BREEMEN N' De pers over de millioenennota. Een sociale taak voor den Hertog van Windsor. Indische filmjournaals in Nederland. Schrijvende gevangenen in Polen. DREIGENDE KOLENSCHAARSTE 10CTOBER... VAN DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD II Terugkeer naar Engeland schijnt echter nog niet mogelijk. Onze Londensche ons: correspondent schrijft f U de huwelijksreis van den hertog en de hertogin van Windsor wer kelijk als afgelöopen kan worden beschouwd, hoort men hier velen vragen, wat zij nu zullen gaan doen. De her tog komt dichter bij huis. Het heet, dat hij tegen het einde van de maand naar Parijs komt. Een groot deel van de bevolking hier zou hem graag in zijn vaderland terug zien. De officieele houding blijft onpeilbaar. Er heerscht alleen een zwaar vermoeden, dat de regeering den terugkeer niet aanmoedigt. De belangstelling in den persoon van den hertog neemt hier intusschen eerder toe dan af. De genegenheid voor hem blijft onder hen, die wijlen onze dr. Kuyper de „kleine luiden" noemde groot en ze wordt door eeni- ge kranten, die in een toon van ontroering en leedwezen schrijven over den „balling die buiten zijn vaderland rondzwerft zonder een eigen dak" aangemoedigd. Al weken lang doen in Londen geruchten de ronde, dat het Fort Belvedere voor den hertog en zijn vrouw In gereedheid wordt gebracht. Men geeft straat en nummer van het adres in Mayfair, de deftigste buurt van het West End, waar het „town house" van het echtpaar zal ko men. Meer dan gerucht is dit alles niet. Men moet aannemen, dat in de meest gezagheb bende en meest invloedrijke kringen alsnog de wenschelijkheid van den terugkeer van dén Hertog wordt erkend. Het is sterk op gevallen dat de Hertog van Kent, die op zijn vacantiereis zoo dicht in de buurt van zijn broer kwam, hem niet met een bezoek heeft kunnen verblijden. Dat laat zich alleen ver klaren door een wenk dat het beter was dit niet te doen. "irNMEDDELS blijft een deel van de popu laire pers hartelijke artikelen.en berich ten wijden aan den hertog. 'Zijn bijzondere gaven van verstand en hart, vooral die van het hart, worden er mee in het licht gesteld. De kern van deze artikelen is onveranderlijk een pleidooi voor den terugkeer van den ex- koning, die zoo'n geliefde Prins van Wales was. Men redeneert en het is de weerspie geling van den gedachtegang v.an duizenden menschen dat met het huwelijk een nieuw hoofdstuk van het leven van den hertog en de hertogin is ingegaan. De hertog is met al zijn wereldschheid en zijn zin voor plezier ernstig van inborst en daarom kan hij in.de voortzetting van een plezierleven zeker geen - voldoening vinden. Zoo er politieke en maat schappelijke redenen zijn, die zijn voortge zette afwezigheid uit zijn vaderland raad zaam, maken, deze bladen en de menschen voor wie ze schrijven tellen ze licht of ver klaren ze geheel afwezig. De weg naar Engeland is voor den hertog open en men vraagt hem met klem den weg te nemen. 'Opnieuw worden in deze dagen de omstandigheden. van den troonsafstand in de herinnering teruggeroepen. De houding van den ex-koning wordt geprezen. Hij gaf den troon niet prijs, omdat hij het niet met .zijn ministers kon vinden, maar omdat hij de lasten van het koningschap niet kon dragen zonder den bijstand van. de vrouw, die hfj lief had. In een «ontzenuwende crisis van zijn leven eerbiedigde hij nochtans nauw gezet de grondbeginselen van den regeerings- vorm van het land. Zonder morren schikte hij zich naar het oordeel van zijn ministers. Men hoort, de hertog heeft goede advocaten in zijn vaderland. Zij gaan verder en wijzen hem reeds de functie toe, die hfj in Enge land zal kunnen verrichten. Het idee, dat zijn vrijwillig vertrek