MARTIN H.B.-V erf elliing E' ZWANENBERG Herfstbloeiende bolgewassen. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 T-T A 'A' R Tl E M'S D A G B E A D" S Het leer wordt duurder. Prijzen verhoogd. Dezer dagen vergaderde te Tilburg de groep tachezoollederfabrikanten. ter bespreking tan den ondraaglijken toestand, die in de le derindustrie op dit oogenblik heerscht, tenge volge van de absolute wanverhouding, welke er bestaat tusschen de lederprijzen en de grondstoffen. Deze verhouding zal binnenkort nog ernsti ger afmetingen aannemen, omdat er weer op nieuw melding wordt gemaakt van een aan zienlijke verhooging van de prijzen der looi stoffen. Men besloot de lederprijzen te ver- hoogen en om deze verhooging beter te consolideeren, werden er verschil lende maatregelen van samenwer king besproken, om aan deze ver hooging meer kracht bij te kunnen zetten. Velserbrug „oorzaak van aanzien lijk vertraging''. Nota van Amsterdamsche Kamer van Koop handel aan de regeering. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel heeft aan den minister van Waterstaat een nota gezonden, waarin deze brug een hin derlijk obstakel wordt genoemd. De beide overbruggingen van het Noordzee kanaal, nl. de Hembrug en de Velserbrug, zijn volgens de nota door het Amsterdamsche be drijfsleven steeds als hinderlijk voor de scheepvaart beschouwd. De stoomvaartmaat schappijen houden wel zooveel mogelijk re kening met de openings- en sluitingstijden van de bruggen, maar daardoor wordt een lijndienst meer aan banden gelegd dan nood zakelijk is, terwijl het voor schepen, die niet in geregelden lijndienst varen, steeds een vertraging beteekent.. Wordt de Velserbrug weggenomen, dan zouden volgens belanghebbenden daarmee ten minste 50 pet. van de huidige bezwaren verdwijnen. Bij ongunstige weersomstandigheden, zoo als storm en mist, is het voor een groot schip altijd een moeilijke manoeuvre om voor de brug te wachten en vermeerdert het de kans op averijen. Eenige jaren geleden heeft de draaibewe- ging van de Velserbrug gehaperd, waardoor een schip bekneld geraakte en de brug zwaar beschadigd werd. Het spoorweg- en scheep vaartverkeer hebben hiervan ernstige stagna tie ondervonden, terwijl een aanvaring van de brug, die ook bij een verbreede doorvaaTt- opening altijd mogelijk blijft, zich in de toe komst zeer zeker ook weer kan voordoen. De twee bruggen over het Noordzeekanaal bezorgen Amsterdam de reputatie van een lastige haven te zijn. De opeenhooping voor gesloten bruggen verhoogt na de opening on vermijdelijk het risico bij het passeeren der schepen. Een extra moeilijkheid bij de Velserbrug is de noodzakelijkheid om, in verband met de ligging van de Noordersfuis, vlak na of vóór het passeeren een knik te maken, waarbij de papierfabriek het uitzicht bovendien nog belemmert. Als de Velserbrug verdwijnt, zal de bocht in het Noordzeekanaal ter plaatse minder scherp kunnen worden gemaakt.. Oneerlijk Ziekenf ondspeiming- meester. Vijf duizend gulden verduisterd. Twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Het O. M. bij de rechtbank te Arnhem eischte Dinsdagmiddag twee jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen den 55-ja- rigen postbode W. M. B. uit Doesburg, die zich aan verduistering van een bedrag van ongeveer vijf duizend gulden heeft schuldig gemaakt ten nadeele van het ziekenfonds T. O. N. I. D. O. te Doesburg, waarvan hij pen ningmeester wasa Verdachte had de verduisteringen gedu rende de laatste vier jaren gepleegd en ver borg de tekorten op zeer sluwe wijze. Bereik ten den voorzitter van