1 De begrooting en ontwerp gereed. Het jubileum van de Beverwijksche Harmoniekapel. Nieren ^VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 H A A EEEM'S DAGBLAD II UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER CURSUS E.H.B.O. Donderdagavond had te Nieuw-Vennep in Hotel Nijssen een openbare vergadering plaats, uigeschreven door de plaatselijke vereeniging „Het Witte Kruis", ten einde te trachten te komen tot oprichting van een vereeniging E.H.B.O, zulks naar aanleiding van de prachtig geslaagde openbare demonstratie, in den afge- loopen zomer door de afdeelingen Hillegom en Hoofddorp gegeven. Niettegenstaande het slechte weer was de belangstelling bevredi gend. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Van Alkemade, hield de voorzitter van de Nederl. Vereen. E.H.B.O. Dr. Pernis uit Hilversum een interessante rede over de vragen Waarom E.H.B.O., waarom een E.H. B.O.-vereeniging en waarom aansluiting bij de Ned. Vereen. E.H.B.O. Eenige vragen werden beantwoord. Na de pauze gaven eenige E.H. B.O.-leden uit Hillegom en Hoofddorp eenige goed geslaagde demonstraties van wondver- binden, kunstmatige ademhaling, waarbij dr. Pernis de noodige toelichting verstrekte. Het resultaat was dat 47 personen zich op gaven voor het volgen van den half October aanvangenden cursus, zoodat de avond wel succes had. Dr. van Haeringen en dr. Schreu- der verklaarden zich bereid de cursussen te leiden. Met een hartelijk dankwoord aan spre ker en demonstranten door den heer van Al kemade werd de vergadering gesloten. GEVONDEN. In deze gemeente zijn gevonden een foto toestel en een jas. Ten raadhuize te Hoofd dorp werd hiervan aangifte gedaan. DE OOGST DER WINTERAARDAPPELEN. Door de natte weersgesteldheid der laatste dagen hebben de in Haarlemmermeer veel verbouwde winteraardappelen het hard te ver antwoorden. De „aardappelziekte" breidt zich sterk uit, zoodat niet ten onrechte gevreesd wordt, dat de a.s. oogst van dit gewas voor een groot gedeelte op een mislukking zal uitloo- pen. De verbouwers zien dan ook verlangend uit naar droog weer, dat nog veel goed zal kunnen maken. MET PENSIOEN. Aan de wijkverpleegsters Zuster M. Feikema te Hoofddorp en Zuster J. S. Hoabee te Bad hoevedorp, wier in functie blijven door de Witte Kruis-besturen nog een jaar geconti nueerd werd, zal nu met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag met toekenning van pen sioen worden verleend. Beiden zijn thans 18 jaren in Haarlemmer meer op zeer verdienstelijke wijze werkzaam geweest en vervullen haar taak nog steeds met veel ijver en toewijding. BENNEBROEK W. VAN LIEROP f In den ouderdom van 90 jaren is Donder dagmiddag te zijnen huize overleden de heer Willem van Lierop, een algemeen bekend en geacht plaatsgenoot. De heer Van Lierop, een bekwaam hyacint- kweeker, was van 1'887 tot 1911, dus 24 jaar lang lid van den Raad. Van de oprichting der parochiekerk van Bennebroek alf tot 'vodr eenige jaren was hij lid van het R.K/Kerk bestuur. Als zoodanig werd hij opgevolgd door zijn zoon, den heer J. F. van Lierop, die thans ook raadslid en wethouder is. De plechtige uitvaartdienst zal plaats vin den op Maandag 20 September. HILLEGOM ONGEVAL. Gistermiddag kam het 10-jarig zoontje van den heer D. in de Kerkstraat bij het spelen zoo ongelukkig te vallen dat hij een dij been brak. Na door de E.H.B.O. voorloopig be handeld te zijn werd het ventje op order van dr. ten Hoopen per ziekenauto naar het Zie kenhuis te Leiden vervoerd. ZANDVOORT COLLECTE ONDERLING HULPBETOON. In verband methet 45-jarig bestaan van Onderling Hulpbetoon wordt er met lijsten langs de huizen