O Uit Haarlem's Gemeenteraad. DON*DERDAG 23 SEPTEMBER 1937 H A A R EE M'S DAGBLAD S Kent U „Rijno" Tomatensap al?... De Onderwijs-bezuinigingen door Den Haag verlangd. B. en W. trachten die te beperken. De raad gaat nog verder en vermindert de voorgestelde verlaging van de toe. lage aan de onderwijzers der dag-openluchtschool. Zijn de klachten over de Reiniging gegrond? B. en W. zullen de tarieven voor het „bedrijfsvuil" nog eens bezien. Gedachtenwisseling over de samenstelling der vaste raads commissies. Heropening van het Bureau voor Beroeps keuze. B. en W. geven in overweging hiertoe te be- uiten. Woensdagmiddag, vergaderde de Raad van Haarlem. Voorzitter: de heer W. J. B. van Liemt, loco burgemeester. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. De heer C. C. Poppink verzoekt eervol ont slag als leeraar aan de gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs. Wordt verleend. Ingekomen zijn verder: Een verzoekschrift van de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club om verlaging van de Personeele Belasting naar den vijfden grondslag (motorrijtuigen). Mevrouw Scheltema (V.B.) vroeg prae- advies van B. en W. daarop, om dit te kun nen behandelen bij de begrooting. De voorzitter zegde dit toe. Een mededeeling van het bestuur der Chris telijke Opleidingsschool voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs en Inrichting voor M. U. L. O., dat het intrekt zijn verzoekschrift d.d. 15 Juli 1937 om medewerking voor uitbrei ding van de school aan de Dreef 20. B. en W. stellen den raad voor in hun han den ter afdoening te stellen: een verzoek schrift van de Centrale Esperanto Propagan da Commissie om een onderzoek te doen in stellen naar de mogelijkheid van het van ge meentewege oprichten van Esperanto-cur- sussen. Ingekomen was een adres van het N.O.G. om het voorstel van B. en W. tot verlaging der jaarwedden van het personeel der Open- luchtschool niet aan te nemen. De Vereeniging van hoofden van scholen betuigt zijn instemming met dit verzoek. Deze adressen zullen worden behandeld bij het voorstel van B. en W. De heer Klein (R.-K.) was ingenomen met het feit, dat B. en W. voor den komen den winter tijdig de zaak van de kindervoe ding in orde hebben weten te maken. (Ap plaus). Nieuw raadslid. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend raadslid Mevrouw H. Weber-Strick (R.-K.). die in de vacature-H. J. Kuiper tot raadslid benoemd is verklaard, worden onderzocht. De raad besloot tot toelating. Zonder stemming werden de volgende voor stellen aangenomen De balans enz. over 1936 van de Coöpera tieve Woningvereeniging „Onder Dak" worden goedgekeurd. Voorstel om f 1280 beschikbaar te stellen aan het bestuur der R.-K. Jongenssschool te Haarlem voor het aanschaffen van leer middelen. Voorstel om 72.625 beschikbaar te stellen aan het R.-K. 'Kerkbestuur van de parochie van den H. Bavo te Haarlem voor het bijbou wen van zes leslokalen aan de R.-K. bijzondere school aan de Eemstraat 15. Voorstel tot overplaatsing van twee leer krachten bij het openbaar lager onderwijs. Heffing van rechten Alge- meene Begraafplaats. Uiteraard behoort de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het begraven op de begraafplaats aan de Klever laan ook van toepassing te zijn op de begraaf plaats aan den Vergierdeweg, aldus zeggen B. en W. In deze verordening dient dan een bepaling te worden genomen, regelende de heffing van rechten voor het gebruik van de aula en het daarin aanwezige orgel. Zij stellen voor, dat daartoe strekkend ont werp vast te