het fonds klachten over niet betaalde rekeningen, en informeer de hij daarover bij den verdachte, dan ver klaarde deze het geld juist gegireerd te heb ben en toonde dan een stortingsbewijs van de giro. Hij had evenwel alleen dit deel van het stortingsbewijs ingevuld en zelf van een stempel voorzien. De malversaties kwamen aan het licht toen een apotheker een klacht indiende bij den burgemeester. De verdachte, die een volledige bekentenis aflegde, verklaarde niet te weten, waar al het geld gebleven was. Een gedeelte was aan het gezin besteed. Waar de rest is gebleven wist hij niet. De subst. officier van justitie wees er in zijn requisitoir op. dat door de fraudes van dezen verdachte tal van gezinnen in Doesburg in moeilijkheden zijn geraakt, aangezien men onbetaalde rekeningen gepresenteerd krijgt, waarvan men meende, dat de verdachte ze reeds lang betaald had. Spr. kwam ten slotte tot den eisch van twee en een half jaar ge vangenisstraf. De uitbreidingsplannen van de K. N. I. L. M. Nieuw personeel aangenomen In verband met de uitbreidingsplannen van de K. N. I. L. M. met name de a.s. ope ning van de Australië-lijn en de aanzienlijke vermeerdering van diensten, welke in Mei j.l. reeds is ingegaan, heeft de K. N. I. L. M. haar pilotencorps met vijf vliegers uitgebreid, t.w. de heeren L. J. Fritz, R. Ph. A. van Rees, P Badings, C. ten Katen en G. J. Schipper. Begin October zullen deze heeren naar In- dië vertrekken. Om dezelfde Teden heeft de K. N. I. L. M. vijf werktuigkundigen aangenomen, welke reeds deze week naar Indië vertrekken. De K. N. I. L. M. heeft zich in alle opzich ten verzekerd van een vlotten gang van za ken. zoodra tot definitieve opening dei- nieuwe lijnen kan worden overgegaan. De drie door de K. N. I. L. M. bestelde Su per Lockheed vliegtuigen worden einde van dit jaar in Indië verwacht. Dan zal de K. N. I. L. M. gereed zijn om terri.ond na^t de vergunningen zullen z\in verleend, niet alleen de Austral'ë-dienst maar ook de lijnen op Manilla en Saigon te openen. Twintig millioen meer voor het W erklooslieidssubsidief onds. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van in komsten en uitgaven van het werkloosheids- suibsidiefonds voor het dienstjaar 1936. In de toelichting wordt o.m, het volgende opgemerkt: In de nota betreffende den toestand van 's rijks financiën, behoorende bij de ontwer pen van wet tot vaststelling van de rijlksbe- grooting voor het dienstjaar 1937, werd reeds medegedeeld, dat ondanks de verhooging van de rijksbijdrage aan het fonds van f 46,000.000 tot f 53.000.000. het zich liet aan zien, dat het fonds voor 1936 een tekort zou geven van circa f 20 a f 25 millioen. Volgens de thans bekende gegevens moet gerekend worden op een verhooging der uitgaven met f 20.690.000, deze verhooging is toe te schrij ven. eenerzijds aan de omstandigheid, dat de gemeentelijke uitgaven voor steun en werkverschaffing in 1936 tot hoogere bedra gen zijn gestegen dan aanvankelijk verwacht werd, als gevolg waarvan het geraamde be drag wegens gewone bijdragen aan gemeen ten onvoldoende is gebleken, anderzijds aan een stijgende behoefte aan bijzondere bijdra gen (extra- en belastingbedragen) bij onder scheidene gemeenten. Bovengenoemd bedrag wordt thans dus aangevraagd. DE DIVISIE MIJNENVEGERS TE NAPELS De vier Nederlandsche mijnenvegers die op weg zijn naar Nederlandsch-Indië, zijn de haven van Napels binnengeloopen en zullen daar vijf dagen blijven. Volkenbond en wereldvrede. Zooals bekend hebben eenigen tijd geleden Lord Robert Cecil, Henri Rolin e.a. zich tot tal