ALS II DANSEN WILT LEEREN H. KWEKKEBOOM - NIEUWE GRACHT 98 Tel. 13525 Kamal Atatürk, de man die de democratie dicteerde. WOENSDAG '15 SEPTEMBER 1937 HAXREEM'S DAGBLAD 7 Ontstaan en groei van het moderne Turkije STERFT de romantiek uit? Men zou haast geneigd zijn het te beamen: wat rest er nog van de romantische glorie der verre uithoeken der aarde? Bedroe vend weinig, en het is slechts ten behoeve van het vreemdelingenverkeer en de film dat deze spaarzame overblijfselen in stand worden gehouden. Wat er ooit een romantischer land denk baar dan dat van den halven maan? En nu... eilaci, het pittoresque Turkije vindt men nog slechts in colportage-romannetjes en in de verhitte verbeelding van derzelver lezeressen en lezers. Het is voorbij Met een uilenbril en een Europeesch col bertje verschijnt Twefik Rüsti, de Turksche minister van buitenlandsche zaken in Genève en zelfs geen tulband of fez, doch een dood gewoon „kaasbolletje" dekt zijn schaarsch wordende lokken. En het land zelf. Kamal Ataturk. Neen, voor goedkoope romantiek behoeft men niet naar Turkije te gaan. De wegen zijn er modern en goed. overal staan rich tingaanwijzers van de Shell, en geen agent zal met een kromzwaard tegen u gebaren. Ge sluierde haremvrouwen achter tralievensters? Neen, gekortwiekt en hooggehakt trippelen ze door Ankara's straten, blikken u vrij en on belemmerd in het gelaat, werken op kanto ren en fabrieken en hebben zelfs stemrecht. Goede spoor- en straatwegen, moderne ge bouwen, ronkende machines en haastige menschen, dat is het wat men in het huidige Turkije vindt. En tochToch ligt in dit land de romantiek voor het grijpen. Maar het is een harde, ik zou haast zeggen een nuchtere romantiek, die dweept met machi nes en droomt van techniek en overwinnin gen der wetenschap. Kamal en Abdoel Hamid. Daar Is de figuur van Kamal Atatürk, de „burcht der Turken", zooals de letterlijke vertaling van dezen naam luidt. Hij heeft het uiterlijk van een Engelschen gentleman, neiging tot gezetheid en de dweepzieke oogen van een Rus, die van de vijfjarenplannen ver telt. Soms worden die donkere, doordringende oogen zacht en weemoedig. Dan vertelt hij van zijn moeder, die heeft mogen meemaken hoe hij opklom tot de hoogte positie van het land en die in Ankara gestorven is; of van zijn vader douanebeambte in Saloniki, die hem op donkere, zoele avonden vertelde van de grootheid van zijn volk, dat eens door Oost-Europa schrik en beven verspreidde en onder de regeering van den onbetrouwbaren sultan Abdoel Hamid daarna steeds nieuwe vernederingen moet ondergaan. En in den ziel van den jongen groeide, tegelijk met de liefde voor zijn land, de bittere haat tegen den despoot. Hij was niet de eenige, die zoo voeld. De kadettenschool te Saloniki, evenals die te Monastir en de militaire academie te Pankaldi, waren haarden, waarin het verzet gloeide. De Jong-Turken, wier geestelijk mid delpunt de „Club der Vrijheid" te Saloniki was, groeiden tot een machtige organisatie en Atatürk werd een der meest vooraanstaande leiders van die beroemde beweging. Eens werd hij zelfs gevangen genomen, en slechts aan gelukkige toevalligheden dankte hij zijn leven. Met Enver Pasje, een der toenmalige groo- ten, streed hij in Tripolis tegen Italië en leerde daar zijn eerste lessen van de Euro peanen. Kamal Atatürk toen heette hij nog Moestaf a Kemal, was een intelligent leerling. Hij was jong, en een zeldzame eigenschap op dien leeftijd, vooral bij de warmbloedige Turken geduldig. In Parijs en de Balkan- staten was hij militair-attaché, had eerst moeite om zich aan het milieu te wennen, doch leerde ook dat spoedig. Als goed dertig jarige kwam hij naar zijn land terug: een militair met de gave der diplomatie; iemand, wiens vooruitziende geest hem reeds de toe komst deed voorvoelen. Maar nog was zijn tijd niet