het land zou hebben be roofd van de voortreffelijke diensten, die de hertog buiten het woelig strijdperk der po litiek aan zijn volk zou kunnen bewijzen, Vindt hartgrondig verzet. Een feit is, dat millioenen menschen van nederigen staat den hertog van Windsor met dankbaarheid en diepe genegenheid blijven gedenken. Zij herinneren zich zijn daad- Werkelijke belangstelling voor het woning vraagstuk. voor de werkloozen en de zieken. De populariteit van den populairsten Prins van Wales, dien Engeland ooit heeft gehad, was grootendeels gebaseerd op het medege voel en den geestdrift, waarmede hij be proefde aangename levensomstandigheden te scheppen voor honderdduizenden van zijn landgenooten. Men herinnert zich, hoe hij zich uitsloofde zonder zich te ontzien, van den grauwen ochtend in de mijngebie- dên tot den mistigen avond in de achter buurten der groote steden, om door recht- streeksche aanraking een zuiver beeld te krijgen van de sociale euvelen van zijn land. Zijn ervaring zoo leggen zij uit die den hertog in hun midden terue willen hebben op het gebied van maatschappelijk werk, het woningvraagstuk, jeugdzorg, is onschat- vrij evangelische conferentie, te haarlem. Van Zondag 2'6 tot en met Dinsdag 28 Sep tember a.s. wordt te Haarlem een Vrij-Evan gelische Conferentie gehouden tot Opwekking en Verdieping van het Geestelijk leven, uit gaande van de „Vereeniging tot Stichting van een Vrije Evangelische Gemeente te Haar lem". De consulent ds. P. van Vliet, predikant dei- Vrije Evangelische Gemeente IWeteringkerkl te Amsterdam, hoopt Zondagavond om 8 uur in de Broederkerk de conferentie te ope nen. Als sprekers zullen optreden Br. G. J. H. Alink te Amsterdam. Ds. P. J. Mietes V.E. pred. te Apeldoorn, Ds. Joh. J. van Petegem V. E. pred. te Hilversum. Ds. i. J. Vasseur V. E. pred te Den Haag en Ds. P. van Vliet, algemeen leider. Zondag, Maandag en Dinsdagavond om 8 uur wordt een samenkomst gehouden in de Broederkerk, Parklaan 34, terwijl Maandag en Dinsdagmiddag om 3 uur een samenkomst ge houden wordt op Parklaan 108. De toegang tot elk der samenkomsten is vrij en een ieder hartelijk welkom. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur Londen 8.96 5/8 Berlijn 72.66 Parijs 6.19 Brussel 30.48 1/2 Zwitserland 41.60 New York 1.81 3/32 baar. Zijn persoonlijkheid en zijn stuwkracht wijzen hem aan als leider in den strijd te- gen maatschappelijke wantoestanden. (Th VER de rol, die men den hertog hier wil toebedeelen heeft men hem zelf niet ge raadpleegd. Maar zijn antecedenten zijn er waarborg voor dat hij, indien hij het werk zou aanvaarden, een even trouw als nuttig onderdaan van Koning George VI zou zijn. Maar de politieke en vooral de maatschap pelijke bezwaren tegen zijn terugkeer be staan alsnog, hoe zeer zijn advocaten ze ver onachtzamen. De tijd verandert omstandig heden. Of de tijd ze met betrekking tot den hertog van Windsor reeds voldoende veran derd heeft, moet aan het oordeel der regee ring worden overgelaten. Hoe het er mee staat zal wellicht straks blijken, wanneer de „balling" zoo dicht bij huis is. Werk van cultureele beteekenis. Plannen tot reorganisatie. Na een afwezigheid van een maand is ciagmiddag de heer C. S. Roem, direc teur der .Profilti-fllmmaatschappij te 's Gravenhage op Schiphol teruggekeerd van een reis naar Nederlandsch-Indië, die hij had ondernomen op uitnoodiging van het Algemeen Nederlandsch-Indisch Filmsyndi caat, A.N.I.F. Het doel van de reis van den heer Roem hield nauw verband met de ontwikkeling van het A.N.I.F. dat ruim een jaar geleden is op gericht op initiatief van een aantal groote ondernemifigen die er een groot cultureel be lang in zagen, de banden tusschen Indië en het