Omzwervingen over Curacao. H" S. H. DE ROOS MAGGI3 AROMA WOENSDAG 15 SEPTEMB ER 1937 HAS REE M'S DA'GBES D 2 Nieuwe Haarlemsclie Kunstkring. Première van „Atlas-Hótel". Ter opening van het nieuwe tooneelseizoen zullen voor de leden van den „Nieuwen Haar- lemschen Kunstkring" op 27 en 28 September een tweetal voorstellingen worden gegeven door het „Nieuw Schouwtooneel" te Am sterdam, onder leiding van Frits Bouwmees ter. Voor deze voorstelling is vastgesteld: „Atlas Hotel", tooneelspel in 3 bedrijven door Ar- mand Salacrou, in de vertaling van J. C. van der Horst en onder regie van Richard Flink, die tevens de ontwerpen vervaardigde voor de nieuwe decors. In „Atlas-Hotel" treden op. behalve Tilly Lus, Jules Verstraete en Frits Bouwmeester, die de drie hoofdrollen vervullen: Annie van Duyn, Lena Kley, Richard Flink, Rienk Brouwer, Sam de Vries, Adolf Rij kens, Johan Schmitz en Ko van Dijk Jr. De voorstellingen voor den „Nieuwen Haar- lemschen Kunstkring" zullen de eerste op voeringen zijn, die door het „Nieuw Schouw tooneel" van „Atlas-Hotel" gegeven worden. BEROEPBAAR VERKLAARD. De classis Haarlem, der Gereformeerde Ker ken heeft préparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard in de Gereformeerde Ker ken, de heer H. W. Wierda te Haarlem, theol. cand. aan de Vrije Universiteit. A.R. PROPAGANDACLUB. Donderdagavond hoopt de A.R. Prop.- en studieclub (jongerenafd.) haar maandelijksche vc-rgaderingen voort te zetten in het wijkge- bouw Ged. Oude Gracht 104. Ds. C. Veenhof zal spreken over het onderwerp ..Het Koning schap van Jezus Christus en het menschen- leven." De ramp van „De Jonge Jacobus''. Vermoedelijk aan inslaan van voorluik te wijten. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het vergaan van het stoomschip „Jonge Jacobus" ter hoogte van de Portugeesche kust nabij de Burlings, waarbij alle opvarenden om het leven zijn gekomen. De Raad is van oordeel, dat deze ramp, waarbij helaas alle opvaren den het leven hebben verloren, is ver oorzaakt door het inslaan van het voorluik bij hevig stormweer. Er moet een geweldige stortzee op het voor schip zijn gekomen, waartegen het luikhoofd niet bestand is geweest. Daarmede was het lot van het schip beslist en ook van de bemanning, daar de woeste zee alle uitzicht op redding in de booten heeft benomen. Alvorens eenige nadere beschouwingen aan deze droevige ramp. te. wijden, wil de Raad hier nog gedenken den' kapitein Jager en de een en twintig andere, opvarenden, in het bijzonder de'èlf Nederlanders, onder verwij zing naar de woorden door den voorzitter vóór de behandeling van deze zaak ter zit ting van den raad gesproken, waarbij de in specteur-generaal zich heeft aangesloten. Met name wil de Raad hier nog de aan dacht vestigen op de bewonderenswaardige plichtsbetrachting van den stuurman-radio telegrafist A. van Vuuren, die tot het laatste oogenblik zijn post heeft ingenomen. De groote kalmte van zijn berichtgeving heeft ook op de schepen, welke de door hem gege ven seinen hebben opgevangen, groote be wondering gewekt. Er bestaat geen enkele aanwijzing, dat aan de zeewaardigheid van het schip bij het ondernemen van deze reis volgens de bestaande voorschriften iets zou hebben ontbroken. Integendeel moet worden aangenomen dat schip en uitrusting volko men in orde waren. Een ramp als de onderhavige doet echter weer opnieuw zien, dat het voorluik, aange bracht in een open kuil, bij hevig stormweer „het zwakke punt" van het schip is, Met klem dringt de raad aan op bijzondere versterking van het voorluik, dat in een open kuil is aan gebracht, niet alleen op nieuw te bouwen schepen, doch ook op bestaande schepen. De uitspraak in deze zaak