MARTIN AKKERTJES vv. DAN SACADEMIE I i 15 Oct H.D. September: WOE N S D A G 22 SEPTEMB ER 1937 HA'A HE EM'S DAGBEAD 7 Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. De dahlia van 1937. In hotel Lion d'Or aan den Kruisweg hield de afdeeling Haarlem van de Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Dins dagavond haar eerste bijeenkomst van dit seizoen, waar na afwikkeling van enkele huishoudelijke zaken de heer H. Carlée een causerie hield over „De dahlia van 1937". De voorzitter der afdeeling, de heer J. L. Bouwer opende den avond met een hartelijk woord van welkom tot de leden, wier talrijke opkomst hem de beste verwachtingen voor het a.s. winterseizoen deed koesteren. Nadat de secretaris, de heer R. M. van der Hart de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, werd mededeeling gedaan om trent de zomerwerkzaamheden, die zich hoofd zakelijk bepaalden tot keuringen op de ver schillende volkstuintjes. Verder werd ook aan het leerlingenwezen aandacht besteed, waar bij goede resultaten werden bereikt. De voor zitter bracht dank aan den heer R. M, van der Hart, die de ziel van dit werk is. Eveneens werden mededeelingen gedaan omtrent de tuinbouw-wintercursussen van de maat schappij. Tot afgevaardigden naar de> algemeene ver gadering; die op 27 October te Utrecht zal worden gehouden, werden benoemd de hee ren J. L. Bouwer en R. M. van der Hart, resp. voorzitter en secretaris der afdeeling. Vervolgens werden verschillende inzendin gen van de leden besproken, waaronder een paar amaryllis bolletjes, verkregen door onge slachtelijke voortplanting, met welke methode, volgens de mededeelingen van den heer J. A. Dorresteyn, aardige resultaten zijn verkregen. Voor de inzendingen werden de volgende punten toegekend: Vaas Amaryllis belladonna, de heer van Hes teren, 8 pnt.; vaas Gynerium argenteum, J. Hoppenbrouwer 7 pnt.; collectie dahlia's, Kweekerij Enchantress, voorheen H, Carlée, 10 pnt. Ter opluistering vaas dahlia's Frau O'Bracht, D. Smit. Vervolgens hield de heer H. Carlée een causerie over „De dahlia van 1937". Het dahlia-seizoen is dit jaar, door het slechte weer, wel zeer spoedig voorbij, doch het is zeer interessant geweest. De mogelijkheid om an dere kleuren en vormen te brengen, is zeer groot, doch de eischen die gesteld worden, zijn zeer hoog, zoodat lang niet alle kleuren daaraan kunnen voldoen. Spr. bezocht dit jaar verschillende tentoon stellingen in het buitenland, waai-bij hem was gebleken, dat de dahliacultuur in ons land op een zeer hoog peil staat. Gelukkig is de reactie van het publiek daarop, hier evenredig aan. In het buitenland kijkt men vooral naar de grootte der bloemen,, wat spr. onjuist acht. Men moet niet voor tentoonstellingen kwee- ken. doch voor den handel, waarbij meer op kleur, vorm en houding gelet moet worden. De favoriet was dit jaar de dahlia „Mas cotte", een cactusdahlia, die ongetwijfeld wel de belangstelling van het publiek zal heb ben. Daarnaast kwam „Julius Bunge", een dahlia met een prachtige zuiver-rose kleur. Beide soorten werden door spr. getoond. Verder toonde spr. „Pius XI", Modern Times", „Leiden's Brons", „Adolf Meyer", „Symphonia", „Scarlet Wonder" en „Olympic Fire", welke alle door den heer Cassée uitvoe rig werden besproken. Vooral ook de prachtige witte „Nelly Boudewijn" zal ongetwijfeld een van de blijvende aanwinsten blijken. De boeiende en leerzame causerie van den heer Carlée werd met zeer veel aandacht ge volgd en met een warm applaus beloond. DE NELSON REVUE IN DEN STADSSCHOUWBURG. Donderdagavond S'O September, zal het be kende Nelson Ensemble van het Tuschinski Theater te Amsterdam slechts één enkele op voering harer Revue in den Stadsschouwburg geven. VAKSCHOOL VOOR KAPPERS. Door de Eerste Nederlandsche Vereeniging tot stichting van vakscholen in het kappers- bedrijf, die werkt onder auspiciën van den Nederlandschen