3P: Auto op groep kinderen ingereden; zeven gewonden. Leerling bestuurster verloor de macht over haar stuur. 1 De Tachtigers. Auto-lessen. Fel luchtgevecht boven Nanking. Brutale oplichting te Haarlem. Hef belangrijkste Laffe berooving in de Spruitenboschstraat. 5Sé JAARGANG No. '16639 Verscïïijnt 3ag:eïijlès, Eeïïalvë op Zon- 'ëri Feest3agen. HAANDAG 20 SEPTEMBER 1937; HIARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM AiBONNEMEaSTTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*/». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger 60.—s één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. _T_TA Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Ge'ülus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN14 PAGINA S. Ernstig ongeluk op den Heerenweg. Verwondingen van drie der kinderen ernstig. Het zeer ernstige ongeluk dat Zaterdagmid dag op den Heerenweg bij de Van Merlenlaan is gebeurd en waarbij drie kinderen ernstig en vier licht verwond werden, geeft aanleiding nog eens wat dieper in te gaan op het les geven in de kunst van autorijden. Natuurlijk zijn de omstandigheden in dit geval onge woon: niet veel menschen zullen de roeke loosheid hebben te gaan lesgeven (en les- nemen) op een drukken weg ver buiten de hun bekende eigen omgeving op een Zater dagmiddag, als het extra-druk is. Van der gelijke krachtproeven onthouden lesgevers en lesnemers met een normale dosis voorzichtig heid zich tot de candidaat het rijbewijs heeft gehaald. Natuurlijk is het regel de eerste lessen op heel stille wegen te geven. Zijn de vorderingen voldoende, dan probeert men het eens op een niet te drukken verkeersweg flink buiten de stad. Gaat het daar goed en blijkt de candidaat voldoende rust, zelfvertrouwen, kijk-op-den-weg en snelheid-van-reactie te bezitten dan komen de buitenwijken van de eigen stad aan de beurt en tenslotte, als laat ste stadium, het rijden in het drukke stads verkeer. Maar ook dat moet weer gebeuren in de eigen omgeving, die men goed kent en waar dus geen onverwachte kruispunten, drukke zijstraten, onverhoeds-opdoemende trams zich voordoen. Bekendheid met de om geving maakt een enorm verschil: zelfs de ge- routineerdste automobilist rijdt langzamer en met extra-concentratie op wegen en in ste den die hij niet precies kent. Maar al zijn de omstandigheden van het ongeval op den Heerenweg dus wat ongewoon, toch moet men het zien als een symptoom. Het is een symptoom van de populariteit van het autorijden, die ertoe leidt dat „men" begint te denken: dat kan ik ook wel, want dat kan iedereen immers. De verbeteringen van de automobieltechniek hebben ertoe bijgedragen die gedachte te versterken. Het is veel gemak kelijker dan vroeger, een auto te bedienen. Maar men heeft er méér-dan-vroeger concen tratievermogen, snelheid-van-reactie en kijk- op-den-weg voor noodig. En het is een be wezen feit dat er vrij veel menschen zijn die deze eigenschappen van nature niet in vol doende mate bezitten. Het is met autorijden als met andere dingen: een zekere aanleg wordt ervoor vereischt. Als iemand die niet bezit doet hij of zij verstandig, na de eerste lessen op stille wegen er meteen mee uit te scheiden en nooit meer achter een auto-stuur wiel te gaan zitten. Ik wil niet beweren dat de Vlaardingsche dame, die het ongeluk van 1.1. Zaterdag veroorzaakte, tot dezulken be hoort, want het is heel wel mogelijk dat zij alleen in de war raakte doordat zij zich aan een taak waagde, die haar nog te machtig was. Maar er zijn veel menschen die den nor malen aanleg voor autorijden missen. En het zou wellicht nuttig zijn als het bureau voor de verstrekking van rijbewijzen, dat zijn exa mens in de laatste jaren herhaaldelijk heeft verzwaard, daar eens wat mededeelingen öVer publiceerde. Het is nu te weinig bekend, dat er candidaten bij herhaling worden afgewe zen die het nooit tot een rijbewijs brengen, dat de