U A ADI 1 Z fcJI'C DA np| AD nAAKLI 9BES IVI V U A ajdlal/ De Denkers. Vischvangst. Mooie Meubelen Bloemendaal's nieuwe politiebureau in gebruik genomen De conversie der Ned.-Indische Leeningen. BERICHT SCHILDERIJEN en PRENTEN Het belangrijkste '55e JAARGANG No. 16638 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen'. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937; Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïll,ustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand 0.22, p, 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTBNTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—* één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk 15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN16 PAGINA'S. De groote belangstelling die in de geheele Wereld aan den dag wordt gelegd voor tiet schaaktournooi te Baden stemt mij opnieuw tot overpeinzingen over de schakers. Dat is natuurlijk heel logisch: de hoogspannings- denkers zullen zelf geenszins verbaasd zijn dat zij anderen ook aan het denken brengen. En zij zijn begrijpelijkerwijze verheugd over de tegenwoordige populariteit van hun sport", niet alleen omdat de meesten hunner er hun broodje aan moeten verdienen maar ook om dat zij gaarne zien dat de aanhang van hun aangebeden spel zich uitbreidt. Of zij zich ook afvragen of deze belangstelling wellicht een kenmerkend tijdsverschijnsel is, verband hou dend met allerlei hedendaagsche toestanden,, weet ik niet. Het lijkt mij niet zeker dat zij zich den tijd kunnen gunnen, ook daarover te denken. Maar ik kan dat in ieder geval wel, en het verwondert mij dat er in de sportru- brieken minstens evenveel ruimte wordt ge gund aan den achtkamp te Baden als aan de belangrijke vraag of Kick Smit in Engeland zal gaan voetballen of niet en aan de even wereldschokkende zwem-training van een ze kere Poppy Leroy, een Breda'sch bakvischje dat zich blijkbaar zeer snel door het water voortbeweegt. Menschenmassaas zullen straks Kick Smit weer toejuichen, andere men schenmassaas zullen loeien als Poppy een we reldrecord van de Deensche bakvisch-met-al- de-medeklinkers-in-haar-naam mocht terug winnen. Het is opwindend als Kick scoort, nog opwinderder als hij keihard tegen den paal schiet, en het is niet minder „glorieus voor onze vlag" en zoo als Poppy éen tiende secon de korter over de 100 M. zwemt dan Ragn- hild Hveger. Dat is tenminste de opinie van de massaas of „horden", zooals sommige on vriendelijke geleerden ze noemen. Maar hoe is het nu te verklaren dat diezelfde massaas zich evenzeer dfuk maken over de vraag of Capablanca, Flohr, Reshevsky of een andere denkkampioen den achtkamp in Baden zal Winnen? Kick en Poppy leveren een kijkspel vol electriseerende snelheid. Capablanca, Flohr enz. zijn daarentegen uitermate traag in hun actie. Men kan opmerken dat hun ge dachten even snel zijn, of nog sneller, als de dribble van Kick en de crawl van Poppy, maai de psychische snelheid moet het ten allen tijde als kijkspel ver tegien de physieke af leggen. Hoe zit het dan in elkaar? Men zou kunnen veronderstellen dat er een algemeene rage heerscht voor al wat wedstrijd is. Maar vijfentwintig jaar geleden trokken de voet balwedstrijden al menschenmassaas en toen bleef de belangstelling voor de schakers vrij wel tot een kleinen kring van kenners be perkt. Nu interesseeren zich duizenden voor het verloop van een schakers-achtkamp, die geen flauw vermoeden van de moeilijke regels, de ontzagwekkende litteratuur en de inge wikkelde combinaties van het edele schaak spel hebben. Hoe zit dat? President Roosevelt zei enkele dagen ge leden, dat men lacht als gesproken wordt over de noodzaak van nadenken. Dat was een te pes simistische uiting van den president der Ver- eenigde Staten. Ik geloof dat in de belang stelling voor de schakers het besef tot uiting komt, dat er in dezen tijd zoo griezelig weinig over ernstige vraagstukken wordt nagedacht. De menschen die dat wèl doen, zij- het dan slechts over de problemen van een spel, wor den daarom bewonderd en gehuldigd. Men verbaast zich over hen. Men benijdt hen. Men denkt, min of meer bewust: hoe is het moge lijk dat de kerels