gecollecteerd. De verschillende collectanten zijn wel te vreden over de resultaten. Er wordt over 't algemeen vlot ingeteekend. Wel een bewijs, dat deze mooie vereeniging de sympathie van het geheele dorp geniet. KEES DE TIPPELAAR OP SCHOOL. Kees de Tippelaar, die bijna de geheele wereld te voet rondzwierf, is sinds eenigen tijd te Zandvoort neergestreken. Gedurende het seizoen genoot hij hier een zéér groote po pulariteit. In een Engelsche krant vonden we zelfs zijn portret met het onderschrift: De populairste man van het strand te Zandvoort. Nu er op het strand voor hem niets meer te beleven valt, heeft hij het plan opgevat op de verschillende scholen aan de kinderen der hoogste klassen iets te komen vertellen van alles, wat hij op zijn jarenlange omzwervingen over den aardbol, ondervond. CENTRALE VERWARMING. De verwarmingsinstallatie van School C, die de laatste jaren duidelijke teekenen van ouderdomsverval begon te vertoonen, werd gedurende de zomervacantie weggebroken en als oud-ijzer verkocht. Het opbouwen van de nieuwe installatie bleef evenwel uit en vele ouders begonnen zich, nu het natte, kille weer blijft aanhouden, reeds eenigszins angstig af te vragen, of de installatie wel op tijd in orde zou zijn. Donderdagmiddag is men evenwel met den opbouw beginnen en binnen enkele dagen zal de installatie geheel voor gebruik gereed zijn. RATTEN IN HUIS. Verschillende bewoners van de Van Speyk- straat klagen er telkens weer over, dat zij last hebben van ratten in huis. Gedurende den zomer laten ze zich niet zien,' doch zoodra de herfst in het land komt zoeken ze schijn baar de beschutting van de huizen. Het was evenwel een raadsel hoe de beesten binnen konden komen. Na nauwkeurig onderzoek bleek, dat zij van het rangeerterrein van de H.IJ.S.M. onder de straat doorgaan, vervol gens onder de fundamenten van de huizen en zoo onder de vloeren belanden. Men zocht thans naar een afdoende bestrijdingswijze. Glas in den grond is reeds geprobeerd; doch zonder resultaat, omdat de ratten daar om heen of onder door groeven. Er zal dus iets anders op gevonden dienen te worden, om de bewoners van deze plaag te bevrijden. AERDENHOUT ZILVEREN JUBILEUM C. VERSCIIIE. Zaterdag 18 September herdenkt de heer C. Verschie, ambtenaar op het hulp-postkan toor te Aerdenhout, den dag, dat hij vóór 25 jaar in Rijksdienst trad. Naast zijn functie als postambtenaar be kleed hij reeds jaren de functie van penning meester van den Centralen Bond van Post-, Telegraaf en Telefoonpersoneel afd. Haarlem en van het Stuiversfonds. Dat de heer Verschie zal ondervinden, dat zijn werkzaamheden door superieuren, colle ga's en leden wordt gewaardeerd, zal in deze dagen ongetwijfeld duidelijk tot uiting komen. IJMUIDEN Behandeling vermoedelijk einde October. Naar wij vernemen is de afdecling Financiën met het ontwerp der be- grooting gereed gekomen. Deze moet thans nog in het college van Burge meester en Wethouders behandeld worden, waarna de aanbieding aan den Gemeenteraad kan geschieden. De behandeling zal vermoedelijk eind October kunnen plaats vinden. Onze vischuitvoer naar Duitschland. In zes jaar tijds met 87 verminderd. Zonder gegevens voor oogen, werd algemeen aangenomen, dat de invoer van zeevisch in Duitschland niet alleen, uit Nederland, doch uit alle landen belangrijk zou zijn verminderd als gevolg fam het' streven naar zelfvoorzie ning zoo wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1936 der IJmuider Vischhandelvereeni- ging. Tot verbazing van IJmuiden echter, moet worden geconstateerd, dat de totale in voer van zeevisch in Duitschland in 1936 tegenover 1936 slechts met 27 pet. is