verschillen-in-aanleg zeer groot zijn en dat sommige menschen een totaal ge- mis-aan-gevoel hebben voor het schatten van afstanden en snelheden in het verkeer. Nu is het niet makkelijk en zeker niet ple zierig voor een leerling, eigen gebrek-aan- aanleg vast te stellen. Sommigen zijn ook ge neigd dat als een persoonlijke blamage te be schouwen, vinden dat men zooiets „hóórt te kunnen" en gaan dan maar door met hun pogingen, tot gevaar voor hun medemenschen en zichzelf. Zij zouden het ook als een schan de beschouwen geen aanleg voor tennissen te bezitten of voor bridgen of zooiets. Het is een beetje mal, want niemand kan voor alles aan leg hebben en geen mensch kan hem dat dus ook euvel duiden, want iedereen heeft zulke tekortkomingen. Maar als het een mode be treft schijnt het moeilijk aanvaardbaar te zijn. De leermeester vindt het dus ook niet pret tig het te zeggen, de leermeester is voorts lang niet altijd iemand die den juisten kijk op den aanleg van anderen heeft en boven dien komt het vaak voor, dat de verkoop van een wagen op het spel staat. In andere ge vallen is de instructeur een familielid of vriend, die ook al niet graag zegt „je leert het nooit" en bovendien kans loopt op het antwoord, dat de fout wel aan zijn gebrek kig lesgeven zal liggen. Al deze menschelijke overwegingen nemen het feit niet weg dat een auto een ontzettend gevaar in het verkeer is in de handen van menschen met onvoldoenden aanleg. Den ten nisser en den bridger zonder aanleg kan men rustig laten doorknoeien. Zij zijn gevaarloos. De automobilist zonder-de-gave is een bedrei ging voor iedereen. Op den duur zal het m.i. tot de instelling van officieel erkende autorijscholen, met uit sluiting van alle andere lesgeverij, moeten komen. Zoolang het nog niet zoover is zij men zich welbewust van zijn verantwoorde lijkheid, zoowel in het lesgeven als in het les- nemen. De lesgevers vooral, die trouwens toch al wettelijk aansprakelijk zijn voor hetgeen er onder dekking van hun rijbewijs gebeurt, mogen bedenken dat zij veel beter doen hun lessen te staken en de(n) candidaat tot ont houding te adviseeren als zij ook maar twij felen aan zijn of haar natuurlijken aanleg. En zij behooren te beseffen dat het grove roekeloosheid is les te geven in een auto waai'in de handrem niet rechts maar links van den bestuurder is aangebracht. Zooals in de auto waarmee Zaterdag het ongeluk ge beurde het geval weer bleek te zijn. R. P. Spanje niet herkiesbaar voor V olkenbondsraadszetel. Vereischte meerderheid niet gehaald. GENèVE, 20 September (Havas). De Volkenbondsassemblée heeft zich in haar vanmorgen gehouden bijeen komst uitgesproken tegen de herkies- baartheid van Spanje als lid van den Volkenb ondsraa d Spanje verkreeg 23 stemmen, zoodat het de vereischte meerderheid van tweederde, t.w. 32 van de 47 uitge brachte stemmen, niet behaalde. Het verzoek van Turkije om herkiesbaar te worden gesteld voor een zetel in den Volken- bondsraad werd eveneens van de hand ge wezen, daar de 25 stemmen, die ten gunste van dit verzoek werden uitgebracht geen twee derde meerderheid vormen. 26 Chineesche toestellen neergehaald Japansche woordvoerder spreekt van een der grootste helden daden der luchtvaart geschiedenis Naar Reuter meldt is Nanking Zondag tweemaal het doelwit geweest van Japansche vliegtuigen, die deel uitmaakten van een escadrille van bijna 50 toestellen, die vroeg in den morgen van Sjanghai waren ver trokken. De toestellen werden ontvangen door een uiterst hevig vuur uit luchtafweergeschut, terwijl Chineesche vliegtuigen verbeten lucht gevechten leverden. In den morgen opereer den 43 Japansche toestellen tijdens den eer sten raid gedurende 20 minuten. Zij tracht ten het arsenaal, het vliegveld, het radio station en andere punten te bombardeeren. Des middags deden 23 Japansche toestellen een nieuwe poging. In beide gevallen werden naar van Chineesche zijde wordt