zich in deze jachtigen, ner- veuzen, opwindenden tijd zoo volmaakt con- centreeren kunnen op een onderwerp en het zelf let wel: zelf uitknobelen? Hoe lap pen zij 'm dat? Kan het dus toch? Dit is mijn uitlegging van het raadsel der massa-belangstelling voor de schakers. Be looft die belangstelling betere tijden? Ik ge loof het wel. Ik geloof dus dat wij blij mogen zijn dat hun speciale afdeeling in de sport- rubriek het tegenwoordig ook „doet" Er nadert wellicht een tijd, waarin weer meer en algemeener nagedacht zal worden. Zelf nagedacht! R. P. De werkverschaffing te Halfweg. MODERNE GYMNASTIEK CLUBS voor Dames en Heeren. Nóg kunt U meedoen! Aanvang 1 October. - JULES KAMMEIJER, Crayenestersingel 2, Telefoon 29380. (Adv. tngez. Med.) Geen vervoer per autobus. We hebben reeds medegedeeld dat met in gang van Maandag a.s. een 30-tal werkloo- zen uit de gemeente Haarlem naar de werk verschaffing nabij Halfweg in den Osdorper- polder. Met dit werk is reeds eenigen tijd ge leden begonnen, er werden een 60-tal arbei ders uit Amsterdam tewerk gesteld en voorts nog een aantal uit Koog aan de Zaan. Alle tewerkgestelden moeten zelf zorgen tij dig op het werk aanwezig te zijn, er is geen vervoer per autobus vanwege de overheid toegestaan, aangezien het werk niet verder dan 15 K.M. van de woonplaats is verwijderd. (In Duitschland is een maatschap pij gesticht, die zich de haaien- vangst op groote schaal ten doel stelt.) Je hebt een kalmen vorm van visschen, Zoo met je hengel tusschen 't riet, Tusschen de kikkers en de lisschen, Aan d' oever van een stillen vliet. Waarbij je in den prillen morgen, Terwijl je naar je dobber tuiu-t, Aan visschen denkt, en niet aan zorgen, En daarin slaagt, zoolang het duurt. De visscherij, als sport bedreven, Die prettig en gevaarloos is, Voor allen die het meebeleven," Behalve voor de arme visch. Maar er zijn ook nog andre vormen, Het visschen als beroep, op zee, Wanneer het koud is of gaat stormen, Dan valt het om den dood niet mee. Dat is geen soezend visschen met een Dun lijntje dat wordt opgehaald, Doch de massale vangst met netten, Maar al te dikwijls duur betaald. Daar loeren allerlei gevaren, Dat visschen is een harde strijd Tegen de ongewisse baren, Die soms tot nederlagen leidt. En er is ook een vorm te noemen. Waarbij men nog meer kansen loopt, Dat een vex-schrikking op komt doemen, Waardoor men 't met den dood bekoopt. Dat is, als je op visch gaat azen, Die niet bevreesd is voor den mensch, De haai en zulke vechtersbazen, Als 'k daaraan kom, ti-ek ik de grens. Ik voel voor hengelen en peuren. Uit met een treiler? nou, alla, Maar er moet deksels veel gebeuren, Voordat i k naar de haaien ga. P. GASUS. Kruisstraat 11 Telef. 11491 Het adres voor Openingsplechtigheid door velen bijgewoond (Adv. lngez. Medj Jhr. den Tex spreekt een rede uit Onder zeer groote belang stelling werd hedenmorgen het nieuwe politiebureau te Bloemendaal officieel in ge bruik genomen. De burgemeester van Bloemendaal jhr. anr. C. J. A. den Tex sprak ter gelegenheid hiervan een rede uit waaraan wij 't volgende ontleenen: Mag ik aanvangen met als vertegenwoor diger van het Gemeentebestuur van Bloemen daal onzen gasten dank te zeggen voor hun komst. Niet alleen voor hun komst, maar ook dank voor het feit, dat zij geheel vrijwillig zijn gekccnen. Wij hier op het politiebureau zijn dat niet altijd zoo gewend, maar zien zoo vaak, dat genoodigden, ook aan onze meest dringende invitaties, zich uit oveergroote be scheidenheid onttrekken. En toch is er geen huis in Bloemendaal, waar de gastheer zijn gast met grooter zorg omringt, geen woning', waar de huisheer zich meer moeite geeft zijn gehoor te boeien. Nadat burgemeester Den Tex de verschillende autoriteiten, burgemeesters, officier- en sub stituut officieren van Justitie te Haarlem, den Proc. Gen. bij het Hof te Amsterdam, com missarissen van politie uit de omliggende ge meenten, Kapitein Suylen van de marechaus see en den districtscommandant der rijksveld- wacht had welkom geheeten, vervolgde hij: Maar naast deze genoodigden, zou ik ook twee gasten het welkom willen toeroepen, twee gasten die niet meer door hun positie aan de gemeente