IIA ADI 1 im;c nu HRI jtrt HAAK LI IVI O UA .O D LAU Ook 1938 nog niet zonder tekort. De Millioenen-nota. Ergerlijke kindermishandeling in Haarlem-Noord. Scheepverkeer. Het Nationale Park Veluwezoom. BERICHT Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16641 Verschijnt dagelijks, Selialve op Zon- en Feestdagen. iWOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vi. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37. Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTBNTÏëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abormés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN14 PAGINA'S. Sterk gestegen defensie-uitgaven. De thans bij de Kamer ingediende Millioenennota toont, ondanks de op leving, nog het sombere beeld van een tekort, dat dor boekhoudkundige over bruggingen van 84.720.656 tot 13.245.656 is teruggebracht. De groote stijging van de Defensieuitgaven is een van de hoofdoorzaken, dat de ontwerp begroting voor 1938 niet met een „onzichtbaar" tekort is ingediend. Lager zijn de uitgaven slechts voor het subsidie aan werkloozenkassen (ƒ650.000) en voor den steun aan de zeevaart en de textielnijverheid 5.350.000). De noodlijdende gemeen ten krijgen 3.05 millioen meer. De eindcijfers van de begrooting zijn: Uitgaven 703.195.931 Inkomsten 689.920.275 Dr. H. Colijn. Tekort 13.245.656 De tekorten van 1934,1935 en 1936 waren afgerond resp. 33.237.000; 72.907.000 en 36.702.000. Minister de Wilde heeft zijn eerste „Millioe nen-nota" ingediend, bij de Rijksbegrooting van 1938, en zooals gisteren op deze plaats, in een commentaar op de Troonrede, al voor zien werd is het gewrocht niet opwekkend van toon. De kern van 's ministers betoog' is, dat ofschoon de rijksmiddelen in den laat- sten tijd veel ruimer zijn komen toevloeien en de raming voor 1938 dan ook met rond vijftig millioen is verhoogd, er nog. een zichtbaar te kort van 13 millioen op de begrooting blijft vanwege de zeer groote verhooging der uit gaven voor defensie. Deze omstandigheid bleek uit de Troonrede, die uitvoeriger was dan anders, ook al en ik heb er gisteren reeds de aandacht op gevestigd hoe de internatio nale besvapeningswedstrijd aldus ook in ons land het herstel van de welvaart remt en ver laging der belastingen belet. De Millioenen-nota heeft de strekking, al de omineuze uitlatingen in de Troonrede nog eens dik te onderstreepen. Het zichtbare te kort van 13.2 millioen meet men eigenlijk met 71V2 millioen verhoogen tot 84.7 millioen, want de regeering heeft vrijwel alle „boe kingsbesparingen" van de vorige jaren moe ten handhaven. Er is dus nog geen sprake van een sluitend budget en dat moet er eerst zijn eer men aan zulke hoogst-gewenschte dingen als belastingverlaging, verhooging van salarissen en loonen, onderwijsverbeteringen enz. kan toekomen. Hier begint het den gewo nen burger al weer wat voor de oogen te draaien als hij eraan 'denkt, dat belasting verlaging en verhooging van salarissen en loonen essentiëele voorwaarden zijn voor een snelle verbetering van de volkswelvaart, voort vloeiend immers uit verhoogde koopkracht. Hij bemerkt dat hij weer beland is in het be kende economische ki'ingetje-waarin-men- •ronddraait. Hij wordt nog iets draaieriger als hij 's ministers vage uitlatingen leest over de mogelijkheid van conversie van de staats schuld, eindigend met de mededeeling dat de minister deze vraag onbesproken wil laten. Uit het vicieuse cirkeltje kan hij zich alleen bevrijden door te constateeren dat de regee ring aan het conservatieve beleid der crisis jaren vasthoudt omdat zij het niet durft los te laten: ten eerste omdat defensie de ge- heele begrooting drukt en voorloopig zal blij ven drukken (Volgens bescheiden eischen denkt men in de jaren 19381941 ongeveer 157 V2 millioen noodig te hebben aan nieuwe defensie-uitgaven), ten tweede omdat zij op het standpunt staat „dat de wereldconjunc tuur in zekeren zin parallel loopt met de con junctuur hier te lande". En de wereldcon junctuur wordt door minister de Wilde met kennelijke achterdocht beschouwd. Hij heeft geen zekerheid dat zij in de naaste toekomst in stijgende lijn zal blijven, dewelke twijfel ons in zooverre niet speciaal behoeft te ver ontrusten, dat niemand, op welk tijdstip dei- geschiedenis ook, ooit die zekerheid heeft kun nen hebben. Wel uit de .minister