Een parlement met twee millioen leden.' INGEZONDEN /TUKKEN H.D.-V ertellim DONÖERDAG 23 SEPTEMBER 1937 H A A R t E M'S DAGBC'AD 8 De beteekenis der Turksche Volkspartij. Partijprogram van zes woorden! |IJNA was ik. zooals onze hoofdstedelin gen dat zoo kernachtig uitdrukken „op i de bon geslingerd". Om half vier werd ik bij den minister van bïnnenlandsche zaken verwacht, en, daar het nog enkele mi nuten te vroeg was, bleef ik buiten staan om het schoone gebouw, welks strakke lijnenspel een der overtuigendste pleidooien is voor de nieuwe bouwkunst, die overal in de Yeni Schehir. de nieuwe stad van Ankara toegepast wordt, te bewonderen. Om den tijd te bekorten stak ik er een sigaret bij op en wierp het ledige doosje op het asphalt. Tpen kwam er leven in den agent, die een paaÈjmeter verder slaperig stond toe te kijken. Ees vloed onver staanbare Turksche woorden kwam uit zijn mond, die ik gelaten, zij het dan ook een wei nig angstig, over mijn schuldig hoofd liet heengaan. Sükri Kaya. Turkije's minister van binnenlandsche zaken. „Oh, Is u buitenlander", zei hij in langzaam Engelsch, merkend dat ik hem niet begreep. „Wilt u even dat sigarettendoosje oppakken en in die mand gooien? U weet dat misschien niet maar er staat een boete op het veront reinigen van de straat. Het is niet beschaafd om iemand noodeloos werk te bezorgen en bo vendien: de straten zijn ons gemeenschappe lijk eigendom. Wij zijn dus hier allen bij elkaar te gast. U-gooit toch ook geen rommel bij iemand in de kamer?" Dat is het nieuwe Turkije! Zij het langzaam, de Turken leeren het begrip dat zij tezamen den staat vormen, dat elk voor zich dus mede verantwoordelijk is voor staatseigendommen. Nog blozend van dit verdiende standje drukte ik eenig'e oogenblikken later de hand van minister Sk r Kay a, die zich bereid ver klaard had mij de i*ol duidelijk te maken, die de Turksche Volkspartij in het land speelt. Heel zijn gebruinde gezicht was in lachplooien vertrokken, toen ik hem mijn ervaring mede deelde. „Nu hebt u direct al een voorbeeld uit de practijk van de beteekenis van de partij!" lachte hij. „Voor een jaar of wat terug zou nog niemand er een aanmerking op gemaakt hebben als u een prullemand op straat leeg gooide. De partij voedt de menschen op tot zich van hun plichten bewuste burgers". De minister heeft een forsche gestalte, zwart, glad achterover gekamd haar. een spaarzaam snorretje, levendige oogen, bijna zonder wimpers, een smalle, niet onvriende lijke mond. Merkwaardig zijn zijn handen, met zeer lange, slanke vingers, die hij geen oogenblik stil houdt. „Turkije", zegt hij met zijn prettige, diepe stem, „heeft ongeveer vijftien en een half millioen inwoners, daarvan zijn er ruim twee millioen lid van de partij. Armen en fijken, mannen zoowel als vrouwen, want de partij is als Volkspartij voor het geheeie volk zonder uitzondering gesticht. Andere politieke be wegingen kennen wij niet meer. Men zou dan. zult u misschien redeneeren. de partij even goed kunnen opheffen, want voor de W'ester- sche wereld is een partij slechts een deel van het geheel. Toch doen wij dat niet. En dat zal u duidelijk worden, wanneer ik er bij vertel dat de Volkspartij voor ons land eigenlijk de beteekenis heeft van een massaal parlement met twee millioen leden. In de kleinste dorpen zijn afdeelingen gevestigd, die regelmatig vergaderingen houden, waarop men voorstel len kan doen, grieven en klachten tot uiting brengen en samen kan beraadslagen over maatregelen tot algemeen nut. Afgevaardig den van de afdeelingen