stellen. Het nieuwe art. 3a luidt als volgt: „Voor het gebruik van de aula op de be graafplaats aan den Vergierdeweg is verschul digd: a. bij een begrafenis in een eigen graf le klasse 10; b. in een eigen graf 2e kl. 7.50, c. in een huurgraf ƒ5: d. in een alge meen vak 2.50. Voor het gebruik van het orgel in de aula bij elke in het vorige lid bedoelde begrafenis is verschuldigd 10". Voorstel tot verkoop van grond in de Mars straat aan D. A. Appelboom. Verbreeding Leidschevaart. Voorstel tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Leidschevaart hoek Kogelstraat. Verbetering Kamperlaan. Op het terrein aan de Kamperlaan nabij het Zuider Buiten Spaarne bouwt het bestuur van de Marïastichting een ketelhuis en een waschhuis. Een gedeelte grond, groot pl.m. 100 M2 zal buiten de terreinafscheiding komen te liggen. Het komt B. en W. gewenscht voor dat dit gedeelte grond aan de gemeente wordt overgedragen, ten einde bij den openbaren weg te kunnen worden getrokken. Het bestuur van de Mariastichting is bereid tot overdracht van den grond tegen den prijs van 10 per M2. Dit is dezelfde prijs als des tijds bij den verkoop door de gemeente aan de Mariastichting in rekening is gebracht. Voorstel inzake jde vernieuwing van de rio lering aan de Parklaan tusschen de Jans- weg en de Ripperdastraat. is. en W. vragen een crediet van 3080 voor het bouwen van een muurafscheiding langs het opslagterrein van het bedrijf Openbare Werken aan den Spaarndamscheweg. Voorstel tot wijziging van het uitbreidings plan „Zuid West" Voorstel tot aankoop van grond ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart nabij den Spaarn damscheweg. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de straatbelasting en precariorechten. Salarieering Dag-Openlucht- school. Ged. Staten verzochten aan B. en W. te be vorderen, dat de extra belooning van het on derwijzend personeel der Dag-openluchtschool 'aanvankelijk vastgesteld op 600— en laat stelijk teruggebracht tot 522.50) (zijnde f 550.— min 5 pCt.) thans verminderd wordt tot 400— per jaar. sluiten. De heer Peper (Communist) vond het vreemd, dat de brief van Ged. Staten niet voor den raad ter inzage gelegd is. Daarom kan spreker niet oordeelen of de aanschrij ving van Ged. Staten dwingend is. De Bond van Ned. Onderwijzers heeft in een adres betoogt, dat de voorgestelde wij ziging een onrechtvaardigheid is tegenover het personeel. Het bijwerk dat de onderwij zers doen, doen zij niet als onderwijzers maar als gewone gemeenteambtenaren. Voor het extra werk ontvangen de onderwijzers slechts 50 cents per uur, een loon dus voor de werk verschaffing. B. en W. moeten trachten van de voorge schreven raadgeving van Ged. Staten af te komen. Het gaat maar om f 600 per jaar. De heer Posthumus (s.d.a.p.) zei dat B. en W. hun voorstel karig motiveeren. Ged. Sta ten hebben hun bevel vrij imperatief gegeven. De houding van het hoogere college vindt spr. onbegrijpelijk. De tijd van loonsverlagingen is voorbij. Waarom wordt Haarlem er nu nog toe aangezet? De betrokken onderwijzers hebben indertijd aan Ged. Staten vergunning moeten vragen om de bijbetrekking (opzicht houden op voeding en ligging in de lighal) te mogen aanvaarden. Maar als de Raad het voorstel van B. en W. afwijst, is er kans. dat Ged. Staten óf de regeering de beslissing opleggen. Daarmee moet rekening worden gehouden. B. en W. hebben voorgesteld de betaling der bijbe trekking van f 522 of f 400 te brengen. Spre ker hoopt iets voor de betrokken onderwij zers te bereiken door een tusschenvoorstel te doen, dat beoogt de betaling van f 522 op f 450 te brengen. B. en W. kunnen dan met Ged. Staten over de kwestie onderhandelen. De heer Weustinb (R.