IIA ADI 1 ru;c DA ARS AD rlAAK LI Ifm de ii% Troonrede kondigt versterking weermacht aan De Troonrede. Hervatting. Geld beschikbaar Het belangrijkste Bijzondere financiëele voorzieningen daardoor noodzakelijk. SSë JAARGANG No. T6640 Verschijnt 'dagelijlcs, ïïèEaïvë 'op Zon- 'en Feestdagen. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937, DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM mm Swl Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. peet 0.72Va. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.--» één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Ge'ülus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. In de Troonrede, vandaag door H.M. de Koningin in de vergadering der Staten-Gene- raal uitgesproken,- komt natuurlijk voldoe ning over de economische opleving zoowel in Nederland als in Indië tot uiting. Blijkbaar is de regeering evenwel aanzienlijk optimis tischer gestemd ten aanzien van de overzee- sche gewesten dan van het moederland. De Troonrede geeft blijdschap te kennen over de stijging van het welvaartspeil in Indië en over de beschikbaarstelling van meer geld ter bevordering van de geestelijke en stoffe lijke belangen der Indische bevolking. Cu racao maakt het natuurlijk het best van alles en er wordt zelfs opgemerkt „dat aan dit gebiedsdeel de wereldcrisis schier onop gemerkt is voorbijgegaan". De eenige kolo niale droefenis is er een die sinds menschen- heugenis uit alle Troonreden bekend is: on danks een lichte verbetering bleef de econo mische toestand van Suriname weinig bevre- Wat het moederland betreft worden aan de vi'eugde over de economische verbetering vele dompers opgezet. Na uiting van „de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werk loosheid verder zal kunnen worden inge perkt" een inderdaad wel zeer voorzichtige formule zegt de Troonrede later, dat on danks de ingetreden verbetering in den eco- nomischen toestand de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg blijven ver- eischen. En daar wordt aan toegevoegd: „Buiten hetgeen op economisch-soeiaal ter rein en op het gebied der defensie onver mijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onder wijs, dan ook eerst ter hand genomen kun nen worden, wanneer de inwendige- positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhooging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financieele voorzieningen noodzakelijk maken. Dit laatste beteekent kennelijk dat er een defensie-leening op komst is en sluit zich aan bij de uitlatingen in de „internationale pa ragraaf" waarin wordt geconstateerd dat zoowel hier te lande als in Indië voortgegaan zal moeten worden met versterking van de weermacht. Ten aanzien van Indië is evenwel gezegd dat meer gelden beschikbaar konden worden gesteld voor de bevordering van de geestelijke belangen der bevolking; ten aan zien van Nederland wordt duidelijk te ken nen gegeven dat het onderwijs moet wachten plus andere op zichzelf gewenschte en nut tige maatregelen. Minister Slotemaker de Bruine Is blijkbaar onlangs in zijn rede voor de Vereeniging van Leeraren aan Gymnasia wat al te blijmoedig geweest. Het ontbreken van eenigerlei mededeeling over verlaging van de vaste lasten, die zwaar op de bevolking drukken, zal het teleurstel- lendste feit van deze Troonrede blijken te zijn. We krijgen geen belasting-verlaging. De Ned.-Indische conversieleening, die feitelijk mislukt is, leed blijkbaar haar échec omdat geen uitzicht op zulk een verlaging bestond. Het wordt door het zwijgen in de Troonrede bevestigd en inplaats van een Nederlandsche conversieleening zullen wij een nieuwe de fensie-leening krijgen. Dit laatste feit geeft ons nu ook in eigen land weer eens een duidelijk beeld van het remmen van het herstel door de eeuwige in ternationale ruzies en den dollen wedstrijd- in-bewapening dien de groote mogendheden met elkaar voeren. Als de menschen ook in ons land, die indertijd zoo schamper hebben gedaan over de Ontwapeningsconferentie en zoo welvoldaan gelachen hebben over haar mislukking, omdat hun scepticisme dan toch maar fijn gelijk kreeg, nu zien dat het her stel van de welvaart in ons land erdoor be lemmerd wordt en hun belastingen even hoog blijven, zullen zij het wel wat minder ver makelijk gaan vinden. De landbouw-paragrafen geven een wat opgewekter beeld. De reeds lang verwachte opheffing van de landbouw-crisismaatrege- len wordt thans met de restrictie „zooveel mogelijk" -toegezegd. Wettelijke regeling van den arbeidstijd zal in onderzoek worden genomen; met gezinslasten zal bij de vast stelling van het arbeidsinkomen rekening worden gehouden. In het algemeen beschouwd geeft de Troonrede evenwel geen erg hoopvol beeld van de komende begrooting voor 1938. Het feit dat opnieuw