van Finan ciën het vertrouwen, dat langs de thans uit verkoren wegen de reëel-sluitende staatsbe groting zal worden bereikt. Het pessimisme in deze beschouwing voelt met in de ietwat vage stelling, dat de Neder- landsche conjunctuur „in zekeren zin" met de wereldconjunctuur parallel zou loopen en blijven loopen. Het begrip wereldconjunctuur is niet gemakkelijk vast te leggen. Men kan bezwaarlijk meer afleiden uit de opmerking- van den minister, dan dat een voortzetting van de algemeene opleving in de wereld zich ook in ons land zou gevoelen en dat een nieu we inzinking dezelfde uitwerking zou hebben, hetgeen een onloochenbare waarheid is, want een klein land als het onze is in hoogen mate afhankelijk van de gebeurtenissen op de we reldmarkt. In politieken zin heeft de inter nationale toestand al sinds jaren geen ver trouwen meer kunnen wekken; in economi- schen zin is dit vertrouwen in den laatsten tijd gedeeltelijk hersteld. Maar de Nederland- sche regeering toont zich ook ten deze ach terdochtig', hetgeen overigens natuurlijk niet zonder binnenlandsch-politieken achtergrond is, want zij wil de Tweede Kamer bij voorbaat zeggen: „Pas op! Niet royaal worden!" Het geen herinnert aan de vorige regeering, die niet over een vaste meerderheid beschikte. Deze, zijnde een Christelijk coalitie-kabinet vertegenwoordigend drie partijen, doet dat echter wèl en kan dus, zou men zeggen, haar ,wil doorzetten. Het verschil komt in de Mil lioenen-nota niet tot uiting. Resumeerende kan ik niet anders zeggen dan dat het een somber-gestemd stuk is. Moge het geen ontmoedigenden invloed op den par ticulieren ondernemingsgeest, waaraan nu juist zoo dringend behoefte bestaat, doen gel den. Dat zou zeer zeker hoogst ongewenscht NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Op Maandag 27 en Dinsdag 28 September wordt voor den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring door het Nieuw Schouwtooneel onder leiding van Frits Bouwmeester opge voerd „Atlas-Hotel", spel in drie bedrijven van Armand Salacrou, vertaald door J. C. van der Horst. Meisje en jongetje lot bloedens toe geslagen. Jongetje met vastgebonden handjes in bed. Reeds gedurende geruimen tijd had het ge zin van zekeren S. in de Herculesstraat te Haarlem-Noord de aandacht van de Kinder politie. S., een weduwnaar, woont daar samen met de 38-jarige gehuwde vrouw K„ wier man haar ongeveer drie jaar geleden verliet. Er zijn zeven kinderen in huis, waarvan het jongste drie weken oud is. Er waren kinderen uit het huwelijk van S., uit het huwelijk van de vrouw en tenslotte van S. en deze vrouw. Hoewel aangenomen kon worden, dat de be handeling van de kinderen veel te wenschen liet, kon tot nu toe niet worden vastgesteld, waaruit het lijden van de kinderen thuis be stond. Herhaaldelijk werd het gezin naar aanlei ding van geruchten van kindermishandeling door de inspectrice van politie bezocht en soms op de onverwachtste oogenblikken. Die geruchten lekten uit doordat een der dochter tjes telkens wegliep en van de mishandeling- vertelde. De buren vestigden de aandacht van de inspectrice er op, dat de kinderen dikwijls mishandeld werden. Toen de vorige week de buren aan de in spectrice vertelden, dat ze in de woning van S. wederom slaan en gehuil gehoord hadden, is zij er weer naar toe gegaan. Ondanks heftig verzet van vrouw K. heeft de inspectrice de kinderen aan den lijve onderzocht, waarbij bleek, dat onverwijld ingrijpen geboden was. Een jongetje van 5 jaar en een meisje van 7 jaar hadden het moeten ontgelden. Zij waren door vrouw K. bont en blauw geslagen, waarbij de vrouw van een stuk hout gebruik had ge maakt. Speciaal het ventje was door de ont aarde moeder ernstig toegetakeld en bloedend gewond. Hij had een gat in het achterhoofd en een wond boven het oog. Het jongetje zat vol met groene en gele plekken. Hij kwam nooit in de buitenlucht en moest meestal met vastgesnoerde handjes, door middel van een dun, vuil touwtje, dat haast niet los kon ko men, in zijn bed blijven liggen. Bovendien ver keerde hij in totaal ondervoeden toestand, Door bemiddeling van de Kinderpolitie zijn deze kinderen onverwijld elders ondergebracht. Het knaapje moest op advies van den dokter in een ziekenhuis ter verpleging worden opge nomen. Het meisje werd in een kindertehuis onder dak gebracht. Als de