-K.) vond het voorstel van B. en W. ook vreemd. Ged. Sta ten hebben toch de ontwerpbegrooting voor 1937 van te voren gezien. Toen hadden zij geen bezwaar. Ged. Staten hebben op veer tien punten verandering gevraagd op Lager Onderwijsgebied. Hebben Ged. Staten niets kunnen vinden op het gebied van het M.O.? Het Lager Onderwijs is hier al veel te veel geplukt. Er zijn alleen stoppels overgebleven en nu wil men ook nog die stoppels afpluk ken. zoodat het nog meer naar beneden gaat. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) B. en W. hadden beter gedaan om te be zuinigen op het terrein van het M.O. Daar zijn ook veel onverplichte uitgaven. Alleen onder wijs in stenografie kost f 2000. Op slot van zaken zullen Ged. Staten wel wijs worden en hun zorg ook uitstrekken over het M.O. en het Voorbereidend H.O. /^VOOR KACHEL EN VOOR yoOMMACHI&N ALLEEN MAAR KOLEN VA KJ FRANS PERQUIN TELEFOON 10212. (Adv. ingez Med.) Als er nu verlaagd moet worden bij het lager onderwijs moet daarover eerst gesproken wor den bij de a.s. begrooting. De voorzitter: ik verzoek den heer Weustink de uitdrukking dat Ged. Staten ein delijk wijzer zullen worden in te trekken, die is ontoelaatbaar. De heer Weustink: ik doe dat, want ik heb het niet zoo bedoeld. De heer Noordhoff (s.d.a.p) zei dat de begrooting voor 1937 nog steeds niet is goed gekeurd. De verlangens van Ged. Staten zijn een gevolg van de inzichten der regeering die gevraagd heeft om 't tekort op die begrooting te dekken. Het is verkeerd dat de heer Weustink er nu het M.O. bij gaat halen. Als hier zooveel te bezuinigen is, laat de heer Weustink dan een nota over die zaak sturen. Die uitlating van den heer Weustink is ongepast. De voorzitter: uitstel van de zaak is on mogelijk, het gaat nog over de begrooting van 1937. De heer C astri c um: wij moeten ons ver zetten tegen de opgelegde verlaging. Aan eenige hooge ambtenaren is onlangs een extra verhooging van jaarwedde gegeven voor extra werk. Dan moet ook niet getornd worden aan de extra belooningen van lager personeel. De heer Schaafsma (C.D.U.) was ook tegen de voorgestelde verlaging. Spreker steunde het voorstel van den heer Posthumus. De heer van Dam (V.D.) betreurde de ver laging, maar er zal niet aan te ontkomen zijn. Misschien zullen B. en W. er in slagen aan de uitvoering van een gedeelte der 14 punten van Ged. Staten te ontkomen. Er zal niet veel an ders aan te doen zijn dan het voorstel van B. en W. aan te nemen. Op zoo'n betrekkelijk klein punt moet men geen conflict met de re geering zoeken. Het is verkeerd, dat een raads lid voor Ged. Staten andere punten gaat op sommen waarop te bezuinigen zou zijn. Men moet niet onnoodig afbreken op het M.O., want dat zou zeer in het nadeel van de ge meente zijn. Mevrouw Schelt,erna (V.B.) vond het ook jammer dat de raad tot de verlaging van de toelage aan de onderwijzers zal moeten beslui ten. De wijste partij voor den raad is het voor stel van B. en W. aan te nemen. Misschien is er reden om hulde te brengen aan B. en W. dat het college verscheidene der 14 punten heeft weten af te wentelen. De heer Boes (V.