verklaard, de Japansche toestellen teruggeslagen. De strategische punten tusschen Sjanghai en Nanking waren door hen eveneens gebombar deerd. De Chineezen verklaren officieel, dat de Chineesche vliegers in het geheel zes Ja pansche toestellen neergehaald hebben. Voorts zeggen zij, dat de hoofdstad geen schade van belang heeft opgeloopen. Uit Sjanghai wordt daarentegen gemeld, dat de Japansche woordvoer der aldaar verklaard heeft, dat alle 26 Chineesche vliegtuigen, die den Ja- panschen toestellen verzet boden te Nanking neergeschoten zijn. De woordvoerder zeide, „dat dit een der grootste heldendaden der luchtvaart in de geschiedenis vormde. Japan", zoo voegde hij hieraan toe, „was voor nemens de Chineesche luchtstrijd krachten geheel te vernietigen". Aan den anderen kant deelt een Chineesch communiqué mede, dat slechts vijftien Chi neesche toestellen aan het gevecht hebben deelgenomen en dat er twee neergeschoten zijn. Tenslotte meent Reuter te weten, dat een officieel buitenlandseh rapport over deze aan gelegenheid, dat uit Sjanghai te Londen is ontvangen, den raid als niet-doeltreffend be schrijft. Japansche omsingelingspoging nog zonder resultaat. Volgens een D.N.B.-bericht uit Tientsin hebben de Japansche om singelingspogingen tusschen de spoor lijnen PeipingHankau en Tientsin Poekau tot dusverre blijkbaar niet tot het gewenschte resultaat gevoerd. De Chineezen trekken in de grootste haast terug en de krijgsverrichtingen worden door zwaren regenval belemmerd. Men acht het mogelijk, dat de Chineezen de provincie Hopei prijsgeven en zich tot achter de grensrivier terugtrekken.. Ter hoogte van Tsjengtjen zou een sterke Chineesche stelling gebouwd wor den. Uit Japansche vliegtuigen, zijn opnieuw vlugschriften, waarin terugtrekking tot de Gele Rivier geëischt wordt, boven de Chinee- sche troepen geworpen. Op den Heerenweg te Heem stede is Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier een ernstig ongeluk ge beurd. Een auto reed op een groep kinderen in waardoor drie kinderen ernstig en vier andere lichter ge wond werden. In de richting Haarlem reed een auto be stuurd door mevrouw R. de V. uit Vlaardin- gen, naast haar zat de heer A. van M. even eens uit Vlaardingen die haar chauffeuren leerde. Nu is de drukke Heerenweg niet be paald geschikt om rijles te geven en de ge volgen van deze roekelooze onderneming bleven aan ook niet uit. Mevrouw de V. trachtte links een voor haar rijdende auto te passeeren, maar ontdekte tot haar ontsteltenis dat eenige tegenliggers met groote sneiheid naderden. Zij raakte hierdoor geheel en al de controle over haar stuur kwijt en in plaats van achter haar voorrijder te blijven probeerde zij nu deze aan den rechter kant voorbij te komen. Dit alles gebeurde even voorbij „Groenen- daal" vlak bij de Van Merlenlaan en op het zelfde oogenblik dat de leerling-bestuurster haar voorrijder voorbij wilde gaan, kwam ook een auto uit de Van Merlenlaan. De heer van M. achtte nu het oogenblik van Ingrijpen ge komen en trachtte met een forsche zwaai het stuur om te gooien om daardoor een botsing te voorkomen en het erf van de buiten plaats „Zuiderhoek" op te rijden. Deze po ging mislukte echter jammerlijk. De wagen bot-ste tegen een paal van het hek van de villa en reed vervolgens op een groep van 19 kinderen in van het Doopsge zinde Kinderhuis uit Haarlem, die juist uit de Van Merlenlaan kwam en rechts in de richting Haarlem op het trottoir van den Heerenweg liep. De drie achterste kinderen van het gezelschap werden door de auto ge grepen en tegen den grond gesmakt in hun val sleurden zij echter ook de andere kinderen mee, zoodat een on beschrijfelijke paniek ontstond. De kinderen schreeuwden luidkeels om hulp en waren door den schrik ge heel van streek. Ijlings schoten van alle kanten omwo nenden en voorbijgangers toe en een toe vallig passeerend geneesheer later geas sisteerd door drie