, Schriftlezing en gebed een openingswoord, waarin hij alle aanwezigen verwelkomde, in het bijzonder de buitenlandsche gasten en den cursus-leider, den heer C Smeenk uit Arnhem. Met voldoening constateerde spreker de groeiende belangstelling voor deze cursussen en wees hij vervolgens op de moeilijke pro blemen, welke in dezen tijd aan de orde zijn. De heer C. Smeenk, eerste voorzitter van ..Patrimonium" sprak hierna een woord van inleiding en na een woord van welkom tot de gasten uit Zwitserland en Denemarken, stond hij allereerst stil (bij de moeilijke om standigheden in de wereld. Er is op inter nationaal gebied een anti-christelijke ont wikkeling op te meiken. Ook ziet men hier weer aldus spr. hoe weinig het huma nisme vermag. Al sterker werken de paga- nistische factoren, de zedelijke verwarring, die ook op sociaal-economisch gebied ver woestingen aanrichten en door het zondig nieuw-malthusianisme de toekomst van eer tijds gekerstende volken bedreigen. Veel er ger dan de concurrentie van Japan en wel licht in de toekomst ook van China is het feit, dat heiden.sche denkbeelden in het Westen wortel zoeken. En hoeveel slapheid is er vaak onder de christenen. De eerste cursusdag werd besloten met een bidstond. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Intusschen was ook oom Moppernïet wat naderbij gekomen. Hij keek met verbaasde oogen naar de verrichtingen van Thijs en Brama, maar zag toen plotseling, wat er eigenlijk aan het handje was. Maak dien man toch los. Thijs! riep hij lachend. Maar je doet het ook heelemaal verkeerd! Thijs keek om. Nou, probeert U het dan eens, oom, zei hij uit dagend. Oom trad wat dichterbij en probeerde Brama uit zijn benarde positie te redden. Hetgeen hem dan ook werkelijk even later gelukte. Brama keek even om zich heen, toen hij los was en begon toen zacht te lachen. Thijs en oom Mopperniet stonden hem wat verbaasd aan te staren. Wat was dat eigenlijk voor een kerel, die Brama? Staatkundig en cultureel strijder. Een foto van de historische bijeenkomst, Zaterdag den 14den December 1935 in het slot Llany gehouden, waar Masaryk officiéél mededeeling deed van zijn aftreden, na een 17-jarig presidentschap over Tsjecho-Slowakije. V. 1. n. r.: dr. Soukop, voorzitter van den Senaat, Malypetz, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, minister-president dr. Hodza en dr. Samal, kanselier van den president. Stichter en eerste president van de Tsjecho-Slowaaksche republiek. Uit Praag President Masaryk is hedenochtend vroeg op 87-jari- gen leeftijd op zijn landgoed Lany overleden. Thomas Garrique Masaryk werd 7 Maart 1850 in een dorp in Zuid-Moravïë geboren als zoon van zeer eenvoudige ouders. Zijn vader was koetsier op een keizerlijk domein. In de vaderlijke lijn was hij van Slowaaksche origine, zijn moeder was een Tsjechische, zoo dat in hem het bloed stroomde van de beide stammen ,die hij later tot één volk zou ver eenigen. In zijn jeugd was Masaryk eenige jaren slo tenmakersleerling en smid, maar in 1865 deed hij met goed gevolg toelatingsexamen voor het gymnasium te Brno (Brünn). Later be zocht hij het gymnasium en de universiteit te Weenen. In 1879 werd hij aan deze universi teit benoemd tot lector in de filosofie. Drie jaar later, toen de universiteitd te Praag ver deeld werd in een Duitsch en een Tsjechisch gedeelte, werd hij hoogleeraar aan de Tsjechi sche universiteit. In deze periode publiceerde hij verscheidene wetenschappelijke werken, o.a. „Concrete Logica" en „Het sociale vraag stuk". Masaryk als wijsgeer. Als filosoof heeft Masaryk grooten invloed uitgeoefend op de Tsjechische wijsbegeerte en trouwens op de Tsjechische gedachte in het algemeen. Hij wordt beschouwd als de stich ter van de Tsjechische sociologische weten schap, dat hij als eerste in Bohemen de prac- tische vraagstukken der sociologie systema tisch en wetenschappelijk bestudeerde. Hij streefde er naar dat de Tsjechische wetenschap werd gezuiverd van vooroordeelen en mythen en dat de waarheid zou worden vastgesteld. Dit streven vond zijn hoogtepunt in den strijd over zeker manuscripten, die moesten aantoo- nen, dat reeds in de Middeleeuwen de bescha ving in Bohémen op hoogen trap stond. In het door hem opgerichte critische maandblad „Athenaeum" betoogde hij hartstochtelijk, dat deze manuscripten vervalscht waren en de feiten hebben hem gelijk gegeven. Door zijn actie werden de Tsjechen bevrijd van de on ware romantiek over hun geschiedenis en wa ren zij in staat, het werkelijk karakter van hun verleden te kennen. In 1891 werd Masaryk in het parlement ge kozen voor de Jong-Tsjechische partij, doch reeds twee jaar later trad hij weer af. Hij had intusschen tegenover zijn politieke te genstanders het recht der Tsjechen op een eigen beschaving verdedigd. Hij bezat de over tuiging, dat het Tsjechische volk den plicht had, de waarheid in de wereldbeschouwingen te zoeken en nieuwe Tsjechische denkbeelden te vormen, die in overeenstemming waren met zijn humanitaire missie. Deze opvattingen hebben grooten invloed uitgeoefend op de be schaafde Tsjechische volksgroepen. Wat nu betreft zijn politieke opvattingen, het standpunt van Masaryk ten opzichte van Oostenrijk-Hongarije was aanvankelijk niet zeer verschillend van dat der meeste Tsjechi