ontmoeten elkaar weer op kringvergaderingen, de afgevaardigden dei- kringvergaderingen komen samen in de ver gaderingen der vilajets (gelijk te stellen met onze provincies. K. Andr.), die tenslotte weel de algemeene, landelijke samenkomsten dei- partij samenstellen. Zoodoende zijn wij steeds óp de hoogte van de wenschen en verlangens van het volk, gefiltreerd door de roosters der diverse vergaderingen. Juist het algemeene karakter der partij en de frequentie der ver die groote offers aan bloed en leven kostte en het land ten gronde dreigde te richten. Ten koste van veel menschenlevens en ontberin gen hebben wij ons aan de macht der absolute heerschers weten te ontworstelen en nu wen schen wij ons lot slechts toe te vertrouwen aan mannen, die door ons zelf gekozen wor den. Dat wij nationalistisch zijn spreekt eigen lijk ook van zelf. Sinds menschenheugenis speelden vreemden met het lot van ons land. De handel was in de hand van vreemden, andere staten gebruikten Turkije voor hun politieke doeleinden. Nu wij ons eindelijk zelf standig gemaakt hebben, willen wij Turksch zijn en blijven. Niet meer de wenschen van anderen, doch onze eigen volksaard geeft nu den doorslag bij onze politiek. Daarom is die ook niet meer veroveringszuchtig als in vroe ger eeuwen. Wij kennen onze kracht, die juist in de beperking tot de oeroude grond van ons vaderland ligt. Nimmer meer willen wij ons laten meesleepen in avonturen ten bate van anderen. Wij vragen voor ons zelf de vrijheid om ons naar eigen aard te ontwikkelen, die wij vanzelfsprekend allen anderen volkeren toekennen. Dat wij democratisch zijn, dat wij de scheidsmuren tusschen klassen en kasten gesloopt hebben, die eeuwenlang het eene deel van het volk van het andere vervreemd heb ben gehouden, die enkelen alle recht en macht in handen gaf en anderen slechts goedkeurde om rechteloos te zwoegen', is eveneens iets, dat eiken Turk zonder meer duidelijk is. Wel iswaar zijn de doeleinden die wij ons ten op zichte van de verwerkelijking van onze demo cratie gesteld hebben nog niet ten volle ver wezenlijkt. maar wij sturen er doelbewust op aan die verwezenlijking zoo dicht mogelijk te benaderen. Etatistisch is de Volkspartij, omdat zij wenscht dat de staat algeheele vrijheid zal hebben om zijn macht ten bate van het heele volk aan te wenden. Daartoe moet de staat de geleeenheid hebben In te grijpen in handel en industrie, teneinde een zoodanige planmatigheid te verkrijgen, dat niet de enkele ondernemers tegen elkaar werken, doch te- samen voor het welzijn van allen. Daarbij laten wij ieder de grootst mogelijke vrijheid- zoolang hij niet met andere belangen in strijd komt. Dank zij deze macht van den staat om planmatig te organiseeren. hebben wij van de crisis, die andere landen zoo zwaar geteisterd heeft, zeer weinig gemerkt. Bovendien is de nationale economie ook een te veelzijdig or ganisme. dan dat men er laisser faire aller m°" zou laten spelen. "or et saecularisme van onzen staat is een reactie tegen de almacht van de religie, die veel fouten in het leven geroepen heeft, die Turkiïe zwak en een speelbal van andere staten maakten. In geenen deele is de Volks- partii anti-religieus, wij zijn echter zeer be- paald tegen inmenging van de religie in staatskwesties. Wij hebben maar al te goed gezien wat daarvan het resultaat is geweest. „Tenslotte is de partij revolutionair. Dat behoeft de minste toelichting. Aan een revo lutie danken wij onzen huidigen bloei, wat is natuurlijker dan dat wij deze principes leven dig