inspectrice het gezin bezocht en naar het jongetje vroeg, kreeg zij het nooit te zien. Haar werd altijd gezegd dat het kind buiten speelde. Maar thans liet zij zich niet met die leugen afschepen, zoodat de huishoudster, die op het oogenblik in de woning aanwezig is, omdat vrouw K. wegens de geboorte van een baby te bed ligt, wel gedwongen was, het jongetje aan de inspectrice te laten zien. De vader, die overdag nooit thuis is en die natuurlijk ook door de inspectrice werd on dervraagd, verklaarde nooit iets gemerkt te hebben; dat er „iets bijzonders" was. Het mishandelde meisje is uit het huwelijk van S. en het jongetje uit dat van vrouw K. De andere kinderen hadden blijkbaar niets te verduren; één werd er zelfs vertroeteld. Het onderzoek van de politie is nog in vollen gang; tegen vrouw K. zal wegens ernstige kindermishandeling proces-verbaal worden opgemaakt. Er komen ook briefkaarten- automaten. Naar wij vernemen zal het aantal postzegelautomaten nog eenige uit breiding ondergaan door opstelling van dergelijke apparaten ook in daar voor in aanmerking komende klei nere plaatsen. Voorts ligt het in de bedoeling, over te gaan tot jhet plaatsen van b r i e f k a a r te n- au tomaten in de steden. Meisje weifelde bij het oversteken. Door vrachtauto gegrepen en gedood. ABCOUDE-BAAMBRUGGE, 22 September. Vanmorgen omstreeks acht uur is het der tienjarige meisje G. Zagt, wonende te Baam- brugge, op den Rijksstraatweg, aan het einde van de Lange Coupure te Baambrugge door een vrachtauto overleden en op slag gedood. Het meisje was met haar fiets op weg naar de Mulo-school in Amsterdam, Bij de Lange Coupure te Baambrugge moest zij van den Rijksstx-aatweg oversteken naar het rijwiel pad, dat slechts aan één zijde van den weg loopt. Hierbij heeft zij even geweifeld. Zij werd door een vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Aardschok op Celebes. Dinsdagmiddag omstreeks 17.45 is, naar Aneta meldt, te Menado een he vige aardschok geconstateerd, welke circa veex-tig seconden aanhield. De richting was nooi-d-zuid. Het meteorologisch observatorium te Batavia registreerde gisteren een matige beving te 17.14 j. t. op een af stand van 2.100 K.M. De richting was oost-noord-oost. (Dit jaar is het 10.000ste schip in de Rotterdamsche haven reeds op 17 September binnengeloopen. In 1936 kwam het nog op 7 November, in 1935 eerst half December.) De wereld zit aan allen kant In politieke zorgen, In Spanje en de Vei-re Oost, Heerscht menschenslachting onverpoosd, Maar economisch vindt men troost, Want uit de crisis in ons land Groeit weer een nieuwe morgen. De teekenen zijn overal, Dat het nu door wil zetten, Wat waren wij de crisis moe, Nu neemt de energie weer toe, De burger vat weer moed en hoe, Na maagre jaren ('t zevental) Droomt hij nu weer van vette. De goede tijding komt almee Uit Rotterdamsche haven. De zomer was nog niet vex*gaaxx En reeds kwam in de krant te staan: Tienduizend schepen kwamen aan, Er komt weer meer bezoek uit zee, Met alle goede gaven. Men kan maar niet zoo in een wip Tot nieuwe welvaart raken, Maar er is zeker een begin, De gang is er weer beter in, Dat op zichzelf is al gewin, Waardoor wij straks misschien schoon-schip Met heel de crisis maken. Scheepvaart is welvaart, dat staat vast, Door het besef van jaren, Dus, vreemdeling, leg bij ons aan, Wij zien uw schepen volbelaan Graag komen en graag leeg weer gaan, Bezorg aan Rotterdam uw „last" Het zal erwèl bij varen. P. GASUS. Steun gevraagd voor aankoop van yyde Imbosch". Aan den beroemden Veluwezoom met zijn wisselend landschap bezit het Nederlandsche volk een uitgestrekt wandel- en reci-eatie- gebied, gevormd door de bezittingen van de Vereeniging tot behoud vair Natuurmonu menten in Nederland. Begonnen in 1910 met het landgoed Hagenau, heeft de Vereeniging haar terreinen gaandeweg kunnen uitbrei den, o.a. met Rhederoord, het Onzalige Bosch, Beekhuizen en de Rheder Heide. Alles teza men beslaat deze bezitting een oppei-vlakte van ongeveer 2500 H.A. In een circulaire vraagt de Vereeniging thans steun om dit uitgestrekte woud- en heidereservaat tusschen Velp en Dieren, het nationale park Veluwezoom, uit te breiden met het bekende landgoed de Imbosch. ter grootte van 1451 H.A. Voor dezen aankoop moet een bedrag van f 275.0000 bijeenge bracht worden. „Wij zouden gaarne