sche staatslieden. Hij verklaarde zelfs, dat „de Tsjechische natie Oostenrijk in haar eigen belang noodig had", maar wel eischte hij auto nomie en zelfbeschikkingsrecht voor zijn volk Hoewel hij als einddoel van de Tsjechische politiek het recht van den Tsjechischen staat zag, namelijk als politieke autonomie in het kader van de dubbele monarchie, drong Ma saryk er bij zijn landgenooten op aan, dat zij de verwezenlijking van hun aspiraties niet van een wereldcatastrofe zouden verwachten, maar rekening zouden houden met het be staan van Oostenrijk. In 1900 stichtten zijn volgelingen de Tsje chische volkspartij en ter gelegenheid daar van verdedigde Masaryk de stelling, dat er in de bestaande omstandigheden geen kwestie kon zijn van het herstel der onafhankelijkheid van de Tsjechische landen in den zin, zooals die vroeger bestaan had. Maar tegelijkertijd pleitte hij voor de cultureèle en nationale on afhankelijkheid door de grootst mogelijke po litieke autonomie. Tegenstander der Oostenrijksche regeering. Na 1905 kwam er een verandering in de po litieke opvattingen van den geleerden staats man en deze verandering werd bevorderd door zijn groeienden afkeer van de Oostenrijksche politiek. Hij veroordeelde resoluut de annexa tie van Bosnië-Herzegowina in 1908, vooral omdat zij plaats vond zonder de toestemming der volksvertegenwoordigers uit de beide pro vincies. In het beruchte hoogverraadproces te Zagreb in 1909, dat ten doel had de annexatie te rechtvaardigen, waagde Masaryk het, een campagne tegen de regeering te beginnen en aan te toonen, dat de beschuldigingen ge steund werden op documenten, die door de vervalscht waren. Dit proces en de geheele Balkan-politiek der dubbele monarchie waren oorzaak, dat hij zijn geloof in de mogelijkheid van een rechtvaardig Oostenrijk verloor. Toen de groote oorlog uitbrak en de Tsje chen, ondanks de strenge censuur, ondubbel zinnig uiting gaven aan hun tegenzin tegen de Habsburgers, was het Masaryk, die met een klein aantal geestverwanten het verzet ging organiseeren. Hij begreep, dat de Tsjechische beweging weinig kans van slagen zou hebben, indien zij niet kon rekenen op de sympathie en de hulp der buitenlandsche mogendheden. Daarom begon hij een propaganda-reis door de verschillende landen, waarbij hij ook Ne derland bezocht. In zijn werk „Het Nieuwe Europa", zette hij de beginselen der bewe ging uiteen. Oostenrijk-Hongaarsche legatie te Belgrado den laatsten adem uit. Thomas Masaryk. Toen hij in December 1914 hij was toen nog Oostenrijksch parlementslid het land verliet om zijn reizen naar Nederland en Italië te maken, was het zijn bedoeling, daar na weer naar Oostenrijk terug te keeren. Doch op den terugweg werd hij ervan op de hoogte gesteld, dat de Oostenrijksche politie hem wilde arresteeren en daarom besloot hij in den vreemde te blijven. Strijd voor de Tsjecho-Slowaaksche onafhankelijkheid. Toen begon voor dezen 65-jarigen man een periode van bijna bovenmenschelijken arbeid een tijdperk van enorme vermoeienissen en emoties. Hij had alles over voor de bevrijding van zijn volk. Een tijdlang heeft hij nog les gegeven aan King's College te Londen. Ook de Vereenigde Staten heeft hij bezocht. In de eerste oorlogsjaren was het ook, dat de „Nationale Tsjechische Raad" werd opgericht, waarvan hij president werd. Hij streefde ernaar, den Tsjechen en Slowaken, die over de geheele wereld verspreid waren, een uniform programma te geven en hen te bewegen een actief aandeel te nemen in den strijd voor de Tsjecho-Slowaaksche onafhan kelijkheid. In 1918 brak eindelijk voor hem de groote dag aan. Eenige dagen na de onafhankelijk heidsverklaring van Tsjecho-Slowakije op 14 November 1918, werd Masaryk door de wetge vende vergadering tot president der republiek gekozen. In deze functie is hij met al zijn kracht voortgegaan de belangen van zijn land te behartigen. En welk een groote plaats hij inneemt in de harten zijner landgenooten blijkt wel uit het feit, dat hij in afwijking van de bepalingen van de grondwet, in 1920 werd herkozen. Hetzelfde herhaalde zich in 1927 en 1934. Die feiten bewezen tevens, dat de groote meerderheid van het Tsjech-Slowaaksche volk vastbesloten was trouw te blijven niet alleen aan den persoon van den eersten president, maar ook aan den geest van zijn moreel en politiek programma. Bij zijn 85sten verjaardag, den zevenden Maart 1935, bracht het land hem een groot- sche hulde. Den 14den December van het zelfde jaar trad Masaryk af als president der Tsjecho- Slowaaksche republiek. Hij werd opgevolgd door zijn leerling en geestverwant dr. Eduard Benesj. President Benesj en zijn echtgenoote, die den nacht op Maandag te Lany hadden door gebracht bleven daar ook den volgenden dag. Minister-president Hodza. die zich gisteroch tend naar Praag had begeven ter afdoening van dringende staatszaken, is des avonds naar Lany teruggekeerd. Tegen het einde van den middag werd de toestand van den oud-president ernstiger. Om acht uur des avonds werd een bulletin uitgegeven, waarin bekend gemaakt werd, dat de aandoening in den rechterlong op nieuw ontstoken was. De linkerlong werkte normaal, maar de krachten bleven afnemen. Hedenochtend om 3.29 uur ibHes MasaxyJs

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6