afgeno men, die van Nederland uit evenwel met 87 pet. terwijl Denemarken tesamen met IJsland zijn positie voor 75 pet. heeft gehandhaafd, doch België en Noorwegen 63 en 47 pet. zijn vooruitgegaan. Van de begunstiging, dat er uit Nederland tot 1.061.800 K.G. netto „zollfrei" kan worden ingevoerd, in plaats van aan het invoerrecht'van R,M. 10 per 100 K.G. bruto te zijn onderworpen, kan slechts worden geprofi teerd voor zoover er waardecontingenten zijn verstrekt. De oorzaak van een dergelijk verlies aan afzet is dan ook uitsluitend gelegen aan het tekort ontvangen van waarde-contingen- ten voor het artikel zeevisch. Ongetwijfeld wordt het gemeenschappelijk vaststellen dezer bedragen aan Duitschen kant beheerscht door de overweging, dat het bij zijn ruilverkeer met Noorwegen voorname lijk aangewezen is op het betrekken van vis- scherijproducten, terwijl ten aanzien van Denemarken stellig de positie van IJsland als uitgesproken visscherijstaat in het geding wordt gebracht. Waar echter ook België zijn uitvoer van zee visch met succes heeft verdedigd, ondanks zijn invloed aan koloniale artikelen, waaraan Duitschland zeer zeker liever de voorkeur zou geven, rijst voor IJmuiden de vraag, waarom juist Nederland met een zeevisscherij, die van zooveel grootere beteekenis is en op levering in basistijd kan wijzen, met een catastrophaal verlies van 87 pet. genoegen genomen heeft. BESOMMING TRAWLERS. Trawlers: manden Claesje RO 46 1 250 f 3300 Sperwer IJM 133 60 f 1400 I. S. Groen IJM 130 1225 f 3300 Ewald IJM 48 1050 f 2790 Bruinvisch IJM 97 60 f 1190 Maria van Hatbem IJM 1 1250 f 3300 Besomming kotter: G.G. 301 f800 (Nadruk verboden). MARKTPRIJZEN. Tarbot 88 ct. per K.G. Tong 140114 ct. per K.G. Kleinschol f 19f 5,40 per 50 K.G. Bot f12—f 10,50 per 50 K.G. Schar f 8,90f 2,60 per 50 K.G. Groote roode poon f 4,90 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 14f 6,50 per 50 K.G. Groote gul f 20 per 50 K.G. Wijting f7,50f4,20 per 50 K.G. Makreel f 12f 10,50 per 50 K.G. Versche haring f3,90f2,90 per 50 K,G. Kabeljauw f 54f 36 per 125 K.G. Leng f 1,50 per stuk Koolvisch f 0,80f 0,30 per stuk Steurharing f 10,f 0,95 per kantje. (Nadruk verboden). MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Steurharing 10.1011.20 p. kantje Versche visch Tarbot 6090 ct. per K.G. Griet 4570 ct. per K.G. Tong 105—150 ct. per K.G. Middel schol f 14,60f 17 per 40 K.G. Kleinschol f.6f3,60 per 40 K.G. Schar f 4,50f 5,40 per 40 K.G. Bot f6,60—f7,40 per 40 K.G. Schelvisch f 11f 18 per 40 K.G. Kabeljauw 34 ct. per stuk Scheveningen. Met versche visch kwamen hedenochtend aan de markt de motorkotter S.L. 54, J. van Dam met f75 besomming, voorts 31 kust- visschers. Van de haringvisscherij kwamen binnen: SCH 45, reederij J. J. van der Toorn met 17 last, SCH 260, reederij Roeleveld met 28 last haring. Vlaardingen 17 September. Van de haringvisscherij kwamen binnen: VL 200, van Toor's Visscherij Mij. met 31 last, KW 47, reederij N. Haasnoot met 35 last, KW 172. Visscherij Mij. „Alka" met 24 last, KW 158, reederij J. Parlevliet met 28 last, KW 79, reeederij J. Schoonenberg met 17 last haring. Aan den Hoek van Holland was binnenstoo- mende KW 138. HIJ VERKOOS GRATIS LOGIES. Door de gemeentepolitie is een plaatsgenoot aangehouden, die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond tot het ondergaan van 15 dagen hechtenis of het betalen van 24 gulden boete. Daar hij het gratis logies verkoos is hij op transport gesteld naar Haarlem. Groote waardeering voor haar prestaties. De Beverwijksche Harmoniekapel heeft gisteravond in gebouw „De Harmonie" een receptie gehouden ter