houden, zooals wij ons land levend en sterk willen houden en er tegen willen waken dat het weer verstart in zin loos wordende tradities. Jong en frisch is het huidige Turkije en gelukkig. Wij willen niet in aanbidding blijven knielen voor wat eenmaal gewoonte is geworden. De polsslag van het leven komt nooit tot stilstand. Zoo kan er ook geen stilstand zijn in het leven van den staat. Onder onze handen verandert hi1. wordt beter en volmaakter. En deze ont wikkeling moet voortgang- vinden!" In Turkije voldoet het eenpartij-systeem goed. Natuurlijk leeft er ook nu nog oppositie hoewel deze, voor zoover het mij mogelijk was te onderzoeken, van weinig beteekenis is en hoofdzakelijk bij het achterlijkste deel der bevolking gezocht moet worden. Hoe^ zich de toestand in Turkije op den verderen duur ontwikkelen zal, is niet met zekerheid te voorspellen, doch het liikt mij waarschijnlijk dat de proef, die in 1930 met een oppositie partij genomen werd. nog wel eens herhaald m worden. Nu is Turkije nog een ver- •ir-n.e dictatuurstaat. Maar met een dicta- 'iv die er als een goed opvoeder naar streeft zich overbodig te maken. K. "ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden). De schrijfster van het bekende boek „De straat van de visschende kat", mevr. Yolan Földes, tijdens een wandeling in de omgeving van Bloemendaal met mevr. SzekelyLulofs (rechts), de Hollandsche vertaalster van haar boek. voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Huwende werkloozen. Geachte redactie, Eén dezer dagen kwam mij een voorval ter kennis, dat mij van voldoende belang schijnt, om u beleefd te verzoeken, mij in de gelegen heid te «tellen, dit onder de aandacht van uw lezers te brengen. De bijzonderheden zijn als volgt: Een werkloos persoon van ruim veertig jaar werd in de werkverschaffing te we.'- gesteld. In verband daarmede schreef hij aan de gemeente, waar hij woonachtig is, een brief met de vraag, of hij in het huwelijk mocht treden. In antwoord hierop kreeg hij een brief, waaruit ik de ter zake dienende opmerkingen citeer: „In antwoord op uw schrijven van dezer, maak ik u opmerkzaam, dat noch gesteunden, noch zij die in de werkverschaf fing zijn geplaatst voor kostwinnerssteun in aanmerking kunnen komen, indien zij tijdens hun werkloosheid of tewerkstelling in het hu welijk treden. Ik geef u dus in zeer ernstige overweging uw voorgenomen huwelijk uit te stellen, totdat u arbeid, hebt gevonden in het vrije bedrijf". Voorzoover mij bekend is een soortgelijke regeling voor alle gemeenten van kracht. Het ligt niet op mijn weg, in een ingezonden artikel wenken te geven, met betrekking tot betere maatregelen. Wel acht ik 't mijn plicht dat, wat hier vóór of tegen pleit een onder de aandacht te brengen. De conclusie kan een ieder voor zich trekken. Vele werkloozen, die reeds jarenlang zon der werk zijn, zouden van de gelegenheid ongetwijfeld gebrüik maken om tot een hu welijk over te gaan, indien de betreffende bepalingen werden opgeheven. Het natuurlijke gevolg van de opheffing van die verordening- zou dus zijn dat, onder de huidige omstan digheden, de rekening die Maatschappelijk Hulpbetoon de gemeenschap presenteert niet onbelangrijk zou worden verhoogd. Gezinsteun bedraagt n.l. meer dan steun aan inwonende zoons, dochters of op zichzelf staande per sonen. Anderzijds wordt een niet gering aantal werkloozen door het vasthouden aan deze be palingen vrijwel voorbestemd, het leven als vrijgezel door te brengen: althans hun beste jaren te laten voorbijgaan. Hun. die over