De pers over HEROPENING DONDERDAG 23 SEPT. Fa. v. VASTENHOVEN Troonrede WIJ HEBBEN VERBOUWD 2.30 UUR WEERBERICHT De Bilt voorspelt: EEN BRIL? - STIENS! WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 PT A A R E E M'S DAGBCSD 2 Het Alg. Handelsblad (11b.) merkt over de Troonrede o.m. op: „De troonrede maakt den indruk alsof haar ontwerpers zich tot taak gesteld hebben om veel ruimte voor speling te houden. Bij zulk een doelstelling past het om veel in het vage te laten, en met elastische formules te wer ken, die weinig houvast geven en waarvan niemand zonder meer de draagwijdte kan meten. Het blad constateert, dat de vier roomsche minister hun sporen diep in dit program heb ben doorgedrukt. De pleidooien voor gezinsbehoeften bij de bepaling van het arbeidsinkomen, voor be- drijfssamenwerking in het belang der volks huishouding, voor versterking van onze han delspolitieke weerbaarheid, beveiliging van den binnenlandschen afzet onzer eigen pro ducten, en voor meer samenwerking in dit verband met Indië, zijn weerklanken van bij zondere ordenende actieve en protectionisti sche verlangens die door de roomsch-katho- lieken in een omvang worden gewenscht. waarmede zelfs in sociaal-oeconomisch ver wante kringen lang niet allen accoord zouden gaan. Hoe ver en hoe snel zal men willen gaan? Opmerkenswaard is, dat in dit lijstje, en in de geheele troonrede het veelomstreden woord „ordening" niet voorkomt, ondanks de geweldige fanfares waarmede dit begrip voor al van roomsch-katholieken kant voortdu rend pleegt te worden omhooggeblazen. Maar de roos der ordening (en alle dwang en over heidsbemoeiing die daarmee gepaard gaat) „by any other name would smell as sweet" in de neuzen van hen die daarop hun zinnen ge zet hebben." Het blad concludeert tenslotte o.m.: „dat de groote lijnen van het oude vierhoeksprogram van dr. Colijn ook in dit nieuwe program her kenbaar zijn: in totaal: bevordering van onze volks kracht en volks welvaart. De „Nieuwe Rotter damsche Courant" (lib.) wijdt een uitvoerige be schouwing aan de passage, dat „in wetgeving en bestuur voor alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genoemen", die het blad be sluit met de woorden: „Wij verheugen ons echter over de verzeke ring in de Troonrede, dat toespitsing van te genstellingen zal worden vermeden, al zal moeten worden afgewacht wat daarvan in de practijk terechtkomt". Aan den zin in de, Troonrede over samenwerking in onderne ming en bedrijf knoopt het blad een verma ning tot de liberalen vast om bij het vroeg of laat te verwachten algemeene politieke debat, het principieele liberale geluid te laten klinken." Met enkele reserves juicht het blad de aan gekondigde maatregelen op landbouwgebied toe en schrijft dan o.a. nog: „Overigens biedt de Troonrede ook aan gaande de voornemens der regeering op han dels- en oeconomisch gebied weinig houvast. De vorige Troonrede van het Kabinet op breede basis kon in dat opzicht veel meer be vredigen. De aangekondigde wetsontwerpen zullen moeten worden afgewacht, alvorens daarover een oordeel kan worden geveld." De Maasbode (r.k.) is van oordeel, dat de regeringsverklaring een nieuwen koers teekent: „De feiten rechtvaardigen den nieuwen koers, maar de nieuwe mannen zien dan ook om U nog beter te kunnen bedienen Ter gelegenheid hiervan geven wij bij aankoop vanaf 1.50 KINDERSPEELGOED vanaf 2.50 LUX AARDEWERK OSTADESTRAAT 4 TEL. 10413 In manufacturen, tricotages, kousen DAMES en HERENMODES SINDS 1898 (Adv. ingez. MedJ AGENDA Heden: WOENSDAG 22 SEPTEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Mister Flow, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Drie handige meis jes. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Esther de Boer van Rijk in „Oip Hoop van Zegen", 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De veroveraar van Indië met Ronald Colman. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. Behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Heemstede: Groenendaal, DeChristus- •peler. 8 uur. DONDERDAG 23 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Geb. Protestantenbond: Voordracht door B. v. d. Meer. 8.15 uur Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dec avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. de feiten en spreken nieuwe taal. Nieuw is de krachtige wijze, waarop de Troonrede de Ne- derlandsche taak ten aanzien van de over- zeesche gewesten in het licht stelt. Geen rhe- torisc'ne frase, maar een inhoudrijke passage is gewijd aan de groote gebiedsdeelen over de zeeën, waar millioenen leven onder de Neder- landsche driekleur. De belangen van die mil lioenen, zoo nauw samenhangend met de Nederlandsche belangen hebben een eerste plaats gekregen in de Troonrede." Het blad schenkt veel aandacht aan de pa ragrafen, waaraan de R.K. ministers heb ben medegewerkt, wijst erop, dat het hard is. dat noodzaak ons dwingt voor defensie zoo veel geld uit te geven en herinnert eraan, dat het heeft gepleit voor de totstandkoming van een werkelijk christelijk kabinet: „Het stemt ons dankbaar, dat het kabinet hier de christelijke vlag ontplooit in de for- sche zinsneden, waarin „vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer" wordt genomen, waai'in, met een beroep »op „innerlijke rede lijkheid", als kenmerk van Regeeringsbeleid wordt aangegeven: „een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de posi tief Christelijke grondslagen onzer samenle ving" en waarin wordt beleden, dat wijsheid en kracht alleen komen kunnen van God." De „Nederlander" (c.h.) vindt de Troonrede „een stuk uit één stuk". „Het is een kloek en evenwichtig stuk, waarvan de paragrafen niet zooals ook wel eens het geval was min of meer kunstma tig aan elkaar zijn geregen, doch dat één ge heel is en een duidelijk beeld geeft van de principes, waarop het huidige Kabinet zijn politiek zal baseeren. Principes, waarmede wij in het algemeen volledig kunnen instemmen." „De beginselverklaring kunnen wij in het algemeen zeker onderschrijven. Gods wet tot opperste richtsnoer in wetgeving en bestuux en doelbewust streven naar beveiliging en ver steviging' van de samenleving. Wanneer wij daarbij lezen, dat „aldus" een beleid zal kunnen worden gevoerd, dat „ook door zijn innerlijke redelijkheid instem ming vordert", dan herinneren wij ons de natuurrechtsgedachte van Thomas van Aqui no en daarmede de specifiek roomsch-katho- lieke staatsleer." „De economische paragrafen, die wellicht nog het meest gedetailleerd zijn, zijn als ba sis voor het beleid der komende periode van zeer groote beteekenis. Wie de steeds weer in deze kolommen verdedigde opvattingen kent, zal begrijpen, dat dit economisch program in het algemeen onze volle instemming heeft." De Standaard (a.i\) verneemt uit de Troonrede een zeker geluid. Het eerst wordt de aandacht getrokken door de beginselverklaring. Naar aanleiding van de passage inzake de ontheiliging van den Zondag, merkt het blad op: „Het valt op, dat hier een voorzichtige om schrijving wordt gekozen. Maar dit behoeft den antirevolutionair niet tegen te staan, wijl hij er van overtuigd is. dat de Overheid hier wel een positieve taak heeft, wat haar eigen voorbeeld betreft, maar dat haar optreden in het volksleven meer een negatief karakter draagt." Wat de economisch-sociale paragrafen be treft, zegt het a.r. orgaan: „Dat ervaring heeft geleerd, blijkt uit het feit, dat de Regeering voor Indië de les dei- crisis ter harte wil nemen teneinde voor de toekomst beter bestand te zijn tegen schok ken, als in de laatste jaren werden onder vonden. Dit zal ook moeten gelden voor het moederland. Het