moederland te versterken door het ge sproken woord en het levende beeld, zooals het moderne filmjournaal dat biedt. Het streven van het A.N.I.F. vond aller- wege instemming en toen de eerste Indische filmjournaals in de Nederlandsche bios copen vertoond werden, werden ze door het publiek en vooral door hen, die Indië uit eigen aanschouwing kennen, met vreugde en geest drift begroet. De Nederlandsche bioscoop eigenaren zegden hun medewerking toe en verklaarden zich bereid de Indische filmjour naals in hun theaters te draaien, nog vóór zij een meter film hadden gezien. Allengs is de geestdrift echter bekoeld. De Indische journaals, die dank zij het vlugge PHILIPS OSRAM SPLENDOR GLOEILAMPEN koopt U hef voordeeligst bij „ALBA" GROOTE HOUTSTRAAT 158 (Adv. Ingez. Med.) transport per K.LJVI. naar Nederland weinig aan actualiteit behoefden in te boeten, bleken zoowel wat de keuze der onderwerpen en de filmische bewerking daarvan als wat de tech nische kwaliteiten van beeld, toon en afwer king betrof zooveel achter te staan bij de journaal films, zooals die hier in Nederland worden ingevoerd, dat de bioscoopdirecteuren ernstige bezwaren tegen verdere vertooning maakten. Ook het publiek bleek, toen de eerste charme van het zien van Indisch filmnieuws geweken was, niet blind voor het feit, dat de Indische journals van mindere kwaliteit waren, Dit was aanleiding voor een aantal com missarissen van het AN.IF, een deskundige als de heer Roem, directeur van Profilti, welke onderneming als vertegenwoordigster van A.N.I.F. in Nederland optrad, te verzoeken, in Indië de situatie te gaan opnemen en zijn bevindingen, alsmede zijn inzicht in de moge lijkheden voor verbetering en eventueele richtlijnen voor reorganisatie in een rapport vast te leggen. Op dit rapport wilde de heer Roem niet vooruitloopen. Toch kon hij ons wel iets van zijn bevindingen meedeelen. Hij had de over tuiging opgedaan, dat het technisch personeel van A.N.IF. goed was en dat de staf, waar over men beschikte, als meer dan voldoende beschouwd kon worden. Ook het materiaal en de outillage, waar over men in Indië beschikt voldoen aan alle eischen Men kan er het beste Amerikaan- sche materiaal krijgen, dat hier ook gebruikt wordt en het laboratorium, is precies zoo in gericht als. het Profilti-laboratorium in Den Haag, behoudens dan de verschillende voor zieningen als koelkamers en fans, die men in verband met het tropische klimaat noodig heeft. Dat ondanks dat de kwaliteit der A.N.I.F.- films zooveel achter stond bij de andere film journaals moet volgens den heer Roem in de eerste plaats geweten worden aan de kinder ziekten, die een bedrijf als dit heeft door te maken, gebrek aan menschen, die van den aanvang af weten hoe het materiaal in de tropen behandeld moet worden en hoe het op de bijzondere klimatologische omstandigheden zal reageeren, verder gebrek aan ervaring en routine op het gebied der filmjournalistiek waarvoor men het oog van een cineast en het inzicht van een journalist moet heben, en tenslotte de organisatorische moeilijkheden. Over verdere richtlijnen uit zijn rapport wilde de heer Roem zich nog niet, uit laten. Slechts kon hij ons de verzekering geven, dat de geruchten, als zou het A.N.I.F. zijn werkzaamheden staken, beslist onjuist zijn. Men zal minstens tot 31 December van dit jaar voortwerken en van de uitwerking der reorganisatieplannen zal het dan afhangen of dit belangrijk werk kan worden voortgezet. Veel zal daarbij ook ervan afhangen of de re dering, het zij in Den Haag, hetzil in Bui tenzorg, bereid is, dit werk met subsidies te steunen. Tot noe toe heeft het particulier initiatief alles gedragen, doch men kan hier niet, mee blijven doorgaan als