herdenking van haar zilveren jubileum. Op dezen avond is voor de zooveelste maal weer eens tot uiting ge komen, welk een groote plaats de Harmonie kapel inneemt in de harten van de Bever- wijkers. Tientallen plaatselijke vereenigin- gen hadden haar vertegenwoordigers gezon den om te getuigen van de groote waardee ring. welke de burgerij in al haar geledingen voor het populaire muziekcorps koestert. Deze waardeering kon ook al worden afgeleid uit de talrijke fraaie bloemstukken, die het ge wone repetitielokaal van de kapel omtoover- den in een feestzaal, mede dank zij het smaakvolle arrangement van den heer J. Visser. Tot de talrijke belangstellenden behoor den ook burgemeester Mi'. H. J. J. Scholtens, die met den gemeentesecretaris, den heer A. A. Post het gemeentebestuur vertegen woordigde, Dr. W. W. Muys van de Moer, de heer Hazenbroek, oud-militair kapelmeester en bekend jurylid e.a. Aan de bestuurstafel had ook de eere-voor- zitter de heer N. J. Gro'ot plaats genomen. De beschermvrouwe van de kapel, mevr. A. A. van Hattum-Dekker was wegens lichte ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Scheuer er aan, dat sinds de oprichting van de Harmoiekapel een groote verandering is gekomen in de organi satie van het amusementsleven en van sport en spel. Een enkele draai aan een simpel knopje is voldoende om de schoonste klan ken, voort gebracht door de beste krachten van de wereld, in de huiskamers te brengen. De lust tot zelf musiceeren is daardoor in verval geraakt en daarom stemt het tot des te grootere voldoening voor oprichters, be stuur en leden, dat de vereeniging een kwart eeuw bestaat en onder leiding van haar diri gent, den heer H. W. Hofmeester vooruit ging in prestaties. Dit jubileum is een glanspunt in het ver- eenigingsleven. De Harmoniekapel weet zich gedragen door de sympathie van alle inge zetenen. Spr, verwelkomde tenslotte in het bijzon der den burgemeester en den gemeentese cretaris en deelde daarna mede, dat mevr. Van Hattum voor deze receptie een smaakvol uitgevoerde herinneringsalbum had aange boden. Namens de beschermvrouwe werd den heer Hofmeester een fraai boekwerk overhandigd en aan de zilveren jubilarissen, de heeren Davidson, Hommes, Eckhard, Driessen, K, Schik, M. Schik, P. de Ridder en J. Visser een aschbak met het wapen van Beverwijk en gegraveerd met de namen van de jubi larissen. Een stroom van geluk- wenschen. Het was een ware stroom van gelukwen- schen, die de nuu volgende lange rij van sprekers op de hoofden van de recepieerende bestuursleden liet neerdalen. Op de meest hartelijke wijze hebben zij uiting gegeven aan hun gevoelens van op rechte waardeering en vriendschap jegens de jubileerende Harmoniekapel. Burgemeester Scholtens verklaarde gaarne te willen getuigen van de groote dankbaarheid van het gemeentebestuur voor het verdienstelijke werk van de Beverwijk sche Harmoniekapel. Zij vervult een voor aanstaande rol, aldus spr. in het plaatselijk leven en vooral in ons plaatselijk muziek- wereldje. Niet alleen namens het gemeente bestuur, maar namens de geheele burgerij kon spr. deze gevoelens van waardeering ver kondigen. „Jong en oud", zoo zei de burge meester. „en al wat daar tusschen is, is uw vereeniging genegen, zelfs uitbundig gene gen. Zij is populair. Wat zou Beverwijk zijn zonder dat de Har moniekapel zich deed hooren. Zij haalt de burgerij menigmaal uit den dagelijkschen sleur met vroolijke en beheerschte tonen. Onder goede leiding en in voortreffelijke harmonie, zoo vervolgde de burgemeester, is de vereeniging na 25 jaren thans op deze hoogte gekomen. Spr. hoopte, dat de kapel de nieuwe phase zou