gekomen, zelfs niet in den wereld oorlog, toen hij tot generaal bevox-derd werd en onder meer Galipoli wist te behou den tegen een sterke overmacht der Engel schen. Hij maakte deel uit van het gevolg van den troopopvolger toen die in 1917 het Duitsche front bezocht en sprak in de aan wezigheid van den keizer. Hindenburg en Lu- dendorff openlijk zijn verwachting uit dat het Duitsche leger spoedig ineen zou storten. Maar nog steeds was hij een figuur van het tweede plan en soms kwamen donkere momenten van twijfel aan zich zelf. Nu, nu dit alles weer jaren achter hem ligt, is nog in zijn stem iets van de beklemming te hooren, die hem toen zoo vaak gekweld moet hebben. Niet al leen had hij met eigen twijfel te vechten, doch te" ens moest hij strijden tegen het on geduld in de rijen zijner medestanders en het heeft er toen vaak naar uitgezien of alles ineen zou storten en het werk van lange ja ren voor niets zou zijn geweest. Maar dan, als de oorlog geëindigd is en Turkije voor goed verloren schijnt de zieke man, die eindelijk den geest zal geven dan acht Moestafa Kemal het tijd om toe te slaan. De Grieksche legers, overwinning na overwinning behalend, stonden in Thracië, haddon bijna geheel Anatolië bezet. Ra zend snel neemt Atatürk dan zijn maatrege len. De groote nationale vergadering wordt onder zijn leiding in Ankara geïnstalleerd, het lege: wordt, ondanks de spaarzame mid delen die ter. dienste staan, hervormd en ge moderniseerd. Van den sultan komt verzet te gen zijn plannen, een aanzienlijk deel der po litici acht hem een gevaarlijke dwaas, die heel Turkse ten onder zal brengen. Doch als een vorst uit de oudheid trekt Kemal aan het hoofd van zijn troepen ten strijde. In een bonte warreling volgen de overwin- ningsberichten elkaar op. Eindelijk, op 9 Sep tember 1922, na de doorbraak aan de Saka ria, die als een geniale strategische prestatie alom bewondering wekte, valt hij de Griek sche hoofdmacht aan. Smyrna wordt her overd, ook Anatolië wordt van den indringer bevrijd. In October van hetzelfde jaar volgt de vrede, een jaar later wordt de republiek Turkije gesticht, met Kamal Atatürk als haar president. Dit alles ging niet zoo vlot als hier geschreven staat: er was een groote oppo sitie, nog vastgeroest in de ideeën van vroe ger, die wantrouwend stond tegenover Ata türk en zijn revolutionnaire plannen. Maar eenmaal tot president van de republiek ge kozen, ligt de weg tot verwezenlijking van zijn idealen voor Kamal Atatürk open. In Maart 1924 wordt het Kalifaat opgeiheven en Turkije gesaeciüariseerd. Dit verwekte weer nieuwe onrust in het land, die tot uiting kwam in den Koerdenopstand en een complot om Atatürk te vermoorden. Met ijzeren hand weet de president zich te handhaven en van dan af regeert hij over Turkije als een absoluut alleenheerscher. De fez wordt verboden, naar voorbeeld van Zwitsersohe. Duitsche en Italiaansche wetten wordt de wetgeving hervormd. Het Turksche alphabet, veel te ingewikkeld om het In betrekkelijk korten tijd te kunnen leeren, zoodat het land bijna negentig procent analphabeten telde, wordt vervangen door het Latijnsche. Zelf trekt Atatürk door het land om den boeren en arbeiders het nieuwe letterstelsel te leeren. En inmiddels worden moderne woningen ge bouwd, industrialisatie bevorderd, maatre gelen genomen om den landbouw, een beter rendement te doen geven, kortom: met man en macht wordt aan de moderniseering van Turkije gewerkt. Tn 1930 overziet Atatürk zijn werk. ■"•Als een dictator heeft hij geregeerd, on verzoenlijk tegen zijn vijanden, met ijzeren hand de oppositie bedwingend. Nu voelt hij dat zijn taak voor 't grootste gedeelte is vol bracht: Turkije is een gezonde, moderne staat gewoi-den. En dan acht hij het moment ge komen voor zijn grootste en gevaai-lijkste ex- periment: het volk, dat altijd