niet de over heid toont, belangstelling te hebben voor het streven van het A.N.I.F. en het belang ervan in te zien. In het algemeen waren de Indische autoriteiten zeer welwillend en verleenden zij alle gewenschte medewerking. De heer Roem wanhoopt niet aan de toe komstmogelijkheden van het Indische film journaal, zoowel in' technisch als In econo misch opzicht. Ieder Nederlander zal de groote cultureele beteekenis ervan inzien, en ook de bioscoopdirecteuren in Nederland zijn gaarne bereid het Indische journaal in hun programma's te draaien indien dit voldoet aan de eischen, die zij er in het belang van de Indische journaalfilm zelf aan meenen te moeten stellen. Succesvol voorbeeld vond navolging. In de gevangenissen in Polen geschieden tegenwoordig vreemdsoortige1 dingen: de daarin onvrijwillig opgesloten zittende be woners zijn aan het schrijven geslagen. Zij hebben om papier en inkt gevraagd en zij willen gedichten en romans en novellen schrijven, alsof hun leven ervan afhangt. Zij hopen op deze wijze.... weer in vrijheid te komen! Ja, daar kijkt u raar van op. Maar u moet de heele geschiedenis en voorgeschie denis van die schrijverij eerst eens hooren. Ongeveer zes jaar geleden zat er in de ge-r vangenis van Wilna een jonge zakkenroller, die naar den naam van Urke Nachalnik luis terde. Hij had al op heel jeugdigenu leeftijd het ouderlijke huis verlaten en was in het voormalige Russische keizerrijk van de eene stad naar de andere getrokken. Hij had zich bij een bende dieven en roovers aangesloten, die reizende kooplieden en ter markt trekken de boeren aanviel en plunderde. Op zekeren dag werd Urke Nachalnik gearresteerd, hij kwam in de gevangenis terecht en toen hij hieruit na eenigen tijd weer te voorschijn kwam, begon hij zijn oude leventje weer op nieuw. Af en toe werd hij weer opnieuw in hechtenis genomen en zoo wisselden gevange nisstraf en wilde rooverromantiek elkaar ge stadig af. In 1925 had men hem alweer eens gesnapt en nu werd hij tot een gevangenis straf van tien jaar veroordeeld. In de gevangenis van Wilna had hij tijd te over zijn vroegere leven na te denken en ziet: Nachalnik kwam op het lumineuze idee zijn mémoires eens te gaan schrijven. Dat was een aangename tijdpasseering, die hem steeds meer vermaak verschafte. Hij werkte nu ge regeld aan de verhalen van zijn bandietenbe- staan. hij vond, dat hij wel schrijverstalent had en stuurde eens een hoofdstuk van zijn werk aan de redactie van een tijdschrijft. Daarin sprak hij over het bezoek, dat enkele dames van het bestuur van een vx-ouwenorga- nisatie aan de gevangenis gebracht hadden teneinde de toestanden daar eens van nabij te leeren kennen, Een van de dames was op hem toegekomen, had eens gevoeld, of de ket ting, waarmede hij geboeid was, sterk genoeg was. had daaron den cipier gevraagd, of die ketting werkelijk zoo stevig was, en op het bevestigende antwoord op die vraag den ge vangene een oorveeg gegeven! Dit verhaal werd in het tijdschiift. opgeno men, het baarde nogal veel opzien en het deed een levendige polemiek in verschillende dagbladen en tijdschriften ontstaan, die zich met het vraagstuk gingen bezig houden, of de toestanden in de gevangenissen niet veel te wenschen over lieten. Journalisten en schrij vers zochten Nachalnik in zijn cel op, spraken met hem en namen zijn pennevruchten mede teneinde die in druk te laten verschijnen. Na chalnik werd langzamei'hand een beroem ixian. hfj zette zijn schrijverij voort en toen hij zijn straf uitgezeten had en de gevange nisdeur weer voor hem geopend was, werd hij beroepsauteur. Hij leeft thans uitsluitend van de boeken en de artikelen, die hij schrijft. Ziedaar het verhaal van den eei*sten schrij