economisch program, in groote lijn ontwikkeld, biedt daarvan het bewijs. Wij ge- looven, dat de Troonrede op gelukkige wijze i aangeeft wat voor den gang van ons bedrijfs- leven noodig is." „Het Volk" (s.d.) schrijft „Van het aan- passersfront geen nieuws": „Daar klinkt in de Troonrede van 1937 geen werkelijk nieuw geluid en zij, die na het op treden van het kabinet hebben voorspeld, dat een ingrijpende wijziging van den koers niet viel te verwachten en dat op een krachtige politiek van welvaartsherstel en maatschap pelijke hervorming niet mocht worden gere kend zij krijgen vandaag, helaas, gelijk Een ietwat hoopvoller toon en de aankondi ging van enkele maatregelen, welker belang wij niet onderschatten, deze verblijdende noten in de Troonrede vinden voldoende ver klaring in het economisch herstel, dat in Ne derland niet achterwege blijft, nadat het el ders reeds in veel sterker mate was opge treden. Zooveel als thans in uitzicht wordt gesteld, had in de nieuwe financieele verhouding ook de oude regeering wel gegeven. In dit staats stuk is niets te vinden, dat op een eigen, krachtiger sociaal-economisch beleid van de nieuwe heeren kan duiden. De liberalen heb ben slechts twee achterneefjes als vakminis ters in het kabinet gekregen, doch zij kunnen met den koers, voor zoover deze uit de Troon rede kan worden afgeleid, tevreden zijn; nog regeert in Nederland Colijn." WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.99 5/8 Berlijn 72.67J4 Parijs 6.18 Brussel 30.49 Zwitserland 41.61 New York 1.813/32 12.uur. Londen 8.97:4 Berlijn 72.67 >4 Parijs 6.23 Brussel 30.50 Zwitserland 41.61 Kopenhagen 40.10 Stockholm 46.30 Oslo 45.15 New York 1815/52 Praag 6.34 GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BADINRICHTINGEN. In het tijdvak 116 September 1937 zijn in de gem. zwem- en bad-inrichtingen 20722 ba den genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart: Heeren Dames Abonnés 2842 2404 20 ets. baden 105 78 10 ets. baden 106 103 Vereenigingsbaden 75 34 Schoolbaden 406 202 Kostelooze baden 1988 2069 5522 4890 Delft: Heeren Dames Abonnés 4370 4544 20 ets. baden 86 89 10 ets baden 168 155 Vereenigingsbaden 11 Schoolbaden 513 374 8148 $162 LOUPEN EN LEESGLAZEN vanaf ƒ0.65 W. KUIPERS Zn. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Oostelijken wind. in het Noorden licht tot half bewolkt met weinig of geen regen, in het Zuiden toenemende bewol king met mogelijk eenige regen, iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 765.3 m.M. te Breslau. Laagste 749.2 m.M. te Thorshavn. De depressie welke gisteren nog over Scan dinavië lag, vulde gedeeltelijk op en trok naar het Noordoosten af. De Oceaan-depressie kwam naderbij, de secundaire welke gisteren op Ierland reeds hevigen regen veroorzaakte schijnt zich echter tot een afzonderlijke kern te ontwikkelen, welke naar Frankrijk trekt. In de omgeving van Finland waait het nog krachtig uit Westelijke richtingen met plaat selijk regen, onder invloed van de aftrekkende depressie. Langs de Westkust van Noorwegen is ook de lucht meest betrokken, in Midden- Scandjnavië is zij echter opgeklaard. Ook op het geheele vasteland van West-Europa is de lucht opgeklaard met zwakke Zuidelijke win den. Op de Britsche eilanden is de wind meest matig uit Zuidelijke richtingen met zwaar be wolkte tot betrokken lucht en plaatselijk regen. Verwacht wordt dat de depressie bezuiden ons land langs zal trekken, waardoor de wind naar Zuidoost of Oost zal krimpen. In het Zui den zal de bewolking vermoedelijk iets toene men met mogelijk eenigen regen, voor het Noorden wordt geen regen verwacht. Overdag zal het vermoedelijk iets warmer worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 5.22 uur; n.m. 17.37 uur. Strand berijdbaar van 10.3015.