in onwetend heid en onderdnxkking geleefd heeft, zal nu gelegenheid krijgen om te toonen of het zelf regeeren kan. Atatürk dicteei-t de democratie! Sinds de oprichting van de republiek was ex- slechts één partij, Atatürk's Volkspartij, een willig instrument in zijn handen. Nu moest de staat liberaal worden, een oppositie heb ben, die de almacht der regeexringspartij kon inperken; die kon wijzen op de fouten, die zij beging, en die desnoods, indiexx het volk dat zou willen, in haar plaats de regeering kon overnemen. Zoo werd op Atatürk's instigatie, de Liberaal-republikeinsche Volkspartij ge sticht. De oud-premier Fethi werd haar lei der en zou in Smyrna de eerste openbare ver ga dei in g houden, waarin openlijk de regee- ringspartij zou worden aangevallen. Maar de politie arresteerde Fethi en liet de vergade ring ontbinden, teveel waren zij nog gewend aan het dictatoriale systeem. Doch Atatürk kwam tusschenbeiden. Fethi wei'd in vrijheid gesteld en de px-esident zelf zorgde er voor dat er druk bezoek was voor de meeting; zelfs stuurde hij er betaalde applausklappers heen. Doch de bevolking begreep niets van alle goede bedoelingen. Men was eeuwenlang ge wend geweest dat de regeering geen opposi tie dulde; ieder, die maar even kikte, werd altijd zoo snel mogelijk onschadelijk ge maakt. En nu moedigde de president de op positie aan? Er ontstonden relletjes en ex- werd geschoten: de politie wist niet meer wat te doen. Regeeringsambtenaren kon zij toch niet ax-resteeren, en de oppositie werd door den president op alle man.ex-en gesteund. Dus liet zij schieten en oproer maken en keek den anderen kant uit Te vroeg In het parlement te Ankara vond de eer ste zitting, waaraan de oppositie deelnam, plaats bij aanwezigheid van Atatüxk. De sprekers van de Liberaal-republikeinsche partij lieten geen stuk heel van het x-egee- xïngsbeleid, het regende klachten. Tenslotte vlogen de afgevaardigden op elkaar af en begon er een massale vechtpartij, waaraan slechts met moeite een eind gemaakt kon worden. Toen kwamen de gemeenteraadsver kiezingen. Er was vx-ijheid van pers en ver gadering ingesteld, de stemming werd ge heim, kortom men kon op democx-atische wijze kiezen. Het werd een groote mislukking. Oproeren braken uit, het ergste in Menemen," waar een sheik zich tot den Mahdi uitriep en den heiligen oorlog tegen Atatürk predikte.De officieren van de stad wei-den gevangen ge nomen en ten aanschouwe van de menigte met een zeis onthoofd. Niemand werkte meer, handel en industrie lagen stil. Toen zag Ata türk dat hij te vroeg was geweest. Teleui-ge- steld stelde hij opnieuw de dictatuur in, ver nietigde den opstand en x-egeerde als vroeger weer met ijzeren vuist. En de rust keerde te rug. Het volk voelde zich weer gerustgesteld: er was weer censuur en alles ging als van ouds. Alleen werd langzamerhand meer ver diend, nieuwe huizen werden gebouwd, het leven werd beter en aangenamer. En de op positie slaakte een zucht van verlichting: het was niet meegevallen! Zoo zetelt Kamal Atatürk in Ankara: dic tator tegen wil en dank, die naax-stiglijk werkt aan de opvoeding van zijn volk tot het in staat zal zijn zich zelf te regeex-en. Gelooft hij nog aan de democratie of heeft de teleur stelling hem met hart en ziel tot een aan hanger van het autoritaire bewind gemaakt? K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden). in prettige en beschaafde omgeving, dan kunt U bij Uw kennissen informeeren, wat hun ervaring bij ons is geweest en we twijfeien bij voorbaat niet aan de uitspraak. De naam biedt U voldoende waarborg, dat het DANSEN U tot in de perfectie onderwezen zal worden. VRAAGT PROSPECTUS! Spreekuren van 7 tot 10 uur n.m. (Adv. Ingez. MedJ Mijnwerkersbond blijft 10 pCt. loonsverhooging eischen. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Mijn werkersbond vergaderde Maandag 13 Sep tember tot vaststelling van zijn houding ten aanziexx van de voorgestelde wijzigingen in de loonregeling en het collectief contract voor de mijnindustrie. Hoewel het hoofdbe stuur ex-kende, dat de door de werkgevers toegezegde loonsverhooging van 5 pet. eenige verlichting in de positie der mijnwerkers zal brengen, meende men toch, dat, nu de werk gevers bezwaar maken tegen de vei-strekking van een uitkeering ineens, tenminste 10 pet. loonsverhooging noodig is om den in de gezin nen der mijnwerkers ontstanen achterstand in te halen en de toenemende prijsstijging van levensmiddelen op te vangen. Besloten werd vast te houden aan den eisch, dat, als geen uitkeering werd verstrekt, de loonen ingaande l October met 10 pet. verhoogd dienen te worden, terwijl ten aan zien van de herziening der verschillende be palingen van het collectief contract, even eens verdergaande toezeggingen moesten worden verlangd. Wanneer geen voldoende concessies in de contact-commissievergade ring van 20 Sept. worden gedaan, zal op Zon dag 26 September een buitengewoon congres worden belegd ter overweging van nader te nemen maatregelen PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 16 SEPTEMBER. Progr. 1: Hilversum H. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze, 10.05 Keulen. 10.50 Parijs Radio. 12.35 Ned. Brussel, 2.20 Keulen. 3.20 Parijs Radio. 3.35 London Regional. 4.20 Keulen. 5-20 Fransch Brussel. 5.50 Keulen. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Keulen. 8.20 London Regional. 9.05 Bei-lijn.10.20 Ned. Brussel. 10.30 Fransch Brussel. 11.20 Bei-lijn, Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 2.50 Droitwich. 6.40 London Regional; 7.50 Parijs Radio. 8.20 Droit wich. Progr. 5: 8.007.00 Divei'sen. 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert; Engelsche Walsen, tango's, rumba: 1. Dear Senorita, Kosmos Club Tanz orkest; 2. Poema, Robert Renard's orkest; 3. To-night, Billy Reid; 4. Sin-ti, Cu ban Boys; 4. The Missouris Waltz, Alexandex-s accordeon. 6. Diez Anos, Fr, Canaro; 7. Es fiel ein Stern Von Himmel, Adelbert Lutter; 8. My cavalier, Aldorad's orkest; 9. Negro Craddle song, Kosmos Club Tanz ox-kest; 10. ElMonito, Robert Renax-d; 11. La Sitiex-a, Cuban Boys; 12. Love me, imy loved one, Billy Reid; 13. Delilah Waltz, Alexander's Accordeons; 14. Serenata. Fr. Canaro; 15. While the tango moans. Fidora's orkest; 16. Gute Nacht, Adal bert Lutter. 8.00—12.00 Diversen. Ds. N. Diemer met emeritaat. De classis Haarlem van de Geref. kerken heeft gisteren emeritaat verleend aan Ds. N. Diemer te Vijfhuizen. Dr. Diemer, geb. 14 Sept. 1872 te Alphen a. d. Rijn, werd in 1899 in het ambt bevestigd te Munnikenzijl (Friesl.). In deze plaats werd door hem een Christ, school opgericht. In 1903 deed Ds. Diemer zijn intrede te Dronrijp (Friesl.) waar ook een Christel, school door hem gesticht werd. Modernisme en socialisme vierden in die dagen in Dronrijp hoogtij en met zijn vurig temperament heeft hij daar op politiek tei-rein vele werkzaamhe den verricht. Naast zijn ambtelijke bezigheden en politieke- en schoolstrijd, was hij secretaris v. h. Militair tehuis in Leeuwarden; 2de voorz v. d. Prov. afd. Friesland v. d. Ned. Bond van J. V. op G. G., en 2de secretaris v d. Geref. vereen, voor ziekenverpleging in Nederland. In 1917 nam Ds. Diemer het beroep aan naar zijn tegenwoordige standplaats in de Haarlem mermeer, Vijfhuizen. In 1924 vierde hij daar zijn 25-jarig ambtsjubileum. De emeritus pre dikant was o.m. voorzitter van het Px-ov. ver band van Noox-d-Holland van „Pro Rege"; Prov. deputaat voor de Evangelisatie in Noord- Holland; kerkvlsitator in de classis Haarlem en reserve-legerpx-edikant. In 1934 verscheen van zijn hand als antwoord op een prijs vraag, uitgeschreven door de Vereen, van Ge