-D.) zei dat een gedeelte van den tijd voor het lezen der stukken door raadsleden bestemd, de brief van Ged. Staten ter inzage geweest is. Het stuk was evenwel noodig voor de vergadering van B en W. Spreker bracht hulde aan het werk der onderwijzers. Hun bijwerk wordt niet genoeg betaald. De 14 opmerkingen zijn niet van Ged. Staten afkomstig maar van de com missie van de regeering die de begrootingen van gemeenten die een extra bijdrage heb ben gevraagd moet onderzoeken. Inwilliging van alle 14 punten zou het onderwijs scha den. B. en W. trachten daarom aan een deel te ontkomen. Misschien slagen zij daarin, maar dan moet toegegeven worden aan wat kon zonder 't onderwijs te schaden. De Haag- sche commissie verlangt dat op de kosten van de Dagopenluchtschool. die f 20.000 be dragen, f 5000 bezuinigd moet worden. Daar toe zien B. en W. geen kans, alleen willen zij medewerken om f 500 op de salarissen voor het bijwerk der onderwijzers te bezuinigen. De houding van den heer Weustink is twee slachtig. Hij heeft meermalen voorstellen gedaan om te bezuinigen op het M.O. Een deel daarvan hebben B. en W. afgewezen omdat dit in het nadeel van de gemeente zou zijn. Over andere voorstellen kan bij de a.s. begrooting gesproken worden. Wij mogen blij zijn dat ons geen verlagingen op het terrein van het M.O. worden opgelegd. Het is on juist dat er bij het M.O. met geld gesmeten wordt. Het voorstel Posthumus moeten B. en W. ontraden. De heer We us tink. (R.-K.) vreesde dat er een legende gevormd wordt over zijn hou ding ten opzichte van het M.O. De voorzitter: laten wij de bespreking van het M.O. uitstellen tot de a.s. begrooting. De heer Weustink wilde dan alleen zeggen, dat het onjuist is dat hij het M.O. zou willen afbreken. De heer Peper (communist) meende dat als B. en w. een bezuiniging van f 4400 wil len afwijzen voor de Dagopenluchtschool, zij even goed kunnen trachten de geheele voor geschreven verlaging van f 5000 af te wijzen. Laten B. en W. het althans probeeren. De heer Posthumus (s.d.a.p.) pleitte nog eens voor zijn tusschenvoorstel. Mis schien is daardoor iets te redden. Het voorstel Posthumus werd met 19 tegen 17 stemmen aangenomen. Het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Heropening van de Beroepskeuze. B. en W. stellen voor, te besluiten ten be hoeve van de verbouwing van de verdieping van het gebouw aan de Prins Hendrikstraat 1 en van de inrichting van het bureau voor beroepskeuze ter beschikking te stellen een bedrag van 1000— waarvan behoudens na dere financieele regeling 735 te verantwoor den op den kapitaaldienst en 265 op den post volgno. 756 der begrooting dienst 1937. De heer Voogd (s.d.a.p.) was verheugd over het voorstel van B. en W, Hij vond het niet verkeerd, dat personen die advies aan het bureau vragen iets betalen als zij daar toe in staat zijn. De heer Wolzak (A.-R.) juichte ook het voorstel van B. en W. toe. Het bureau kan weer goed werk doen. De belanghebbenden kunnen een deel van de kosten van het bu reau betalen. De heer Noordhoff (s.d.ajp.) vroeg hoe het staat met het onderzoek naar den om vang van de jeugdwerkloosheid. B. en W. dralen daarmee heel lang. De voorzitter (de heer Van Liemt, (r.-k.) wethouder) zei dat het tarief voor ad viezen uit 1934 dateerend aan den lagen kant is. B. en W. hebben het voornemen het tarief te herzien en daarmee bij den raad te komen. Dat de quaestie van de registreering dei- jeugdige werkloozen niet veel opschiet, ligt niet aan B. en W. Er moet eerst overeen stemming met de regeering zijn. Maar er zitten reeds 10 gemeenten te wachten op een beslissing van Den Haag. B. en W. zullen blijven aandringen op een gunstige beslis sing uit Den Haag. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. De nieuwe vuilnisbakken. De heer Noordewier had de volgende vragen tot het college van B. en W. gericht: Blijkens in de plaatselijke bladen versche nen berichten, veroorzaakt de nieuwe wijze van vuilnisophalen belangrijke extra uitga ven voor verschillende inwoners onzer Ge meente. Zijn B. en W. niet van meening, dat een maatregel als een verbetering bedoeld, niet zij het voor een deel, in zijn tegendeel mag omslaan, door nieuwe lasten op een deel der bewoners te leggen? Wat zijn B. en W. voornemens te doen om te voorkomen, dat zeker met het oog op den naderenden winter, nieuwe groepen door bo vengenoemde onaangenaamheden worden ge troffen? Achten B. en W. het niet gewenscht om aan hen die de nieuwe lasten reeds betaald hebben, het betaalde bedrag weer te resti- tueeren? De heer Noordewier (Communist) zei dat toen aan den raad werd voorgesteld den vuilnisdienst te reorganiseeren, door B. en W. niet is gezegd, dat daardoor op sommige in woners extra lasten zouden worden gelegd. De directeur van de Reiniging laat voor het verkrijgen van een extra emmer f 2 extra be talen en dan moeten de zakenmenschen f 7.50 per jaar voor het ledigen ook nog extra be talen. Vroeger mocht een zakenman 2 keer per week 100 L. vuil zonder betaling mee geven, nu slechts 2 keer 35 L. Voor kleine winkeliers en industrieelen is het moeilijk het zaken- van het huisvuil te scheiden. Vroeger is ook niet zoo nauw gekeken. De directeur mag nu wel zeggen dat er slechts 34 zakenmen schen zijn die een tweeden emmer genomen hebben, zoodat de quaestie dus onbeduidend is. maar er zijn vele winkeliers die uit pro test geen tweeden emmer gevraagd hebben. In Amsterdam is de regeling veel soepeler. Daar mag- 600 L. vuil per week meegegeven worden en te Haarlem slechts 70 L. De direc teur te Haarlem doet nu dingen waartoe de raad niet besloten heeft. De voorzitter (de heer van Liemt) meende dat deze zaak wordt opgeblazen. Er is steeds de verplichting geweest, dat de bur gerij gesloten vuilnisemmers moets hebben. Oaaraan is niet te streng de hand gehouden, want dan zouden er honderden personen bekeurd zijn. Nu evenwel In een deel der stad de automatische vuilnisauto's zijn gekomen kan de hand gehouden worden aan .de schei ding van bedrijfs- en huisvuil. Groote gezin nen krijgen kosteloos een tweeden emmer die ook kosteloos geledigd wordt. Alleen voor het halen van zakenvuil moet extra betaald wor den. zooals het trouwens steeds is geweest. Voor de moderniseering waren er reeds 454 zakenmenschen die betaalden voor het afhalen van zakenvuil. Nu zijn daar 39 bijgekomen. Een vermeerdering dus die niet veel te be- teekenen heeft Eén winkelier is een actie tegen de zaak begonnen, maar het was hem. naar hij zelf verklaard heeft, om reclame voor zijn zaak te doen. In verschillende steden bestond dezelfde regeling als te Haarlem. In Enschedé moet zelfs betaald worden voor het afhalen van huisvuil als iemand een inkomen heeft van f 1100 Aan 198 groote gezinnen te Haarlem is kosteloos een extra emmer gegeven. Scholen en kerken behoeven niet te betalen voor het (Adv. Ingez. Med.) afhalen van vuil, alleen voor een tweeden emmer moet betaald worden. Laat de raad de praktijk eens afwachten, hoe het gaat, temeer omdat nu slechts van de gemeente het moderne systeem van vuil nisemmers heeft. Later kan over een even- tueele verandering der verordening gespro ken worden. Tot heden zijn de ervaringen met de moderniseering zeer gunstig. De heer van Tetering (r.k.) zei, dat als de gemeente iets aan de ingezetenen cadeau geeft er reden is om wantrouwig te zijn. Nu is de moderniseering alleen toege past in Haarlem-Noord, maar hoeveel win keliers