TELEFUNKEN TELEFUNKEN KWARTET Vader en zoon gedood. Groote Schoonmaak! Gouden Geluiden DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Tweede zoon levensgevaarlijk gewond Noodlottige aanrijding bij Noordwijk-Binnen. Woensdagavond om kwart voor ne gen bevonden zich op den Heeren- weg, buiten het dorp Noordwijk- Binnen, de 45-jarige schilder Luxem burg uit Noordwijk-Binnen en zijn beide zoons, die op weg waren naar een aardappelenhandelaar om win tervoorraad op te slaan. Zij hadden daartoe een handkarretje bij zich, waarin de jongste, tienjarige, zoon was gezeten, terwijl de andere zoon, een jongen van zestien jaar, een fiets aan de hand met zich mee voerde. Plotseling werd het drietal door een hen achterop rijdende vrachtauto gegrepen en tegen den grond geworpen. Na veertig of vijftig meter kwam de wagen tot stilstand. Be vader en de oudste zoon waren deerlijk verminkt en moeten vrijwel op slag zijn gedood. De andere knaap bleek een ernstige hersen schudding te hebben opgeloopen. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De chauffeur van de vrachtauto, welke toebehoorde aan een firma te Wassenaar, verklaarde door het gebeurde zoodanig ge schrokken te zijn, dat hij niet in staat was onmiddellijk te remmen. Hij schijnt door een tegenligger te zijn verblind, waardoor hij het groepje niet heeft opgemerkt. De snelheid van de auto moet niet groot zijn geweest, vermoedelijk een kilometer of veertig. De politie heeft het voertuig in beslag ge nomen. KNAAPJE VAN DORSCHMACHINE GEVAL LEN EN GEDOOD. Woensdagmorgen wilde het 12-jarig zoontje van den heer L. Klabbers te Over Asselt, toen hij naar school ging, op een dorschmachine, welke met een paard bespannen was, klim men. Het knaapje viel er af en kreeg de wie len over het hoofd en de borstkas, welke werd ingedrukt. De jongen is op slag gedood. Aantal Nijverheidsconsulenten wordt uitgebreid. Ruim twee ton voor bevordering der economische ontwikkeling. Uit de begrooting' van Economische Zaken. In de memorie van toelichting tot het tiende hoofdstuk (Economische Zaken) der Rijfcsbegrooting voor 1938' zegt de minister o.a.: Reeds geruimen tijd doet zich de noodzakelijkheid gevoelen het aantal nijverheidsconsulenten uit te breiden, ten gevolge van het feit, dat het ambtsgebied der verschillende nijver heidsconsulenten te groot is gebleken. In verband met het toenemend aantal octrooi-aanvragen en de daaruit voortvloei ende werkzaamheden van den octrooiraad is de mogelijkheid open gehouden eventueel over te gaan tot de volgende uitbreiding: 1 lid van den octrooiraad; 2 hoofdingenieurs, 1 plaatsvervangend lid; 7 ingenieurs en 1 juridisch ambtenaar. In verband met de opheffing van een aantal contingenteeringen en het feit, dat tenge volge van de doorgevoerde werkzaamheden veel routinewerk is ontstaan, zal minder per soneel noodig zijn en zullen eveneens de uit gaven voor materieele behoeften verminderen. De bevordering van het Vreemdelingenver keer naar Nederland is een eminent landsbe lang. Een doeltreffende en machtige propa ganda is daartoe noodig, zij vereischt behalve de noodzakelijke geldmiddelen ook een hechte samenwerking tusschen overheid en par ticulieren. Daarom is het systeem gekozen, dat het subsidie aan de algemeene vereeniging voor vreemdelingenverkeer evenveel zal bij dragen als het bedrag, dat de vereeniging aan particuliere bijdragen zal ontvangen. Voor 1938 worden deze kosten geraamd op ten hoogste 100.000 in verband waarmede een zelfde som, die als maximum is te beschou wen, wordt aangevraagd. De wenschelijkheid is gebleken om een stichting in het leven te roepen ten einde coördineerende leiding te geven aan het werk der regionale economisch-technologische in stituten en het instellen van eigea onderzoe kingen op industrieel terrein mogelijk