reformeerde predikanten in Nederland „Het scheppingsverbond met Adam". Ds. Diemer zal zich te Haax-lem vestigen VERBANDSCOMMISSIE NAZORG. Dinsdagavond 28 September houdt inspec teur v. d. Most leider van de school voor blinden-geleide-honden te Oud-Watergraafs- meer in de gymnastiekzaal van de Dr. Huet- school een lezing, met film, over: Geleide honden voor de blinden. Op Dinsdag 19 October wordt een excursie gemaakt naar het nieuwe instituut tot onder wijs van blinden te Bussum. HET PROGRAMMA VAN „CREMER". Het programma van de tooneeivereeniging „Cremer" voor het seizoen 19371938 luidt als volgt: Op Dinsdag 21 September zal in den Stads schouwburg worden opgevoerd „Geen dub beltje in zijn zak", blijspel in drie bedrijven van J. W. v. d Heiden en Henk Bakker. Dinsdag 16 November zal de eerste opvoe ring plaats vinden van het blijspel van H. de Wilde „CupidoMercurius: 10". Woensdag 15 December volgt dan de jaarlijksche kien- avond met bal. Dinsdag 18 Januari zal de gastvoorstelling door een zustervereeniging worden gegeven, terwijl het seizoen besloten zal worden met twee voorstellingen, waarvoor de te spelen tooneelstukken nog niet bekend zijn, en we! op Dinsdag 22 Februari en Dinsdag 19 April. NEEM VOOR DE WASMACHINE ALLÉÉN „OVERVETTE RINSO"! Éindelijk een speciaal wasmiddel, waarbij nu eens terdege rekening is gehouden met de mogelijkheden, die de wasmachine biedt De nieuwe Rinso lost on middellijk in lauw water op en geeft een overvloedig schuim, omdat zij „overvet" is. Bovendien bevat Rinso bijzonder werkzame bestanddelen, die hel tijd rovende voorweken van de was overbodig maken. U heeft gewassen, behoeft U niet :htereenvolgens nog En het Rinso-sop, waari weg te doenl Na het witte goed kunt U het gekleurde goed, het flanel en het tricotgoed in hetzelfde Rinso- sop wassen voor slechts 12* ets. Lees slechts de eenvoudige gebruiksaanwijzing. Als U een wasmachine bezit, neem dan voortaan geen ongeschikte wasmiddelen meer, maar uitsluitend: SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE R 8-0309 M (Adv. ingez. Med.) Nederl. Christen Vrouwenbond. „Wij en vrouwen in andere landen." In het wijkgebouw der Ned. Herv. gemeente aan de Ged. Oude Gracht werd gisteravond de eerste bijeen komst van dit seizoen van den Ned. Chr. Vrouwenbond gehouden, waar mej. Mary Pos een lezing hield over het onderwex-p: „Wij en de vrouwen in andere landen." Na voorgegaan te zijn in gebed, herdacht de presidente, mevr. G. J. Belgraver-Bos met enkele hartelijke woorden het zoo droevig om het leven gekomen eerelid van de afdeeling, mevr. MaarschalkCoppenaal, die in dank bare herinnering van de leden zal blijven voortleven. Vervolgens was het woord aan mej. Pos, die begon met er op te wijzen, dat de Nederland- sche vrouw wel een bijzonder bevoorrechte plaats inneemt, in vergelijking met de vrou wen in vele andere landen. Deze bevoor rechte plaats werd vele. jaren begunstigd door den goeden economischer! toestand van ons land. Vergelijken we de positie van de Holland- sche vrouw met die van de Italiaansche, dan zien we al dadelijk, dat in Italië bijna middeleeuwsche toestanden heerschen, ten opzichte van de vrouw. De taak van de vx-ouw is het moederschap, zij hoort in de huishou ding en de ongehuwde vrouw is weinig in tel. Daardoor is alles op het uiterlijk gebaseerd en de geestelijke vorming wordt vx-ijwel ge heel verwaarloosd. Doch de positie der Portugeesche vrouw is nog veel slechter. De mannen loopen er leeg en de vx-ouwen moeten er zeer zwaar werk ver richten, werk dat bijna boven de krachten van een man zou gaan. Nergens, aldus spr., zijn de toestanden zoo vreeselijk, als in dit land. De Russische vrouw heeft een volkomen vrij heid, zij mag alles doen, wat de man doet, doch misschien neemt zij nog de minst be nijdenswaardige plaats in. Het zwaarste wex-k