HET HOOGSTE RECHT FEUILLETON Naar het Amerikaansch van MILDRED DANNING. (Nadruk verboden.) 21) „Wat duivel!" Hallo Bob!" „Hallo vader! Ik ben gekomen om u te vertellen, dat het met de bank niet goed af loopt". „Dank je", antwoordde zijn vader droog. „Wat is er gaande?" Ben je weer over je...." „Heelemaal niet, het idee! Maar meneer...." Hier kneep Jackson zijn vriend hard in den arm. „Maar mijn vriend hier, heeft de bank de eer aangedaan, u zijn diensten aan te bie den en u hebt hem weggestuurd." „Neen, maar!" Meneer Evans keerde zich om en keek Jackson oplettend aan. Zijn uiter lijk scheen hem te bevallen en hij glimlachte. „Hoe kan dat dan?" „Hij wilde natuurlijk geen referenties ge ven. Het idee om den aanvoerder van ons beste voetbal-elftal om referenties te vragen!" Jackson vond dat het nu tijd werd om zich in het gesprek te mengen. „Ik zoek werk, meneer Evans, maar onge lukkiger wijze kan ik u geen referenties ge ven. Ik gebruik op het oogenblik zelfs mijn eigen naam niet. Bob kent mijn naam, maar ik moet hem zelfs vragen dien geheim te houden. Ik kan u alleen mijn woord geven, dat ik niets oneerlijks gedaan heb. dat ik eerlijk ben en plichtsgevoel heb. Meneer Evans keek hem nieuwsgierig aan. „Dat is tenminste openhartig", merkte hij op, „maar 't zou niet zoo moeilijk voor me zijn om uit te vinden, wie de aanvoerder van dat beroemde elftal was, is 't niet?" „Neen, zeker niet, maar ik zou 't prettiger vinden, als u dat niet deed." „Maar mijn brave jongen, je verwacht toch niet, dat ik je na zoo'n geheimzinnig ge sprek in 't bankbedrijf gebruiken kan? Wij moeten toch eenigszins weten, wie wij bij onze staven goud loslaten. Ik Jackson keerde zich nu af. Hij had ook eigenlijk niets van dit onderhoud verwacht, maar hij had den stroohalm, dien Bob hem aanbood gegrepen. Doch deze jonge man was nog lang niet uitgepraat. „Maar vader", riep hij. „U wilt toch niet zeggen, dat u hem geen betrekking kunt ge ven? Ik kan voor hem instaan. „Wat weet jij van hem?" „Ik? Alles!" „Werkelijk?" „Ik vertrouw hem, zooals ik u vertrouw." Op dit oogenblik kwam een bediende zeg gen dat de drie heeren, die den directeur wil- •den spreken, op het punt stonden te vertrek ken. De bankdirecteur keerde zich naar zijn zoon. „Verdwijn uit mijn oogen. Hoe kun je verwachten, dat ik geld kan verdienen, om jouw rekeningen te betalen, als je zoo op mijn tijd beslag legt, hè?" Bob lachte gelukkig. „Wij moeten dit eerst afhandelen", antwoordde hij. „Wat gebeurd is nu met mijn vriend?" Meneer Evans aarzelde even. „Breng hem naar Hemming en zeg hem. dat hij hier een betrekking kan krijgen. Ga nu weg. Laat de heeren binnen, Franklin!" Bob en Jackson gingen haastig weg, maar buiten het kantoor pakte Bob zijn vriend bij den arm. „Kom nu", sprak hij, „we maken het meteen in orde. De oude heer heeft geen ruimen blik. weet je. Hij realiseert heelemaal niet, wat voor kracht hij er bij krijgt, dus zul je wat door de vingers moeten zien, net als ik!" Jackson lachte, terwijl hij meegesleept werd naar het kantoor van den procuratiehouder. Daar aangekomen, luisterde hij geduldig, terwijl Bob de situatie uitlegde en de in structies van zijn vader overbracht. Hemming was een en al oor en keek af en toe naar Jackson, tot Bob met de lofspraak over zijn vriend klaar was. Toen glimlachte hij flauwtjes tegen Jackson. „In orde", merkte hij op. „We zullen hem hier een plaats geven. Hij heeft in jou een waren vriend, Bob, maar overdrijf niet zoo. Het kan best zijn dat jouw voetbalster niet eens in staat blijkt een kolom cijfers op te tellen", en weer lachte hij Jackson toe. Toen ging Bob weg en Jackson werd op za kelijke wijze, hoewel niet onaangenaam met zijn werkzaamheden op de hoogte gebracht. Hij ontdekte, dat het werk niet veel vakken nis vereischte, en begon vol ambitie, verheugd dat nu zijn gedachten van andere dingen zouden worden afgeleid. In de volgende dagen wende Jackson aan al zijn werk. Hij kon het gemakkelijk aan en Hemming scheen tevreden te zijn. Wat hij Jeb, verschuldigd was; kon hij spoedig voldoen, hij had nu tenminste midde len om van te leven, hoe wel het vooruitzicht van een lange reeks eenzame jaren hem zoo met schrik vervulde, dat hij den wanhoop nabij was. Bob kwam zoo nu en dan op de bank en stond er dan op dat Jack met hem ging lun chen. Ook haalde hij Jackson 's avonds wel eens af, en nam hem dan mee naar zijn vrienden. Maar na de eerste paar keer zag Jackson daar van af. In de eerste plaats had hij geen geld genoeg om met het stelletje jongelui, dat Bob als leidsman had, mee te doen en daarbij vond hij nu de meeste van hun amusementen alledaagsch en onbedui dend, al liet hij dit niet merken. Maar de voornaamste reden was, dat de sfeer van op rechte gastvrijheid en beschaving waarin