een weinig kennis van de menschelijke natuur beschikken, zal het zonder meer wel duide lijk zijn, dat deze verordening in zijn uitwer kingen onzedelijk moet zijn. Zooals de situatie nu is, hebben financieele overwegingen de overwinning behaald, ten koste van het zede lijke. En het staat te bezien, of men van twee kwaden het minste heeft gekozen. U dankend voor de plaatsruimte, E. ESSER. Automatiseering der telefoon. „Met ingang van Dinsdag 28 September e.k. te 13 uur zullen de automatische tele fooncentrales te Heemskerk. Castrïcum-Bak- kum en Uitgeest-Akersloot in dienst worden gesteld. Van genoemd tijdstip af zullen de aange slotenen op deze telefoonnetten dus automa tisch kunnen telefoneeren en tevens auto matisch bereikbaar zijn voor de abonnés be hoorende tot het telefoondistrict Haarlem. De voor het automatisch interlocaal verkeer te bezigen kengetallen zijn de volgende: Heemskeik K 512, Castricum-Bakkum K 518, Uitgeest-Akersloot K 513". /CUEEP/ T JEINEENj HOLL.—AMERIKA LIJN. Drechtdijk, Rott. n. Vanc. 19 v. Champerico. Edam, 21 v. Philiadelphia n. Rott. Binendijk, Rott. n. N. Orleans 20 te Hous ton. Lochkatrine, Rott. n. Vanc. 20 te Curacao. HALCYON LIJN. Stad Zaandam 22 v. Rott. naar Gothenburg. Stad Schiedam, 22 v. Lulea te Vlaardingen. Vredenburg, 22 v. Lulea n. Rott.-Vlaard. Stad Schiedam, 22 v. Rott. n. Italië. Stad Vlaardingen, Wabana n.a Vlaard 23 (1 n.m.) Hk. v. H. verw. Stad Zwolle, Les Falaises n. Velsen, p. 22 Gibraltar. HOLL. AUSTR. LIJN. Aagtekerk, 21 v. Rott. te Bremen. Heemskerk(u.)21 te Izmir. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfont, (t.) 21 v. Lissabon. Bloemfont. (t.) 22 v. Das-es-Sal. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 22 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk (t.) 22 v. Antwerpen via Ham burg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (t.) 20 v. La Plata, Salland,22 v. Amst. n. Hamburg. KON NED STOOMB MIJ. Crijnssen.Barbad n. Amst. p. 21 Azoren Hebe, 21 van Danzig te Kopenhagen. Orion, 21 v. Izmir n. Kymassi. Telamon, 20 v. Trinid. te Caripito. Berenice, 21 van Patras n. Algiers. Bacchus, v. Susa via Sunderl. n. Amst. p. 22 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Weltevreden, 22 van Rott. te Hamburg. Indrapoera (u.) 21 v. Pt. Said. Buitenzorg (t.) 22 v. Pt. Said. Modjokerto (u.) 22 te Belawan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antenor, Japan n. Ro:tt. 21 v. Hongkong. Euryades, Batavia n. Amst. via L'pool 20, 340 m. Z.Z.W. v. L. End. Diomed, v. Japan n. Rott. via Londen p. 22 Wight. Patroclus, Japan n. Rott. vertr. 23 van Mar seille. Calchas, Rott. n. Japan 22 te Pt. Said. C. of Kimberley (t.) 22 te Suez. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Simaloer, 22 v. Amst. te Batavia. Joh. van Oldenb., 22 v. Batavia n. Amst. Salabangka (t.) 22 v. Pt. Said. Moena (u.) p. 21' Gibraltar. Chr. Huygens (t.) 22 te Genua. Marnix van St. Aldegonde, 22 v. Amst. n. Batavia. V erloting Breder ode-Duin. Zendt mij direkt een lot, want ik wil kans maken op de 500 schitterende prijzen en 200 jubileum-prijzen en daar door tevens een goede daad verrichten. Het bedrag is overgemaakt op de post rekening der Haarl. Ver. t. bestr. der Tuberculose, No. 119600. (Adv. Ingez. Med.) Moordzaak-Willemse. 