Bond van Kapperspersoneel, wordt ook dit winterhalfjaar weer een cursus in dames- en heerenkappen georganiseerd. De vakschool in Haarlem welke thans 6 jaar bestaat, heeft zich met haar lesplan aan gepast aan de eventueel te stellen vakeischen door de Vestigingswet voor het kleinbedrijf. De opening van de vakschool is bepaald op Maandag 27 September, des avonds om 9 uur in het gebouw Olympia. KATHOLIEKE ACTIE VOOR GOD. Op Woensdag 29 September wordt te Haar lem door de Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem de 23ste Liturgische Dag gehouden. Des morgens te 10 uur wordt in de kathedraal Sint Bavo een plechtige H. Mis gecelebreerd, waaronder de Schola Cantorum van het Klein Seminarie te Heemstede de wis selende gezangen zal uitvoeren. De avondbijeenkomst, die in den Stads schouwburg zal worden gehouden, heeft be trekking op de katholieke actie „Voor God". Pastoor F. C. van Beukering spreekt over „De plechtige Vernieuwing van Geloofsbe lijdenis en Doopbeloften, oud-minister mr. H. P. Marchant voert het woord over het onder werp „Belofte maakt schuld". Een koor, dat voor deze gelegenhèid is samengesteld uit le den van verschillende Haarlemsche kerkko ren, zingt onder leiding van kapelaan dr. L. I, M. Kat, enkele polyhone motetten van de Palestrijnsc'he school. Vondel-herdenking in de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Ook in de R.K. Leeszaal zal een Vondelher denking worden gehouden en wel op 17 No vember a.s. Mevrouw Ellen Russe zal dien avond een voordracht houden over „Het levensbeeld van Joost van den Vondel". Ook zal de heer J. van der Velden, bibliothe caris der R.K. Leeszaal, op Woensdag 24 No vember a.s. spreken over het onderwerp: „Vondel en de staatkunde zijner dagen". Beide lezingen zijn toegankelijk voor de leden der R.K. Leeszaal. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG DONDERDAG 23 SEPTEMBER. Progr. 1: HilversumlI. Progr. 2; Hilversum I. Progr. 31: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze, 10.05 Keu len. 10.50 Parijs Radio. 12.35 Ned. Brussel. 1.30 Fransch Brussel. 2.20 Keulen. 3,20 Pauze. 3,35 London Regional. 4.35 Keulen. 5,20 Fransch Brussel. 5,50 Deutschlandsender. 6,20 Keulen. 7.20 Deutschlandsender. 8,20 Fransch Brussel. 10.35 Boedapest. Progr. 4; 8.00 Ned. Brussel. 9,20 Diversen. 10,35 London Regional. 12,20 Droitwich. 2,20 London Regional. 3,35 Droitwich. 6,40 London Regional. 7,50 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Populaire muziek en zang uit verschillende landen. 1. Round the world with Reg. Dixon, Reg. Dixon; 2. Sweet Hawaiian Dream Girl, Hawaiian Players; 3". Underneath the blue Haw. Skies, idem; 4. Tyrolervisa, Duo Ja; 5. Tyi-olerdalen, idem; 6. Das ist Johann Strauss, Wiener Bohème- orkest; 7. Studenten liederen, Stud. v. d. Kaapst. Universiteit; 8. Reine de Musette. Emile Vacher; 9. Les Triollets, idem; 10. Rus sische potpourri. Oeral Kozakken koor; 11. Sitting in a gail house, Harry Torrani. 12. Dan dan the yodeling man, idem. 8.00—12.00 Diversen. Het pakje met den Piloot. (Adv. Ingez. Med.) ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 21 September 1937. 1. B. van Vliet, vroeger koopman, thans vervangend caféhouder, wonende te IJmui- den, gemeente Velsen, Bik en Arnoldkade 17. Curator Mr. E. van Tuinen te Driehuis Vel sen. 2. P. Vennik, banketbakker, wonende te Zandvoort, Kerkstraat 8, Curator mr. B. Slingenberg te Haarlem. 3. De Handelsvennootschap onder de firma P. Schuuring en Zoon, kleermakerij, geves tigd te Haarlem, Kampersingel 12 en hare fir manten 1. Peter Schuuring, kleermaker, wonende te Haarlem, Westergracht 46. Jacobus Schuuring, kleermaker, wo nende te Haarlem, Kampersmgel 12. Curator mr. J. van der Hoeven te Haar lem. 4. Chr. Moorhoff, timmerman, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Hyacinthen- straat 16. Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk. Rechter-commissaris in deze faillissemen ten mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van 1. J. de Beer, houtwerker, thans los arbeider, wonende te Zaandam, Torneastraat 20, Curator mr. Jan Lieuwen te Purmer- end. 2. H. S. Rumping, caféhouder, wonende te Beverwijk, Meerstraat 92. Curator mr. J. A P. C.ten Bokkel, Haar lem, 3. A, Janse, lid der firma Gebrs. Janse, verver, wonende te Haarlem. Kleine Hout straat 18. Curator mr. W. M. Gunning te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. II. C. Brakel, loodgieter, wonende te Haarlem. Curator mr. J. H. J, Simons te Haarlem. 2. J. J. Cornelissen, rijwielhandelaar, wo nende te Haarlem. Curator mr. E. van Tuinen te Driehuis. Velsen. „Kunst aan liet Volk". Het programma voor het komende seizoen. „Voor de Kunst" orgaan der vereeniging „Kunst aan het Volk" alhier, vermeldt het programma dat het bestuur voor de leden heeft opgemaakt voor het seizoen 1937/'38. De Vondel-herdenking zal plaats hebben in samenwerking met de Volksuniversiteit en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op Zaterdag 25 September a.s. in den Protestan tenbond. Nel Oosthout zal declameeren en Al- bert van Doorn (Cello) geen inleidende mu ziek. Verder staat op het programma: Maandag 11 October: Gem. Concerzaal: Jozef Pembauer. 11 November: Trio Pasquier (Stadsschouw burg). 16 December: Duo Krauss-Goldberg (Stads schouwburg). 14 Januari: Tooneelgroep „Het Masker", met „Groote Liefde". 16 Maart: Zang door Ans Strolnk. LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. Uitgaande van de Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van Lijders aan Vallende Ziekte, (dezelfde Vereeniging, waarvan ook de bekende Stichtingen te Haarlem en Heemstede uitgaan) zal op Vrijdag 1 October te Leeuwarden een consultatiebureau wor den geopend in het perceel Ruiterkwartier 137. Reeds bestaan zulke bureaux te Haar lem en te Apeldoorn, die zeer druk worden bezocht, in een groote behoefte blijken te voorzien en die zeer bevredigende resultaten afwerpen. en niet in de gelegenheid naar den landarts te gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den weldoenden rust geven, waarnaar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te heb- ben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuw- Ij nen, 'n Kou. Kiespijn, enz. er 12 stuks slechts 52 cent Volgens recept vort Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Propaganda-avond schaakclub. Woensdagavond 22 September zal in het ge bouw „Zang en Vriendschap" een propaganda- avond gehouden worden voor schaken. De heer Lod. Prins, hoofdklassespeler, zal eerst een causerie houden over het onderwerp: „Welke genoegens en voordeelen verschaft ons het schaakspel?" Na een korte pauze wordt een simultaan- séance gehouden, waaraan een ieder kan deel nemen; er zijn aardige prijzen aan verbonden, beschikbaar gesteld door de schaakclub der afdeeling. Deze progapan da-avon d is niet alleen be stemd voor hen, die het schaakspel reeds be oefenen, doch meer voor hen, die niets of heel weinig van het spel weten. De bedoeling is, door de causerie eenig idee van het practisch nut van het schaakspel te geven. Nu begin October de revanche-match om het wereld-kampioenschap de belangstelling in geheel ons land voor het schaken weer gaande zal houden, is deze avond heel be langrijk. ZES WEKEN GEZONDHEID OPDOEN. In het artikel „Zes weken gezondheid op doen" in ons vorig nummer is een foutief adres van de penningmeesteresse mej. J. Schaap afgedrukt. Het is niet Zijlweg 46, maar 146. De Jubileimi-Gastentoonstelliiig. Samenwerking tusschen Overheid en particulieren. De van 24 September t. m. 2 October a.s. in het Gemeentelijk Concertgebouw plaats vindende Jubileum-Gastentoonstelling vormt een goed voorbeeld van nauwe en vlotte sa menwerking tusschen de overheid als gas- fabrikante en de particuliere leveranciers