heeft vertraging on dervonden, omdat de Raad nog een nader onderzoek noodig achtte naar de inrichting van het voorluik van de „Jonge Anthony", een. zusterschip van de „Jonge Jacobus", dat ge heel dezelfde luiken heeft. De Raad is op grond van dit nader inge steld onderzoek tot de conclusie gekomen, dat, al voldeden dan de luiken van de „Jonge Jacobus" aan de voorschriften van den Ger- manischen Lloyd een ramp als de onderha vige leert, dat een verbetering van het voor luik op deze soort schepen dringend noodza kelijk moet worden geacht. De verbetering zou hierin kunnen bestaan, dat het voorluik van sterke stalen luikdeksels wordt voorzien. AGENDA Heden: WOENSDAG 15 SEPTEMBER N.V. Che mi grafische Kunstinrichting „Po lygraph", Algemeene Ledenvergadering, 8 u. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Born to Dance" met Eleanor Powell (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Tino Rossi in „Corsi- kaansche liefde." 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Julika" met Paula Wessely, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Miriam Hopkins in „Man nen zijn geen goden". 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Circus Sarrasani op het terrein Sportparklaan, 2 en 8 uur. Bloem endaal: Concert door Harmonie „Euphonia" in het Bloemendaalsclie bosch, 8.15 uur. DONDERDAG 16 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Heemstede Circus Samuani op hel terrein Sportparklaan. 8 uur. gn.ee*- fyiï*m J Geen druktemaker, ook geen betweter, maar een mensch met een practischen kijk op s het leven, een man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voorzooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij zal tot U spreken 0Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die steeds op deze plaats zullen verschijnen. (Adv. ingez. Med.) De vuilnisemmers te Haarlem. Een adres van de Middenstandscentrale. Aan den raad der gemeente Haarlem is een adres gezonden door de Middenstandcentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, waarin gezegd wordt, dat zij alle waardeering heeft voor de maatregelen van den raad, die er toe leiden, dat de vuilnisophaling gemoder niseerd en „gehygieniseerd" wordt. Daarna wordt opgemerkt: Het schijnt nu, dat aan verschillende inge zetenen en vooral aan winkeliers en klein- industrieelen door de nieuwe methode van vuilnisophalen een nieuwe last dreigt te wor den opgelegd. Wanneer deze vrees ongegrond is zal de Centrale zich daarover verheugen; maar mocht het omgekeerde het geval zijn, dan houdt zij zich ervan overtuigd, dat het nooit de bedoeling van den raad was. dat dooi de nieuwe vuilophaling een extra last, vooral op het bedrijfsleven, zou worden opgelegd. Hoewel het moeilijk is daar de moderni seering voor het grootste gedeelte nog niet is doorgevoerd nu reeds te constateeren of werkelijk voor verschillende ingezetenen van een nieuwen last sprake is, meent de Mid denstandscentrale toch reeds den Raad te moeten verzoeken, zijn invloed aan te wenden; dat de" nieuwe vuilophaling en het uitvoeren der daarmee samenhangende verordeningen, op even prettige en soepele manier zal plaats hebben, als dit voordien gebruikelijk was, zoo dat het feit der imoderniseering geen verzwa ring van lasten zal meebrengen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd aanbesteed de afbraak van perceel Leeghwaterstraat 2, welke noodig is voor het doortrekken van deze straat. Inschreven werd als volgt: G. Dannijs, Haarlem. 185.