55 J. P. BALJé. E politie?" vroeg de oude me vrouw van Harten ontzet. „Nee, Jacob, dat kan je niet doen!" Jacob van Harten kauwde eigen wijs op z'n peukje sigaar, en zijn oogen dwaalden over het lapje grond achter zijn huisje, waar hier en daar enkele dorre spriet jes opschoten. „En waarom niet?" zei hij langzaam, „waarom zou ik het niét kunnen doen?" „Als.als.ze je eens gaan verdenken", opperde mevrouw van Harten zenuwachtig^ „en dande buren. Wat zullen dié er wel niet van zeggen? Nee, Jacob, dat kan je niet doen „En tóch doe ik het", hield van Harten •koppig vol en hij richtte zijn stramme ge stalte wat meer op, „en tóch doe ik het!" Zoo kwam het, dat Jacob van Harten op den middag van dienzelfden dag tegenover - - den commissaris van politie zat en zijn ver gaderingen Zijn ei 'boig VOOl, dat ook de k.em- ï-jooi afstak Hii snrak niet 700 hpel pre vlnt oto et om m i n «wvprn.nriprin eren niet. oneemerkt naaI. aiStak,. Hij spiak niet ZOO neei erg Vlot, ste stemmingsveranderingen niet ongemerkt aan ons voorbij gaan. Zoo kunnen wij beter met den wil van het volk rekening houden, dan door hetgeen in de Nationale Vergadering- tot uiting komt, daar de parlementsleden op den duur onherroepelijk van het volk af- groeien". Het program der partij?" „Dat is heel kort, in zes woorden sa men te vatten. De Turksche Volkspartij is re- publikeinsch, nationalistisch, democratisch, etatistisch, saeculair, revolutionair". De minister lacht even om mijn verbaasd gezicht over zóó veel kortheid in een partij program. Ik zal punt voor punt even toelichten, want zooveel beknoptheid gaat U zeker te ver? Dat de partij republikeinsch is kan men reeds uit de geschiedenis van het land af leiden. Eeuwenlang heeft Turkije onder de despotie der sultans geleden, die eiken voor uitgang onmogelijk maakte, het volk deed lijden door onbeheerschte veroveringsdrang, en de commissaris scheen met zijn mededee- lingen maar half ingenomen te zijn. „De moordzaak-Willemse?" vroeg hij, en er kwam een diepe denkrimpel tusschen zijn oogen, „meer dan tien jaar geleden? Tja, toen was ik hier nog geen commissaris. En u beweert, dat die Willemse, die toen spoor loos verdwenen is, in uw achtertuin begra ven zou zijn? Maar waarom komt u daar nu mee aanzetten?" Jacob van Harten keek niet erg snugger. „Toen.toen m'n vader stierf.heeft-ie 't me verteld. Hij heeft nooit de politie dur ven waarschuwenuit angsten ik ik ook niet Commissaris Dijkstra bromde wat voor zich heen. Ellendige geschiedenis. Nu zou hij ver plicht zijn oude dossiers te gaan nasnuffe len or> ep»1 zaak die al lang in de doofpot was. wper op te rakelen, 't Was zijn plicht, maar die Van Harten met zijn mysterieuse aanduidingen kon hem gestolen worden. Lang niet vriendelijk keek hij Jacob van Harten aan. „Nou", zei hij, „ik zal de zaak nagaan, en morgen een paar mannetjes sturen. Er zal wel niet veel anders opzitten, dan dat we een onderzoek ter plaatse instellen. Tenmin ste als u uw beweringen volhoudt Van Harten knikte. „Mijn vader zei „Jawel", onderbrak commissaris Dijkstra hem. ..'t is goed. Morgenochtend om negen uur kom ik bij u. Goeienmiddag, meneer van Harten!" Een beetje suffig slofte Jacob van Harten weg. Vier man, gewapend met groote schoppen, groeven al drie uur lang in Jacob van Har- ten's achtertuin. De voorjaarszon stak al fel, waarvan de roode, bezweete gezichten der mannen getuigden, Commissaris Dijkstra, die het graafwerk leidde, begon steeds donker der te kijken. Naast hem stond Jacob van Harten, die geen oog van de zwarte, vette aarde af had. „Vertelt u me nu eindelijk eens, meneer van Harten, waar de juiste plaats is", baste de commissaris nijdig, „nu eens wijst u hier, en dan weer daar. Driekwart van uw tuin is nu al omgegraven, meters diep, en nog geen spoor hebben we gevonden. Zegt