van vereenigingen aangesloten bij de In ternationale vredes-campagne, de internatio nale Unie van Volkenbondsvereenigingen en de Beweging voor het Wereld Jeugd Congres gewend met het verzoek hen te steunen bij een gezamenlijke poging den Volkenbond er toe te brengen, zijn zending van verdediger van den wereldvrede met kracht te vervullen. Aan dit verzoek is in vele landen gehoor ge geven. In Nederland hebben zich door bemiddeling van het Nederlandsch Comité der Internatio nale Vredes-campagne een aantal vereenigin gen, tezamen tellende ruim 250.000 leden, tot •de 18e Volkenbondsvergadering gewend met resoluties, waarin wordt aangedrongen op een internationale politiek, gegrond op het hand vest van den Volkenbond, die den wereldvrede zal kunnen verzekeren en zich krachtig zal keeren tegen eiken aanval. Deze wensch is eveneens onder de aandacht van onzen minis ter van Buitenlandsche Zaken gebracht. De bedoelde vereenigingen zijn: Alg. Ned. Vrouwen Vredebond; Centrale Bond van P.T.T.-personeel: Centrale Bond van Ned. Ver bruikscoöperatiesIntern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Ned. afd.; Ned. Ouderraad bij het Openbaar Lager Onderwijs en de Ver. van Academisch gevormde Christen Vrouwen. Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heeft een telegram van soortgelijke strekking tot het secretariaat van den Volkenbond ge richt. EEN GEZICHT OP DE KOLKSLUIS IN 1760. De Kolksluis te Spaarndam. Werd 650 jaar geleden gebouwd. Spaarndam heeft, zooals bekend is, ver schillende sluizen, de oudste is de Kolksluis. Deze werd gebouwd ingevolge een in 1285 uitgevaardigd bevel van Floris. Graaf van Holland, met welk werk ongeveer twee jaar gemoeid was. Het is dus nu 650 jaar geleden dat het eerste schip door deze sluis voer. In dien tijd was het IJ nog niet gedempt, zoodat de schepen door deze sluis in den IJdijik onmiddellijk in het IJ kwamen. In 1492 werd de Kolksluis. die een bouwval geworden was. hersteld, waarna weer in 1778 een vernieuwing en vergrooting plaats had. Wij geven hierboven een afbeelding van een in 1760 gemaakte teekening van de Kolksluis, het hart' van het typische en schilderachtige dorpje Spaarndam. Sluiting en opening der zitting van de Staten-Generaal. De Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bijeengeroepen in het gebouw van de Tweede Kamer, op Za terdag, den 18den September 1937, des na middags te kwart voor drie uur. Opening der Staten-Generaal. In vereenigde vergadering zijn de beide Kamers der Staten-Generaal bijeengeroepen in de Ridderzaal, op Dinsdag 21 September, des namiddags te half een. De Tweede Kamer is bijeengeroepen Dins dag 21 September 4 uur. Aan de orde is dan de aanbieding der rijksbegrooting en het op maken van de nominatie voor het voorzitter schap. De Eerste Kamer zal dien dag te half vier bijeenkomen en vervolgens Woensdag d.a.v. 2 uur en Donderdag 23 September 11 uur in verband met het voorstel om de troonrede met een adres te beantwoorden en eenige andere aangelegenheden als het trekken van afdeelingen en het benoemen van eenige commissies. NV dansacadEmie oct ■d°aelijks I.nschr" Tete,5CIOBotel''ra^ 29 2 c""r'lving 5 en 7.9 Haarlem Amsterdam Hilversum Bussum (Adv. Ingez. Med.) Om werkloosheid in het tuinbouw bedrijf tegen te gaan. Bedrijfsraden vragen onderhoud met den minister van Sociale Zaken aan. Dezer dagen kwam de bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland, te Alk maar in vergadering bijeen. Na eenige zaken van huishoudelijken aard te hebben behandeld, vond een be spreking plaats over de ongewenschte