— D. Michel, Haarlem 451. Sminia, Haarlem 197. H. S. B. v. d. Ban, Haarlem 263. H. Steenkist, Haarlem 172. J. Michel, Haarlem 236. H. Steenkist, Haarlem 268. Bosch en Liezeerse, Assendelft 215. Westerman en Thasma, Haarlem 275.10 S. Waterdrinker, Beverwijk 327.50 Carpentier N.V., Nieuw-Vennep 165. K. de Leeuw, Haarlem 160. G. van Duin, Haarlem 245. K. de Bruin, Haarlem 125. Van der Welt 50 toe. •Sbd WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.— uur. Londen 8.98 7/8. Berlijn 72.87%. Parijs 6.27. Brussel 30.58%. Zwitserland 41.73% Kopenhagen 40.10. Stockholm 46.35. Oslo 45.15. New-York 1.813/4 Praag 6.34%. MERKENWET. Bij arrest van het gerechtshof te 's Graven' hage, in zake „Catz Elixer" van de Fa. Cat2 Zn. van Pekela te Groningen contra ..Elixer Jacob Cats" van de Fa. Cooymans Zoon te 's Hertogenbosch, is bevestigd het vonnis van de Arrondissements-Rechtbank aldaar, de z.s.n. „Merkenkamer", waarbij een wederver- kooper van dit „Elixer Jacob Cats" werd ver oordeeld tot het direct staken van den ver koop van ./Elixer Jacob Cats" en het betalen van een schadevergoeding van f 1000 voor iederen dag' overtreding. MARKTBERICHTEN. PURMEREND, 14 September. Veemarkt. Aanvoer in totaal 541 stuks. Aan voer en prijzen: 305 vette koeien 6076 c„ per k.g.; 100 gelde koeien f80f180, 45 melk koeien f150f270, beide per stuk; 91 stieren 50—58 c.. per k.g.; 14 paarden f 120f 160, per stuk; 116 vette kalveren 30—60 c„ per k.g.; 255 nuchtere kalveren voor de slacht f8f 10; id. voor de fok f 10f 17, per stuk; 112 vette var kens 6062 c., per k.g. 40 magere varkens f 20 f 38, 307 biggen f 14f 20, 890 schapen f 14 f28, 63 bokken f4f 13, 601 lammeren f 11 f 18. alles per stuk. Handel In vette koeien, gelde koelen, melk koeien, stieren en paarden stug, in vette kal veren matig, in nuchtere kalveren voor de slacht, idem voor de fok, vette varkens voor de slacht, magere varkens en biggen stug. Handel in schapen, bokken en lammeren matig. Wild en gevogelte. Piepkuikens 6572% c„ oude kippen en lianen 42—42J4 c., per k.g.; konijnen f 0.30f 1.40, eenden 2060 c„ beide per stuk; duiven 40 c., per paar. ganzen f2 f2.15, per stuk; jonge hanen 60 c., per k.g. Melk, boter, kaas en eieren. Gemeentel, kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 61.000 k.g. Handel goed. Hoogste prijs f21. 10 stapels kleine boeren f 22.50, per 50 k.g. 1170 k.g. Boter f 1.35—f 1.43. weiboter f 1.38—f 1.41. per k.g. Kippeneieren f 4.60f 5. eendeneieren f 2.70. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer 80.000 eendeneieren f 2.052.85, 55.000 kippeneieren: 70-80 k.e. f4.755.05. 63-64 k.g. f 4.654 85. 60-62 k.g. f4.35—4:70. 58-59 k.g. fa.is_4.fio. 56-57 k.g. f4.30—450. 53-55 k.g. f3.80—4.10, 45-49 k.g. f3.05—3.75. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuid westelij ken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, iets zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 761.9 m.M. te Toulouse. Laagste 743.3 m.M. te Stornoway. De depressie nabij IJsland breidde zich snel naar onze omgeving uit en nam bovendien nog in diepte toe. De kern van dezen lagen druk welke een zeer groot gedeelte van ons waarne mingsgebied beslaat, ligt thans tusschen IJs land en Schotland. Over de Britsche eilanden heerscht regenachtig, somber weer, terwijl het regenfront dat aan de voorzijde van de de pressie is gelegen ook reeds tot de kust van Nederland en Noord-Frankrijk doordrong. De dalingen van de barometer in het Westen deden den wind ten onzent weer van Noord tot Zuidwest of Zuid omslaan. Terwijl de tem peratuur tijdens het opklarende weer van hedennacht in Nederland daalde, is het over IJsland, de Britsche eilanden en West-Frank rijk weer. iets warmer geworden. De secundaire die gisteren in Midden-Nederland zulk een zwaren neerslag gaf (de Bilt tapte 19 m.M. af) trok naar Midden-Duitschland. De depressie over Scandinavië nam in beteekenis af. Men mag verwachten dat het vrij gure regenachtige weer. nog eenige dagen aan blijft houden. BAROMETERSTAND Vorige stand 752 m.M. Stand van heden 751 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dondei-dag v.m. 0.31 uur; n.m. 12.57 uur. Strand berijdbaar van 5.30—11.