u me nu eindelijk eens, of u de politie voor het lapje hebt-gehouden, of niet?" Jacob van Harten maakte een beweging van schrik en ontkenning. „Maar commissaris", stotterde hij, „dat. dat is heelemaal.heelemaal niet het ge val. Mijn vader zei. „Wat uw vader zei, kan ik nu wel droo- men", viel commissaris Dijkstra hem in de reden, „maar waarom vinden we dan niets?" Jacob van Harten keek aandachtig naai den zwarten grond. Dan staarde hij den com missaris verrast aan, als had deze iets zeer bijzonder gezegd en hij glimlachte een beetje verbaasd. „Ja", zei hij, „Ja, dat is gek. Waarom vin den we eigenlijk niets?" Hij wees een beetje aarzelend naar het gedeelte, dat nog onge rept en effen in de zon te koesteren lag. .Misschien", aarzelde hij, „misschien... daar 't Kan zijn. dat. ik me vereiste, en dat vadp<- b°dne]de Commissaris Diikstr- k^-rde --an Harten den rug toe. Zijn toon was korzelig. „Er zal niets anders opzitten, mannen, dan dat jullie ook daar nog graven", zuchtte hij, „al heb ik er ook niet veel fiducie in". Een uur later nam Jacob van Harten als een boetvaardige zondaar afscheid van den commissaris. Commissaris Dijkstra onderdrukte een ver- wenschlng. ,-Als u nog eens belangrijke inlichtingen hebt, meneer van Harten", zei hij sarcastisch „dan houd ik me aanbevolen!" ,,'t Spijt me, meneer de commissaris", zei hij zachtjes, „maar 't was m'n plicht u te waarschuwen. Neemt u me niet kwalijk, maar m'n vader heeft 't op zijn sterfbed zoo pre cies gezegd Jacob van Harten zat voor het raam van de achterkamer zijn pijpje te rooken en hij keek peinzend naar de grijze wolkjes. „Zie je nu wel?" knorde zijn vrouw, „zie je wel, dat het niets was? En heb je de buren zien loeren? Bij de Gerritsen's stonden ze den heelen morgen achter de gordijntjes, en mevrouw van Hoorn had het er met den melkboer over, toen ik zooeven langs kwam. Vanavond weet de heele stad het. Jij met je zonderlinge ideeën van begraven geld kistjes „Vreemd", mediteerde Jacob van Harten, „vader moést toch geld achtergelaten heb ben, méér, dan we destijds vonden, 't Was echt iets voor hem om het in den tuin te begraven. Vreemd, dat het er niet was, Daar om verzon ik er iets op, en toen schoot me die ouwe moordzaak-Willemse ln de gedach ten. Alléén had ik immers dién grooten tuin nooit zoo kunnen omwroeten". „De politie er bij halen!" schudde zijn vrouw nog afkeurend het -hoofd. „Hoe durfde je? En wat heb je er nu aan? Niets!" Er kwam een slim lachje op Van Harten's gezicht. „Moet je niet zeggen", riposteerde hij, „moet je» vast niet zeggen. Die woestenij is prachtig omaespit. en 't wordt nu een pracht tuintje. Daar", wees hij. „in dien hoek. ko men de dahlia's, langs de schutting Oost-In disch kers, één bedje houden we voor aard beien en wat zou Je zeggen van een paar perkjes viooltjes en een enkel rozestruikje? 'k Heb gisteren den boel besteld bij een groo ten zaadhandel in Amsterdam Nee. heele- Tool voor piftc TV1-: 'iPf- "linf .1" (Nadruk verboden, houden) Auteursrecht voorbe- 475ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Donderdag 23 September 1937 5e klasse, 4e lijst Hooge Prijzen ƒ400.— 1443 4259 8380 8874 14793 17927 21678 ƒ200.— 13008 18792 21209 21441 ƒ100.— 1162 2177 5882 7953 10329 11345 12134 14864 19186 19762 23166 Prijzen van ƒ70. 