Strijd aan het front van Leon De onzichtbare vrouw. BERICHT Hef belangrijkste 55e JAARGANG No. 16635 Verschijnt cTagelijhs, ïïelïalve 'op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd' Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Mu Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.—, één lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. Franco troepen in den aanval In Gyon zou wanorde heerschen Front van Leon, 15 Sept. (Havas). De regeeringstroepen hebben gisteren over het geheele front feilen tegen stand geboden aan de aanvallen der troepen van Franco. Deze aanvallen, die gericht waren op de verschillen de hoogten, gelegen aan den weg van Polagordon naar San Pedro de Los Burros, zijn eergisteren begonnen en duurden heden voort. De tegenstanders hadden op den berg Los Selleros verscheidene loopgraaflinies aange legd, welke de Requetes geleidelijk bezetten. Gisteravond om 7 uur moesten zij nog twee stellingen veroveren. De opmarsch van Fran co's troepen werd gehinderd door geschut in den flank afkomstig van op de naburige hoogten gelegen tegenstanders. Generaal Mu- gica verklaarde dat hij tot opdracht had te komen tot Puerto de Pajares. De colonne, wel ke onder bevel staat van generaal Aranda ope reert op den rechterflank in de richting van Villamarin. Het hardnekkig verzet van den vijand wordt verklaard door de moeilijke po sitie, waarin hij zich zou bevinden, indien de pas van Pajares voor hem verloren ging. In dien dit geschiedde, zouden de troepen van Franco nog slechts de pas van Los Fierros moeten doortrekken, welke aanzienlijk ge makkelijker toegang geeft en terstond voor hen de vlakte zou vrijmaken welke zich uit strekt voor Oviedo en Gij on. Wanorde in Gijon? Vluchtelingen uit Gijon, die deze stad 12 September hebben verlaten, ver klaren, dat de C. N. T. meester van de stad schijnt te zijn en dat er ware moordpartijen waren begonnen. De extremisten, zeggen zij, hebben het vooral gemund op de republikeinen en de Russen. De Sovjet-Russische con sul en verscheidene Russische officie ren hebben naar de bergen moeten vluchten. Felle strijd om Kaïgan. Tenslotte in Japansche handen? De Chineesche troepen zijn naar Reuter uit Nanking meldt Kalgan binnengerukt. Deze stad is gelegen 160 kilometer ten noord oosten van Peiping aan den spoorweg Pei- pingSoeijan en wordt beschouwd als de sleutel tot Tsjahar, Jehol en Mongolië. Latere telegrammen echter meldden weer. dat Kalgan door de Chineezen is ontruimd, in verband met een hevigen Japanschen te genaanval. De laatst ontvangen telegrammen melden tevens, dat de Ohineezen Tatoeng hebben ontruimd, waar een belangrijke ver takking van den spoorweg in het noorden van Sjansi ligt. De woordvoerder van het Chineesche hoofd kwartier heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de toestand bij Lioenho en Lotien ongewijzigd is. Zeer hevige gevechten worden geleverd in de streek van Joegantsjau. Sommige plaatsjes zijn reeds tienmaal in andere handen overgegaan. Ja pansche aanvallen zijn afgeslagen ten noor den van Kjangwan en voor Miauhang. De terugtocht der Chineesche troepen is niet al gemeen. Alleen de eenheden, die de uitspringende punt tusschen Jangtsepoe en Woesoeng bezet ten hebben haar stellingen ontruimd. Japanners zetten hevig offensief in. TIENTSIN, 15 September. (Reuter) Hedenmorgen is een algemeen Japansch offensief losgebroken op de Chineesche stellingen, waardoor een groote veldslag is ontstaan in de vlakte van Honan. Een Havas-bericht uit Tokio meldt hier over het volgende: Volgens berichten uit Tsjangsingtien aan het front van Peiping, hebben de Japansche troepen vanmorgen om 6 uur 30 een offen sief ontketend in het gebied ten westen van Liangsjang aan den spoorweg Peiping-Han- kau, het belangrijke concentratiepunt van Chineesche troepen. Langs de rivier Lioeli zouden zich over een front van 80 K.M. 3CO.OOO Chineezen hebben ontplooid. Tevens wordt van het noordelijke front