Heemsteedsche doktoren verleende de eerste hulp. Twee kinderen een veertienjarig meisje en een dertien jarige jongen bleken een been gebroken te hebben, terwijl een ander meis je een ernstige schouder fractuur had ge kregen. De leidster, mej. M. J. Bannink en nog drie kinderen liepen lichte huid en schaaf ver wondingen op. De drie ernstig gewonde kinderen werden naar het Diaconessenhuis gebracht, terwijl de overige kinderen, diep onder den indruk en totaal overstuur, naar het Doopsgezinde Kinderhuis te Haarlem terug keerden. De politie van Heemstede die spoedig ter plaatse was, constateerde dat de auto niet voorzien was van een handrem in het mid den, zoodat de wagen ook niet geschikt was om rijles in te geven. Zoowel tegen de leerlmg-chauffeuse als tegen den heer van M. werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl de auto in beslag werd genomen. De gewonde kinderen maken het naar om standigheden redelijk wel en hun toestand is bevredigend. Ook de licht gewonden die naar het Doops gezinde Kinderhuis teruggekeerd zijn waren spoedig over den eersten schrik heen, al zal de herinnering aan dit ongeval hun nog wel lang bijblijven. Hedenmorgen vernamen wij, dat de toe stand van de drie in het Diaconessenhuis op genomen kinderen bevredigend is te noemen Laat kinderen niet op den rijweg spelen! Een waarschuwing van den Inspecteur van het L. O. De Inspecteur van het Lager Onder wijs in de Inspectie Haarlem doet een dringend beroep op de leerkrachten der lagere scholen, inzonderheid der lagere klassen, de kinderen te waarschuwen niet te spelen op den rijweg. In dezen .lollentijd" is op acfnlt«traten de ver leiding daartoe zeer groot. (In Amerika is onder automobilis ten, die gealarmeerd zijn door de vele verkeersongelukken een Club van Maximum Tachtigers opge richt, waarvan ieder gratis lid kan ivorden, die zich aan dit maximum en andere veiligheidsvoorschriften wil houden.) Wat vindt u, is dat geen verstandig idee? Veel Amerikanen doen graag eraan mee, Zooals al direct is gebleken, En dat er wel reden voor is, dat bewijst Ginds iedere week weer de sombere lijst, Waarmede zich snelheid kan wreken. 't Is overal uit statistieken bekend, Als waai-lijk voldoende en sterk argument, Hoe sneller hoe grooter gevaren; De snelsten zijn d' eersten, dat is wel beslist, Zoo niet aan hun doel, dan het eerst in hun kist. En dat is ook licht te verklaren. De snelheidsbacil is wel leelijk verbreid, De maximum tachtigers wagen den strijd En hopen hem eerlang te temmen; Het loopt niet alleen met de auto's een vaart, Maar ook met de rampen en dat is wel waard, Een krachtige poging tot remmen. Dit initiatief is dus interessant, Maar is dit nu ook niet iets moois voor ons land, Wees maar onze rouwlijst indachtig; Goed voorbeeld doet volgen, wie pakt het hier aan, Opdat ook ten snelste bij ons kan ontstaan, Een nieuwe Beweging van Tachtig. P. GASUS. Politiehond bij naspeuring overreden. In de Spruitenboschstraat heeft gisteravond een uiterst laffe beroo- ving plaats gevonden. Twee mannen ontfutselden een dame haar taschje en wisten vervolgens met hun buit in Den Hout te ontsnappen. Mevrouw De V. wandelde Zr-»" *«i*avond in de Spruitenboschstraat vlak bij den Wa genweg toen plotseling twee mannen op haar toesprongen en haar met 'n forschen ruk haar taschje uit de hand trokken. Mevrouw De V. werd aan haar hand ge wond en begon luidkeels om hulp te roepen. De beide mannen waren echter met het taschje den Hout in gevlucht en weldra in de donkerte van het bosch verdwenen. Op het hulpgeschreeuw van mevrouw De V- kwamen spoedig vele voorbijgangers en omwonenden aansnellen en het duurde niet lang of ook de politie was van de berooving in kennis gesteld. Met behulp van twee politiehonden wer den de mannen vervolgens nagezet. Hierbij heeft zich nog een tragisch inci dent voorgedaan. Een der politiehonden was aan het speu ren in het kreupelhout bij den Wagenweg en geraakte zoodoende uit het gezicht van zijn geleider. De hond kwam op den Wagenweg en werd door een auto aangereden. Het dier is ern stig gewond naar een veearts gebracht. De nasporingen naar de daders die in- tusschen met volle kracht waren voortgezet hadden geen succes, de mannen waren in den donkeren Hout niet meer terug te vin den. In het taschje bevond zich een portemon- naie met ongeveer f 10. De mannen zijn met groote koelbloedigheid te werk gegaan en hebben kalm hun kans aff?