zullen er getroffen worden als de Reiniging in de binnenstad met de automati sche emmers begint. Het is nu geen tijd om aan den winkelstand extra lasten op te leg gen. Laten B. en W. de zaak nog eens ernstig overwegen. De heer Boekhoven (s.d.a.p.) zei, dat zich bij elke nieuwigheid eenige moeilijkheden voordoen. De stormwind is nu gekomen uit een hoek waar spreker hem niet verwacht zou hebben. De mopperaars gebruiken heele dikke woorden, maar veel beteekenis heeft de klacht toch niet. Het geheele geval is niet meer dan een relletje van eenige winkeliers die tot nu toe ontkomen waren aan de ver plichting om voor het afhalen van zaken vuil te betalen. De heer C as tri cum (r.k.) kon zich de korzelieheid van sommige winkeliers die nu betalen moeten wel verklaren. Laten B. en W. trachten die klachten zooveel mogelijk te beperken. De heer van Kessel (r.k.) heeft de ge rezen klachten indertijd al voorzien. De ge meente liet vroeger 3 keer per week vuil op halen in een onbeperkte hoeveelheid. Nu is het ingekrompen tot 2 keer 35 Liter. Als er nu extra betaald moet worden zal het publiek een deel van het vuil op straat of op afgelegen stukken land gooien. Daarom moet de ge meente niet karig zijn met 't geven van een tweeden emmer. De heer Van Engelen (K.D.P.) vroeg wat B. en W. onder een groot gezin bedoelen? Is er een maatstaf? Kan voor de kleine zaken menschen niet een mildere bepaling gemaakt worden? De heer Westerveld (S.D.A.P.) vond het verkeerd, dat de directeur van de Reiniging op eigen houtje een eigen regeling heeft ge maakt. De commissie voor de Reiniging had daarover gehoord moeten zijn en dan had de raad een besluit moeten nemen. In de des tijds door den raad goedgekeurde verordening is niets bepaald over het afhalen van be drijfsvuil in den gewonen vuilophaaldienst. Het is noodzakelijk de verordening eens onder de loupe te nemen. Laten B. en W. daarover een toezegging doen. De heer Noordewier handhaafde zijn bezwaren en drong er bij B. en W. op aan het voorstel van den heer Westerveld over te ne men. De Voorzitter (de heer van Liemt) zei toe dat als er klachten zijn of komen, dat B. en W. die ernstig onder oogen zouden zien. Het streven van B. en W. zal daarbij zijn om soepel te zijn. Men heeft te Haarlem voor het afhalen van huisvuil niets te betalen, ook al zou men 5 emmers naast elkaar zetten. Alleen krijgt ;men één emmer kosteloos (soms twee), ter wijl de andere emmers gekocht moeten wor den tegen f 2 per emmer. Maar zoo'n uitgaaf komt slechts een keer in de 8 of 10 jaar voor. B. en W. zullen de bestaande regeling nog eens bestudeeren en dan met een nader voorstel komen. De raad ging daarmede accoord. Tarief Gasverwarming. In de praktijk is gebleken, zoo schrijven B. en W., dat meer verbruikers tot gasverbruik volgens dit tarief zouden overgaan, indien dit ook zou gelden voor de maanden September en Mei. In deze maanden bestaat eveneens behoefte aan gas voor bij verwarming. In verband hiermede komt het B. en W. ge wenscht voor het betrekken van gas tegen meergenoemd tarief ook in de maanden Sep tember en Mei mogelijk te maken. Zij stellen daarom voor, hiertoe over te gaan. De heer Castricum (R.K.) vond dit geen voorstel van algemeen belang, integen deel het bevoordeelt de gegoede standen. Liever had spreker een voorstel tot alge- meene verlaging van den gasprijs gezien. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Geldleening. Eenige oude leeningen van de gemeenten Spaarndam en Schoten tot een bedrag van f 98.075 tegen 4 en 4Vz pet. kunnen worden op gezegd en omgezet worden in een nieuwe lee ning tegen 3 pet. Dit voorstel werd aangenomen. Benoemingen. Tot leeraar in de handelswetenschappen aan de H. B. S. a met 5-j. c. wordt benoemd de heer R. Prosée te Haarlem. Tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. a de heer J. F. A. Rozenhart te Haarlem. Tot tijdelijke leeraren in de Maleische en Spaansche taal aan de H. B. S. a resp. de heer A. Bakker en Mevrouw J. L. van Sluys-Bar- biers. Tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de eerste H.B.S. b met 5-j. c. Dr. F. A. F. Ver mast te Haarlem. Tot tijdelijk leeraressen aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c. in het teeke nen en de kunstgeschiedenis Mevrouw H. Dingemans-Numans te Haarlem en in de wis kunde mej. J. J. Hofkes te 's-Gravenhage. Samenstelling der Raadscommissies. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) herinner de aan hetgeen hij onlangs gezegd heeft over de benoeming van vaste raadscommissies. De soc-dem. fractie heeft zich daarom gewend tot de R. K. Raadsfractie om tot overleg te komen. Het werk in de commissie is veel te ongelijk verdeeld over de leden. Wij wilden trachten een betere regeling te krijgen en vandaar dat wij contact gezocht hebben. Wij hebben evenwel vernomen dat de R. K. Raads fractie het standpunt innam, dat in het alge meen de samenstelling der commissies juist werd geacht. (Geroep: u had u tot het Senioren-convent moeten wenden). Nu is er van de Rechtsche Raadsfractie een voorstel gekomen om in enkele commissies een wijziging te brengen. Dit gaat spreker evenwel niet ver genoeg. Daarom behoudt de soc-dem. fractie haar vrijheid in deze voor. De heer van Dam (V. D.): Het zou beter geweest zijn als de S. D. A. P. zich tot het seniorenconvent zou hebben gewend. Een volgenden keer zal een antere weg bewan deld moeten worden. Slechts één enk'le [lesch Glorine Voor 5 wasschen, 't is geen geldl Daarom bleekt ook Josepne Met niets anders dan Glorine. Zuinig dat is Glorine. Zuinig in 't gebruik en zuinig op Uw goed. Een wondermiddel! Neem geen risico met goedkoops bleekmiddelen. Glorine is zuiver. Een flesch van 16 cent is voldoende voor 5 flinke wasschen. Slechts ruim 3 cent per wasch. Glorine bleekt witter (Adv: Ingez. Med.) De heer B ij v o e t (R.K.) zei dat de R.K. raadsfractie op het verzoek van de Soc. Dem. raadsfractie afwijzend heeft beschikt, omdat zij meent dat de verdeeling van de zetels in de commissie in het algemeen juist wordt geacht, omdat er gestreefd is naar een ver- dceling van de zetels in verhouding tot de partijen in den raad. Als er naar sterkte van de fracties gerekend zou worden zouden de groote partijen te veel zetels krijgen. Bo vendien als er een samenspreking zou plaats hebben gehad tusschen de Soc. Dem. en de RX. fractie, zou dat de schijn gewekt heb ben of de twee groote partijen de zetels zou den hébben verdeeld buiten de andere par tijen om. De Rechtsche Raadsfracties hebben nu voorgesteld aan de eenlingen in den raad ook een zetel in de commissies te geven. De Soc. Dem. fractie blijkt van plan te zijn geen ze tels aan die eenlingen te geven. De heer Noordhoff zei dat de Soc. Dem. fractie slechts de bedoeling heeft gehad met de R.K. fractie een voorloopige bespre king te houden om een weg te openen voor een overleg met alle partijen. Het was geens zins het streven de quaestie alleen te regelen met de R.K. De S. D. A. P. is alsnog bereid tot een overleg om tot een eerlijke verdeeling te komen. De heer B ij v o e t constateerde nog, dat de S. D. A. P. nu 4 zetels in commissies van andere, groepen wil opeischen voor sociaal democraten. Hierna ging de raad over tot de benoe ming der commissies. De Commissie Straf-verordeningen. Aftre dend de heeren Mr. Dr. F. A. Bijvoet, Mr. L, G. van Dam, Mr. H. O. Drilsma en G. Wol zak Hzn. Alle leden werden herbenoemd. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Financiën. Aftredend de hee ren Mr. C. Blankevoort, J. Ph. H. Castricum, D. J. A. Westerveld en G. Wolzak Hzn. Alle leden werden herbenoemd. De Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken. Aftredend de heeren Mr. L. G. van Dam, H. J. L. Klein Schiphorst, M. Meijers, Joh. Visser en Ch. C. Wolff. Alle leden werden herbenoemd. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentebedrijven. Aftredend de heeren E. F. Albrecht, Mr. C. Blankevoort, J. van Boekhoven, M. de Braai, M. L. A. Klein en D. J. A. Westerveld. Voorts moet worden voor zien in de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer E. van der Wall. Alle le den werden herbenoemd behalve dat in de plaats van den heer Klein Schiphorst gekozen werd de heer v. Tetering. In de vacature v. d. Wall werd gekozen de heer Schaafsma. De Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de Plant soenen. Aftredend de heeren J. G. van Kes sel en A. Mars. De aftredenden werdenn her benoemd. De Commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken. Aftredend Mevrouw Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi en de heeren M. de Braai, Mr. L. G. van Dam en F. S. Noord hoff. Voorts moet worden voorzien in de va cature, ontstaan door het bedanken van den heer H. J. Kuiper. De aftredenden werden herbenoemd. In de vacature Kuiper werd gekozen de heer H. J. Klein. De Comissie van bijstand voor Openbare Gezondheid. Aftredende mevr. mr E A Scheltema-Conradi, cnej. L. Broersma en de heeren M. de Braai x M. L. A. Klein. Alle af tredenden werden herkozen. Alleen werd in de plaats van den heer De Braai de heer Van Engelen gekozen. De Commisie van bijstand voor Onderwijs zaken. Aftredend mevr. mr. E. A. J. Schelte ma-Conradi en de heeren: S. N. Weustink en G. Wolzak Hnz. De aftredenden werden herbenoemd. De Commissie van bijstand voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Aftredend de heeren- G. J. Bouman, M. L. A. Klein, A. Mars en G. Wolzak Hzn. De aftredenden werden herbenoemd. De Commissie voor de Verzoekschriften. Af tredend de heeren mr. C. Blankevoort, mr dr. ?,-.A Bijvoet p. Voogd en G. Wolzak Hzn. (lid-voorzitter). Voorts moet worden voorzien in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer E. van der Wall. De aftredenden werden herbenoemd, in de vacature v d Wall werd gekozen de heer Engclgeer De Commissie van advies inzake de toe kenning van subsidies uit de gemeentekas Af tredend de heeren: mr. C. Blankevoort, S. N. Posthumus, D. J. A. Westerveld, G. H. Weus tink en G. Wolzak Hzn. De aftredenden werden herbenoemd Vier Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Aftredend: mevr. M. Maar- schall—Komin en de heeren A. G. Boes en G. Wolzak Hz. Voorts moet worden voorzien in de vacature, ontstaan doordat de heer M. A. Reinalda na het overlijden van den heer W. Roodenburg is aangewezen als voorzitter van het college van Regenten. De aftredenden werden herbenoemd. Mr. F. A. Bijvoet werd in de vacature Reinaida be noemd. Twee leden van de Commissie van Toezicht op de exploitatie van den Stadsschouw Af tredend de heeren mr. dr. F. A. Bijvoet "en J. M. C. Hoog. De aftredenden werden herbenoemd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10