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. IMIT. HOORNEN BRILLEN vanaf 1.50 W. KUIPERS Zn., Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) (S. H. de Roos, de letterontwerper die zijn leven heeft gewijd aan de verzorging van het schoone Neder- landsche boek en zeer veel ook voor den Nederlandschen naam op dit gebied in den vreemde heeft gedaan, is dezer dagen 60 jaar ge worden.) Een zeer kunstzinnig wegbereider, Een fijngevoelig kunstenaar, S. H. de Roos, de lettersnijder", Werd dezer dagen zestig jaar. hebt heel vaak van hem gelezen, Al was 't misschien ook onbewust. Het kan nog dagelijks haast wezen, Wanneer uw oog op boeken rust. Nauw heeft een tweede in zijn leven Zooveel voor 't schoone boek gedaan, Dat in ons land wordt uitgegeven En er' ter perse is gegaan. De lezer leeft niet „naar de letter", De drukker echter, die haar koos, En hij die haar hanteert, de zetter, Zij kennen „letter van de Roos". Een hulde, die men velen gunde, Die minder deden, past in 't groot, Voor dezen man der letterkunde, Die letterlijke schoonheid bood. Al is zijn roem nog niet geschreven, Als van zoo menig kleiner held, Van weinigen is bij hun leven, Het werk zoo ruim „te boek gesteld". P. GASUS. De naam boven dit rijm is gezet uit de Erasmus Mediaeval letter, een der zeer succes volle lettertypen, door S. H. de Roos ont worpen. Joodsche vraagstuk op de planken. In een blijspel van Shaw. Naar het Neues Wiener Tagblatt uit War schau verneemt, heeft G. B. Shaw van Jood sche kringen te Wilna het verzoek ontvangen, in het publiek ten opzichte van het Joodsche vraagstuk zij n standpunt te bepalen.Op dit ver zoek heeft men thans te Warschau van Shaw een schriftelijk antwoord ontvangen, waarin hij mededeelt, dat hij juist de laatste hand heeft gelegd aan een blijspel, dat als onder werp het Joodsche vraagstuk heeft. Wegen - Hotels - Planten - Dieren. ET eiland Curacao heeft ruim 2000 automobielen op- een bevolking van circa 58.000 zielen. Dit aantal is oorzaak, dat het parkeervraagstuk in Willemstad een even moeilijk probleem is als in vele steden in ons land. Het bezit van een auto op Curacaö is feitelijk een noodza kelijk iets. De Amerikaansche merken en daaronder Ford in de eerste plaats zijn de meest gebruikte. De belasting, voor iederen wagen bedraagt thans 40 gulden' per jaar, benevens een klein bedrag voor het nummer bord. Feitelijk koopt men er dus een autobord zooals men bij ons ieder jaar zijn rijwiel plaatje koopt, In 1935 waren, de kosten daaraan verbon den nog 80 gulden, in het afgeloopen jaar dus de helft. Het verschuldigde bedrag kan men desgewenscht in^kwartalen voldoen. Het wegennet op het eiland leent zich zeer goed voor diverse autotochten. De tou rist, die voor het eerst in Willemstad is af gestapt, is natuurlijk belangstellend wat Curacao hem zal bieden. Is er een behoorlijke hotelaccomodatie? De beantwoording van een dergelijke vraag is moeilijk, omdat zij natuurlijk afhankelijk is van zeer persoon lijke eischen. Wie zich alleen gelukkig gevoelt in Perzische Ideeden en prachtige badka mers, 'n dagelij ksche menu verlangt met vele gerechten en kostbare wandschilderingen tot de meest normale zaken in een hotel rekent, moet niet naar Curacao gaan. Dat alles is er niet te vinden. Hij zal zich met veel min der tevreden moeten stellen en heeft feite lijk slechts de keuze tusschen Hotel Ameri cano in de