°wacht. Hoe zij echter zoo snel den drukken Waaenweg kon den oversteken zonder dat iemand hen tegen heeft kunnen houden blijft een raadsel. Het woord is aan Sophocles: Een verstandig man be oordeelt het nieuwe naar het oude. Sigarenwinkelier kon wel speculeeren. Sigarenwinkeliers zijn tegenwoordig popu laire menschen. Men treft onder hen vele be kende sportslui aan en ook anderszins is de vaste sigarenwinkel voor eiken man een bij na dagelijksch terugkeerende bron van ge noegen. Onder gezelligen kout worden de si garen of sigaretten gekocht en zoo langzamer hand ontstaat er tuschen winkelier en klant een sfeer van wederzijdsch vertrouwena Zoo kon het dan ook gemakkelijk gebeuren dat een sigarenwinkelier hier ter stede al spoedig bekend werd om zijn inzicht en kun digheid in zake speculaties. Ja, deze winkelier verheugde zich in een dergelijke populariteit dat men hem met liefde spaarduitjes ter hatffd stelde om voor zijn minder ter zake kundige klanten aan de beurs te speculeeren. Het waren meestal nog flinke bedragen ook en zoo had de „speculeerende" sigarenwinke lier in den loop der tijd ongeveer f 5400 van goedgeloovigen stadgenooten ontvangen. Werd men al eens ongeduldig dan was de verzekering dat de winst weer in nieuwe nog betere effecten belegd was, voldoende, om de gemoederen te kalmeeren en de speculanten lieten weer blij en opgewekt in het vooruit zicht van groote winsten, hun geld bij den winkelier. Dat ging zoo geruimen tijd goed, tot een aardappelenhandelaar die 150 gulden voor speculaties beschikbaar had gesteld ongedul dig werd en de zaak niet heelemaal meer ver trouwde. De man deed aangifte bij de politie en daardoor kwam de zaak aan het rollen. De sigarenwinkelier werd aangehouden en legde een gedeeltelijke bekentenis af. Van ef fecten koopen was natuurlijk nooit sprake geweest en de gelukkige speculaties hadden ook alleen maar in zijn fantasie plaats ge vonden. De man is in bewaring gesteld en het on derzoek in deze „speculatie" zaak duurt nog voort. ebt U iets aan te bieden of te vragen? Laat een „Groentje" in Haar lem's Dagblad het voor U doen. Het doet het jaarlijks voor tienduizenden, goed koop, snel en met succes. pag. Op den Heerenweg te Heemstede is Zater dagavond een auto op een groep kin deren ingereden. 1 Verschillende Haarlemmers zijn voor aan zienlijke bedragen door een sigaren winkelier opgelicht. 1 Een dame is in de Spruitenboschstraat te Haarlem van een handtasch beroofd. 1 Boven Nanking is een fel luchtgevecht geleverd. 1 De betalingscontingenten voor Duitsch- land zijn verhoogd. 3 De heffing op margarine enz. is met 1 cent per K.G. verhoogd. 3 Te Rotterdam is duizend gulden uit een auto gestolen. 3 In de haven van Brest hebben aanhan gers van Franco gepoogd zich van een Spaanschen onderzeeër meester te mak£n. 4 Het Italiaansche standpunt ten opzichte van de patrouille in de Middelland- sche Zee. 4 Het Spaarne wint den Willem Hultzer- Beker. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Autolessen. j Prof. Karl Tiander: De Russisch-Japan sche spanning neemt toe. 4 Criticus over den wedstrijd Haarlem Blauw Wit. 5 Van onzen Weenschen correspondent: Het einde der Weensche Rotonde. 11 J. B. Schuil over „Candida". 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Twee mannen ontrukken dame haar taschje. Daders in den Hout ontvlucht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1