Ingaan met het vaste voornemen op nog hooger plan te komen rn Beverwijk te laten genieten van haar kunst. ,,U kunt zich verzekerd houden", zoo besloot de burgemeester, „van de sympathie van het gemeentebestuur". (Langdurig applaus). Namens de vereeniging „Koninginnedag" Voorts waren nog talrijke schriftelijke ge- lukwenschen ingekomen, De voorzitter heeft nadat de eerewijn was gereserveerd aan het slot van de receptie dank gezegd voor de zeer talrijke bewijzen van belangstelling voor het jubileum van de Beverwijksche Harmoniekapel. Zorg Voor Goede Doorspoeling der Als gij oaoen to bed moet blijven. ÉU-i gljlaet hebt van rugoljn. hoof doUn. gezwollen ledematen, etljvo on pijn - ".•Ho soleren, gij u vermoeid en zenuwachtig voelt en uw nachtrust verstoord wordt. 19 hot leven vaek een last. Zorg dat het r.let 200 verkomt. Vergeet niet. dat zulke verschijnselen van kwaad tot erger kunnen worden. GIJ kunt ze voorkomen door uw nieren gezond te houden door het geregeld gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, einde Jaren bekend als het dluretlech middel bij uitnemendheid, tl.-, f.1.75 en I®.- (Adv. Lngez. Medj Tankbootje binnengesleept. Door den stoomtrawler „Sperwer". Gisteravond heeft de stoomtrawler .Sper wer" alhier binnengesleept het ruim 600 ton metende Engelsche tankbootje .„Authority", dat 27 mijl van IJmuiden wegens een defecte machine hulp had gevraagd. De „Sperwer" bracht spoedig een verbinding tot stand en bracht het schip veilig te IJmuiden binnen. Ook de „Bruinvisch", die in de nabijheid was, bood assistentie aan, doch men durfde het in verband met de slechte trossen niet aan met twee schepen te gaan trekken. Assistentie van een sleepboot, die ter hulp was uitgevaren, werd eveneens geweigerd. Bloembollenveiling „Beverwijk". Op de Donderdag door de bloembollenvei ling „Beverwijk" gehouden veiling bestond de aanvoer uit leverbare tulpen, narcissen en iressen, benevens uit veel plantgoed, waar voor flinke belangstelling bestond. Besteed werd: Vroege tulpen: Couleur Cardinal m. 12 3.25, Duch. de Parma z. 1011 1.90, Electra z. 11—12 3.25, z. 10—11 1.80, Grand Due z. 11—12 3.40, rose Grisdelin z. 1112 1.35, Pr. v. Oos tenrijk z. 1112 2.05, z. 1011 1.25, Proserpine m.. 12 3.55, z. 11—12 2.90, Peach Blossom z 11—12 2.20, z. 10—11 1.85. la Reine z. 10—11 1.30, Vuurbaak z. 12. op 3.95, Zimmermann z. 11—12 1.35. Darwin- en late tulpen: Baron de la Ton- naye z. 1011 0.95, Bartigon z. 12 op 1.75, Clara Butt z. 1011 0.95, Wlm. Copland z. 12 op 2.55, Gretchen z. 1011 0.95, Pride of Haarlem z. 12 op 1.60, z. 11—12 1.35, -z. 10—11 1.15, Psyche z. 12 op 1.60, Quida z. 10—11 1.10, Mrs. Franc. Sanders z. 1112 1.60, z. 1011 I.20, the Sultan z. 10—11 0.95. Irissen: Cajanus 56 0.31, v. Everdingen 4i/25i/2 0.I8, Dr. Hearingh 67 0.22, Hercu les 56 0.32, Imperator 8 op 1.15, 78 0.78, 6—7 0.29, 5—6 0.15, the First 8 op 0.51, White Excelsior 78 0.35, 6 op 0.24, 56 0.15, Wedg wood 8 op 0.44. Narcissen: Barrii Conspicuus 0.75, Glory of Sassenheim 1.35, Tresserve 1.60, Paperwhite 13—14 2.00. Diversen: Anem. de Caen 0.25, Fulgens 0.44 0.65. St. Brigid 0.65, Scilla Siberica 8 op 0.95, 6V2—7 0.24, BI. Druifjes 6 op 0.18, Lilium Umbeli. Erectum 3.75, Lil. Tigrinum 1618 3.00, Diverse Crocussen 0.060.32. Plantgoed per H.L.: Bortigon 18.0022.00, Scarlet Due 22.50, Scilla Siberica 40.00, Chie- nodoxis Sardensis 95.00. Couleur Cardinal 36.00, Cram. Brillant 20.00, Electra 22.00 32.00, Imperator 22.0034.00, Murillo 6.00, Pr. v. Oostenrijk 16.0021.00, Allard Pierson II.00, Wlm. Pit 12.50, Proserpine 28.00, la Reine 8.00—12.00, Salvator rose 9.50, Wedg wood 6.00—12.00 Witte