wox-dt door haar verricht, tegen betrekkelijk lage loonen. Bovendien heeft men haar het geloof ontnomen, dat thans echter weer be gint op te leven. Maar wat al deze vi-ouwen herhaalden, zoo wel in Rusland als in Italië, was de vol doening die het hen geeft, mee te mogen werken aan de opbouw van een nieuwe staat, een nieuwe maatschappij. Naar ons eigen land terugkeerend, zeide spr. dat zij geen land had bereisd waar men zoo rijk en welvarend is als in ons land, en toch had zij nergens zooveel ontevredenheid ont moet. De buitenlandsche vx-ouw heeft de kin derlijk natuurlijke eigenschap te kunnen ge nieten van een schoonen dag, een mooi landschap, een onverwachte pi-ettige gebeur tenis. De Hollandsche vrouwen missen dit. Deze hebben een onschatbaar gemeenschap pelijk bezit aan sociale en andere voor rechten, maar scherp hekelde spr. de onte vredenheid van die Hollandsche vrouwen. Het dienen heeft de Hollandscheh vrouw verleerd en toch is dit een der primairste vrouwelijke eigenschappen, die zooveel vol doening kan schenken. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 16 September 1937 des na middags van 34 uur, door den heer Geox-ge Robert. Programma: 1. Dorische Toccata, J. S. Bach. 2. Choralvorspiel und Fuge: „O Traurigkeit, o Herzeleid" Joh. Brahms. 3. a. Allegretto, b. Moderato, N. W. Gade. 4. Vierde Sonate, A. Guilmant. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondisssements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 14 September 1937. W. LI. Harmsen, chauffeur, wonende te Haax-lem. Baljuwslaan 22, Curator Mr. B. E. van Tiin, te Haaiiem. J. Öudshoorn, bloemistarbeider, wonende te Hillegom, Veenenburgerlaan 8. Curator Mr. B. E. van Tijn, te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: P. Beentjes, rijwielhandelaar, wonende te Heemskerk. Kex-kplein 5. Curator Mr. C. Blan- kevoort, te Haarlem. J. J. Nan, melkslijter, wonende te Velsen, Doodweg 10. Cui-ator Mr. J, G. Bettink te Haarlem. W. A Felix, smid, vroeger wonende te Heemstede, Oude Posthuisstraat 30, thans te Haarlem. Wagenweg 31. Curator mr. D. de Jong, te Haarlem.. Op 7 September 1937 is aan G. van Niel, commissionair in effecten, wonende te Laren, eerder te Haarlem, Schouwtjeslaan 33, reha bilitatie verleend. Curator Mr. B. Bouman. Wegens het verbindend worden der uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: C. Blokker, zonder beroep, wonende te Zaandam. Curator Mr, B. E. van Tijn, te Haarlem. U. Fortuin, schilder, wonende te Haarlem. Leidschevaart 566. Cux-ator Mr. Dr. A. F. Schreurs, te Haarlem. ^KUN/T IN IITIIKt^ HET TOONEEL CENTRAAL TOONEEL. NEE DOCHTER, NEE Het is voor ouders niet altijd aangenaam door hun kinderen aan hun jeugd te worden herinnerd en het kan zelfs tot moeilijke con sequenties leiden, zooals mevrouw Ann Whit man Murray ondervond in het zeer amusante Amerikaansche blijspel „NeeDochter, Nee van Mark Reed, waarmee Het Cen traal Tooneel dit keer zijn seizoen heeft ge opend. Als jonge vrouw heeft Ann met hartstocht gestreden voor de vrijheid van de vx-ouw en als opstandige suffragette zelfs eenige malen er voor in de gevangenis gezeten. Zij heeft de „vrijheid" ook in de praktijk gebracht, toen zij een jong dichter lief had. Maar het huwe lijk met den bezadigden bankier Lewis Mur ray heeft haar bloed kalmer doen stroo men en nu, na 23 jaar schrijft zij romannetjes waarin vee! van liefde, maneschijn en nachte galen voorkomt, wat niet belet, dat zij zich zelf nog altijd beschouwt als een pionierster van de vrije vrouw. Maar als Ellen, haar dochter, haar vertelt, dat zij met een jongen man een week-end zal doorbrengen in een klein buitenhuisje aan het meer. denkt zij meer om den goeden naam van haar kind dan om de consequenties van haar theorieën. Zij verbiedt haar dochter te gaan, zelfs als zij hoort, dat de jonge man