ver-gevangene. De geschiedenis van den tweeden gevangen auteur is misschien nog romantischer. Een zekere Piasecki had zich aan roof en mo-u-d schuldig gemaakt en was tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Ook hij begon op eens schrij versdrang in zich te voelen. Hij be schreef het leven in een gevangenis en stuur de het manuscript naar een uitgeversmaat schappij, waar het op de schrijftafel belandde van een bekenden schrijver, die als lector aan die onderneming verbonden is. Deze gaf den uitgever den raad het werk in druk te laten verschijnen. Het boek werd In het licht ge geven en de critici, die niet wisten, dat de auteur een bandiet was, die nog steeds in de gevangenis zat, roemden het werk ten zeer ste. Nu deelde de uitgever den naam en de levensomstandigheden van den schrijver mede. Tevens stelde hij de wereld van het feit op de hoogte, dat de auteur vermoedelijk wel niet lang meer zou leven, daar hij aan tuberculose leed en in de gevangenis zeer zeker te gronde zou moeten gaan. De éénige reddingsmogelijkheid zou zijn invrijheidsstel- ling zijn! Lezers, die zijn werk bewonderden, journa listen en letterkundigen wendden zich'tot het ministerie van justitie teneinde te trachten gedaan te krijgen, dat Piasecki uit de gevan genis ontslagen werd. Het departement ont ving duizenden smeekbeden en intusschen was er ook een nieuw, tweede boek van Piasecki uitgekomen. Na ongeveer een jaar verleende de presi dent van de Poolsche republiek den tot levens lang veroordeelden man gratie. In heel het land wei'd dit met voldoening vernomen. Maar den diepsten indruk maakte dit verleenen van gratie in de gevangenissen Dat was nog nooit gebeurd, dat iemand door het schrijven van een boek uit de gevangenis ontslagen werd. Avonturen hadden per slot van rekenins- alle %°vangenen achter den rue want daai-door waren zii in de gevangenis terecht gekomen en schrijven zou wellicht toch niet zoo heel moeilijk zijn. Dus jongens, schrijven maar! Waarom zou men het niet ook eens probeeren? Het schrijven in de gevangissen heef ton- rustbarend toegenomen en de arme redac teuren van couranten en tijdschriften krij gen voortdurend zooveel kopy uit de gevange nissen toegestuurd, vaak met verschrikkeliii- "eel orthografische fouten en van een stü1 ^m van te walgen, dat zii zich geen raad meer weten en dat zii schrikken van elke nieuwe °r verdacht uitziende 7pndins. die bii hen m de bus wordt gedaan. Zi> *ün door een ware angstpsychose aangegrepen. W. M. B. Nog kunt U tegen zomer- prijzen Uw kolen bestellen ONHERROEPELIJKE PRIJSVERHOOCINC HAARLEM Schouwfjeslaan 23 HEEMSTEDE Julianalaan 14 (Adv. Ingez. Med.) De Nieuwe Rotfc. Courant (lib.) is vaxx oordeel, dat de Millioenennota aan vele verwachtingen den bodem inslaat. „Het beeld, dat zij van den financieelen toestand geeft, wijkt ver af van de voorstel ling, welke velen zich daarvan hebben ge maakt. Nog afgescheiden van de omstandig heid. dat het budget opnieuw ontlastende manipulaties in den vorm van het nala ten van de stortingen in de sociale verzeke ringsfondsen eix het spoorwegpensioenfonds, stopzetting van reserveeringen, overbrenging van uitgaven van den gewonen dienst naai den kapitaaldienst tot een voorloopig aan genomen bedrag van ongeveer f 71.5 millioen heeft ondergaan en daarmede dus de hand is gelicht met de voorwaarden voor een solied beleid, is in deze begrooting nog geen rekening gehouden met de eischen, welke de defensie' stelt. En daarvoor zullen, naar de nota aankondigt, „niéuwe middelen" noodig- zijn. In plaats van bevrediging van allerlei speciale wenschen en verlaging van lasten, is er dus belastingverzwaring op til, al wordt nog niet medegedeeld, waarin die zal