Valk 17.00, Wouwer man 26,00, Yellow Queen 8.50. SANTPOORT INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De afdeeling Santpoort-Bloemendaal van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is met de samenstelling van haar winterpro- gramma gereed gekomen. Op Donderdag 14 October spreekt den heer J. Drijver over „Het leven der vogels", op 4 November Dr. J. Premsela over „Geslachtsziek ten", Donderdag 25 November vindt een Von- delherding plaats door Dr. Garmt Stuiveling: Donderdag 16 December is speciaal, voor de Santpoorters van belang, ómdat ónze plaats genoot, de heer J. S. Visser dan eén causerie zal houden over de geschiedenis van Sant poort met lichtbeelden en vondsten. Nadat op 18 December en 8 Januari een tweetal filmavonden zijn gehouden, spreekt de heer J. de Meza van den bijenstand „Mei- lona" over „Het leven der bijen". O Op Zaterdag 7 Februari komt Lode van Gent, letterkundige uit Antwerpen, 'n praatje maken over Vlaamschen humor. Op 19 Februari vertelt mevr. Hazelhorst- Tros een en ander uit de muziekgeschiedenis, met illustraties door een vocaal kwartet. De slotavond is een Bonte Avond op 14 Maart. NIEUWE LANDHUIZEN. Door den heer C. J. B. Verheydt te Haar lem zal aan den Brederoodscheweg alhier een dubbel landhuis worden gebouwd. NIEUWS VAN R. C. BREDERODE. A.s. Zondag zijn voor R. C. Brederode de volgende wedstrijden vastgesteld: Brederode IKinheim n 10 uur (Om den St. Ed.-beker) Brederode II—R.C.H. XI 2 uur Swastika IIBrederode in 10 uur T.H.B. Jun.Brederode Jun. 12 uur (Is reeds ln een deel eener vorige oplag geplaatst.) „Haarïeni's Bloei*'. Over het zomerseizoen 1937 bestaat tevredenheid Nu moeten plannen voor 1938 gemaakt worden. Er bestaat in onze stad tevredenheid over het succes dat „Haarlem's Bloei" in het eerste jaar van zijn bestaan kon boeken. In samen werking met anderen is men er in geslaagd bij landgenoot en vreemdeling belangstelling te wekken voor onze mooie stad. De Jamboree bracht veel levendigheid en bezorgde den Haarlemschen Middenstand talrijke koopers. De Frans Halstentoonstelling trok veel meer bezoekers dan men had durven verwachten. Gehoopt wordt dat dit ook gezegd zal kunnen worden van de binnenkort te houden tentoon stelling „10 jaar gas". Bovendien brachten de vele congressen die dezen zomer gehouden zijn duizenden landgenooten in onze veste. Nu is het evenwel noodig binnenkort nieuwe plannen te maken voor het volgende jaar. Een bepaalde „clou" is nog niet gevonden. Voor 1939 is voorloopig de organisatie van een in ternationale verkeerstentoonstelling op het programma gezet in verband met het feit, dat het dan 100 jaar geleden zal zijn, dat de spoor lijn Haarlem—Amsterdam geopend werd. Reeds is door „Haarlem's Bloei" daarvoor de medewerking van de Nederlandsche Spoor wegen gevraagd. Voor 1938 moet evenwel nog een bijzonder aantrekkingspunt gevonden worden. Wij hoor den de gedachte opperen in het volgend jaar weer een groote schilderijen-tentoonstelling in het Frans Halsmuseum te houden, maar dan van de andere schilders van de Haarlemsche school uit de 17e eeuw. Ons museum heeft op dat gebied reeds een groote verscheidenheid, die als kern gebruikt zou kunnen worden, maar die dan natuurlijk aangevuld zou moeten wor- een welgemeende raad voor IEDEREEN onbehagelijkheden de witte kruis poeders of cachets U hebt don goods Ldpü". 