van apparaten, de gasfitterspatroons. De gasfitters-patroons van Haarlem en om streken, georganiseerd in hun vereenigingen, hebben op een zeer practische wijze niet al leen hun moreelen doch ook hun daadwerke lijken steun aan de tot standkoming van de Jubileum-Gastentoonstelling gegeven. Dagen lang hebben ze o.a. aan de tallooze gas-aansluitingen, die voor deze tentoonstel ling aangelegd moest worden in het Con certgebouw hun arbeid gegeven. Men mag deze daadwerkelijke medewerking toejuichen en zeer zeker zal de handeldrijvende mid denstand dit doen, want de moeilijkheid om in vele gevallen de middenstands-belangen zoo volledig mogelijk recht te doen wederva ren, is hier toch wel overwonnen. Zelfs bij de keuze van het cadeau, dat iedere 500ste bezoekster of bezoeker zal ont vangen, is daarmede volledig rekening ge houden. Het Gasbedrijf geeft een echt ca deau. dat een ieder te pas komt en nog wel een, dat in geen enkelen winkel verkrijgbaar is, nl. 50 kubieke meter gratis gas, onverschil lig of men in Haarlem woont of daarbuiten, in welk laatste geval men soms zijn gas van een andere fabriek ontvangt. Geen cadeaux dus ten koste van den Haarlemschen win kelstand. GEREFORMEERDE KERKEN. De classis Haarlem der Geref. Kerken reeft in haar jongste vergadering het preek- consent van den candidaat H. Grafe ver lengd. De classis besloot de kerken in haar ressort op te wekken de behoeftige diaconie van IJmuiden-Oost naar vermogen te steunen. De classis benoemde een commissie voor de zaken in betrekking tot het plan Gros heide-Schouten (werk voor werklooze can- didaten) bestaande uit de heeren Ds. J. C. Brussaard te Bloemendaal, Ds. M. Holtrop te Beverwijk en Ds. J. v. d. Leek te Sloter- w eg. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op Donderdag 23 September 1937, des namid dags van 34 uur, door den heer George Ro bert, met medewerking van Ria Tocke, zang. Programma 1. Voluntary on the 100 th Psalm Tune H. Purcell. (orgel.) 2. a. Ah! Spietato G. F. Handel. (aria uit Amadigi.) b. Qui sedes (H-moll Messe) J. S. Bach. (zang en orgel.) 3. Fuge as moll. Joh. Bramhs. (orgel.) 4. Ernste Gesange. Joh. Brahms. a. Denn es gehet dem Menschen b. O Tod. (zang en orgel.) 5. Passacaglia, H. Andriessen. orgel.) 6. Crucem tuam. H. Andriessen. (zang en orgel.) I sei"oel"mjn,.hsl ic ■d°9el,)h U.,e2^"^riiving T°>°> 29 7'9 Haarlem Amsterdam Hilversum Bussum (Adv. Ingez. Med.) De Oplossing door lem Kastel. et de uitgeknipte advertentie in zijn hand liep Fred langzaam de straat ai' zoekend naar het huisnummer, dat hij noodig had. Hier was het huis! Hij bleef plotseling staan en op hetzelfde oogenblik botste iemand, die vlak achter hem moest hebben geloopen tegen hem op. „O, neemt u ene niet kwalijk!" zei een stem, die eerder een beetje zenuwachtig dan veront schuldigend had geklonken. Hij draaide zich om en zag een meisje in een nauwsluitend aardig bruin mantelpakje met een bruin hoedje op, dat hem met ietwat koelen blik van onder tot boven opnam. Ook zij had een krantenknipseltje in haar hand en twijfel was uitgesloten: ook het cneisje was natuurlijk afgekomen op de verleidelijke ad vertentie: „Frissche, zonnige, gemeubileerde kamer te huur, met piano". „Ik eh, zag u nietzei ze nog op een toon die de vanzelfsprekendheid daarvan moest onderstreepen en alsof het aannemelijk was, dat je de reuzen gestalte van Fred zoo maar over het hoofd kon zien. Fred antwoord de: „Misschien een beetje kortzichtig?" En meteen begon hij de trap te beklimmen. De vijandschap was geopend. Het was een ruim- gebouwde flatwoning en op de deur van de eerste étage blinkte een mooi koper naam bord. Juist strekt Fred zijn langen arm uit om te bellen, toen zijn hand die van het meisje raakte. Zij keek hem aan. Hij trok zijn hand terug. „Neem me niet kwalijk", mompelde hij terug. „O, gaat uw gang", zei ze glimlachend en keek plotseling heel