en uit Sjansi gemeld, dat het Chineesche leger het gebied van Tatoeng heeft ontruimd en zijn stellingen heeft hersteld in de omgeving van Yenmenkwang, den strategischen door gang in den grooten muur ten Zuiden van Tatoeng. Het Japansche detachement van zijn kant verstevigt zijn stellingen rondom Tatoeng. Men gelooft dat het naderende koude tijd perk den gang der krijgsverrichtingen zal verzwakken. (Een der attracties op de Dames- beurs te 's-Gravenhage is, dat voor de oogen van het publiek een dame door stralenbespiegeling on zichtbaar wordt gemaakt.) Geheime stralen van een soort, Die zelfs den mensch onzichtbaar maken, Wij hebben eerder al gehoord Van deze vreemdste aller zaken, Ter Damesbeurze in den Haag Werkt men wel niet met zulke dingen, Maar even mysterieus en vaag, Naar 't heet, met straalbespiegelingen. Zoo zie j'er en zoo zie j'er niet, Dat zou het motto kunnen wezen Van wat men als attractie biedt Naar 'k in de krant heb kunnen lezen. 't Mag waar zijn dat een enklen man 't Bespiegelend een vreugd mag schijnen, Wanneer hij tijdlijk nu en dan Een vrouw zou kunnen doen verdwijnen; Totdat zij dan weer, vroeg of laat, Op het moment dat hij kan kiezen, Weer zichtbaar stralend voor hem staat, Zonder te mopperen of kniezen; Doch zoo maar, in het openbaar, Alsof uit eeuwenoude sproken Een witgebaarde toovenaar In 't heden weer is opgedoken, Een vrouw te doen verdwijnen nee, Dat stel ik toch wel vast bij dezen, Daar werkt geen enkle man aan mee, Daarvoor moet j'onder vrouwen wezen. P. GASUS Schepelingen op visschers- vaartuigen moeten monsteren. Keuring van zeevisschers thans verplicht. Schippers, machinisten en stuurlieden bevorderd tot „scheepsofficieren". Bij Koninklijk besluit van 18 Mei 1937 is bepaald, dat de Wet van 14 Juni 1930, Stsbl. no. 240 „houdende nieuwe wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst van kapiteins en schepelingen" in werking zal tre den met ingang van 1 October 1937. Tevens is afgekondigd het Kon. besluit van 15 Mei 1937, waax-bij nader worden uit gewerkt verschillende wetsbepalingen in verband met genoemde wet. Het in werking treden van bovengenoemde wet is van veel belang voor het visscherijbe- drijf, immers houdt deze wet het nieuwe element in, dat thans vaststaat de verplich ting van aanmonstering van schepelingen ter visscherij. Vaxi deze vex-plichting is uitgesloten de kustvisseherij, d.w.z. visscherij, uitgeoefend met schepen kleiner dan 50 ton bruto. Uit deze uitzonderingsbepaling volgt, dat prac- tisch alle stoom- en motortrawlers, stoom- en motorloggers en stoombeugers onder de wet vallen Wat ervoor de aanmonste ring noodig is. Voor de aanmonstering is in de eerste plaats noodig, dat overgelegd wordt het met de schepelingen gesloten arbeidscontract. Voor IJmuiden kan daarvoor dienen de loon- overeenkomst van 25 Januai'i jl. Verder is noodig, dat de schepeling zich voorniet van een monsterboekje. Onder de categorie van ambtenaren, belast met de aanmonstering zijn eenigen aangewezen, die gerechtigd zijn tot de afgifte van deze boekjes. Deze zijn buiten het Hoofd van de Scheepvaart inspec tie de Waterschouten te Amsterdam, Rotter dam, Velsen-IJmuiden en Delfzijl en de Com missaris van politie te Vlissingen. Om in bezit te komen van een monster boekje is in verband met de wettelijke voor schriften voor Velsen-IJmuiden een vragen formulier samengesteld, dat vex-moedelijk a.s. Donderdag door het C.A.B. verkrijgbaar zal worden gesteld. Schepelingen ter koopvaar dij, wonende in Velsen en omliggende ge meenten kunnen dit vragenformulier beko men bij den Watei-schout te IJmuiden. Na ontvangst van het monster boekje dient de schepeling zich te wenden tot een door de reederij aan gewezen geneeskundige voor een licha melijke keuring. Voor IJmuiden zijn daartoe aangewezen de doktoren J. F. Bekker, D. van der Kooi, en R. Rutten. De op deze keuring vallende kosten zijxx voor rekening van den reeder. Het keuringsbewijs is