te maken. Ter financiering van dit centrale instituut wordt voor 1938 een subsidie van 80.000 voor gesteld. In verband met de wenschelijkheid meer dan tot dusver leiding te geven aan de be vordering van de economische ontwikkeling van Nederland, voorzoover van overheidswege mogelijk en wenschelijk, is reeds op de be grooting voor 1937 een hooger bedrag voor dit artikel aangevraagd, het laat zich aanzien, dat het verleenen van subsidies voor deel neming aan tentoonstellingen en jaarbeur zen, het verleenen van subsidies aan diverse organisates, de kosten van de deelneming aan tentoonstellingen en jaarbeuren, de kosten van onderzoekingen e.d., voor 1938 hoogere uitgaven met zich zullen medebrengen. In verband hiermede wordt thans 211.000 aangevraagd. De voor de subsidieering der lagere land- en tuinbouwscholen voor het dienstjaar 1937 toe gestane gelden blijken niet toereikend te zijn. Voor 1938 wordt voor de instelling van nieuwe parallel-klassen, c.q. de stichting van meer scholen in naburige plaatsen, zoomede de uitbreiding van het getal dezer scholen met enkele nieuwe, een bedrag van 60.000 meer noodig geacht. Voor de uitbreiding van land- en tuinbouw- cursussen wordt voor 1933 een bedrag van 10.000 meer aangevraagd. De post „Kosten bestrijdingsmaatrege len" (tegen veeziekten) is verhoogd met 100.000.— - ii - Tl". FJ-VAM LANSCHOT VAN LANSCHOT. Een kleine stad aan den voet van een groote basiliek. Het vlugge, vroolijke leven onder de vroomheid van een stil en schoon wonder der Gothiek. Dat is Den Bosch. Een vlugge, gezellige, levendige man in het stadhuis op de Markt. Een vrome, rustige, ernstige heer in het witte huis in de Peper, straat. Dat is de burgemeester van Den Bosch. Geestig en godvruchting, joviaal en vol vrome ernst, zoo zijn deze stad en haar hoogste burger. Boven den Moerdijk zeggen ze „Zóó'n burgemeester zouden wij willen hebben." Maar boven-de-Moerdijk en Van Lanschot hooren niet bij elkaar. Hij behoort bij Den Bosch en Den Bosch hoort bij hem. Maar hij loopt niet op klompen. Hij heeft geen zijden pet op en geen blauwe boerenkiel aan. En hij zegt niet „hou-d-oe, wör", maar „bonjour". Daarvoor is hij burgemeester en Van Lanschot. Hoopvoller toekomst voor W erkloosheidssubsidief onds. In de cijfers van de ontwerp-begrooting van het werkloosheids-subsidiefonds weerspie gelt zich eenigermate de opleving, die in de achter ons liggende maanden zich in den lande heeft geopenbaard. Het tekort van f 7,545.000, dat het vorig jaar nog overbleef is verdwenen. Uit de gegevens, die bij het departement van Sociale Zaken geregeld binnenkomen, blijkt, dat de gemeentelijke uitgaven voor werkloozenzorg, waarin het fonds bijdraagt, gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar gemiddeleld ongeveer 10 pet. beneden die van 1936 zijn gebleven. Er is geen reden om een minder gunstig verloop gedurende het resteerende deel van het jaar aan te ne men. In dit verband mag de opmerking worden gemaakt, dat, hoewel de toekomst zich hoopvoller laat aanzien dan in een van de achter ons liggende crisisjaren, dit niet mag leiden tot een onderschatting van de moeilijk heden, die nog overwonnen moeten worden, alvorens de uitgaven voor werkloozenzorg zul len zijn gedaald tot een niveau, dat in rede lijke verhouding staat tot de middelen, die de overheid uit de jaarlijks terugkeerende in komsten voor deze doeleinden kan afzonde- ARBEIDER BEKNELD GERAAKT TUSSCHEN DRAADROLLEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag is op het terrein van de Steenkolen Handel Maatschappij aan de Oos telijke Handelskade te Amsterdam een onge luk gebeurd, waarbij de 50-jarige arbeider G. de W. het leven verloor. Hij geraakte bekneld tusschen twee draad- rollen van een drijvenden kraan. De man was onmiddellijk dood. Het lichaam is vervoerd naar het Binnengasthuis. Het werkloosheidssubsidiefonds en de gemeente. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat het in de bedoeling van de regeering ligt voor de berekening van de gewone bijdrage uit het werkloosheidssubsidie fonds voor 1938 de cijfers over te nemen van de schaal voor 1937, doch dat zij zich nog be raadt over de vraag of verandering dient te worden gebracht in de wijze, waarop de fac toren, welke thans bij de bepaling van de ge wone bijdrage van belang zijn, worden bere kend. Het zilveren jubileum vau Sylvain Poons. In den nieuwen Plantage-Schouwburg te Amsterdam, waar hij een kwart eeuw geleden voor het eerst op de planken verscheen heeft Woensdagavond Sylvain Poons zijn zilveren jubileum herdacht in de revue „Daar zit pit in". Toen „Wijntje", vermomd als „Doerak Uik- kepuk" achter in de zaal binnenkwam, viel hem een spontane ontvangst ten deel, waar voor hij met zijn breedste glimlach dankte. Om tien urn- viel het gordijn over de demi finale, doch het was tegelijkertijd het sein voor den aanvang van de huldiging. Weldra werd het doek weer opgehaald en om den keurig in rok gestoken jubilaris werd een omvangrijke hoeveelheid bloemstukken en manden fruit geschaard. Mi'. Is. Coopman nam voor eenigen tijd zijn tooneelnaam Henri .Marchand weer aan en sprak namens het eere-comité, dat voor deze huldiging was gevormd, Sylvain Poons toe. „Ik weet, wat het zeggen wil om succes op het tooneel te behalen", aldus mr. Coop man. „Naam is niet voldoende er is talent noodig. En u hebt zich aan de eischen des tijds weten aan te passen, in de operette, op het tooneel, bij de variété, in de revue en in de film, op al deze gebieden hebt gij succes weten te boeken en uw naam is verbonden aan de grootste Nederlandsche speelfilms. Ook in de koloniën hebt gij naam gemaakt en onze landgenooten zullen er, wanneer zij naar de Phohi uitzendingen luisteren, mede leven met dit feest. Wanneer Poons een groo- ter arbeidsveld had gehad, zou hij een Mau rice Chevalier zijn geworden. Vele sprekers hebben na mr. Coopman nog het woord gevoerd en vele geschenken zijn aangeboden. DOOR ACHTERUITRIJDENDE VRACHTAUTO OVERREDEN. 12-jarige jongen gedood. Woensdagavond omstreeks half zes is op een op te hoogen terrein aan den Singel te Kam pen een twaalfjarige jongen door een achter uitrijdende vrachtauto, welke met zand was geladen, overreden en op slag gedood. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL TE LEIDEN. LEIDEN. 22 September. Gisteravond is op het Rapenburg te Leiden, tengevolge van het los schieten van een haak. de 26- jarige milicien van het vierde regiment in fanterie te Leiden, C. de Wolf uit Schiedam, van de achterklep van een vrachtauto ge vallen. De jongeman werd met ernstige ver wondingen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. In den loop van den avond is hij overleden. Drie en twintig wetsontwerpen ingetrokken. Sommige waren al tientallen jaren oud. Krachtens machtiging van HM. de Ko ningin heeft de regeering de volgende bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwer pen ingetrokken. Onder deze wetsontwerpen zijn er enkele van den laatsten tijd, o.a. het wetsontwerp tot regeling van de ziekenverzorging, dat de aandacht van minister Slingenberg heeft gehad. Er zijn er echter ook bij, die reeds tientallen jaren op behandeling lagen te wachten b.v. het wetboek van administra tieve rechtsvordering, dat in het begin dezer eeuw door minister Loeff, die deel uitmaak te van het ministerie-Kuyper, is voorgesteld. De wetsontwerpen zijn: Regelen betreffende de uitoefening van de artsenijbereid kunst; Maatregelen tot regeling der administra tieve rechtspraak; (Wetboek van administratieve rechtsvor dering; en wijziging der wet op de rechter lijke organisatie en het