stad en Hotel Piseadera Baai. Voor velen zal een verblijf in laatstgenoemd hotel, circa tien minuten van de stad gele gen moeten vervallen, omdat men hier te doen heeft met een bezit van de Shell, feite lijk 'n „club voor hare geëmployeerden, waar men als buitenstaander alleen voorzien van een introductie kan binnenkomen. Hem, die geen stadsbesognes heeft, liefhebber is van zwemmen in zee (al is de bewegings-vrijheid beperkt door een gaasafrastering naar men mij vertelde voor het haaien-gevaar) en zijn kinderen buiten wil laten ronddartelen, die daarbij een dansje niet versmaadt, een een voudige „bar" aantrekkelijk vindt en een partijtje biljart tot de aangename afwisse lingen rekent, zal het hotel Piseadera Baai zeker bevallen. Americano is een eenvoudig stadshotel, met een buitengewoon mooi over zicht vanaf de waranda over de Schipbrug, het bekende Fort Amsterdam, de wijk Punda en het levendige scheepvaartverkeer, maar voorts zonder bepaalde aantrekkelijkheden. Een groot modern hotel zou ergens op Cu racao zeker geen overbodige luxe zijn; het vreemdelingenbezoek zou er waarschijnlijk gunstig door beïnvloed worden. Na de wegen en de hotels enkele opmer kingen over de planten en de dieren. De plant, die overal op Curasao gevonden wordt is de cactus. Waar de rotsachtige bodem maar gelegenheid biedt, dringen" de cactus wortels naar binnen. Van omvang en hoogte dezer planten kan men zich bij. ons nauwe lijks een voorstelling vormen. Afrasteringen worden meer dan eens van cactusplanten gemaakt. Het cactushout is wel gebruikt voor het maken van meubels. Een bepaalde in dustrie heeft zich evenwel niet ontwikkeld. Ei- worden pogingen aangewend om met een z.g. vuurspuit bepaalde cactussoorten te ont doen van de stekels, teneinde daarna het product te gebruiken als veevoeder. Naast de cactus moeten de diri-diri-boomen genoemd worden, die door de aanhoudende N.O. pas saat hun kruinen in één bepaalde richting wijzen. Zij leveren boontjes, die de grondstof vormen voor een soort looimiddel. De derde plant in belangrijkheid is de mais, het hoofd- voedsel voor de landsbevolking. Een enkele opmerking over de z.g. plan tages mag in dit verband niet achterwege blijven. Het zijn feitelijk tuinbouwbedrijven, waarvan er een aantal over het eiland ver spreid liggen. Zij worden door Chineezen ge dreven, die daarbij van gouvernementswege gesteund zijn. Enkele dezer plantages be zochten wij. 't Is er hard werken. De geleverde produc ten zijn uit den aard der zaak niet goedkoop. Wie daarvan kan profiteeren heeft een ruime keuze tusschen andijvie, komkommers, sla, prei, tomaten, selderij, spinazie, postelein enz. De bodem als zoodanig is voor dergelijke cultures vruchtbaar genoeg', maar het water probleem is de groote puzzle. Aan dit laatste vraagstuk behoort een afzonderlijke beschou wing gewijd te worden. Naast deze producten levert het eiland en kele vruchtsoorten, waaronder de manga's, mispels en bittere sinaasappels de-- eerste plaats innemen. Met enkele vooraanstaande personen heb ik gesproken over het land- en tuinbouw- vraagstuk op Curacao, Eenerzijds staat men sceptisch tegenover uitbreiding daarvan, om dat men de geschikte personen mist en de watervoorziening groote moeilijkheden zal blijven opleveren, anderzijds bleek men van oordeel dat het „uitkomen" van een deskun dige, waartoe intuschen reeds besloten is, van belang geacht moet worden. Het dierencontingent is betrekkelijk klein. De weinige herten, welke in het wild leven, vallen onder de overheidsbescherming, even als de mooie oranje-zwarte vogels, de tro- pials. Daarnaast vindt men er leguanen, ha gedissen, papegaaien en parkieten en groote massa's grijsachtige