één jaar geldig. De kosten van het monsterboekje, ten bedrage van één gulden zijn voor rekening van den s'chepeling. De in het Kon. besluit van 15 Mei jl. ge noemde bepalingen bevatten verschillende voorschriften omtrent voeding, wanneer deze door de reedei'ij wordt vei-zorgd, de hoeveel heid drinkwater, die aan boord moet zijn, de verblijven, slaapplaatsen enz. En voorts blijkt er uit, dat schippers, machinisten en stuur lieden aan boord van de visschersvaartuigen. die onder de wet vallen, behooren tot de ca tegorie „scheepsofficieren". Grootsche ontvangst wacht Mussolini in Duitschlancl. Redevoering in het Duitsch in het Olympisch Stadion Ciano, Starace en Badoglio vergezellen den Du oo. Mussolini zal 25 dezer per trein naar Duitschland vertrekken. Hij zal in den morgen van den 25sten te Berchtes- gaden, het buitenverblijf van Hitier, aankomen. De dueezal zich dan naar Muenchen begeven om vervolgens twee dagen te Berlijn door te brengen. Tenslotte zal hij den laatsten dag van de groote Duitsche manoeuvres bijwonen en, alvorens naar Italië terug te keeren, nogmqj&ls een bezoek aan Berchtesgaden brengen. De aanwezigheid van Mussolini te Berlijn zal naar Havas meldt aanleiding zijn tot enorme demonstra ties. Naar men verzekert zullen Mus solini en Hitier het woord voeren in het Olympisch stadion voor een me nigte van honderdduizend personen. De redevoeringen zullen per radio over de geheele wereld worden uitgezonden. Mussolini zal het woord voeren in het Duitscli. Men treft voorbereidingen voor een triomftocht 'der beide dicta tors van bet Olympisch Stadion naar het voormalig keizerlijk paleis. Mussolini zal worden vergezeld door graaf Ciano, door Starace, den secretaris-generaal der fascistische partij en door drie secretaris sen voor leger, vloot en luchtmacht. Maar schalk Badoglio is eeregast van maarschalk Von Blomberg bij de groote manoeuvres van het Duitsche leger. Alles wordt in het werk gesteld om het bezoek van Mussolini aan Duitschland „voor zich zelf te doen spreken", zooals Hitier het uitdrukt. Botsing op den Rijksweg bij Muiden. Een nieuwe luchtlijn in Nederl.- ïndië. SoerabajaMakassar. BUITENZORG, 15 September. (Aneta- A.N.P.) Bij gouvernementsbesluit is goed gekeurd, dat door de K.N.I.L.M., met ingang van een door haar in overlég met den direc teur van verkeer en waterstaat te bepalen tijdstip, een luchtlijn van Soerabaja ïxaar Makassar wordt ingesteld. Een uur muziek in de Necler- landsche Scholen. De jeugd wordt liefde voor de muziek bijgebracht. Het woord is aan Otto Weiss: Tot de domste maatregelen behooren de verstandigste maatregelen, die te vroeg of te laat tvorden genomen. Nieuw object voor de werk verschaffing. Haarlemmers gaan nu naar Halfweg. Nu de werkzaamheden op het Provinciaal Landgoed onder Castricum en Egmond ten einde loopen omdat dit object voor de werk- vex-schaffing zijn voltooiing nadert, zal ex- dien tengevolge daarheen geen nieuwe uitzen ding xxieer plaats vinden. Voor de gemeente Haarlem is thans echter een nieuw object voor plaatsing in de werk- vex-schaffing aangewezexx'en wel in den Osdor perpolder bij Halfweg, voor het in werkver schaffing in orde maken van het terrein en het graven van nieuwe slooten. Ook dit werk wordt onder toezicht van de Nederlandsche Heide Maatschappij uitgevoerd en het valt dan ook geheel onder de bepalingen door het Rijk voor de wex-kverschaffingen vastgesteld. In tegenstelling met het werk te Castricum, zullen hier de tewerkgestelden, niet per auto bus naar het werk vex-voerd worden doch zul len zij zelfstandig moeten zorgen tijdig iederen dag op het werk aanwezig te zijn. Volgens de Rijksvoox-schriften is alleen dan vervoer per autobus toegestaan, indien het werk meer dan 15 K.M. verwijderd is van de woonplaats en aangezien het werk in den Osdorperpolder 9 K.M. ver is, mag er volgens de Ministrieele bepalingen geen vervoer op kosten van de ge meente plaats vinden. Daar staat tegenover dat de tewerkgestelden per week 50 cent ver- goeding ontvangen voor het gebruik van hun rijwiel. Met ingang van Maandag a.s. zal met de werkzaamheden worden begonnen. Voorloopig zal een 30-tal werkloozen uit Haarlem daar te werk wox-den gesteld Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. pag. De officieele benoeming van mr. J. A. N. Patijn tot minister van buitenlandsche zaken is afgekomen. 