bestaan. Wij moeten die gevolgtrekking wel maken uit de mededeeling, dat bedoelde voorzieningen van zoodanigen omvang zijn, dat. het financieel niet verantwoord is te achten die uitgaven te doen. zonder tevens maatregelen te beramen voor haar gedeel telijke dekking uit nieuwe middelen". Het A 1 g. Handelsblad (lib.) betreurt, dat slechts een eerste stap kan worden ge daan in de richting van herstel der dopr de crisis aangetaste financieele fundamenten. Het blad constateert dan echter: „Al mogen wij minister De Wilde dankbaar zijn, dat hij een open oog toont te hebben voor de financieele realiteit en de budgetaire mógelijkheden, al kan ook hij nog niet alle „onvolkomenheden" wegwerken. Deze be- grooting is juist door die onvolkomenheden minder fraai! —maar het beleid, dat er aan ten grondslag ligt, biedt ten minste „pers pectieven" op een betere toekomst, al zal deze dan ook niet van de perspectiefbezuinigingen komen Aan lastenverlaging r— behalve dan de in uiterst voorzichtige overweging genomen mo gelijkheid van verlaging van enkele accijn zen zijn wij helaas nog lang niet toe. De hoogere defensie-uitgaven zullen veeleer nieuwe offers vragen, die niet afgewezen kunnen en mogen worden. Dat ondanks vele stijgende indexcijfers, die het leven duurder maken, thans niet gedacht kan worden aan wenschelijke en nuttige dingen, zooals bijv. aanpassing (omhoog!) van salarissen en loonen, verlaagde leerlingenschalen bij het onderwijs, uitbreiding der ouderdomsverze- kering enz., zal voor velen een hard gelag- zijn, te harder, omdat het in sommige krin gen, die blijkbaar een wat simplistische op vatting hebben van de staatsfinanciën, aan het opwekken van verwachtingen op deze punten niet heeft ontbroken. Dat de regee ring hier geen onverantwoorde „populari teit" wil zoeken, valt te loven. Blijkbaar wil zij geen moeilijkheden uit den weg gaan. Op zichzelf ware dit een eigenschap, die ver trouwen zou inboezemen". Het Volk (s.d.) is over de Millioenennota niets te spreken. Toch heeft zij de oog-en van het Nederlandsche volk geopend, „Want bij alle bezorgdheid, die het wekt, heeft het althans de verdienste, dat het Ne derlandsche volk nu meteen weet waar het met deze regeering aan toe is. Doch zoo moet hierbij aanstonds worden opgemerkt Deze klare wetenschap is tevens diep ver ontrustend. Voor zoover de nota een terugblik werpt op de achter ons liggende regeei-periode, is zij een acte van bankroet voor het, door het af getreden kabinet, gevoerde beleid". De Nederlander (c.-h.) constateert, dat land in zicht is. „De millioenennota is over het algemee" een helder en krachtig stuk. waarvan de lezing, ter verkrijging van een inzicht in den financieelen toestand, zeer leerrijk is. Een uiterst aanvechtbaar punt er in is, dat in een bepaald verband met de invoering van „nieuwe middelen" gedreigd woi-dt. Belasting verzwaring is wel het laatste, dat wij op het oogenblik moeten hebben, Dat de regeering tot- een verlaging van de tot „ongekende hoogte" opgevoerde heffingen (Nota van het vorige jaar) vooralsnog niet meent te mogen overgaan, zal teleurstelline wekken, maar zal moeten worden gedragen. Doch van ver dere opvoering worde dan ook afgezien. De belastingen zijn in de crisisjaren met onge veer f 200 millioen verhoogd Bovendien zijn de heffingen voor het leening fonds 1914 die bestemd waren automatisch af te loopen onder de algemeene middelen onderge bracht, waardoor zij (ofschoon in naam nog tijdelijk) een meer duurzaam karakter heb ben verkregen. Toen aan het eind van 1935 de laatste groote belastingverhooging in de Ka mer aan de orde was, is dan ook namens verschillende fracties verklaard, dat ditmaal voor het laatst daaraan werd