vogels, welke veel over eenkomst vertoonen met onze houtduiven, doch kleiner zijn. Geiten (cabrieten), varkens, ezels en kippen en een 25-tal Hollandsehe koeien completeeren met een klein aantal paarden feitelijk het geheel. Het beschikbare versche vleesch is gering, de huiden van di geiten worden geëxporteerd en vroeger ten deele gebruikt voor het vervaardigen van sandalen, welke evenwel tegenwoordig ver vangen zijn door goedkoop leeren schoen werk. De ezels, die men voor f2 a f2,50 per stuk kan koopen, dienen in hoofdzaak voor het vervoer van menschen en goederen, onder welke laatste categorie het water een belang rijke plaats inneemt. De koeien zijn de meïkleveranciers. Versche melk is verkrijgbaar voor circa 30 cent ner Liter, gepasteuriseerde melk, kost ongeveer 40 cent per Liter. De melk wordt in hoofd zaak opgekocht door het bekende koelhuis Hoek, teneinde het product te pasteurïseeren. Gedurende ons verblijf op Curagao werd een bespreking gehouden tusschen het gouverne ment en de veehouders, teneinde tot een soort coöperatie te komen met de bedoeling den melkprijs te verlagen. Voor zoover mij be kend is heeft deze bespreking geen practisch resultaat afgeworpen. De prijs der versche kippeneieren bedraagt 6 a 10 cent per stuk. Wie de bruisende zee wil zien, de hoogop- spattende golven, een kust met bergachtige formaties, hier en daar diep ingevreten door het water, typische koralen en prachtige kleurschakeeringen in het water moet een be zoek brengen aan de Noordkust van het eiland. Langs verschillende wegen kan hij daar komen. Maar onmiddellijk valt hem on derweg op, dat Curacao geen machtige top pen heeft. De hoogste berg, de Christstoffel- berg, die zich tot ruim 370 Meter verheft, biedt een mooi uitzicht vanaf de top. Van ge heel ander karakter is een ritje om het Schottegat, waardoor men een uitstekend overzicht krijgt van den geweldigen omvang der oliebedrijven. Nog interessanter is het dit complex van dichtbij, te bezoeken, waartoe ik door een vriendelijke introductie in de gele genheid werd gesteld. Ook een bezoek aan de Caracasbaai, het machtige bunkerstation, loont zeer de moeite, terwijl ik met groote belangstelling tot twee maal toe een bezoek heb gebracht aan het vliegveld Hato der K. L. M. Een kijkje in een der vroegere slavenhuisjes het was in San ta Martha moet men niet achterwege la ten en wie zich op de hoogte wil stellen van het economisch wel en wee van Curacao dient o.m. een bezoek te brengen aan een of meer dere der pompstations voor de watervoorzie ning en aan het enorme distillatiebedrijf voor zeewater. Vermeld ik ten slotte nog, dat de directeur van het Krankzinnigengesticht, Monte Christo, ons in staat stelde van zijn in richting kennis te nemen, waarvoor wij als leeken de allergrootste bewondering had den, dan biedt Curacao ongetwijfeld het noo- dige en ware het te wenschen, dat velen uit het Moederland zich daarvan eens op de hoogte gingen stellen. MOLLERUS. Ze horen bij elkaar... de soeplepel en hei fles'ie'MAGGP Aroma, Dat zult U óók ervaren, wanneer U soep wilt trekken. U kunt met minder vlees volstaan door een weinig MAGGI' Aromo dan Uw soep toe te voegen, U verkrijgt dan een échf-smakelijk© soep, die in alle opzichten „af" is, 8 hespaart dan tevens op Uw uitgaven! Fjqcon N°. 0, kost nagevuld 16 cent. a 1 30 (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE EEN ZAKENJUBILEUM. Het schildersbedrijf van de firma K. Gaik- horst viert heden een dubbel jubileum. Het is namelijk 50 jaar geleden dat wijlen de heer J. Retel zich hier als schilder vestigde, welke zaak na twintig jaren overging op zijn zoon J. Retel Jr. In 1910 kwam de heer K. Gaikhorst zich als schildersgezel vestigen, in dienstbetrekking bij den heer Retel, en op 15 September van het jaar 1912 ging deze zaak in zijn handen over. Vele vrienden heeft de heer Gaikhorst zich gemaakt, wat vooral vandaag tot uiting kwam. Talrijke bloemstukken, manden met vruch ten, schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen mocht, hij reeds in de morgenuren ont vangen. DE R.