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. VAKWERK ENGOEDKOOP! GIERSTRAAT 27 ALLE ZIEKENFONDSEN (Adv. Ingez. Med.) DE WERKVERSCHAFFING TE HALFWEG. Onder de tewerkgestelden bij de werkver schaffing te Halfweg heeft men opnieuw be sloten pogingen in het werk te stellen om van wege de gemeente het vervoer tot aan het werk te doen vergoeden. Men deelde mede dat het van de Amsterdamsche Poort tot het werk 12]/2 K.M. zou zijn, terwijl door de Arbeids beurs was opgegeven 10 K.M. Hierbij moet echter rekening gehouden worden dat velen in Haarlem-Noord wonen, waarvoor dus de afstand grooter is. Daarbij komt dat de toegang tot het werk alleen plaats kan vinden met een roeiboot waar hoogstens 5 man in gaan wat dus veel tijd vergt en waardoor men 's morgens al voor zes uur van huis moet, ten einde om ze ven uur tijdig op het werk te zijn. Dat krijgt men ook des avonds na afloop van het werk en vooral in deze regenperiode bracht dit ont stemming onder de arbeiders, met het ge volg dat men besloot alsnog een poging tot vervoer van wege de gemeente in het werk te stellen. SPREEKUUR WETHOUDER OPENBARE WERKEN. De heer M. A. Reinalda. wethouder van Openbare Werken is verhinderd deze week spreekuur te houden. LEDEN VERGADERING HAARL. SCHAAK GEZELSCHAP. Dinsdagavond is door het Haarlemsche Schaakgezelschap een ledenvergadering ge houden. De belangrijkste mededeelingen be stonden daarin, dat met het begin van de wintercompetitie naar een grootere lokaliteit zal worden verhuisd nl. naar het gebouw van de c. J. M. V. aan de Lange Margaretha- straat. Verder, dat in de a.s. competitie van den Noordhollandschen Schaakbond met tenminste zes tientallen zal worden deelgeno men en dat de onderl. wedstrijden op dezelfde wijze gespeeld zullen worden als het vorige jaar. Hierna had de prijsuitreiking van den zo merwedstrijd plaats. De heer G. Bollebakker ontving den wisselbeker; de heer Marwitz, die den beker moest afstaan, kreeg als aanden ken een kleinen beker ten geschenke. De overige prijswinnaars ontvingen een fraaie medaille. ALGEMEENE NED. METAALBE WERKERS- BOND. De af deeling Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbondikwam onder leiding van zijn voorzitter den heer v. 't Hul, in ver gadering bijeen, ter bespreking van de actie voor versterking van het ledental. Deze actie zal worden ingeleid met een groote ledenvergadering in de tooneelzaal van de „St. Bavo" op 20 October 1937. Hier komt de hoofdbestuurder W. v. Zijl spreken. De tooneelvereeniging „Vooruitgang" zal aan het slot van de vergadering het zoo gun stig beoordeelde tooneelstuk „De Dienst knecht in huis" opvoeren. Vóór deze vergadering zullen alle leden aan huis worden bezocht, waarbij hun een „reuzenbrief" van het H.B. zal worden aan geboden. Voor de te verrichten werkzaamheden ge durende de propaganda-actie gaven zich een flink aantal leden op. Tenslotte werd het voorstel van het be stuur om in principe te besluiten, een reis- kas te stichten, met algemeene stemmen aangenomen. Het is de bedoeling in het vervolg gedu rende den zomer een of twee dagtochten te maken door een mooi of interessant deel van ons land. Het „Blauwe Zand"-iucident. Zaak voorloopig niet aan de orde? Hoogstwaarschijnlijk zal de behandeling- van de strafzaak tegen den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, die op Donderdag 30 dezer terecht zou staan voor de vijfde kamer der arrondissementsrechtbank te Amsterdam, op dien dag niet doorgaan. Verdachte is n.l. voornemers door zijn verdediger, mr. Van Vessem ,een bezwaarschrift tegen de dag vaarding te doen indienen. Van rechtswege vervalt dan de thans reeds uitgebrachte dag vaarding en moet bij verwerping van het be zwaarschrift, dat in de Raadkamer wordt be handeld, tegen een nieuwen datum de zaak worden aangebracht door het O.M. Ook de zaak tegen Melchers, die, zooals