toe standen, welke dikwijls ontstaan bij het aan nemen en huisvesten van vreemde arbeids krachten in den rooitijd, meest als gevolg van het feit, dat een en ander niet gebeurt in overleg met de landbouworganisaties. T.z.t. zal de aandacht daarop nader worden gevestigd. Tenslotte kwam ook ter sprake de werk loosheid in het bedrijf en de vraag op welke wijze de bedrijfsraad te dien aanzien verbete ring zou kunnen bewerkstelligen. Besloten werd aan den bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland voor te stel len dit vraagstuk gezamenlijk onder oogen te zien, teneinde zoo mogelijk ten aanzien van denverder te volgen gedragslijn tot eenzelfde opvatting te komen. Reeds Maandag j.l. werd te Haarlem deze gecombineerde vergadering van de bedrijfs raden in Noord- en Zuid-Holland gehouden. Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats over de werkloosheid in den tuinbouw. Eenparig was men van meening, dat in tegen stelling met de industrie en den landbouw, de aanvankelijke verbetering in den toestand, voor het tuinbedrijf weer voorbij is. Er dient dus alles op gezet om door bijzon dere maatregelen de werkloosheid te doen beperken. Nadat de practische mogelijkheden in deze breedvoerig waren besproken, besloten de raden een verzoekschrift te richten tot den minister van Sociale Zaken om een depu tatie uit beide raden voor een bespreking te willen ontvangen. Tenslotte heeft de vergadering een bespre king gewijd aan den vrouwen- en kinderarbeid in den land-en tuinbouw. Algemeen waren de leden van gevoelen, dat dit vraagstuk de aandacht van de bedrijfs raden verdient. Op voorstel van verschillende leden werd besloten ook de bedrijfsraden in het land bouwbedrijf uit te noodigen deze belangrijke kwestie, gezamenlijk in een vergadering van alle bedrijfsraden in het land- en tuinbouw bedrijf, aan een nadere bespreking te onder werpen. PERSONALIA. Dinsdag is door de Haarlemsche Rechtbank als advocaat en procureur beëedigd Mr. G. A. van der Brugghen, wonende te Amsterdam. NIEUWE UITGAVEN ESPERANTO. Bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, te Haarlem is verschenen „Op de Bres voor Es peranto", een reeks van artikelen die eerder zijn verschenen in de Oprechte Haarlemsche Courant, en geschreven zijn door den heer G. J. B. Bontje. Een Westerscli Sprookje door ANDRIES BUYS. en wereld van macht rustte in de han den van Wallace Smith. Hij had den menschen een nieuw verlangen gege ven. naar kauwgom of veiligheids spelden, naar iets zoo onbelangrijks, dat ieder een het verlangde en zijn cijns betaalde aan Wallace Smith. En zoo was hij geworden een ongekroonde koning. En iederen dag, als Wallace Smith met de duurste auto van New York reed naar het hoogste gebouw, en met de snelste lift om- hoogschoot naar de bovenste verdieping, ver vloekte hij zijn koningschap. Wallace Smith bezat de groote gave, de eenige voorwaarde voor het ongekroonde koningschap, hij kon menschen uitkiezen. En zoo felloos had hij ge kozen, uit de lange rijen van wachtenden, uit het leger van werkenden, dat hij zelf overbodig was. Als hij die weinige brieven, die hij zelf nog zien wilde, doorlas, beving hem groote trots om het werk van hen, die hij daartoe uitver koren had en opgeleid. En steeds kleiner werd het aantal dier brieven, steeds minder werd het werk, dat Wallace Smith zelf moest doen, En iederen morgen klonk zijn bevel luider, klonken zijn verwenschingen scherper, als hij achterover geleund zat in zijn auto. waarvan de vele cylinders razend werkten. Op dien eenen morgen stelde Wallace Smith zijn