een Christelijk coali tie-kabinet in ons land is opgetreden komt tot uiting in een uitvoerige paragraaf be treffende het Christelijk karakter der regee ring, waarin overigens gesproken wordt van „vermijding van toespitsing van tegenstel lingen". Een eenigszins ingewikkelde zin betref fende een nadere regeling van het vereni gingsrecht blijkt te behelzen, bij zorgvuldige ibestudeering, dat men de wet op dit punt niet wijzigen wil maar het toezicht op haar nauwkeurige naleving verscherpen. (Adv. Ingez. Med.) Het groot-reces is afgeloopen, De zomer loopt vandaag ten end. De beide Kamers gaan weer open, Van 't Nederlandsche parlement. Op d' eersten dag der herfst zijn heden In 's-Gravenhage's Ridderzaal, Verzameld alle Kamerleden, Van Neerland's Staten Generaal. En onder doodsche stilte hoorden Zij in den stemmingsvollen stond, Tezamen weder naar de woorden, Geuit door Koninklijken mond. Er ligt een zware taak te wachten, Die inzicht vergt en wijs beleid, In 't zuiver afwegen der machten Van ideaal en mooglijkheid. 't Mag zijn dat inzichten verschillen, Dat deert niet, ook al is het veel, Als allen dienstbaar blijven willen Aan 't groot belang van het geheel. Men kan elkander's meening achten, In het oprecht gesproken woord, Want uit de botsing der gedachten, Komt dan tot slot de waarheid voort. De Kamers gaan haar taak hervatten En alle leden bindt één band, Die zij het hoogste moeten schatten En die den naam draagt: Nederland. P. GASUS. eter©glazen zijn er niei dan in een bril van KEIP. Gr. Houtstraat naast Luxai (Adv. Ingez. Med.) Croote sorteering Wiegledikantjes Jacvan Weert - Giersfraat20-23 (Adv. Ingez. Med.) Dit zijn de voornaamste punten uit een Troonrede die de meeste harer voorgangsters in lengte overtreft en waarin wij ook dit nieuwe Kabinet gaarne wat bemoedigender van toon hadden gehoord. De volksaard is in derdaad zwaartillend genoeg. Is het, vooral op een tijdstip als het huidige, niet gewenscht haar in „klassieke" uitingen van hoogerhand wat meer bemoediging te schenken en wat minder in zwaartillendheid voor te gaan? Het is maar een bescheiden vraag, maar het is niet de eerste maal dat ik haar stel. R. P. door GEMEENTELIJK goedgekeurde Bank. Ook op Levensverz.polissen. Bedr. van ƒ50.- tot ƒ500.-. Vr. prospectus (zegel v. antw.). TELEF. 17081. TARIEVEN WETTELIJK VAST GESTELD. Kantoor: Schneevoogtstraat 7. N.V. Credietbank „AmsterdamHaarlem". (Adv. Ingez. Med.) De Troonrede kondigt verschillende wets ontwerpen aan. Ds. van Duyl en mr. D. F. Pont zijn uit de N. S. B. getreden. Zes weken gezondheid opdoen. Twee garnalenvisschers hebben gisteren moeilijke uren voor onze kust doorge maakt. De „Blauwe Tram" in den Haag heeft een bestelauto verpletterd. Japan richt een waarschuwing tot de commissie van 23. Een treinbotsing in Frankrijk eischte tot nogtoe acht dooden en 50 gewonden. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Troonrede. Mr. E. Elias: Over verjaardagen. Tij dgenootenZimmermann. Van onzen Weenschen correspondent: Koning Peter op de schoolbanken. H. D. Vertelling: De breuk. J. B. Schuil over: Terug naar Methusalem. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Landbouwcrisis-maatregelen zullen beëindigd worden. Versteviging positief christelijke grondslagen der samenleving. Vele wetsontwerpen aangekondigd. e Koningin heeft heden in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage, in tegenwoordigheid van de leden der Eerste en Tweede Kamer, de zitting der Staten. Generaal met de volgende rede geopend Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel ik aller eerst behoefte uiting te geven aan Mijne gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbete ring in het economische leven hier te lande. Deze verbete ring in belangrijke deelen van het bedrijfsleven verleven digt de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werkloosheid geleidelijk verder zal kunnen worden ingeperkt. Alle maatregelen, die der Regeering doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de langdurige depressie te bevorderen, zullen harerzijds worden genomen of aan Uwe goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den economischen toestand in Neder- landsch-lndië geeft reden tot voldoeningin het gunstig verloop van de opbrengst der landsmiddelen weerspiegelt zich de allerwegen ingetreden opleving in landbouw, han del, nijverheid en scheepvaart, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche bevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaarts peil der bevolking van Nederlandsch-lndië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van- de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gelegenheid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gelden beschikbaar te stellen voor de be. vordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking. Door toepassing van daartoe geëigende middelen zal ern stig worden gestreefd naar verbreeding en versterking van de economische basis, ten einde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden ondervonden. Hoewel in Suriname een lichte verbetering, zoowel bij den in- en uitvoer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de economische en financiëele toestand van dat gewest nog weinig bevredigend, in tegenstelling met dien van Curasao, aan welk gebiedsdeel de wereldcrisis schier ongemerkt is voorbij gegaan. Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt ,is steeds drin gender de eisch, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genomen. In zijn algemeen karakter zal het regeeringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van tegenstellingen ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescherming van de publieke eerbaarheid, onthouding door de overheid van aanmoedi ging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, en krachtige handhaving van het gezag, eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en handhaving van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur blijven hechte pijlers van ons volks bestaan. De regeering overweegt een nadere regeling van het ver- eenigingsrecht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neer gelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale omstandigheden veelszins aan leiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappelijk karakter, hetwelk onze verhouding tot andere mogend, heden pleegt te dragen ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de vol ken en het daarmee saamhangende gevaar van internatio nale verwikkelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Belangrijke voorstellen daartoe zullen onver wijld aanhangig worden gemaakt. De regeering zal zich beijveren de samenwerking in onder neming en bedrijf ten bate van de geheele volkshuishou ding te bevorderen. Met handhaving varr krachtige medewerking aan de be vordering van op wederkeerigheid gegrond internationaal ruilverkeer, is noodig versterking van onze handelspolitieke weerbaarheid, ter beveiliging van den buitenlandschen en binnenlandschen afzet van onze producten, met inacht neming van nauwe samenwerking tusschen Nederland en de deelen van het koninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zullen, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteun, zoo veel mogelijk beëindigd worden. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opgebouwd. Verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke regelingen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen. Ten aanzien van de landarbeiders zal de practisuche uitvoer baarheid van een wettelijke regeling van den arbeidstijd, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georganiseerde belanghebbenden uit den weg worden ge ruimd, worden onderzocht. Het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, beschouwt de regeering als een harer voornaamste plichten. Wettelijke regelingen be. treffende werkloosheidsverzekering en steunverleening zullen worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van openbare werken als middel tot werk verruiming, met de werkverschaffing en met het cultureele werk voor de werkloozen. Ondanks de ingetreden verbetering in den economischen toestand en de daarmede samenhangende stijging van de opbrengst der middelen, blijven, na de diepe depressie der laatste jaren, de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg vereischen. Buiten hetgeen op economisch-sociaal ter rein en op het gebied der defensie onvermijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onderwijs, dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wanneer de inwen dige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhooging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financiëele voorzieningen noodig maken. Naast de reeds genoemde voorzieningen stelt de regeering zich voor een regeling tot coördinatie van het goederen verkeer te land en te water tot stand te brengen, terwijl een herziening van de Woningwet in voorbereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der onderwijzers zal worden aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee Leger en Vloot, zoomede de amb tenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk, hun taak vervullen, stemt Mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toe wijding in hartelijke samenwerking van Regeering en Staten-Generaal worden gevraagd. Mét de innige bede, dat ons allen door den Almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten.Generaal geopend

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1