vrien delijk. Te vriendelijk, bedacht Fred. Maar Fred wachtte, deed zelfs een half stapje terug en nu belde het meisje. Beiden wachtten zon der een woord te zeggen. Een bejaarde, corpulente dame verscheen in de deuropening. Dat was mevrouw Stippel, de kamerverhuurster in hoogst eigen persoon, dat kon je zoo zien. Zij keek het tweetal vriendelijk aan. „Goeden dag!" zei mevrouw Stippel. „U wilt zeker de kamer zien, is 't niet? Komt u maar verder. Hij zal u best bevallen. Als geknipt voor zoo'n prachtig paartje als u". Het meisje werd kwaad. „Wij zijn geen paar", siste ze. ,Deze heer" en ze legde den klemtoon op dat „heer", „is mij totaal vreemd!" „Oh!" riep de kamerverhuurster verbaasd uit. „oh!" „Ja, zoo is het", beaamde Fred. „Ook goed", meende mevrouw Stippel giche- lend. „Dat is tenslotte mijn zaak niet. Ik zou gezworen hebben, dat u getrouwd was en jong getrouwd ook! Maar komt u verder, zoo hier. U kunt de kamer toch in ieder geval zien". Het was werkelijk een verbazend aantrek kelijke en aardig ingerichte kamer, hoogstens een beetje onmodern. Tegen een der muren stond een groote piano. „Jammer dat u niet getrouwt bent", meende mevrouw Stippel. „Hier is de badkamer en dit de slaap-alkoof en daar achter is een aardige keuken-nis. Alles bij elkaar voor vijf en dertig gulden per maand. „Is de piano gestemd?" vroeg Fred haastig. „Ik heb hem een paar weken geleden laten stemmen". „Mij bevalt de kamer wel", zei plotseling het meisje. „Ik ga er mee accoord". „Ik neem de kamer" zei Fred kalm. Zijn lieve tegenstandster- ging voor hem staan en keek hem aan. „Ik heb het eerste gezegd dat ik hem neem", wees zij hem te recht. „Maar ik was het eerste aan de deur", wierp Fred tegen. Nu begon het cneisje te glimlachen en keerde zich- naar de hospita: „Dan moet u maar beslissen". Deze aarzelde. Dergelijke moeilijkheden brachten haar een beetje van haar stuk. Gewoon een probleem, dacht mevrouw Stippel „Ik wil geen verantwoording op me nemen. Ik ga naar mijn keuken, ik heb een cake op het vuur staan en intusschen kun u het met el kaar eens worden". Zij liep naar de deur. „Laat u het lot be slissen", meende ze, zich half omdraaiend, „kruis of munt!" en meteen verdween ze. „Geen slecht idee", zei Fred. „Zullen we het doen?" „Mij goed meende het cneisje. Fred nam een geldstuk uit zijn portemon- naie en hield het voor hem uit. „Kop of munt?" „Kop!" Hij liet het geldstuk in de hoogte tollen en beide bogen zij gelijktijdig voorover om het resultaat te zien. „Munt!" riep ze teleur gesteld. Toen richtte zij zich kwiek op, deed een paar passen door de kamer en ging bij het raam staan. Het was Mei, het raam stond open en een lekker frisch windje kwam naar binnen. Een veelbelovend zonnestraaltje viel op het goudblonde haar van het meisje. Ze stond daar een beetje treurig. Haar teere, kin derlijke gestalte teekende zich heel smalle tjes tegen het venster af. Fred voelde een hevig gevoel van medelijdp" „Het spijt me juffrouw, dat ik juist ge wonnen heb. Ik ben bereid u de kamer af te staan". Zij antwoordde niet. Zachtjes drong door het raam een wals- melodietje van een straatorgel de kamer in. Impulsief liep Fred naar de piano, zette de klep omhoog en begon de walsmuziek te be geleiden. Hij vergat de heele kamer en het meisje erbij en pas toen zijn melodie uit was, besefte hij, dat hij niet alleen was. Hij draaide zich om. „Dank u", zei het meisje. „U speelt verruk kelijk mooi". „Het is mijn beroep", antwoordde hij. „Zoo? Bent u musicus". „Ja, ik kom uit Parijs, waar ik aan het conservatorium heb gestudeerd. Ik heb tot nu toe aldoor in hotels gewoond, maar dat steeds op andere piano's spelen begint me te ver velen. Daarom was deze kamer zoo geschikt voor me geweest". Zij glimlachte begrijpend en haar glimlach betooverde Fred. „Maar de kamer is voor u", ging hij door op geruststellenden toon en hij verwonderde zich