Bloemendaal verbonden zijxi, maar wier werk voor deze gemeente wij ons dankbaar herinneren. Allereerst de heer Luden, die door zijn. levendige belangstelling voor de politie en voor dit bureau als het ware de openbare opinie rijp heeft gemaakt voor het aanvaarden van dezen nieuwbouw. Het verheugt mij, dat hij heden aanwezig kan zijn om dit werk, waaraan hij zijn steun heeft verleend, in oogenschouw te nemen. Dan ook brigadier Louisse, die zoovele jaren vanuit het zeer sobere achterkamertje in de oude veldwachterswoning den inwendigen dienst van onze politie heeft geregeld. Ik ben blij, dat zij hier beiden tegenwoor dig hebben willen zijn, om met ons heden in onze vreugde te deelen. Wanneer ik dan mag spraken als hoofd der politie tot den Raad van Bloemendaal, dan mag ik wel zeggen, dat de Raad door dit ge bouw voor zijn politie hier neer te zetten, een monument voor zichzelf heeft gesticht. Het is een uiterst doelmatig, ruim en ge rieflijk gebouw geworden, waarbij ten volle rekening is gehouden met de eischen, aan een moderne politie gesteld. Tevens is een zeldzaamheid bij onze publieke gebouwen gerekend met den groei dezer gemeente. In de indeeling van dit gebouw ligt voldoende reserve verscholen voor de komende jaren, en mocht een gi-ootere uitbreiding van de thans ibestaande vertrekken gewenscht zijn, dan kan op den Zuidelijke vleugel zonder bezwaar een tweede verdieping worden aangebracht. Maar naast dit woord van lof,, past ook een woord van dankbaarheid. De dankbaaiheid Een feitelijke mislukking. De 3 pCt. rentebasis niet voldoende aanvaard. Onze financiëele medewerker schrijft ons: Ofschoon eenigerlei officieele gegevens op het oogenblik van schrijven (Vrijdag in den namiddag) nog niet bekend zijn, zoo staat het toch wel reeds vast, dat de Ned.-Indische re geering een missprong heeft gedaan, toen zij besloot haar geheele schuld op 3% basis te brengen. De machtige 912 millioen leening (waarvan 140 millioen reeds bij de fondsen was geplaatst) is ondanks haar gunstigen koers van uitgifte en de gunstige aflossings- voorwaarden feitelijk als mislukt te beschou wen. Bij het bekend worden der uitgifte meen den wij nog, dat er een mogelijkheid aanwe zig was, dat de leening zou worden volteekend, niettegenstaande de tallooze bezwaren, die er voor den houder bestonden, om thans de finitief de 3% basis als standaard-rente te aanvaarden. Inderdaad zouden de individueele beleggers waarschijnlijk noodgedwongen dezen stap hebben gedaan, ware het niet, dat er onder de groote lichamen, levensverzekerings maatschappijen, spaarbanken, enz. verzet be gon te ontstaan tegen de politiek der regeering om den rentestandaard, het koste wat het wil, omlaag te drukken. Men overwoog niet ten on rechte, dat in het algemeen tegenover zulk een verlaging van rente-inkomsten toch ook een evenredige vermindering van kosten van levensonderhoud en vaste lasten zou moeten staan. En waar zulk een vermindering is uit gebleven, kwam men tot de conclusie, dat men de regeering niet langer kon volgen en dat de bom nu maar eindelijk eens moest barsten. Het is dus waarschijnlijk voor een aanzien lijk deel aan de groote lichamen te wijten (of te danken), dat de conversie geen succes is geworden. Naar wij hoorden, hebben de levensverzekeringsmaatschappijen van haar bezit ad 25 millioen gulden slechts ca. 1 mil lioen ter conversie aangeboden. Ten aanzien van de gevolgen kan men voor- loopig slechts dit zeggen, dat een conversie der Nederlandsche staatsschuld voor langen tijd in elk geval van de baan is. Voor Ned.- Indië, dat thans verplicht is, tot aflossing der 4% leeningen over te gaan, ontstaan ongetwij feld wel eenige moeilijkheden, die men echter met behulp der Nederlandsche schatkist wel zal te boven komen. De uitgifte dezer conversie is een waagstuk geweest. Thans blijkt, dat men heeft misge tast. Ons volk weigert den 3% rentestandaard te aanvaarden. Aan het Nederlandsch en Ned.- Indisch staatscrediet zelve doet deze misluk king natuurlijk geenerlei afbreuk. P. C. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. van dit coi-ps zal een ander U overbrengen, ik moge volstaan met te zeggen, dat Gij een hartewensch, die ik nu 6 jaar gekoesterd heb, vervuld hebt. Mijnheer van Kempen! Hier passen geluk- wenschen naast dank. Dit vriendelijke, vroo- lijke gebouw past wel zoo volkomen bij het karakter dezer gemeente en de goede ont vangst, die het bij de Overveensche bevol king heeft gehad moge U tot overtuiging strekken, dat dit bouwwerk een succes is ge worden. Persoonlijk moge ik u dank zeggen, voor de zeer aangename wijze, waarop gij met het gemeentebestuur hebt gewerkt en ik meen dat iets van uwe vriendelijkheid en voorko mendheid in het aspect van dit gebouw tot uiting is gekomen. Mijnheer de Commissaris! Ik mag u en de agenten gelukwenschen met dit nieuwe hoofdkwartier. Gij hebt in een zeer ondank bare omgeving uw werk verricht en goed verricht. Misschien verdenkt gij mij er wel eens van te hooge eischen aan het korps te stellen, gij zult het des te meer waardeeren wanneer ik zeg dat gij en uwe menschen dit nieuwe hoofdkwartier volkomen verdienen. Tot de agenten zou ik dit willen zeggen- dit gebouw toont eigenschappen, die een goed agent trotsch is te bezitten. Zij zijn hier in steenen neergelegd en zij zijn: eenvoud, hel derheid, zakelijkheid en juist begrip voor- verhoudingen. Voor u spreek ik den wensch uit, dat de jaren, door u in dit gebouw doorgebracht, tot de meest gelukkige jaren van uw politie loopbaan zullen mogen behooren. Gij, mijnheer de Commandant der Bloe- mendaalsche Burgerwacht, zult wel uit de gastvrijheid, die het gemeentebestuur u en uwe mannen hier verleent, afleiden, dat dit bestuur u erkentelijk is voor den ernst waar mede gij uwe taak,door de Regeering toebe deeld, als eene vrijwillige politie-reserve op vat. Tenslotte mag ik dit opmerken. Dit ge bouw is door de gemeente Bloemendaal ge bouwd voor zijn gemeente-politie. Ik weet, dat op het oogenblik de staf over de ge- meente-poitie wordt gebroken en dat er een zeer gevaarlijke stroornrng bestaat om de gemeentelijke politie ter-zijde te stellen en te vervangen door een gecentraliseerde Rijks politie. Met het verdwijnen der gemeentelijke po litie zou echter ook verdwijnen het medele ven en de goede wil der bevolking, tegenover- het eigen politiecorps. Wanneer ik u zou verzekeren, dat wij u de gasten van dezen dag hier steeds gaar ne terug zouden zien, dan vrees ik dat het speciale karakter van dit politiebureau een zekere dubbelzinnigheid aan mijn wensch geeft. Maar ik moge u verzekeren, dat de inwoners van dit gebouw naar hun beste krachten zullen waken voor de belangen, die hen zijn toevertrrouwd, en die, middellijk of onmiddelijk, ook uwe belangen zijn, en hie- mede verklaar ik dit gebouw geopend. Rede van den heer Bouvy Na de rede van den burgemeester sprak nog het raadslid de heer L. J. M. Bouvy: Wij zijn allen overtuigd dat de taak der Politie hoogst gewichtig, uitgebreid en moei' lijk is. Moge de zoo- mogelijk verhoogde ac tiviteit van ons Politiecorps in dit nieuwe ge> bouw dus leiden, vooral tot waakzaamheid en hulpbetoon, dan zullen de bewoners van Bloe mendaal er wel bij varen en kan ons politie corps vele gemeenten ten voorbeeld strek ken. Tevens ben ik zoo vrij deze gelegenheid te baat te nemen om van deze plaats af als tolk van de gemeentenaren u Burgemeester harte' lijk dank te zeggen voor al hetgeen u voor de gemeente in uw afgeloopen ambtsperiode hebt gedaan. Met uw herbenoeming wenschen wij u van harte geluk en hopen dat de komende periode oven vruchtbaar moge zijn als de voorafgaan de. Binnen een jaar tijds heeft de gemeente Bloemendaal voor haar ambtenaren, twee moderne dienstgebouwen gesticht. Verleden iaar werd betrokken het ruime, goed verlichte gebouw van Publieke Werken, naar ontwerp van den gemeente-architect de Jong. Wederom aanschouwen wij het practische naar de eischen des tijds ingerichte Politie bureau, van den architect H. van Kamuen Aan wien npbhgn w" in de «evctp tfapfc de tot standkoming van den bouw van dit Politiebureau te danken? Was het niet di Burgemeester, als hoofd der Politie, die het initiatief nam? Zeer veel heeft hij reeds voor het corps tot stand gebracht. Dit is toch zeker wel de kroon op het werk, van al hetgeen hij voor de Politie deed. Het is mij