achtduizendsten employé aan en daarmee nam hij de beslissing van zijn leven. Want deze achtduizendste man uit de Smithworks was de sluitsteen van den grooten ronden toren, waar Wallace Smith zichzelve buitengemetseld had, Hij was overbodig van onmisbaarheid! Dienzelfden morgen deed Wallace Smith iets, wat hij in tien jaren niet gedaan had: hij sprak met een bediende. Tien jaren lang had hij nog slechts gesproken met chefs, opper- chefs, procuratiehouders en directeuren. Want heel zijn mechaniek van verdiensten en op klimmen, van opvallen en bevorderd worden, werkte automatisch. Maar aan het einde van die tien jaren sprak hij opnieuw met een be diende en hij gaf, voor het eerst na tien jaren, een onbelankrijk bevel, een boodschap. En juist die boodschap besliste in het leven van Wallas Want hij droea zijn klerk op passage te bespreken op een schip naar Europa. Wallace Smith had zich nimmer om Europa bekommerd. Hij had de schrijvers laten schrij ven, dat de cultuur wortelde in dat oude we relddeel, en hij had zijn nietig product ge maakt en millioenen verdiend. En nu, terwijl zijn werkplaatsen zijn millioenen verdubbel den en vertienvoudigden, herinnerde zich Wal lace Smith het oude Europa. Europa ontving den multimillionair op ge paste wijze. Het gevoel van meerderwaardig heid, dat den Europeaan dadelijk bevangt, als hij iemand uit de nieuwe wereld ontmoet, ver hindert nimmer, dat men den nieuwen mensch met eerbied bejegent, dien rijken nieuwen mensch. En zoo verging het ook Wallace Smith, wiens faam hem reeds vooruitgesneld was. Europa stond voor hem open en Parijs, voor Wallace Smith identiek met Europa, sloofde zich uit. En terwijl hij daar vertoefde op een gansch voor hem gereserveerde étage van het grootste hotel van Parijs, bood alles, wat zich aan gedienstigheid op de wereld be vond, hem zijn onderworpenheid aan. En Wallace Smith zag Europa. En het verveelde hem deerlijk. Groote feesten gaf men, heel de beau mon de liep uit en deed den koning manschap, maar Wallace Smith verveelde zich stierlijk! Want de zeep in zijn bad was de duurste zeep van Frankrijk, zijn badzout het duurste bad zout van Europa, de best betaalde kok van Parijs braadde de mooiste, jongste haantjes, de beste patrijzen. Er was niets om Wallace Smith, dat geen wereldreis had gemaakt, om hem te gerieven. Slechts zijn hotelrekening lag, waar zij geboren was, in het kantoor be neden. En zij groeide als kool, als een Chinee- sche wonderkool. En Wallace Smith verveelde zich. Voor het eerst na tien jaar las hij een advertentie van Smith en voor het eerst sinds tien jaar at hij zijn eigen kauwgom. Maar hij verafschuwde het en bestelde pruimtabak. De beste gids bracht hem in het diepste hart van de onder wereld, en Wallace Smith geeuwde vervaarlijk, want heel de onderwereld stond op en groette hem. Toen vertrok Wallace Smith en bij zijn ver trek betaalde hij de hoogste rekening ter we reld. En hij reisde voort, naar Rome en Wee- nen, naar Amsterdam en Brussel. En overal boog men eerbiedig. En hij vluchtte naar Parijs. In die dagen ontdekte Vane. de opperste chef var Wallace Smith''- oarticuliere secre tarissen oor het eerst dat zijn meester niet meer de oude was. Voor het eerst merkte hij dat, toen Wallace Smith den heelen schouw burg afhuurde en uitdrukkelijk order gaf, dat men moest beginnen, ook als hij niet op tijd kwam. Dit op zich zelf leek hem nog niet zoo vreemd, maar toen eindelijk de oude Smith met de pauze binnenkwam, in het gezelschap van tien geiten, die hij in tien auto's had laten brengen, en toen hij deze