1 fhoumotloL kiosp'i" „.nsdootóPil"0"' „POIHEKEN EN m „BLETÏOEM. drogisten- oor (Adv. lngez. Med.) den met stukken uit andere musea en van particulieren. Ongetwijfeld zou zoo'n tentoon stelling juist door zijn algemeen karakter, dat een groote verscheidenheid van stukken waar borgt, veel bezoekers trekken. De organisatie van zoo'n expositie zou natuurlijk veel minder geld kosten dan die van de Frans HaLstentoon- stelling er behoeven immers geen stukken uit het buitenland te kómen omdat in ons land voldoende keuze is zoodat de toegangsprijs tot het museum ook belangrijk lager gesteld zou kunnen worden. De gedachte om zoo'n tentoonstelling in 1938 te organiseeren, zal, naar wij vernemen, in het bestuur van „Haarlem's Bloei" ter sprake worden gebracht. Reeds staat vast dat „Haarlem's Bloei" in het komende jaar eenige kleine, maar toch ook belangrijke dingen op haar programma heeft staan. Daartoe behoort het ontsteken van een groot Paaschvuur. Verder zal leiding gegeven worden aan het bezoek aan Haarlem en omgeving als de bollen bloeien. Ook worden onderhandelingen gevoerd over het 111 1938 te Haarlem houden van verschil lende congressen. Bij het onderhandelen is ge bleken, dat Haarlem de concurrentie onder vindt van steden die mooier en gezelliger congreszalen hebben dan Haarlem kan aan bieden. Dit is dan ook een punt dat voor de toekomst niet uit het oog verloren mag wor den. Haarlem moet, wil het in trek komen en blijven als congresstad, een flink gebouw met een mooien tuin hebben, dat zich uitstekend leent voor het houden van congressen en ten toonstellingen. Het Gemeentelijk Concertge bouw voldoet niet meer aan alle eischen die men aan zoo'n gebouw stelt. Toch is het wel zeker dat in 1938 verschillende congressen te Haarlem worden gehouden, omdat Haarlem als stad, liggende in een mooie omgeving, ve len aantrekt. De sympathie, die „Haarlem's Bloei" van de burgerij ondervindt stelt niet teleur. Er werd indertijd verwacht dat op den duur de bevol king 10.000 per jaar zou opbrengen, maar voor het eerste jaar werd toch niet meer ver wacht dan 50i)0. Aan dit bedrag is men thans gekomen, terwijl het jaar nog lang niet ver streken is. Minder bemoedigend is evenwel, dat de gemeentelijke subsidie van 5000 nog steeds niet aan „Haarlem's Bloei" kon worden uitbetaald, omdat het raadsbesluit nog niet is goedgekeurd. Er moeten nog steeds in den Haag bezwaren tegen die subsidie bestaan, hoewel het college van B. en W. vertrouwt dat het er tenslotte in zal slagen om de beden kingen daartegen te ontzenuwen, omdat het een groot belang voor Haarlem is, om het mooie werk van „Haarlem's Bloei" financieel te steunen. We kunnen haar, die is ontslapen, Dank zij de huidige techniek Weer op het witte doek bewond'ren. Haar in haar spel en haar mimiek.... Wéér draait voor ons „Op Hoop van Zegen", Waarin zij in haar glorie straalt. Wéér worden wij door haar gegrepen. Wéér klinkt: „De visch wordt duur betaald". Deez' week zal hier haar echo klinken. Door Benno's groote filmtechniek Brengt Cinema zeer piëteitvol Haar.levend voor het filmpubliek. (Adv. lngez. Med.j BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 16 Sept. 1937. Ondertrouwd. 16 Sept.: J. W. de Rooij en J. M. Zwarts. H. Dekker en M. J. Smits. L. P. Krooneman en M. M. van der Kort F. A. van Braam en M. Slinger. A. Paap en M. H. C. A. G. van Luijken. I. A. van Wese! en W. M. van den Aardweg. W. H. Tijmes en G. Renooij. Getrouwd. 16 Sept.: E. W. Groeneveld en A. S. Scheffer. H. G. Nuijten en J. H. B. Rex- winkel. H. F. van der Wal en C. A. Bitter. Bevallen. 15 Sept.: H. Bouma—Buijs, z, M. S. W. Horn—Bout, z. 16 Sept.: A. M. de Paus- Van Veen, d. M. M. Kramers—Kol, d. Overleden. 15 Sept.: II. Kion. 75 jaar. Brou wersstraat. S. van der Horst, 66 jaar, l-laze- paterslaan. E. A. H. F. EbmeijerLeuring, 69 jaar, Bakenessergracht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11