beleid der justitie); Zondagswet; Wijziging van de zeeongevallenwet 1919; Voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende de be scherming tegen ongevallen van arbeiders, werkzaam bij het laden en lossen van sche pen (Genève 1929) Wijziging van de lager-onderwijswet 1929; Voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende den duur van den arbeid in de kolenmijn (Ge nève 1931) Regeling van de opleiding van onderwij zers en onderwijzeressen voor het lager on derwijs en van de bevoegdheid, verbonden aan de akten van bekwaamheid tot het ge ven van lager onderwijs; Regeling der ziekenverzorging; Voorbehoud der bevoegdheid tot toetre ding tot het ontwerp-verdrag van Washing ton, strekkende tot beperking van den ar beidsduur in nijverheidsondernemingen tot acht uren per dag en acht en veertig uren per week; Wijziging van de wet van 26 Maart 1920, tot vaststelling van de Schipperswet; Aanvulling en verduidelijking van de ar tikelen 899a, 949 en 963a van het Burgerlijk Wetboek; Wijziging van de Warenwet; Toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van afweermiddelen tegen kunstmatige concurrentie uit het buiten land; Voorbehoud der bevoegdheid tot bekrach tiging van het verdrag nopens den finan- cieelen bijstand van 2 October 1930; Wijziging van de wet openbare vervoer middelen; Wijziging van artikel 20 van de Vleesch- keuringswet; Wijziging van de Drankwet; Bepalingen omtrent het met openlijke aanprijzing in het verkeer brengen van mid delen tegen ziekten; Verbod van bereiding van alcoholhouden de likeuren uit wijn; Regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs; Wijziging en aanvulling der hooger on derwijswet: Wettelijke maatregelen tot regeling der administratieve rechtspraak, (vervanging der Beroepswet en herziening der Ongeval lenwet 1901). NIEUWE DIRECTEUR VAN DEN G.G.D. TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft Woensdag benoemd tot directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, als opvolger van dr. L. Heyermans, dir. J. II. Tunt- ler, tot dusverre privaat-docent aan de Gro- ningsche Universiteit. Bij onderwijs is uiterste zuinigheid toegepast. Daardoor stijging der uitgaven voorkomen. Voor hoofdstuk 6 (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen), der Rijksbegrooting was toe gestaan voor 1937 f 142.264.486, het geraam de beloop voor 1938 is f 1.42.252.533 of f 11.953 minder. Bij de raming van de uitgaven voor het dienstjaar 1938, aldus de toelichting, moet in de eerste plaats rekening worden gehouden met het j aarlij ksch accres aan uitgaven, als gevolg van de toeneming van het aan tal leerlingen bij verschillende takken van onderwijs, de toekenning van perio dieke salarisverhoogingen, de hoogere bijdragen ex-artikel 36 j. artikel 157 der pensioenwet 1922 aan het algemeen burgei-lijk pensioenfonds, enz. dit accres kan op ten min ste f 2^ a f 3 millioen worden geschat. Ver der zijn de uitgaven voor de materieele be hoeften in verband met de stijging der prij zen in totaal rond f 500.000 hooger geraamd. Dit bedrag zal niet voldoende zijn om de prijs stijging op te vangen. Op deze behoeften wordt echter tevens een niet onbelangrijk bedrag bezuinigd. Zou uit hoofde van deze twee factoren het eindcijfer van dit hoofdstuk dus rond f 3 a f 2V2 millioen hooger zijn, daartegenover staat, dat van de z.g. per spectiefbesparingen iri 1938 f 3.1 millioen kan worden geëffectueerd. Door verder de uiterste zuinigheid te betrachten, kan het totaal van dit hoofdstuk op f 11.953 lager dan voor 1937 worden geraamd. Minder wordt aangevraagd voor subsidiën aan gemeentelijke gymnasia f 40.000, voor voorschotten op subsidiën ten behoeve van bijzondere gymnasia f 40.000, voor subsidiën ten behoeve van bijzondere gymnasia over 1937 f 50.300 en voor