dieren in de loges onderbracht en zelf in slaap viel. toen beving een zekere onrust den oppersecretaris. En wat er volgde, stelde hem niet gerust. Wallace Smith kocht een millioen eieren en huurde honderd werkloozen. En die hon derd huurlingen legden 's nachts al die eieren netjes naast elkaar op den grond in een smal straatje. En toen daar een veld van witte bol letjes lag uitgestrekt, hieven die honderd een ijzingwekkend gehuil aan. zoo luid, dat heel de nabijzijnde politiemacht het op een loopen zette, het smalle straatje in. En toen daar twintig agenten rondspartelden in het struif van een millioen eieren, toen verscheen de grootste auto van New York om den hoek. En het grijze hoofd van Wallace Smith keek naar buiten en even dreigde een glimlach te plooien om den mond van den Koning. Maar toen de achterste agent hem herkende, sprong hij in de houding en blies op zijn fluitje. En alle anderen sprongen in de houding. En in het duister zag Wallace Smith niet, hoe zij dropen van het eierstruif, maar slechts, dat zij in de houding stonden. En met een vloek trok hij het hoofd terug en wèg raasde de auto. Twee maanden ging het nog. Twee maan den, waarin Wallace Smith den grooten strijd voerde tegen zijn verveling. Toen kocht hij een oude kerk en op het gladde vlak der stee- nen leerde hij rolschaatsenrijden van den grootsten rolschaatsenrijder van Amsterdam. Vervolgens kocht hij een stad en liet haar ont ruimen. En met eigen hand stak hij haar aan en wachtte aan den ingang tot men zou ko men blusschen. Maar toen de brandweer kwam, en Wallace Smith zag staan, hield men halt en keerde weerom. Den volgenden morgen was Wallace Smith verdwenen! Heel Parijs stond overeind, men sprak over niets anders. De Groote Ontevre dene was verdwenen. Misdaad? Zelfmoord? Men zocht, de man in de straat keek er zijn naaste op aan. Wallace Smith in vermom ming? Een vrouw? Helaas, een Wallace Smith kan niet verborgen blijven, zelfs als hij af stand doet van zijn ontevredenheid. Want dat had hij gedaan Na drie dagen vond men hem. Hij zat ge bukt in een hoekje van zijn eigen kerk en speelde met een houten paardje en een brom tol. Toen men hem naderde, lachte hij opge togen en wees op zijn prachtige speelgoed. En Wallace Smith was nimmer meer onte vreden. maakt wal smaakt (Adv. Ingez. Med.) Over den bekendsten najaarsbloeier, den Colchicum of herfsttijloos, hebben we het vo rige maand al gehad; vandaag zijn er een paar aan de beurt, die minder bekend zijn en toch, zooals dat meestal gaat, beter ver dienen Allereerst de najaarscrocussen. Dit zijn z.g. species-crocussen, dus wilde soorten, ge ïmporteerd uit West-Azië en het oostelijk deel van Europa. Deze maand bloeien zij, maar zonder loof; dat komt pas in de lente en sterft in de zomermaanden af. De wortels hebben tot na den bloei geen functie te Ver richten en daarom kunnen we onze najaars crocussen zoo goed in een bakje met droog zand of mos binnen laten bloeien als we maar zorgen, dat we de knolletjes direct na den bloei buiten planten, omdat er dan weer werking komt in hun organisme en de wor tels beteekenis krijgen. De bloemen hebben, als alle wilde soorten, hun eigen charme. Ze zijn vaak zeer groot en steeds bloeien de knollen zeer mild. We planten vlak voor den bloei, of er na wan neer we binnen hebben laten uitbloeien, en hoeven de knolletjes niet op te nemen. Ze kunnen dus vast blijven staan. De mooiste najaarscroous is wel C. sativus, de oude Saffraancrocus. Die was al in Sa lomon's dagen bekend en de saffraan, de fijngemalen gedroogde stamper, diende als