hij kwam, door bij Bob's vrienden aan huis te komen, hem te pijnlijk herinnerde aan wat hij verloren had. Voor alles wilde hij aan zijn herinneringen ontsnappen en aan vijn schrij nend verdriet. Hij had Bob genoeg verteld, van wat er ge beurd was, dat deze begrijpen kon, waarom hij zijn naam veranderd had. Hij had nu de hand aan den ploeg geslagen en het zou voor Virginia en den rechter noodeloos pijnlijk zijn, als zij er achter kwamen, waarheen hij gegaan was. Bijna al zijn avonden bracht hij lezend in zijn kamer door, of hij maakte een praatje met juffrouw White, als Jeb weg was en zij zich eenzaam voelde. Jeb en zijn vrouw voel den dat hij veel geleden had en op allerlei manieren toonde zij hem sympathie. Jackson had 's avonds veel tijd om na te denken en het probleem dat zich tekens weer aan hem opdrong, was de vraag of hij wel goed gehandeld had met weg te gaan, niet ten opzichte van den rechter of Virginia, maar van Lloyd. Hij had hem voor schande behoed. Maar tegelijkertijd liet hij hem met een brandend besef, een onschuldige in zijn plaats te laten lijden, rondloopen. De schande van wat hij gedaan had, mocht Lloyd roekeloos gemaakt hebben, maar hij kon ook tot bezinning gekomen zijn en het goede dat ongetwijfeld in hem was, aan de op pervlakte hebben doen komen, terwijl de makkelijke weg, dien Jackson hem gebaand had, hem naar den verderen ondergang zou kunnen leiden. Door de straf voor wat hij misdreven had te ontloopen, werd alleen zijn zelfrespect ondermijnd, als hij dat tenminste nog bezat. Hij dacht er veel over na, steeds zoekend naar een weg om Lloyd wakker te schudden en Virginia niet te kwetsen. Eindelijk bedacht hij een plan waardoor hij Lloyd op de vingers kon tikken en Virginia en rechter Kent veel lijden zou kunnen be sparen. Hij ging zitten en na een paar maal ver keerd te zijn begonnen, schieef hij a-an Lloyd: „Jij weet en ik weet, wat er dien avond bij de Monroe's gebeurd is. Ik heb veel nage dacht, tot ik je nu schrijven kan om je een voorstel te doen. Zooals de zaken nu staan, zijn je zuster en mijn vader ongelukkig. Daarbij ben ik over tuigd, dat jij de zaak graag recht zou zetten, vóór het te laat mocht zijn. Als je nu eens naar Virginia ging, en haar precies vertelde, wat er dien avond gebeurd is? Zeg haar uit mijn naam, als je wilt, dat ik graag had, dat zij rechter Kent de waarheid vertelde, na vooraf van hem de belofte gekregen te heb ben, niet over de zaak te spreken en geen maatregelen te nemen. Dit zal jou van je schuldgevoel ten opzichte van mij bevrijden en tegelijkertijd Virginia en mijn vader veel ellende besparen. Ik weet zeker, dat Virgi nia je vergeven zal en mogelijk kan zij het rechter Kent zoo uitleggen, dat hij je ook vergiffenis kan schenken. Wat de Monroe's betreft moeten wij de zaak maar laten zooals zij is. geloof ik. Ze zullen me op den duur wel vergeven en al doen ze dat niet, dan zou je toch al een heeleboel voor mij gedaan heb ben. Wil je me laten weten, wat je besluit is? Tusschen haakjes, waarom heb je dat toch gedaan? je moet er wel een heel goede reden voor gehad hebben Je toegenegen, JACKSON MORGAN (Kent)." Hij gaf zijn nieuwen naam en adres op en deed den brief denzelfden avond nog in de bus. En hij schikte zich in zijn nieuwe leven, aan de bank en bij de White's, met een nieu wen hoop in het hart. Mogelijk zou Lloyd alles in orde willen brengen.'t Kon tenminste. En er is niet veel noodig om in een menschen- hart de hoop levend te houden. (Wordt vervolgd.) H, M. de Koningin en H K. H Prinses Juliana hebben Vrijdag de legermanoeuvres in de omgeving van Doesburg en Aalten bijgewoond. De vorstelijke personen sloegen op verschillende punten de krijgsverrichtingen gade De afgravingen aan den rechter Maasoever te Rotterdam voor den tunnelbouw zijn in vollen gang. Een kijkje op de werkzaamheden Daar het wegdek der opritten van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen door gladheid gevaar voor het verkeer op- '^vert, wordt de cementen bovenlaag met zoutzuur bewerkt, waardoor een stroef wegdek ontstaat Vliegbooten uit Engeland naar de Middellandsche Zee. Boven: de piloten begeven zich op weg naar hun machines; onder; de start van eendervliegbooten De heer F. J. M. van Ogtrop is be noemd tot voorzitter der Vereeniging voor den Effectenhandel Z. D. H. Prins Aschwln heeft Vrijdag, evenals de Koninklijke Familie, de legeroefeningen in den Achterhoek bijgewoond. De Prins in gesprek met den hem toegevoegden Isten luitenant A. J. F. M, Egten van Wissekerke Een windhoos heeft in een deel van Landsmeer tusschen Watergang en llpendam catastro- phale verwoestingen aangericht, waarbij in het bijzonder de kippenhouders groote schade hebben geleden

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 16