eigenlijk een beetje over zijn vrijgevig heid. Hij keerde zich naar de deur om weg te gaan. Toen kwam mevrouw Stippel binnen. „Nu?" vroeg ze. „Bent u het eens kunnen worden?" „Ja", zei Fred. „De kamer is voor deze dame". „Dank u", bracht het meisje in het midden. „Ik neem hem niet". „Nou, dat begrijp ik niet", onderbrak de hospita de dialoog. „Tien minuten geleden wilde u allebei de kamer graag hebben en nu geen van tweeën meer". „Mijnheer is musicus", verklaarde de juf frouw, „en hij hecht veel waarde aan de piano". „Een dame heeft in ieder geval 't voorrecht", sprak Fred tegen. „Ik denk dat het beste is", meende mevrouw Stippel, terwijl er een fijn glimlachje om haar moederlijk gezicht kwam, ..dat u allebei naar beneden gaat en eens gezellig een half uurtje in het park gaat wandelen. Het is een prach tige voorjaarsmiddag, het zonnetje schijnt lekker warm en de vogeltjes zingen" ....Ze werd beslist poëtischMisschien kunt u daar gemakkelijker tot een besluit komen. Twee uur later werd er stormachtig aan de bel van mevrouw Stippel gerukt. Zij deed open. Het „paartje" stond voor de tweede maal dien dag voor haar. „Nu hebt u een beslissing kunnen nemen?" begon zij meteen. „Wij zijn het eens", zei Fred en keek blij naar het van geluk stralende meisje aan zijn zijde. „Wij nemen de kamer, maar pas met juni. dan zijn we getrouwd, begrijpt u!" „Nou, God-zij-dank!" rien mevrouw Stip pel en slaakte een zucht van verlichting. „Heb ik het niet direct gezegd, dat u een pracht- paartje bent?" 'tls tijd voor de bollen. Een afgezaagd onderwerp, als u wilt, dat opzetten van bollen. Maar intusschen wijst de ervaring uit, dat 't heusch niet overbodig is om er nog eens op te wijzen hoe 't wèl moet, want dat weet nog altijd niet iedereen. Is het niet zonde en jammer dat we goede bollen koopen, er moeite en tijd aan besteden om ze op glazen of in bakjes te zetten, en dan tenslotte nog heelmaal geen. of uiterst poo- vere resultaten hebben? Aan wien ligt het dan? zou nu heusch de betrouwbare firma die ze ons leverde schuldig zijn? Och kom, in 99 van de 100 gevallen is de mislukking onze eigen schuld. Want er bestaat nu eenmaal de oude, maar onjuiste regel, dat bollen zeven weken en niet langer in de donkere kast moe ten staan, voordat ze voor het raam mogen. En die regel heeft al onnoemelijk veel kwaad gesticht, want de eene bol heeft veel meer tijd noodig dan de andere en zeven weken is in bijna alle gevallen te kort. Laten we dus lie- bollen op glazen zélf zien, hoever het is. ver opletten en aan de ontwikkeling van de Een hyacint, onverschillig of die op glas .staat of in grint en water, in aarde of bulb- fibre, mag pas voor het lichte venster ge plaatst, wanneer de neus van den bol. tus schen duim en vinger genomen, een duidelijke verdikking laat voelen den bloemtros en daaronder nog minstens een c.m. van een dunner gedeelte, dat later de bloemstengel zal blijken te zijn.. Een hyacint op glas mag net niet aan het water raken, het water moet steeds bijgevuld zijn en het glas wordt voor het'gebruik goed schoon gemaakt. We gebrui ken geen regenwater, maar zuiver leidingwa ter. Glazen bakken voor grint en water wor den eerst schoon gemaakt, het grint gewas- schen. Op -den bodem komt een laagje grint van een paar c.m., dan de bollen vlak naast elkander, daartusschen en erover op de bo venste toppen na ook weer grint. Dan wordt de bak half met water gevuld. Bulb-fibre, het ersatz voor voedzamen grond, bestaat uit turfmolm met fijne schelpen en houtskool en verschillende kunstmeststoffen. We maken dit droge mengsel goed nat, en kneeden het door en door met water, tot het een vochtige brei is. Hierin kunnen alle mogelijke bollen geplant worden en omdat bulbfibre niet muf wordt kunnen we er bakjes voor nemen zonder gat in den bodem en zelfs geglazuurde potten. Een mooie gelegenheid om eens een mooie kom of schaal voor crocussen