cosmetiek. De bloem zelf is zeer groot, diep paars met warm oranjeroode stampers en meeldraden. Een zeer mooie combinatie! Een prachtige herfstcrocus is verder C. speciosus (donker paarsblauw) en speciosus al-bus (wit)de var. Aitchisoni is zachtblauw. Een kleine, maar niet minder mooie bloem heeft C. zonatus, zachtlila met een gelen ring in het 'hart. Dan bestaan er nog najaarscro cussen in het paarsrood (medius)zachtblauw (pulchellus), lila (Salzmanni) en violet blauw (de eigenaardig gevormde Iridiflorus) Dank zij de herfstcrocussen kunnen we dus deze maand lieele kleurplekken van wit, paars en lila in allerlei schakeeringen in den tuin hebben. Maar hiernaast zorgt een an dere herfstbloeier voor het geel: Sternbergia lutea, een eigenaardig bolgewas,ie met warm- gele .crocus-achtige bloemen, die bij zonnig weer wijd-open staan als vijf kantige sterre tjes. Ook deze bolletjes worden in Augustus of begin Sept. geplant, en kunnen vast blij ven staan. Ze kunnen jarenlang op dezelfde plek blijven, wanneer we 's winters maar voor dekking zorgen. Een bijzonder gewasje, dat we maar zelden zien aangeplant en dat toch zoo'n aardig effect maakt. Van deze Sternbergia is nog iets bijzonders te vertellen. In de vorige eeuw (natuurlijk, zouden we haast zeggen) is een heele serie geleerden gaan peinzen over de vraag, welke gewas toch wel bedoeld kan zijn met de „leliën des velds" uit de Bergrede. De echte lelie. Lilium, kon het onmogelijk geweest zijn, omdat die nu eenmaal koelen en vochthou- den den grond noodig heeft en die was in Christus' dagen in Palestina evenmin te vin den als nu. Na lang wikken en wegen stem de de meerderheid voor het bescheiden bloempje, hierboven als Sternbergia lutea vermeld. Welke factoren hebben meegewerkt tot het bepalen van juist deze keus, vermeldt de historie niet. Zeker is, dat de habitus van Sternbergia beter past bij de verzengende hitte en den dorren bodem van Judea dan die van het geslacht Lilium. En we kunnen ons best voorstellen, dat ook in die dagen het spraakgebruik verschillende „lelies" ken de die heelemaal geen echte lelies waren, net zooals wij nu nog van waterlelie. St. Jacobs- lelie. narcislelie enz. spreken. Wanneer we ons nu een berghelling voorstellen, heele maal goudgeel van de duizenden Sternber- gia's. dan laat het zich wel denken dat Christus over deze bloemen de bekende woorden van Matth. VI28 kan hebben ge sproken. Of 't zoo is, weet niemand en het doet er tenslotte heel weinig toe. L. S. Depothouder verduisterde 30 mille. Een jaar gevangenisstraf geëischt. Wegens verduistering van gelden, over wel ke hij het beheer voerde, moest gisteren een depothouder van een groote fabriek van melkproducten en voedingsmiddelen te Vlaar dingen voor de Haagsche rechtbank terecht staan. De depothouder was in 1926 door de fabriek aangesteld en behalve het verkoopen van de producten, was hem opgedragen de yorde- ringen voor de maatschappij te innen. Verleden jaar nu is ontdekt, dat de depót- houder een bedrag van meer dan f30.000, dat hij voor de maatschappij in den loop der tijden heeft geïncasseerd, ten eigen bate heeft aangewend. Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank te 'sGravenhage gaf verdachte de hem ten laste gelegde feiten geheel toe. De officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra kon ondanks het berouw van verdachte en het reclasseeringsrapport, dat niet ongunstig luidde, geen termen vinden voor een gpbeel voorwaardelijke straf en eischte een gevan genisstraf van een jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10