men weet, ten nauwste met die tegen den leider van de N.S.B. verband houdt, zal dan niet op 30 Sept. worden behandeld, doch eveneens worden uitgesteld. Ook mr. v. tl. Goes v. Naters uit de N. S. B. Als lid geroyeerd. Behalve ds. van Duyl en mr. Pont is thans ook jhr. mr. W. v. d. Goes van Naters, chef van den Afweerdienst en van den Persdienst der N. S. B., geen lid meer van die beweging. Hij is nl. als lid geroyeerd. Volgens het Utrechtsch Nieuwsblad mag men aannemen dat ook dit royement verband houdt met met aftreden van Ds. van Duyl, omdat het dit blad bekend is, dat de hee ren Pont, Van Duyl en Van der Goes van Naters voeling met elkaar hebben en er een bepaald punt in stad is, waar zij con tact met elkaar kunnen krijgen. Uit de Rijksbegrooting. Aan de afdeelingsbegrootingen is het vol gende ontleend: Visschershavenbedrijf te IJmuiden. De verbetering van den economischen toe stand doet ook op de exploitatie van het staatsvisschershavenbedrijf haar, zij het nog zwakken, invloed gevoelen. Kon voor 1935 de omzet van het bedrijf nog op 7y2 millioen gulden geraamd worden, voor de jaren 1936 en 1937 moest veiligheidshalve op een omzet van 6i/2 millioen gerekend worden. Gelet even wel op den omzet in het voorjaar van 1937 schijnt het verantwoord voor 1938 dien omzet 1 millioen gulden hooger te ramen, derhalve weer op 7J/2 millioen. Deze hoogere raming brengt mede een hoo- geren opbrengst van de retributie voor den verkoop van de visch met f 20.000, waardoor deze opbrengst dus op f 150.000 kan worden geraamd. Op de kapitaalrekening is voor het ver nieuwen van remmingwerken, voor aanschaf fing' van vischkisten, enz., voor het vernieu wen van halfvloeren en voor vernieuwingen van verschillenden aard te zamen een bedrag van f 73.000 uitgetrokken. Voorts wordt op die rekening voor verlen ging van vischhal C een bedrag van f65.000 aangevraagd. Defensiefonds. Voor de jaren 1936 en 1937 werden op de bêgrootingen van uitgaven ten behoeve van het defensiefonds respectievelijk toegestaan f 23,363,200 en f 25,316.000 voor het inhalen van den achterstand in de materieele uitrus ting van de weermacht. Thans wordt voor 1938 voor dit doel van het bij de wet be treffende instelling' van een defensiefonds toegestane bedrag ad f 53,400.000 het res tant, zijnde f 4.720,800, aangevraagd. Gemeentefonds 1938-1939. Het totaal bedrag der uitkeeringen aan ge meenten wordt geraamd op f 85.563,000. De opbrengst van de Gemeentfondsbelas- ting over het boekingstijdvak 1938-1939 wordt aan de hand van het verloop van het boe kingstijdvak 1935-1936 geraamd op f 60.000.000. Voor het jaar 1938 beloopt de bijdrage uit 's Rijks schatkist f 10.000.000. De opbrengst van de dekkingsmiddelen is te ramen op f 77,033,400 zoodat als bijdrage van den kapitaaldienst van het Gemeente fonds gerekend moet worden op f 8.529,600 P.T.T r.ekent op f 8.500.000 winst. De toelichting meldt het volgende: Het zal misschien eenige verwondering wekken, dat, niettegenstaande het feit, dat ten vorigen jare de raming van een winst cijfer in de bedrijfsbegrooting voor het jaar 1937 van ongeveer f 8.500.000 als een uitzon dering werd gekenmerkt, niettemin thans weder tot raming van een bedrijfswinst tot f8.500.000 is overgegaan. De ambtsvoorganger van den minister deelde in de memorie van toelichting op de begrooting van 1937 mede, dat hij tot de raming van dit winstbedrag was gekomen, omdat hij meende, dat het be drijf in de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin de schatkist toen verkeerde, moest doen wat maar eenigszins mogelijk was om de nooden daarvan te helpen verlichten en dat, wat de belangen van gebruikers en het be drijf zelve betrof, het gemotiveerd was in dat geval het belang van de schatkist bij deze te doen voorgaan. Het opnieuw ramen van een winst van van f 