medegewerkt. De regeering trachtte destijds de pil te ver gulden door de nieuwvoorgestelde belastingen als bestemmingsheffingen in te dienen. Doch dit verguldsel viel niet in den smaak en werd er door de Kamer afgenomen, ook waar de voorstellen zelve nog werden aanvaard. Ook thans woi-de niet onder het mom vaix bestem mingsheffingen degenerale druk opge- voerd". DeMaasbode (r.k.) schrijft over de mil lioenen nota: „Zij is werkelijk de weergave, van de secure zekérheid, waarmee de gemiddelde Nederlan der, om het huishoudelijk uit te drukken, „met de centen omgaat". Laat ieder van ons, met elke teleurstelling, die een Millioenennota telkens velen treft, althans beginnen met deze misschien zuchtende erkenning: de burge- manszekerheid, waarmee zonder zweem van fantasie de Nederlandsche schatkist wordt 1»? waakt, is een soliditeit, die schier weerga loos heeten mag in een wereld, waar wissels ruiterij wordt vertoond op een wijze, die ons, lieden van de lage landen, zoo nu en dan, zoo al niet eerbiedig, dan toch vol verbazing met open mond doet staan". De „Rotterdammer" (a.-r.) stelt zich de vraag of minister de Wilde niet wat al te voorzichtig is: „Geen belastingverlaging, zelfs niet van de omzetbelasting; het Is jammer, maar 't is te dragen; doch de stijgende nood in vele gezinnen mag en moet bezien worden in het licht van de verbeterde begrootingsposltie, waarop de minister zelf wijst; ten eerste: men behoeft niet meer te strijden tegen dalende inkomsten eenerzijds en stijgende uitgaven anderzijds en ten tweede: van de dekkings middelen, welke thans worden aangewezen, mag verwacht worden, dat deze inderdaad goed werk zullen doen. Wij roemen het zéér voorzichtige financieele beleid der regeering: maar we mogen de licht zijden niet uit het oog verliezen; dat zou on dankbaar zijn". NIEUWE UITGAVEN Paps fotografeert zsjn kleuters, door A. Carré. Uitgave: N.V. v.h. Van Staal Co., Rot terdam. Met plezier hebben wij dit aardige en goed verzorgde boek gelezen. Het is een korte doch volledige cursus in kinderfotografie. Zonder in doceerenden toon te vervallen weet de schrijver allerlei practische aanwijzingen te geven en waarschuwingen te plaatsen. Zoo wordt de kinderfoto van begin tot eind op gebouwd en de mislukkingen worden met oorzaak en al genoemd. De kinderfotografie is onder de amateurs zeker een van de meest beoefende en wij kunnen gerust zeggen, dat op een boek als dat van Carré reeds lang werd gewacht, Men kan het veilig zetten naast het book je van Van Dalsum: „Met lens en vulpen in den dierentuin". Beide boeken hebben gemeen dat zij vóór amateurs dóór een amateur ge schreven zijn. De drukker heeft eer van zijn werk, tekst en foto's zijn keurig vei-zorgd. Zij nog vermeld, dat de schrijver op blad zijde 7 reeds lichtmetingen laat doen veel verder een lichtmeter laat aanschaffen een anachronisme alzoo. Verder moet bij her druk op bladzijde 65 niet verzuimd worden een beurs te laten lijden inplaats van leiden. Overigens hulde! lBÜ Uitg- Mij. C. A. J. van Dishoeck te Bussum verschenen: Macht. Recht en Cultuur door Ir. b. Wigersma en Billijkheid van autoritair gezag en volkssouvereiniteifc door J, Hessing, De routekaarten van de K.NA.C. mogen zich terecht in een groote populariteit bij" de automobilisten verheugen. Naast de bestaan de kaarten van Duitsehland, België en Italië is thans ook de routekaart van Frankrijk verschenen. De nieuw verschenen kaart die uit twee deelen, nl. een Noordelijk en een Zuidelijk deel bestaat is zeer overzichtelijk De kaarten zijn bijzonder practisch en daar bij toch zeer eenvoudig uitgevoerd. Aan le den van de K.N.A.C. worden zij gratis ver strekt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11