zien" zoo schrijft het dagelijksch bestuur in deze circulaire" dat van deze som een aanzienlijk gedeelte in giften zou kunnen worden bijeengebracht, want de Imbosch kan, willen wij het karakter ten volle behouden, weinig inkomsten af werpen." Behalve door giften zal het geld voor den aankoop bijeengebi-acht moeten worden door rentelooze voorschotten, aflosbaar in 25 jaar lij ksche termijnen eix voorts door het uitge ven van 21/2 pet. obligatieleening in stukken van f 1000. Deze aankoop zal slechts kunnen slagen, indien de Vereeniging kan ï-ekenen op de medewerking van alle natuux-vrienden en gaarne doet zij een beroep op het Nedei-land-' sche volk om deze belangrijke uitbreiding van haar bezittingen mogelijk te maken. Aan het kantoor, Heerengracht 540 te Am sterdam, worden exemplaren der bedoelde circulaire gaarne beschikbaar gesteld. Het woord is aan Machiavelli: De menschen hébben zeU den den moed om volkomen goed of volkomen slecht te zijn. Het verkeer hij cle Schoterbrug, Een plan tot verbetering. Er moet evenwel nog tot uitvoering besloten worden. Eenigen tijd geleden is in den Haarlem schen gemeenteraad den verkeerstoestand bij de Schoterbrug besproken. Gewezen werd op de gevaren die daar ter plaatse bestaan omdat de Schoterbrug te dicht ligt bij het verkeer dat van de viaducten komt. B. en W. deelden toen mede, dat ook zij verbetering in de toekomst noodzakelijk achtten en dat een door Opeixbare Werken daarvoor gemaakt plan voor de raadsleden ter visie zou worden gelegd. Dit is inmiddels gedaan. Uit de plannen blijkt, dat de verbetering groot is opgezet, om dat alleen daai'door het beoogde doel bereikt kan worden. Het is de bedoeling de Schoter- bi'ug te vei'leggen en zoo te makexi dat het verkeer van den Verspronckweg komt te vallen buiten het verkeer van de viaducten. Maar er staat nog niets vast over het tijdstip waarop dit plan uitgevoerd zal kunnen wor den. De mogelijkheid het in den loop van 1938 te doen, wordt door het college onder oogen gezien. Eventueel zou het mogelijk zijn daarvoor de financieele medewerking van het Werkfonds te vragen. Nieuwe inspecteur van politie. De heer K. H. R. Meinema, werkzaam bij de afdeeling politie-administratie alhier, is met Ingang van 1 October a.s. bevorderd tot in specteur van politie 2e klasse. De heer Meinema begon zijn loopbaan als volontair bij de politie te Almelo, Sedert 15 November 1928 was hij werkzaam op de af deeling administratie aan het bureau Smede- straat. Pirateiulom nog in actie. Fransche mailboot door vliegtuig aangevallen. Havas meldt uit Taxiger. 21 September: De Fransche mailboot „Koutoubia" van de „Compagnie Paquet", die met zevenhonderd passagiex-s aan boord, van Corsica op weg was naar Casablanca, heeft medegedeeld te zes uur des namiddags ten zuiden van de Balea ren door een vliegtuig te zijn aangevallen. Het schip werd niet getroffen. Engelsche oorlogsschepen, die zich op ongeveer acht mijl afstand bevonden, kwamen het schip te hulp en hebben het op zijn reis vergezeld. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. pag. In Haarlem-Noord is een geval van er gerlijke kindermishandeling ontdekt. 1 De rijksbegrooting van 1938 heeft een geraamd zichtbaar tekort van f 13.2 millioen. 3 Minister de Wilde acht saneering nog on vermijdelijk. 3 Een vergelijking van het dienstjaar 1938 met 1937. 3 Het wetsontwerp inzake herberekening van pensioenen wordt ingetrokken. 4 Defensie overheerscht alles, wat de mil lioenennota betx-eft. 4 Nanking en Kanton zijn vanmorgen op hevige wijze door de Japansche vlieg tuigen bestookt. 4 De deelneming van Italië aan de patrouil le in de Middellandsche Zee staat prac- tisch vast. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: de Millioenen-nota. 1 Mr. E. Elias: Impressies van den Derden Dinsdag. 5 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 5 Berlijnsche correspondentie: De Duitsche hoofdstad geheel in duisternis gehuld. 4 H. D. Vertelling: De oplossing. 7 L. S.: September. 7 Damrubriek. 9 Dr. M. Euwe: De achtkamp in Oostenrijk. 9 Een weg terug uit een hel; reclasseerings- werk op het Duivelseiland. 13 K. Andr.: Een parlement met twee mil lioen leden. jg J. B. Schuil: Geen dubbeltje in z'n zak. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op n

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1