-K. DAM- EN SCHAAKCLUB ST. BAVO JUBILEERT. Op 16 September zal de R.-K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" haar 20-jarig bestaan herdenken. Op Zondag 19 September zal dit jubileum feestelijk herdacht worden, eerst des mor gens kerkelijk in de parochiekerk der H. Bavo aan den Heerenweg. en des avonds met een feestelijke bijeenkomst in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Bilderdijk, Rotterd. n. Philad. p. 13 Scilly. Spaarndam, 13 van Rott. te New-York. Edam, 1,2 v. Rott. te Providence. Maasdam, 13 v. Rott. te Baltimore. Delftdijk, Vanc. n. Rott. 13 te Los Angeles. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 14 v. Liverpool. Binnendijk, Rott. n. N.-Orieans 12 te Tam- pico. Lochmonar (u.) 12 te San Franc. HALCYON LIJN. Stad Haarlem, Morphoubbaai n. Rott. p. 14 Gibraltar. Stad Dordrecht, 14 v. Lissabon te Gent. Vredenburg, 13 v. Lulea te Rott. Stad Vlaai-dingen, 12 v. Vlaard. te Wabana, voor Rott.-Vlaard. Stad Arnhem, 13 v. Bizerta n. Velsen. Stad Zaandam, Gothenb. n. Oxelos. p. 12 Elseneur. Maasburg, Savona n. Wabana p. 13 Gibralt. HOLL AFRIKA LIJN. Randfontein (t.) 12 v. Pt. Natal. Boschfontein (u.) p. 13 Ouessant. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (u.) p. 13 Ouessant. Streefkerk, Calc. n. Rott. p. 14 Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIë. Almkerk (t.) 14 v. Sydney. HOLL.—O. AZIè LIJN. Serooskerk (u.) 13 te Hongkong. KON. HOLL. LLOYD. Waterland (u.) 13 te Rio Jan. Salland (t.) p. 11 Madeira. KON. NED. STBT MIJ. Baarn, Amst. n. Chili 13 te Callao. Berenice, 13 v. Susak n. Bari. Boskoop, 11 v. Arica n. Mollendo. Deucalion, Napels n. Amst., 13, 125 mijl Z.W. v. Ouessant. Fauna, 13 v. Danzig n. Kopenh. Juno, 14 v. Susa te Amsterdam. Triton, 13 v. Piraeus n. Volo. Vesta, 14 v. Stettin te Amst. Ulysses, 14 v. Rott. n. Patras. Trajanus, Rott. n. Algiers p. 13 Ouessant. Vuleanus, Rott. n. Lissab. p. 13 Ouessant. Luna, 12 v. W. Ind. te N.-York. Oranje Nassau, 13 v. W. Ind. te New-York. Hebe, 14 v. Amst. te Kopenhagen. Perseus, 14 v. Amst. te Kopenhagen. Ganymedes, Varna n. Cap. a d. IJssel 14 v. Antwerpen. Merope, Izmir n. Amst. 14 (12 uur 's midd.) 130 mijl Z.W. v. Ouessant. Calypso, 14 v. Rott. te Genua. Poseidon, 14 v. Swansea te Mars. HOLL.—W AFRIKA LIJN. Reggestroom (u.) p. 11 Madeira. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (u.) 14 v. Gibr. Sitoebondo (uitr.) 14 te Bin tang, Kota Inten, New-Orleans n. Macassar 14 te Soerabaja. Weltevreden (t.) p. 13 Ouessant. Ameland (t.) 14 v. Padang. Slamat (uitr.) 14 te Singapore. Sibajak (t.) 14 v. Southampton. ROTT.—Z-AMERIKA LIJN. Alwaki. 14 v. Hbg. n. Rott. Aludra <u.) 13, 122 m. Z. van Land's End. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tarakan (t.) 14 v. Pt. Said. P. Laut, 14 v. Amst. n. Batavia. Simaloer (u.) 13 v. Belawan. Soemba (u.) 11 van Sabang. STOOMV. MIJ OCEAAN Perseus, Rott. n. Japan 13 te Singap. Melampus, Amst. n. Java 13, 75 m. Z. van Land's End. Memnon, Japan n. Rott. 11 van Hongkong. Glenbeg. Daïren n. R. 12 v. Penang. Clytoneus, 12 v. Batavia n. Amst. Medon, 14 v. Rott. n. Batavia. Anten, Japan n. Rott. n. Batavia. Antenor. Jap. n. Rott. 13 van Osaka. Achilles, Japan n. Rott. 13 te Manilla. Patroclus, Japan n. Rott. 14 v. Aden,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2