8.500.000 mag niet tot de slotsom leiden dat ook thans het belang van de schatkist onbeperkt aan de andere hier aanwezige be langen is voorgegaan. Ondanks de zeer hooge bijdrage aan de algemeene middelen is het ditmaal onmogelijk gebleken in de begrooting belangrijke tariefsverlagingen te voorzien en gelden uit te trekken voor verkeersverbete- ringen en daarnaast de jaarlij ksche afschrij vingen op de bezittingen van het bedrijf te verhoogen tot een peil, dat in verband met een goede beheersvoering noodzakelijk wordt geacht. Uiteraard zijn de mogelijkheden dezer begrooting hiermede niet uitgeput, verdere maatregelen echter, welke de bedrijfsleiding op hun invloed op de geldelijke uitkomsten van het bedrijf heeft te toetsen, zullen eerst al naar deze zich in het vervolg zullen af- teekenen, aan de orde kunnen worden gesteld, onderwerpen als deze uitkomsten zijn aan het algemeen conjunctuurverloop. Een en ander is zonder twijfel een verheugend feit. De baten der exploitatie kunnen, niettegen staande de in 1937 ingevoerde tariefsverlagin gen ten gevolge van de conjunctuurverbete ring f 6.115.300 hooger worden geraamd dan die voor 1937. De exploitatielasten zijn f 6.113.500 hooger geraamd dan voor 1937 geschiedde. Deze ver hooging is een gevolg van verschillende om standigheden. Vooreerst speelt daarbij een rol de groei van het verkeer. Verder moet rekening worden gehouden met de algemeene stijging der materiaalprijzen en tenslotte worden, in afwijking van 1937. de jaarlijk sche afschrijvingen op de bezittingen van het bedrijf met een bedrag van f 1.677.300 ver hoogd. HEEMSTEDE Nieuwe inspecteur van politie geïnstalleerd. Hedenmorgen elf uur arriveerde de heer A, Berentsen aan het bureau van politie te Heemstede, waar behalve burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn het bijna volledige politie corps en de commissaris van politie te Haar lem, de heer E. H. Tenckinck aanwezig waren. De burgemeester heette den nieuwen func- tionnaris hartelijk welkom. „Het binnentreden in dit gebouw", zei spreker, „beteekent voor u een nieuwe Lerkkring. Dat u in uw vorigen werkkring waardeering ondervond, bewijst de aanwezigheid hier van uw vroegeren chef commissaris Tenckinck. Dit is het bewijs, dat u in Haarlem banden van vriendschap hebt moeten verbreken, maar ik ben er van over tuigd dat hier nieuwe banden van vriend schap gevlochten zullen worden. U hebt hier een heel wat kleiner korps dan in Haarlem, maar is er een, waar een goede geest heerscht. Onze samenwerking is altijd goed geweest; ik vertrouw dat deze ook nu zal blijven bestaan". Zich tot het corps wendend, zei de burge meester te vertrouwen, dat allen hun beste krachten zullen blijven geven, opdat de arbeid steeds in den meest opgewekten geest verricht zal worden. Inspecteur Berentsen dankte den burge meester voor de benoeming. „Dat is voor mij het bewijs", zei hij, „dat u vertrouwen in mij stelt. Ik zal alles in het werk stellen om dit vertrouwen waardig te worden". Spreker dankte den heer Tenckinck voor diens steun, zoowel in zijn vorigen werkkring als bij spre kers benoeming te Heemstede. Van het corps verwacht hij alles medewer king. „Van Jullie gaat een goede roep uit. Als allen werken in een geest van vriendschap en in een goede onderlinge verstandhouding, dan zullen wij in de toekomst prettig samen werken". Hierna werd het corps aan den nieuwen chef voorgesteld. m* madkt |gj|5 EieiCWTIN PURMEREND MARKTBERICHT. Purmerend, 21 Sept. 1937. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 54.000 K.G. Handel zeer vlug. Hoogste prijs f 23. Kleine Boeren 8 st. 21 per 100 Kilo met Rijksmerk; Goudsche 1, f 25; Volvette 1, f 23; Boter 927, f 1.43.1.49 per Kilo; Weiboter f 1.42—f 1.45 per Kilo. Runderen, totaal 611 stuks. 