subsidiën aan bijzon dere handelsscholen f 33.516. Meer wordt o.a, aangevraagd voor middel bare scholen voor techniek, nijverheid, mijn bouw en nijverheidskunst f 23.400, voor lagere nijverheidsscholen voor jongens f 256,910. Meer wordt o.a. aangevraagd voor het bij zonder gewoon- en uitgebreid lager onder wijs f.563.000. Voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes f *>20.000. Minder wordt o.a. aangevraagd voor bij dragen aan gemeentelijke en bijzondere kweekscholen f 80.715, voor toelagen aan kweekelingen van deze scholen f 12.800 en voor het openbaar gewoon- en uitgebreid lager onderwijs f 651.350. In de lijst van subsidies voor restauratie komt de Vleeschhal te Haarlem voor met een bedrag van f 5000. van het De T A 55 W K is een van de Telefunken muziekapparaten. Een 5 lamps super metfijngenuan- ceerde weergave. Hooge selecti viteit en gevoeligheid. Uitstekende korte golfontvangst. Vervormings- vrije hoogfrequent-gelijkrichting. Optische afstemming met orthos- coop. Eenvoudige bediening en reine weergave door toepassing van enkelvoudige knoppen. Stijlvolle kast. Vraagt vrijblij vend demonstratie bij een Telefunken Service Station. Prijs Fl. 135.- MUZIEKAPPARATEN voor RADIO (Adv. Ingez. Med.) Spoorwegontvangsten blijven 1936 overtreffen. De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen van de maand Augustus 1937 (inclusief die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedragen totaal f 9.375.400. De totaal ontvangst van l Januari af f 66.565.531.64 tegen f 63.984.559.01 over het zelfde tijd van gemiddeld aantal K.M. in exploitatie van 1 Januari af f 3.400 tegen f 3.426 in 1936. De ontvangst per dagkilome ter is derhalve van f 76.55 tot f 80.56 ge stegen. Het mes moest reclit spreken. Een zwaar en een licht gewonde het gevolg. Twee rondreizende kooplieden, de 60-jarige J. H., uit Groningen en de 35-jarige N., die uit Friesland af komstig is, hebben Woensdagmiddag voor een logement in de Diezerstraat te Enschedé een hevigen twist ge kregen. Beiden trokken een mes en brachten elkaar verschillende steken toe. N. werd ernstig aan hoofd, borst en schouders gewond en is in levens gevaarlijken toestand naar het zie kenhuis vervoerd. H. kreeg minder ernstige verwondingen en is, na ver bonden te zijn in arrest gesteld. Ik kan U dan ook niet anders zeggen dan ditmocht een mijner kennissen iets noodig heb ben op muziekgebied, dan zal ik hem met het volste vertrouwen de firma GOLDSCHMED1NG recom- mandeeren, daar ik dan zeker weet dat hij het beste verkrijgt dat te bekomen is." Overveen. j. s. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij GOLDSCHNEDING GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend. Zaterdags 10 uur. (Adv. Ingez. Med.) INSTALLATIE VAN DEN INSPECTEUR DER RIJKSVELDWACHT. De nieuwe en eerste inspecteur der Rijks- veldwacht, de heer A. van Zoelen, is Woens dagmiddag in het gebouw Laan Copes van Cattenburgh 55 te 's-Gravenhage geïnstal leerd. Met den minister van Justitie, mr. Goseling, die de installatie verrichtte, waren hierbij aanwezig de inspecteur der Koninklijke Mare chaussee, kolonel J. van Selm, de administra teur bij het departement van Justitie mr J. R M. van Angeren, hoofd van de afd. Rijkspolitie enz. van genoemd departement, en nagenoeg alle districtscommandanten der Rijksveld- wacht. BETON CONSTRUCTIE VAN HET LEIDSCHE STADHUIS BEREIKT ZIJN HOOGSTE PUNT. LEIDEN. 22 September. Voor het eerst sinds 1928 woei vandaag de nationale drie kleur van den toren van het Leidsche stad huis. Dit houdt verband met het feit, dat de beton-constructie haar hoogste punt. nl. 45 meter boven den beganen grond, heeft be reikt. Hierop zal thans nog een houten spits ter hoogte van ongeveer 8 Meter worden aangebracht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5