of iets anders te gebruiken. Bulbfibre kan maar één keer ge bruikt worden, want de bollen halen er alle kracht uit. We moeten zorgen dat het steeds vochtig wordt gehouden wanneer we erin ge plant hebben. Bollen in potten met aarde gezet zullen het makkelijkste buiten ingegraven kunnen wor den, in den kouden bak of anders in den vol len grond. We halen ze dan binnen wanneer de knoppen hoog genoeg boven den grond staan en zetten ze licht en zoo koel mogelijk. Dat is voor alle bloeiende bolgewassen de beste plaats trouwens. Het voordeel van planten in aarde is, dat we later de bollen met wortel kluit en al in den grond kunnen zetten (ten minste crocussen, narcissen, allerlei kleingoed dat ook vast kan blijven staan, en tulpen die in het najaar weer moeten worden opgeno men; hyacinten vallen meestal erg tegen bij deze behandeling). Wat de donkere kast aangaat, die moet ab soluut pikdonker zijn, droog, koel en juist vorstvrij; dus b.v, een kast in een onverwarm de kamer. Heel wat bollen mislukken omdat ze in een warme kast zijn weggezet. We blijven dan toch geregeld controleeren en water bij vullen en zetten de kastdeur voor de ventila tie 's nachts een eindje open. De beste plaats, eenmaal in het licht, is zoo koel mogelijk, zeker wanneer de knoppen nog niet uit zijn. Laten we ook probeeren om geen zuidvenster voor onze bollen uit. te kie zen. De zon stooft de wortels van onze hya cinten op glazen en in het lauwe water ont staan licht allerlei schimmels. L. S. PRINSES LIEVEN. Het Rusland-comité meldt ons, dat de be kende Russische Prinses Lieven, die na veel omzwerven en lijden tenslotte uit Rusland heeft kunnen vluchten, Woensdagavond 20 October een lezing hoopt te houden in de kapel van Bethesda-Sarepta. KAMER VOOR KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 124ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken te houden op Dinsdag 28 September 1937 des namiddags te 8 uur in het gebouw der Kamer luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Vaststelling datum verkiezing leden. 5. Herbenoeming voorzitter, leden en pl.v. leden Bevrachtingscommissie I-Iaarlem. 6. Benoeming Commissie ingevolge art. 13 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 7. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. de Directie der Nederlandsche Spoorwe gen te Utrecht, inzake treinverbinding Haar lem-Oosten des lands. b. de Directie der Nederlandsche Spoorwe gen te Utrecht, inzake abonnementskaarten. c. het bestuur der Samenwerkende Binnen schippersorganisaties in Nederland te Hille- gersberg, inzake samenstelling Bevrachtings commissie Haarlem. d. den minister van Sociale Zaken te 's-Gra- venhage, inzake distributie aan werkloozen en behoeftigen. e. de heeren Dekker en Jongkind te Aals meer, inzake éénrichtingsverkeer te Aalsmeer. f. den minister van Economische Zarcen te 's-Gravenhage, inzake vestiging slagerij te Nieuw-Vennep. 8. Goedkeuring verleende subsidie aan de Vereeniging Koninginnedag te Haarlem. 9. Subsidieaanvraag van het Nationaal Co mité tot Beteugeling van het Cadeaustelsel voor te houden congres. 10. Verslag Commissie Verkeer en Vervoer, inzake IJsbestrijdingsfonds 1936-1937. 11. Verslag Commissie regeling Uitverkoo- pen en Opruimingen in het Winkelbedrijf. 12. Verslag Commissie Onderwijs, inzake cursussen 19361937. Voorstel Commissie Onderwijs, inzake cur sussen 1937—1938. 13. Verslag van de Afgevaardigden naar het Congres der Internationale Kamer van Koophandel te Berlijn. 14. Concept schrijven Bureau aan Burge meester en Wethouders van Haarlem, inzake Zakelijke Belasting op het Bedrijf. 15. Concept schrijven Bureau aan Bur gemeester en Wethouders van Haarlem inzake scheepvaartlasten. 16. Concept schrijven Bureau aan den mi nister van Waterstaat, inzake tunnel Velsen. 17. Rondvraag. 18. Besloten zitting.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11