350 Vette koeien 0.600.76 per Kilo; 142 Gelde koeien f 80180 per stuk; 55 Melkkoeien f 150 f 270 per stuk; 64 Stieren f 0.48—f 0.58 per Kilo; 22 Paarden f 100f 170 per stuk; 120 Vette kalveren f 0.30-f 0.60 per Kilo; 290 Nuchtere kalveren voor de slacht f 8—f 16 per stuk; Nuchtere kalveren voor de fok f 10 f 17 per stuk; 236 Vette varkens voor de zouterijVette varkens voor de slacht f 0.56, f 0.58 per Kilo; 26 Magere varkens f 26—4 32 per stuk; 315 Biggen f 14f 20 per stuk; 999 Schapen f 15f 28 per stuk; 92 Bokken f 4— f 13 per stuk; 766 Lammeren f 12f 28; Kip eieren f 4.80f 5.20 per 100 st.; Eendeieren f 2.70 per 100 st.; Piepkuikens f 0.600.67y2 per Kilo; Oude kippen en hanen f 0.37 1/2— f 0.42 1/2 per Kilo; Konijnen f 0.30f 1.40 per stuk; Eenden f 0.20f 0.55 per stuk; Duiven f 0.40 per stuk. Aftleeling Eieren. Aanvoer 90.000 Eendeieren f 2.20f 2.85; 30.000 Kippeneieren. 6586 K.G. f 5.15—f 5.25 63—64 K.G. f 5.10—f 5.20 60—62 K.G. f 5—f 5.15 58—59 K.G. f 4.95—f 5.05 56—57 K.G. f 4.80—f 4.90 53—55 K.G. f 4.30—f 4.70 50—52 K.G. f 4.10—f 4.30 45—49 K.G. f 3.20—f 4 MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 275 partijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk, totaal 16.375 stuks, wegende 147,375 K.G. Prijs met R.M. Ie soort f 28—29; 2e soort f 25—27. Handel vlue. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Woensdag 22 September 1937. 269 Vette kalveren. Ie kwaliteit 62—66 ct. per kilo, 2e kwaliteit 5260 ct. per kilo, 3e kwaliteit 4350 ct. per kilo. Levend gewicht. 47 Nuchtere kalveren, f 8f 12 per stuk. 121 Varkens. Vleeschvarkens wegende van 90—110 K.G. 69—70 ct. per kilo slachtge- wicht. Zware varkens 6869 ct. per kilo slacht gewicht. Vette varkens 6768 ct. per kilo slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. VEEMARKT ROTTERDAM. 21 Sept. '37. Totaal aanvoer 2966. Paarden 169, Veulens 19, Magere runderen 386, Vette runderen 795, Vette kalveren 68, Graskalvëren 347, Nuchtere kalveren 626, Schapen en lammeren 14, Var kens 6. Bokken en geiten 136. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwaliteit 73, 2e kwaliteit 65, 3e kwaliteit 48. Stieren le kwal. 66, 2e kwal. 62, 3e kwal. 56. Vette kal veren le 98, 2e 88, 3e 7075. Schapen le 52, 2e 45, 3e 40. Lammeren le 62, 2e 59. 3e 53. Gras kalveren 2e 55, 3e 45. Nuchtere kalveren le 52, 2e 48, 3e 44. Slachtpaarden le 54, 2e 48, 3e 44. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 29. 2e kwal 25, 3e kwal, 20. Lammeren le 9, 2e 17, 3e 14. Nuchtere slachtkalveren le 13. 2e 10, 3e 7. Nuchtere fokkalveren le 20, 2e 18, 3e 16. Slachtpaarden le 250, 2e 190, 3e 130. Werk paarden le 370, 2e 320, 3e 205. Hitten le 235, 2e 200, 3e 140. Veulens 2e 270, 3e 180. Stieren le 265, 2e 225, 3e 150. Melkkoeien le 370, 2e 230, 3e 160. Varekoeien le 180, 2e 150, 3e 105. Vaar zen 1, 180, 2e 135, 3e 105. Pinken le 145, 2e 115, 3e 95. Graskalveren le 55, 2e 8, 3e 20. Bokken en geiten le 14, 2e 10, 3e 6. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: Vette koeien en ossen aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen onveranderd. Stieren aanvoer gewoon, handel traag, prijzen iets lager. Vette kalveren aanvoer matig, handel slecht, prijzen dalend. Schapen en lammeren aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prij zen als gisteren. Nuchtere slacht- en fok kalveren, aanvoer ruimer, handel sleepend, prijzen niet geheel prijshoudend. Paarden aanvoer gewoon, handel matig, prijzen als vorige week. Kalf- en melkkoeien, aanvoer kort, handel weinig, prijzen lager. Varekoeien aanvoer klein, handel sleepend, prijzen niet te handhaven. Vaarzen en pinken aanvoer ge ring, handel redelijk, prijzen onveranderd. Graskalveren aanvoer kort, handel stroef, prij zen lager. Bokken en geiten, aanvoer iets groo ter, handel vlot, prijzen hooger.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2