onmid dellijk na deze week-end voor 2 jaar naar Europa moet vertrekken en Ellen hem lief heeft. Doch wanneer het de moeder blijkt, dat de dochter haar heele vex-leden weet en ook met haar vroegere verhouding tot den dichter Titus Jaywood op de hoogte is, staat zij al heel wat zwakker en haar verzet breekt geheel, zoodra zij den jongen man gezien heeft. Het zou geen Amerikaansch blijspel zijn, wanneer niet alles bij de familie Mux-ray op zijn pootjes terecht kwam. Papa Murray moge eerst nog zoo te keer gaan bij het hooren van de escapade van zijn dochter, hij eindigt toch ook met de consequenties te aanvaarden, mits op deze week-end een huwelijk volgt. Een oogenblik denken wij nog, dat er van trouwen niets zal komen, wanneer het blijkt, dat de jonge man over de moraliteit en het huwelijk nog strenger principes heeft dan de familie Murray, maar aan liet slot zijn wij er verze kerd van. dat het tusschen Ellen en Douglas Hall alles in orde komt en de rust in de familie Murray weer zal terugkeeren. Mark Reed heeft dit gegeven op zeer amu sante wijze uitgewerkt. Deze Amerikaansche schrijver is geen oogenblik zwaar op de hand en schrijft een dikwijls heel geestige dialoog. Al overtuigt hij ons vooral aan het slot niet altijd, wij zijn toch geneigd hem te vol gen, omdat hij het geval in zoo lichten toets behandelt en de karakters zoo fijn geteekend zijn. Bijzonder goed vooral is het tooneel tus schen Ann en Ellen in II, waarin de dochter aan de moeder het gedicht voorleest, dat be trekking heeft op de liefdes-episode uit haar jeugd en zij haar weet te overtuigen, dat de jeugd dezelfde rechten heeft, als waarop eens de ouders aanspraak meenden te mogen maken. Het Centraal-Tooneel heeft met dit aar dige blijspel het seizoen zeer gelukkig inge zet. Mien Duymaer van Twist, die als gast meespeelde en Jan C. de Vos, die bij het ge zelschap debuteerde sloten zich voortreffe lijk bij het nauwsluitend ensemble van Het Centraal-Tooneel aan. De rol van Ann, de eens zoo vechtlustige feministe, bleek Mien Duymaer uitstekend te liggen. Het is waar, dat er van de vroegere suffragette niet heel veel meer was overgebleven, maar wie zou willen ontkennen, dat een i-ustig. gelukkig huwelijk van 23 jaar een vrouw niet veran dert. En zij was nog altijd resoluut genoeg in haar optreden om ons er van te overtui gen. dat zij toch geen gewone vrouw was. Maar het groote succes van den avond was toch voor Mary Dresselhuys. die van Ellen Murray, het jonge, zelfstandige meisje, iets zeer bijzonders maakte. Dit figuurtje lééfde in haar nerveuse spanning en bleef aldoor vrouw, ook in haar moderne opvatting. Een creatie, die ons weer het bewijs gaf van net zeer persoonlijk talent van deze knappe, jonge actrice. Rie Gilhuys speelde de rol van een wat mal lotige tante, die niet gelukkig is, wanneer zij niet verliefd kan zijn en daardoor reeds aan haar vierde echtscheiding toe is. Rie Gilhuys is feitelijk te jong voor deze rol, maar zij speelde tiaar geestig en met brio. Jan C. de Vos was de dichter-zakenman. die eens het hart van een suffragette had weten te veroveren. De Vos was meer zakenman dan dichter en men kon zich nauwelijks begrijpen, dat deze man eens verliefd van complexie was geweest. Het was vooi-al in zijn droog-komisch optreden, dat de Vos vermaakte. Douglas Hall. de jonge verliefde man, is niet het best geteekend in dit blijspel, maar Gijs- bert Tersteeg speelde hem met distinctie en temperament, zoodat hij tenslotte toch aan nemelijk werd. Noemen wij tenslotte nog Cor Hermus als de goed gespeelde vader, dan rest ons enkel nog het zeer groote succes van dit blijspel, dat in fi-issche. lichte décors werd gespeeld, te vermelden. Wij zullen „NeeDochter, nee zeker ook wel in Haarlem te zien krijgen. J. B. SCHUIL

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11