een genoegen, hem met dit bui tengewoon succes gèluk te mogen wenschen Namens de gemeentenaren wensch ik ook den heer Commissaris en het geachte Politie corps geluk met dit nieuwe dienstgebouw. De heer H. Hiemstra, Commissaris van po litie. sprak een kort dankwoord uit. Wanneer men jarenlang in een oud ge bouw heeft gewoond is het meestal met een zekere weemoed dat men daar afscheid van neemt. Dit is echter nu niet het geval. Het is met gevoelens van groote dankbaarheid en vreugde dat wij dit nieuwe gebouw aanvaar den. De heer H. W. van Kempen, de architect, gaf vervolgens een korte toelichting over de moeilijkheden die bij den bouw van dit poli tiebureau overwonnen moesten worden. Het woord is aan De Zakenwereld: In een loerkelijk goede or ganisatie mag er niemand zijn, die onmisbaar is. N.V. G.A.v.d STEUR's .kleedermakerij KRUISSTRAAT 7, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) De commandant van den Bloemendaal- schen Burgerwacht de heer H. F. Haccou me moreerde de goede verstandhouding die er steeds tusschen het politiecorps en de bur gerwacht heerschte. Spreker was zeer dank baar dat ook de burgerwacht in dit nieuwe gebouw een onderdak zou mogen vinden en bood als stoffelijk blijk van waardeering aan het politiecorps een koffieservies aan. De plechtigheid werd o.rn. bijgewoond door den Procureur Generaal te Amsterdam, tevens fungeerend directeur van Politie. Mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten. door de burge meesters van Heemstede, I-Iillegom en Noord- wijkerhout. resp. de heeren Jhr. J. P, W. van Doorn, Jhr. van Nispen tot Pannerden en de heer Van Iersel. Verder door den heer Verrney- len, brigadecommandant van den Rijksveld- wacht en door den commissaris van politie van Haarlem, E. H. Tenckinck, en door de commis sarissen van Zandvoort en Velsen, de heeren Reyinga en J. P. Weyburg, Aanwezig was ver der het Parket van Haarlem bestaande uit de heeren Mr. A. R. Andringa, Off. van Justitie, Mr. H. Roeters van Lennep en Mr. Semyns de Vries van Doesburg, substituut officier, voorts Mr. A. J. Liesker, griffier van het kantonge recht en kapitein van Suylen. Brigadecom mandant van den Rijksveldwacht en vele ge meenteraadsleden. Reeds de eerste orderl Tijdens de opening van het nieuwe politie bureau van Bloemendaal. werd de eerste order voor het politiebureau reeds geboekt. Een auto van de Gem. Waterleiding Bloemendaal reed achteruit en kwam in aanraking met een zandwagen welke van den Tetterodeweg in de richting Bloemendaal reed. Een hevige botsing volgde, waardoor het achterportier werd ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. VERTROUWD ADRES voor het restau- reeren van (Het regelmatig schoonmaken en vernissen van olieverfschilderijen is noodzaak voor liet behoud, het verhoogd het aanzien.) KUNSTHANDEL REEKER WAGENWEG 102 TEL. 14011 (Adv. lngez. Med.) Moderne Woningen te huur, nieuwe uitbreiding bij Hyacinthenlaan 7 kamers, ruim uitzicht. Inlichtingen op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) pag. Nederland heeft de 3 pet. rente-basis niet voldoende aanvaard. I Het nieuwe politiebureau te Bloemendaal is heden officieel geopend. 1 De vrije inschrijvingen op de 3 pet. lee ning zijn ten volle toegwezen. 3 De pluimveehouders te Landsmeer zijn zeer sterk door den wervelstorm geteis terd. 3 De Australische regeering heeft officieel toestemming gegeven voor een lucht lijn van Ned.-Indië naar Australië. 3 De Japanners hebben bij Lianghorangh 50.000 Chineesche soldaten ingesloten. 4 De bekende Weensche Rotonde is door brand geheel vernield. 4 Te Genève is een accoord gesloten betref fende de bestrijding der „luchtpiraten". 4 Bioscopen. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De denkers. 1 P. v. a. Hem: Op het spoor van de duik boot. 3 Dr. M. Eu we: Prestaties, welke aan het ongelooflijke grenzen. g C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens. j Prof. P. Geyl: Kaapstad, de stad met het Engelsche cachet. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: De daling van de Fransche franc 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 1,1!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1