20 63 98 287 375 45>Q sns fiaa 751 753 800 941 964 1642 1810 1846 1860 1881 2445 2644 3220 3373 3547 4048 4301 4415 4817 5048 5329 5456 5478 5491 5578 5910 6057 6128 6236 6368 6704 6740 6761 6764 7128 7789 7855 8425 8482 8650 oova oooo 8906 8932 9034 9174 9382 9466 9496 9555 9599 10194 10414 10555 10570 10742 10811 11145 11173 11175 11221 11485 12027 12398 1&428 12442 12770 12825 12899 13042 13212 13265 13276 13781 13827 14027 14500 14545 14810 14860 14872 14880 14944 15248 15259 15261 15376 15435 15524 15749 15807 15814 15943 15988 16033 16411 16614 16820 17110 17173 17308 17518 17597 17772 17964 18431 18656 18661 18882 18934 19144 19374 19568 19633 19940 20072 20123 20221 20471 20623 20675 20777 21010 21051 21312 21537 21654 21804 21928 21940 22046 22052 22457 22862 23064 23128 23427 23464 23561 23669 23867 23953 Nieten 129 144 156 233 283 385 910 1072 1145 1475 1898 2118 2228 3640 3773 3798 5103 5193 5251 5720 5831 5868 6524 6564 6596 7129 7497 7616 8752 16 24 316 324 632 723 1128 1150 1558 1706 1945 1975 2257 2877 3383 3730 3888 4382 4711 5113 5223 5505 5553 5794 -5834 6132 6202 6588 6598 747 1236 1293 1739 1753 2043 2126 2439 2457 387 927 935 1302 1397 532 1759 2167 2643 1412 1806 2170 2193 580 1098 1477 1854 2244 2762 2827 2893 3155 3167 3198 3201 3246 3325 3772 3891 4494 3391 3802 3479 3480 3604 3821 3654 3825 3989 4010 4244 4267 4333 4348 4519 4540 4600 4630 4683 4690 4910 5285 5015 5301 7257 7535 7264 7559 7699 7739 8307 8754 9040 9410 9515 5255 5282 5584 5605 5867 5880 6215 6296 6319 6323 6707 7153 7445 7671 7045 7076 7300 7310 7603 7604 5612 5651 5919 7092 7337 7667 5028 5062 5328 5481 5695 5759 5963 6031 6342 6352 6728 6797 7187 7207 7471 7509 7684 7759 7767 7955 8044 8223 8271 8316 8325 8485 8550 8679 8680 8715 8758 8805 8830 8879 8881 8965 9008 9049 9071 9118 9178 9245 9404 9517 9520 9528 9661 9772 9820 9968 9985 10010 10024 10190 10362 10439 10448 10464 10537 10569 10600 1(4537 10661 10676 10690 10828 10875 11129 11132 11150 11170 11176 11182 11205 11292 11314 11382 11437 11472 11607 11672 11728 11812 11823 11842 11955 11958 12029 12049 12061 12076 12112 12117 12132 12365 12388 12414 12453 12460 12509 12532 12543 12552 12602 12679 12692 12767 12820 12826 12876 12881 12916 12934 13044 13127 13132 13288 13329 13371 13382 13728 13742 13867 14037 14068 14100 14111 14158 14226 14263 14298 14365 14385 14395 14<M)2 14468 14526 14532 14633 14671 14673 14784 14790 14895 14926 14937 15019 15057 15069 15162 15168 15179 15210 15226 15238 15276 15350 15377 15413 15417 15454 15457 15489 15544 15625 15638 15662 15677 15706 15732 15775 15998 16025 16040 1606C 16115 16271 16324 16335 16351 16459 16521 16564 16567 16639 16669 16698 16726 16787 16890 17005 17062 17094 17104 17133 17222 17250 17268 17386 17406 17410 17446 17558 17563 17593 17617 17632 17684 17755 17812 17823 17872 17873 17915 17976 17979 18001 18214 18255 18261 18262 18271 18283 18312 18335 18357 18371 18468 18469 18527 18621 18625 18749 18774 18811 18823 18949 18973 18979 18982 18983 19121 19151 19282 19340 19364 19471 19542 ,19545 19560 19586 19623 19670 197x2 19714 19761 19862 19934 19970 20124 20199 20243 20256 20322 20413 20473 20560 20579 20663 20667 20772 20775 20782 20892 21029 21062 21079 21094 21103 21123 -'184 21204 21234 21241 21245 21272 21331 21354 21429 21454 21473 21508 21597 21637 21668 "2048 221S0 22180 22203 22210 22245 22345 22367 22455 22459 22491 22550 22579 22643 22687 22690 22713 22748 22775 22786 22808 22831 22836 22927 23002 23090 23175 23221 232G1 23244 23258 23374 23388 23397 23403 23469 23485 23582 23643 23724 23733 23764 23772 23820 2384<i 23855 1*031 opting 2'996 23997 Verbeteringen: 5e klasse 3e lijst: 23699 met ƒ70.— moet zijn 23697 met ƒ70.—.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14