3 De inhoud van het accoord van Nyon ge publiceerd. 4 De „Maasbode" is in Duitschland ver boden, 4 De regeering vraagt twintig millioen meer aan voor het werklooshcidsfonds. G Het leer wordt duurder. 5 Kick Smit denkt er niet aan naar Enge land te gaan. 9 ARTIKELEN, ENZ. De nieuwe papiermachine van Van Gelder Zonen, een machine van-een-straal- lengte. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Oud-president Masaryk zal voorloopig te Lany worden teraardebesteld. 4 H, D. Vertelling: Een Westersch sprookje. 6 L. S.: Herfstbloeiende bolgewassen 6 K. Andr.: Karnat Ato.ti'f-ic nian rjje democratic dicteerde. 7 .1. B. Schuil over: Nee. dochter. nee. 7 De Burgerlijken Stand van Haarlem is op genomen op m Haarlemmer liep ernstige verwondingen op. Op onvex-klaarbare wijze is de heer H. D.. woxiexide te Naarden, gistermiddag op den Rijksweg bij de Hakkelaar-, onder de ge meente Muiden in botsing gekomen met een motorrijder waarbij laatstgenoemde ernstige verwondingen heeft gekomen. De heer D. kwam met zijn auto van Muiderberg en wilde den rijksweg oversteken, om den Keverdijk te bereiken. Voor hij den weg overstak, wilde hij zich vergewissen, of geen auto nadex-de en daarbij zag hij, dat uit de x-ichting Amster dam inderdaad een auto naderde. Doch daar deze nog op grooten afstand was, stak hij den weg over. Blijkbaar heeft de heer D den motorrijder W. C. uit Haarlem, die vóór de bovenbedoelde auto reed, in het geheel niet gezien. Toen hij den motorrijder opmerkte, bevond deze zich reeds dicht bij de auto van den heer D., zoodat een botsing onvermij delijk was. Wel remde de autobestuurder zoo krachtig mogelijk, maar hij kon niet verhinderen, dat de heer C. in volle vaart tegen de auto op reed. zoodat het voertuig vernield werd en de berijder een eindweegs werd weggeslirxgex-d. Met verwondingen aan hoofd, gelaat en bee- nen, bleef de heer C. op den weg liggen. Gelukkig was onmiddellijk medische hulp aanwezig, daar dr. W. B uit Amersfoort met zijn auto toevallig passeex-de. Deze verleende de eerste hulp en op zijn advies werd de heer C. naar zijn zuster te Huizen overgebracht. De heer H. D. uit Naarden bleek ongedeerd te zijn. Zijn wagen werd slechts licht be schadigd Op verschillende Nederlandsche scholen worden thans opvoedkundige concerten ge geven onder den titel „Een uur muziek". Naar wij thans vernemen zullen nu ook te Haarlem op eeni'ge onderwijsinrichtingen, op de Maria-school voor Meisjes in de Koning straat en op het Kennemer Lyceum derge lijke uitvoeringen plaats vinden. Daar zeer bekende artisten zooals Jo Vin cent, Betty van den Bosch, Ankie van Wicke- voort-Crommelin, Willem Andriessen, Felix de Nobel, Rosa Spier exx vele anderen aan deze concerten medewerken kan men er van vex-zekerd zijn dat de uit te voeren werken feilloos ten gehoore zullen worden gebracht. Het ligt in de bedoeling om wanneer deze concerten op de scholen inslaan elk schooljaar een serie van ten hoogste 6 con certen te geven en daardoor de jeugd lang zamerhand te interesseeren voor ernstiger muziek dan uitsluitend jazz. In de andere plaatsen waar deze muziek- uurtjes gegeven werden, hadden zij steeds zeer veel succes en wij twijfelen er niet aaxx of elke oprechte muziekliefhebber zal dit bijzonder gelukkige initiatief ten zeerste waardeer en. Zeker in onze dagen geldt het: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", en dat de jeugd best een beetje liefde voor wat meer serieuze kunst gebruiken kan, zal wel nie mand ontkennen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1